vaar in de gevangenis te komen. Bovendien zullen zij, om recht te zoeken, in processen worden gewikkeld, die natuurlijk ook geld kosten. Om kolt Ie gaan: buiten hun schuld, zijn hier twee menschen in groote financieele moeilijkheden gewikkeld, Men voelt hethier moet geholpen wor den. 5n de eerste plaats waren natuurlijk allei oo"eu gelicht op hot bestuur, liet-.bestuur hoeft tot dusverre echter niets gedaan. Ou de aanklacht, door den heer R'osida ingediend tegen de luitenants Nngtrgaal en Van Hengel, wegens de ondervonden be handeling op do bekende militaire expe- dilie, is door den procureur-generaal ge antwoord, dat z. i. geen aanleiding bestaat tol veivolging. Hetzelfde is geantwoord op de klacht tegen de hoeren Weslemmn en rinpin in zake den dood van Bakboord. Men zal zich nu, meldt de „West", wen don tot het Hof van Justitie, mei verzoek om alsnog een veivolging ter zake van heide klachten te 'gelasten. D r a a d 1 o o ze telegraph :e. „Do West"1 schrijft dato 9 Juli: Met genoegen zullen onze lezers ver nemen, dat het-gisteren hier aangekomen ss. „Oranje Nassau!'! voorzien is van draadloozc telegrafie. liet plan is, dat van de 8 schepen dit tusschen Amsterdam on New-York varen vooiloopig vier van draadloozc telegraphic zullen worden voorzien. De Zeeland en ook do Marowijne heb ben pogingen gedaan om ecnige'dagen vooi de aankomst van de Oranje-Nassau, me! dat schip in verbinding te tredenwat mei gelukte. Vermoedelijk luisterde op die oogenbhkkoft toevallig de telegraphist vni ■ie Omnje-Nas'-on niet. Voor de toekomst h een regeling getroffen, waardoor voortaai1 waai schip-dijk meerdere malen dc mailboot uit Holland reeds eonige dagen vóór di aankomst met het oorlogsschip te Para marilio in verbinding kan treden. Handel en Bedrijf. de kleine hiot, is 'dati achter den ntg, In I Dit nieuwtje zou natuurlijk maar voor een Augustus legt do mot heel luchtig haar I bepaald aantal gasten in aanmerking kiJn- oitjes op' de haren van pelswerk of wol; ncn komen, en bovendien zou de gast- reeds na een dag of tien kruipen do rupsjes I heer heel rijk moeten zijn en over een uit do eieren en beginnen zich een keurig 1 groote eetzaal en een zeer uitgebreide col- huisje te woveu va,n onze kleedingsluk- I lectio glas-, aarde- en zilverwerk moeten ken. Naarmate de rups groeit, knipt zij beschikken. telkens een langwerpig gat in het weefsel I Op de Amerikaansche millionairsvrouw, on zet daarin een stuk. Intusschcn strekt I die kort geleden oen diner aan zeven ta- zij kop en voorpooten zoo ver mogelijk uit, I fels arrangeerde, is oen en ander van toe- eet dapper door, zoowel om zich to Voe- I passing. Toen do genoodigden' hij elkaar don als om liet omhulsel to Yorgrooterij; j waren, werden zij eerst naar de witte tafel kan zij geen wol of haar moer bereiken, gebracht. Op glanzend wit damast lagen dan verplaatst zij zich, en zoodoende kun-1 wit geborduurde linnen loopers en sierlijke ncn wij in ons goed lango gangen vindon bordkleedjcs. Sneeuwwit glansde het por- vooral als de stof niet hoelemaal uit j selein en in liooge witte vazen gomden wol bestaat waar zij weer tot ons na- leliën en pijprozen. Allo lichte vcifrisschin- deel zoo druk bezig is geweest Wot "is wel eenigszins te verdrijven door kamfer, peper, inscctenpoedcr, naphtaïinr, maar on eindig beter helpt het uitschudden en uit kloppen, en daarna zorgvuldig inpakken van de klccdingstukken. Wie geen gelogcnhud heeft om alles, wat voor motion beschermd moet worden, in te pakken, ga voort ïrrd gen, welke aan tafel rondgediend werden, waren van binnen wit Een slanke, in het wit geklecdo dame presideerde, en jonge meisjes, in witte kleeding, bedienden. Na een half uur stonden de gasten op een wenk van do „witte dame" op en zet ten zich aan de groene tafel. Hier was het aardewerk lichtgroen versierd, de wïjngla- nu en dan te schudden en te 'kloppen. Mm, I zon waren groen en do tafelversiering be ga ook 's avonds nooit met een brandende- kaars in een kleerkast, want de mol komt op do kaarsvlam af en blijft ongemerkt in de kast achter. ANËCDOTEN. I 't Is zeker, dat deze groote waarheid Kellner: „Nog een bittertje, mijnheer?" I erkend word door do stichters van de Echtgenoot (tot zijn vrouw)„Zou ik nog klooster-orden, die het dragen van .afschu- een bittertje neuten, Jet?" welijk, sandaalvormig schoeisel beschouw- Vrouw (tot haar moeder): „Zou hij nog! den als den eersten stap in' de richting een bittertjje nemen, moeder?" j van eenvoudig leven en hoog denken. Van den anderen, kant is op het tooneel lil een stil provinciestadje,, zóó stil, dat 1 de ethische waarde van de chaussuic sinds liet opvallend was, kwam eens oen han-1 lang duidelijk erkend. De schurk maakt zich delsreiziger den eenigen winkel binnen. Doorloopend kwam hij in het kamertje ach-1 ter den winkel en zag daar den eigenaar, die met een vriend teen partijtje zat te dammen. bekend door het dragen van patent lecren laarzen en het rooken van lallooze siga retten; maar het is de booze avonturier ster, die zich letterlijk laat gaan op liet geluid van haar voetbedekking. Wanneer VERKEERDE ZUINIGHEID. Wie een moestuin hoeft, maakt zich dik \yijls schuldig aan verkeerde zuinigheid. Men plukt voor het middagmaal n.l. me nigmaal groenten, die eigenlijk te ver door gegroeid zijn, en geeft aan de andere groen ten, die op dat oogenblik juist lekker en sappig zouden zijn, door te groote zuinig lieid, gelegenheid om ook oud te worden Doe dat niet; laat bijv. oen krop sla, du uit begint te schieten, rustig doorschieten, en neem den malse,hen, nog goed gesloten krop, die er naast staat, anders is die mor gen of overmorgen ook geschoten, en gc krijgt nooit iels goeds uit eigen tuin. Ei komt nog bij, dat men doorgaans nog wel wat met de oude groente doen kan; tiooi- geschoten sla kan als spinazie gegeten worden, harde spersieboonen gedopt, t' groote doperwten gedroogd en voor zaad bewaard worden, enz. Faillissementen. Uit de Staats-Courant. Uitgesproken: Z. .Tacobson, te 's-Gmvenhage. Rechter commissaris: Jhr. mr. v. Meeuwen; cura tor: mr. L. P. Denckamp. A. Kok, te VGravenhago. Rechtercom missaris: Jhr. nu-, v. Meeuwen; curator, mr. J. Cl. J. Al. V. Gils. A. van Leeuwen, koopman te 's-Graven hago. Rechter-commissaris: Jhr. mr. v Meeuwen; curator: mr. C. J. de Vries. J^. Ottcs, te 's-Giavenhago. Rechtercom missaris- mr. v. Sandick; curator: mr. II. Hanneina. 1 1 II. Prins, koopman, te 's-Gravenhage Rechter commissarisJhr. mr. v. Meeuwen, curator: mr. G. A. v. Haeftcn. A. B. Thape, metselaar te 's-Gravenhage. Rechter-commissaris: mr. v. Sandick; cu rator; mr. J. P. v. Rossum'. A. J. Uiterwijk, thans zonder bekend-1 woonplaats. Rechter-commissaris: mr. v, Sandick; curator: mr. F. L. Kleyn. IV. C. v. Zetten, tuinman te Scheveningen. Rechter-commissaris: mr. v. Sandick; cu rator- mr. J. Woltcrbeek Muller. G. D. Brand,s broodbakker te Rijswijk Rechter-commissaris: mr. v. Sandick; cu rator.- mr. J, G. do Vries. A. IJamstra, als beboerend vennoot dei- firma Technisch Bureau Gobrs. Ilamstra, gevestigd to Amsterdam. Rechter-commis saris: nu-. F, B. Enlhovcn; curator: mr. jWj. J. Vogel. R. Ilamstra, als beboerend vennoot der firma Technisch Bureau Gcbrs. Ilamstra, gevestigd te Amsterdam. Rechter-commis saris cn curator al svoren. P. II. Kuij,t, schoenmaker, te Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als voren. Rechter-commissaris als voren; curatormr. II, II. Sikkema. L. F. M. Snclders, to Amsterdam. Rech ter-commissaris als voren; curator: rar. G. J. Salm. II. F. Olten, letterzetter, to Zwolle. Rech ter-commissaris: jhr. mr. M. A. de Sa vornln Lobmancurator: mr. J. C. Smit J. Lacotse en J. Bekkering, heiden aard- 'appelhamlelaren te Hoogezand, en als zoo danig voor gemeenschappelijke rekening ge handeld hebbende. Rechter-commissaris mr. A. R. Dorhout Mees; curator: mr. R. Rh, Veen hoven, te Ifoogezand. Opgeheven: M. A. Buschexhof, te Scheveningen; A. van Rijs, te 's-Gravenhage; N. P. Laml- mens,, lo 's-Gravenhage. A. J. Krol, arbeider te Elshout. Geëindigd: D. R, Üijtsnia, koopman en winkelier, on der Surhuiznm. W. in 'I. Veld, te Cillaarshoek, gemeente Maasdam. S, Soothout, huisschilder, vroeger te Ab- bogn, thans te Snoek. ALLERLEI. MOT. Wie wil waken tegen mot in wol en kont, doe dit vooral in Augustus, den tijd, waarin do mol haar eitjes legt. Zij doet dan veel meer kwaad dan in hot ire-gin van don zomer, wanneer het jonge vlin dertje begint rond te vliegen. Het vernie lingswerk, zoo nadeelig voor ons goed en zoo voordeelig -voor de ontwikkeling van ZAL DUITSCHLAND IN 1913 ALS KEIZERRIJK VALLEN? De overwinningen der socialisten hij de laatste verkiezingen in Duitschland hebben een bijzondere geschiedenis omtrent keizei Wilhelm I, den grootvader van den tegen woordigen keizer, mot oen waarzegster doen herleven. Men vertelt, dat in 1819 kroon prins Wilhelm te Baden een oude waar zegster raadpleegde, die enkele bijzonder, voorspellingen gedaan had door middel van blokjes hout, waarop cijfers stonden. Haai methode bestond in het aanraken van deze stukjes hout met een potlood, geleid, zoo als zij haar cliënten verzekerde, uitslui lend door inspiratie, en op de oen of andere wijze aan elkaar gelegd, gaven de cijfers, op liet hout vermeld, een heslist zekere aanwijzing voor do toekomst Dc prins vroeg haar, in welk jaar het Duitsche keizerrijk gesticht zou worden. .De oude vrouw koos do cijfers 1, 8, 4 en 9 en vormde het getal van het loopondo jaar. Toen raakte zij verschillende andere cijfers aan en plaatste ze één voor één in een kolom onder den eersten regel. Toen zij klaar was, zei de prins, dat het jaartal 1849 tweemaal in verschillenden vorm ver schenen was, en wel aldus: 1819 1 8 9 4 „Tel u hij elkaar, en ge zult het juiste cijfer, krijgen, waarin het Duitsche keizer rijk gesticht zal worden." Do prins deed zooals hom gezegd werd, en vond, dat het totaal was 1871. „Wanneer zal ik sterven?" vroeg hij toen. De waarzegster nam het jaartal IS71 en begon toen weer cijfers aan te raken. Zij leed dit mot vier en legde ze juist zoo- ils ze bij het eerste voorbeeld gedaan had. Prins Willem zag, dat zij weer het jaartal herhaald had. „Tol het op," sprak ze, „en ge zult hel jaar krijgen, waarin ge zult sterven." Zij kwamen op 1888. Toen stelde de prins zijn derde ear laat sic waag„Wanneer zal het Duitsche kei zen-ijk vallen?" Ten derde male nam do vrouw hot laat ste jaartal, cu voegde er vier cijfers bij. l'oen zij klaar was, zag de prins: 1888 1 8 8 8 „Tel zo op cn u hebt Ren datum van •Ion val van het Duitsche rijk." De cijfers, bij' elkaar geleld, vormden hel jaar 1913. De oude geschiedenis werd verhaald toen keizer- Wilhelm I in 1888 stierf, na in 1871 gekroond te zijn. Tweemaal hebben de cij fors van de oude waarzegster de waarheid voorspeld. En nu wachten de bijgeloovigon met ongeduld de verkiezingen vaar 1913 af en waL dan liet lot van Duitschland zal worden. 1 HET DINER DER ZEVEN TAFELS. Als do in Amerika niemv opgedoken mode zich algemeen baan moest breken, dan zou men in de toekomst geen diners en soupers meer geven mol zooveel of zooveel gan gen, maar met zooveel of zoowel tafels. stond uit een in het midden prijkende mar jolica-janlinièrc, gevuld met prachtige va rons. Met groen belegde vleesch- en visch- saladen en allerlei groene voor-gerechten wachtten, om genuttigd te worden. Aan do derrie tafel was de bruine kleur overheerschoftd, waart daar dampten kos- lelijko bruine sausen, en prijkte glanzend bruin-geglaceerd gebraad. Goudachtig bruine chrysantemums vormden 'do tafelversiering. De meeste bewondering wekte do roode tafel, die nu aan de beurt kwam. Purperen klimrozen, scharlaken anjelieren en jde roode nessen van hulstgowassen vereenigdelr zich tot een smaakvol geheel. Roodglanzende ingemaakte vruchten, kleine rood-geglaoeer- de koeken en een gefrappeerde, robijnklcu- rige drank in hooge, dunne glazen, ver kwikten hier tong en gehemelte evenZoer als liet oog. Aan Re nu volgende tafel deed men zich te goed aan oranje-ijs en goudkleurige! wa fels, terwijl de blik met welbehagen rustte op geel genuanceerde tulpen en narcissen. De rose tafel kwam do roode in schoon heid het dichtst nabij. Heerlijke J.a Franoe- rozen in slanke glazen, als los op het tafel laken uitgestrooid, vormden met schuin over de tafel gelegde Imeede linten van rose zijdo do versiering. Rose vruchtenijs, rose- geglaceerde taartjes en rose fondants wer den door een bekoorlijke blondine in een japon van rose tule den gasten aangeboden. Het slot vormde een lila-tafeltje, dat de bezoekers echter slechts voorbijgingen om van twee allerliefste kleine meisjes peper munt-oblaten in lila zijde-papier in jontvangst te nemen. „Luister eens, mijnheer Slociun," sprak I zij van onder het geraisch barer zijden hij fluisterend, „er zijn twee klanten in 1 rekken een lief paar schoentjes vertoont den winkel." J met onmogelijke, naaldpuntige - trienen. en Zonder zijn oogen van het dambord op I wonderbare, steltvonnige hakken, weten wij to heffen, antwoordde Slocuin: „Dat is I dadelijk, dat zij een dame is met een don- goed; houd je maar stil, dan zullen ze ker verleden, die in de naaste toekomst wel weer weggaan." I moord, bigamie, diefstaf of brandstichting i I i j i 1 i j j zal begaan, juist zo-oals de gril van het Daar hij als een grappig man bekend j oogenblik het haar ingeeft. - stond, moest hij dien naam ook hoogliou-1 Be onberispelijke heldin mag een mooien den, en eens, hij gelegenheid van een pic- j rok dragen, en zelfs bij buitengewone gclc- nic in het gras zittend, sprak hij tot het I genheden een duren, Parijschen hoed, maar overige gezelschap: „Ik wed, dat je dit geen looneaklirecteur, die werkelijk zijn. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Vier aangrenzende gemeenten in hetFran- sche district Dyon, hebben ieder -oen van vier broers als burgemeester. Een dentist te Moseou zegt, vnlsclie tan den te kunnen maken, die in dan mond eevngoed gloeien als natuurlijke. Op den grafsteen van William Gibson, eens een welbekend internationaal footbal ler, te Lincoln,-is een footbal en een pot uitgehouwen. Een boer in Engeland heeft zich voor zijn hooiers een groole gramofoon aange schaft, die speelt terwijl zij werken. De resultaten moeten uitstekend zijn. In de tuinen van Sir William Lancaster te PuLrey, hail onlangs een levende whist- voorstelling plaats. Twee en vijftig kinderen uit de gemeente stelden de verschillende kaarten voor, Nicola Cappelli, te PitegÜano, in Italië, liet in zijn testament de aanwijzing achter, dat er een liter wijn over zijn kist gego ten moest worden, en twee hectoliters ver deeld onder hen, die zijn begrafenis hij woonden. Verder verzocht hij zijn vrienden om zijn graf te dansen. Er is een nieuw kogelioos gewt-or uitge vonden. Bij het schieten verspreidt het een soort gas, dat het slachtoffer tijdelijk ver blindt on verstikt. Het geweer, dat eenigs zins op een revolver gelijkt, kaai vijfmaal achter elkaar schieten. Het wapen is in de Yereenigde Staten voor den geheimen dienst in gebruik genomen. Onlangs zag men te Bournemouth oen dame op straat loopon, dio oen aaji onder haar arm droeg. Een andere dame in de zelfde plaats, gaat nooit uit op haai- fiets, zonder vergezeld te zijn van haar kat, die op haar linker schouder rast, zich niet storend aan hot lawaai van voorbijgaande trams en auto's. Een Russisch smokkelaar is onlangs dooi de kozakken doodgeschoten,, juist toen hij op het punt was, de Oostenrijksche grens, niet ver van Crosnowitz, over te stoken. Het lijk viel midden over de grens, het hoofd op Russisch grondgebied, do romp op neutralen grond, die de grens vormt, en de boenen in Oostenrijk. Nu is er nie mand aangewezen om het lijk weg ta halen, laar het in verschillende landen ligt Of liet nu begraven is, zegt het bericht niet, maar hel lag er langen tijd onbegraven, het hoold bewaakt door kozakken, de rest door Oostenrijksche gendarmen. raadsel niet raden kunt." „Hoe is het dan?" vroeg een koor van stemmen. „Kunnen jullie een dier noemen, dat oogen heeft, maar niet kan zien, poolen heeft en niet kan loopen, maar toch zoo hoog kan springen als de Eiffel-toien?" Een oogenblik heersehte er diepe stilte, iedereen dacht na." „Ik weet het niet" rei er eeu, „ik geel het op." De rest van het gezelschap verklaard zich ook niet in staat het raadsel op te lossen, „Het antwoord," zei de grappige man, iseen houten paard. Het hoeft oogen cn kan niet zien, enjpooten en kan niet loopen." „.Ta, maar hoe kan het dan zoo hoog als do Eiffeltoren springen?" kwam de triomfantelijke uitroep. „De Eiffeltoren," sprak de grappige man, terwijl luj zich gereed maakte voor een haastig vertrek, „springt lieelemaal niet." Yankee (pochend op de hitte in Amerika) ,,'t Is bij ons zoo warm, dat de vleugels van de vliegen schroeien." Ier: „Dat is nog niets, bij ons verge leken. AVij moeten de kippen voeren met room-ijs, omdat ze anders gekookte eieren leggen." Natuurlijk heb ik weer ongelijk I Ik heb altijd ongelijk, nietwaar?" riep oen ver toornd echtgenoot uit gedurende een twist gesprek met zijn vtouw. „Neen, lieve," was het sarrende, vrien delijke antwoord, „niet altijd." „Niet altijd!" zei haar echtgenoot haa, na. „Wanneer heb jij ooit toegegeven, da- ik gelijk had?" „De vorige week, lieve, toen je bekende, dat jo ongelijk hadti Ik zei, dat je gelijk hadt, dat te bekennen," VAN HET PROGRAMMA VAN EEN BIOSCOOP-THEATER. De Zonden onzer Vaderen. 2500 voet lang. zaken begrijpt, zal haar toeslaan de zege pralende onschuld in hel laatste hedrijt voor te stellen, gedragen op ©en paar schoe nen ,mct 10 c.M. hooge hakken. In een beroemden roman, eenige jaren geleden uitgegeven, had de heldin de ge woonte, zooira zij zich wat down voelde, een paar chique schoenen te koopen, het geen haar onfeilbaar weer opvroolijkto. Fransche vrouwen hebben een wereld- ïeputalie voor haar schoeisel, terwijl het een feit-is, dat haai- voeten allesbehalve klein zijn, en toch, niettegenstaande dezo schaduwzijde, kunnen zij haar voeten nog aantrekkelijk jpaken. TOOK KINDEREN. VOOR DAMES. SCHOENEN) EN, VROUWEN. Het is reeds lang als een onbetwijfelhaai feit aangenomen, dat klcederen, vooral die door vrouwen gedragen wolden, niet alleen een uiterlijke en zichtbare aanwijzing zijn van het temperament, de houding en dén geest van de draagster, maar dat zij ook een bepaald, zedelijken invloed hebben op het individu, dat zjj op het oogenblik ver sieren ,of niet versieren. Misschien is dit alleen het natuurlijke gevolg van de welbekende wet van actie en reactie, waardoor oorzaken en gevol gen zoo ingewikkeld en onuitroeibaar sa men zijn gegroeid, zoodat het dikwijls on mogelijk is te heslissen, waar het ééne begint en het andere eindigt. Het iis zeker duidelijk, dat de kleede ren, door een vrouw gedragen, een aanwij zing zijn voor haar smaak en inzicht, voor gepastheid enz., maar aan den anderen kant beïnvloeden zij op een bepaalde wijze haar eigen neigingen; indien zij beuzelachtig zijn, vemiceirieren zij de beuzelachtigheid van de draagsters, of indien zij van het degelijke soort zqjki, dragen zij er toe bij, de ernstige en serieuze zijde van. haar ka rakter te vermeerderen. Onder de boschbloemen heeft de natuur verordend, dat de nederige pimpernel de rol van barometer zou vervullen en door haar openen en sluiten de veranderingen van het weer aan te geven; in de wereld van kleeding is het onbetwijfelbaar, dat het de schoenen zijn, die de rol van de pimpernel vervullen, en duidelijker dan iets anders den geest en de geestesrichting] van de draagsters verraden. Daar is een zeker uitmuntend cn prij zenswaardig deel van de vrouwelijke sekse, die op edele wijze haar tijd en dikwijls haai- zuur verdiende penningen wijdt aan goede werken onder de armen, en het sym bool, waaraan deze nederige werksters zich laten kennen, bestaat in de laarzen met elastieken en de pantoffel, zoo dierbaar aan het hart van dit soort nuttigheids vrouwen. Frivool te zijn en schoenen met elastiek is even onmogelijk als dronken te worden door eep groote hoeveelheid gemberbier, EEN EDELE MENSCHKNVRIEND. Op het kerkhof te Leipzig staat een een voudige gedenksteen, die het giat aanwijst van een der grootste en meest geliefkoosde dichters van Duitschland, namelijk Gehort Bij zijn leven was hij hoogleeraar aan de hoogeschool to Leipzig en bij oud en jond bekend. Hoewel hij allesbehalve rijk was, vond hij er toch zijn grootste genoegen in, an deren we) te doen en zooveel mogelijk vreugde te verschaffen. Hoe warm zijn hart klopte voor armen en verdrukten, blijkt wel uit de feiten, welke door zijn üjdgenooten werden op- geteekend. Zoo rei ha alt men o. a., dat, ioen Gelleit op zekeren dag een wandeling maakte bui ten Leipzig, hij een vrouw imlmo'rtte, op wier gezicht duidelijk komma e.i gein.' k te lezen waren. Gelleit bleet slaan en vroeg haai wal haar deerde, maar zij lette niet. op zijn wooiden en spoedde zich voort. Gelleit verhaastte nu zijn schreden, en ceist, toen hij haar toeriep. „Maar vrouw, luister dan toch," bleef zij staan. Nu begon de vrou.w te huilen en ver telde: „Daar, in dat huisje met dat rieten dak liggen mijn man en vijf kinderen ziek; ui meer dan vijf weken is er geen cent verdiend, daa'-door zijn we onzen huisheer, den rijken koopman Richter, dertig gul den schuldig, en hij wil met langer op betaling wachten. Ik kom zoo juist van hem vandaan, om hem te vragen, nog wat geduld met ons te hebben, maar hij schijnt een hart van steen te hebben, wil van geen uitstel weten, en wil ons, zoo we vandaag niet betalen, op straat laten zet ten.? „Kom kom," zei Gellert, „zoo'n vaart zal het wel niet loopon; ga maar eens met mij mee naar huis.'1' Daar gekomen, sloot hij zijn lessenaar open, nam er der tig gulden uit en gaf die aan de vrouw, met de woorden: i „Hier is het geld; neem. het mee, en betaal uw huisheer. Ge moet er evenwel niet dadelijk heengaan, maar nog een rail wachten. Let wel, goede -vrouw, eerst over een uur. Niet vroeger, maar ook niet later.V Nauwelijks was de vrouw vertrokken, of Geilert richtte zijn schreden naar het huis van den rijken koopman, dien hij thuis trof, en juist hozig vond een groote som golds te tellen. GeUert knoopte een ge sprek met hem aan, en bracht het onder houd op het geld met de volgende woor den: „Van u valt zeker nog heel wat te loe ren, want zulk een welgesteld man als gij zijt, zal toch zeker niet nalaten, het schoonste gebruik van' zijn schatten te ma ken. Stellig hebt u al menig mensch ge lukkig gemaakt.? De rijke koopman, die de bedoeling dezer woorden niet dadelijk begreep, omdat hij met zijn gedachten nog half bij hot geld was, antwoordde, eenigszins verstrooid: „Ja, 't. is waar. Maar. Gellert lette hier niet op, en sprak maar steeds door. Met gloed en overtuiging praatte hij over het genot, dat er in het weldoen gelegen is. Zijn welsprekende laai liet gwst na, grooten invloed uit te oefe nen pp het gemoed van den rijke, en toen hij hem den toestand schilderde van een arm en ziekelijk gezin zonder levensmid delen en zonder dak, ontlokte hem dit zelfs pen traan. (Wordt vervolgd.) ■HiiacTTfnK/TT. warftar-n w iit gfca> w-r» mi amosm V*

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 7