65"' laargang. Zaterdag 4 Mei 1912. No. 13908 Berde Blad De beste zeelui. Moeilijkheden in de opvoeding. Q-oed gebruld, leeuw! Deze courant verschijnt d a-g e 1 ij k n et uitzondering van Zon- an Feestdagen, Prijs per kwartaalVoor Schiedam en' .V. 1 a a r d i n g e n fl. 1..25, franco per post fl. I.G5. Prijs por weekVoor Schiedam en Vlaardingon 10 cont. Afzonderlijke nummers 9, cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiön: Van 1—6 regels fl.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, A d o r t e n t i n Bij abonnement op yoordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureart te bekomen. In de nummers, dio Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine aclvortentiën opgenomen tot den prijs yan 40 cants per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te .Voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Ilel. is merkwaardig hoe nu nog altijd d-o ramp van de „Titanic" de geesten bezig houdt en telkens tot nieuwe bespiegelingen aanleiding geeft. .Men zegt, dat wij zoo snel leven. Doelt iels zóó verschrikkelijks als deze ramp heeft zelfs ons. (masters, even doen "stilstaan. Eu al beginnen wij thans toL de orde van den dag terug te keeren, nog steeds merken wij, dal de ramp na werkt. Natuurlijk gaal men nu den put dempen, En daarbij komt ualuuilijk overal het eigenbelang bami. De Duitsehers hebben hoogere, waterdichte schotten en dus is volgens hen dal hel voornaamste middel om zulke rampen te voorkomen. Reddings- booien, zoo heel hel, kunnen toch niet uil gezet worden, vooral niet bij holle zee of overhangend schip. Het schip moet dim op Zijn waterdichte schotten drijven en dat zou do „Titanic" nu nog doen indien hel maar mi Dnilsch schip geweest was. Bovendien zijn de Duitsehers als zeelui natuurlijk de bc-ste en goedkoopste in ge- biuik en dus de advertentie is klaar. Met enkele varianten ziet men hetzelf de iu andere landen gebeuren, uitgezon derd in Engeland, dal natuurlijk de lij dende partij is. Alleen, de Hollanders zwijgen. Zij zijn nu eenmaal geen reclame-makers en zij zullen nu zeker geen reclame uil dit droevige geval slaan. Dat strekt hun tot eer. Maar het is toch de vnurg of de Hollanders ook op dit. ge bied turn goede kwaliteiten op den duur zoo onder de korenmaat moeten stellen. Op chl punt is loch karakteristiek wal seluijver dezes onlangs overkwam. Hij was met eenige Amerikanen in gezelschap, die met een boot van do Holland-Auierikalijn zonden teruggaan. Een'Van de boeren ver telde, dat hij met rik» boot was gekomen en weer zou weg gaan. Hij had zijn za ken ju Europa, daarom ailéón buitengewoon snel afgedaan en was nu op Weg naar Rot terdam. In Nederland had bij overigens niets te maken. Maar waarom dan juisl voortdurend met die. boot. gereisd? Het eenige antwoord was: „de Hollan ders zijn de beste zeelui", met dien ka rakteristieken nadruk op zijn, die elke te genspraak uitsluit. „Wij wilden meer weten. Dus wij: „.la „natuurlijk:, vroeger, in den zeiltijil, toen „waren zij* de beste zeilers, toen bet zee- „mnnsvcik zooveel meer kunsthandwerk „was. Doch wat heb je aan die. goede zei- „lers nu? Je komt veel verder met goede „stewards en koks en stevige stokers mi „schrandere kenners van machines." Wij merkten tot ons genoegen, dat wij allerdomste dingen gezegd hadden. De eer ste spreker vond het zelfs niet de moeite waard de zaak verder toe te lichten, on herhaalde: „Zij zijn de beste zeelui, ik hob 60 maal de overtocht gemaakt en reis Men hoort zeer dikwijls, dut een oeuig kind zeer moeilijk op te voeden is. omdat hel alle voorzorg, liefde en feederheid dei ouders onverdeeld bezit, omdat gei groo- tere broers en zusters door allerhande moeilijke beroeps vragen, geen kleinere door 'allerhande zorgen de. ouders in beslag nemen, omdat liet altijd hel. middelpunt vormt, waarom de gedachten, wenschen en zorgen der ouders zich bewogen, Dit oordeel heeft wel veel voor. daartegenover is de bewering, dat 'kinderen, die in ouder-, dom bjjmi gelijk staan, zich bijzonder ge makkelijk laten opvoeden, niet steekhou dend. Zoolang liet nieuwe zusje of broertje nog in de wieg ligt, en andere zorg noodig heeft dan het. oudere kind, kan van gelijke, opvoeding geen sprake zijn; deze treedt eerst in op het oogenblik, waarop het oudste ongeveer twee, hel jongste een jaar oud is, en hot onderscheid in leeftijd met den tijd meer uitgewischt raakt, De eerste gelijkheid, door de moeders nagestreefd, v.ooral als het zusjes vanden- nu nog alleen met Hollandse lie schepen." Doch de andere hoeren, die meer mede deelzaam waren en al evenveel zoemjjH'ii achter den rug schenen te hebben, legden mij uit, wat dit te beteekenen had. Zeker zij erkenden, zien doe je niets dan ste wards en bedienden. Doch de geest van reederij, kapitein, bemanning, moet Hol- landsch zijn. Alleen de Hollander, levend in zijn laag land, kent bet water. Hij al leen weet, weel niet als lesje, maar als stuk vaja zichzelf, dat liet water, dal de zee voor niets staat, voor geen graniet en voor geen 100,000 (muien. Alleen de Hollan der weet dus, dat men op zee nooit lucht hartig mag te werk gaan 'en alleen de Hollander verbaast zich niel als er een zee ramp komt, evenmin als hij zicli verbaast wanneer zijn dijk doorlaat. Bjj wijze van reilexbeweging gaat bij dan aan het werk en wat Wel het merkwaardigste is --- als vanzelf wordt deze groote anarchist eensklaps een gewillig gedisciplineerd we zen. De meneer, die bejaagd had: Hollanders z ij n de beste, zeelui, vond deze psycho logische beschouwingen rijkelijk overbodig. Hij herhaalde dus zijn axioma en voegde er aan tos: „Let eens op de assurantie premies". Hoe aangenaam ons deze be spiegelingen ook hadden aangedaan en boe- zeer wij den biommerigen Amerikaan wel een sobouderklap van dankbetuiging had den willen geven, leek ons de opvatting der lieeivn tócli overdreven tot voor een paar weken. Nu denken wij anders over wat de hoe ren zeiden ®n Iregrgpen wij beter, wat een praktische mannen deze bevaren Ame rikanen waren. Zij waren veel op zee, had den voor zich zelf nagegaan waar het ge vaar liet minste was en hadden gevonden: bij de voorzichtigsten, bij do Nederlanders. Doch nu begrijpen wij ook, wat dat raadsel achtige „Kijk naar de assurantiepremies" beteekenl, Is het werkelijk waar, dat hel Nederlanderschap hier op de markt waarde heeft, dat hel op een zeker aantal „dui- zendsten" geschat wordt en dat er in het artikelin den kaatsten tijd <~mi hausse, komt? Wij hebben in den kaatsten tijd de opmer- Jting van den Amerikaanschen brombeer bevestigd gezien. Doch terecht? Is het wer kelijk avaar, dat de Hollanders hij de assu radeurs een "wil voetje hebben? Maal waai om wordt dat dan niet den volke kond gedaan'? Niet nu dadelijk. Niet nu dii'ocl in verband met het treurige ongeluk. Wel echter op den duur. ünze afkeer van aanstellerij, van recla me moet toch niet zóóver gaan, dal hij ons verhindert iu den concurrentiestrijd een zoo voor ons pleitend momenl als dat, het welk de Amerikanen noemden, naar voren te brengen. Want men bedenke dit wel: Het is goed dat men veel waterdichte schotten heeft. Het is goed. dat •men veel reddings middelen aan boord heeft. Het is waar schijnlijk goed, d,at men niet naar ai te groote snelheid streeft en niet al te groote schepen bouwt, die naar men niet zon der grond beweert vooral bij aankomst en afvaart moeilijk Ie besturen zijn en zelfden leeftijd geldt, is dezeltde kleeding lu de allereerste jaren gaat het er nogal mede. maar loch moeten de moeders ei voor wak-en, er toch vooral geen wet van te maken. Hre aardig het ook zijn mag, wanneer twee of drie zusjes eender gekleed zijn, en hem/eer de moederlijke ijtlelheiii er ook urne gestieold wordt, er is ook hiei een giens, die helaas niet altijd wordt be waard, maar integendeel vaak wordt over schreden. Moedeitje schept er bijv. behagen in, baar beide dochtertjes Jo en Mies, korte kousjes Ie. laten dragen, maar er wordt niet bij bedacht, dat Jo's gezondheid niet van dien aard is, dat het hlootdiagen der kuiten en knieën haar niet schaadt, ter wijl Mies daarentegen door ieder tochtje, dal haar bluote beentjes l.reft. gevaar loopt van kou te vatten, wat mm hevigen aan val van buikpijn ten gevolge heeft. K hel. dan niel natuurlijk dat men t-r van afziet Mies korte kousen te laten dragen, als zij er krampen van opdoet.? Zoo gaat, het insgelijks met do bloote halzen, een mode, die zeer vele kinderen goed kunnen verdragen, terwijl anderen er voortdurend ecu Verkoudheid mee oploopen, Hoe ouder de zusjes worden, dos te meer wordt er. ook een verschil in het daar dus aan extra-gevaren blootstaan. Doch al leze voorzorgsmaatregelen baten niets als men niet de geschikte, mannen heeft om ze op het juiste moment toe te passen. Is het waar, dal. de Nederlanders naar alb-j meening, hier de Westen zijn, (la,n be- liooi t deze omstandigheid toch niet langer een geheim Ie zijn. zelfs voor de Neder landers, dan is hier toch een onderwerp van reclame, waarmee men de mooiste re sultaten zal kunnen bereiken. Men zal hel zien en beleven wij komen er nog. Nog heeft geen inktpot door de vergaderzaal onzer Tweede Kamer gevingen, nog heeft men niet met toetortjes en rato laars gewerkt. Doch de inktpotten en de ratelaars komen nog wel als men maar geduld heeft. Het Nedeilandsclie volk is niets anders dan anderevolkeren het volgt in veel gevallen slechts met wat be dachtzamere langzaamheid. In elk geval deze week zijn wij al een heel eind gekomen. De Boude menschen" hadden nog nooit zoo iels gezien. Zij hebben het nu gezien. Vlak na het Pruisische Huis van afgevaardigden nu ook hel Nederland- sche. Overigens moesten wij erkennen, dat het iu Berlijn nog heel wat grover en platter was, ook door de houding van den presi dent. In elk geval de lierri is er weer. De vraag doel zich alleen voor: Hoe kornl die herrie er toch? Zoo verschrikkelijk opge wonden en temperamentvol zijn wij Neder landers loch waarlijk niet. In andere go- regelde vergaderingen wij bedoelen nu niel meetings of vertooningsvergiuleringen, maar vergaderingen, waarin beraadslaagd wordt gebeuren zulke dingen loch niet. En in liet particuliere leven doen do In-u ren in kwestie toch ook niet zulke schrik kelijke lemperainenholie dingen. Ware dit zoo, hel zou gevaarlijk zijn in een restaurant aan een lal'eltje muisl een Kamerlid te zit ten en elk Kamerlid zou een diender be hoeven, niel om hom tegen hel publiek, maar rui het publiek legen hem te bescher men. Men maakt zich van dit zondmlinge ver schijnsel af met de mededeeling. dal de loon ruwer wordl, doordat ruwer elementen in de Kamer komen. Doi-h zeer overtuigend is dat argument voor ons nfei. Over hot ge heel geloovmi wij niel. dat de ruwheid is toegenumen. En al evenmin kunnen wij'liet gevat van ddze weel verkloten met die geheimzinnige zenuwachtige stemming, die in parlementen pleegt te hangen, wanneer zij "'langen tijd achter elkaar vergaderd heb .b.-n. Want do Tweede Kamer bad niel lan gen tijd achtereen vergaderd. Maar hoe kornl dan toch die verwildering in ons Nederlandsclio parlement En is er reden oin zich met hel gebaar van een noter gemanierde af te wenden van 'deze minder gomanienlen Als het alleen een kwestie van manieren was, zouden wij zeer zeker zeggen Neen. Goede manieten constitueeren een lcvens- veranngenatning. En liet is zeker heel on- uiteilijk zichtbaar, of althans, dit moet z.oó worden. Het hemelsblauwe jurkje is als gemaakt voor Miesje's teere tint, terwijl de bruinette Jo er al heef onvoordeelig meo uitziet. Bovendien brengen deze „ge lijkheden", waarbij mei voldoende wordt nagedacht, hel «me zusje min of meer onder de macld der andere. Zij weten nu eenmaal dat zij gedoemd zijn gelijk gekleed te gaan; als zij nu opgroeien en hot eeno zusje valt wat meer in den smaak dan hel andere, of hel heefj in iels anders meer lus! dan hei andere, (tan is helaas heel dikwijls hel gevolg, dat er een le.elijke (wee-dracht en een verwijdering tusschen ■Ie zusjes ontstaat, die bij een verstandige behandeling vermeden had kunnen worden. Dezelfde-Heeding geeft ook nog dikwijls aanleiding tot, een junioren strijd. Niet ieder kind draagt een jurk even onberispelijk lang frisch als het andere; liet eene kind uit hetzelfde huisgezin verslijt, zijn schoe nen dubbel zoo gauw als het andere. De volstrekte, als huiswet geldende gelijke Heeding van twee of meer zusters (bij broers wordt in de meeste gevallen minder streng hierop gelet), maakt altijd het eene kind min of moer van bef andere afhan kelijk. Dat. hel niet altijd iu den sniaak valt als dames van rijperen leeftijd zioli geheel aangenaam voortdurend in gezelschap te zijn met menschen, die hun oei gereedschap niet goed kunnen houden, onsmakelijke bij geluiden maken en d.gl. Doch millennial niets ons verplicht met Kamerleden te eten en goede manieren niet een conditie sine qua non zijn voor goed vergaderen, hoog stens een middel om de beslissing vlugger en prettiger te krijgen, zouden wij meonen, dat goede manieren niet zoo iets essentieels zijn voor een Kamerlid. Waarom zouden zij niet gemaakt zrjn voor 'het principe edele inborst, ruwe schors? Docli wij vreezen, dal wij er niet zoo gemakkelijk afkomen, da,t een j,Wetboek van mevrouw'Etiquette", in 100 exemplaren ver spreid, in de afdeelingen behandeld en in openbare discusie aanvaard, niet. zoo heel veel verandering zou brengen in den stand van zaken, zelfs al wilde men dat wetboek wel in bet reglement van orde van de Kamer opnemen. Immers de 'zoogen. slechte manieren 'der parlementen zijn, dunkt ons, minder een kwestie van vorm dan van in houd en verdienen daarom als verschijnsel ook meer de aandacht. Zij, die een rol vervullen op het staatstooneel, spelen tegen woordig meer op het schellinkje en moeten meer op het schellinkje spelen, nademaal het schellinkje meester over dood en leven is van de acteurs. Het gaat niet als in den gewonen schouwburg, waar de stalles de beslissing geeft hier is de beslissing hij het schellinkje. En dus moeten de au teurs tiet er dik opleggen, willen zij re sultaten bereiken. ft Nu is hel ver van ons af, te willen be- toogen, dat alle acteurs dat doen of zelfs dat ieder, die zich opwindt, op hel schel linkje speelt. Er zijn nog njfzondeiirigeji, ja er zijn misschien nog meer uitzonderingen dan bevestigingen van den nieuwen regel. Doch liet spreekt vanzelf, dat het aantal uitzonderingen mettertijd zal afnemen en dat hel in hel Uungsehe, evenals in alle andere parlementen, meer en meer regel zal worden, dat op het schellinkje gei peek! wordt. Er zijn grove effecten noodig. dikke woorden, overmatig duidelijke «oniden. De Kamerleden komen langzamerhand in de positie van jury-advocaten, die mei kunnen volstaan mei een zaak ioe te lichten, doch die ook moeten acteeren, groote woorden moeten gebruiken, sentinieul moeten vertoo- nen om do dikhuidige juty nndcrlmn invloed te krijgen. Nog altijd zijn er natuurlijk honderddui zenden geachte iandgenooten. voor wie de Kamerleden niet bestaan. Er zijn ook eenige weinige Iandgenooten, die slechts mei tegen zin en uit plichtsgevoel liet politieke loven meeleven en zoo gauw zij kunnen de politiek vergeten. Doch hel aantal tinne gieters is in de laatste jaren niet vele duizen den vergroot, die met groote belangstelling de. couranten volgen en zoo een reuzen- publiek vennen voor de hoeren in Den Haag, Deze toeschouwers zijn gewend aan kras se en krachtige taal. Voor hen is politiek een woord of twintig, dertig, steeds met grooten nadruk uitgespioken en met een krachtige» slag onderstreept. Die politiek vindon zij in de Kamer onvoldoende terug. Al die wottenmakerij interesseert hen niet. gelijk kleeden, voelen vele fijnbesnaarde wouwen; -.hoewel liet toch wel aardig, staat als bij bijzondere gelegenheid twee zusters v.an ongeveer denzelfden leeftijd eender gekleed zijn. Bij absoluut gelijke Heeding kan liet zoo licht den schjjn hebben, dat bij de op voeding der zusters er naar gestreefd is, ze zooveel mogelijk gelijk te maken, ook innerlijk. De vroegere gedachten!noze opvoe-djngs- kunst van vele ouders, wilde dat ook onbewust. De zusters van gelijken le, flijd krijgen gelijk speelgoed, gelijke bezigheden en het werd altijd als een soort van ondeugendheid beschouwd, als een der zusjes liever iets anders had gehad. Even onverstandig is het, om de- onaf scheidelijkheid der zusjes Le bevorderen, dio een of twee jaar in leeftijd verschil len, haar gelijktijdig naar do schooi le zenden. Door deze handeling zal óf hel oudste kind kunstmatig worden achteruit gezet, óf het jongste kunstmatig vooruitga schoven. Men moei een kind, dat een paar jaar ouder is, ook een jaar vroeger naai school zenden; als in don loop der jaren hel jongste do oudste een weinig overvleu gelt, zoo zijn óf schitterende gaven, óf gezondheid daarvan schuld. Ieder kind is een zelfstandige wil, een zolfslandigegeest, Maar een eenvoudige pa riem ent aire worstel strijd, vliegende inktkokers, scheldwoorden,- krachttermen dal begrijpen zij, dim zijn zij er in, dim heeft (leze of gene liet maar weer eens goed gezegd. Naar zulke tooneelnn hunkeren vele dui zenden. En men zou daarom van de Kamer leden moeten eischen, dat zij hun toeschou wers, hun critici en hun meesters nooit ont haalden op datgene, wat dezen duf be grijpt toch iedereen verreweg het maoism vinden 1 Welnu aan die behoefte R nu veer -r-n voldaan. Wij kunnen nu nog met emt Welt roared, lionl" tot de orde gaan. Dc leeuw héóft goed gebruld, men kan rru weer ernsti ger zaken doen. Doch dat vr-rlie/.e men niet uit het oog bet publiek wensi lil dat er hoe langer hoe meer gebruld wordt enk-gen dien eisch zal men /.u h op den duur niet kunnen verzetten. En dan zullen de béste Kamerleden de genen zijn, die liet Lest den leeuw kunnen spelen. ALLERLEI. DE LENG. Een zeebewoonster, eenigszins gelijkend op e.f-ii kwabaal, is de leng. De viw-ehers vangen haar in dezeltde wateren als do kabeljauw, doch nimmer in zulke groote hoeveelheden. jDe leng is iets langer on slanker dan de kabeljauw. De rag- eu -staartvin van deze visch loopeu niet door tof den staart, pie- hoofdkleur van "de leng- is olijf bruin, terwijl de kleur van den buik eenigs/.ins zweemt naar zih erachtig wit. De kop van 'do leng is veel kleiner duig die van den kabeljauw en ook de mond opening is minder groot. Kieuwen en kiomv- deksels komen bij beide vissr-hen vrijwel Overeen. In netten wordt dc leng niet wrak gevangen, doch meestal met den beug. Zijn vleesch is zeer gewild en iete vas ter dan dat van den kabeljauw. Niet zel den bereikt een leng een lengte van Li meter. To IJmuidcn en op andere groote vréch- piaatsen komt de grootste aanroer van leng van November tot April. In dien tijd verschilt de prijs, welke voor de leng wordt besteed, niet zoo heel veel van dien, welke voor kabeljauw be taald wordt. De kuit van de leng bevat nog meei; eitjes dan die van den kabeljauw, en ge niet voor liet gebruik bij visehliefliebbers, nog de voorkeur. Niet alleen in de Koord- zeo wordt, de leng aangetroffen, doch zij komt ook in een groot deel van den Atlan tische» Oceaan voor. VOORWAARTS. Niemand is te oud om nog te loeren. Elke nieuwe dag, die ons groet, ieder tneusch, die in ons leven treedt, olk boek, dat wij ter hand nemen, kan ons nieuwe tot nu toe onbekende zijden van het leven open baren, kan onze kennis vermeerderen, ons inzicht scherpen, onzen horizont verwijden. De wijde wereld, die zich voor onzen blik ontrolt, is een groot boek vol onnitputte- en do opvoeding, zelfs in den eigen kring1 der familie, moet ieder gelegenheid prcen zich naar zijn aard te ontwikkelen, nlc. Je een belemmeren en de andere vooruit du wen, omdat zij samen moeten blijven. De teerste zusterliefde is meestal daar te vinden, waar broers en zusteis idet door do opvoedingskuust des moeders van elkander afhankelijk worden gemaakt,- maar waar zij leerden de andere eigen schappen en bekwaamheden van verschil lend aangelegde zusters of broers le eeren en zicli daarbij aan le passen, liet wordt namelijk ouders, oh vooral moeders, zelden bekend, hoezeer ee.n kind daaronder kan lijden, dat bet anders zijn moet dan het is, dat bel altijd praten, denken en handelen moet, zooals liet zusje denkt en handelt, dat zij in uiterlijk altijd de torn.we afbeel ding moet zijn van liet oudere of jongere zusje. Het leven leidt niet altijd over gelijke wegen ca paden, en den geharden nien'sck" schijnt een ruwen weg lang niet zoo, ruw toe als den vertroetelde. Daarom' weg met de alieenheersehers, gelijke Hee ding voor de zusjes enhet woord in cere gebracht: „Ieder liet zijne", al kost hel ook meer gedaoKtenwerh.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 9