STADSNIEUWS. Kerk en Sehool. Gemengd Nieuws*. Ingezonden Mededeelingen. Gevaren van aambeien, raai, ten einde in een. vercenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Voorzitter Tan de Eerste Kamer. Bij Kon. besluit van 5 dezer is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaai, geduiende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, J. E. N. baron Scbunmelpen- ninek van der Oije van Hoevelaken, Heli van die Kamer. Heil. Ter. roor Gemeentebelangen. Gisteravond is te Groningen gehouden de algemeene vergadering van de Nederl. Ver. voor Gemeentebelangen, onder voorzitler- schap van 'den heer F. B. 's Jacob, oud burgemeester van "Rotterdam. De rekening over 1912 en de begrooting voor 1913 Sveulen goedgekemd. De perio diek aftredende bestuursleden A. de Vul- üer van Noorden en nu\ J. A, Baëza, wer den herkozen. Het examenverslag ovei 1912 werd na eenige opmerkingen vastgesteld. Jhr. mr. H. de Jong van Beek en Donk, hoofdcommies aan het Departement van Justitie, leidde 't onderwerp in,-,De al of niet wenschelijkheid om verandering te brengen in de bevoegdheden en organisatie der po litie", waarover eenige opmerkingen wer den gemaakt. Heden wordt een bezoek gebracht aan de havenwerken van Ide Eems. Verplichte winkelsluiting. Men meldt uit Amsterdam: Ingevolge de toezegging, door hem in de Raadsvergadering van 24 Juli j.l. aan den heer Vliegen gedaan, brengt de burgemees ter van Amsterdam ter kennis van den ge meenteraad, dat sedert het in werking tre den van de Verordening op de Winkelslui ting in totaal te Amsterdam zijn opgemaakt 1327 processen-verbaal, waarvan 107 heb ben aanleiding gegeven tot vervolging met toekenning van 81 geldboeten, subsidiair 1, 2, 3 of 5 dagen hechtenis. Ten aanzien van den z.g. „verkoop over het hekje" en van den verkoop door een winkelier voor de deur van zijn winkel is naar de burgemeester voorts in zijn mis sive ter kennis brengt nog geen rech terlijke beslissing in hoogste ressort ver kregen. Vreemd geld. De Heerlensche Kamer van Koophandel en Fabrieken besloot een request te richten tot de Regeering, met verzoek de vreemde (Duitsche en Belgische) pasmunten uit ge heel Zuid-Limburg te weren. Wat de beteekenis van dit veizoek nog verhoogt zegt „De Tijd" is, dat Heerlen zeer veel relaties onderhoudt met Aken en andere in de onmiddellijke nabij heid _gelegen Duitsche plaatsen, zoodat thans het Duitsche geld nagenoeg overheer- schend is in Heerlen niet alleen, doch in nog veel meer plaatsen van het Zuiden der provincie. Waterleiding en badhuizen. In de gisteren te Deventer gehouden 14e algemeene vergadering der voreeniging voor waterleidingbelangen in Nederland, werd o. a. door den secretaris rapport uitgebracht inzake een enquête, door het bestuur der voreeniging gehouden bij de waterleiding- directies, leden der vereeniging, inzake de zoo goedkoop mogelijke waterleverantie voor volks- en schooibaden. O. m. was gevraagd, of ze bereid waren liet aanvolks- en schooibaden te leveren water voortaan tegen den uniform-prijs van 5 cent per.M3 beschikbaar te stellen, dat is op een uitzon dering na (Middelburg), de laagste prijs, die hier voor dat doel wordt gevouleul. Het resultaat van de enquête is, dal verschillende directies belangrijke reducties hebben toegezegd en andere zich beieid verklaarden daartoe mede te weikcn. Zoo werden do volgende reducties toegezegd voor bestaande volks- en schooibaden: te Apeldoorn van 15.3 op 8 cent per M3., te Arnhem van 12 op 8 cent, te Groningen van 17 op 5 cent, to Leiden, van 33 op 5 cent, to Utrecht van 10 op 8 cent, te Venlo van 10 op 5 cent, te Koog a. d. Zaan, Krommenie, Zaandam en Zaandijk van 15 op een nog onbekenden prijs. Verder heeft de directeur der Schiedam- sche gemeentewaterleiding toegezegd, een eventueel verzoek aan den raad, om den prijs van volks- en schooibaden van 10 op 5 cent terug te brengen, gaarne te zullen steunen. Bovendien, verklaarden zich voor dat doel tot het 5 cent-tarief bereid, zoo dra volks- en schooibaden mochten worden opgericht: B. en W. van Hengelo en de v alerleiding-direclies van Oud-Bcijerland, Ede, Rosendaal, Waalwijk en Wagcningen, en zegden Vlaardingen en Usselstein water- levering voor dit doel toe tegen den kos- tenden prijs en Usselstein bovendien kos teloos aan onvermogende». De vereeniging stelt zich verder voor stappen te doenlo. om de toegezegde prijs verlagingen binnen korten tijd verwezenlijkt tc krijgen, en 2o. om die goede voorbeelden door meerdere waterleiding-directies, i. e. gomecntebeslureu, te zien volgen, Het rappoit werd met ingenomenheid ont vangen. Dr. Woltering, hoofdinspecteur der Volks gezondheid, gaf in overweging, het rapport ook ter kennis te brengen aan de gezond heidscommissies, en dankte do vereeniging vCnjt haar medewerking ter zake van de zoo nuttige volks- en schooibaden. de werkelijke inkomsten in 1911, die in do tweede kolom do begrootingscijfors voor 1912 on in do laatste kolom de raming voor 1913. Geineentebcgrootlng 1918. i 1 II. Do cijfers in de eerste kolom geven aan Hoofdstuk IV. Opbrengst der plaatselijke belastingen niet onder het vorige hoofdstuk vallende. Afdeeling I. Opcenten op "s Rijks dirocto belastingen. 23. 40 Opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde oigen- dom men 24. 10 Opcenten op de hoofdsom der be lasting op de ongebouwde eigen dommen - 542.99 - 542.99 - 542.765 25. Opcenten op de hoofdsom der belas ting op het personeel - 29164.18 - 28349.88 - 29164.18 f 19717.80 f 19717.79s f 20185.07» Totaal der Iste Afdeeling I 49424.97 Afdeeling II. Eigen plaatselijke belastingen. 26. Hoofdelijke omslag f123517.38» f 125500.— 27. Belasting op honden 2230.75 - 2100. 28. Belasting wegens gebouwde eigendom- i men, die zelve of wier aanhoorig- heden aan de openbare straten of wegen belenden 28944.31 - 28000.— f 48610.66» f 49892.01 f 12550O.- - 2200.- 29000- Totaal der Ilde 'Afdeeling f 154692.44» f155600.— f156700.-- 'Afdeeling III. i i i Belastingen, krachtens bijzondere wetten. 29. Opbrengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein f 2687.60 f 2700— f 2700.- Totaal der lilde Afdeeling f 26S7.50 f 2700.— f 2700.— Totaal der Ilde Afdeeling -154692.44» - 155600.— -156700.— Totaal der Iste Afdeeling - 49424.97 - 48610.66» - 49892.01 Totaal van het IVdo Hoofdstuk f 206804.91» f 206910.66» f 209292.01 600 - 53875.80 - 10000 - 9186 - 5069.04» 158.00» Hoofdstuk V. 1 Uitkeeringen aan de gemeente. 30. Uitkeering van het Rijk, overeenkom stig de artt. 1 tot en met 9 bis der wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad no. 156), aangevuld hij art. 4 der- Wet van 3 Juni 1905 (Staatsblad no. 151) 31. Uitkeering van het Rijk, overeenkom stig art. 10 der wet van 24 Mei 1897, (Staatsblad no. 150) 32. Bijdrage van het Rijk, krachtens art. 48 eerste lid, sub lo, der wet op het Lager Onderwijs 33. Bijdrage van het Rijk krachtens art. 49 der Wet op het Lager Onderwijs (flerhalingsonderwijs) 34. Bijdrage van het Rijk voor het Mid delbaar Onderwijs 35. Bijdrage van het Rijk voer het Gym nasium 36. Subsidiën van het Rijk en 'de "Provin cie in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen 37. Bijdragen van particulieren in de kos ten van verpleging van arme krank zinnigen Bijdragen voor bijzondere doelein den door Rijk, Provincie, instel 1 in- 1 gen of bijzondere personen ver strekt, t. w. 38 a. Van het Rijk, vergoeding van kos- 1 ten voor het voorbereidend Militair Onderricht 39 b. an liet Rijk, voor de Gemeente lijke Arbeidsbeurs 40 c. Bijdragen krachtens de artikelen 2325 der verordening regelende de pensioenen en wachtgelden van de ambtenaren der gemeente 41 d. Restitutie van bijzondere instellin gen of bijzondere personen, voor uitbetaalde dag- en weekgelden en materialen ten hunnen behoeve aan geschaft o. Restitutie van het Burgerlijk Arm bestuur 42 f. Ontvangsten wegens het uitoefenen van contróle op de echtheid van Schicdamsehe jenever 43 g. Stortingen van verzekerden in dienst bij do gemeentewerken en andere takken van dienst, van door do Rijksverzekeringsbank uitgekeerde schadeloosstellingen, waarvan de be talingen voorloopig aan de belang- 1 hebbenden door de gemeente zijn gedaan 44 h. Vergoeding voor het gebruik der bergplaats voer rijwielen bij het ge bouw der hoogere burgerschool 45 i. Restitutie van Gemeente-Instellingen van voor haar betaalde assurantie penningen en andere voorgeschoten, gelden, voor zoover deze niet onder Afd. II -art. 3 voorkomt. - 25.25 f 81878.78» f 82488.72 84818.12 - 600 - 54735 - 670,20 - 10000 - 9480.— - 4725 - 300 - 600 - 55985. - 662.40 - 10000 - 9085 - 6090.— - 300 58 35.50 575.74 3191.94 1500 966,90 80.— 20.— 600 1300.— 1600 1000.— 80.- 20.- 600.— 1800.— 1000.— 117.11» 27,50 10Ü.— 20.— 30.- 100.— 20.- 80.- Totaal van het Vde Hoofdstuk f 167264.58 f 167648.92 f 171190.52 Ned. HF.nv. Kerk. Beroepen to Wormer ds. J, if. Doorn, bos te Mid woudte Huins eti Lyons ds. S. Cuperus te Ure terp. Geuef. Kerken. Beroepen te Terapcl (Gr.) ds. A. Rol- loos, zendeling in Argentinië (vroeger te Terapcl); te Yelp ds. W. A. van Es, to Leeuwarden. Bedankt voor het beroep te JStellen dam ds. J. .1. Koopmans, te Grijpskerke. liet ongeluk te Utrecht. Het „Utr. Dbkl." verneemt, dat do (en aardebestellj.ng van de lijken dei' omge komen militairen zal plaats hebben op a.s. Maandag, 's morgens te half 11. De familie van den milicien Lauwerse dit Domburg hoeft den wensch te kennen gegeven, dat het lijk te Domburg zou worden ter aarde besteld, aan welk verzoek natuurlijk zal worden gevolg gegeven. De familie-leden van de vijf overige militairen hebben n,og geen beslissing omtrent de begrafenis geno men. Aangenomen wordt evenwel, dat deze vijf te Utrecht begraven, zullen worden, be houdens onvoorziene veranderingen in deze regeling. Van deze vijf bohooren er "4 tot de R. K. kerk; zij zulten dus op de Room- schc begraafplaats ter aasde worden be. steld. De vijfde, die Protestant is, zal den. kelijk op de Nieuwe Algemeene Begraaf plaats ter ruste worden; gelegd. Do begrafenis zal plaats hebben inet mi. litaire eer ©n muziek. Gisterenmiddag beeft de lijkschouwing dor zes slachtoffers op last der justitie plaats gehad. Omtrent den toestand Van den milicien Van Moorsel, die wegens bloedspuwing in hot hospitaal is opgenomen, verneemt men, dat hij langzaam vooruitgaat. De teinperaf tuur is echter nog hoog. Een oud-milicien schrijft aan ,,IIet Volk": „Meer dan eens heb ik een oefening met een tonvlot meegemaakt.' Nieit één enkele maal is het ons gelukt het ding goed in el kaar te krijgen. Steeds als wij meenden dal het in orale was, schoot een der tonnen er onder .vandaan, mot het gevolg, dat zij die er op stonden, te water raakten. Daar wij dit in de Mauritskade te Amsterdam dedein eu wel dicht aan den kant vair liet excrei- ticterrein, ,waar het niet diep is, kwamen er nooit ongelukken voor." Optocht toegestaan. Naar men meldt hebben B. en W. van 's-Gravenhage vergunning verleend tot het houden van een optocht met muziek cn banieren op Zondag 15 September a.s., ter propaganda voor den achturigen arbeidsdag. Verschillende arbeidersorganisaties zullen aan dezen optocht deelnemen. Een ontvluchte deserteur, Voor een niet alledaagsch karweitje werd Donderdag de hulp van een der smeden te Velzen ingeroepen. Bij hem vervoegde zich n.l. een man, met bet verzoek, een zich aan een zijner handen bevindende boei door to vijlen. Later bleek, dat deze man, een deserteur der marine, tusschen Beverwijk en Uitgeest uit den trein was gesprongen, terwijl zijn geleiders hun aandacht op den afgehranden toren tc Beverwijk hadden ge vestigd. Tot nog toe is de man niet weder- gevonden. Het oplichten van studieboeken. Sedert een paar dagen kregen verschil lende boekhandelaren te Leiden bezoek van een als heer gekleed jongmensch, dio een bestelbriefje voor studieboeken toonde, voorzien van den naam van een predikant aldaar. De moesten hunner dachten aan geen oplichting en gaven, voor zoover ze voorhanden waren, de boekwerken mee. Later bleek, dat de predikant er niets van afwist. De boekhandelaren waren opgelicht. In Dordrecht en Den Haag had hetzelfde plaats. Ook hier werden de boeken gehaald op naam van een daar ter stede bekend predikant. In Den Haag werd een jongeman aangehouden, dio bekende niet alleen daar maar ook to Leiden en te Dordt het mis drijf te hebben gepleegd. Nieuw model hondenwagen. Door den heer Lambert van Aubel te Amby, den bekenden hondenfokker en hon denliefhebber, is een nieuw model hon denwagen vervaardigd, dat overal waar het zich vertoont (Eijsden, Maastricht) ten zeerste de aandacht trekt van het publiek. 't Model is een tweewielige dogcart, waaraan van voren als derde rad een fiets wiel was aangebracht, met langen stuur stang, juist als bij een driewieligo automo biel. flet geheel wordt getrokken door 2 zwaar gebouwde, goed gedresseerde trek honden, die geheel vrij loopen, geen druk- last op schoft of schouders hebben. Do heer Van Aubel had 1 September op de tentoonstelling le Hasselt met dezen hondenwagen, veel succes. Niet alleen dat hij hiermede den eersten, prijs behaalde, maar hij werd uitgenoodigd om ermee te defileeren voor den Minister, die op de tentoonstelling aanwezig was. j (,,{L. K.'O, In den trein Een ruim vijftigjarig boertje in een hoek van den coupé. Wat krom gewerkt en met stevige werkhanden, de pet diep over 't voorhoofd. Onder de keep gluren een paar glimmende oogjes, blijkbaar leep boertje. Stappen binnen een drietal ongeveer twintig- A twee en twintigjarige handels reizigers met veel lawaai. Een van beu, de grootste druktemaker, besluit het boer tje in 't ootje te nemen, „»Wel baas, hoe oud ben je al?" „■Nou, dat mut meneer mar ies roadgn. Wat denkt meneer?" „Laat 'k eens kijken. Nau dertigT' „Nee, dat hef meneer mis. Ik bin al vier en vieftig ewest, van 't veurjoar." „Nou, daar zie je niet naar uit. Je ziet er uit of je hoogstens dertig bent, hoor." Vriendjes grinniken. „En hoe oud is meneer, a'k mag vroa- gen?" 1 „Ja, man, dat moet je nu ook maar eens raden. Wat denk je?" „Nou dartiene of veertiene. Older niet." „Maar man, daar zie 'k toch niet naar uit. Ik ben toch volwassen." „Jawel, mar 'k lotte niet op de grootte van t licham. Ik lette meer op de grootte van 't verstaand." Onbedaarlijk gelach, heel de coupé door. Een inval. De justitie te 'Amsterdam, vertegenwoor digd door den rcchter-cominissaris mr. Rut gors van der Loeff en den suhstituut-ofli cier van justitie mr. baron Van Lamswoer- de, heeft, zoo meldt het „Hdbl,", Don derdag een inval gedaan hij een vrouwe lijke deskundige, dio een geheel huis be woont op het Frederiksplein bij do Ach tergracht, De bewoonster (vond zich over de huiszoeking dermate op, dat zij dooi den geneeskundigen dienst naar het Bin- nen-Gasthuis moest worden cverge Een groot aantal voorwerpen werd n be. slag genomen. 1 Het optreden van de justitie was gegroad op de zedeHjkhcidswelten. Aanleiding Cr toe was een geval, dat aan do politic was teroore gekomen, betreffende een meisje, dat zich ouder behandeling der deskundige had gesteld. Een zonderlinge geschiedenis. Tegen den heer L. Hodcrmond, die in hof „Leeuw. Nwsbl." een verhaal heeft gedaan van herooving in het Ilaagsche Bosch door twee chauffeurs van do firma Oostmeijcr in Den Haag, is een klacht wegens smaad schrift ingediend. Het geval moet zich geheel anders heb- hen toegedragen dan de heer R. het heeft voorgesteld. Deze zou do hem Loebohoo- rende goederen aan de chauffeurs als pand hebben gegeven. De mijnramp bij Bethime. In voiband met het vinden van een nog levend paard in 'de mijn Clarence, zijn on vol wijld de noodige maatregelen getroffen om hel -zuiveren "der schachten te bespoe digen. Tevens fis besloten om do gestaakte pogingen tot redding te hcrvalÈu, zoodra deze zonder gevaar voor de redders kun nen beproefd worden. De ingenieurs hou den echter de hoop, dat het wellicht ge- lukken zal, nog levende mijnwerkers lp vinden, voor ijdel. De Joden in Palestina. De heer Baron, zendeling ouder de joden kort geleden van zijn 5de reis naar het heilige land teruggekeerd, schrijft daarover in een der Fransche bladen. De heer Baron is getroffen door de ver bazende toeneming der Israëlitische bevol king van Jaffa, het oude Joppe, waar hij 21 jaar geleden gewerkt heeft. Toen telde 6-ze stad 3 a 4000 joden, nu zijn er meer unn 15,000 en de nieuwe jodenwijk is gioo- t dan 'do oude stad. Een dergelijk ver- diijnsel dpet zich voor te Jeruzalem, waar 'e joden in dezelfde tijdruimte meer dan erdubkcld zijn. Hij heeft verder opgemerkt, dat het bede land een verbazingwekkende verandering heeft ondergaan; de eeuwenlang onbebouwd gebleven grond herleeft eindelijk. De vlakte van Saron, die de zendeling kende als een woestijn van geel zand (op sommige plaatsen voeten dik), welke zich voortdurend vorder uitstrekte, is nu bijna geheel geschikt gemaakt voor landbouw of veeteelt. Tal rijke kudden weiden er reeds. De vlakte van Esdrelon (dal van. Jisraël) is eveneens van gedaante veranderd en zal weer kun nen worden, wat zij vroeger was; een graan schuur voor Israël. Zeven en dertig joodsche koloniën zijn in Palestina gevestigd, in plaats van de drie, die er twintig jaren geloden waren. Het is moeilijk, zegt de heer Baron, de ontroering te beschrijven, die men gevoelt hij een bezoek aan deze landbouwonder nemingen, door joden gevestigd in het land hunner vaderen; joden te zien, die op hun eigen grond druiven kweeken en graan oogsten. Bedenkt verder, dat er nu groo- tere en kleinere dorpen zijn, uitsluitend door joden bewoond, feitelijk door joden be stuurd, waar de omgangstaal het He- brceuwsch is." („Heraut".) Mannen en vrouwen, ofschoon dikwijls van nature teergevoelig, veronachtzamen vaak aambeien en laten deze kalm voort woekeren, totdat de prikkeling en pijn bijna ondragelijk worden en een operatie liet eenige redmiddel blijft om fistel cn ver zwering of verstopping van bet afvoer kanaal der ingewanden te voorkomen Aambeien zijn beslist een ernstige kwaal en veronachtzaming ervan kan nood lottige gevolgen hebben. Vooral inwendige aambeien zijn een bron van groot gevaar. Al mogen zij1 in het begin den patiënt slechts weinig pijn cn ongemak veroor zaken, steeds breiden zij' zich uit en zul len zij1 zich vaak tot uitwendige aambeien ontwikkelen, waarvan het pijnlijke karak ter maar al te bekend is om eenige be schrijving voor den ongelukkigen lijder te behoeven. Veronachtzaamde gevallen van gewone jeukende aambeien leidon dikwijls tot bloe dende aambeien, en het voortdurend bloed* verlies werkt spoedig nadeelig op het ge stel van den patiënt, die kwijnend en zwak wordt en last krijgt van bloedarmoede, Foster's Zalf geeft spoedige en blijvend» baat voor aambeien, eczema en alle jeu kende huidaandoeningen. Reeds de eerste aanwending geef! oen ongekend gevoel van verlichting aan de aangedane deelen, cii één doos Foster's Zalf is gewoonlijk vol doende om een blijvende genezing te be werkstelligen, doch zelfs in vergevorderde gevallen kunt gij1 u blijvend genezen door een geduldige en goeddoorgevoerde belu11); deling met deze zalf. Overtuigt u, dat gij de echte Foster^. Zalf krijgt. Zij is w Scheidatn verkrijgbaar bij de hoeren hap' pel hof Hovingh. Toezending geschied1, franco na ontvangst van postwissel k voor één, of f 10.voor zes doozep. Uiiiiiimm

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6