VOOR DAMES. VOOR KINDEREN. Ingezonden Mededeelingen. In de klauwen van een nierziekte. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. fen stijfselbad. Daarna de mungeliinich- ting, eu een kunstmatige droging voHooj-d de behandeling. Naar liet schijn!, zijn er al een massa Amerikaansehe banken, die de uitvinding van Churchill in toepassing willen bren gen, en zooals dit mi eenmaal in den geld) .del gaat men heelt reeds uitgerekend, hoe er een niet onaanzienlijke winst gelegen is in het besparen van tijd en dus fan renteverlies, wanneer men vuile bankbiljetten naar de munt terug moet zenden, om ze te. wisselen tegen nieuwe. Maar ook de Amerikaansche sc.hntki.sl ziet voordeel in deze kunstmatige was- schor ij van haar papimvaardeti. Zij bere kent het bedrag der jaarlijks uit de circu latie teruggenomen, oud gewoiden bank biljetten op 1 milliard 183 millioen dol lar. Dit bedrag wordt vertegenwoordigd door ongeveer 200 millioen verschillende waardepapieren. En nu rekent de schat kist-directie uit, dat 80 °/o hiervan niet vernietigd, maar best door oen bad ver nieuwd zou kunnen worden. Het drukken van bankbiljetten kost, volgens een of- ficieele berekening, tienmaal zooveel als de waschbewerkiug, zoodal men reeds op pa pier een voordeciig bijier van ongeveer twee millioen dollar kan verkrijgen, die de uitvinding van Churchill zou kunnen opleveren. Al was het iiuleulaad slechts één millioen voordeel, dan zou de nieu wigheid de moeite al. Iconen. DE SILHOUET. Hoewel de mensehen er zich anders zoo veel mogelijk voor wachten elkaar liun schaduwzijden ie toooneu, is het op het ongenblik in de Parijsche salons een ware hartstocht geworden. Het is trouwens niet te doen Qin de figuurlijke schaduw, maar om de werkelijke. Sascha, Guitny, de be kende Fransehb tooneelspeler, de schep per van de Chantecter-rol, is er mee begonnen om zijn schaduw te la ton foto- grafeeren, en daar deze kunstenaar op liet oogenblik te Parijs den toon aangeeft, jvindt zijn voor)meld ijverig navolging. Vroeger, toen men de kunst vair het i'oio- gialceren nog niet kende, was de silhouet de oomge mogelijkheid, oin de gelaatstrek ken van een menscli met mechanische hulpmiddelen „en profil" vast te houden, en nu men het in de fotografeorkumt. tot zulk een hoogte gebracht, heeft, gaat men tot schaduwbeelden terug. Er bestaat ech ter een verschil, want men heeft nu niet' alleen zijn silhouet, maar laat zich in zijn schaduw tegelijk kieken, een mode, die als een belangwekkend en moeilijk foto grafisch probleem opgeval wordt. Men zit, slaat of leunt op de een of andere wijze voor een verlichten wand, waarop zich dan scherp hel juiste sehaduwbeehl lif- teekent. De prufieistudies. die men daarbij maken kan, zijn dikwijls inderdaad inte ressant. Bovendien levert de schaduw te gelijk een origine,de eriliek op de kunst van instellen der fotografen, want door de seherpe omlijning weikt de silhouet geheel anders dan do gewone foto. Talrijke Parij-whe kunstenaressen en da mes der gioote wereld bezitten teeds haar schaduwbeeld, dal zich natuuilijk op de veelvuldigsie wijze laat afwisselen. Deze zonderlinge mode heeft reeds in den kor ten tijd van tiaar bestaan den grondslag voor een nieuw soort van waarzeggen] gegeven, die tie in Frankrijk nog altijd bloeiende kunst, van het kaarüeggen zeer op den achtergrond dringt. Evenals uit de lijnen der hand, tracht men nu uit de lijnen van de schaduw do toekomst te voor spellen. Of daarbij de gracieuss eon toeren van den arm, de zachte ronding van de kin, ee,n fijn neusje of de weeke lijn van den bals een gunstige boteckeuis hebben'? Dat wordt natuurlijk niet verraden, want ook de sehaduwsibyllen hoeden angstvallig het geheim van haar bedrijf. Maar het is aan te nemen, dat dergelijke mooie dé tails van de schaduw in het uitvorsehen der toekomst als lichtpunten worden be schouwd. NIEUWTJES VAX III EU EX DA AH. Mis» Margaretlu Bender, te St. Joseph, in den staat Missouri, eiseht 24.000 gul den schadevergoeding van den heer T. Alaget. mm landbouwer, omdat hij zeven kussen \an haar stal. Een van de meikwaardigwte Londen.-che dubs is de International ('lub of Physical Research, in Regent-Street. Zij heeft geen betrekking op uaidsche zaken. Ofschoon de club slechts een paar maanden bestaat, telt ze toch reeds vijf honderd leden, teder mogelijke „ist" is er vertegenwoordigd. Er zijn Üieosophisten, spiritisten, plnenologis- tem psychologisten, spiritualisteii, wes- meristen enz. Bij de begrafenis van een bakker in Tooiing kon men een vreemd schouwspel zien. In de lijkkoets waren oen paar broo- den, een zakje meel, een miniatuur Dog, en andere gereedschappen, die met het bedrijf van den overledene in verhand stonden. Een oude vrouw, Oabo genaamd, die onlangs in Budapest dood gevonden werd. had haar heele vermogen (ruim 12.000 gulden) aan haar hond vermaakt. De hond werd overhandigd aan de bloedverwanten, die, zooals men zegt, zich tegen het testa ment verzei ten. De oude dame had een af zonderlijke kamer voor haar hond. Deze was voorzien van groote spiegels en antique meubels met zijden overtrokken. Alleen de hond mocht deze kamer betreden. In Londen wordt ieder jaar voor 96 mil lioen gulden aan liefdadige doeleinden be steed. Het laatste nieuwtje van een Bcrlijnsch blad, om bel zijn abonné's aangenaam te maken, is bel engageeren van twee dokters, die de abonné's gratis behandelen Het laatste modesnufje bij de Amerikaan sche jongedames is het portret van haar aanstaande op de punt van haar pantof feltje. Het portret moet onder de gesp wor den aangebracht. Dit nieuwtje komt uit Boston. Een hengelaar, die onlangs te Aldcburgh aan het, visschen was, ving een kabeljauw, die ee.n halven vischwinkel in zich had. Onder anderen vond men in zijn maag zes sprotjes, een zee-anemone, verscheidene kleine krabben, en een twintigtal garnalen. ANECDOTE N. Een heer is met zijn zoontje in een win kel, eri doel daar inkoopen tegen een vrij hoog bedrag. Het kind, dal do toestand thuis kent, trekt zijn vader angstig aan de mouw en zegt„Pa, zou u eerst niot naar Ala tele- font-eren, of u het wel doen mag?" „Zoo, je bent componist, en je wilt mijn dochter trouwen?" „Ja, mijnheer!" „En wat breng je mee ten huwelijk?" „O, een Imwelijksmarsch heb ik al ge componeerd." „Zie ik er niet kranig uit?" vraagt een dandy aan een kellnerin, terwijl hij de punten van zijn kneveltje opdraait. ,,'t Js net, of u een paai ratten hebt inge slikt en nu nog met de staarten speelt," luidt het antwoord. Hij: „Wat doen jullie vrouwen op de club?" Zij: „Wij? Wel, we praten over de zon den van onze mannen. Wat doen jullie dan?" Hij: „We trachten daar de zonden van onze vrouwen te vergeten." Vreemdeling Tn een groot magazijn te Amsterdam) ioopt zenuwachtig zoekend i oud. 'Bediende: „Zoekt u iels in heerenklee- diug?" Vreemdeling: „Xeen, ik zoek iets in da- meskleeding. Ik beu namelijk mijn vrouw kwijt." Toen bij haar had gekust en haar blo zende wangen tegen de zijne gedrukt had, week ze terug, en vroeg: „Henk, scheer je jezelf?" „Ja, waarom vraag je dat?" „Ik dacht het well Je gezicht is het ruwste Toen zweeg ze, maar het was to laat. VOURZtCHTJCI. Een bijzonder zenuwachtige dame, op vallend verlegen iri haar optreden, verge zeld van haar echtgenoot, iemand met een kahn, laconiek voorkomen, kwam op ze keren dag op het perron van een klein spoorwegstation, gelegen op ecnigen afstand van een groote stad. Een poosje nam de dienstregeling, die daar was aangeplakt, al baar aandacht in beslag. Toen zij daarop niet alles aantrof, wat zij wenschte te weten, wendde zij zien tto den stationschef, die juist uit zjjn kan toor kwam. „Zoudl u zoo vriendelijk willen zijn, mij te zeggen, of de trein van 3.15 al voorbij is?" vroeg ze. „O, ja! Al twinlig minuten geleden!" gaf hij ten antwoord. „Rn zal die van vier uur dertig nog een poosje wegblijven, denkt u?" ..'i Is nog geen vier uur!" merkt 'de sta tionschef gemelijk op, LKoml ei' soms nog een sneltrein, die hier doorgaat?" Seen enkele." „Of mogelijk een goederentrein?" „Ook niet." „In 'f geheel geon trein vóór half vijf?" ,.ln "1 geheel geen „Is u daar wel zeker van?" „Of ik er zeker van ben'? Anders zou ik 't niet zeggen." „Dan geloof ik," sprak do dame, ori ze wendde zich tot haar man, „dat wo de rails gerust kunnen oversteken, Willem MODE. Voor het aanslaande vooijaarsseizocn zal marine-blauw de mode-kleur zijn, hetzij effen of met gekleurde laJszijde, Zoo ziet men o. a. fijne, blauwe serge die aan de keerzijde blauwe en groene streepjes heeft. Evenals dezen winter wordt die keerzijde ook nu als garneering gebruikt voor kraag, revers of mouwopslagen, of wel, men maakt den rok van de keet zijde, dus geslreepl, en liet manteltje van effen. Voor de kragen, revers en mouwopslagen kan men eveneens taffetas en satijn gebrui ken. Dames, die zich verleden jaar zomer een langen satijnen mantel aanschaften, kun nen die dezen zomer onveranderd weer dragen, want de lange mantels voor het a.s. seizoen van wollen of zijden stoffen, verschillen in model heel weinig met die van verleden jaar. Tevens kunnen we onzen lezeressen be richten, dat de nauwe japonrok zich ook in 't komend seizoen zal handhaven; wel zijn er plannen gesmeed geworden om hem te doen verdwijnen, maar nu we eenmaal aan de slanke vormen gewend zijn'geraakt, zijn die niet zco heel makkelijk meer te ver drijven. De rokken blijven dus nauw en voetvrij, doch eenigszins langer dan in het vorige seizoen. Voor tailleui'-costuiuns zijn de korte man tels mode, doch met breeder overslag, van voreit recht, in den rug eenigszins aan gesloten HANDWERKEN. Gehaakte pantoffels. Alen begint hij den teen met 18 steken en haakt hierop heen en terug vaste steken, al tijd in do achterste lus stekend, waardoor een ribpafroon ontstaat. Rij den der-den toer meerdert men in iederen toer een steek, door in plaats van den eersten tossen steek er altijd twee le haken en den 2den bij hot. terugwerken als een steek op te nemen. Zoo haakt men 22 toeren tot men 40 steken heeft. Nu wordt met 15 steken, in aanslui ting om eenen kant een. hakstuk van *26 toeren gewerkt en keerlings één toer van naar onder en één van naar hoven ge werkt picots. De voering wordt in denzelf den Vorm met den tunischen haaks teek ge werkt. Beide stukken worden aan elkander gehaakt met vaste steken en aan een vilten zool genaaid. C ou ra nt onhanger. Deze even sierlijke als practi,scire, couran- tenhanger is genmikelijk te maken. Men heeft daartoe noodig een stuk koperrood of olijfgroen vilt, van 90 c.AL lengte eu 28 c.Al. breedte, en slaat de randen uit, na op het eone uiteinde een bouquet in do plat ten of steelsteek te hebben geborduurd; men kan er ook het woord Journal of Cou rant of Nieuws op werken, of ook een mo nogram. Dan voert men het vilt met satijn in de kleur en laat de smalste zijde open om er een stuk karton door te steken van dezelfde grootte als het vilt Dan wordt do opening weer dichtgemaakt. Nu is de hanger gereed en neemt men zijden kant in dezelfde kleur van 3 c.AI. breedte en maakt er twee strikken van, die den hanger aan de vier uiteinden samen houden; in het midden, waar men ook een lus aanbrengt, om op te hangen, een nog voller strik. HOF, EN WAAROM M1ESJE OP REIS GING. Do (rein hield stil aan hot station te H. en liet zou nog wel een jhalf uur duren, eer hij zich weer in beweging zou zetten. Het was op hef middaguur van een bizonder warmen zomerdag, en op het heele perron was er bijna geert menscli te zien. De deur van een der wachtkamers gaat open, en een klein meisje, enkel met een pakje onder den arm, schiet, zoo vlug haar korte, dikke beentjes dit toelaten, de wachtkamer uit en den trein in. liet is Aliesjo, het vijfjarig dochtertje van den stationschef. Twee dagen geleden js haar moeder naar A. vertrokken om daar een zieke vriendin op te zoeken en haar een poosje op te passen. Den eersten dag had Aliesje haar moeder nog niet zoo erg gemist; maar den volgen den morgen vroeg begon het al: A Li esjes krullen moesten uitgekamd worden en dat deed moeder altijd met het grootste geduld, nu zou editor Kleurtje, het dienstmeisje, haar helpen. Deze ging evenwel zoo ruw te werk, 'dat Aliesje moord en brand schreeuwde, zoodat Klaartje ten slotte de kameniersdionsten moe weid en weg liep! Daar stond Aliesje nu alleen, mei het weerbarstige haar nog niet half uitgekamd en zonder lint er in. Dat ging toch niet. Ze zou zich tnaar uieL lang bedenken on hel maar afknippen! Zoo gezegd zoo gedaan, en Aliesje had do groole schaar van moeder at in han den, toen vader, juist bijtijds binnen kwam om de roekeloozc daad te voorkomen. Zei! ging hij toen hel liaar uitkammen, en zoo geduldig cn voorzichtig, dal moedor het hc-m niet .verbeterd zou hebben, Maar 's middags was Aliesje gevallen en had zich nogal bezeerd maar geen moeder was er toen om haar meisje te troosten en de pijnlijke plekken af te kus sen. Toen was Aliesje maar besloten, zelve moedei" te gaan halen, dat zou dan tegelijk voor vader een verrassing zijn, cai stil was ze dus in een coupé tweede klasse gekropen, had het gordijntje dicht getrok ken en gelukkig het heele rijk voor zich alleen behouden, waarna de trein dus op den bepaalden tijd afreed. De conducteur, die de kaartjes 'kwam' knippen, kende hot" kind' heel goed, en was niet weinig Ver baasd haar hier deftig als reizigster to vin den. l - Zij was zeker bij ongeluk blijven zitten, dacht hij, zooals ze wel eens meer deed, als er een trein op het perron stond. Alaar neen 1 Ze wilde moeder gaan halen. „Maar je moeder komt vandaag thuis, klein ding," sprak de conducteur„vader" heeft 't me zelf verteld, maar hij wil het jou, nog niet zeggen, omdat het een ver rassing moest wezen." t Neen maar! Dat was toch wat al te erg voor het kleine, moedige ding. De tra nen biggelden haar langs de wangen, maar do goedige conducteur troostte haar en zei „Iloor eens, Aliesje, we es maar niet bang. Alles zal nog best terecht, komen: op het volgend station zal ik je er uit-ha len, daar zal ik dan aan vader teleforme- ren, die je op de fiets zal komen halen." Ert zoo gebeurde bet ook, maar vader had al heel wat angst uitgestaan, eer hij zijn dochtertje goed en wel thuis had. Moeder nam zich voor, nooit meer uit de stad te gaan, zoolang Aliesje niet wat verstandiger was. Dikwijls maakt een nierziekte zich ge heel van een lijder meester, vóórdat deze er zich in hef minst iets van bewust is. Jarenlang heeft deze ziekte zich misschien reeds kunnen ontwikkelen, terwijl hij er een geheel andereoorzaok voor zocht en er een verkeerd geneesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal plotseling tot niersteen, Waterzucht, lendenjicht en martelende uri- nestoornissen. Zijn nieren worden gaande weg cel na cel vernietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtereeren err wanneer het bloed niet behoorlijk gefiltreerd Wordt dan wordt het geheele lichaam lanym nierhand vergiftigd.. Indien gij een nier- of blaasaandoening hebt, .'zult gij opmerken, dat de urine be wolkt en zanderig is. dat de loozing moei lijk geschiedt, of dat gij geen macht meer hebt over het water, 's Morgens staat gij met een ellendig gevoel in uw hoofd op, uw oogen zijn opgeblazen, uw enkels ge zwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prik kelbaar, terneergeslagen en afgemat, en krijgt gij rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten. Alleen een geneesmiddel, uitsluitend voor de nieren, kan de nieren „genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn uitsluitend voor nier- en blaasziekten. Zij werken recht streeks op de nieren en komen deze op een zachte- wijze le. hulp. Zij heelen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziektcaanbremgeiule stoffen, uit het bloed te verwijderen. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Schie dam verkrijgbaar hij de heeren Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. De hongersnood in Rusland, In het gouvernement Tobolsk (Siberië) is, volgens een mod-edeeling aan do „Voss. Zeitung", onlangs een afgrijselijk geval van kanibalasmc gepleegd. Een jong Bulgaarsch student, de" broeder van een Maeedoimch bisschop, was met een ondoreteiiningsexpeditie uit Aioskou naar bet door hongersnood geteisteidc To bolsk gegaan. Hij kwam in een dorp om zich op de hoogte van den toestand te stellen, werd daar door de hongerige boe ren overvallen en toen gedood cm opge geten. De Bulgaarsche pers, het voorval ver meldend, spreekt, daarbij het vermoeden uit, dat dit geval waarschijnlijk niet op zicli zelf staat, daar de bevolking in Rie streken door den honger geheel en al ver dierlijkt is. i Rassenhaat in Amerika Zelfs in tie gerechtszalen zijn de negers in Amerika niet meer veilig tegen de uil- 0rustingen van rassenhaat. 'In Shelbyviilc (Tennessee) werden Maandag drie negers door de rechtbank verhoord ter zake van een moord op een detective. Toen uit. bel verhoor de waarscliijniijkheid van de schuld der beklaagden begon te blijken, ontstond er boe langer hoe groot er opge wondenheid onder de toehoorders. Einde lijk loste een der aanwezigen een revolver schot, al de anderen richtten toen onmid dellijk hun wapens op rle beschuldigden en dezen stortten, doorboord door talloozo kogels, ter aarde. Schoonheid en vrouwenkiesrecht. Alle wegen schijnen le leiden tot vrou wenkiesrecht. De een beproeft het met rui ten inwerpen in een ministerie, een ander meent, dat men meer vliegen met honing vangt dan met rpsijn en zoekt 't onderwerp meer aantrekkelijk te maken voor de vele onverschilligen én louwen, die niet zijn te vangen met redevoeringen cn de gewone propagandamiddelen. Airs. Belmont to New-York heeft, zoo schrijft de „Nieuwe Ct." het'langs den laats- ten .weg beproefd. Zij wil de zaak der vrou wen popiilair maken en heeft in de hoofd kwartieren van de Political-Equality League, een' restaurant doen plaatsen met 'goed voed sel tegen goedkoope prijzen, om de mannen to trekken, en 'n schoonheidsinlichting met alle. middelen om der vrouw de schoonheid te geven, teneinde de dames te winnen voor haai' zaak. Onlangs staakten do kellnerinnen van het resiaurant en min. Belmont liet haar eigen personeel dienst doen, waarop haar huis knecht den dienst opzegde. Do palfrenier, die moest helpen omwasschon, vertrok zon- der kennisgeving. -Ten"plotte werd de staking opgeheven, nadat hoogere loonen waren toe gestaan. -• -Nu, .echter staakte" oen van- de trouwste aanhangsters van rnrs. Belmont, of liever zag van den strijd af, omdat zij bezwaren hrud tegen.de zaak „beauty parlor". Zij meende, 'dat deze zaak geen 'goed deed. Maar mis. Belmont is van plan het vol te houden, wie haar verder ook bedankt ot in den steek laai, zij zal de zaak voortzetten op de manier, die haar de juiste toeschijnt. Ren slachting aan de Engehc.h- Belgische grens in Midden-Afrika. Renter's Agentschap heeft - uit Midden- Afrika bericht ontvangen van een verschrik kelijk geveeld, dat er in de buurt Van dn Engelseh-Kojigoleesclie grens bij bet Albeit- meer geleverd is en waarbij 295 inboor- lingon gedood en onthoofd, honderden in boorlingen in het meer gejaagd zijn. Op 12 December ging onder de inboor lingen het gerucht, dat de stammen in bet Bali'gga-djstrict, in het Kongo-gebietl, ten westen van de rivier Semliki en niet ver van den zuid-westelijken hoek vaar het Al bert Nianza-meer, openlijk in opstand ge komen waren -tegen het gezag, het. plaat selijke opperhoofd en zijn eersten minister en meer dan tweehonderd volgelingen ver moord hadden. Tevens verluidde, dat er drie Europeanen gedood waren. Enkele da gen later werd het gerucht gedeeltelijk be vestigd. Er was een groot bloedbad geweest. Toen de tijding ter oore van de Engel- sche overheid te Bunyoro kwam, werd de stoomboot.'„Samuel Baker" langs den wes telijken oever van bet meer gezonden om vluchtelingen aan boord le nemen en te zien of soms Europeanen hulp noodig haX den. Do „Samuel Baker" keerde den 19dcn terug en berichtte, dat er geen Europeanen gedood waren. Tweehonderd Kongoleesche soldaten, onder aanvoering van twee Bel gische officieren, trachtten de orde ia de streek te herstellen. Het gevecht was uitsluitend tusschen in landsdie stammen geleverd. Drie inlam&ehe zending-onderwijzers en nog achttien an deren, die. gered waren, maakten vreese- lijko bijzonderheden van de slachting be kend. Er werden 259 dooden gevonden. De lijken waren alle onthoofd en stukken uit'dn lichamen gesneden vleesch waren op de gezichten der gedoode inboorlingen gelegd, terwijl aj de afgehouwen hoofden op een rij langs 'den verkeersweg gelegd waren. Huisdieren. Een beminnelijke zangeres aan de Pa- rijsche Opéra, Comique, madame Yix, zoo vertelt de Parijsciie correspondent van hel ,',Berl. Tagebl.", schijnt van oordeel, le zijn, dat er in den laats ten lijd niet genoeg over haar gepraat wordt, en heeft derhalve een nieuwe truc bedacht, om de aandacht op haar persoon te vestigen, Aladame beeft namelijk in haar elegant ontvangsalon een mierenhoop laten inrichten, dien zij haar vrienden toont. Alen ziel de .vlijtige diertjes hun loopgraven bouwen, hun eieren heen en weer dragen, hun jongen voeden, met elkaar bakkeleien en langs hun nau we straatjes kuieren. En madame Yix heeft haar doel bereikt; 300 reporters overstroom den haar huis en alle bladen, welke dien naam verdienen, geven plaatjes van de zan geres en haar mieren. Zes of zeven jaar geJeden was het mode, dal de datnes levende schildpadden in de haren droegen; daarop werden apen, mar- motejs en slangen modern. Mademoiselle Gaby Deslvs neemt iederen. avond een al ligator mee in bed (dit komt ons overdreven voor), cn hef. zou onmogelijk zijn, een bal- leteusctje op te, sporen, d,ut niet minstens een luipaard houdt. En men nelil het te Parijs sl'-chls een kwestie van lijd. dat Sarah Bomhard haar vrienden met een vlooien theater zal verrassen. VLAARDINGEN. Overleden: 19 Febr.Johannes Verschoor, 6 mud.. P. K. Drossaaratr. Korirelis Jolmnncs van Ate en, 10 j„ Rijkesieeg. 20 Fehr. Rorneüa Hofman, (53 j„ wed. van G. van der Zwart, 3e Rierslootsleog.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 10