ben geleid tot sluiting van een vlootconven- tie, die het verbond van 1891 en de mili taire conventie viui 1892 zal aanvullen. Van officieus© zijde wordt echt ca' ont kend, dat er onderhandeld zou zijn over bet sluiten van een vlootovereenkomst. Slechts is er, zoo meldt men, door de chefs van den Franschen en den Russischen gene- ralen staf gesproken over een nadere be paling van de militaire overeenkomst van 1892, die niet op de vloot was uitgebreid, liet scheen den chefs van den gene t alen staf nuttig om over den toestand van de vloten overleg to plegen. Dit wijzigt geenszins het bestaande ver drag en heeft niets vijandigs in tegenover welke mogendheid ook. Spanje en Portugal. De Portugeesche pers zet haar campagne voort tegen de houding van de Spaansche regeering in de kwestie van de aanwijzing van woonplaatsen aan de naar Spanje, uit geweken Portugeesche royalisten. Naar het heet, heeft de Portugeesche re geering besloten, om er op aan te blijven dringen dat ze worden uitgezet, of ten minste naai' de Canarische eilanden ge bracht. Zij zou voorts besloten zijn, haai' verte genwoordiger te Madrid terug te roepen en do diplomatieke betrekkingen af te bre ken, indien Spanje ook dezen laatstee eisch niet inwilligt. T u rkije. "Ue beraadslagingen der Kamer over de voorsteilen der regecring zijn gisteren her vat. In strijd met den wensch der Tegeering. nam de Kamer het voorstel aan, om de prejudicieele kwestie en de hoofdkwestie (wijziging van art. 7 der grondwet) in han den van een commissie te stellen, maar te vens het voorstel van de regeering om de hoofdkwestie als dringend naar een com missie te verzenden. De regeering ging daarna heen om te beraadslagen over de aanneming van hel eerste voorstel, waarna de zitting werd gesolnrrt. Na heropening der vergadering verklaar de de grootvizier, dat hij de aanneming van het tweede voorstel beschouwde ab een verwerping van het eerste, waaiop de Kamer besloot de prejudicieele kwestie los te laten. Een conflict tusschen kabinet en Kamei "is aldus vermeden. Volgens een telegram uit llskub hebben Montenegrijnen en Nfalissoren zich meester gemaakt -van den Turkschen militairen wachtpost te Sethke. Veroenigde Staten. President Taft heeft formeel de eandida- tuur voor het nieuwe presidentschap aange nomen. In antwoord op de hem door minister Root gedane mededeeling, dat hij Candi da at was gesteld, verklaarde hijnadrukke lijk, dat de noodzakelijkheid van handha ving der grondwet en van het behoud dei beproefde volksinstellingen de voornaamste leuzen zouden zijn in de aanstaande verkie zingscampagne. Hij verklaarde een voorstander te zijn van regeling van hot trustwezen, liet zich afkeurend uit over de houding der democra tische partij in de tariefkwestie on haar weigering om voort te gaan met de politiek van het tegelijk bouwen van twee slagsche pen en verder kwam hij op legen Roose velt's beginselen, wat betreft de afzetting van rechters, het recht van initiatief en het referendum. Naar uit New-York gemeld wordt, heeft 'de gearresteerde speler Eose voor den rech ter verklaard, dat de speelhuishouders te New-York jaarlijks aan de politie 2.400.000 dollars betaalden. Daarvan ontvingen twee inspecteurs 1.200.000 en een senator 600.000 dollar. De Italiaarrsche kastelein, die de politie de verblijfplaats van den gevangen geno men moordenaar Dajo Frank verried, werd door vier onbekenden in zijn eigen her berg doodgeschoten. Nicaragua. 1 'De afgedankte minister van oorlog, Mana, heeft het geheele land in opwindng go- bracht. Hij heeft zich meester gemaakt van de haven der hoofdstad ca dreigt deze zelf te zullen bombardeeren, wanneer hij niet in zijn ambt wordt hersteld. Zijn zoon moet, in navolging van het vaderlijk voorbeeld, aan het hoofd van een bende opstandelingen, Tra na da. een stad eenige mijlen ten zuiden van de hoofdstad, bezet hebben. De Veroenigde Staten hebben ter bescher ming van de buitenlanders fn Nicaragua twee kannneerboooten daarheen gezonden. Peru. Een telegram nit Lima meldt, dat het ministerie zijn ontslag heeft gevraagd. China. Dr. .Morrison, de bekende coirespondent van de „Times" te Peking, heeft de be- tiekking van politiek adviseur van den pre sident der Chineesche republiek voor een tijdvak van vijf jaren aangenomen. ffij zal zijn ambt aanvaarden in October, na zijn terugkeer uit Europa, waarheen hij op 8 Augustus vertrekt. EIMSNLAm Hofberichten. Wegens het overlijden van Z. Tl. den Keizer van Japan, zal het Hof een week 'middelbaren en een week lichten rouw aannemen. De opperkamerheer, baron Taets van Amerongen, heeft gisteren namens 11, M. do Koningin deelneming betuigd aan den Japanschen gezant met liet overlijden van Z. II. den Keizer. 2 Augustus In de residentie. Hoewel de dag zich niet vroolijk liet aanzien, in zoover een bewolkte lucht en kleine regenbuitjes dreigden de feestvieug- do eenigszins te verstoren, was toch de residentie als gewoonlijk op den verjaardag van H. JJ- de Koningin-Moeder in feest gewaad. De straten prijkten met vlnggc- tooi, ook de trams waren met vlaggetjes versierd, militairen in groot-tenue, de po litieagenten met den deftigen helm op, wel ke in de faatste jaren alleen bij plechtige gelegenheden wordt gedragen; vele groote en kleine gezelschappen feestgangers, ook van buiten, doorwandelde in hun Zondag- scho plunje de stad; groepen vroolijke kin deren zingende zag men allenveg; voorts muziekuitvoeringen op de straat, in ver schillende tenten en inrichtingen; minia tuur-kermis in eenige volkswijken; kinder feest in den Koekamp, enz. Verder bevatte hot programmade gebruikelijke garni- zoensparade; de feestverlichtingen vóór opeuh,are gebouwen en tot slot, van gemeen tewege het groote vuurwerk in het Malie veld. 2 Augustus in de hoofdstad. Heden wapperde te Amsterdam uit tal van openbare gebouwen het nationale dun doek ter cere van den geboortedag van 11. M. de Koningin-Moeder. Op den Dam klonken reeds vroeg in den moigen de klokken van het carillon, dat de heer Vincent op zoo voortreffelijke wij ze weet tc bespelen. Tal van toehoorders stonden er-Man ook geschaard om „Naatje van den Dam" en zelfs de jongere generatie, die nu van haar vacantie geniet, was in sterken getale opgekomen. Later op den dag, om 12 uur des mid dags, werd de parade gehouden, die zoo als altijd, ook nu veel bekijks had, terwijl op verschillende tijden van den dag van verschillende kerken de klokken do natio nale liederen "speelden en over onze Amstol- stad een gezelligheid brachten, zooals zij steeds op haar nationale feestdagen kent. R. van Rgn. -j- Op vijf en zestigjarigen leeftijd is gis termiddag te Rotterdam overleden de heer D. van Rijn, bibliothecaris der gemeente, die veel heeft bijgedragen tot de reorga nisatie der openbare bibliotheken en het stichten van meerdere openbare leeszalen, terwijl hij door navorsching en publicatie der geschiedbronnen van de Maasstad, de gemeente zeer aan zich heeft verplicht. De begrafenis zal 'Maandagmiddag 1 uur var hef sterfhuis plaats "hebben. Wolfheze. De ot'ficieeie inwijding van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfheze zal, naar men ons meldt, op 20 dezer, 's na middags te 3 uur, geschieden door Z. K. II. Prins Hendrik. Waarschijnlijk zal onk II. M. de Koningin bij de plechtigheid tegenwoor dig zijn, meent het „Hdbi." Uit Delft De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Delft heeft bij den Gemeenteraad een verzoek ingediend tot afschaffing van de kermis. Ue iuvaliilitelts- en onderdomsverzekerlng. „Het Volk" meldt: In de .Commissie van Voorbereiding heb ben Woensdag eenige belangrijke discus sies plaats gehad. Bij de behandeling van art. 167 kwam allereerst ter sprake de vraag, of niet bij de vaststelling van de premies rekening diende te worden gehouden met het invali- liteitsrisico, dat aan Verschillende bedrij ven verbonden is. In het ontwerp is dat niet gedaan, en aanvankelijk verzette de minister zich ook tegen den krachtigen aan- Irang in deze richting in de commissiever gadering geoefend, ,op grond dat voor een juiste berekening pile statistisch materiaal ontbreekt, en uit den aard der zaak nog gedurende vele menschengeslachten zal blij ven ontbreken. Daartegenover werd betoogd, dat men die statistieken niet noodig heeft, omdat 'riet verlangd wordt- een premieberekening op den grondslag van nauwkeurige konnis omtrent den graad van invalid!teïtsrisicto bij verschillende bedrijven, doch enkel een i'egceringsverklaring, dat een of meer be- lrïjven een bijzonder invaliditeitsrisico op- 'everen, als hot bedrijf van de glasblaze rijen, mijnen, loodwitfabrikage, diamantslij- !>erij, enz. Uit die verklaring zou dan moe ten .voortvloeien de betaling van een hoo gere premie door 'de betrokken .werkgevers. Van liberale zijde werd in overweging ge geven het door den werkgever ,moer bo- iaalde in mindering te brengen op de ar beidershelft van de promie. Van socialisii- selien kant werd daarentegen opgemerkt, dat het beter 'ware dit meerdere bij te schrijven op het 'tegoed van don arbeider, en daardoor .diens 'invaliditeitspensioen te verhoogen, als vergoeding voor het vroe ger intreden en 'clus geringer-zijn van zijn pensioen. Uit 'beide .denkbeelden combineerde de minister een gelukkig voorstel, dat alge meen instemming yond, namelijk om in be paald aangewezen .bedrijven de verzekerden te rangschikken in een klasse volgende op die, waarin .zij, 'zonder met het invaliditeits risico rekening te houden, zonden zijn ge plaatst, en het verschil tusschen de beide premies te doen dragen door den werkge ver. Zoodoende .zal de arbeider minder premie betalen dan hij zou moeten doen in de jdasse, waarin hij geplaatst wordt, en hoogere rente trekken, dan hem in zijn eigen klasse zou toekomen. Intusselien meende de minister, onder voorbehoud van .de to onderzoeken tech nische mogelijkheid, dat deze gunstige .be paling alleen op de invaliditeitsverzekering zou mogen betrekking hebben. Men kwam daartegen echter beslist op, ook van rechts, cn verwacht mag dus worden, dat de be drijf siuvalide, ook in zijn verhoogd .ouder domspensioen, eenige compensatie zal vin don voor .het lichamelijk offer, ,dat hij aan zijn gevaarlijke .broodwinning heeft ge bracht. Bij art. .167 wordt in het ontwerp be paald," dat huisarbeiders zelf de premie moeten betalen .en de helft daarvan aan 'den werkgever mogen in rekening brengen. Een afwijking dus van den gewonen regel, dat de werkgever 'de premie betaalt, en daarvan de helft op het loon van den ar beider mag korten, üe vrees werd geopperd, dat juist met het oog op de economisch zwakke positie der huisarbeiders, van" deze afwijking veel misbruik zou worden ge maakt. Aan de 'bewerkers van de enquête naar den toestand Van de huisindustrie zal nu gevraagd .worden, 'welke van beide beta lingswijzen voor deze arbeiders de meest gunstige moet worden geacht. Eindelijk hadden er uitvoerige bespre kingen plaats over art. 191, luidende: „De werkgever is -geen premie verschuldigd, wanneer het -door hem betaalde loon voor den werkman bijverdienste is." Van rechts en van links werd klemmend aangetoond, dat voor tal van mensehen bijverdiensten een zeer belangrijk en absoluut onontbeer lijk bestanddeel van het inkomen vormen, en dat het niet aangaat die bijverdiensten bij de betaling van 'de premie en dus ook bij de uitkeering van de pensioenen niet te doen meetellen. Nadat verschillende denk beelden aan de 'hand waren gedaan om hierin te voorzien, verklaarde de minis ter, dat de meest aannemelijke vorm voor hem deze zou zijn, dat, indien tengevolge van de rneetelling van 'de bijverdiensten, de arbeider in een 'hoogere loonklasse zou vallen, deze bevoegd zou zijn, de helft vah het verschil in premie terug te vorderen van den werkgever, bij wien de bijverdienste wordt gemaakt. Aan het einde van de Woensdagzitting was art. 207 afgehandeld. Bond van Ned. onderwijzers. In den Bond van Nederlandsche Onder- wijzeis bestaat tegenwoordig een ernstig geschil, in verband met het finantieele be heer. De financieele commissie, die het toe zicht heeft op het beheer der geldmidde len, kan zich namelijk niet vereenigen met het beheer van den algerneenen penning meester en het inzicht van het hoofdbe stuur. Op verzoek van het hoofdbestuur werd door een accountant een onderzoek ingesteld, waai bij niet is gebleken, dat de zaken niet (in orde waren. De commissie was echter hiermede niet tevreden, en do zaak werd behandeld op de algemeene vergadering, waar een motie van vertrouwen in liet hoofdbestuur werd aangenomen. Het hoofdbestuur verwachtte nu, dat de financieele commissie zou aftreden, het geen zij echter niet deed. Samenwerking tusschen het hoofdbestuur en deze com missie blijkt niet meer mogelijk, en de af- decling Amsterdam met haar orgaan „üe "Volksschool" staat nu telkens tegenover het hoofdbestuur en het orgaan van den bond „üe Bodev. Om een eind aan deze zaak te maken, heeft nu het hoofdbestuur een referendum uitgeschreven over een voorstel, hetwelk een wijziging inhoudt betreffende de wijze van verkiezing van de financierde commis sie, en waardoor de invloed der afdceling Amsterdam op de samenstelling dier com missie zeer zou verminderen. Het hoofdbestuur heeft over deze vraag do kabinetskwestie gesteld. Wordt zijn voorste! verworpen, dan ziet het daarin een opzegging van vertrouwen, en zal het aftreden. Verscheidene leden hebben nu verklaard, dat zij het met het gevoelen der finan cieele commissie eens zijn, maar dat zij om het hoofdbestuur te behouden toch vóór het voorstel zullen stemmen. G,N. v. d. D.") VLAAR.DINGEN, 2 Aug. Bij de te 's-Gra- venhage gehouden examens hoofdakte is o. m. geslaagd de heer W. L. Weijtze, van hier. STADSNIEUWS. 2 Augustas. Do verjaardag van II. M. de Koningin- Moedor wordt hier ditmaal op eenvoudiger; wijze herdacht, dan in de laatste jaren ge bruikelijk was, daar het Tuinfeest der Oran- jeverecniging reeds vroeger, heeft gloats ge had. Men bep'aalde zich heden tot het ont plooien der vlaggen van openbare gebou wen en uit enkele particuliere woningen. Van 11 tot 12 uur werd het carillon be speeld, Waarbij in de eerste plaats het volkslied weerklonk. Hedenavond geeft bet Stedelijk Muziek korps op de Broersvest een concert, Namens de Oranjevereeniging werd van morgen aan H. M. de Koningin-Moeder het' volgende telegram van gelukwensch verzonden De Oranjevereeniging van Schiedam biedt Uwe Majesteit haar eerbiedige hulde en gelukwensch .aan. Daarop is het volgende antwoord ontvan gen: II. M. de Koningin-Moeder laat uwe ver- eeniging voor gelukwensch 'danken. Kamerheer van dienst SCIIIMMELPENNINCK. Bij het staats-examen tot toelating aan de universiteit te Utrecht, is geslaagd voor diploma B mejuffrouw J. II. Cool, van hier. De ScMeüainsclre verordening;. „De Blijde Wereld", toch óók een Chris telijk blad, 't is het orgaan der socialisti sche predikanten, schrijft over de Schie damsche bermverordening „Schiedam schijnt arm aan plantsoen tc zijn, zoo'dat daar niet van toepassing is: „.Wanneer T bosschage klappen kon, wat meldde 'tal vrijage". Jonge paartjes wan delen en droomen kozen ion kussen daar op wegen en dijken, 't Hindert hun niet, want Cupido toovert do kaalste en ecu tonigste keiwegen om in weelderige para dijslanen. Maar het oog der Sehiedamschc magistraten, die den schoonen en dwazen tijd der verliefdheid zeker reeds lang ach ter zich hebben, heeft s-menscholingen on der parapluies gezien, mannenarm om vrouwenleest, lippen, die elkander zochten en vonden, en zij besloten het vrijen nog wel niet te verbieden, maar toch te rege len. Zij roepen nu al de paartjes eenDoor- loopcn! toe cn verbieden alle niet ambu lante verliefdheden. Rustiger vrijage gun nen zij alleen aan zekere verwanten. Fa milie! wordt dus het wachtwoord, waar door de jonge liefde eiken agent ongehin derd kan passeeren. Cupido, de looze guit. zal het getal neefjes en nichtjes wel sterk doen vermeerderen; nu, immers reeds doet hij den jongeling tot de maagd, die hem wildvreemd is, een hartelijk: Dag zus! toe roepen. „Deze strafbepaling zal Schiedam niet tot een kuische stad maken. Vuiligheden, in 't openbaar gepleegd, zijn toch al strafbaar. Verliefde paartjes zullen thans meer afge legen en donkere plaatsen van samenkom sten zoeken. Bij de toepassing kan men nu mooie en reine oogenblikken in het le ven van jonge menschen verstoren. On zedelijkheid wordt er door verplaatst, niet door geweerd. De schijn wordt geivd: wel lustigheden zullen moer in het verborgen gepleegd worden. „Wij hebben hier te doen met „Chris telijke" overheidsbemoeiing. „De zonde wordt omtuind door de wet. De wet dringt echter niet in he' ^art door. Zij regelt slechts het uiterlijke loven. De wetgever, die als zedeineester optreedt, ver andert aan het hart niets. Al verbood de Schiedamsche overheid alle jongelui des avonds na negen uur buiten huis te komen zou deze stad loch wel een Sodom en Go- morra kunnen zijn. Christenen bestrijden de zonde niet in de eerste plaats van bui ten maar van binnen uit. Geen strafbe paling kan de gezindheid veranderen. „Of is deze verordening weer een buiging voor de prcutscbheid evenals het verbod van pootje baden op een deel van het Scheve ningsche strand? Er is een braaf Joen-crij, die evenmin braafheid is als papieren bloe men levende, geurende rozen zijn." Dat de heer Speenhoff niet zou achter blijven met een liedje over de dingen van den laatsten tijd, was te venvachtende nieuwe Schiedamsche verordening wordt bezongen zoogoed jils do motie-Van dei- Pols. Met vee! succes. Het publiek van Ca sino te Rotterdam houdt niet iop met jui chen, zóó, dat 'do 'heer ^Speenhoff dezen twee, driemaal toe moet geven. Gisteravond laat werd aan de politie ge telefoneerd dat in den tuin van een pand hier iemand word gezien, die daar ver moedelijk kwam stolen. De politio haalde den persoon uit den tuin, dio bleek te zijn een 14-jarige jongen, die beweerde datka' meraden zijn pet in den tuin hadden ge worpen en hij daarnaar zocht. Vanmorgen is ter beschikking Van den of ficier van justitie te Rotterdam gesteld een man, die nog 6 weken gevangenisstraf had te ondergaan. Tusschen 7 en 9 uur van morgen is hel verkeer van de elcctrische tram gedeeltelijk gestremd geweest, doordat oven voorbij het lloode hek van een bijwagen de as was gebroken, terwijl ongeveer tegelijkertijd en daarvan niet ver verwijderd, van oen slee pers wag en een wiel was gebroken. Vanmorgen vervoegde zich bij de politie ieman'd die in het algemeen politieblad gesignaleerd stond voor f 10 boete sub sidiair 5 dagen hechtenis. Hij kwam d0 boete betalen. Hedenmorgen omstreeks halfnegen is het paard, gespannen voor den bestelwagen van de Holl. Spoor, staand© voor den be- stelgoederenloods, vermoedelijk doord.at hot schrikte, op hol geslagen. Hot dier trachtte over do gesloten boom van don ovonveg bij de loods te springen, rn.aar bleef mc-t do achterpootcn hangen achten den boom die brak. Hot paard werd toen gegrepen zonder dat persoonlijke ongelukken hadden plaats gehad. j Naar men ons mededeelt, weiden van.' morgen in de sloot langs hot kerkhof drijvende gevonden «enige karpers, torwij] ook joudwinden teekenen van vergiftiging vertoonden. Daar de schooling langs de sloot gecarboilleertl is, zal dat wel de oor- 'zaak der vergiftiging zijn. Zweminrichting. De temperatuur van het water was hé. denmorgen 65 en hedenmiddag 68 graden. AGENDA. Heden ea volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8.15 uur. Voorstelling, 2 en 6 Aug. Rotterdamsche Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 4 Aug. Rotterd. Diergaarde, 2 Vb uur. Ma,- tinéo 6e Reg. Inf. 0 Vergadering van den Gemeente- raad, 2 uur. 7 Geb, Spoolingvereeniging, 8 uur. Schied. Onderl. Brandwaarborg Mij. Vergadering van Deelhebbers. 9 en 16 Aug. Doele, '8!/s uur. Repetitie van het Mnnnenzangkoor voor 3*1 Augustus. Het S t e d e 1 ij k Muse u m aan het Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur en eiken Zondag van 1 tot 2Va u. voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in do Ambachtschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in on zo agenda kunnen op nemen. Euiist en Wetenschap. De terugkeer van Mikheleen. Reuter seint uit Kopenhagen: üe leden van do Alahama-cxpeditio, Mik- kelsen. en Iverscn, zijn gistermorgen hier aangekomen. Zij werden door een gioote menschen menigte begroot. De koning verleende beiden de gouden medaille van verdiensten. llechtzakeiu Loterijwet. De kantonrechter te; Den Helder, uit spraak doende in het geding tegen M. I, Directeur der N. V. „De Tijdgeest", verdacht van overtreding der Loterijwet,, sprak be klaagde vrij. Kerk en School. Nek, Herv. Kerk. Alg Synode der Ned, Herv. Kerk, 14e zitting. Bij liet begin der zitting werd aan de Synode een geschenk aangeboden door ha ren archivaris, dr. Cr. A. Hulsebos, na mens den rijksarchivaris, dr. Muller, een brief viyoeger behoord hebbende aan prof. Heringa, gericht in 1596, door do Synode van Overijsel aan die van Utrecht, met het voorstel om een commissie te benoemen voor de revisie van de bijbelvertaling van Ph. van Marnix van St. Aldegonde. Dc schenker meende, dat doze brief in een kerkelijk archief thuis behoorde. Dr. Hul sebos wekt kerkelijke besturen op, op ge lijke wijze evcnlueele niet-kerkelijke stuk ken in de archieven, die hier en daar in de: daad voorkomen, met bereidwilligheid uij, tp wisselen. Aan den heer Hulsebos wordt dank gezegd voor het overbrengen, van den brief cn voor zijn belangrijken, arbeid. In tegenwoordigheid van den guacslor- generaal wordt de behandeling der finan cieele zaken voortgezet. Wegens de gis teren aangevoerde bezwaren wordt het voorstel aangaande dc regeling van den ar beid van den secretaris verworpen, jlel benoemen van een zelfstandigen tweeden secretaris vraagt groote uitgaven, het aan stellen van een bekwamen tweeden klerk is niet afdoende. Op andere wijze zal iu do vermelde moeilijkheden moeten woelen voorzien. ,v In do vergaderingen der Synode ,van 1910 en 11L is besloten een hulpbeurs voor predikantsweduwen in te stellen, die alleieerst aan haar, die geen f (iOO jaar- lij ksch inkomen -bezitten, zoodanig inko men door aanvullen zou verzekeren, maar wier inkomsten verder aan do weduwwen aller deelhebbers zouden ten goede komen. Daartegen is veel oppositie gerezen, omdat het meest genieten zouden de betrekkingen van hen, die k meest zorgeloos zich liatl- uen beloond tegenover wie zij straks zou den nalaten. Van liet beginsel der solidari teit, die zich ontfermt over de noodlij-

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2