De minister zeickv, dat hot oen liooMUe- ïajig voor Nederland was om in het buiten land ge&end 'te worden. 'Af au koude ons Uuu\ Waar nog 'le Weinig vu soms ook verkeerd, 'Do minister wide vorder, dat de aanra king wan Nederland nwt Frankrijk, in den toiUsteu lijd ontbreken had [en dat de Frnn,- Sfthen wat zij nrffet vieel nmteron gemeen1 "hadtlen de dwaling hogingen niet over tuigd te zijn van Nederlands' vole turkte on afhankelijkheid. •Vete Fraaische politici, zeide de mini-den waren gewend, Nederland aardrijkskundig en politiek te beschouwen .als een voort Wüfcting van het gï'onte naburige keizerrijk maar Nederta'nd te volstrekt mudlumkctijk en zijn politiek van absolute onzijdigheid. Omtrent, dn reis voegde, de minister hier aan toe-, dal doste or nog toe zal medewer ken, dal de twen volkoren elkander bder keren kennen, .hetgeen zoo bevotdelijk is voor alle bid rekkingen. Tenslotte tegcte do minister den nadruk op den gelukkigen invloed, die uitgaat van bezoeken ais dat. van president Fa Uteres en be-t aa-nslaandn bezoek van H. kt. ale Koningin aan Parijs. V Ingevolge het door Koningin Wiihelmina kenbaar gemaakte verlangen om samien te ■zijn met eten klein jgezebcihap, zal het diner, 'dat miuister Poincaré op 2 Juni aan de Koningin en den Prins aanbiedt, niet door een receptie gevolgd worden.. V De Burgemeesters Van Amsterdam' en den Haag, zullen 'Vrijdagavond naar Parijs ver trekken ter 'bijwoning van de ontvangst van het Koninklijk echtpaar, ten raadhuize aldi'ar. V Tijdens Haar a.s. verblijf te Parijs, zal H. Al. de Koningin op 2 Juni in de kerk iu 'de Hue Ftoquépine de godsdienstoefening bijwonen. Do dienst zal geleid worden door ite L'acheret. Deze die, naar 'hekend is, kort geleden Lot bofpredikant. is genoemd, zal naar wij vernemen .zich na den terugkeer van H, M. naar Holland begeven. Consulaire dienst. D,e vice-consul (.Ier Nederlanden te Var» dö (Noorwegen), de beer .Martin Olsen. is overleden. Dewaarneming van be,t vicc-consulaat is opgedragen aan den heer P. Sjöstedh ts aansluiting aan het bericht voorko mende in de Ned. Stel (110. 116), brengt, de minister van buitenlandsche zaken in de Stct. ter algemeene kennis, dal de ad- pirant-vice-c0usu 1mr. F, E. U. Groen man, voor belanghebbenden bij den handel op Canada zal tc spreken zijn te 's-Graveu- hage, op Vrijdag 7 Juni, ran 10—12 uur des voonniddngs, in een der lokalen van do afdeeling bundel van bet departement, van landbouw, nijverlK'id en handel, Lange Houtstraat 36, te 's-Gravenbage, Onze Marine. Blijkens bij bei departement van utafine 0111vangen Jmriisht is Dr. Ms. pantomdek- schip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee J. Albania, 2ó dezer te Lilrvig (Zijidkn.d va.n Noorwegen 1 aange komen. AailHSntJes De gewojie audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 29 dezer niet plaats hebben. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van' 24 'dezer is bepaald, dat do vacature van .kantonrechter to Ter- neuzen, ontstaan door de (benoeming van mr. Cr. W. F. Wëntliolt tot andere function, niet zal worden vet vu hl, en is, ingang van 1 Juni aan den kantonrechter te Huid, mr. B'. .L II. van Bto.-ri.cum. opgedragen dd wcrirzniiniheden van kantonrechter te Ter- neuzen waar to riemen. Personalia Bij Kon. besluit van 15 dezerzijn be noemd ter Vertegenwoordiging van de N»> dertoïulsche regeering 0 dein Juni te hou den algemeene conferentie voor draadloozo telegraphic, do he eren G. J. A. C. Pop, directeur-generaal der posterijen en telegraphic, als eerste «ede- legeerde •I. P. Guópin, kapitein ter zee, als gede legeerde is aan gMcctemde gedelegeerden li-ege- gevoegd met den titel Cone Li on mirre at- lacbé" de heer 11. J. Nierstr.isz, ebef van den tei'bnisrhm dienst der radintel.-grru phk<. Dij Kon. besluit van 23 dezer zijn be noemd tor vertegenwoordiging van Neder- tlerlaiidsch Jndië en van Curacao op boven genoemde conferentie, de lieeren: J. .1. Perk, adminjs'rateur, chef van bei kabinet van den minister van koloniën, ais eerste gedelegeerde; F. F. van der Gooi, ingenieur, chef van deii tedmisctom dienst der telegraphic .in Xedertomtorh-lndië, thans met verlof bier te lande, als gedelegeerde. Jhr, mr, A. F. de Sarornln Lobman. Jhr. mr. A. F. rle riavomin I.ohman, mi- nisloi van slaat, viert moigen, 29 Mei, zijn Tosten verjaardag. De lieer Lohman werd te Groningen gc boren, studeerde aan de universiteit aldaar thans is hij curator der Gron. hooge- schoril werd na zijn promotie reetls ipocdig benoemd tot rechter in de destijds beslaande rechtbank te Appingodani, vwrcl later benoemd tot rechter' bij de rechtbank io 's-tlertogenbnsch;- vervulde de functie r;an raadsheer bij liet hof te 's-Hert ogvn- bosch, waarna hij ontslag nam uit 's rijks dienst, wegens zijn hmwomiug tol hong- loer'aar aan de Vrije Umver-iteil. Tijdens zijn hoogJceraaischap weitb-toiir. I.ohman benoemd in liet kubinol-Maekav als minis ter v.an biunenlnndsehe zaken. N'.a zijn aftreden als tmoglperaai" wijdde hij zich lot op dezen dag me! voile loe wijding als Kamerlid aan 's lands zaken. Ronrr tan een kooinaftidijsebip op de mnrinew ciT, Naar het Hbl. van welingelicht)'zijde Vermeend, heeft tie ronfererrlie. Zaterdagmid dag gehouden tusschen minister C'olijn, den scJrmit-bij-rmcld, direcleur der marinewerf, den 'hoofdingenieur en tien Inter Goedkoop, directeur van du Nederiandsche Scheeps bouwmaatschappij, een zoodanig resultaat gehad, dat de (minister na afloop aan de vertegieuwoofdiger.S' der werklieden kon rae detteelcn, dat de anogielijktreid bestaat dat op We marinewerf voor' particuliere rekening een schip za.l worden gebouwd: dat ver moedelijk daaromtrent Dinsdag-aan de werk lieden 'zekerheid zal worden verschaft, en dat, indien deze onderhandelingen slagen, het ontslag der werklieden, althans voor- toopig, geheel zal zijn voorkomen. Ook met het Tweede Kamerlid voor Am sterdam II, 'den heer ;.J. H. Snoeek Hen- kenums, heeft [de minister 'een onderhoud gehad. 1 VLAARDINGEN, 28 .Mei. Bij de te. Den Haag gehouden akte-examens Lager on derwijs is 0. m. geslaagd mej. A. v. d. Vlis, van hier. VLAARDINGEN, 28 Mei. Gisteren is to Ooud,a gehouden het gynmastiekfeest van liet, gewest Zuid-Holland. Daarbij werden behaald door Ilollandia van hier, de 6e prijs in vrije oefeningen(mannen), de 5e 5e prijs in estafetteloop adspiranten, en do 2e prijs in driekamp (mannen). „Leonidas" Irehaakto do 6e prijs bij den est aj'el teloop- adspiran t e 11 VLAARDINGEN, 28 Mei. Bij de nmziek- wedstrijden, uitgesclixeven ter gelegenheid van hef 1 ó-jarig bestaan der arbeidersmu- ziekvereeniging „Volharding", te. Dordrecht, werd in de 3e afd. Harmonie de 1ste prijs behaald door „Voorwaarts" van bier; en in de 2e afd. Marscirwedstrijd, behaalde dezelfde vereeniging eveneens den len prijs. STADSNIEUWS. In de commissie die te 's-Gravenhagc zitting heelt voor liet afnemen der exa mens t er verkrijging der hoofdakte is do-or den minister van binnenlandscbe zaken 0. rn. benoemd tot lid de beer J. v. d. Laan Nzrr., schoolopziener in liet arrondis sement Schiedam. Bij beschikking van de minister van oorlog is ile resetve-isergeanl, A, IJ. Af. van Dokter, van bel te bataljon 4e regi ment infanterie benoenul tol. vaandrig. Ken jubileum, Zaterdag j.L betilacld de bode der spaarbank I e Schiedam, N. v. Gerven, den dag, dat bij Viuir 25 jaar zijn heirekking aan genoemde batik aanvaardde. Hij weid dien dag namens hoeren bestuurders der spaarbank hartelijk toegesproken door den voorzitter, den heer .1. At, v.' <1. Schalk, die hom met vele goede wenschen namens hel bestuur een enveloppe mot inhoud overhandigde. Ook van de zijde van het personeel dor bank ontving hij hartelijke blijken van waardeering. Bij het gisteren te Gouda gehouden gym- nastiekfeest van liet gewest Zuid-Holland, werd bij cte estafetteloop adspiranten de 70 prijs behaald door H, O. R. vair hier, die de 2e prijs behaalde bij de vrije oefeningen (mannen). Dij den, muziekwedstrijd, uitgeschreven lei' gelegenheid van het 18-jarig bestaan der atbeiclorsmuziekvereenigjng „Volharding", to Dordrecht, werd in clc 3c afd. Harmo nie cte 3e prijs behaald door „Kunst en Strijd" van bier. (De 2e prijs werd niet toe gekend Dezelfde vereeniging behaalde den 2en prijs iu de 2e afd. marschwedstrijd. Dij de kwartet wedstrijden, uitgeschreven dooi Baum's Mannenkoor, te Baarn, be haalde vóór de pauze Euterpe een tweede prijs, en na de pauze Onder ons een tweede prijs. Md het oog op het aantal dubbel- k\varte!ton (8 kwartetten) was de wedstrijd in 2 groepen verdeekl. »e Delftsche watervoorziening. „Keuvelaar", een vaste medewerker aan de „Delftsclie Courant", schrijft in het nummer van Zaterdagavond van dal blad over l>ovenskuurde kwestie l'.r is zoowaar nog steeds spraakwater over do wat.eivoor/.ieniugsquacstie. Rijden gemeenteraad is ingekomen een schrijven van den hoofdinspecteur voor de volksge zondheid in Zuid-Holland en Zëeland. dr. W. P. Ru ij sell, en de onder dezen dienende inspecteurs, verzoekende, dal de Raad zijn besluit tel liet betrekken van water uit Schiedam herroep?. Naar men zegt is dit verzoek louter gegrond op hetgeen bedoel de heeren over de zaak vernamen. Aangenomen, dat deze heeren, louter „op grond van wat zij vernamen", in staat zijn een oordeel iu deze qnnestie uit Ie spieken, zoo moet 'I locli als zeer naïef worden aan gemerkt, dat ze dit erbij verklaren. .Usof men daarmee dan maar tevreden z.al zijn De heeren hadden wijzer godaay, door, als ze zich dan it], zonder eerst zalf een owteizoek te hebben ingesteld, meenden te moeten doen hooreu iri de quaes lie, in "t midden te laten op welken grond ze dit rieden, want zooals ze 't nu doen, kon 't niet anders, of men moest over die naïeve zinsnede struikelen. Ze hebben zieh-zelven tiaar door in opspraak gebracht. lief argument, dat ze thans aanvoeren, kon ai niet poverder van deze heeren ver wacht wortien. Dat kan geen mensclr ont kennen. j flitusscheu verdient 't afkeuring, dat een officieel persoon als dr. RuijscJi een oordeel over een belangrijke zaak in 't publiek durft uitspreken, alléén op gezag van wat anderen er hem van gezegd hebben. Dat, „als 't werkelijk de meening is van dr. Ruijsch, wat hij in het advies aan den Dellf.sc.lien Gemeenteraad heeft neerge legd, hij zijn plicht als hoofdinspecteur der volksgezondheid, zou hebben verzaakt, door ia Schiedam drinkwater te laten gebruiken, dat hij, als schadelijk voor Delft ontraadt", is nr. i. onjuist geoordeeld, want dr. Ruijsch zegt met zijn advies immers nog niet, dat het Schiedamsche water momenteel on deugdelijk is, maar- heeft blijkbaar het oog gevestigd op de toekomst: wanneer Delft van Schiedam water zal drinken. Deze heide omstandigheden doet men wel iu deze aangelegenheid zuiver te scheiden. Nu zich dan de hoofdinspecteur der volksgezondheid in de zaak gemoeid heeft, heeft, zal zij hopelijk weldra tot oplos sing komen, tot voldoening van iederen be laugh ebbende. Wij laten hieronder de beide ofiïcieele missiven aan den Delftschen gemeenteraad volgen 's-Gravonhage, 11 Mei 1912. Aan den Gemeenteraad van Delft. Naar1 aanleiding van de hij U aanhangige plannen tot uitbreiding van de drinkwater voorziening van Delft, heb ik de eer het volgende ter uwer kennis te -brengen. Reeds gedurende vele jaren hield de be hoefte aan vollediger drinkwatervoorziening van uwe gemeente onze aandacht gaande, herhaalde malen werd hierover met den voornraligen burgemeester dezerzijds over leg gepleegd, terwijl ook in ons advies nan de Regeering betreffende de door U voorge nomen annexatie van gedeelten van omlig gende genreenten bij Delft, de onvoldoende drinkwatervoorziening een punt van over weging uitmaakte en dezerzijds op de nood zakelijkheid van verbetering daarvan, als voorwaarde voor cle annexatie werd ge wezen1. Met. groote belangstelling volgden wij daarom uwe beraadslagingen over de drink watervoorziening en namen wij kennis van de te 'dezer zake door IJ van verschillende deskundige zijden, ingewonnen adviezen, waaronder van de Gezondheidscommissie van Delft, en werd onzerzijds rnct volte instemming geconstateerd, dat, deze allen -— zonder uitzondering er toe leidden, II, op goede gronden Ie adrisceren, do U ontbrekende hoeveelheid water, in den bo dem te zoeken, bij voorkeur in de duinen, hetzij door uitbreiding van uw nel. bij Mon ster. hetzij doof aansluiting hij de 's-Grami- haagsehc waterleiding. Waar dezerzijds de onwrikbare overtui ging beslaat, dat waar zuiver water uit den bodem verkregen kan worden, de vervuilde rivieren als prise d'eau rrrooten worden vermeden en door de epidemiologie ononr- stootbaar bewezen rs, dat door gefiltreerd rivierwater zij het dan ook tengevolge van minder goede filtratie of door andere, niet altyd te voorziene toevallige omstan digheden meermalen epidemiën van cho lera, typhus en andere besmettelijke ziek ten zijn ontstaan, vertrouwden wij dat uwer zijds aan deze adviezen het verlangd ge volg zou worden gegeven, vooral waar werd aangetoond, dat de uitkomsten der filtratie vaak onzeker zijn en voor voldoende con trole zeer hooge eischen moeien worden gesteld, die hooge uitgaven vorderen, tenvijl zelfs de beste controle, door onvoorziene omstandigheden, somtijds falen kan of te laat hare uitkonrstoir openbaart. Des tc meer stelde ons uwe beslissing te leur om uw drinkwater aan de .Maas te ont- lecnen en wel ter plaatse waar deze, zoo wel tengevolge van de vervuiling der ri vier te dezer plaatse, die bij de uitbrei ding van Rotterdam in do richting van Schiedam nog voortdurend zal toenemen, allerminst voor prise d'eau aanbevelens waardig kau geacht worden, zooals dat uit de U door de deskundigen toegezonden ad viezen. voldoende wordt aangetoond en de zerzijds niet nader In hei licht gesteld be- hoefi te worden. Onder deze omstandigheden en indachtig dal Delft wanneer gij aan uw voornemen gevolg mocht geven in komende tijden hetzelfde lot kan treffen als andere steden, die m eenden in het bezit Ie zjjn van een behoorlijk ingerichte en behoorlijk gecontro leerde leiding en niettemin door epidemiën werden geteisterd, omdat zij gefiltreerd, maar niettemin besmet water uit vervuilde en besmette rivieren aanvoerden, acht ik nrjj verplicht, nu gehouden overleg met de In specteurs van het Staatstoezicht van de Volksgezondheid voor Zuid-Ilolland en Zee land eri met aanbieding van nevensgaand prae-advios ter zake door Jhr. de Graaft uit gebracht met welk advies ik mij verecnig en waarnaar ik verwijs wanneer bij U de vraag mocht rijzen, waarom wij voor het oogenblik in den te Schiedam bestaanden toestand berusten U beleefd in over weging tc geven uw voornemen tot aanslui ting aan cle Schiedamsche Waterleiding geen gevolg te geven en nader te overwegen op welke wijze U veiliger in uwe verdere be hoefte aan drinkwater zult kunnen voor zien. De Hoofd inspecteur, Dr. RUYSCH. 's-Gnvvenhago, 6 Mei 1912. Aan den Hoofdinspecteur van-de Volks gezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland. Onder terugzending van de bij neven- vermeld schrijven ter advies toegezonden stukken betreffende de drinkwatervoorzie ning te Delft, zij het mij veroorloofd de in gevolge uw verzoek mondeling ter Inspec teursvergadering van heden gegeven beoor deeling schriftelijk te bevestigen. i Alen verwachte slechts een kort en in al gemeene bewoordingen gesteld advies, daar de daarvoor door UHoogedelgestrenge gege ven tijd veel te kort is om diepor in te gaan op de belangrijke rapporten, die onder do stukken aangetroffen worden en onr daaruit 20nder nader en breedvoerig onderzoek van de plaatselijke toestanden, Zoowei in het duingebied te Monster als aan de prise d'eau to Schiedam en Rotterdam in eoncreten vorm de voor de gemeente Delft noodzake lijke oplossing van haar drinkwatervraag- stuk aan te geven. De stand van het vraagstuk is daarbij voor het oogenblik reeds te ver gevorderd om tong uitstel van een waarschuwend woord te gedoogen. In de eerste plaats zij hot mij vergund mijn verbazing uit te spreken, hoe na de ingekomen berichten van deskundigen van naam op waterleidinggebied, onder meer en in hoofdzaak geresumeerd in de 40 conclusion, door den directeur van het ge meentelijk waterleidingbedrijf, den heer Rib bins gesteld, hoe, na zijnerzijds het sluiten van een overeenkomst met Schiedam (con clusie 11) ernstig werd ontraden, Burge meester en Wethouders daartoe nochtans hebben kunnen komen, een voorstel te doen als neergelegd in hun schrijven aan den Gemeenteraad van 16 Januari 1912, waarin op deze conclusies op geenerlei wijze de aandacht wordt gevestigd. Verbazing ook, hoe de Commissie voor het beheer enz. in haar schrijven van 15 Januari 1912 no. 1 na de 'vraag of Schiedam in staat is voldoende water, te leveren, feitelijk en zeer beslist ontkennend te hebben beantwoord; plotse ling is kunnen komen tot deze groote zwen king, door zich nochtans in beginseel voor het. betrekken van water uit Schiedam te verklaren. Dat Schiedam waarborgen zal behooren te geven voor de benoodigde hoeveelheid en voor de deugdelijke kwaliteit van het wa ter, spreekt van zelf, maar ik veroorloof mij 'daaraan te twijfelen, of deze waar borgen ooit meer kunnen zijn dan waar borgen op papier en welk middel er prac tised kan bestaan onr de naleving van die waarborgen voor Delft te verzekeren, waar deze gemeente zich blindelings zal moo- ten overgeven aan de inzichten van het waterleidingbeheer van Schiedam. De oppervlakkige wijze van beantwoor ding van het verdienstelijk advies van de Gezondheidscommissie fe Delft door den Di recteur van de Schiedamsche waterleiding, draagt daartoe niet. bij, dat verwacht mag worden, dat dit beheer afdoende voor Delft's belangen zal waken. Ondanks de toezegging van Rotterdam om van af Delfshoven tot Schiedam geener lei rioolwater in de rivier de Alaas te doen afvloeien, behoudens goedkeuring van Schiedam, opdat „de prise d'eau van (uwe) waterleiding als gevolg van de grenswij ziging in geen ongunstiger toestand komt dan thans", blijf ik de meerling deelen van den beer Ribbius, dat de ligging van het Schiedamsche waterwerk een bij uitstek on gunstige is. Ter illustratie van conclusie -1 voeg ik hierbij een sclietsteekening van de haven uitbreiding van Rotterdam, opgenomen in de „Nieuwe Rotierdamsehe Courant" van 4 AteL 1912 (ochtendblad). Ook daaruit is te zien, welke waarde is te hechten aan der gelijke toezeggingen van gemeentebesturen, want de verzekering, dat geen rioolwater in de rivier zal afloopen is waarlijk niet noodig bij eenige aandachtige beschouwing van deze schets, om nochtans tot de con clusie te komen, dat de prise d'eau ongun stig ligt en in de toekomst zal komen te liggen. Wat do verzouting der prise d'eau aan gaat, deze moge op dit oogenblik een fac tor zijn, waarmede niet al te veel rekening behoeft to worden gehouden zeker mag niet aan de aandacht worden onttrokken, dat hel rivierbeheer er steeds op uit is, Rotter dam's havengebied grooleren diepgang te verschaffen en dat thans een omvangrijk waterwerk aan hot Zuidelijk hoofd te Hoek van Holland in uitvoering is, teneinde het vloedwater in ruimere mate te doen toe treden. Is dan do gemeente Schiedam zelf ook in ongunstige conditie wat betreft haar wa tervoorziening? Zeker, nraar voorshands be hoeft dit niet tot ongerustheid tc leidon; alleen kan hot wijzen op deze ongunstige omstandigheden eene aansporing voor die gemeente zijn, do controle op haar water- bedrijf met de meeste angstvalligheid te vol maken en tjjdig de noodige maatregelen to nemen. 'Bij oen beperkte afzet van gemid deld 3090 Al.3 per dag alleen voor eigen voorziening is hot beheer dien van de om standigheden 'mogelijk te achten en behoeft dit een en ander niet direct tot. ernstige ongerustheid aanleiding to geven, maar ge heel anders zal do toestand worden, indien Schiedam ook do geheele gemeente Delft heeft te voorzien en dus du capicitoil vari haar prise d'eau moet verdubbelen. Niet uit liet oog wordt daarbij verloren dat Schiedam een bestaand waterwerk lreefi en in de onmogelijkheid verkeert een an dere minder ongunstige plaats als prise d'eau te kiezen, nraar dal Delft een nieuwe phase gaat intreden en op dit oogenblik nog vrij is in haar keuze insschen een aan tal oplossingen. Dat 'ook financieele overwegingen op die keuze invloed moeten hebben, sprqekt van zelf, 'nraar dat de aanlokkelijke geldelijke voordeden van een wedoikeerigbeidscon- tract tusschen beide gemeenten zoo grooten invloed uitoefent, dat het den Gemeenteraad daartoe beeft gebracht, in strijd met de ad viezen der deskundigen, lol aansluiting aan de Schiedamsche waterleiding te besluiten, is een feit van zoo ernstige beteekenis, dat het Staatstoezicht op de Volksgezondheid een ernstig protest daartegen dient te 'doen hooren. Bestaat voor Delft geen andere weg dan cle keuze tusschen Schiedam en Rotterdam, dan vereenig ik mij met hetgeen daarom trent zoowel door den heer Schotel als door den heer Ribbius is in hot midden gebracht en geef ik de voorkeur aan Rotter dam. Toch zal ik, zoolang nog eene andere oplossing bereikbaar is, het rivierwater als drinkwater voor Delft blijven ontraden, om dat duin- of grondwater hygiënisch aan de beste voorwaarden voldoet. Hiermede meen ik tc kunnen volstaan; noch hetgeen in de protest-vergadering van 2 April 1912, 'waarvan in het schrijven van de Gezondheidscommissie sprake is, werd verhandeld, noch hetgeen de beslissende raadsvergadering van Delft voor nieuwe ge zichtspunten heeft, opgeleverd, noch het adres van een twintigtal professoren, noch wat or verder aan de mij toegezonden stuk ken ontbreekt, is mij bekend en daarover kan ik dus niet oordeolen. Ik deed dan ook niet anders dan schrü- telijk bevestigen, hetgeen hedenmorgen op uw verzoek door mij in de Inspecfeursver- gadering werd in het midden gebrachl. De Inspecteur voor cte Volksge zondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, G. DE GRAAFP. De politie constateerde Zaterdagnacht, dat van 4 palmpotten, die voor een café aan den Noordvestsingel stonden, door baldadi- gen er 3 waren omgetrokken en de plan ten uit de bakken* waren gehaald. Een der planten was in het water geworpen. Te halfnegen Zondagmorgen ontstond een brandje ten liuize van A, do Vries arm het Broersveld. Een gordijn was in aan raking gekomen met een op tafel staand lichtje, had vuur gevat en verbrandde met" een tafelkleed on deken. Bovendien werd het houtwerk geschroeid. Het vuur werd gebluseht. Niets van den inboedel was verzekerd. De vrouw, die bij het blusschen brand wonden had bekomen aan linkerhand en arm, werd door een dokter ver-bonden. Twee meisjes, die Zondagavond op de Hoogstraat wandelden, kregen daar twist, waarbij Jjet lot een handgemeen kwam. De een werd gestompt en geslagen, de ander verloor in den strijd haar hoed. De 22-jarige A. Rotte had Zaterdagavond hel ongeluk, op het terrein der glasfabriek „De Schie" op een hoop glasscherven te vallen, tengevolge waarvan zijn linkerpols werd gekwetst. Na. voorloopig door den portier te zijn verbonden, is hij onder ge neeskundige behandeling gesteld. Door hol neervallen van het. sluithok aan een der balcons van de electrische tram, geraakte de hand van cle 9-jarlgcs Maria van Dam bekneld, zoodal deze op zwol. Zij is verbonden door een dokter. Er-en te voren bad iemand bij bet Rooda Hek cle train" verlaten. De 14-jarige Hendrina. de Koning, wonen de in bol Broersveld., kreeg Zondagmiddag op bel Hoofdplein, terwijl zij daar op een bank zat, een zenuwtoeval. Dooi- de po litic werd baar cle noodige hulp ver leend. Zondagavond omstreeks hntfzes werd cte politie ter lmtp geroepen in den speel tuin aan de lloofdstraal waar twee jon gens aan hel vechten waren, waarbij de een door den ander met cle gesp van een riem bad bewerkt. Door de politie zijn hedenmoigcn, vijf uur aangehouden 3 personen die allen neg gevangenisstraf te ondergaan hadden. Zij zijn naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking .gesteld van den officier van justitie aldaar. Do politie werd gistermiddag in cle Brou- werst,raat ter assistentie geroepen, omdat daar 2 personen een derden mishand tb den. Het beek, dat bij-dezen laats ten 'do linkerarm uit de konr was geraakt. Onder hevig verzet werden de beide anderen in arrest gesteld. Tegen hen, P. P- en A. V„ werd wegens mishandeling en wegens ver zot proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag is cle 3-jarige Nelly Bev- noster, wonende in het Broersveld, aldaar door oen handwagen aangereden. Do be stuurder verklaarde, dat ltij het kind, dat plotseling spelende voor zijn wagen was gekomen, niet had gezien. Het kind had verwondingen aan linker arm on been en weid door oen dokter verbonden. Door zekere cle N. weid Zaterdagmid dag een passeerend lieer uil louter balda digheid op don hoed geslagen. Deswege werd proces-verbaal opgemaakt. Bij het rijden in den bocht bij liet tram huisje liep Zaterdagavond omstreeks 6'/i uur do achterste wagen uit de rails en stootte daarbij tegen den motorwagon, waar van" het balkon vonriold weid, Persoonlijke ongevallen kwamen daarbij niet voor, 1 Itgwawuwpw.») >IW'iJ)!iw»»;>l».l,«Wil|i||i,i)M»|lVli»l»|i.l)BMUIJIII|i)»»»»J»

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2