-a, VIOTORIA-WATER Nicaragua. De opstand, uitgelokt door den heenge zonden minister van oorlog, behoort al weer "tot het verleden. Generaal Clianorro, bevelhebber der rc- geeringstxoepen, leverde slag aan de volge lingen van den oud-minister, Mena. Het gevolg was dat onderhandelingen werden aangeknoopt, die leidden tot een overeen komst, waarbij generaal Mona instemt met de benoeming van dr. Burbarossa,, als zijn opvolger aan het hoofd van liet departe ment van oorlog. BINNENLAND. Onze Gezanten. De met verlof te 's-Gravenhage aanwe zige gezant, te Bern, jhr. mr. Van Pa.ii- huijs vertrekt in de a.s. week naar Zwit serland. S f j i H j Onze Ministers De Minister van Oorlog vertoeft met verlof in Zwitserland. 1 Zijn ambtgenoot van Buitenl. Zaken komt 11 dezer van verlof uit Engeland terug. Personalia. .Wegens vestiging in het buitenland is de heer G. A. Koens van, Es te "s-Gravenhage op de meest eervolle wijze door aartsher- tot Eugenius van Oostenrijk, ontslagen als eonsul-gëïreraal hier te lande van de we- reldvereeniging „Cosmopoliet", en tevens als consul voor Zuid-Holland der Oosten- rijksche en Pruisische vereeniging „Glo be V. I Invaliditeitswet. 'De Comm. van Voorbereiding van de Invaliditeitswet hield gisteren haar laatste bijeenkomst. De Tarlefwet. Het „Hdbl." schrijft: t De critiek door der zake kundigen zoo wel in het land als in de commissie van voorbereiding op het ontwerp-Tariefwet ge oefend, heeft reeds thans het resultaat gehad, dat op eenige belangrijke punten het ontwerp gewijzigd is. Zoo zijn reeds dadelijk ingetrokken de rechten op meel. Wij verheugen ons daarover althans dat gevaar is afgewend. De voorstanders van bescherming, 'de voorstanders van deze indirecte belasting op de minst draagkrachtigen, een belasting die voor de eene helft moet vloeien in 's rijks schatkist,, voor de andere helft in 'de zakken der industrieelen die al dan niet bescherming behoeven hebben dus in vele gevallen toegegeven, dat de voor gestelde tarief verhooging in strijd met de belangen van ons volk is. Wij meenep, echter 'dat die voorstanders daarmede tevens het verkeerde en vicieus© van het geheele stelsel hebben erkend en dat Üians de eenig mogelijke consequentie intrekking van het geheele wetsontwerp is. Ieder toch zal zich de trits van argu menten herinneren, waarmede de meel- reehten verdedigd werden. Argumenten die geheel overeenkomen met de argumen ten ten voordeele van andere beschermen de rechten aangevoerd. Zijn die argumen ten onvoldoende om meeirechten te recht vaardigen,, dan zijn zij onvoldoende om de veThooging van rechten op elk ander al gemeen consumptie-artikel,, op elk andei halffabrikaat, te rechtvaardigen. Marechaussee in Amsterdam* Rotterdam en Den Haag. De vestiging van afdeelingen marechaus see in Amsterdam, Rotterdam eu Den Haag, ter bescherming van de buitenomge ving dier gemeenten, is afhankelijk van de goedkeuring van een daartoe strekken- den post op de Oorlogsbegrooti-ng voor 1913. Tolksschcolbaden. 'Aan de tentoonstelling, verbonden aan de Intern. Conferentie voor Volksschool- baden wordt deelgenomen door 18 gemeen tebesturen uit Duitschland en door de ge meentebesturen v an Antwerpen en New- Yoik. Inzendingen zijn ook vertoegen van corporation uit Noord-Amerika en van 4 groote Fransehe steden. De voornaamste gemeentebesturen uit Ne derland en verscheidene particuliere had- en zweminrichtingen, zullen er mede aan deelnemen. Leiders der tentoonstelling zijn de h.h. W- van Boven en B. J. Paardekooper. De Zaaderzaal in het Kurhaus is bestemd tot tentoonstellingslokaal. Congres Staatspensioen, In de Dierentuinzaal te 's-Gravenhage werd heden het congres voor Staatspen sioen geopend met een toespraak van den heer Frans Netscher, bestuurslid van den Bond voor Staatspensionneering, bijge- woord door de Kamerleden Goeman Bor- gesius, Rink, Schaper en De Klerk. De heer Netscher deelde mede, dat op dit congres alle politieke partijen zijn ver tegenwoordigd. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den Engelschen Minis ter Lloyd George, die schreef met belang stelling de llollandsche beweging voor .ouderdomspensioen gade te slaan. In En geland is het Staatspensioen een zegen ge bleken voor de pensioentrekkers,, die nu geen last meer zijn voor hun kinderen, in wier woningen zij thans als een welkome gast worden ontvangen. Op klit congres zijn 112 organisaties ver tegenwoordigd. De feeer yan Krevelen sprak daarna, bij verhindering van den Bondsvoorzitter, pas toor Prins,, wegens zijn benoeming tot bis schop te Haarlem, over doel feu strijd van den Bond, zoomode over do resultaten daar van. Mr. Owen Evans, lid'van de Eighty Club te Londen, gaf 'daarna een uiteenzetting van de werking en de beteekenis van de Old Ages Pension Act 1908. VLAARDJNGEN, 3 Aug. Bij de te Utrecht gehouden examens M. U. L. 0. is o. m. geslaagd de lieer K. Smit, van hior. VLAARDLNGEN, 3 Aug, Volgens de ge wijzigde politie-verordening is het straat schrobben op Donderdag thans geoorloofd van des voormiddags 0 tot 12 uur. VLAARÜINGEN, 3 Aug. Bij de Vereeni- ging Flardinga is thans ingekomen een door ruim 400 winkeliers onderteekund ver zoek, om de viering van den. verjaardag van II. M. de Koningin ditmaal op Maan dag- 2 September te vieren. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schie dam, op Dinsdag, 6 Augustus 1912, des namiddags ten 2 ure. 8. Voorstel tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van 'twee paarden voor den dienst dep Gemeentewer ken en de verbouwing van den stal van den Reinigingsdienst 9. Adres van W. J. Hasekamp om grond aan den Havendijk tegen f G per M2. met advies van Burgemeester ten Wethouders, 10. Adres van S. C. van Waalwijk van Doorn Jr., om grond op den hoek van de Rozenbnrgsche en Goereesche straten, te gen f8 per M2., met advies van Burgemees ter en Wethouders. Door B. en W. is de tijdelijke aanstelling van den ,heer J. van Spijk, tot bevolkings- contioleur dezer gemeente weder met een jaar verlengd. Eindexamen H. B. S. Bij de voor de te 's-Gravenhage zitting houdende commissie afgelegde eindexamens der H. B. S. 5-jarige cursus in Zuid-Hol land, zijn geslaagd van de II. B. S. te Schiedam: 6e Groep: De heeren C. M. Kroes, T. I. Li, T. K. Li, C. J. Vischer en de dames C. C. Reterink en J. Spruijt. B» het te Rotterdam gehouden examen teekenen is voor de akte M. d. geslaagd de heer T. Joustra, van hior. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Noorwegen, wappert heden de vlag van dat rijk van de woning van den vice-consul, den 'heer Th. A. J. Zoet mulder, Singel 155. Men deelt .ons mee, dat de dikke, ronde stmverstukjes met 1 .October aan den om loop zullen worden onttrokken. De nieuwe stmveistukjes zulien .vierhoekig zijn ener zal, om hygiënische redenen, geen gat in woiden geslagen, wat men eerst wcnsche- lijk had geacht. Door <de afd. Schiedam van het Nat. vei bond van Xederi. gemeente-ambtenaren is aan den Gemeenteraad een adres verzon den, piet verzoek, tot invoering van een weduwen- f-n wcezenpensioen. Door bovengenoemden Rond en door de plaatsel. Gem. werkliedenvereemging „Alge meen Belang" zijn adressen van adhaesie ingezonden. Erbarmelijke terugtocht. Onder bovenstaand opschrift schrijft men uit Schiedam aan „Het Volk": De Christelijk-historische „Nederlander" had, zooals bekend, zich gemengd m het koor der vroolijken over de Schie-damsche zedelijkheidsverordening en den braven te Schiemant was dat nu niet zoo bijster naar den zin. Van „alleszins bevoegde zijde" ontving de „Nederlander" dan ook een schrijverij waarin leedwezen wordt betuigd over de ware gebeurtenis van Huibert en Klaartje en wordt verteld, dat het gemeentelijk be stuur van Schiedam in allen ernst gezocht heeft naar een oplossing van höt daar heer- schende probleem van publieke eerbaar heid. En de „Nederlander" laat zich wijs ma ken, Jat bestreden moest wordenin ternationaal zeevolk en Rotterdamsch' vrouwvolk, welks bezoeken voor Schiedam in hooge m,ale eerbedervend zijn. De „Ne derlander" laat zich nu dadelijk vangen en zegt: „Wie in de stukjes een principieelo aantijging zag van het streven der rechtsche Schiedamsche raadsleden heeft de waarde ervan overschat en de bedoeling miskend." Als de red,actie van het christolijk-histo- risch hoofdorgaan voor een behoorlijk .ar gument zoo finaal terugtrok, was het'te plaatsen, maar dat deze redactie zich laat vangen door een kletspraatje, gevonden om de rechtsche raadsfraktie voor Neerland's spot zoo'n beetje te bedekken, is Wat erg. Hoe een internationaal zeeman er uitziet, wel dat weet .geen enkel Schiedammer, en tweemaal is geprobeerd te Schiedam oen rendez-vous te vestigen, wat <loor de politie belet is; maar die pogingen vonden nog plaats in het hartje der stad, en van een onveilig maken der buitenwegen door dit zee- en vrouwenvolk is niets gebleken. Het is derhalve duidelijk: uit zuiver po litieke overwegingen begrijpt p,De Neder lander" haar satire te moeten inslikken 1 Dat is óók een figuur maar nogal droe- vig De Schiedamsche verordening. „Do Maasbode" bevat jn een artikel „De Schiedamsche verordening", een jyerdedi- ging van de veel-gecritiseerde, veel-b'espotto politicverordening, betreffende het zitten aan openbare wegen, (dijken, enz., door den Schiedamschc-n, gemeenteraad vastge steld. Het blad klaagt er over, dat thans in ons vroeger zoo $olied landje op het ge bied der zedelijkheid ,een anarchie heersclit die ons, in /ernstige oogenblikken bedenke lijk het hoofd doet schudden. Wij laten Qnze ,meisjes gekleed gaan in kleedij, die ons door de lichtzinnigste Pa,- rijsche mode wordt (voorgeschreven, wij laten onze jongelui piet elkaar verkeeren, naar de nieuwste .vrije opvattingen, zon der eenige ouderlijke controle, heele da gen te zapaen met elkaar uit en van huis; wij laten ongemoeid een sexueele „Auf- khirung" zich aan pnze jonge kinderen voltrekken; wij laten .hen vrijelijk lachen en spotten in tooneel- en Variété-zalen met alle begrippen van gezonde, zedelijke gereserveerdheid. En vele, ontelbare .ouders zitten ver slagen neer bij het zedelijk failliet van hun liefste kinderen, zonder dat zij den mond tot een klacht durven heffen tegen de sfeer van pnkuische besmetting, die over onze moderne samenleving gaat; zonder flat zij zich aan de zijde dur ven scharen van <ie moedige mannen, die een dam durven opwerpen tegen dezen stroom van zedelijk bederf. Als onbewusten heffen wij mede de rosse fakkels omhoog hij" de apotheose van de ondeugd. De verordening zelve besprekend, zegt „De Maasbode": 's Is zoo amusant die Schiedamsche verordening. En toch zouden wij willen wedden, dat de meesten, die er nu om ginnegappen, den juïsten tekst ,van deze verordening 'niet gelezen hebben. i „Het is verboden luidt deze niemve bepaling in gezelsqhap met iemand van 'andere kunne, te zitten, te liggen op open bare wegen of dijken of hermen, glooiin gen of onderkant". Wie deze verordening .ontwierp, wist 'heusch wel, wat hij1 op het oog had, en bij bedoelde allerminst een willekeurigen 'maatregel te treffen tegen hen, die de 'warme stad ontvlucht, eenige verluchting brillen zoeken in de frissche zomerpatuur. Integendeel, juist om dezen menschen bun ongestoorde wandeling .te gunnen, om hun de ergernis .weg te nemen over do brutale liederlijkheid, welke tegenwoor dig langs den .openbaren weg zich vrij 'schijnt te mogen uitvieren; juist om de kinderen dezer eerzame wandelaars to vrijwaren tegen bezoedeling hunner reine oogen bij het zien der ontuchtige toonee- len, daarom werd deze verordening uitge dacht; en vele bewoneis van parken en buitenwegen in andere steden zouden 't in hun gemeentelijke overheid prijzen, als zij in deze richting tot hooghouding der openbare eerbaarheid iets wilde on dernemen. -i 'I Maar is er iri Schiedam ontcgenzegge- Ijjk een fout begaan. Het eerste lid der nieuwe bepaling, zoo-' als deze nu luidt, was in zijn radicaliteit voortreffelijk. De politie jhad er zoo krachtig mogelijk mede kunnen operee- ren. Maar verkeerd was 't van de Schiedam sche Overheid, dat zij', zwak en toege vend, bescheiden en piet streng willende zijn, den radicalen (jpaatregel ging ver snijden en verzwakken tot een slap meng seltje, dat straks 'in de practijk wellicht zal bewijzen alle kracht te hebb'en verlo ren. In dezen tijd van verzet, protest en| bru taal opponceren quand-même dacht men te Schiedam misschien pi te Russisch te zijn en onmiddellijk werd aan de eerste radicale bepaling een .verzachting toege voegd, welke alle nuttig effect aan het eerste lid zoo goed als ontneemt. De verordening namelijk vervolgde „Deze bepaling is niet van toepassing, in dien do bedoelde personen met elkander gehuwd zijn of elkander i,n den eersten •of tweeden graad van bloed- of aanver wantschap bestaan". 1 Hierin schuilt do fout, de zw1,ikheid van de Schiedamsche Overheid. Zij riep alle spotgeesten wakker, van de statige re dactie van de „Nederlander", tot de cou- plefzangers met en zonder muziek: in Schiedam zou men tegenwoordig met z'n trouwboekje of zelfs met z'n heele genea logie in zijn zak moeten loopen bij wijze van een ouderwelsch paspoort. Men moet geen j-.adicale euvelen willen bestrijden met halfslachtige maatregelen. Zooals men ziet na de (Christ.-ïlist.) „Nederlander" do (Kath.) „Maasbode" be keerd. Alleen het Rotterdamsch blad heeft daarvoor geen Rotterdamsch vrouwsper soon en internationaal-matrozen! noodig. Zedelljkheldsvérfoon. Onder bovenstaand opschrift bespreekt de „Vaderlander", het orgaan der TMedibe1- ralen, 'de Schiedamsche veelbesproken ver ordening. Aan het slot zijner beschou wing vraagt de schrijver: „Is dit zoogenaamde zcdelijkheidsver- toon niet oven onoprecht als het walge lijk is .Meent de clericale meerderheid, van den Schiedamschen Raad nu inderdaad met zoo'n Meerenbergsch© strafbepaling 't zedelijkheidspeil van de burgerij te ver beteren? Is het tevreden, als in slop of steeg 'de plaats wordt gezocht, die in het gras werd gevonden en waar juist de open baarheid waakte voor de moraliteit? „We kunnen ons niet voordstellen, dat Gedeputeerd© Staten deze allerzotste- strafbepaling, voortgekomen uit een zede- iijkheidsvertoon, dat even laag staat als het vroomheidsbetoon, van rijst-, lintjes-en naamchristenen, zullen goedkeuren. „Laat ons hopen, dat in alle andere ge meenten van ons land zooveel gezond verstand zal voorzitten, Rat Schiedam een unicum hlijve, de bespotting waardig van landgenoot en vreemdeling." De 10-jarige A. Mijnlief, wonende in de Stationstraat, bevond zich vanmorgen op een spoelingschouw in de Noordvest- gracht, terwijl de spoelinghaler stond te pompen. Plotseling gleed de knaap uit en viel in de heete spoeling, tengevolge waar van hij brandwonden kreeg aan heide ar men ea beenen. Na voorloopig genees kundig behandeld te zijn in de branderij, van den heer Dirkzwager, is de knaap op advies van een dokter per brancard naar hei ziekenhuis gebracht. Gisteravond is een partijtje schol op de vischmarkt afgekeurd, in beslag genomen en vernietigd. Door de politie is gisteravond aange houden een 14-jarige jongen, wiens opspa ring door den vader was gevraagd. De jongen was, bevreesd voor straf, den vori- gen dag weggeloopen, had don nacht bui tenshuis doorgebracht en dorst nu niet meer thuis komen. Een zwerver heeft vanmorgen zich hij de politie vervoegd, omdat hij zich zóó ziek gevoelde, dat hij niet verder kon en geen geld had voor verpleging. Een dok ter heeft den man onderzocht en op diens advies is hij daarop naar het ziekenhuis vervoerd, om daar ter verpleging te worden opgenomen. Correspondentie. Aan J. G., alhier. De gelegenheid tot het plaatsen van Ingezonden stukken inzake de wijziging der Politie-verordening, heb ben wij gesloten. Men hoeft nu gelegen heid gehad daarover zijn meening to zeg gen, Zweminrichting. De temperatuur van het water was he denmorgen, 65 en hedenmiddag 68 graden. bevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van po litie: Dames-parapluie; paar manchetten; reclamepenning. Terug to bekomen aan de volgende adressen Rozenkrans, P. Verkade, Oude Dijk 51; hondenketting, Opschoor, Mariastraat 53; fantasie-broche, Paulus, Ploegstraat 20; bruin lederen damestaschje, met inhoud, Kooijman, Fahristraat 33; portemonnaïe met geld, Nipdus, Singel 133 boven; fiets pomp, Noordijk, Brouwerstraat 16; vijf bal ken, W,ensveen, Ploegstraat 33; broche, Kleipool, Oostsingel 19; duimstok, v. Pla- terink, Puttershoeksche straat 61; blauwe kruiwagen, de Jong, God. Broersvest 3413. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche I Bioscoop, 8.15 uur. Voorstelling, lieden en volgende avonden. Tivoli Scljouw- I i burg, 8 uur. Revue Davids Pats! 1 I Aanpakken! Heden en volgende avonden. Casino. Spe- f cialiteitenprogramma. Jlet .Vrije Tooneel. 4 Aug. Rotterd. Diergaarde, 2Va uur. Ma tin ée 6e Reg. Inf. 6 B Vergadering van den Gemeente raad, 2 uur. Jvjöjj' Oberlahnstein IP wordt met eigen schepen geregeld van Oberlahnstein te Rotterdam aangevoerd. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht de 34-jarige melkvericoo- per U. P. v. D„ te Schiedam. Item was ten laste gelegd, op 24 April in de door hem in een perceel aan de Kreupolstraat al daar gehouden winkel, in een stuk papier een hoeveelheid margarine te hebben voor handen gehad en geleverd, wetende, dat die waar margarine was en, dat noch die waar, noch het papier, alzoo noch de ver pakking, eenig opschrift had waaruit de aard van de waar bleek. 1 j Bekl. bekende. Op dien dag was in den winkel een meisje gekomen, dat gevraagd had om een ons boter van zeven cents, dat wil zeggen, margarine. Terwijl held. uit het vaatje, waarop mar garine stond, de boter spaande en ,in een papier op de toonbank legde, bevond 'de hem onbekende" rijtózuivelvisiteur Beckerman zich in den winkel, die plotseling de ban-' den op het pakje legde onder opmerking, dat dit zoo niet mocht. Bold, zcide, dat hij1 zich vergist had en geschrokken was; de papieren, waarop het woordmargarine stond, hingen onder zijn bereik. i Get. Beckerman deelde mede, niet in den winkel te zijn geweest, toen het meisje; kwam, ook niet toen bekl. de boter aflever de. Toen hot pakje op de toonbank lag, kwam hij van achter don winkel naai- bin- non. Op de> vraag of bekl. in zijn zaak papier had, waarop het woord margarine stond, kreeg .hij een ontkennend antwoord. Wel was bekl. in het bezit van een stem pel, waarmede hij het papier kon maken zooals het behoorde te zijn. Eisch wegens overtreding van de boter- wet, drie jlagen gevangenisstraf. Mr. Van .Velzen uit Schiedam, pleitte nietigheid van dagvaarding. De materie waarom het hier gaat, wordt bcheerscht door art. 1 en 7 van de boterwet en liet besluit van den minister van waterstaat, handel en nijverheid van, 29 Juli 1902. Do minister onderscheidt daarin hoeveel heden van 3 K.Cr. en van daarbeneden en daarboven. In 1906 werd een ongeveer gelijke dagvaarding pis in deze zaak uit gebracht en eindigde de procedure met een arrest van den Hoogen Raad van 24 Deo. 1906, weekblad 8480, waarhij de dagvaar ding nietig werd verklaard, omdat daarin niet de hoeveelheid afgeleverde marga rine was omschreven. I11 geval de rechtbank met deze ziens wijze niet meegaat, achtte pleiter hier alle roden lot het opleggen van een geldboete, welke meening hij nader toelichtte. li I Ml t De 25-jarige metselaarsknecht D. J. P„ te .Schiedam, bekende, op 7 Juni getuige E. v. Dijk met een Engelschen sleutel een slag te hebben toegebracht. Do mishandelde verklaarde, dat bekl. hem tegen de rechterzijde van, liet hoofd had geraakt; jiij werd bloedend verwond. Twee getuigen bevestigden dit. Eisch wegens mishandeling, f10 boete subs. 15 dagen hechtenis. Kerk en School. Ned. Herv, Kerk. Aangenomen het beroep (toez.) te Wierden ds. D. van Luttervelt, te Wezep. Geref. Kerken. De kerkeraad van de Geref. Kerk te Enter (O.) deelt aan de Geref. Kerken in Nederland mede, dat hij zich in droere noodzakelijkheid heeft gezien, om, met be hulp van de kerkeraden der genabuurda Kerken te Almelo en Nijverdal, den die naar des Wpords hij zijn gemeente, ds. F. Rispens, volgens artt. 79 en 80 der K, O. te schorsen voor den tijd van 6 maan den,, welke schorsing is ingegaan op 25 Juli, Sport. Cricket. Neder 1. Cricketbond. Eerste klasse: Haarlem: HaarlemVolharding. Amsterdam: A. C. C,Hilversum. Den Ilaag: 's-Gr. C. C.—Rood en Wil» Gemengd Nieuws. De glasblazersactie. Door de glasfabrikanten zal heden aan de fabrieken, waar gestaakt wordt, aange plakt worden dat overeenkomstig art. 3 van het fahxieksreglement de arbeiders te gen 21 September ontslagen zullen zijn, wanneer zij de volgende week het work niet hervat hebben. Deze mededeeling is het gevolg van de weigering van het hoofdbestuur van den Bond van glas- en aardebewerkers om aan het verzoek van do Delftsche fabriek inzake de voorstellen te Vluardingen gedaan, ge volg te geven. Aangehouden In een logement te Ivatendrecht is aan gehouden de 40-jarige E. S., monteur van Beroep, wiens aanhouding verzocht was door de justitie te Bielefeld, als zijnde, hij verdacht van bigamie en verduistering. Hij was indertijd naar Amerika gevlucht en dezer dagen met het s.s. Volturno van daar teruggekeerd. In afwachting van zijn uitlevering is hij naar het huis van bewa ring te Rotterdam overgebracht. Moordaanslag. Hedennacht 1 uur heeft in de Zandstraat buurt, te Rotterdam een moordaanslag plaats gehad door een Rus, op de publieke vrouw Philippine Berger. Hij' had haar fö. gegeven, doch wilde die terug hebben, Daar de vrouw weigerde stak hij haar een mes in den rug. 11e vrouw werd ernstig verwond naar het ziekenhuis gebracht. De dader is gegrepen. 1 1 J Geen fccslzin. Men meldt ons uit Egmond aan Zee: Do onderwijzers der openbare school heb ben gisteren geweigerd deel te nemen aan het Oranjefeest ter gelegenheid van don verjaardag van II. M. do Koningin-Moeder. Een water vlieg school te Scheveningen, Naar „Avia" verneemt, vorderen do werk zaamheden tot oprichting van, do water- vliegschooi' te Scheveningen, onder leiding' van de heeren Monnier Harper en, JJurlw, 11 nwwiBm—naiBwi ■■iibiiiubmmm—mmaaai v 1 I i t i I 1 i i i 1 1 t

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2