f Van Houten s Cacao Hoe geheel ANDERS en hoeveel BETER in Smaaft in Kracht in Beur in Kleur dan alle andere goedkoope merkci Kunst, en Wetenschap. Beclitzaken, BINNENLAND. STADSNIEUWS. verklaard, dat daarop ten eindo eon bot sing te vermijden met rechten van Amerika, uan het garnizoen van Juarez was bevolen geen tegenstand te bieden en de'opstande lingen de stad maar te laten nemen. Do verdedigers staakten dan ook na en kele salvo's het vuren. De opstandelingen namen daarna de stad in bijna zonder eeni- go tegenstand te ontmoeten. Amorikaansche troepen patrouilleerden gedurende den aanval langs de grens, ge reed om Juarez binnen te trekken, als El Paso mocht worden bedreigd. Kr vielen geen kogels op Amerikaanse!) grondgebied en slechts één man van hel garnizoen van Juarez iverd gewond. De opstandelingen hehben beloofd de or de te handhaven en niet te plunderen. Ton liet hof. Het uitgestelde gastmaal ten Hove aan de burgerlijke autoriteiten is thans vastge steld op Donderdag 7 Maart. Consulaire ilienst. Bjj Kon. besluit van L2 September 1911 is de heer S. HonJeia benoemd tol vico- consid der Nederlanden Ie Townsville (Australië), builen bezwaar van 's lands schatkist. liet ressort, van liet vim-consulaat omvat liet kustgebied van Townsville tot en met Cook to wn. Aan den lm or Henlcin moot in de En- gelscbe taal gescreven wo id on. Bij Kon. besluit is de heer J. Alberts benoemd tot vice-consul dor Nederlanden te Uuafomale, builen bezwaar van 's lands schatkist. j Aan den heer Alberts kan in do Noder- Uuulsche taai worden geschreven. De minister van buiten'andsclie zaken brengt Ier algomeene kennis, dat het vice- consulaat van Noorwegen te Zaandam op geheven is. Atjeln fn ons nummer van gisteren hebben w(j een telegram uit liulië medegedeeld betref fende hei nederleggen van Teungkoe di 11 a ral. Omtrent dit bendehoofd schrijft hei „Tldhl.": Mei, Teungkoe di Baral is een der voor naamste Aljehsclie bendeltoofden heenge gaan, een man ,die in het nog steeds voort durend hoezeer afnemend verzet in Atjeh der laatste jaren een groote rol heeft ver ttrid. Zijn operation strekten zich uit over hot, bergland in het Lbo Soekoensche en over het gebied om den Laoel Tawar in het Gajoe-land. Voortdurend opgejaagd wist deze gueril- la-aanvoerder tot nu toe steeds aan do handen zijner vervolgers te ontkomen, hoe dikwerf ook dezen zijn schuilplaats wis ten uit te vorsclieu. Steeds bleek dan weer de vogel op "1 laatste oogenblik gevlogen. De dood van dit onverzoenlijke hoofd zal aan de bevrediging van Atjeh zeker zeer ten goede komen. In bet l,ho Soekoensche, waar de bevolking, blijkens baar medewer king bij de vervolging, weinig op de tegen woordigheid van dit hoold bleek gesteld, zal bet bericht van diens dood een zucht van verlichting hebben doen opgaan. Voor bel Indische leger is aan den naam van den overledene de herinnering verbon den aan tal van bloedige ontmoetingen, die het op Benige .offers kwumui te staan. len, bewijst, dat de regeering ook geen kos ten ontziet om aan do rechtmatige eisclion van haar Chinecsche onderdanen tegemoet te komen. De gevolgen van groote maat regelen openbaren zich veelal eerst na ver loop van jaren, maar dit is nu al een van de verblijdende en op dit oogenblik reeds ge nietbare vruchten dier maatregelen, dat de goede bedoelingen der regeering mot dank baarheid worden erkend," En deze veelal tot welstand en groeten welstand gekomen Chinecsche onderdanen zouden sympalhi- seeron met de anarchistische neigingen van de .Macao en llakka of Khoh-Chiuerv.en i Een Duilsch schrijver in „Dor Tag" schreef dezer dagen, dat een ijskoud bad sommgien geen schade doet, anderen een doodelijkon schok zal geven. Hij m'g\eek tien overgang van het despotische bestuur in China tot don ropublikeinsclieu regne- ringsvorm met een dergelijke physieke gc- weldproeC. Vele Cliineezen, en wel -ie minst ontwikkelden vooral, zullen dien schok n'öt goed dooi staan, zij zullen denken nu over al alles Ie mogen doen en laten. Niet alleen in onze Oost maar ook in rle Straits wordt dit ondervonden. Botsingen met bel gezag van hel land, dal hun gastvrijheid verleent, kun non orator dergelijke omstandigheden niet uitblijven. Zulk 'n botsing beeft er nu dezer dagen te Batavia en Soerabaja plaats gehad, anders piel. Nederlandsch-lfolglselie commissie. Het in hel Avondblad van j.l. Zaterdag opgenomen, aan Belgische bladen ontleende bericht omtrent de Nederlaudsch-Belgische commissie is, naar het Neder!Uorrespon- dentie-lmreau in Den Haag ons meldt, niet juist. Tot dusver is alleen voorleopig lioslo- to.ii, dal do vioule algemeenc vergadering van do commissie in Juni in Den Haag zal plaats hebben; noch omlrenl de dun te behandelen ouder wei pen, noch omtrent ccnige» te firnrden voorvergaderingen, noch omtrent liet gebouw, waarin do vergadering zal plaats hebben, is tot nog toe iels vast gesteld. Dc watervoorziening te Delft. De gezondheidscommissie te Delf! heeft haar advies ingezonden omtrent lmt vraag stuk der watervoorziening. Zich bepalende tot de hygiënische zijde van rle zaak. ont raadt de commissie ernstig, water van Schiedam ie betrekken. De Chtneezen.opstootjes op Java, Naar aanleiding van het Keuter telegram uit Nanking en de daarin vernielde cijfers en moeningen der nieuwo regeering m Chi na lezen wij in de „X. 11. Ut.": Werkelijk zijn er te Soerabaja honderden welgeteld 800 Uhineezen gevangen genomen, maa.r overigens zijn de ambtelijke gegevens en rle geschatte getallen in bet Reulertelegnun niet juist, Kr zijn geen 3 Uhineezen gedood, maar 1 gedood en 2 ge wond. liet geschatte aantal Uhineezen op Java overschrijdt verre de werkelijkheid. Ultimo 1905 waren *er op Java alles bij el kaar 292,108 Uhineezen. Kr zullen er in de (i jaren, die sedert dien verliepen, wel bij gekomen zijn, maar een getal van 7.000.000 Uhineezen op Java, zooals leden van het ivpuhlikeinsch ministerie in China volgens Heuler hebben opgegeven, is wel wal al te overdreven. Do republiek in wm ding beschikt blijkbaar niet over veel ge- Udkmmatcriaul. In China, dat voorfdutend het uitvaagsel van zijn bevolking naar an dere lauden laat trekken, beweert men nu, dat de zuivere Uhineezen op Java worden behandeld a's wilde beesten! Wij gelooven dat die Uhineezen zelf er vreemd van zou den opzien als zij dit hoorden, maar het ligt wel voor- de hand. dat tegenover deze Uhineezen, door Henri Hm el geteekend als oen degeneratie van de echte in China, met krachtige hand moet worden opgetre den. Juist een jaar geleden schreef het Uhineesehe dagblad „Peorniagaan". een te rugblik werpend op 1910: „voor de Uhinee zen in dit gewe-'-t (Batavia) is 1910 eca gelukkig jaar geweest. Dankbaar wordt de giuolo vrijheid van beweging herdacht wel ke door de wijziging van het passenstelsei aan de Uhineezen gegeven is. De, opening van een tweede Chinecsche school en de invoering van het Franseh ais facultatief leervak op de Hollandsch-Chineesche scho- Vrouwenktesreclit. Op een verzoek van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht om deel te nemen aan een te houden optocht voor vrouwenkies recht heeft, naar „Hel Volk" meldt, 'nel be stuur van de S. 0. A. P. afwijzend beschikt o. a. wijt het een optocht zou zijn niet enkel uit vrouwen bestaande en dus van gelijke samenstelling ids de kiesrcehtoplocht ran de S. D. A. P. zelve. Yoreouiglng ran Nederl. gemeenten. De eerste ronstituecrende vergadering van de Vereeniging van Nederlandschc (!e- ïneonten, werd lieden in de Baadszaal le 's-Gravenhage gehouden, ouder, presidium van mr. van Roycs, burgemeester van Zwolle. liet gemeentebestuur van den Haag bood don deelnemers aan deze vergadering een lunch aan in de Twee UtcMou, waarbij, be halve B. eu W„ aanzaten tie gemeente secretaris en eonige hoofdambtenaren ter gemeente-secretarie. De Burgemeester van Hen Haag Jhv. mr. «Ir. Van Kamebeek sprak het welkomst- w'oOntj daarbij wijzende op de beteekenis der Voieeniging, die haar zetel in den Haag zal krijgen. Namens de constilueereude Vereeniging went daarop geantwoord door mr. Van H«rijen, burgemeester ven Zwolle, voorzitter der commissie van voorbereiding. VUAARD1NGEN, 28 Februari. Do land- v, eer-verlofgangers der Heldingen 1907, 1008. 1910 en 1911. belmorendc tol de In fanterie, moeten 19 Augustus a.s. voor (i dagen onder de wapenen komen. Zij zullen te tfiriclle geoefend worden. VI,.VARDINGEN, 28 Februari. Het aan tal nieuwe kiezer-- (anngifle en belasting- kierzersU dat voor plaatsing np de kiezers lijst van 1912'18 in aanmerking kan komen, bedraagt 308. vacature J. H. 1. J. tl. Scheuer- der Commissie vooor bet Stads-Ziek'enhuis, in do vacature C. Klein. 3. Benoeming van teden in do Commissie Van Toezicht op de Arbeidsbeurs. Van Patroons- of Werkliedenorganisaties,, hoewel bij openbare kennisgeving herinnerd aan hun bevoegdheid om aanbevelingen te doen, zijn geen aanbevelingen ingekomen, zoodat die overeenkomstig de Verordening nu van de Kamers van Arbeid moesten worden gevraag. Door de Ka mor van Arbeid, voor de Voedings- en genotmiddelen en die voor (le Bouwbedrijven worden nu aanbevolen: a. voor lid-patroon, vacature F. .1. Smit, de heeren: 1. F. J. Smit;; 2. T. A. J. Zoet mulder; b. voor lid-patroon, Scheucrmnn. de boeren man; 2. A. Bnbbcrman; c. voor lid-werkman, vacature G. Breure, do boeren1. G. Breure; 2. W. Kloppers: d. voor lid-work man, vacature Tb. C. Pluijm, de heeren: 1. Th. C. Ptuijm; 2. J. van Kampen. -i. Benoeming van een klerk ten kantore van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. 5. Wijziging van de Genieente-begrooting, dienst '1911. 0. Voorstel om ten taste van het Grond bedrijf voor straata,-uileg, een crediot te veilocnon van f 450. 7. Voorstel om goed te keu ren af- en over schrijvingen op de begrooting van 1911 van de Commissie voor bet Burgerlijk Arm bestuur. 8. Voorstel, om naar aanleiding van door don .Minister va.n Uinnonlandsche Zaken go- maakte bezwaren dc Verordening op de heffing van schoolgeld aan den Handels- avondcursus ton aanzien van dc gedeelte lijke vrijstelling van hel schoolgeld to wij zigen en deze Verordening, en die op 'do invordering onder nieuwen datum vast te stellen. 9. Voorstel om de fornuileering van bet iiaadsbesluit tot overneming van het oude Volksbadhuis aan de Broersvcst van de vereeniging „Sehiedamscli Volksbadhuis" le wijzigen. 10. Voorstel om do Verordening, rege lende do voorwaarden, waarop aan Bestu ren van bewaarsc,holen te Schiedam sub sidie uil do Gemeentekas kan woiden ver teend, thans definitief Vast to stellen, anet oenige wijzigingen» aangegeven en toege licht in een in de bijlagen opgenomen tweede lezing. 11. Verzoek van do Schiedamsche Voot- bul vereeniging „Hermes", om baar hel sportterrein aan de Damlaau in uilslui tend gebruik af .te staan, met advies van Buig. en Wethouders. L2. Aanvrage van S. C. van Waalwijk van Doom q.q., tot grondaankoop aan de Van Smajcvclt- on V'ecnlantstraat En verdere voorstellen en mededeelingcn. Gemeenteraad-. Openbare vergadering van den Raad dei- gemeente Schiedam, op 3 .Maart 1912, des namiddags 2 uur. Beöediging van 2 nieuwbenoemde raads leden. Verdaging van de notulen der vergaderin gen van 30 Januari en 20 Febtuari j.l. Ingekomen stukken. .Mededeetingen. Agenda 1. Voorziening in de vacaturen, ontstaan in de vaste Raadsconnnissiën: a. In de ('oimnis-ie voor de Strafveror deningen (vacature Atr. W. 11. Jansen). b. In de Commissie voor de Gemeente werken (vacature KleinU c. in de Commissie, bedoeld bij nit. 175 der Bonn verordening (vacature .Mr. W. II. Jansen, voorzitter). N. B. Volgens de desbetreffende Veror dening mogen do leden dezer Commissie niet tegelijk zitting hebben in de Coil missie voor dc Gemeentewerken. 2. Benoeming van een Raadslid tot lid Electrischo tram SchiedamBotterdam. Met ingng van t Maart zal een wijziging in de dienstregeling der electrische tram plaats hebben. Van do remise Delfshaven vertrekken naar het Beursplein c-n naar Schiedam trams 's morgens te 4.35, 4.45 en 4.55 uur. Van Schiedam naar Beursplein van 5 uur 's morgens tot, 7.30 uur alle 10 mi nuten, Van 's morgens 7.30 tot 's avonds 10 uur alle 7Va minuten., En 's avonds van 10 uur tot 10.30 weer allo 10 minu ten. Bovendien rijden nog van Schiedam tot dc remise trams te 10.15, 10.35, 11.40, 11.50, 12, 12.10, 12.20, en 12,30 'sfiichts. Van het Beursplein naar Schiedam rij den de trams 's morgens 5 en 5.7 en voorts allo 10 minuien tol 7.57, Voorts van 7.57 's morgens tot 10.27 's avonds alle 10 minuten en daarna van 10.27 tot 11.47 weer alle 10 minuten, waarna nog één tram te 12 uur. Up Zon- en feestdagen vangt de dienst 's morgens 2 uur later aan. Naar wij vernemen is den heer B. Dia mant op diens verzoek eervol ontslag ver leend als directeur van Gemengd Koor. De heer Diamant, zoo vernemen wij voorts, zal als directeur de oefeningen bljjven lei don tot dat oen opvolger zat zijn be noemd. Heden ontvingen wij het in druk ver schenen verslag van do Gezondheidscom- missie van de gemeente Schiedam over 1911. Men verzoekt ons mede te-dooien, dat bij de lezing van Dt\ G. J. Heenug, door het koor eenigo liederen gezongen zullen worden. Op de maikt aan den Goudsehen singel te Rotterdam is gisteren naoj. T. L. R., van hier, een portemonnaie met f 16 ontrold. Gisteravond is een man. die aan het pediticbureau gebracht was. plotseling door een heviuen zenuwtoeval getrolfen. zoo- «tal bij met moeite in bedwang te houden was eu een dokter te hulp geroepen werd. Na verloop van eeuigen tijd kalmeerde hij en kon toen naar huis gaan. AGENDA. lieden on volgende avonden. Casino, 8 uur. Schots en scheef. (Revue Henri ter Hall.) Heden en volgende avonden. Circus, 8 uur. Circus jjidoli. 28 Febr. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Pi suisse en Blokzijl. RONA 28 Febr. Groote Schouwburg, «8 uur. X. liet Toemeet. Directie Willem Royaards. De Yioliers. 29 Nieuwe Kerk Protest. Bond, 8 uur. Spreker 'dr. G. J. Hceriug: Waarom gelooven wij? 29 Schouwburg 8 u. Concert-Vereeni ging. Wolf-Yerhcy, 4c avondcon cert. Soliste Mevr. Leffler-Burc- kard. 29 Tivoli, 8 u. Nederl. Tooneelver. Op Hoop van Zegen. 1 Maart. Groolo Schouw burg, 8 uur. Van Rijn en Zoon. 2 Afaaxt Groote Schouwb. Itatiaansche Ope ra. Madame Butterfly, 3 Tivoli Schouwburg. 8 uur. Do vreemdeling. Rotlerdamsch Tooneelgezehchap. Alen schrijft ons uit Rotterdam'. Het nieuwe tooneclstuk Van Rijn Zoon van Willem Adriaanse, is gisteravond door bet Rotterdamsdie Tooneelgezelsclmp voor (1c eerste mant opgevoerd voor een eivolle zaal. Er was dus groote, behuigsteltling cn na ieder bedrijf volgde een warm ap plaus. Het onderwerp een vader, die slechts oogen voor zijn bloeiende zaak heeft, en daaraan zelfs het levensgeluk zijner kin deren opoffert, is niet nieuw, doch geeft aan de hoofdpersonen geledenheid prach tig spel te leveren. Allen lof verdienen daarvoor do heeren Tartaud en Nico do Jong, welke laatste zelfs eenmaal bij open scherm warm werd geapplaudisseerd en de dames Tartaud Klein en Van EijsdenVink. Ook do anderen werkten tot een goed geheel mede, terwijl tevens aan de dcco- ratio als gewoonlijk veel zorg was be steed. Dc salons van den huize Van Rijn waren prachtvol en ook het schildersate lier van den zoon. Den heer Tartaud werd een lauwerkrans en mevrouw Tartaud Klein bloemen aan geboden. Kantongerecht. Voor het kantongerecht werden heden behandeld twee zaken berteffende over tredingen te Vtaardingen van de Boterwct. Deze wet bepaalt, dat iemand, die uit melk boter* bereidt, geen margarine of eenig mot dit of ander vet vermengd artikel, als boter in den handel gebracht, mag in voorraad hebben op de plaats, waai de boterbereiding plaats heeft of daarmede in verbinding staat. De beide beklaagden hebben waai schijn- lijk vroeger een conferentie samen gehad om dat artikel eens met een in de n-de macht juridisch oog te beschouwen, waarbij zij dan tot de slotsom zijn gekomen, dal dit artikel aldus opgevat moet worden Wanneer ik vandaag boter maak, mag ik vandaag go en margarine e. d. in voor-' raad hebben. De dagen, dat ik geen boter maak, mag ik wol margarine e. d. in voorraad hebben. Diensovercenkomstig werd dan ook door beiden gehandeld. Helaas echter waien do heeren Rijkszuivelvisiteurs het met die wetsuitlogging niet eens. Herhaaldelijk hebben zij doze beide ama teur-juristen trachten duidelijk tc maken dat hun uitleg niet juist was, maar dut baatte niet, zoodat een vervolging werd ingesteld. Zij wezen er met nadruk op, dat de wet bedoeld hot doorloopend uitoefenen van het bedrijf, zoodat, wanneer de beide be- bedrijven in met elkaar in verbinding staande plaatsen wordt uitgeoefend dal wil zeggen het boter bereiden en het mar garine verkoopeu dit is een strafbare overtreding der wet. Het 0. Al. eischte in beide zaken f 50 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. De eerste beklaagde, blijkbaar overtuigd dat zijn juridische kijk op het artikel zui verder was dan die van de verbalisanten, het 0. Al. en den kantonrechter, die allen, ook ter terechtzitting, hom aanmaanden zich van dit gecombineerde bedrijf voortaan te onthouden, luid wel een oogenblik van wijfeling, maar verklaarde ten slotte toch dat hij daarmede zou blijven voortgaan en dit, niettegenstaande de toezegging van don kantonrechter dat hij bij wijziging in zijn houding een lagere, doch bij volharding een lioogerc dan do gevraagde boete zou heb ben le betalen. Do tweede beklaagde, die do behande ling der eerste zaak bad bijgewoond, en daardoor blijkbaar rustiger de kwestie had kunnen overwegen, pcKl wol zijn momiïiig vol, maar gaf tenslotte toch te kennen, dat de zaak hem nog wei waard was, eens rij pelijk na te denkeu. De kantonrechter bood hem daarop de gelegenheid en dat gold ook voor zijn collega-beklaagde binnen 14 dagen de toezegging te geven, dat zij gevolg zouden geven aan den raad der zuivel-visiteurs, wat dan op de strafmaten nog wel van invloed zou zijn. - Bek-i. wees er nog op, dat hij tol t April melk in koop had, en vroeg, ol' men hem opnieuw zou verbaliseeren. als hij lot zoo lang nog bleef karnendie melk moest iiij natuurlijk accepteeren. De kantonrechter meende, dat liet niet waarschijnlijk zou zijn, dat do visiteurs voor dien Jijd een bezoek bij hem zouden biou- gen. Do heeren zuivel-visiteurs hadden dien indruk gekregen, dat de bewoners van Vtaardingen nogal recalcitrant waren. Roiterdamschc Rechtbank. Gisteren stonden voor genoemde recht bank terecht de gebroeders v. d. II., resp. *23 en 21 jaar, beiden uit Rotterdam. Hun was ten laste gelegd, in den nacht va,n 7 op F Dec. uit het tjalkschip „Verandering" een hoeveelheid suiker te hebben weggenomen, groot 400 K.U., verpakt in zakken van 100 K.G., toebelioorend aan de Ilollandsclie fa briek van Alclkproduclen Hollandia, te Vtaardingen, na die suiker onder hun bereik te hebben gebracht, door het rijkslood, waarmede liet laadruim, waarin de suiker zicli bevend, was verzegeld, Le hebben ver broken. Beide beklaagden ontkendenee.n koop man had hen verzocht, hem behulpzaam te zijn bij de lossing van een bootje, lig gende aan de Ruigeptaat. Uit dat bootje hadden zij zes zakken suiker geladen op een wagen. Uil de getuigenverklaringen bleek o. n„ dat een chemisch onderzoek tol de conclu sie heeft geleid, dat deze suiker afkomstig was van do lading van de Verandering". Het O. AL achtte hot bewijs van bel den beklaagden ten laste gelegde bewezen door de verklaringen van de getuigen en requireerde te rzake van diefstal in vereeni ging door middel van verbreking, tegen elk drie jaren gevangenisstraf. Do verdedigers vroegen vrijspraak. Do 31-jarige fustkuipcr P. v. 11., te Vtaar dingen had op 31 Dcc. aan den ambtenaar van bet bureau voor arbeidsrecht W. Drop aldaar over do post een brief gezonden, waarin zicli een gedicht, aan den gcadres seerde gericht, bevond. Hij stemde toe, dat dit gedicht boleedigond was. Ats reden voor dezo handelwijze gaf bokl. op, dat get. D. hom en zijn gezin „gedurende zeven weken in hun maag had beleedigd", hetgeen wilde zeggen, dat hij zeven weken zonder werk was geweest. Eisc-h, wegens eenvoudige belccdiging, 25 boete, subs. 30 dagen hechtenis, i De rechtbank heelt gisteren o. n. ver oordeeld 1'. v. AY),j -II jaar, brandersknecht, en J. \V. v. iL Iv„ 42 jaar. koopman, beiden te Schiedam, den eerste wegens verduiste ring in dienstbetrekking, van ee.n fse-sch moutwijn, 'den tweede wegens heling daar van, resp. lol twee dagen en acht dagen gevangenisstraf. Al. A. .1., 18 jaar, smidsknecht te Schie dam, wegens mishandeling van een ambte naar, tot f 20 boete subs. 30 dagen hech tenis.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2