De Jaargetijden. F to Rot tor dam, It on ia Sopt. am, van 10 tot 12 uur voorm., ia, liet lokaal dor K. v. K.; to Amsterdam, 16 on 17 Sept. van 10 tot 12 mtr voorin., in liet lokiul dor K, v. K. KamcneiMessingen In 1918. Door do afdeeling Amsterdam VII van do S. D. A. P. werd do heer W. H. Vlie gen, voorzitter van het partijbestuur, can- didaat gesteld voor do a.s. Kamerverkie zingen in dit district. Chrlst.-llist, TJnle. Te Leeuwarden hooft dezer dagen de jaarvergadering der Christ,-Historische Unie plaats gehad met gesloten deuren. Aan de „Nederl." is derhalve hot vol gende ontleend: Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal locale organisaties steeg van 170 tot 211, dat der districtsorganisatios van 21 tot 33, en dat der provinciale van 5 tot 7. We gens gebrek aan voldoende medewerking is echter de organisatie nog niet wat zij kon z\jn. Vervolgens sprak dr. P. J. Kromsigt zijn referaat over art. 171 der Grondwet, het art. over do kwestie 'der zilveren koorde, gelijk het vaak genoemd wordt. Spr. zei, dat het hier een zoor notelige kwestie geldt, die echter in het nauwste verband staat met do beteekenis, dio onze Ned. Herv. Kerk in ons volksleven inneemt Tot op hed'en heeft do Jïerv. Kerk krach tens haar historie en positie een groote beteekenis in ons volksleven gehad. Deze positie nu wordt door het nieuwe artikel bedreigd. Kras, maar waar noemde ds. Wagenaar daarom dit art. een „mijn" onder de volkskerk, en spr. illustreerde verder waarom hij dozfe ondermijning ongeoor loofd acht. De 1/eele zaak, waar het hier om gaat, ligt in het .eene woord „normalisoeren". Men heeft de moeilijke kwestie der kerk tot eten rekensommetje gemaakt. Er wordt naar ga'en historische en ver kregen rechten gevraagd. De Gereformeer den en Roomschen spreken nog altijd ovei hun rechten van vroeger, welnu, men is gaan uitrekenen, hoeveel elk per hoofd ontvangen moet, pl.m. -15 cent. De Herv. Kerk mag stil zijn, zij kreeg toch pei hoofd tot heden raeer, pl.m. 48 cent. Normalisoeren betcekent in dit verband dus een streep door verkregen rechten, en de H'erv. Kerk op voet van gelijkheid ge bracht met andere kerken, 't Geen voortaan der kerk gegeven wordt, moet dus be schouwd wordeu als teen „subsidie", meer niet, Njaar sprekers meening verliest door een dergelijke handeling de Ned. Ilerv. Kerk haar centrale positie, en hij acht het zijn roeping, duartegeu ernstig te waarschuwen. Normaliseereu beteekout de Ned. Herv. Kerk uit bet volksleven verdringen. Hij acht dit onbillijk, onrechtvaardig en onhistorisch. Spr. meent voorts, dat de voorgestelde wijziging een premie op hel separcoren ge noemd mag worden en de afscheiding in de hand zal werken. Zóó zal de kerk noodwendig de massa moeten prijsgeven, en ■zij worden: „dc kerk van de elite." De conclusie, waartoe spr. komt, is deze: „wij moeten, juist als Chr. Histo- rïschen, met alle kracht opkomen tegen het nieuwe artikel 171 en vasthouden aan alinea 1, van het oude artikel. Geven wij dit laatste prijs, dan geven wrj daarmede een stuk geschiedenis, clan geven wij de volkskerk prijs Spr. zou het meegaan met de coalitie .hiervan af f h a n k el if k willen stellen. Hij verlangt een vast, schriftelijk accoord, waarbij het behoud van alinea 1, art. 171 oud, is gewaarborgd Elke verandering acht spr. gevaarlijk. Hij wil zich niet verzetten tegen sub'sidieering van andore kerken, onder voorwaarden, hij algemeenen maatregel van bestuur te be palen, doch de Ned. Herv. Kerk behoude haar voorsprong en recht STADSNIEUWS, De Raadsverkiezingen, Do anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft besloten, den heer G. Dubbeldam eandidaat te stellen voor de Gemeenteraadsverkiezing in district III vacature-v. d. Drift.) Ten aanzien van de houding der am.ti-revo lutionnairen ton opzichte van do twee an- -dere vacaturen, is besloten, ingeval de vrij zinnigen twee candidaten stellen, dezen on bestreden te laten. Bijaldien de vrijzinnigen geen candidaten zouden stellen, werd het bestuur vrijheid van handelen gegeven ten aapzien van de dan te volgen gedragslijn. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren failliet verklaard II. Palsrok, melk handelaar alhier. Curator is rar, G. van Baaren. koerde hedenmorgen mot do droove tijding 'au het ongeval huiswaarts, Droevig ongeluk. Een droevig ongeluk, waarvan oen Schie dammer het slachtoffer is geworden, had hedennacht op hot Haringvliet, nabij Ilclle- voetsluis plaats. Bij het verlaten van het Oostvoornsche kanaal geraakte n.l. het aardappelscheepje van W, L. Leendcrs, koopman in aardappe len en fruit, wonendo in het Broersveld alhier. lek. Tevergeefs trachtten L. met zijn zoon, die zich aan boord bevon den, do schuit drijvende te houden, maar vergeefs. Het schip zonk en Leenderts, die niet zwemmen kon, verdween weldra in de diepte. De zoon, die nog getracht moet heb ben zijn vader boven te houden, wist zwemmende den oever te bereiken en Eon tweede Bioscoop. Door do h.li, K. O. Oostorhoff en Zn. is aan B. en W. alhier hot verzoek gericht om vergunning tot hot opriehton van een bioscoop-inrichting, in liet perceel, gele gen achter de Tuialaan no, 114, het in aanbouw zijnde concertgebouw. 1 Do jongen, dio als verdacht van liet stelen va® gewichten uit een tweetal win kels aan den Singel, gistermiddag door de politie werd in bewaring genomen, is heden, na verhoor, weer op vrije voelen gcasteld. Vit den Gemeenteraad. II. Adres van de vereeniging „de Ambachts school voor- Schiedam en Omstreken", om subsidie, met advies van B. en W. Dit advies hebben wij vroeger in extenso medegedeeld. Het slot van dit advies luid- do (Bijlage 33, blndz. 130) Resiuneerende, hebben wij de eer voor te stellen aam de vereeniging „Do Ambachts school voor Schiedam en Omstreken" te rekenen van 1 Januari a.s. tot wederopzeg ging een jaarlijksch subsidie te verkenen van 30 pet. van het totaal beding der sala rissen en pensioenen verminderd met de ontvangsten wegens pensioenen, doch tot geen hooger bedrag dan blijkens de begroo ting der instelling noodig zal zijn. De Voorzitter wil dit voor-stel als nog aanvullen in dien zin, dat wel hot subsidie als voorschot, naar de cijfers in de begroeting voorkomend, zal worden uit gekeerd, maar dat na vaststelling der re kening eventueele verschillen zulten wor den verzekerd, zoodat niet meer dan 30 pet. van liet aangegeven totaal bedrag zal worden genoten. Uit de rekening en verant woording zal dit juiste bedrag blijken. De lieer- Sc li offers wil vragen of deze hoogere subsidie noodig is geworden door het aantal leerlingen van buitenge meenten. Spr. weet wel dat de hoogere subsidión van Rijk en Provincie worden gegeven, met het oog op de noodzakelijkheid voor de school om die leerlingen toe te lalen, maar toch zou hij wel willen vragen of met die andere gemeentebesturen voldoende ge correspondeerd is tot het verleunen van subsidie. Voor Vlaai-dingen b.v. is het gemakke lijk om te zeggen: wij bolalen niet moer, maar Schiedam moet dan toch betalen wat ontbreekt. De V o or zittel' wijst erop, dat do Ambachtsschool is gesticht voor 'Schiedam on Omstreken, zoodat in het. bestuur leden zitting hebben uit Vlaai-dingen en 'Viaar- dinger-Aiiibacht. Het Rijk verleent een subsidie van f 19.200, on "die subsidie is alleen daarom zoo hoog, omdat deze school is gebouwd voer het gehcele district. Op de vraag of bij de andere gemeente besturen wel is aangedrongen op een hoo gere subsidie, kan spr. bevestigend ant woorden. Als gevolg daarvan heeft Vlaar- dingen de subsidie bijna verdubbeld en zijn andere gemeenten overgegaan tot hel toekennen van subsidie. Dc leerlingen uit andere gemeenten'kun nen niet geweigerd worden. De verhooging, die nu wordt voorgesteld, moet wel Worden toegekend, omdat Rijk en Provincie steeds den eisch stollen voor de toekenning van een'verhoogde subsidie, dat ook de Gmeentc een evenredige verhoo ging verleent. Zooals aan spr. bekend is, wordt zeer ge streefd naai- verhooging der subsidiün van de buitengemeenten. De lieer Seheffers ziet dat de sub sidie van do buitengemeenten te zakten bedraagt f 1250, terwijl de gemeente. Schie dam alleen f 1200 subsidie geeft, wat toch geen goede verhouding is. Daarom wil spr. nog vragen: wordt voor leerlingen van elders hooger schoolgeld betaald dan voor die van hier? Nu wordt toch door die leer lingen van elders geprofiteerd van het geld dat Schiedam betaalt. De heer Go si inga meent, dat er wel ecnige reden is vota' de klacht van den lieer Seheffers. Wel wordt door Gaar dingen thans het dubbele van het vroe gere subsidie betaald, maar dat is nog maar 2 pet. van de totale uitgaven, terwijl het aantal leerlingen uit die gemeente 20 pet. van het totaal aantal bedraagt. Dat is'dus een verhouding van 1 tot 10. Maai de school verkeert in den ongunstigen toestand, dat zij dc. leerlinge! uit buiten gemeenten moet opnemen, zonder die ge meenten te kunnen verplichten tol even redige bijdragen in de kosten. Mot ongeduld wordt het aangekondigde wetje tegemoet, gezien,- waarbij die buitengemeenten tol het verjonnen van een billijke bijdrage wor den verplicht. De Rijkssubsidie eisclil ech ter de toelating der leerlingen van. elders; daar is niets aan te doen. Do leerlingen van elders kunnen niet hooger in schoolgeld get rollen worden dan die van hier, en dat zou ook niet billijk zijn. Dc oudeis dier leerlingen hebben toch reeds hoogere kosten, door hot reisgeld naar hier of de fiets, die zij hun kinderen moeten geven om naar hier te gaan. Boven dien moeten die hier een gelegenheid heb ben om koffie te drinken, enz., enz. Een hooger schoolgeld, dan de gegoed heid der oudei's aanwijst, zou dus onbillijk zijn; maar door de commissie vap. aanslag wordt er naar gestreefd do aanslagen zoo jjuist mogelijk to doen zijn. Daarlnj onder vindt zij loyale medewerking* van de ouders, zoodat het voorkomt, dat deze ziclizelvcn hooger aangeven dan de aanslag dooi' dc- commissie is. Spr. wil, wal hier nu gesproken is', nog wel weer bij' hot bestuur der Vereeniging overbrengen, omdat niet ontkend k'an wor den dat do bijdrage uit andere gemeeii- ten nog zeer onvoldoende is. Do heer Seheffers dankt den Voor zitter cn den hoer Goslinga voor de ver strekte .inlichtingen on liij hoopt, dat de hier gehouden besprekingen, die onder de oogen dier gemeontebesturen zullen komen, op hun eergevoel zuilen werken. Maar nog iets, waarop spr. even de aan dacht wil vestigen: Spr. leest in de memorie Van het Re- stuur „dat voor 1912/13, door toevallige „omstandigheden, nog kan worden vol- sta a n met 2 leeraren machine-teckenen „enz., doch dat voor don cursus 1913/14 „zeker tot do aanstelling van oen dorden „Iccraai" zal moeien worden overgegaan'''. Daardoor zullen de uitgaven weer stijgen en daarmede hot subsidie van Schiedam. Het voorstel van R. en W. wordt hierna aangenomen met algemeene stemmen. Voorstel om oen crediet van f1500 te veileenen voor het leggen van electrische kabels door de Voorhaven. Do Voorzitter merkt op, dat dit voor stel volstrekt geen invloed zal uitoefenen «p de vraag, of Schiedam van Delft of van Rotterdam eloctrischen stroom zal be trekken. Hot voorstel wordt gedaan omdat in elk geval daar een kabel zal moeten worden gelegd en dat dit werk heel wat voordce- liger zal zijn, wanneer het wordt verricht tegelijk met Rotterdam. De heer Witlkampf vraagt, of een retributie geheven wordt voor hel leggen van vreemde kabels in onze haven, üe Voorzitter antwoordt, dat over deze kwestie wel is gesproken; de ver ordening op de heffing van zulke retributie is echter zoo geredigeerd, dat do bevoegd heid niet volkomen (duidelijk vaststaat, zoodat een heffing een procedure zou kun nen tengevolge hebben, waardoor liet voor deel der heffing zeer illusoir zou worden. Daarom werd het maar beter geacht, zcei coulant te zijn. De lieer W i t tk a m p f vraagt, of in bet contract vaststaat de niet-verplichting van Schiedam tot vergoeding van schade bij eventueele beschadiging der kabels. De Voorzitters merkt op, dat die kabels in buizen, liggen. De heer Wittkampf begrijpt dit zeer goed, maar dit neemt niet weg, dat die vreemde kabels daar toch kunnen bescha digd worden. Zoo'n beschadiging zou kun nen aanleiding geven tot liet, instellen door Rotterdam van een eiscli tot schadever goeding, die zich niet alleen beperkt tot de kosten van herstel der kabels, maar ook tot de schade, veroorzaakt door de s t roomverbreking. De heer Goslinga wijst er op, dat Rot terdam de kabels zelf legt; worden die be schadigd, dan kan men immers zeggen: „Gij hadt ze dan maar dieper moeten leg gen." De Voorzitter acht do opmerking van den heer Wittkampf toch wol van be lang en zal doen nazien of een dergelijke bepaling in de acte is opgenomen. Do heer m r. Kavelaars wil vragen, waar hier feitelijk incidenteel beslist wordt omtrent levering van electrischen stroom in deze gemeente: bestaat er hier behoefte aan electrischen stroom en zal do gemeente door die exploitatie voordeel hebben? De Voorzitter antwoordt op do eer ste vraag: zeer zeker is dat de algemeene mooning in den Raad. Herhaaldelijk is in deze gemeente die stroomde vering gevraagd, en zelfs grond aanvragen staan daarmede in verband. Weliswaar is er nooit een "be paalde beslissing in 'dien zin geweesi, maar het besluit van den Raad,, om met Delft onderhandelingen aan te knoopen over stroomlevering, hield toch implicite in, dat hier stroomlevering gewenscht is. üe levering van electrischen stroom zal geschieden door do gemeente, evengoed als deze het gas en water levert. Zij moet 'die levering in handen houden. Natuurlijk zal cr rekening mede gehouden wprden, dat de gemeente uit dio levering winst trekt. Dc heer W i tlxampf meikt nog op, dat de gemeente rdel zelf oen eleclrisohe centrale gaat cxploiteeren, zooals de lieer Kavelaais zich schijnt voor tc stellen; Schiedam betrekt stroom van Delft of Rot terdam en 'die stroom wordt tegen een zekeren prijs geleverd aan de grens der gemeente. Do gemeente levert den stroom dan vorder aan de afnemers tegen een vast te stollen prijs, waarjbij winst wordt, ge nomen. Daarmede wórdt bij het sluiten van liet contract met do andere gemeente rekening gehouden hij de bepaling van den leveringsprijs. Deze wijze van levering van stroom is dus niet tc vergelijken, ook wat risico be treft, met liet hebben van een eigen oon- Irale. Het vooistel van B. on W. wordt hierna aangenomen, met algemeene stemmen. Behandeling van de bezwaarschriften tegen hut vergunningsrecht. Do Voorzitter wijst er op, dat er thans 3 schattingen zijn, dio alle aan den Raad zijn overgelegd Het is verbazend, moeilijk te beslissen welke vau deze drie de waarheid het meest nabij komt, B. en W„ stellen daarom voor, tenzij de Raad nog meer voorlichting wenscht, voor iedere lo kaliteit 'de schatting to bepalen op de middensom der vcrschilleudo schattingen, voor ieder pand aangegeven. Do hoer Sc boffers voert slechts noode even hel woord over deze zaak, waar hij do vorige maal daarover reeds door den lieer Do Bruin op dc vingers is getikt. Maar waar geen der leden hot op neemt tegen het advies van B, en W„ acht hij zich verplicht dit te doen. 'Spr. vindt het advies van B. en W. als dal van een jongen, die hij hot knikkeren verliest, en als hij ongelijk, krijgt, zegt: „Nu doo ik liet niet." Wat is nu liet geval? Als do middensom der drie schattingen als schatting genomen wordt, .komen de vergunninghouders in on gunstige positie. Wil men een gemiddeld, dan zou inen de 1ste en do 3de sclvu- ting moeten samentellen en dio som door 2 doelen. De eerste schatting was de aanslag van de gemeentelijke schatters. Met de twee do schatting waren do belanghebbenden niet tevreden; daarbij ging immers de schat ting maar dezelfde methode ais de eerste. Daarom werd. besloten, een derdo schat ting te doen plaats hebben door iemand, dio geheel zelfstandig en naar eigen eerlijke overtuiging een schatting zou doen. Die schatting zou beslissen. Echter wordt nu mot hot, voorstel van B. en W. de schatting van den lieer Vor mer mi et in haar geheel genomen, maar slechts (voor een derde. Naar spr.'s meening zou dus, indien men een middelsom wil, dozo moeten genomen worden naar de eerste en de dorde schat ting. Do heer De Bruin meent ook, dat de kwestie niet gemakkelijker geworden is. M,en hoeft nu het advies van den eersten schatter 'tegenover dat van 2 andere schat ters. Men zou nu nog weer oen schatter kunnen .aanwijzen om te zien welke schat ting deze hot naast zou komen... Het betoog van den heer Seheffers staal naar «pr.'s meening bijzonder laag. Het blijkt daaruit, d- t hij niet wil komen tol een glasheldcreu toestand, maar alleen lot een zoo laag mogelijken aanslag. De Raad echter heeft alleen te beour- deelen de rechtvaardigheid van den aan- slag. Als spr. dus nu de houding van den heei Seheffers «iet, dan gaat spr. maar liever ai' op het advies der vaste schatters. Do 'Voorzitter wijst er op, dat de eerste -zoowel als de tweede schatting zelf standig zijn geschied. Hij gelooft niet, dat do lieer Seheffers thans een goeden weg heeft ingeslagen. Nu in een vorige zitting is besloten tol een dorde schatting en daarbij niet werd vastgesteld, dat dio derde schatting zou worden gevolgd, nu is het do zuiverste op lossing, om de drie schattingen voor elk pand samen tetellen, de som door 3 te deelen en het daardoor verkregen getal als de schatting aan te nemen. Als liet gegaan ware zooals in don han del gebruik is en zooals door den lieci Wittkampf steeds verdedigd, is, dan zouden er twee arbiters benoemd zijn; konden die niet tot overeenstemming komen, dan zou nog ecu derde arbiter zijn aangewe zen en dan zou de berekening op de zelfde wijze lubben plaats gehad. Dc lieer Seheffers wil in gemoede vragen: Als de schatting van den heer Vor mer hooger ware geweest dan die der schat ters, zou dan niot die hoogste schatting zijn aangenomen? Een stem: Men tracht hier toch niet zooveel mogelijk te halen! Dc heer Goslinga gelooft niet, dat het verstandig van den heer Seheffers is, dal hij zich tegen het voorstel van B. en W. verzet; er wordt hier thans een precedent gesteld. Nu is de schatting van den derden schat ter toevallig lager dau de beide andere schattingen, maar die kan een volgende maal hooger zijn dan do andero. In dat geval zou dan do door den. hoer Seheffers nu verdedigde oplossing zeer ongunstig zijn voor de belanghebbenden. Men moet -de zaken hier niet bekijken van een klein standpunt, maar mot eon broeden blik. De hoer Seheffers wil B. en W. toch aanbevelen, togen het volgend jaar een andero regeling to brengen voor do schatting. Do heer Wittkampf wil nog oven opmerken, dat de voorstelling omtrent ar bitrage door de,n voorzitter niot juist is gegeven. De partijen kiezen 2 arbiters en dezen kiezen een supcrarbiter, on deze neemt gewoonlijk het gemiddelde der cij fers van do arbiters. Dit doet nu, do go- moento ook, en "daarom vindt spr. het voorstel 'pracl.isc.h on billijk. Het is hier alleen tc doen om waar heid, en niet om een geklmaking, zooals do beer Seheffers schijnt te meenen» Het vooistel van B. en W. wordt hierna aangenomen met algemeene stommen. Zweminrichting. De temperatuur van hot watér bedroeg hedenmorgen 59 en 's middags 60 graden Fahrenheit. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Ilotleu on volgende avonden. Casino. 8 uur Revue Gezelschap. Ter Hall. Ile'den cn volgende avonden, Tivoli, g u. HolL Tooneelgezelschap. „Blank Slavinnen", G Sept. Gr. Schouwburg, ltolterd. Tuoned. gezelschap. „Zoo'n Windbuil". C Rollen!. Diergaarde. 8 u. Avoiuh concert. Kon. Schei psclmtlors. 7 cn 8 Sept. Ürilschuur. Tentoonstolljni, Floralia. 0 8 Itollei-d. Diergaarde. Matinee .n Reg. Inf. 9 Beursgebouw. 8 uur. VeigiideriiiK der Kamer van Arbeid voor 4 V'oedingh- en Genotmiddelen. Ingezonden Mededeelingen. De wisselingen veroorzaken onvermijdelijk storingen in tie organismen van den inensdi lie, om deze storingen Ie bestrijden, een in! wendige schoonmaak moot houden. Om dit te bereiken neme men iederen murgen, op 4 nuchtere maag, een wijnglas van liet onsclm- deljjke, natuurlijke Blunyadi Janos-Bitter, wal er (let op den juiste» mam), Rechtzaken. Voor do Rechtbank te "s-Gnu-oiihago stoiR lieden in hooger lieroop terecht, P. 1>. do Vries, koopman te Vlaai-dingen, door dco kantonrechter ie Den Haag veroordeeld tot f 3 boete, subs, twee dagen hechtenis wegens het op 27 April 1.1, op do Grooto Markt aldaar venten van brochures, door middel van een bord inel opschrift, houden- do grieven tegen do juslilie. Het Openbaar Ministerie vorderde bevestiging van het von nis des kantonrechters, fi.crk en School. Ned. Herv. Kebk. Jlct provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland hcefi toegelaten tot dc evangelie bediening in de Ned. Hervormde Kerk dc boeren L. C, W. Ekering en G. I,. F. \y, B. II. F. K. de Voogd van der Sintalen, Beroepen: te Ha invert (loez.) ds. P, G. Vlieg, te Sehalsum. Gf.bef. Keuken. Beroepen: te llindeloopcu c. a. do heet R. Haitsma, cand. te Arum; te Kiel- windeweer (Gr.) ds. 11. Fokkens, te Dwiu- geloo (Dr.); te Westbroek en Acht- lienhovcn, ds. J. (Jtlringa, te Hcnvijnon, A a ii ge n o m e n het beroep te Kamo- rik (Utrecht), ds. J. Ozinga te Nieuw-Wcer- dingo (Dr.)tc Scharendijke c. a. uls, A. D, G. Kok, te Nieuw-Helvoet. t Centrale diaconale conferentie van de Gereformeerde Kerken. Te Arnhem is gisteren de 2-lstc ceutialo diaconale conferentie van de Gereformeer de kerken in Nederland gehouden, onder voorzitterschap van den keer P. J. Mei}, te Arnhem, die in zijn openingswoord o. a. welkom heette den vertegenwoordiger van den minister van bitinenl. zaken, mr, Peerboltc, en met voldoening mpldiug maakte van do verschijning van dc Ar menwet in het Staatsblad. I In bespreking kwam daarna hel rapport in zake de beste en eenvoudigste wijzb van administratie voor dc diaconieën. Do commissie in zake de voorbereiding van dc stichting van een gesticht voor ontouderde kinderen deelde,.bij monde van ds. Rudolph, uit Leiden, mede, dat zich voor deze zaak een vereeniging heeft ge vormd, die tot predikant-directeur benoem de dy. Rudolph cn tot Iaiidbouw-dirccicur den heer "Wilbrink, die beiden do benoe ming aannamen. Bij Bameveld zal dc stichting verrijzen, die zich bij naburige Gercf. Kerk zal voe gen in het gewone verband. De stichting zal verplegen in paviljoens voor een twintigtal kinderen. Tuin- en landbouw zal yoot de jongens hoofdvak zijn, waarbij steeds komt een bijvak, dat hen ook op het platteland houdt. 1 klei 1913 hoopt men Iwc. paviljoens to kunnen opener Do voorzitter beval de zaak aan in dc sylmpathie van dc diaconieën cn deelde voorts mede, dat op deze conferentie ver tegenwoordigd zijn 109 diaconieën. Na dc pauze werden als leden van het eomiló voor de centrale diaconale confe rentie herkozen de licercn J. Andr lessen, to Groningen, J. II. Kok, te Kampen, \V. van der Linden, te Utrecht, mi", van J3eeck Calkoen, te 's-Gravenliage, en gekozen de heer II. den Engelse, te Zevenbergen. Ana de orde kwam daarna liet prao-ad- vies van mr. R. van Maare, te Arnhem; over: „welke houding moeten onze dia conieën aannemen met betrekking tot deel neming, aan de in te stellen armenra den?'' Hij acht het liet best, dat de Gercf. Kerken een tegemoetkomende houding aan nemen, zoolang dit eenigszins mogelijk is, cn daartoe aan de samenstelling van den raad deelnemen. Wellicht zal dau blijken, dat het "in vele gevallen zeer goed en zeer lang mogelijk is. Wij kunnen, zoo zegt hij, ook van anderen nog wel eens wat loe ren en kunnen ook, in aanraking komende met anderen, soms invloed ten goede' uit oefenen. Vaak zijn wij' miskend, omdat men ons niet kende. Aan dë andere zijde late men zich niet tor wille van do samenwer king er toe "verleiden om ook' maar iets van de Goref. beginselen af to wjjken. Voorzichtigheid blijft dus geraden, mam* dit is nog iets anders dan zicli geheel to onthouden. - Do heer T, Fervcrda, uit Vlissingen,. kg|K'r,Kl

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2