mWmSB «h VICTORIA-WATER Laatste Nieuws. tols en restaurants zijn genoodzaakt linn arbeidskrachten te betrekken uit het Zui- 'den. Ook zwarte kellners worden aangeno men. De hotelhouders hebben verklaard, dat zij aan den eisch der stakers, een loons- vcrhooging v,an jjO pet, willen voldoen, doch dat zij weigeren do nieuwe organisatie van kellners te erkennen. Mexico. In den staat Morelas wordt op 'toogen- hlik door de rooyersbenden van don preten dent Zapata op een schandelijke manier huisgehouden. Een troep van twee duizend vrijbuiters heeft Tres M,arias ingenomen en d,aarbij niet minder dan 188 man van het hondsleger gedood. Maar daarbij bleef het niet. Zij „plunderden vervolgens de plaats uit en richtten brandstapels op, waarop man nen, vrouwen en kinderen werden gewor pen, nadat zij hun de voeten met prikkel draad aaneen hadden gebonden. Daarop staken zij al do houten huizen van het stadje in brand. nriohting overtreding 'der arb'eidswet ge constateerd. Een zevental meisjes was daar over den vastgesteklen tijd aan het werk gehouden. i 1 Gisteravond omstreeks halfacht reed een fietsrijder op den 0verschieschenwteg, door verkeerd uitwijken, tegen een lantaarnpaal, met het gevolg, dat hij een kwetsuur in het gelaat kreeg en van de fiets hot stuur en het voorwiel weiden beschadigd. BINNENLAND. Trnkteiuent bij het marinepersoneel. Men meldt ons uit Amsterdam: Door Zijne Excellentie den Minister van Oorlog a. i. Minister van Marine, is een commissie benoemd, onder voorzitterschap van den kapitein luitenant ter zee J, J. Oudemans, om na te gaan of en zoo ja, welke wijzigingen in de bestaande tractc mcntsregeling der onderofficieren en min deren zouden zijn aan tc brengen, om deze te doen beantwoorden aan billijke eisehen. Desgewenscht kan de commissie schepelin gen Voor zich doen verschijnen tot het ge ven 'van inlichtingen. Verder bestaat de commissie uit een ka pitein der mariniers. Een luitenant ter zee le klasse, 'twee officieren van administra tie, een opperscbipper, een sergeant-zieken verpleger, een sergeant-stoker en een kor poraal 'der mariniers. VLAARDINGEN, 1 Juni. Do gemeente raad vergadert Dinsdagavond in openbare vergadering. VLAARDINGEN, 1 Juni .Met ingang van heden is benoemd tot onderwijzer aan de school van de Vereeniging voor Gerefor inoerd schoolonderwijs, Emmas tra at, do heer J. van Buuren, uit Maasland. VLAARDINGEN, 1 Juni. Ter beharti ging der belangen van do Vlaardingsche renders is do heer K. van Zeventer voor een G-tal weken naar Lerwick vertrokken, STADSNIEUWS. Zweminrichting. Naar wij vernemen, is door enkele raads leden het verzoek tot Burgemeester en Wethouders gericht, het daarheen te wil len leidi n, dal in 'den vervolge 'de open bare zweminrichting op enkele uren van den Zondag zal worden opengesteld. van Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat politie: Sleutels, wit kinderschoentje, duimstok. Bij do volgende personen: Jol, brugw. Wassenaar, Wilhelntinabrug; mnto bok, Scholte, Pietersïeog idem, Herrits, Rotterd. dijk 3; kinderkousje en elastieken, v. Bokhoven, Leliestraat 29; bril mot doosje en sleutel, Jansson, Gas- stiaat 3-1; geldstuk, Gen its, Rotterd. dijk 3; wandelstokje, v. Leeuwen, Ruitenh. weg 148'; portcmonnaie mot geld, Boele, Gtoo- nelaari 24; VL> II.G. gewicht, Meerhof, Ilele- nastraat 4; sigarenkokei, Oscphius, Groenc- nolaan 15; dop van kinderwagen, v. d. Berg, N. Haven 1G99; sigarenaansteker, Tromp, Buitenhavenweg 17G8; geverfde handwagen, gemerkt, wed. Stokhof, Broers- vest; portcmonnaie met geld, parapluie cn zakmesje, Ravens, Villastraat 93; ceintuur, Papen hu ijzen, N. Haven 1G310. Spaarbank te Schiedam, Opgericht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ao, 1820. Ingelegd in de maand Mei 13748G.* en terugbetaald! 40059.37, Er werden 64 nieuwe deelnemers inge schreven terwijl 55 deelnemers geheel wer den afgeschreven. Eljkspestspaarbank. Aan het postkantooralhier werd gedurende de maand Mei 1912 ingelegd f 18.147.0911%, terugbetaald f 18933.79. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 8678. AGENDA. Heden en volgende dagen Casino, 8 uur. programma Intern, wor- Zllvereu jubilee. Heden herdacht do heer J. Mulder, on tterwijzer aan school F, den dag, waarop bij gedurende 25 jaren bij het onderwij en in deze gemeente is wetkzaam geweest, Te half negen vanmorgen kwamen de wethouder van onderwijs, de heer T. (ioslinga, en de plaatsveivangend voorzit ter der schoolcommissie, do heer F. A. Lechner. in de school om den jubilaris te complimenteeren. De heer Goslïnga feliciteerde onder har telijke woorden den jubilaris en bood hein het gebruikelijk geschenk namens de ge meente aan. De heer. Lechner sprak hem namens de schoolcommissie toe. To half elf kwam het personeel van school F. met het hoofd der school, den heer v. Rochove, in zijn klasse, waarop do heer Bochove hem namens allen compli menteerde en hem een cadeau aanbood. De kinderen uit die klasse boden hun onderwij zer bloemen aan. Des middags kwamen vele collega's, ook do afd. Schiedam van den B. v. N. 0. den jubilaris te zijnen huize complimenteeren. variété stehvedstrijd. 2 Juni Tuin. Soc. Harmonie Rotterdam, uur. Gr. Militair 'Concert Kon. Mi litaire Kapel Reg. Grenadiers en Jagers. 2 Juni. Rotterd. Diergaarde, SVa uur. Na middag-Concert, 4e Regt. Inf. 4 en 7 Juni. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon. Sehorpschutlters. Het Stedelijk Museum aan het Doeloplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur en eiken Zondag van 1 tot 2'/n u. yoor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in do Ambachtschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeelïng, op dat wij die in onze agenda kunnen .op nemen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan school C, te Vlaardin- gen, komt als no. 3 voor rnej. A. G. Krij ger, van hier. Rij resolutie van den minister van kolo niën zijn, blijkens medodeeling in de Stet. o. m. mep E. J. Kimmijser en mej. C. L Kleijheeg, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlnndsch In- die, om te worden benoemd tot onderwij zeres 3e klasse bij het openbaar Europeesch onderwijs daar tc lande. tn de godsdienstoefening der afd. Schie dam van den Nedei'l Protestantenbond zal morgen als spreker oplreden dr. J. M. J. Hoog, Nederl. Hervormd predikent te Nij- Gisternamiddag omstreeks 53/ï uur viel een spoelinghaler bij het varen door de r-luizen door dronkenschap van zijn schouw. Hij wist zich zelf weer op het droge te hel- pou. Toen hij van zijn schouw op straat kwam heeft 'de politie hem mee naar het politiebureau genomen on daar ter ontnuch- |i ring in bewaring gesteld om verdere on gelukken te voorkomen. mmL Oberlahnstein geeft vermengd met Limonade-of Sör andere siropen, een heerlijke drank. Rechtzaken. H. Spronck, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Naar wij vernemen zal do behandeling van de zaak Woensdag niet zijn afgeloopen, waarop zij den daarop volgenden dag zal worden voortgezet. Een dreigbrief. Voor de Rotterdamsche rechtbank ston den Donderdag een drietal beklaagden te recht wegens het schrijven van een dreig brief ,aan den minister van justitie. Do brief, welke door .allen .werd onder teekend, luidt: W. Edele Gestrenge Heer, Aangezien dat wij hier ter stede als in- dividiuvs rondloopende dun hier dan daar om werk te zoeken. Maar aangezien dat wij geen werk kan bekomen. En dat de ellende van de Maatschappelijke kring zwaar bedroeft is. Zoo wij nu zijn met ons drieëen gevaarlijk voor de Maatschappij. Moord en doodslagen is het boste, maar, dan zijn zij te vrée, die groote hoeren^ Nu vragen we met ons drieën om de waarde van 500 gulden om die ons op te sturen naar het huis van ombeziende huizen Delft- schevaart Rotterdam. Daar zijn wij thuis zoo wij daar op kano rekenen dat u dat gods schik stuurt. Zoo niet welnu wacht dan voor de gevolgen af wat wij doen zal met uw loven aan ons drieën niets kan helpen, hoe het gaat, want het leven is toch niets meer voor ons, want u kan wel begrijpen hoe het staat, wij wachten op het geld. Dus W. Edele heer denk om uw leven. Is het ook niet Zaterdagavond nu dan zoo ware Ilelpe mij God Allemachtig, die eed is voor u om te sterven dus maar goeds schiks telt u dan u uren. Do eerste hekl, had dezen brief in een enveloppe gedaan en daarop dit adres ge schreven: „do W. Edele Gestrenge heer mi nister van justitie te Schraven Hage „den Haag". Buiten weten van den minister waren maatregelen te zijner beveiliging genomen, die echter op verzoek van den minister zelf vjaren. ingetrokken. Het 0. M. eischte tegen elk van de be klaagden een jaar gevangenisstraf. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen hot beroep te Egmond a. d. Hoef c. a. de heer J. van Dorp, cand, te Utrecht die voor Westerb'ork heeft be denkt. Beroepen te Almelo (tooz.) ds. J. van Wijngaaiden te Hou werd; te Hen drik Ido Ambacht en te Leerdam ds. F. Kijftenbelt te Ter Aa: te IJlst (toez.) ds. Vv'. Lodder te Vroomshoop. Gerëf. Gemeente. Bedankt voor het beroep te Ch'arlois ds. A. Janse te Bameréld. Geref, Kerken. Beroepen te TTiolcn ds. G. M. V. Rcnnes tc Dussen. Hoooër Onderwijs. Te Leiden zijn bevorderd tot arts de hoeren D. ft. Wesselink on II. R. Jurjens. Universiteit te Leiden. Bevorderd tot doel or in de rechtswetenschap, op proef schrift: „Praktijk der Provinciale Wet", do heer W. R. Brandos de Roos, geb. te Arnhem. Vrije Universiteit te Amsterdam. Bevor derd tol doctor in de godgeleerdheid de heer D. J. van Katwijk op proefschrift: de prophetic van Habakuk; en, de beer K. Dijk op proefschrift: de strijd over infra- en supralapsarisme in de gerefor meerde kerken van Nederland. der infanterie O.-I. leger, H. J. Grove en A. L. de Bruijn. Landverhuizers. 'Het s.s. „Noordam" der Hol tan ne- rikatijn, vertrok hedennacht 2 uur uit Rot terdam naar New-York met 44 eerste, 317 tweede en 417 derde klasse passa giers. 1 ij, j j ferment, dat schadelijke werkingen veroor zaakt, terwijl gave aardbeien dit gevaar niet hebben. In elk geval is het steeds aan to bevelen, aardbeien zooveel moge lijk met slagroom te gebruiken. Het vet van de slagroom geeft het voordeel van een gemengd dieet"-. Zakkenrollers. Aan het Centraalstation D.P,, te Rotter dam, is gisternamiddag van zekeren J. E1., uit Hilversum; een portefeuille ontrold met f 90 aan bankpapier. Liefdesdrama. Hedennacht omstreeks half een sprongen te 's-Gravenhage 'een meisje en een jon gen uit den hurgeistand bij een twist aan den Zuidwal te water. Met dreggen opge haald, bleek het meisje overleden; de jon geman 'werd in het Gemeenteziekenhuis op genomen. Lastige ^blikslagers" Een paar blikslagers hadden voor eon der hotels te Scheveningen eenigo repa raties verricht aan blik werk, dat zij, in plaats van op de gewone wijze, dicht- smeerden met dakmastiek, volgens hun be weren «een nieuwe uitvinding, waarvoor zij f 10 'betaling eiscihfen. Toen de hotclhou* der weigerde dit bedrag te betalen, be gonnen do kerels zeer brutaal op te treden. De politie, inmiddels gewaarschuwd, noo- digde hen uit, mede te gaan naar het po litiebureau, waar uit een proef met de gerepareerde" pannen bleek, dat liet dak mastiek niet togen de warmte bestand was, doch smolt, en een ondragelijken stank verspreidde. Generaal Booth. Do hoogbejaarde aanvoerder van 't Le ger des Heils hoeft de vorige week een oogoperatie ondergaan. Deze heeft echter niet hot Verwachte resultaat gehad. Volgens de jongste berichten is er n.l. weinig hoop meer, dat de 84-jarige grijsaard liet gezicht zal terugkrijgen. Zijn gezondheidstoestand is overigens bevredigend c-n hij draagt de ondervonden teleurstelling met kalme be rusting. 1 i 1 Avontuurlijk leven. De „beau monde" in Weenen houdt ziefi bezig met het volgende schandaaltje: Een gravin Chamaré is naar Parijs ge spoord in 'gezelschap van een aardigen jon gen leeraar 'op de rotschaatsenbaan en zij denkt- zich 'met hem te laten trouwen in Amerika. Die knappe jonge rolschaats leeraar, een 'Amerikaan, heeft den "Ween schen dames 'bet hoofd geducht op hol gemaakt en Vóórdat gravin Chamaré hem veroverd had, Was een gevierde tooneel speelster, Marguerite Férido zijn beminde. Deze was 'dan ook niet zuinig verbolgen toen zij 't moest afleggen tegen de gravin en ze maakte 'eea pijnlijke scène aan het station, toen het minnend paar den Pa- rijschen trein besteeg. Of het huwelijk in Amerika van een leien dakje gaan zal, valt te betwijfelen, want gravin Chamaré is van haar vroegeren gemaal slechts van tafel en bed geschei den, omdat men in Oostenrijk voor katho lieken geen 'echtscheiding kent. De dame heeft, niettegenstaande haar jeugd, al een veelbewogen leven achter zich; op haar zeventiende jaar huwde zij een graaf Cho rinski, die echter spoedig stierf en een jaar later hertrouwde de vroolijke weduwe met graaf Chamaré van wien zij evenwel na korten tijd gescheiden is. Koloniën. Nieaw-ftuluea. Aan het kort verslag; over Februari 1912 is het volgende ontleend: Politieke toestand. Als vervolg op hetgeen in het verslag van Januari 1912 omtrent de sneltochten medegedeeld werd van de strandkampongs tusschen de Me- rauke en Byanrivier, kan thans gemeld worden, dat de uitgezonden patrouille, toen zo te Biroekerike kwam, de bevolking niet genegen vond de gesnelde koppen uit te leveren. Toen de Europeesehe detachements commandant daarop met zijn politie-diona- ren de koppen zelf wilde halcn^ pleegde de bevolking verzet en werden 3 kajas door de patrouille neergelegd, terwijl een kaja kaja licht gewond werd. Acht koppen werden door de patrouille bemachtigd. Een boete van f5000 klappers werd opgelegd, te betalen '(binnen 4 maanden. Volgens mededeeling der bevolking van de van ilen overkant der Meraukcrivier gelegen kam pongs, alsook van de daar verblijf houden de handelaren, is heilzame uitwerking van het strenge optreden tegen Biroekerike "reeds merkbaar. Deze kampong toch is altijd re calcitrant geweest en waren de lieden der andere strandkampongs bevreesd voor de Biroekerikers. De bevolking is thans rustig in haar kampong. Weersverwachting;. Verwachting tot den avond van 2 Juni: zwakke tot matige wind, licht bewolkt, hoogstwaarschijnlijk cenige regenbuien over dag, iets warmer. Zaak—ds. Woensdag 5 Juni Eivoldt. zal de a.s. za! de zaak van Dr. A, Ewoldt voor de rechtbank tellee- icnveen dienen. De dagvaarding luidt als volgt: Abel Ewoldt, predikant der Ned. Herv. Gemeente, oud 38 jaar, wonende te Ooster zee, thans gedetineerd in het Huis van Be waring to IIeerenveeu, is gedagvaard ter zake, dat hij in den avond van den lGen Februari 1912 onder 'ijorkgaaM zijn echt- genoote, Geertje Leenstra, opzettelijk van het leven heeft beroofd, door haar met dat iiogineifc te worgen, tengevolge waarvan zij spoedig door acute verstikking is gestor ven; althans door met gezegd oogmerk op zettelijk haar met kracht op of tegen het hoofd to slaan, te stompen, te trappen of te schoppen, haar de keel dicht te knijpen of te snoeren en haar in het water te doen terechtkomen, tengevolge van welke hande lingen of een of meer daarvan Geertje Leenstra door acute verstikking of een an dere doodsoorzaak spoedig is overleden. Namens den Officier van Justitie, Mr. Vis ser, zijn gedagvaard 28 getuigen, waarvan tevens als deskundigen C. E. Peters, arts te (iecrenveen, cn Klaas IJkema, arts te St. Nicolaasga. Onder de andere getuigen treft men aan Mr. Bosohloo, die als rechter-eonmiLsaiis do instructie heeft gevoerd. Eenigo ouder lingen der Ned. Herv. Gemeente, Lamkje van Saiulen, gewezen dienstbode van be klaagde, een aantal veldwachters, de per sonen die door den hekl. in den avond van 1G Februari te hulj) zijn geroepen en het lijk hebben gevonden, do moeder van de overleden vrouw, enz. Door den verdediger, Mr. L, W. van Gigh, .advocaat to Amsterdam, zijn als getuigen- De zaak- Warnink, Donderdagavond, G Juni, spreekt de heer Ossondorp in een openbare protestverg,ode- ring van de afd. 's-Gravenhage van den Ned. Onderwijzersbond over: ,,de zaak- Wanink in den Raad en in de Pers". Ingezonden Mededeel ingen. Gratis afhalen bezorjerv Sport. deskundigen a décharge, gedagvaard Dr. H. Dom* de politie is gisteren in een waschj J. M, Schoo, to Amsterdam, en Dr. C. II. Voetbal. Een protestverga d erin gj. Dinsdagavond zal in de Groote Doch zaal, te Rotterdam, vanwege de vereeni ging „Rotterdam's Voetbal Belang" een protestvergadering belegd worden, Waarin verschillende sprekers in verweer zullen komen tegen het bekende voorstel van bel raadslid van der Pols, om het voetbal spel op Zondag te verbieden. Gemengd Nieuw?. Naar de Oost. Met het s.s. „Tabanaa", der Rolt. Lloyd vertrok heden uit Rotterdam naar Oost- indië een detachement aanvulldngstroepen, bestaande uit 1 onder-officier en 25 min-' deren onder beyel van de 2e luitenants Hoe Parijsche postbeambten hun tijd doorbrengen. Een chef de bureau van eou der Pa rijsche postkantoren had reeds sedert ge- ruimen tijd opgemerkt, dat de beambten van een Hiep aaiden tak van dienst zeer nalatig en traag hun dienst verrichtten. Hij deelde meermalen waarschuwingen uit, maar te vergeefs. Toen besloot hij tot een in 't geheel niet vermoede inspectie. Onaangemeld trad hij het betreffende bu reau binnen en liet de schuifladen waarin zich het arbeidsmateriaal dor beambten hoorde te bevinden, opentrekken. Wat zag hij daar? Legioenen van slakken, volwas sen, stevige slakken, zooals men ze to Parijs op iedere markt bij' dozijnen koo- pen kan. i De postbeambten, hadden de beestjes op groote schaal gekweekt ca afgericht voor wedrennen en dezo sport was het, die (anders zoo zware!) werkuren der beamb ten verkortte en vervroolijkte. De chef won do zaak eerst aangeven omdat wedrennen en wedden in Frankrijk verboden zijn. Ten slotte besloot hij het echter maar bij een flinke schrobbeering le laten, maar hij perste den beambten een duren eed af, dat ze geen slakken weer zondrm laten optreden in wedrennen. Aardbeien met slagroom, Een bekend Londensch arts waarschuwt in dezen naderenden aaidbeientijd, vooi de schadelijke w irking van aardbeien op sommigo menschen. Kinderen onder twee jaar moest men mlgcns hem in het ge heel geen aardbeien geven. Ook voor men schen die ,aan jicht, rheumatiek, hart- en huidziekte of leverziekte lijden, is het ge bruik van aardbeien nsdèelig. Daar aard beien tot do weekst» zomervruchten be lmoren, worden zij gemakkelijk beschadigd. Op, zoo'n gekwetste plek vormt zich oen De Koningin en de Prins naar Parijs. Men seint ons uit Apeldoorn: Hedenochtend te G uur vertrokken de Koningin en do Prins met gevolg v,an 't Loo naar Parijs. H. M. do Koningin droeg een eenvoudig m.antelcostuum, de Prins was in admiraals uniform, klein tenu, terwijl het gevolg in amhtscostuum gekleed was. V Men seint ons uit Maastricht: Om 9.37 uur arriveerde de Koninklijke trein alhier. Hot talrijk publick werd eenigszi'ns teleurgesteld, daar II, M. niet voor het coupéraampje verscbcea. Nadat do minister van buitenlandsche zaken in den trein was gestapt, vertrok deze te 9.42 uur naar Visé. V I I li Parijs, 31 Mei 1912. Het is nu de eerste keer dat H. M. Koningin Wilhelmina, ver gezeld van Haar «echtgenoot, zich naar Frankrijk begeeft, en Parijs maakt zich op Haar een schitterende ontvangst te berei den. De laatste maal dat onze Koningiu( do Fxansche hoofdstad bezocht, was in April 1898 toen Zij met Haar Moeder eenigo dagen incognito in do groote Seine stad verbleef. De beide Vorstinnen logeerden toen in bet Continentalhotel in de Ruc de Rivoli, van welks Vensters men prachtig uitzicht heeft op de Jardin des Tuillerics, dq Seine, Place de la Concorde enz. Thans, veertien jaar later, kan Frankrijk Koningin Wilhelmina als regecrend Vorstin begroeten en als Koningin van een land, dat in goede harmonie met de Fransche Republiek leeft eu er ongetwijfeld prijs op stelt dat dezo vriendschap zal blijven voort" duren. Dit bezoek, een tegenbezoek van hetwelk President Faillieres verleden jaar aan ons land bracht, zal er toe bijdragen een nog hartelijker atmosfeer van wederzijdsche vriendschap te scheppen, dan reeds ver« letten jaar tijdens het verblijf van het hoofd der Fransche Republiek in Amsterdam en Den Haag tot uiting kwam. 1 1 Reuter seint uit Parijs: jAJIra bladen hespreken het bezoek van, Koningin Wilhelmina en bevatten artikelen van huldo en verwelkoming. Zij herinne ren aan de sympathieke ontvangst van pre sident Fallières in Nederland en spreken de hoop uit, dat de Koningin van haar be zoek ,aan Parijs de mooiste herinneringen, z,al behouden. V I Op bijzonderen wensch, uitgedrukt door Koningin Wilhelmina en ook om het karak ter van het bezoek aan Frankrijk niet te verminderen, is bij de doorreis door België ook 'de ontvangst door den provincialen gou verneur 'afgelast. Bij Ilaar terugkeer zal de Koningin 1Maandag te Quevy, waar Zij 's avonds 7 uur zal aankomen, door ko ning Albert gegroet worden. Koning 'Albert zal de Koningin tot Laekciv vergezellen, waar de trein een buitengewoon oponthoud zal hebben, teneinde koningin Elisabeth in slaat te stellen Koningin Wu- helmina te begroeten. Daarna zal de reis zonder onderbreking voortgezet worden.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2