Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk Ingezonden Mededeelingen. Gevraagd. Gemengd Nieuws. Gezondheidscommissie machtigt tie Com missie tot bestrijding der Diphtheric, con uittreksel van het jaarverslag te puhlicee- i'jett. Het luidt als volgt: „Sedert 9 December 1911 heeft zich te Zand voort geen geval van diphtheric of andere besmettelijke ziekte voorgedaan en ook op het oogenblik van hel stellen de zer regelen, half Februari 1912. is in dien voor Zandvoorl zoo gunsligen toestand geen wijziging gekomen. Tal van maatregelen lor (Verbetering van den gezondheidstoestand zijn genomen 'en nog andere zijn in bewer king; een inspecteur is werkzaam, in liet bijzonder belast met het toezicht op do handhaving der wettelijke bepalingen op liet stuk van ziekten, die gevaar opleveren voor de volksgezondheid, een gemeentelijke duinwaterleiding in aansluiting op die van Amsterdam, is aanbesteed en zal reeds in Mei a.s. moeten gereed zijn; tengevolge hiervan zal het reeds veel verbeterde ïiolee- ringsslclsïel aan zijn doel kunnen beantwoor den; de rioleoring zal nog verdei worden uitgebreid met de woningverbetering wcxrdl geregeld voortgegaan; wij bezichtigden een op voldoenden afstamt vim de bebouwde kom der gemeente gelegen stuk grond, be stemd om daarop ten spoedigste aan te brengen een nieuwe begraafplaats, «en nieu we vuilnisbelt, mestvurzumelingen en var kenshokken ter vervanging van degene, die zich thans in het dorp bevinden, terwijl die grond zoo noodig ook zal kunnen wor den geb"uikt voor uitbreiding van do uit- loozingskom der rioleoring. De ontsinettings- 'dienst is, met het oog op mogelijke voor komende gevallen geregeld. Ken en ander ten einde den komenden badgasten het grootst mogolijkc gevoel van gerustheid en zekerheid te geven. De Commissie heeft thans de overtuiging, dat het gemeentebe stuur waakzaam is en waakzaam zal bljjven, en dat op grond van een en ander de toe stand lo Zantvoori alleszins bevredigend is to noemen." Finnntleol ulonw». Do „Slot." no. 40 bevat de statuten der naamlooze vennootschap Zeevissclierjj-Maat- schappij „Arbeid Adelt", to IJmuiden, gein, Velsen. Doelde uitoefening van de zee- visscherij, do verkoop van de aangevoerde visch en alles wat venier tot. het lied rijf behoort, maar met dien verstande, dat do vennootschap nooit meer mag bezitten dan één trawler. Duur: ,">0 jaren. Kapitaal: f17.000, verdeeld in 9-1 aandeden van l'óOO, alle geplaatst, en volgestort. De vennoot- scluip wordt bestuurd door eeu directeur,, ais hoedanig benoemd is de heer W, Polder man Jr., werktuigkundig ingenieur', te IJmui den, Smaadschrift. De Rechtbank te 'Middelburg heeft Vrijdag den burgemeester van Sehore, J. G. v. V., wegens smaadschrift in ea&u 't bek-edigen va u een Geriteeuioniadslid, in een in dn ,»Midd. f"rit." opgenomen bericht, veroor- deeld 'lot fJO boete, subsidiair 10 da-gen hechtenis. Beroepen fe Afeliskerke (toez.) ds. P. Siemeliuk, te lïoogeloon; te Babyloniën- brock do heer *D, Al. Htankhari, rand. Ie Rotterdam: to Kockong'en (tT.) d--. J. Kei ler- te Dordrecht. Evang. Luthekscuf. Kerk. A a n g e n c in e n hel. lieroep te Gronin gen ds. Stadc-mian, Leiden. den toegoJateu, behoeft men geen wonder dier ie xiju. Het is wel meik\vaardig, dat wij a tien daar zijn geweest, ook de fami lies, en in 't bijzonder aan 't .Ministerie wa ren allen tegenwoordig. D<* Hol!, consul itoeldc ons mede, dat gij agent waart voor emigratie en een ieder dat zijn kan of wor den kan, zoo hij door een hoofdagent aan gesteld wordt. Maar waaimu dan die ver waand held om somtijds bii -veil ie toe komen mot lïeg. vortegenv.? Waar dient dat voor, mijnheer' Hom-wijn? Ik heb een brief en Tie heer Tros 2 briefkaarten met die huudteekening. Wat gij mij venter hebt voorspeld, doet iedere kaartlegster; alles rozen zoudet door nen, Ik herhaal hol, datallers wat u monde ling, mij in hot bijzonder, mede hebt ge deald. verre van de waarheid is en ik blijf dit volhouden. Een ieder neme slechts inlichtingen bij bevoegde, rechtstreeks door de (logeering aangestelde personen. Ik dank den heer Il-errewijn voor hetgeen ik heb ondervonden. Het is een goedo leer voor ons allen ge weest en ik hoop in don vervolge nit do bandon van zulke raadgevers te blijven, die slechts voor geld zieltjes zien te winnen, zonder zich verder over hun toekomst te be kommeren. Ik geef allo familieleden van de eniigran ton en ook don heer H., in overweging te in- fonneeren bij do heeren 'officieren van de „Sciiarnhorst", inzake ons gedrag aan boord. II dankend voor opname geachte Re dactie. Uw dienaar, H, Al. SMELT, iMontville via Palmwoods. Queensland. November 1911. P.S. Ill zijn hoekje k-okt-ul de lieer II. R#-gi*«erin'gSiigfuM en de Regeering kont Gisref. Kerken. Beroepen te Delt'shaven ds. J. Schoon hoven, te Scherpenzeelto AVons c. a. de heer P. Chr. van der Vliet, cand. te Am sterdam. Beroepen tc Stadskanaal (Gr.) da. H. Heida tc Halfweg (N.-U.) (Verb, bericht). Remonstrantsciie Broederschap. Aangenomen het beroep te Gouda de beer C. AI. A. A. Lindcnuum, proponent tc Leiden. Hooger Onderwijs. Te Utreclii zijn bevorderd tol arts de hee ren P. If. Rouge en C, Spijkerboer. Vereenvan Gymnastiekonderwijzers De algetneene vergadering van de Ver- eeniging van Gyiunasfiekonderwijzors in Ne derland zal op S en 9 April te Nijmegen gehouden worden. Meermalen wordt een geneesmiddel ge vraagd tegen de kwellingen van. aambeien. Voor lieu, die Foster's zalf kennen, zal liet niet 'moeilijk vallen deze vraag Ie beant woorden. Allen, die aan aambeien lijden, welen. hoe hinderlijk, pijnlijk en kwellend deze kun nen 'zijn. Dikwijls is het den lijder onmo gelijk 'te isTaan, te liggen of te zitten en weet 'hij niet welke houding hij moet aanne men om de pijn tot bedaren to brengen. Aambeien komen gewoonlijk meer hij vrou wen voor dan bij mannen; zij worden vaak veroorzaakt 'door hardnekkige verstopping en vertoonen zich dikwijls na, de geboorte van een kind. Voor aambeien, hetzij in- of uitwendig, is Foster's Zalf het geneesmiddel hij uit nemendheid. Vanaf de eerste aanwending doet haar verzachtende werking zich ge voelen en talrijk zijn de gevallen, waarin na het gebruik van slechts één doos de patiënt van zijn lijden verlost was. Foster's ZalE (let op den juistcn inuun) is lo Schiedam verkrijgbaar bij dc heeren Kappclhoff Itovingh. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwis sel li 1.75, voor één, of f 10.voor zos doozen. GlasUazersstaking te Delft. Naar aanleiding van hel ook door ons Donderdag gegeven bericht, wordt door de directie van de N. V. Van Devon terts Glas fabrieken te Delft, liet volgende aan hel „Vad." medegedeeld.: U schrijft aan liet eind van uw bericht, dal, wanneer de nieuwe machinale blazerij in gebruik zal zijn genomen, het perso neel van ca. 500 man tot niet meer dan 50 uuu. kau worden gereduceerd. Dit is beslist onjuist en kan er toe leiden, dat naar huiten do indruk wordt gewekt, dat bij ons het plan bestaat den handarbeid af te schaffen. Veeleer hopen wij, ofschoon verplicht de hedendaagse he techniek van het bedrijf in liet buitenland to volgen, in staat te blijven allen werklieden in onzen diens! bij voortduring arbeid en dus brood te verschaffen. De verloren zoon. Wij lezen d.d. 15 Febr. liet volgende in de ,,l)ordlsche Ct": Het geval Rciniur Coster is in een nieu we phase, gelreden. Onze lezers weten, dal het ouderpaar Jacob Koster en Voelt je van Waardenburg in den kleinen - werver, die to Sint Maartensdijk werd aangetroffen, en- (I niet. ol' spicekt men op het ministerie hier in Brisbane ook onwaarheid? Het onderscheid tussehcu een Begeer ingsper- snon of sub-agent van mui Lnmtsagcnf ia zeer groot. X a schrift. De heer Homvwijn schrijft mij in een schrijven, dat, wanneer ik was of kwam in Holland, Hij mij voor liet gerecht zou dagen, liet (toet mij leed, dat Holland zooverre weg is van hier, andei's kwam ik over, want het zou heel goed zijn, dat deze zaak aanhangig weid gemaakt en bekend werd. Wat aangaat de Commissie voor toe zicht op emigratie, zoo noodig ik do Com missie beleefd uit om toe te zien in hoeverre de heer II. zijn cliënteelc inlicht. Gaarne ben ik bereid een lijstje te zenden van de fluor mij gestelde vragen aan don lieer II., met de ontvangen antwoorden. Ik heb alles genoteerd- In hoeverre zijn ant woorden waarheid bevatten, (taai omtrent heb ik hier alleen tie hoofdpunten nuvgo deeld. Het kan tevens een leer voor hem zijn om alleen de waarheid lief te hebben en meer mc-m-chw,aardig te handelen Lg-n- over zijn medemenschen. Ook deelde de heer 1 lorre wijn mij mede, dat hij vermoedelijk dit jaar nog in Queensland kwam. Hel zou mij aangenaam zijn, als dut vermoeden waarheid weid. Ik ben dan bereid mei hem en zijn gegevens gezamenlijk te gaan naar de betrokken autoriteiten en in zijn bijzijn de juiste waar heid te hooien, van overheidswege. il. Al. SA I EBT. kelo weken geleden, hun 17-jarig -n zoon lleinier hebben herkend, den jragen, die op 5 Juni 1900 plotseling uit do ouder lijke woning was verdwenen en van wien sedert niets moer is vernomen. De gronden, waarop 'de ouders tót de conclusie gekomen .zijn, 'dat zo workelyk den verloren gowaanden knaap hebben te ruggekregen, zijn onzen lezers bekend. Absolute zekerheid is in dozen echter niet te krijgen voor bet oogenblik, hoe sterk vele aanwijzingen ook 'zijn. Er blijft natuur lijk veel te 'vragen over, waaromtrent meer licht, gewenscht zou zijn. Vooral vandaag is de twijfel sterker ge worden, is de oplossing van dit zonder ling geval minstens verschoven naar late» ren datum. t Gisteravond arriveerde te 's-Gravondeel de zoon van 'den burgemeester van Sint Alaartensdijk, de heer J. Polderman. Deze kwam in de eerste plaats als belangstellen de, om te zien, hoe de jongen, die zoo liefderijk daar is verzorgd on naar wiens herkomst door zijn vader met zooveel zorg was gespeurd, het maakte. Maar ook had de reis van den heer Polderman een ander 'doel, n.l. om mede to dcelen, dat namens de ouders van een vermisten jongen uit oen Belgische gemeen te, Tteinier Koster zou worden bezocht. Werkelijk heeft dit plaats gehad. Tc elf uur arriveerde n.l. de commissaris van po litie uit Beveren AVaes, bij Antwerpen. Op hoi gemeentehuis te 's-Gravendeel hoeft deze geconfereerd over do kwestie met den burgemeester van 's-Gravoudeel, den heer Roodenjburg Arermaat. Tegen den middag verschenen ter secreta rie Rei nier Koster met zijn ouders en zijn oom A. va,n Waardeifburg. Het gaf ear hooien oploop, con grooto menigte verzie melde zich voor het Raadhuis, wal niet te verwonderen is, want hot geval is er nog „Urn topic- of the day". AVo hadden hot genoegen, genoemden commissaris van politic na aftoop enkele oogeublikkcn te mogen spreken. Deze ver telde ons, dat ongeveer een maand geleden te Beveren Waes van zijn ouders is weg- geloopen de 12-jarige August Janssons. Ook aldaar was do aandacht gevallen op do pu blicatie van den burgemeester van Sint Alaartensdijk, dat daar een knaap van onge veer dien leeftijd zwerven was aangetrof fen. Om de zaak nader te onderzoeken, was de commissaris lieden le 's-Gravendeel A'olgons hem we geven hier bloot weer zoo hij liet ons vertelaarde vertoont Reinier Koster beslist gelijkenis met den vermisten August Janssens. De taal, welke de jongen spreekt, is zuiver het dialect van Reveron Allies. Hij noemde het goval een bijzonder ingewikkelde kwestie, welke door het gerecht onderzocht zal moeten worden. Tot zoover do commissaris van politie. Te 's-Gravcndeel "werd ons uit vertrouwj- bare bron nog het volgende medege deeld. 1 Dezer dagen 'vent in den Hoekschcn Waard een handelaar in klompen, afkom stig uit 'Antwerpen. Gisteren was hij to Weshnaas en 'vernam daar van den kleer maker Aros, 'droeger te 's-Gravendeel, wat daar is gebeurd. Daarom is hij heden ook naar 's-GraVendeel gekomen, en daar Iijj den vermisten 'August, Janssens persoonlijk kent en 'diens oudera ook met den jongen geconfronteerd. Hij meende positief August Janssens te herkennen. 1 Men ziet 'hef, het geVal wordt zeer in gewikkeld. Eenerzijds 'staan de talrijke per sonen, die beslist in den knaap Reinier Koster herkennen. 'Aan den anderen kant komt de 'twijfel nog om den hoek gluren Rockhampton, It Nov. 1911. Aan de Redactie van de „Schied. Courant", Schiedam. U zoudt der waarheid en den personen, welke van plan zijn naar Queensland to etui- greeren, 'n grooten dienst bewijzen, door 'I volgende in uw blad op lo nemen. In uw nummer van 9 Sept. 1.1. komt een ingezonden stuk voor van C. P. Hcrrcwijn, zich noemend met den verbazend grooten titel: „Alleenvertegenwoordiger voor den agent-generaal van Queensland". En wel muir aanleiding van H, AI. Smelt's reisbe schrijving en wedervaren 'naar en in Queens land. 1 lorre wijn zegl, dat hij hiertoe met tegenzin overging, en het eigenlijk do sop de kool niel waard vond. Niettegenstaande dat verspilt hij hieraan zooveei woorden. Hot is niet mijn bedoeling om Smelt tegen Herrewijn to verdedigen. Dat zal hij zelf wel doen. Doch alleen om aan te ioonen, welk een listige avonturier Herrewijn is. ik wil u dan zeggen, dat dc feilen, Her rewijn rakende, in dit stuk genoemd, vol komen juist zijn. Behalve één zinsnede, waarin Smelt zegt. dat die families met dc grootste moeite liet door hen gestorte geld terug kregen. Dat ic niet waar; ze kregen het dadelijk na aankomst in klinkende munt terug. Wat nu de door Hei re wijn aangehaalde zinsnede uit een ingezonden stuk in „Hel Volk" van 22 Juli 1.1.. ons betretTende, aan gaat, en waarvan Herrewijn op do zijn eigen listige wijze gebruik mankt, kan il; zeggen, dat dil pertinent gelogen is. Ik heb de Redactie door middel van een in gezonden stuk van de waarheid in kennis gesteld, hetwelk u ook wel gelezen zilll hebben. Ik heb deze families hierover om opheldering gevraagd, daar ik mij hierdoor zeer beleedigd gevoelde, doch ben nog steeds op antwoord wachtende! en wordt Versterkt door 'de verklaringen van den commissaris Van politie nit B o veren AVaes en dén Ventenden klompenhandelaar. We zullen dus kalm moeten afwachten, welk licht door bader onderzoek in deze zaak za.1 worden ontstoken. Op heeterdaad betrapt. Sedert «enigen tijd leverden de offerbus- seri in de katholieke kerk H. Antonius Abt, aan den Schovcningselien weg, tc '$-Gra,venhage, tegen de 'gewoonte weinig of niets op. Op 'den dag werd een oog in 't zeil gebonden en 'men vergewiste er zicli van, dat 's nachts 'de kerk goed gesloten werd. Desondanks bleven dc bussen ledig. Ter oplossing van (lit raadsel liet dc in spect enr van politie Lenderink zich met twee agenten 's nachts in de kerk opsluiten. Gisternacht to half 'twee uur hoorde men geritsel en weid 'de kerkdeur geopend. Er kwam iemand binnen, die zich naar de of ferbussen begaf, en terwjjl bij nog met, het ledigen er van bezig was, werd hij door de politie gegrepen. De dader bleek te zijn een waker van 'den Eersten 's-Gravenhaag- schen Nachtveiligheidsdienst. Op hem werd een aantal zeer practisehe werktuigen be vonden om offerbnssen leeg to vissollen of leeg to halen op zoodanige wijze, dat de penningen niet in 'de offerbus, maar in een door hem in cle sleuf gestoken, van onde ren gesloten, buis terecht kwamen. Hij was in de kerk 'gekomen met een valschen sleutel. Een gevaarlijk spelletje. Nadat de cadetten der K, At. A. te Breda oefening gehouden hadden tussclien Teto- ringen en Oosterlionf, 'vonden kinderen eeni- ge patronen, die niet afgegaan waren. Ze namen ze mee naar huis en hielden er een brandende lucifer bij. Eén kind verwondde zich deerlijk aan de hand, Iwee aan do borst, de overigen in het aangezicht. Voor vijf der "kleinen moest geneeskun dige hulp ingeroepen worden. Uit de dierenwereld. Den veldwachter van 'Nieuwkuik te Ede, op surveillance zijnde, trof het, dat een gans, die voor 'zijn voeten opvloog, met grooto moeite kon 'stijgenNauwelijks was do veldwachter eenigc passen verder ge komen, of d o gans 'viel eensklaps, neer. B\j nader onderzoek blce.k, dat een ei er wezel tje, 0]i de gans toegeschoten, met haar mee de lucht was 'ingegaan, en geen ander mid del ziende om 'weer beneden te komen, dc gans pardoes doodgebeten had. Beneden: gekomen, bleek het 'wezeltje zoo vraatzuch tig, dal hot pas na herhaalde stokslagen losliet. Ongelukken. Aan boord van het s.s. Her mi na", van do firma Jos. de Foorter, liggende in de Binnenhaven to Rijen oord, werden heden nacht de 'kolenverkers y. d. Berg en v. d. Spoor door con kolenbak, wegende 900 kilo, en dio viel doordat dc staaldraad brak, zoodanig getroffen, dat zij ernstig gekwetst werden. Do een is naar hot ziekenhuis, den ander naar het diaconessehnis vervoerd, In de woning van een buurvrouw, in de Oost-AIaasstraat te Rotterdam, heeft J. S., een jongetje van 13 maanden, den in houd van een ketel kokend water over het lijf gekregen. Met. brandwonden aan rug, buik en boenen is het kindje naar het zie kenhuis gebracht. Zorg van plattelandsbesturen voor dc onderwijzers. Het „Schoolblad" geeft het volgend Over dat „niets ter doen willen hebben" wil ik u een staaltje mededeelen. Op de boot, waarmede wij uitkwamen, was een Hollander (niet door bemiddeling van Her rewijn), die in het begin van de reis al zijn geld opgemaakt had, en die bijna zijn go- heelc hebben en houden, ver beneden een derde van de waarde verkocht, om toch maar aan geld te komen. En weet u wie dat bijna allemaal kocht? B. Eros, ecu van die families, welke niets met ons (e doen wilde hebben' Inplaals van te weigeren zoo iets te koopen, maakte hij van die gelegenheid gebruik. Ik vertelde Eros op de boot reeds, dut zoo iets niet van veel karakter ge tuigde. Waarop hij mij antwoordde, dat als li ij het niet nam, een ander het kocht. Zoo iets teekent m. i. den gebeden mensch. Als P. Spoor werkelijk aan zijn broer in Rotterdam geschreven heeft, „dat hij alles gevonden had zooals hij zich dat naar Herrewijn's inlichtingen had voorgesteld, dan liegt Spoor. Want Spoor heef! mij verscheidene malen verteld, dal Herrewijn hem medegedeeld had, dat hij in Queens land scrubland voor niets kon krijgen, neen sterker nog, zelfs geld toe kreeg, als men ;dles schoongemaakt had. En tevens, dal men van hei Gouvernement een bepaalde hoeveelheid levensmiddelen krijgt, genoeg om'de. eeisle 3 maanden van te leven. Dit nu bleek alles onwaar te zijn, toon ik hierover aan liet bands-Departement sprak. En Spoor had zirh hiervan zooveel voor gesteld, dal hij mij lol drie maal vroeg, dil nog eens le vragen, daar ik bet misschien niel goed verstaan had! Ook dal men vrij sporen had om hel land Ie bezichtigen, bleek onwaar le zijn. Men moet de helft van de spoorvmelit beluien, en koopt men liet land, dan word! dil terugbetaald, koopt uien het land eclilor niet, dan is men hel spoorgeld kwijl. Dan geschied! hul nolc dik wijls4, d'"ilb dil bij Spoor oi) [Mos bel ge- excerpt, uit hot Raadsvorslag van de ge meente Gastol (N.-Br.). De Voorzitter. Dan is nog een verzoek ingekomen van de onderwijzers alhier om hun traktementen maandelijks uit te be talen, en. niet meer om do 3 maanden, zoo als hier steeds gebruikelijk is. Dit schrijven is gezonden naar aanlei ding van oen brief van Gedop. Staten aan de gemeentebesturen omtrent een lot haar ge richt verzook van den R.-K .Onderwijzers bond in liet bisdom 's-Bosch. Gedop. Staten geven de gemeentebesturen in overweging bij een mogelijke iierziening dor bestaande verordening met dit verzoek rekening te willen houden. De Voorzitter. Daar dit verzoek juist voor doze vergadering is ingekomen, bobben B. en AAL er nog geen kennis van kunnen no men en weten ook niel, of eon eventueelo wijziging moeilijkheden voor de administra tie met zicli brengt, waarom hij dit verzoek zou willen aanhouden tot een eventueelo w\jziging dei' verordening. De heer Dautzenberg vraagt den secre taris, of er niet meer zegels gebruikt nioo- ten worden, waarop de secretaris bevesti gend antwoordt, terwijl deze zégels allen voor rekening der gemeente zijn. Do Voorzitter. AVe behoeven geen wijzi ging 1e brengen, 't Is liiev jaren zoo goed gegaan. Do lieer Alol gelooft wel, dal de Raad den toestand van dc onderwijzers hier heel goed kent en dat het voor hun huishoudens niet noodzakelijk is, om een wijziging in de uilbetaling te brengen. Voor sommigo plaat sen kan dil wensclielijk zijn, doch de be staande omstandigheden van de onderwij zers hier maken hel niel noodzakelijk, waar om spr. cv dan ook niet voor is, om de verordening le herzien. De Voorzitter is liet eens met hel, gespro kene door den heer Alol. Het heeft hier altijd goed gemarcheerd, en dit verzoek be schouwt spr. dan ook meer als een gril! De heer Granen. Voor jónge onderwijzers, die kostgeld moeten betalen, zou het soms moeilijkheden kunnen opleveren. De heer Dautzenberg. In hun kosthuizen weet incn dan toch, dal, zij na drie maan den eerst hun salaris ontvangen. Voor jongelui is hot heolcnnuil geen be zwaar, dan zou het eerder bezwaren voor huishoudens kunnen geven. De Voorzitter. Vinden «lo heeren het goed, het verzook voor komrisgeving aan te nomen? Aldus wordt besloten. Cinematografie. Do volgende nieuwe vinding van kapitein Fulton zal, wanneer zij iu de practjjk bruik baar blijkt, wellicht eeu groote omwente ling in do cinevnalogra.fie, voornamelijk in de toestellen en in het materiaal, lenge-i volge kunnen hebben. Twee groote voorn doelen er van zouden zijnde afwezigheid van brandgevaar en de mindere kostbaar heid der Cütns. Fulton vervang! de celluloïdfilin 'door oen papierstrook van voet grootero breedte en projecteert dus alleen gereflecteerd, licht, zooals wij dal ook bij de pvojeolid- lantaam kénnen. Het groote licht vér lies, dat do schaduwzijde van deze wijze van projectie is, wordt door Fulton gecompen seerd door de veel grootere afmetingen van de film en de buitengewoon krach'-' tigo belichting daarvan. Elk beeld meet 1% X 10 cAL en do voorbijgaande film wordt, door twee zeer krachtige booglichten van twee kanten ver licht, waarbij twee condensors zorgen voor dc juiste vcrdeeling van het licht over hot gehcele beeld, Het objectief bevindt val was, dat men nog eenige, tientallen mijlen per kar of te paard moet, daar de spoor zoover nog niet gaat, waarvan men de kosten zelf betalen moet, ook ai koopt men het land. Dil was ook een tegenvaller voor hen, daar Herrewijn hun hiervan niets verteld had, en waarop ze dus niet ge rekend hadden. Herrewijn moet dit toch weten, daar hij het land bereisd heeft. En wat de passage-prijzen aangaat, is het wel zonderling, dat een andere reisgenoot en ik 13 hc-taald hebben en do andere 15 onder precies dezelfde voorwaarden. Herrewijn zegt, dat hij eerst op 5 April kennis kreeg van de begunstiging van 5 pond. Hoe is het dan in 's hemelsnaam mogeljjk, mijnheer Herrewijn, dal Spoor on Fros ook op deze begunstigde voorwaarden van 5ovei-gekotnen zijn? Den Len Januari 1911 traden deze in werking, en dan weet ieder, dat zoo iets vroeg genoeg vooruit hekend gemaakt wordt, dat hel in Europa lang voor het. tijdstip van inwerkingtreding bekend is. Om dio bewuste, in liet Engclsch gedrukte papieren, waarover Smelt. sprak, heeft men hartelijk gelachen, toen wij dezo aan het Lamls-Depnrtement vertoonden. Henewiju schrijft, dal niet ieder van dio goedkoope gelegenheid gebniik kan maken, en dat het Gouvernement hieraan voorwaar den verbindl. welke men bjj hem kan ver nemen. Dal laatste is eenig, daar maakt hij nog onbetaalde reclame voor zich zelf. Wel, mijnheer Heriowfjn, u vergist zich weer. Ik kun bijv. vim hieruit zooveel vrien den, kennissen en familieleden op deze begunstigde voorwaarden over-laten komen als ik wil, mils ik hiervoor het geld slort. waartegen ik in rail tie passagebi Ij elfen krijg, zonder eenige voorwaarden of con ditie, en zonder dat ze hiervoor naar den heer Hcnc-wijn behoeven Ie gaan. Dok kan men geen bedrijfskapitaal legen umligon inlresl krijgen, 'docit wel landbouw-

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6