BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. steeds nieuwe lasten opgelegd worden aan maatschappijen, die Inch eigenlijk voor in- dushieele ondernemingen een armzalig di vidend uitkeercn, n.l. van nog geen 4 per cent? liet, antwoord daarop is oven kott en eenvoudig; de spoorwegmaatschappijen be hoeven geen dag langer den last te torsen van dit bedrijf; als deze haar te zwaar wordt. De Spoonvegovereenkomst van 1890 geeft toch nu reeds, bij het dividend, dat ze tegenwoordig uitkeeren, aan de maat schappijen de bevoegdheid, zich te laten naasten. En het dunkt ons, waar wij vol strekt niet tot hen bchooren, die, met Staatsexploitatie dwepende, alle schaduw zijden voorbijzien, zeker niet een der min ste argumenten daarvoor, dat het toch van daag of morgen daartoe moet komen. Een spooiwegmaatschappij ten onzent kan op den duur nu eenmaal niet voldoen aan de groote oischen van verkeer, aan het ma ken van verbindingswegen, die slechts in de verre toekomst rendecrend kunnen wor den. aan de billijke eischen van het per soneel: zulk een maatschappij is per slot van rekening geen philanthropische instel ling, maar een vennootschap, waarin aan deel houders hun gelden beleggen, in de hoop, daarvan een zeer behoorlijk dividend te verkrijgen. Wat natuurlijk niet wegneemt, dat zoolang het nog niet zóó ver is, aan de maatschappijen de billijke eiscli mag gesteld worden, dat zij door een oordeel kundig optreden tegenover baar personeel geen ontstemming zullen wekken, dio op don duur niets goeds voorspelt lv Wij kunnen nog niet van den Minister van Waterstaat afscheid nemen. We wil len nog een enkel woord zeggen over de even geestige en vermakelijke discussie, door hem gevoerd niet den heer De Stucrs. De afgevaardigde voor Weert is een ge vreesd man in de Kamer, en voor de Mi nisters niet liet minst Mij beschikt over even groote welbespraaktheid ais geestig heid eu slagvaardigheid, en heeft steeds de lachers in de Kamer op zijn hand, maar hij heef! in do afgeloopen week toch in minister Regoul zijn meerdere gevonden. De heer De Stucrs had jaren lang aan gedrongen op de totstandkoming van een spoorlijn tusschcn Eindhoven en Weert, en deze komt dan nu ook eindelijk onder deze Regecring tot stand. En nu liet de afge vaardigde roof Weeii naar dun zin van den Minister wat veel uitkomen, dat het niet aan het inzicht des Ministers, maar aan zijn aandringen te danken was, dat hier eindelijk de spade in den grond werd gestoken, en daarom nam hij een geducht loopje met den heer De Stuers: hij verge leek hem namelijk met Chanfecler, don he kendon haan uit Rostand's beroemd blijspel, die zich al kraaiende was gaan verheelden, Jat het tengevolge van zijn kraaien was, dal de zon opging. En toen ging er een daveiend gelach op, het eerste wellicht, dal in cie Tweede Kamer ten koste van den heer De Stuers opging. En lachte de afgevaardigde voor Weert toen hartelijk mee'? Helaas, neen, en wij zagen alweer hel feit bewaarheid, dat zij, die er, om zoo te zeegen, een gewoonte van maken, an deren in het ootje te nemen, er absoluut niet togen kunnen, als zij zeiven eens te pakken worden genomen. De heer De Stuers .werd geweldig hoos, sprak over aardighe den, die do grenzen van do goede smaak overschrijden, en die als dekmantel dien den voor hatelijkheden. Ue heer de Stuers heeft ondervonden dat het spreekwoord „qui se fache a tort" nog altijd groote waarheid bevat. Want nu weid hij voor de tweede maal te grazen genomen. De Minister had allerminst be doeld den hoor de Stuers iets onvriende lijks le zeggen; hij reageerde slechts op de woorden van den afgevaardigde voor '.Weert, die zeide, dat hij verleden jaar door „hut pootje" verhinderd was op zijn'poot te spelen. Moe kon hij aanstoot nemen aan die onschuldige vergelijking met Chantc- cler. Wanneer de heer de Stuers den Mi nister een goedig schaap zou noemen, om dat hij hem voor zoo goedig houdt, dan zou spreker dit geenszins kwalijk nemen. Opnieuw daverend gelach, en alweer ten koste van Weert's afgevaardigde, want het contrast tusschen dezen zoo flink van zich afbijtonden minister en een goedig schaap is zoo fel, dat liet zeer op de lachspieren der hoorders werkte. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met de jaarlijks wederkeerende wenschen omtrent het personeel van de Posterijen, en kunnen ook van de Begrooting van Bin- nenlandsche Zaken weinig vermelden. Du klacht, door den heer Roodhuijzen bij de Algemeeno Beschouwingen van de Slaats- hegrooüng geuit, dat Min. Heemskerk niets vooi onderwijs doet, werd thans zoowel door sprekers van Links als van Rechts herhaald, wel het scherpste door don heer Ier Laan. En de zaak staat zoo, dat, al wilde de Minister thans nog in deze aan het werk gaan om het verzuimde in te halen, hij daarvoor geen tijd zou hebben. Dat begrijpt Dr. Kuyper dan ook zeer goed, en hij heeft dan ook aan de Rogecring den gemoedelij ken raad gegeven, zich voor alle wcnschun op onderwijsgebied doof te houden, omdat ze al haar tijd noodig heeft voor sociale hervorming. En waar de wenken van.den afgevaardigde voor Ommen sinds Vrijdag 8 December vrijwel bevelen voor do Ro- geering kunnen genoemd worden, weet nu iedereen precies hoe laat het is. Een wenk, die do heer Heemskerk te gewilliger zal opvolgen, waar hij niet van onderwijszaken houdt, waar hij herhaaldelijk er blijk van heeft gegeven, dat bij op het onderwijs geen kijk heeft. Er zijn hem vele en groote gaven geschonken, maar op onderwijsgebied is bij een vreemdeling, en dat hem onbe kende gebied is hij hem ook onbemind. Het grootste gedeelte van den Vrijdag is besteed aan het bespreken van hot zoo genaamde „groenenschandaal", te Leiden. Dr. de Visser heeft 't debat daarover inge leid, en dat op een wijze, die zeker alle hulde verdient. Het. gebeurde ten scherpste afkeurende, wat trouwens, zooals te ver wachten was, door ieder van de sprekers, die dit onderworp behandelden werd ge daan, wees hij er op, dat men niet moet vergeten, dat het kan voorkomen, en dik wijls voorkomt, dat menschep, die zelf mo reel leven, een neiging hebben tot spro ken over immoreele dmgen, en dat hef spre ken en schrijven daarover niet altijd een bewijs is van innerlijk immoreel z ij n. Hij sprak als zijn oveituiging uit, dat de be wuste jongelieden genoeg voor hun mispas waren gestratt door de berisping hun dooi den Amsterdamschen Senaat bij monde van den Rector Magnificus toegediend, terwijl tevens door de publicatie vau genoemde berisping do wetenschap is gegeven aan die ouders, die hun kinderen naar de Lcid- sche Universiteit zenden, dat de tucht aan onze hooge scholen in de wet op 'het Hooger Onderwijs vastgesteld, geen doode letter, maar een woord van betcekenis is. Slechts één fout beging dr. De Visser aan het eind, zooals wij straks zuilen komen te zien, toen zijn goede hart hem de haas werd, en hij de hoop uitsprak, dat men thans dan ook niet verder zo" gaan, en van justitieele vervolging zou afzien. Had dr. De Misser de zanlc dus heel hoog gehouden, en zooals trouwens van hein te verwachten was zich zorgvuldig ont houden van cenige politieke uitbuitte» van het geval, om te betoogen, dat hot openhaar onderwijs tot elk verderf leidt, iets waaraan een deel dc-r kleine anti-rovolutionaire pers, iiK't name het blad ,,De Zeeuw", zich heeft schuldig gemaakt, er zou weldra een andere toon in het debat komen. De heer Iloogtra- ton nam den heer De Misser onder handen over zijn veel te slappe afstraffing van het geval; de bewuste jongelieden hadden van dn Universiteit moeten worden weggejaagd, en de Minister werd uitgenoodigd zoo spoe dig mogelijk het groenen bij dc wet te ver bieden. Wij hebben dat met eenigo verba zing aangehooid, en we kunnen ons begrij pen, dat de heer Heemskerk zich mot lichte ironie van de zaak afmaakte. Dc afgevaar digde voor Utrecht vergat tod), dat dc wet op het II. O. wel de bevoegdheid geeft aan den Academischer) Senaat den student, die zicli misdraagt, van de academie te verwij deren, maar niet om hem tevens den toegang tot alle Univen-iteitsonderwijs in Neder- lund te ontzeggen. De verbanning uit Lei den zuil dus in de praetiik slechts dit als go- volg hebben, dat de betrokkenen hunne stu dies in Utrecht voortzetten zouden, en wij kunnen toch niet veronderstellen dat de heer Man Ifoogstraten, die zoo hard over deze zondaren oordeelt, ze persé naar zijn fisjen disti iet zou willen halen. En een groen tijd bij dn wet verbieden? de premier heeft het zeer heldor aangetoond, dat zulks een voudig niet kan, nadut de heer Tor Laan de zeer gerechte opmerking had gemaakt, dat zulks alleen van de jongelui zelf kan uit gaan. En Je lieer Seheurer maakte het nog wat erger door op den bekenden huilerigcn toon te komen verklaren, dat het Lo'ul-che «eva! O aantoonde wat de consequenties zijn van een onderwijs, dat zich van God afwendt, waardoor de sociaal-democraten zich zoo ge prikkeld voelden, dal ze den spreker een luid „bah" toeriepen. Groote beweging veroorzaakte een© rede van den heer Roodhuijzen, die zijne streng ste afkeuring over liet gebeurde uitspreken de, in scherpe bewoordingen het gedrag van Pi of. Dc Groot, den bekenden groenlijdbe- <4lijder uit Leiden hekelde, omdat deze aan alle Kamerleden een afdruk van het libretto hail toegezonden, wat terecht door hem publi cum ing daarvan werd genoemd. Jlii protes teerde er tegen, dat aan studenten niet zou gi gtnid worden wat ieder, die voor een zede- üjkhekfsmbdrijf terecht staat, geniet, nl. de geheime zitting. Indien, ging spreker voort, hel dezen hooglcetaar om de zaak en alleen om de zaak te doen ware geweest, hij liaddo één exemplaar daal van aan dc Griffie der Kamer doen toekomen ter inzage voor de leden. Maar niet eens tevreden met die toe zending, had hij het libretto van verklaren de en val-reheliik veizvvarende kanltcekenin- g'ii voorzien, en door zijn vertrek naar Ber lijn, alwaar hij benoemd is, wordt zijne daad mtc laffe daad, die niet rekent met. de col on don goeden naam van de hoogescliool, Waaraan hij verbonden is geweest, Conclu- deerende, betreurde hij liet gebeurde niet, omdat daardoor een eind gemaakt wordt aan een misstand, die. uit verkeerd begre pen traditie en dus nog jaren had kunnen voortduren, en waar hem bekend was dat dc jongelieden oprecht berouw hadden over hun mispas, kan hij gan-ehelijk niet instemmen met hen, die cischten dat daardoor gansch hunne carrière gebroken zou zijti, maar reik te hij hun de hand, in liet vertrouwen dat ook dit leed hen zou louteren, en zou hij die hand blijven reiken, zelfs al zou de ju stitie met de wetten van dezen lande in de hand hen tot boete in de eenzaamheid vcr- oordeelen. Want hierin verschilde hij van d«n heer De Misser: hij wou niet op de Ju stitie influericeoren om van vervolging af to zienRecht voor allen. Deze rede, door den. heer Tydeman als •welsprekend begroet, gaf oen nagepraat, die den afgevaardigde voor Tiel wel eenigs- zins hinderde, toen deze na den afgevaar digde voor Briellc aan het woord kwam. Hij sloot zich geheel bij het oordeel over Prof. de Groot's handeling aan, en ver dedigde het goed recht van den groentijd, mits in goede banen geleid. En het is wel merkwaardig, dat niemand Prof. de Groot in bescherming nam, zelfs de Mi nister niet, al deed die ook een zwakke poging om te Irewijzen, dat het woord „laf" in deze te kras was. En eindelijk zou de dag weer niet voorbijgaan zonder een flater van den heer Loliman, die zich tegen justitieele vervolging verklaarde, om dat men rekening moest houden met het milieu, waarin de zaak geschied was, in dit geval de studentenwereld, die zich ver beeldt meer te mogen dan wie ook. Maar dit bracht den heer Troelstra in het .ge weer, die dit niet anders dan prediken van de klasse-justitie noemde, omdat, als hot een staker gold, die zich vergalop peert, niet gerekend wordt met liet milieu van opwinding, waarin hij zich bevindt. Maar het been werd in het lid gezet door den heer Loeff, die zich met de opvatting van den heer Lohman in.het geheel niet kon vcreenigen, en ook eischtc gelijk recht voor allen. De afgevaardigde voor Goes, aldus in den hoek gedrongen, gaf nu een nadere verklaring, die den heer Troelstra bevredigde. En nu de slotsom, van het Kamerdebat over deze geruchtmakende zaak? Ze is, dunkt ons, in alle opzichten bevredigend; herhaling van het gebeurde te Leiden is, zoo liet dit al niet was, absoluut onmo gelijk geworden, en ziedaar reeds veel ge wonnen. Mogen onze studenten in 'het al gemeen en de jongelui le Leiden in het bijzonder de les ter harte riemen, hun door den Minister gegeven, om de moei en meer insluipende ruwheid in de corps- zeden tegen te gaan. De Kamer hoeft dit tusschcn haakjes, deze zaak zóó uit voerig behandeld, of ze een zee van tijd had,, en toch is het of ze alle hoop moot laten varen om nog vóór Kerstmis gereed te komen.. Van het hof, II. M. de Koningin heeft f 300 en II. M. de Koningin-Moeder f 100 doen toekomen aan dr. Van Gheel Güdemeester, voorzit ter van den Chr, Volksbond, ten voordeele van de werkverschaffing. Jhr. mr, van Swlnderen. Jlir .Mr. van Swinderen, vice-president van den Raad van State, bracht, na een minder rustigen vóór-nacht, een vrij rusti- gen Minacht door. Overigens is de toestand nog dezelfde. Dc toestand was liedenoamiddng ech ter achteruitgaande. De pest op Java Regeeringstelegram van heden, betreffende pesigevallen op Java van 6 tot en met 12 December: „Afdeeling Malang: twintig nieuwe pest- gevallen; drie en twintig dooden. Toeloengagoeng: zeven nieuwe gevallen; vier dooden. Madioen: twee doodelijke gevallen." Provinciale beambten. Het voorstel van Ged. Staten van Zuid- HoUand betreffende het verleenen van een toeslag aan beambten enz. heeft bij de Statenleden de heeren II. de Wilde, 'ZE. Mackay en V/. Th. Gevers Deynoot ern- otig bezwaar ontmoet, om de consequen ties, die het bij aanneming zou kunnen hebben. j Bij de tevens voorgestelde verbetering van de bezoldiging dor Jvanlonniers enz. kan het h. i. echter niet blijven; ook een herziening van de bezoldiging der klerken en schrijvers, van den concierge, van de boden, schijnt hun alleszins noodig. Genoemde leden geven Ged. Staten in overweging, hun aandacht aan deze aan gelegenheid te wijden, teneinde zoo mo gelijk vóór de zomervergadering der Staten een desbetreffend voorstel is gereedheid te hebben. Intusschen stellen zij voor, het maximum der bezoldiging van den concierge te bren gen van f 950 op f 1200 en die van bode en machinist van f900 op f1100, VLAARDINGEN, 16 Dec. De Raad dezer gemeente zal Woensdagavond te half acht in openbare vergadering bijeenkomen. VLAARDINGEN, 16 Dcc. Hedenmorgen werd het stoffelijk overschot van den pas toor Wouterlood onder zeer veel belang stelling op de 11, K. begraafplaats ter aarde besteld. Burgemeester en wethouders waren daarbij o. a. tegenwoordig. VLAARDINGEN, 16 Dcc. De commissie voor de visscherijsehool hield gisteravond in het Verkooplokaal zitting tot het aan nemen van leerlingen voor den nieuwen cursus. Voor den dagcursus gaven zich 17 personeu op, waarvan 3 voor het schip pers- cn 14 voor het stuurmansdiploma. Waarschijnlijk zal ook een middag- en avondcursus worden gevormd voor ge trouwde zeelieden, die zich voor het stuur mansdiploma wenschen te bekwamen. OVERSCHIE, 15 Dec. Hedenmiddag, toen de 10-jarige Leendert van der Horst bui ten voor de ouderlijko wpning een boter ham liep te eten, werd hij door een aldaar loopende hond zoodanig in zijn linkerarm gebeten, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De wond werd verbonden. Donderdag 21 December a.s. hoopt do heer C. Hommel den dag te hordenken dat hij gedurende 40 jaren als boekbinder thans bij de firma G. Odé's boekhandel, in func tie is. Den 21 Dec. 1S71 toch trad hij bij den heer J. Odé in dienst en ging; toen do zaak aan den heer G. Odé overging, daar bij mede. liij is nu hij den lieer J. F. Du- pont, firma G. Odé's boekhandel werkzaam. „De Gerard Dou". Hedenmiddag hebben wij een kijkje ge nomen in het kunstschip „Geruid Dou", en wij hebben daarvan een allergunstig- sten indruk meegenomen. De expositieruimte is verdeeld 'in 3 af- deelingen, waarvan de eerste eenige prach tige antieke en Zeeuwsche kasten bevat, waarop eenige antieke voorwerpen, o. a, een mooie poreuse kan met wijden huik, waarboven een nauwe hals in den vorm van een mannenkop met grooton haard, een paar met ziLver gemonteerde kande laars, antieke kopjes e. d. g. De beide andere vertrekken zijn geheel ingericht als schilderijententoonstelling en bieden langs alle wanden een prachtige collectie zeer fraai geëncadreerde schilderijen van zeer bekende meesters, o. a. van Ten Cal©, Van Dooinic, Jans Jansen, Vermeulen, Hegen- brook, Knip, Lise Ansingh, Munninghof, Van Haaren, 'tip, Tenny, Polvlief, Sadee, Koebók, mej. Gorter, e. a., ©en verzame ling, die zeer zeker waard ïs te worden bezocht en bewonderd. Deze schilderijen zijn voor het mceren- deel door de schilders zeiven aan den heer v. d. Hoek, eigenaar van het kunst schip, ter beschikking gesteld, zoo voor de tentoonstelling alsvoor verkoop, zoo dat men daar ook in de gelegenheid zal zijn een of meer schilderijen uit te kiezen om in eigen woning te plaatsen. Wij zijn bij ons bezoek ook in de ge legenheid gesteld de woning van den eige naar te zien, en wij waren zeer getroffen door de groote ruimte en prettige inrich ting dezer woning. Zij bevat, behalve een bergplaats, drie ruime, frissche slaap kamers, een huiskamer, een keuken en een salon, alles keurig gemeubileerd; vooral do salon bevat waardige, artistieke meubelstukken. Wie het kunstschip met zijn vlak uiter lijk in de haven ziet iiggen, zal zich een zoo mooie verzameling van allerhande kunststukken daarbinnen moeilijk kunnen voorstellen. Wij kunnen een bezoek aan deze drij vende expositiezalen met volle overtuiging aanbevelen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Vanmorgen is de 27-jarige constructie- werker J. Hoek, wonende aan den Rot- terdamschen dijk, op advies van een dok ter per brancard naar het ziekenhuis ge bracht, Hij had in de werkplaats der fa briek van de firma Smulders, bij het ver werken van plaatijzer, een zware as, die van de vlakplaat viel, op liet linkerbeen gekregen, waardoor dit boven den enkel zwaar gekneusd werd. In den afgeloopen nacht is door de po litie een 10-jarige jongen, die al meer malen tie ouderlijke woning was ontloo- pen, zwervend aangetroffen en meegeno men. Hedenmorgen is hij naar zijn ouders teruggebracht. 'De afd. Schiedam van. de Ned. Vereen, tot Afsch. van Alc. h. dranken houdt he den een openbare vergadering, waarin de heer T. Duijm uit den Haag, als feest redenaar zal optreden. De avond zal ver der gevuld worden met do opvoering van een tooneelstuk in 4 bedrijven, en met eenige nummers zang en voordrachten. Twee meisjes, waarvan gistemamiddag de een met een klomp naar de ander© gooide, hebben daarbij een deurruit van een kapperswinkel aldaar vernield. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van politie portemon. met knikkers, laken, zakdoek niet geld, witte zak met inhoud, stukjes tapijt, rozenkrans. Bij de volgende personen: 2 mutsen, Sluijlers, L'. Achterweg 8"; balk, Mastenbroek, Maashofje 11voetbal, Gordijn, Zalmstraat 17; roode kindcrwan- tjes, Bijlo, Noordmolenstr. 34; hond, Sorcl, Oversell, str. 118; zilv. broche, Merkus, Nieuwsticht M, 10; bont, Korpel, Maasstr, 22; zweng, Kooij, Laan 44; portemon. met cenig geld, v. d. Heijden, Vijgensteeg 5; kinderschoentje, Jongsten, Putterhoekscho- straat 41; rozenkrans met zilv. kruis, Gra ven, Singel 482rood wantje, v. Hattem, Noordvcst 105; sleuteltje, Sachs, Putter- hoeksche straat 20. AGENDA. Heden en volgende avonden Circus, 8 uur. Specialiteitenvoorstelling. Heden en volgende avonden. Casino, 8 uur. Specialiteitenvoorstelling, 16 Dee. Musis Sacrum, 8 uur. Ned. Ver. t. Afsch. v. Alcoh. h. dr. Afd. Schiedam, openbare feestelijke ver gadering. Feestredenaar: T. Duym Don Ilnng. 16 Verkooplokaal, 8 uur. N. O. G, Buitengewone vergadering. Spr'. do heer M. de Koning,* bacterio loog l,e Rotterdam. 16 Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italians. 11 Pagliacei. Cavaleria Rustieana. 16 Nutszaal, Rotterdam, 8 uur. Mor-' tina Dliont (zang), van Utrecht, en Sophie Biileve'.d (piano), van Den Haag. 17 Groote Schouwburg, 7i uur. N. V. Ned. Opera v/h. Remhrandtthea- ter, te Amsterdam. Faust. 17 Tivoli Schouwburg, 8 uur. N. V. Hel Toonecl. Dir. Roynnrds. Het schandaal. 15 en 13 Dec. Tivoli Schouwburg, S uur. Twee Weezen. 19 Groote Schouwburg, 8 uur. De Referendaris-Titulair, 19 Groote Doolezaad, Rotterdam, 8 u, Chr. Zangvor. „Excelsior". Das Licht. Solisten: mej. Joh. v. d. Linde (sopraan), mej. Ilerniine Schol-.en (alt), dc lieer Gerard Zalsman (bas). 19 Tivoli Schouwburg, 8 uur. Lio dernvond. Tilly Koenen. 29 Groote Schouwburg, 8 u,ur. Tour- néc- Schürmann. Une seule repré- sentation du tliéatre du vaudeville Paris. Le Trihun. 29 Musis Sacrum, 8 uur. Mij. t. N. v. 't A„ dep. Schiedam. Voor dracht door Albert Vogel: Grnno de Bergerac. 20 Lokaal Schie 68. Christ. Gerei'. gemeente, samenkomst. Spr. cis. T. A. Bakker, van Den Ilaag. 21 Verkooplokaal, 8 uur. Bond van Chr. Socialisten, Afd. Schiedam. Ononb. vergadering. Spr. ds. C. A. R. de Jong van 's-Heerenbroek. Onderwerp: „Vrede op aarde." JL W. Mesdag. Met den heer Mesdag blijft het goed gaan. Prijsvraag der Ned. Opera- Vereeniging. De jury, mevr, Simons-—Mees en de heeren Fr. Lapidoth en C. v. d. Linden, heeft uitspraak gedaan over de door de Nederl, Opera-Vereemging uitgeschreven prijsvraag, en met algemeene stemmen de inzending onder het motte: „Beid uw tijd" bekroond; het libretto heet „Agneta" en de naam des schrijven s 'zal door het. hoofd bestuur hekend gemaakt worden, wanneer het motto-briefje in de eerstdaags te liou- dnn vergadering zal kunnen geopend wor den. Dubbele moord. Het O. M. bij de Rotterdamsche recht bank eischtc heden 12 jaar gevangenisstraf tegen den varensgezel M. J. II., 44 jaar, db ih den nacht van 8 op 9 October hij een twist den los werkman G. Kleyweg een steek in den buik toebracht, waaraan deze dim Volgenden dag overleed, vervolgens den stuurman Bradley, die zich in den twist mengde, een zoodanigen steek in de horst gaf, dat hij dood neerviel, den «looker Vis ser een snede over de hand en het meisje van Kleyweg een steek in de heup toebracht. 19e beide laatste wonden waren niet ge vaarlijk. De verdediger, mr. Oskam, achtte zes jaren gevangenisstraf voldoende. Er werden 14 getuigen gehoord en vier getuigen il décharge, Vermist De heer M. Lömp,- 44 jaar oud, com mies bij de IIoll. I.Iz. Spoorweg Mij., te Amsterdam, wordt sedert Maandag j.l. ver mist. Men vermoedt, dat hem een ongeluk is overkomen. De politie verzoekt namens de familie inlichtingen. Sic, Transit B. en W. van Amsterdam zullen Woens dag 27 dezer in het openbaar aanbesteden het sloopcu van den Parkschouwburg. Hel te sloopen gebouw kan worden bezichtigd gedurende do laatste drie werkdagen dor week, welke aan de aanbesteding voorat- gaat. De staking te Eindhoven. Men meldt ons uit Eindhoven d.d. 15 dezer: Omtrent de staking op de metaal-gloei lampenfabriek kan .nog worden medege deeld, dat gistermiddag om 4 uur een con ferentie plaats'had tusschcn de firma Phi lips Co. en liet besLunr der afdeeling van den Alg. Ncd. Metaalbewerkershond, welke conferentie tot geen resultaat heelt geleid. De firma Philips Co. decide daarbij mede, dal zij voornemens is de apparaten, waarover de staking loopt, 'Uil Dnitsehland te betrekken. De stakers be weren echter, dat dit onmogelijk is. De firma eischt, dat voortaan dc apparaten gemaakt zullen worden in stukloon, wat thans in uurloon geschiedt. Gisteravond had in het Volksgebouw te Woen.se 1 een vergadering plaats, waar de resultaten van het onderhoud, dat het bestuur met de

Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6