65"° taargang, Woensdag 31 Juli 1912 No. 13981 """"buitenland. Martelaars dor kunst. %9'¥y<r Bels-Abonnementen, Bonw Böseïiwachterswoning. BINNENLAND. V V Deze courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V1 a a r d in g o n'fl. 1.25, franco por post fl. 1.65. 1 Prijs per week: Voor Schiedam enVlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. L „ca Advortentiën voor het eerstvolgend nu mme. moeten des middags vóór een nar aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). De Administratie van de „Schiedamsehe Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan hare abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan, de'courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijrl van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam zijn voornemens op Maandag, 5 Augus tus a.s., des namiddags ten 2 uur, ten Raad- huize in het openhaal- aan te besteden: liet bonwen van een BoseUwarlitBrs* woning nan 'den Weat-Frankelnndsclien Dijk, nabij den Dioflioek. Bestek met. teekening verkrijgbaar ter Ge meente Secretarie Afdoeling A tegen betaling van fO.CO (franco per post f 0.65). Schiedam, 31 Juli 1912. TURKIJE. De grootvizier hoeft' gisteren in de Ka mer voorlezing gedaan van de ministericele verklaring. Alle ministère van het nieuwe kabinet waren aanwezig, uitgezonderd Kiamil pasja (de vooizitter van den Staats raad), Noradoenghian (de minister van bui- teniandsche zaken), en Djemal-ed-Dine (de sjeik-ocl-islam). In haar verklaiing zegt de regeering, dat haar streven zal zijn den vrede te her stellen. i Zij verzoekt den steun van het parlement en de medewerking der peis, teneinde de eendracht onder het volk terug te doen koeren. Do regeering constateert, dat bij de ver kiezingen omegelmatigheden zijn gebeurd en zij verklaart het no o dig te achten, dat militairen en burgelijke ambtenaren zich buiten de politiek houden. Verder zegt de verklaring, dat de re geering er op uit zal zijn, goede betrekkin- gen met alle mogendheden te handhaven en met Italië vicde te sluiten op voor- waaiden, waai bij ana do rechten en de ecu van Turkije niet te kort wordt gedaan. Dc veiklaiing herinnert wijdere aan dc moeilijkheden van de vier laatste jaren, verzekert dat de regeoring dc oitle zal wc ten te handhaven, do verkiezingen zal vcr- rifteeren, hot leger beletten zich met poli tiek te bemoeien, dc neutraliteit van de ambtenaren eischen en den partijstrijd zal weten te beletten. Roman vrij naar hel Duitsch. van J, C. HEER. Siegfrieds stem klonk in de gang. Ilii vroeg naar 'haai- zij kreeg een kleur, een pijnlijk gevoel kwam in haar borel, haar hart joeg angstig. Baar was liijl Met bijna koele, Koord-Duitscho hoffe lijkheid kwam hij haar als Nieuwjaarsgroet oen bouquet rozen brengen, maar van zijn verschijning ging een frisseho, gezonde stroom uit, oen reine stroom. Do wolkome bezoeker gaf haar die waardigheid weer l'« rug, die zij gisteren b'ij. 'Dombaly onmerk baar verloren had. Met een paar woorden vertelde zij hem van het gezelschap' van den vorigen avond. „Maar denk nu, niet, dal dal een wereld is, waarin ik mij thuis gevoelDe dag op den Ivesselhbrg was voel heerlijker!" Do gemeenschappelijke herinnering ver joeg de wederzijdse he v< rlegcnheid en stijf beid. „En nu kom ik u vragen of u lust beeft, een uurtje met mij schaatsen te rijden in den Engelschcn Tuin?" vroeg hij. „Wie land rijdt daar al." ""'„Heerlijk I Aan niets heb ik thans zoo- Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs y.an 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Na hulde' te hebben gebracht aan de sol daten in Tripolis, vervolgt de verklaring: „Wij zullen voortgaan het vaderland Mach tig te verdedigen, tot een vrede in over eenstemming van de waardigheid van Tur kije zal kunnen worden gesloten en wij zullen de buitenlandsche staatkunde van do laatste jaren blijven volgen. Nadat do voorlezing geëindigd was, stel den eenige afgevaardigden voor de beraad slagingen te verdagen tot heden, opdat zij de verklaring zouden kunnen bestu- deeren. 1 Uit naam der regeering verklaarde toen llilmi pasja, dat de beraadslagingen be slist binnen cenige uren moesten eindigen, hetzij met een votum van vertrouwen of met een votum van wantrouwen. Dc zitting werd daarop geschorst, ten einde de, leden in staat te stellen de ge houden rede nog cons te kunnen nagaan. Zij zal ten spoedigste hervat worden. Na hervatting van de zitting nam de Kamer het voorstel der rcgcering tot slui ting der beraadslagingen aan. De jong-Turkcn dienden daarop een voor- waaidchjke motie van vertrouwen in. llilmi pasja verklaiude echter uit naam van do icgeering, dat deze do mo-tie niet kon aanvaarden. „Wij komen aan de re- gecring,"> zoo- zeide hij1, „onder ernstige omstandigheden, wij nemen de go heele ver antwoordelijkheid op ons en zuilen slechts een motie van absoluut vertrouwen aan aarden."! 1 Met 113 tegen 45 stemmen werd daarop een motie, waarin absoluut vertrouwen in de regeering te kennen werd gegeven, aan genomen. De to Prisjtina met de Albaneezen onder handelende rogceringscommissie heeft, naar gemeld wordt, de toezegging veikregen, dat do opstandelingen geen eischen zullen stel len, die de eenheid van het Turksche lijk aantasten. Aan hun verlangen tot onmid dellijke ontbinding van de Kamer zal wor den voldaan. In regeermgski in gen moet men met deze nieuwe wending in de Al- baneesclic kwestie zeer tevreden zijn. Omtrent de wijze, waarop de ontbinding der Kamer zal plaats hebben, woult het volgende medegedeeld: Het kabinet zaï aan dc moeilijkheid van de ontbinding op deze manier tegemoet komen, dat het van de Kamei een erkenning van de fictie cischt, volgens welke bet thans beslaande parlement slechts een voortzetting is van het vioegcre, dat dus vroeger geen ontbin ding heelt plaats gehad. Is do Kamer het hicimcde eens, dan kan zij dadelijk Ont bonden woidcn. Verzet zij zich hiertegen, dan is danuloor een conflict met het mi nisterie in het leven geroepen, dal even eens kan leiden tot de ontbinding. GEMENGDE MEDEDEELINGEM. de Pruisische bcgrooting voor 1913 rui mer middelen gevraagd zullen worden Ier bevordering van de groenten- en vruchten teelt door oen systematische aanplanting, en wel met dc bedoeling het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandsche con- currèntie. In 1911 is aan vruchten Voor 60 millioen, aan groenten voor de 46 "millioen mark ingevoerd. Het grootste, deel van het ingevoerde komt uit, Italië en Nederland. Op de begrooting van dit jaar is slechts 225.000 mark uitgetrokken ter bevordering van de groenten- en vruchtenteelt. Te Keulen is vannacht overleden kardi naal Fischer. R u s 1 an d. Van het onderzoek door senator Manoe- chin, naar aanleiding- van de bloedige beteu geling van een conflict in 3e goudmijnes- aan de Lena, naar de toestanden aldaar ingesteld, is tot dusvoire nog weinig uit gelekt, maar toch reeds voldoende om te bewijzen, dat hel met de werklieden in de mijnen allertreurigst is gesteld. Dat de maatschappij haar arbeiders slecht betaalde, wist men reeds; nu is ech ter ook nog bekend geworden, dat het grootste gedeelte van het karige loon werd uitbetaald in bons, die in de win kels der maatschappij ingewisseld konden worden tegen levensmiddelen, waarvan de prijs zoo hoog mogelijk opgedieven was. Van het geringe loon, clat do arbeiders kregen, werd hun van tijd tot tijd nog een gedeelte afgetrokken en blijkbaar nog al eens onverdiend, want op last van Manoe- chin moesten een aantai boeten, tot oen be drag van 13.600 Rbl. door de maatschappij terug worden betaald. De hygiënische toestand in de nftijninrich- tingen liet ongeveer alles te wcnschen. Op de 9000 arbeiders kwamen jaarlijks gemid deld 360 ongevallen voor en de slachtoffer3 liet men, wanneer zij niet spoedig genoeg aan de bekomen wonden ovoileden, een voudig den hongeidood sterven. Van hooger hand werd niets gedaan om aan deze gtuwelijken misstanden een éind te maken. Mexico. Do Mexicaansche rebellen maken thans, om een interventie der Vereenigde Staten te bewerkstelligen, den Amerikaanschen kolo nisten in de noordelijke provincies het le ven lastig. De Amerikanen vluchten in groo- ten getale uit de Mexicaansche steden. Japan. Aan den nieuwen keizer Josji Hito, zijn ingevolge de bepalingen der keizerlijke lmis- wet in Japan, de goddelijke schatten der- keizerlijke voorvaderen uitgereikt. De beide andere op de troonsbestijging en kroning betrekking hebbende artikelen dier huiswet luiden: De kroningsplechtigheden, benevens het groote kroningsbauket (daidjosat), zullen plaats hebben te Kioto. Met een troonsbestijging zal een nieuwe aera worden ingewijd en haar naam zal on veranderd blijven gedurende de geheele re geering, in overeenstemming met den ge- vcstigden regel van het le jaar Meidji. (Meidji was de naam der aera van den re geering van keizer Moetsoe Hito.j Van Suchtelen, van de Haare, na afloop 'van de plechtigheid te Garderen, per auto rraar Soostdijk hegeven. Onze Marino. Blijkens hij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- schip „Zeeland", onder bevel van den ka pitein ter zee W. Houwing, op 30 dezer to Curasao teruggekeerd. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van binnenlandsche zaken en van water staat zullen deze week niet plaats heb ben. Ridderorde. Bij Kon. besluit van 27 dezer is J. W. Th. van Oijcn c. i., te Maatlem, lid van de di rectie der Iïolf Electrische Spoorwegmaat schappij, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. D u i t s c h 1 a n d. Hel „Berl. Tagebtatt" verneemt, dat in Yan het Hof. H- M. 'de Koningin en H. K. II. Prinses Juliana zijn gistermorgen om vijf minuten over achten, van het Loo per extia-trein haar Soestdijk vertrokken, vergezeld van de freules Rengers en Van de Poll, bene reus van de heeren Van Tets, Dumonceau, Hardenbroek en Van Lookhorst De Ko ninklijke familie begaf zich te voet van het paleis naar den trein. Een talrijk pu bliek, waaronder veel vreemdeling! n, juich te do Koninklijke familie toe, toen zij over het perron wandelden. H.. M. onderhield zich, voor do trein afreed, door het open staande raam nog eenigen tijd met den Prins, terwijl Prinses Juliana met haar handje wuivend het publiek herhaaldelijk begroette. Onder gejuich van de toeschou wers vertrok do trein, waarna de Prins zich te voet met zijn adjudant weer naar het p'aleis begaf, om 's middags tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het monument van Anastasius Veluanus. Om Mei- minuten voor negenen kwam de Koninklijke trein aan het station Raam jaan. De Koningin-Moeder kwam de Ko ningin en prinses Juliana afhalen. Ter verwelkoming op het perron waren pnnwezig de- commissaris der Koningin in Vle provincie Utrecht en de burgemeester 'van Baarn. Toen naar het paleis werd gereden ging Gr een gejuich op uit de dichte menigte op het Stationsplein en langs den weg. Z. K. II. de Prins der Nederlanden heeft zich gistermiddag met zijn adjudant, jhr. Invalidltcils- en ouderdomsyerzekering. Uit Den Haag schrijft men aan „Het Volk" Het werk in de commissie van Voorbe reiding vordert met tiagen gang. Aan het einde van de zitting van Maandag was de behandeling van art. 61 nog met afgeloo- pen. Omtrent de matrieele belangen die be sproken zijn, kan nog worden medegedeeld, dat de minister niet bereid bleek het aan tal van vijf loonkhreseu uit le breiden tol zeven, zooals bij de Ziektewet, Hoewel de beteekenis van de loonklassen bij Ziekte en Invaliditeitswet niet geheel dezelfde is, zullen nu toch, door dc weigering van den minister, een arbeider met een loon van f 8 en een ander met een loon van f 12, heiden in de tweede loonklasse vallen, en dus evenveel premie betalen. Een belangrijke discussie had plaats over de definitie van invaliditeit in art. 60. Dit artikel 'luidt in het ontwerp: „Invalide is hij, die tengevolge van ziekte of gebleken builen staat is om met arbeid, die voor zijn kiacliten en bekwaamheid is beiekend en die met het oog op zijn opleiding en vroe- geie bezigheid hem in billijkheid kan wor den opgedragen in de gemeente waar hij arbeid verricht of het laatst verricht heeft of in een naburige soortgelijke gemeente een dei de te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen, van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding in die gemeente met arbeid gewoonlijk verdienen." De verdienste van een derde van het loon kwam nu niet weer ter sprake. Dat is geschied bij de algemeene beschouwingen in do vorige week. Thans werd gevraagd naar de juiste uit legging van de redactie en voornamelijk veel behoefte als aan frissche lucht", zei zij met oen zucht van verlichting. Terwijl zij haar schaatsen voor den dag haalde, wierp hij een blik door de kamer en las do titels der hoeken van haar kleine maar goede bibliotheek. „Ik woon hier zeer eenvoudig, niet waar?"- zei Ifilde. „Mijn verdiensten nLs beginneling staan niet toe, dat ik een bctei pension zoek."- „Manr uw kantor, hoe eenvoudig ook, veriandl toch dat de bewoonster een 'jonge dame van smaak en met gevoel is. Als ik het niet wist, zou ik hier al gauw bemenkt hebben, (lat do hand van een kunstenares aan het opsieren is geweest." Dildo beefde van geluk bij hot geluid van ,'zijn steeds warmer wordende slem. Hei was haar of haar dakkamer door zijn wooiden met zon gevuld word. „En daar de jonge Goethe", lachte hij. „Is Goctlve een zoo geliefde schrijver vnn n?" „Ja, maar ik houd van al mijn b'oeken," antwoordde zij, „Voor ik Dombaly en dooi hom do familie Henllniszer leerde kennen, leefde ik zeer eenzaam. Toen heb' ik in vele stilio uren ondervonden, welke timnve vrienden en (roosters de hoeken zijn. Een langen tijd van zoeken en tasten, van te leurstelling en smart zou ik zonder de hulp van deze vrienden misschien niet zijn door gekomen. Ziezoo, ik Wen klaar. Gaat u mee, meneer Kulb'ach?" Buiten ademde zij eenige koeren diep. „O, die heerlijke, frissche lucht!" ju belde zij verrukt en vol vreugde. Hij liel het punt, dat zij aangeroerd had, echter niet los en nam het gesprek weer op, dat zij begonnen was. „Ik voel mij beschaamd door u, juffrouw Rebsteiu", zei hij nadenkend. „Op het gym nasium deed ik ook niets liever dan genie ten van de literatuur. Toen kreeg de tech niek echter invloed op mij en ik gaf mij daar geheel aan over. Kunst en litera tuur waar ik eerst zoo geestdriftig voor geweest was, werden verwaarloosd." Terwijl Hilde on Siegfried Kidbacli ver der liepen naar de ijsbaan, spiak hij over dr. llcrdhtiszcr, die, hoewel hij zich bleef inloresseercn voor industrie en techniek, zich toch met allo liefde wijdde aan de kunst, de wetenschap en de studie van velerlei sociale vraagstukken, llerdhüszer was voor hom een voorbeeld hoe hij eigenlijk moest leven, en, als hij oeret maar vasten voel had op het gebied der techniek en een eigen huishouding gegrondvest had, dan was ook hij vast van plan zich uit den vakarbeid af en toe los te maken, zich met algemeene vragen, don monsch en do samenleving betreffende, bezig te houden en voeling te homten met de vele süooinon van liet geestelijke 'loven. Daarbij wierp hij een zonderlingen,vra- gonden blik in do richting van Hilde, ter wijl liet bloed liom naar de wangen steeg. Wat was dat eigenaardig als Siegfried Kulbaeh een kieur kreeg, dacht Hilde. Do volle bekoring van kuische mannelijkheid, gezondheid en la-acht weefde zich omzijn wezen. "Zij waren in den Engelschcn Tuin ge komen. Weldra gleden en zweefden zij over de baan hij de tonen van een mu ziekcorps. Dat was heerlijk, dat was kostelijkHoe dicht voelden de zielen zich bijeen, wat een harmonie, hoe goed begrepen zij1 el- kandei- zonder- veel meer te spreken. Een paar maal kwam Gustav Wieland bij hen. lederen keer zei hij Ililde iets grappigs en hoffelijks, maar steeds zoo, dat zij er werkelijk van batte om lachen moest en toen het muziekcorps na een uurtje zweeg, sprak het als vanzelf, dat de beide vrienden haar uitnoodigden, met hen het middagmaal in hun pension to gebruiken. „U moet toch ook mijn studeerkamer eens zien," drong Siegfried aan toen zij nog weifelde. Zij gaf toe. De kamer, waar Siegfried studeerde, ge tuigde voor zijn vlijt. Daar lagen dikke technische boekwerken, cahiers met aan- teekeningen en op de tafels en aan de wanden allerlei teekeningen en ontwerpen een wereld, die haar aan haar vader herinnerde en dus zeer vertrpiuvd was. liet waven echter geen kleine werktuigen, zooals deze ze voor de firma Glür ge construeerd had, maar electrische locomo- tieven, waterwerken, bruggen, machines. Zij1 las: „Dynamo voordien metropolitan! spoorweg te Parijs, tienduizend paarde- krachten ontwerp voor de verlichting te Buenos Aires". Naar Egypte, naar Rus land, naar China voerden de verschillen de namen -„Ilier teekenen wij steeds tot midder nacht aan onze plannen," verklaarde Wie- land. „Ieder van deze werken kan Kul baeh een grooten naam bezorgen of een schitterende betrekking. Hij1 behoeft maar te kiezen" hij wees in het rond „ais hij wilde kon hij spoedig genoeg een di- recteurstitel halen. Dat is iets om respect voor te krijgen 1 wat?" „En u dan vroeg Hilde. j,lk ga in den herfst naar Wi'uttemberg terug," antwoordde Wieiand, „wij hebben daar een kleine fabriek. Haar uit te brei den is mijn verlangen mijn vurige be geerte kan ik wel zeggen, juffrouw." Hilde kreeg een gevoel van grooten eer bied voor zooveel arbeidskracht en ar- beidslust en kon niet veel meer zeggen. Maar haar oogen schitterden. Wat zij hoor de en zag, trof haar zeer diep, ook do portretten en fotografieën, die Siegfried haar liet zienvader, moeder, zusters, het groote landhuis Ilolm. „En deze jongedame hier is een vriendin uit mijn jeugd, die op een landgoed vlak bij het onze woonde." (Wordt vervolgd.) CHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1