zeer geschokt, terwijl do populariteit. \'au Tail voortdurend toeneemt. Cub'a, Volgens telegrammen uil New-York drei gen er op Cuba onlusten. 'Duizend leden van den bond van veteranen hebben op rumoerige wijze geprotesteerd tegen het be- benoemen van vroegere aanhangers van Spanje in staatsdienst President Gomez heeft echter aan een afvaardiging vei'- klaard, dat het noodzakelijk was om in staatsdienst bekwame personen te benoe men, afgezien van hun vroegere Spaansch- gezindo gevoelens. De deputatie dreigde met een opstand in Cuba en mot ,het lyn chen van de uitgevers der regeeringsgezinde bladen. Do president legde evenwel vast beradenheid aan den dag on weigerde zich te laten beïnvloeden. Chin a. Volgens particuliere berichten uit Hankon officieel nieuws vandaar mankeert geheel, een voeg toeken! zijn de opstan delingen aan de winnende hand. Woensdag helrben zij de keizerlijke troepen gedwongen zich naar hun kamp terug te tiekken. In don namiddag openden de kaonneerbooten het vuur, doch zij schoten geheel mis. In den nacht kregen de republikeinen verster king en namen zij een sterke stelling in. Donderdag voerden toen 5000 rebellen be hoedzaam een voorwanrtsche beweging uit in do richting van het keizerlijke kamp, waar hij zij honderden hutten verbrandden, in welke vijandelijke scherpschutters ecu schuil plaats zouden kunnen vinden. De tegen stand, dien zij ontmoetten, had bijna niet geringer kunnen zijn. De kanon nem-booten vuurden slechts enkele schoten van geen be- teekenis af en het gevolg was, dat het kamp der ti'ouvgebleven troepen door deze verlaten werd en bezet is door de opstandelingen, die dam achtergelaten tenten aantroffen, zes spoorwegladingen legorbenoodigdheden, w, o. schietvoorraad. De keizerlijke troepen hebben zich terug getrokken lot op 7 mijlen afstand van hun oude kamp, waarin de opstandelingen zich nu verschanst hebben. I)e kimonneerbooton zijn stroomafwaarts gegaan. De Britsche consul to Kioekiang heeft in een telegram naar Shanghai de neder laag der regeeringhtroepen bevestigd. Teven? berichtte hij, dut de Chiiioeselie vloot voor TJankou is weggestoomd, op éfn kruiser na, die in do macht der rebellen overging. Do Londensche beurs heeft de beslissend boetende overwinning der Mankousehe re bellen met oen belangrijke rijzing der Chi- neeschc staatsfondsen begroet, omdat de aan de beurs overwegende meening is, dat de zegepraal der opstandelingen en de weg vaging var, het wanbestuur der Mandsjocs een herboorle van China kunnen bewerk stelligen. In het officieele orgaan, dat tc Peking verschijnt, is gisteren een verslag van mi- nistor Jinsjang opgenomen, dat echter geen gewag maakt van het gevecht bij Hankou op Woensdag. JEr wordt in medegedeeld, dat het 22e regiment. Zondag te Mankou is aangekomen en dat het aan de rivier en hij het spoorwegstation door de opstan delingen is aangevallen, die echter heide koeren werden teruggeworpen. Jinsjang stelt voor, om proclamaties uit te vaardigen, waarin vergiffenis wordt toe gezegd aan hen, die zich zullen overgeven en hun wapenen uitleveren. Een keizerlijk besluit drukt deernis uit voor do bevolking van. die provincies, welke zoowel door de droogte als door den op stand geteisterd worden en beveelt 200,000 taöl van het door dc overleden keizerin weduwe overgespaarde geld aan Joean-sji kai uit te betalen, die verantwoordelijk zal zijn voor de verdeeling van de som onder de lijdende bevolking. Uit San Francisco wordt geseind, dat tal rijke agenten der C'hineesche muiters bij- standsgelden trachten op te balen. Fenhalf millioen dollar moet reeds te San Francisco verkregen zijn. De bijdragers tot dc fond sen ontvangen staatsscliuldbewijzen der re publiek China, aflosbaar, zoodra de repu bliek opgericht zal zijn. IMSMLAm Onze Ministers De minister van landbouw, nijverheid en handel, de heer Talma, zal a„s. Maandag een bezoek brengen aan de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. Algemeene Rekenkamer, Bij de Tweede Kamer zijn alsnog adres sen ingekomen van do hoeren T. if. Don- nor, plaatselijk commandant der residentie, en II. W. Boeking, gopensionneerd ge- neraal-majoor, inspect, der genie, te 's-Gra- venhage, voor do vervulling der vacature in de Algemeene Rekenkamer. Onze luundatlën. De Minister van Oorlog stelt er prijs op, in kennis te worden gesteld met, voorgeno men belangrijke wijzigingen aan en vernieu wingen van sluizen, waterinlaatmiddelen, waterkoelingen en waterioopen, opdat die objecten zoo noodig kunnen worden inge richt tot het stellen van militaire inunda tion. Teneinde aan dat verlangen te kunnen voldoen, noodigen Gedeputeerde Staten de besturen der Waterschappen in deze pro vincie uit, om telkcnreize als tol de uit voering van zoodanige wijzigingen of ver nieuwingen mocht worden besloten, daar van terstond aan hun modedoeling te doen. Interpellatie. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in het „lldbl,", van den heer P. C. A, van der Breggen, te Bloemendaal, heeft, naar „Het Volk" meldt, het Kamerlid Ter Laan de volgende vragen tot den minister van oorlog gericht: Is het juist, dat de zoon van (den heer P. C. A. van der Breggen, te |Bloemendaal, op 19 September in het kamp te Nunspeet gelegerd, moest uitrukken, ondanks het feit, dat hij zich ziek meldde? i Is het juist, dat men dezen milicien al daar verder gedurende ongeveer 3G uur ziek heeft laten liggen, zonder hem be hoorlijk te onderzoeken'? Is er aanleiding voor den minister, om aan do Tweede Kamer nadere mededeelin- gen tc doen omtrent het verdere verloop van de ziekte van dezen milicien, die tot zijn dood heeft geleid op 23 September? De Leldeche geineenteraadiverkleilng. Bij de gisteren te Leiden gehouden her stemming voor twee leden van den gemeen teraad werden gekozen in district Ide hear F. W. Fischer (vrïjz.) met 754 stemmen tegen 639 op dr. J. G. van Es (anti-rev1.) en in district III: dr. Cr. M. .Kruimel (vrijzl) met 634 stemmen tegen 587 uitgebracht op den heer A. II. J. Engels (ij.-katlï.). De Raad is hiermede weder om en bestaat nu uit 17 vrijzinnige en U rechtscheleden. Alg. Ned. Werklieden-Verbond In de jongste vergadering van het cen traal bestuur van het Algemeen Neder- lamlsch Werklieden-Verhond is, naar „De Werkmansbode" meldt, besloten, aan de Tweede Kamer te verzoeken, zich te gaan bezig houden met de Ongevallenwet voor den landbouw, alsmede een post op de Stnatsbegrooting to brengen, om de ge meenten, die een fonds voor werkloosheid verzekering hebben, te subsidiooren, als aansporing voor gemeenten, die nalatig blij ven tot het in liet leven roepen van der gelijke fondsen. Omtrent de beroepskeuze op de lagere school, het vakonderwijs en middelbaar technisch onderwijs werd een commissie benoemd, die zich zal hebben bezig te hou den met het ontwerpen van een adres met motiveering aan de legeering, waarin uit voerig de wotischen van het Verbond zul len zijn weergegeven. Tot den Minister van Binnenlandsche Za ken heeft liet centraal bestuur liet volgende adres verzonden: dat het met groole bezorgdheid heeft waargenomen de steeds toenemende ver hooging in prijs der verschillende levens middelen en andere benoodigdheclen; dal liet ook tevens tot inzicht gekomen is, dat het vooruitzicht bestaat, dat daarom trent in den eersten tijd geen verbetering, wel verslimmering zal plaats hebben; dat het terugschrikt bij de gedachte, waar heen het moet in de aanstaande winter maanden, bij het karige loon dor werklie den; redenen waarom liet verzoekt', den toe stand ernstig onder de oogen te zien, en maatregelen te nemen, om, hetzij door op heffing of groote verlaging der accijnsen en andere tegemoetkomingen, te bewerkstelli gen, dat de prijzen der levensbenoodigdhe- den van dien aard worden, dat ook do werk lieden ze kunnen bemachtigen. Middenstands- en Ontwerp-Tarief. De Leo-Vereeniging, fl.-K. Vcreeniging van den llandeldrijvenden en den Indus- trieelen Middenstand te Utrecht, heeft, zoo meldt het „Centr.", Donderdagavond met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen De Leo-Veroeniging, enz. gehoord de besprekingen over de ver gadering van den Middenstandsbond van 16 October 1.1., terzake van liet ontwerp- tariefwet blijft de beoordeeling van dat onlwerp- wet door die vergadering een daad achten, strijdig mot den aard van dien Bond en mot zijn statuten zelfs, gelijk odk zijn hoofd bestuur getuigde; betreurt het ten ernstigste, dat de ver tegenwoordigde katholieke middenstands- vercenigingon, welke die daad aldus be schouwden, daarom werden gehekeld en zelfs bcleedigd, niet slechts als vcrcenigin- meti, maar ook als katholieken; besluit met kracht te zorgen, ook in 't belang van den Middenstandsbond zeiven, dat katholieke of christelijke vereenigingen niet meer in zulke bondsvergaderingen aan dergelijke bejegeningen blootstaan on ook niet meer middellijk tot zulke tcgenstiijdige daden medewerken; verzoekt het bestuur van den Utrecht- schon Diocesanen Hanzebond een overeen komstige verklaring af te leggen en zicli met dc besturen van de andere diocesane Ifanzebonden te verstaan om aan dat be sluit kracht van uitvoering to geven. Geref. Ziekenverzorging. In de Donderdag lo Ermeio gehouden vergadering van de Vcreeniging tot Bevor dering van Gcrcf. Ziekenverzorging in Ne derland is, naar dc „Ned." meldt, besloten: a. Te Ermeio een ziekenhuisje te bouwen voor 20 patiënten, dat ook dienst moet doen als rusthuis voor verpleegsteis; b. Een ziekenhuis-opleidingsschool voor verpleegsters te bouwen. Een commissie van deskundigen zal be noemd worden, om to onderzoeken, of Iloo- geveen de voorloopig aangewezen plaats voldoet aan de, te stellen eischen in verband met opleiding, enz. c. Een leening voor een en ander aan te gaan van 1Q0.000. Tarieven vóór vlschverToer. In verband met de verlaging van de spoorwegtarieven voor het vervoer van ver- sche zeevisch in ,Duitschland heeft de IJmuider Vischhandelvereeniging een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waarin zij zegt: Dat het tarief voor visehzendingen als stukgoed en in wagonladingen van de Duitsehe zeehavens naar de Beyerschc, AVurtcmbergscho en Badensche stations met dc helft is verminderd en bovendien tot 31 December 1912 nog met 20 pet. voor wagonladingen, bestemd voor gemeentebe sturen, instellingen van algemeen nut en werkgevers, welke de visch tot of onder inkoopsprijs aan hun personeel voor eigen gebruik afstaan; 1 dat de Nederlandsche viscbliandcl van die tariefsverlaging ernstige nadeelige ge volgen zal ondervinden en reeds ondervindt, daar de Duitsehe afnemers hun visch nu bij voorkeur betrekken en zullen blijven betrekken van Duitsehe havens, teneinde de voordooien te kunnen genieten, aan die goedkoopcre tarieven verbonden. Tot afwending van dit gevaar verzoekt de vcreeniging, zoo mogelijk te willen be vorderen, dat de tarieven voor vischver- voor van IJmuiden naar genoemde Zuidduit- sche staten een zelfde verlaging zullen on dergaan, zoomede een evenredige verlaging naar de andere provinciën, tot welke de Duitsehe tariefvcrlaging zich zal uitstrek ken. VI, A ARDING EN, 21 Oct. De heer J. van Vliet, candidaat alhier, is beroepen bij de Christ. Gereformeerde kerk te Boskoop. STADSNIEUWS. In do godsdienstoefening der Afd. Schie dam van den. Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden ds. G. J. Ileering, Remonstrant Predikant te Dor drecht. Orpheus. Naar- wij vernemen, zal Schiedam's Man nenkoor „Orpheus" in het begin der vol gende maand een 'uitvoering geven. Nieuw station II. IJ. S. M Wij hebben reeds meermalen mcdedeelin- gon gedaan omtrent plannen die bij de Di rectie der IT. IJ. S. M. bestaan tot liet bou wen van een tweede .station dat dan zou ko men te stnnn aan .de overzijle der spoorbaan ter plaatse waar nu de goederenloods staat. Men schijnt nu weer een slagje daarmede te zijn vooruitgegaan, althans wij vernemen dat de eigenaar dor panden en grónden in de Noordorstraat en Parallelweg en de eigenaar der scheepswerf aan de Scbie nabij de spoor brug uitgenrxxligd zijn tuut de Directie te willen mededeelen tegen welke som zij hun eigendom willen afstaan. Het antwoord is gevraagd binnen een termijn van 3 weken. Springtij23 October voormiddag. Gewcento-begrooting MEMORIE VAN ANTW.OORD op het verslag van het onderzoek der Gemecnte-Begrooting voor 1912 in de afdeelingon van den Gemeenteraad. (Vervolg en slot.) Volgnummer 144. Kosten van het her- halingsonderwijs. 1 Schoolprijzen of wandeltochten. Met een verhooging van dezen post me! 150.a f 100.ten einde dit voor school prijzen of wandeltochten beschikbaar te stellen ten behoeve van do bizondere scho len,, kunnen wij ons wel vereenigen. Volgnummer 173. Kosten der Bewaar scholen. Een ontwerp tot wijziging der verorde ning op de subsidieering vim bewaar scholen is bij ons College in behandeling. Volgnummer 177. Kosten van het Ste delijk Muziekkorps. Onbetwistbaar wordt door het corps zeer veel gepresteerd. Dit jaar zijn op loffelijke wijze reeds ongeveer 20 volksconcerten ge geven; die trouwens ook blijken door de ingezetenen zeer op prijs te worden ge stold. Bovendien is het korps ten allen tijde voor feestelijke gelegenheden beschik baar. Het komt ons dan ook voor, dat deze uitgave zeer goed besteed is. Waar om het genoemde beding, dat aan sala rissen wordt betaald, te hoog zou zijn, begrijpen wij niet, daar o. i. moeilijk be zwaar kan worden gemaakt tegen die van den Directeur en den Bode, en ook niet tegen de f440.welke voor de onge veer 40 loden gezamenlijk beschikbaar wor den gesteld. Volgnummer 178. Belooning van doc toren, heelmeesters, vro-edinee-sters, vroed vrouwen, enz. De> Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur deelt oiis mede, dat ia den loop des jaars slechts 2 consenten zijn afgege ven voor kostelooze verloskundige hulp. Zij schrijft dan verder: „Reeds in vorige jaren werd er van „dezo zijde op gewezen, dat het aantal „afgegeven consenten geen maa.tstaf kan „zijn voor dc beantwoording van de vraag „als thans weder is gedaan, omdat de „liehoeftigen liever een kleine som beta- talen misschien wel een betaling bij „gedeelten toezeggen dau een gang „maken, die voor een „briefje" noodig is. „Do hier bedoelde kosten moeten naar „onze meening niet uitsluitend beoordeeld „worden naar de diensten op consent ver dicht, maar beschouwen wij als een mid- „del om de vestiging van vroedvrouwen „te verzekeren. „Dc afgegeven consenten zijn slechts' gel- ,/lig tegenover de vroedvrouw van de 'wijk." Volgnummer 182. Subsidie Stads-Ziekcn- huis. Naar wij vernemen, is bij de Commissie van Administratie voor het SUuLs-Zieken- huis een nieuw plan voor een nieuw Zie kenhuis in behandeling, dal eerstdaags bij ons College zal worden ingediend. Wal de. boeking der uitgaven voor on vermogende patiënten aangaat, herhalen wij ons antwoord van verleden jaar op een gelijke vraag; zie blz. 361 der bijlagen van het nuulsverslag, bij volgnummer 184, waar wij schreven: „Volgens art. 21 der Verordening op „het Stads-Ziekenhuis komen do kosten van „onvermogende patiënten ten laste van de „inrichting, die een instelling van wel- „dadigheid is evengoed als het. Burgerlijk „Armbestuur. De tegenwoordige boeking „is derhalve correct, zij het dat ook voor „het tegenovergestelde stelsel veel te zeg- „gen is." Grondbedrijf. Opgemerkt moet worden, dat hot verbreeden van de sloot tusschen het in weiland te veranderen gedeelte van het Zuider-Gors en den Frankeland- schen dijk niet op zich zelf noodzakelijk is doch nllcm5 om! daardoor grondspecie beschikbaar te verkrijgen^ wanneer men hot nieuwe grasland aldaar zou, wenschen to egaliseeren. Wij moeten daartegen eeh ter bezwaar maken, omdat dit kosibnai zou zijn; zonder dat hot voor het land noodig is. Volgnummer 214. Onvoorziene uilgaven. Ook wij vinden deze post laag genoeg, doch de begrooting liet geen hoogere ra ming too. Volgnummer 225. Het maken van een tweede verbinding tusschen de rivier en dc- binnenwateren. Wij zullen doen wat ons mogelijk i> om hot in exploitatie brengen van de gronden aan de Westzijde te bevorderen, liet verband met de z.g. tweede verbinding zien -wij echter niet in. ONTVANGSTEN. Volgnummer 2. Huur van huizen en an dere gebouwen. Zeker zou liet thans, nu lmizen zoo goedkoop worden verkocht, geen geschikte tijd zijn om huizeft van de gemeente tc verkoope.n. Volgnummer 3, no. 10. Het exercitieveld met ingang van 1 Januari 1910 tot we deropzegging in gebraik gegeven aan de Schiedamsche Footb.all-- en Cricketclub „Homes". Wij kunnen mededeelen, dat wij terzake van het terrein met de Vereeniging in eoirespondentie zijn. Volgnummer 13. Brug-, kaai-, haven,-, kraan-, sluis-, dokr en veergelden. Art. 13 van bet liavenroglement verbiedt dat mot door mechanische kracht vooit bewogen vaartuigen, sneller wordt gevaren dan met vaartuigen welke worden voort- geboomd, zoodat, de schipper welke snel ler vaart, zich, aan een vervolging bloot stelt. Volgnummer 14. Markigelden, wik'-, weeg en meetgelden. Art. 15 dar Preeario-verordening houdt ten gerieve van den handel do bepaling in, dat, het op gemeentegrond laten lig gen van geloste of ter inlading aangevoerd- goederen gedurende 24 uren vrij is. Zoo doende kan de kade doorloopend doch met wisselende goederen door een firma bezet worden, zonder dat belasting verschul digd is. Volgnummer 15, Keurloonen. Omtrent het keurloon op bet vlecsch is reeds door Uw Raad een beslissing genomen, zoodat wij deze zaak kunnen la ten rusten, No. 32 van do Uitgaven van de begroo ting van het Grondbedrijf-Perceel XIV. Getracht zal worden de kosten van ver betering der wegen in hot Sterrcbosch zoo veel mogelijk te beperken, doch men houde in het oog dat men moot zorgen, dat do huurders van bouw- en tuingronden, hun producten behoorlijk kunnen wegvoe ren, en dat door dat vervoer de wegen nogal to lyden hebben. Het is de vraag, of het tot. tuingrond maken van het bedoeld mot zand opgehoog de terrein grenzende aan de stoomhout zagerij van de firma Van Deventer en Zn., met het oog op dc kosten, looaend zou zijn. Dit zal worden overwogen. Eveneens zal lief, in tuingrond veranderen van weiland aan de Westzijde va,n hel Spui- kanaai worden overwogen. I'roT. Z.-Hoil. Boerenbond# Door de coöperatieve veevoederfabriek' en olieslagerij van don Prov. Zuid-Hol land- schen Boerenbond, goyestigd te Schiedam, is de uitgitto geopend van een 5 °/o gokl- lieening onder hypothecair verband, groot f600.000.met winstuitkeering (deel uit makende van oen leening, groot f 1.000.000. in 5 seriën ieder groot f 200.000.ver deeld in 500 obligation, ieder groot Jf 1000 en 200 obligation, ieder groot f500, met coupons, vervallende 1 April en 1 Octo ber van elk jaar, voor het eerst op 1 April 1912, i Hef, Bestuur geeft daarbij in hel prospec tus dc volgende mededeelingeu: De Coöperatieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den Provincialen Zuid-Hol- landschen Boerenbond ontstond alk-endoor de behoefte, die de groote veehouders ge voelden, aan een inrichting,, welke hun prima, veevoeder kon leveren. Het eenigst afdoend, middel, om daartoe te geraken, was, zelf tot het fabriceeren over- ,lo gaan, door gemeenschappelijke exploitatie van een eigen stoommolen voor het malen van veevoeder annex oliesla gerij, waar de veekoeken geslagen worden. liet denkbeeld is niet nieuw. In 1908 traden in werking de Coöperatieve Vee voederfabriek en Olieslagerij „de Boei en- bond", uitgaande van den Noord-IIolland- schcn Boerenbond en de Stichtsche Olie- en Lijnkoekeiifaibrick, oporicht door den Sticlitsehen Boerenbond. Gezien de gunstige resultaten, behaald in genoemde coöperatieve fabrieken, kon de Zuid-Holiandsche Boerenbond met ver trouwen lot de oprichting van de Coöpe ratieve VoevoederfaJiriek en Olieslagerij be sluiten. Zij mocht als machtigste provincie niet langer blijven toezien en achterblij ven, waar andere provinciën zoo'n schit terend voorbeeld gaven. Nadat verschillende plannen onderzocht waren, weid besloten tot den aankoop over ,te gaan van den, te Schiedam geves- tigden, stoommolen „Nederland", aan ruim vaarwater gelegen, ongeveer vijf jaren ge leden nieuw gebouwd, met groote silo's in gewapend beton, voorzien van de meest moderne transpcrlinrichtingen, alsmede do complete fabrieken daaraan grenzende van de N. V. Nederlandsc.be 01 ie fabrieken, welke naar de laatste eischen verleden jaar ingericht werden door de firma Frans Smulders te Utrecht, op een productiever mogen van 5.000.000 K.G. koeken. Voor loopig meenen wij met deze hoeveelheid te kunnen voldoen aan de aanvragen onzer afnemers. Zonder bezwaar kan de fabriek o p grootere capaciteit worden gebracht, wat aller belang is, omdat door stijging der benoodigde hoeveelheden, de algemee ne bedrijfkosten dalen, hetgeen ten goede komt aan de verbruikers, aangezien door een dalende richting der onkosten oen evenredige daling van den lijnkoekprijs liet gevolg is. De technische en commercieele leiding is in banden van personen, die over jaren lange ervaring beschikken, zij werken on der toezicht van het Bestuur, welk col lege, evenals dat van Commissarissen, dooi de leden gekozen wordt. Opmerking verdient, dat alles zoo inge richt is, dat do onkosten beperkt blijven. De plaatselijke commissies doen. opgaven van de in hun kring benoodigde hoeveel heid koeken en ander veevoeder, zoo doende zijn uitgaven voor reizigers, recla me, enz., overbodig. Zoowel aan leden- als aan niet-ledenj- verbraikers (deze laatste tegen verhoogden, prijs), wordt slechts tegen contante beta- ting geleverd. Het feit, dat de leden in hun eigen fabriek zuivere waar tegen den koslenden prijs verlangen en de fabriek alzoo niet in concurrentie behoeft te treden niet par ticulieren, die e. v. lageren prijs olfree- ren, maakt de zaak tot een uiterst krach tige. i j Mocht er onverhoopt eens door het be drijf verlies geleden worden, zoo is liet niet noodig dit dadelijk op dc leden te verhalen, doch dit verlies wordt een vol gend jaar gewoon in den kockenprijs ver disconteerd. a Een verhooging van 50 ets, per 100 K.G. koek, is voor de afnemers, die prijs stellen op __goede waar uit eigen fabriek, geen Ijczwaar. Terwijl een dergelijke ver hooging bij een productie van 5,000.000 K.G. koeken een extra ontvangst voor de fabriek bedraagt dan 125.000. Qualiteit blijft hoofdzaak, prijs bijzaak, immers de winst wordt op het einde van hot jaar toch onder de leden-verb ruikers verdeeld, iini verhouding van het aantal K.G. veevoeder, door ieder van hen afge nomen. Het inelto provenu dezer 5 «/o leening met winstuttkoering, groot f600.000, tot welker- uiitgifle do Algemeene Vergadering den 28sten September j.l. besloot, zal die nen tot hot aankoopeu van bovenge melde fabrieken en tot hel verschaffen van bedrijfskapitaal. Een gedeelte dier koopsom zal worden aangewend tot gcheelc aflossing der gold- Iconingen, waarvoor die onroerende goe deren thans nog hypothecair zijn verbon den, zoodal, na roiement der daarvoor ge nomen inschrijvingen, deze obligation een eerste hypotheek op die goederen zullen hebben, Daar do obligation een flinke rente af werpen en als waarborg, behalve hun hy pothecair verband op de vaste goederen, de wettelijk geregelde hoofdelijke en soli daire aansprakelijkheid der leden hebben, mogen deze stukken zeer zeker als een so- lied beleggingsfonds beschouwd worden. Dat uitkeering van winst bij normalen loop van zaken, op dc obligation waar schijnlijk mag worden beschouwd, moge blijken uit de hier volgende winstbereke ning. Aangenomen wordt een jaarlijkscho pro ductie van 5.000.000 K.G. lijnkoeken, welke verkregen wordt door hot. verwer ken van i 4160 last lijnzaad. Wanneer con gemiddeld slagloon (ver schil tusschen inkoopprijs van lijnzaad en verkoopprijs der lijnkoeken en lijnolie) vtiflj

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2