Laatste Mieuws. YLAAHülNGEN, '28 Sopt. Do to.'staiul van den heer A. 11. C. Al. .1. hlzcrnians blijft nog steeds zong wekkend. V LA A Ld DIA Ci E N, 28 Sept. Gistermiddag -.word op de Gedempte Biersloot de 7-ja rige T. v, IJ. door om wagen overreden en vrij ernstig daarbij aan het hoofd verwond Dr. Broers verleende geneeskundige hulp. A'LA AR DINGEls, 28 Sept. Bij een win kelier op de Gedempte Biersloot werd gis teren een lade, inhoudende ruim f2.50, gelicht. Van den dader geen spoor. STADSNIEUWS. Tot tijdelijk loeraar in de wiskunde aan de Kou. II. B. S. te Apeldoorn is benoemd de beer G. AY. Üoslerbaan, te Schiedam. Mej. E. Hacksteln. Na zich 48 jaar mot liefde en nauwgezet te plichtsbetrachting aan liet ouderwijs te hebben gewijd, zag'mejuffrouw 15. ihukstein onderwijzeres aan school B, zich lot ham leedwezen genoodzaakt om gezondheidsie- 'deneu haar ontslag te vragen. Op haai diin- gend verzoek had bij haar heengaan geen plechtig afscheid plaats, lenvijl eveneens op haar verlangen geen afscheidscadeaus worden aangeboden. In alle 'stille verliet zij de school, die baar zoo lief was geworden cri van waar haar 'mede-ondenvijzeresscn en haar leerlingen haai' ongaarne zien ver trekken. Veel liefde en tvaardcering heeft zij steeds mogen ondervinden en hartelijk hopen wij, dat mej. ïlacksteiu nog vele jaren een welverdiende rust moge smaken na haar sehoone, maar Vaak zoo moeilijke taak. In de godsdienstoefening der ,afd. Schie dam van den Nederl. Protestantenbond zal morgen ais spreker optreden dr. C. E| Hooykaas, Remonstrant predikant te Vlaar- dingen. D>' staking. Bi de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers is mot bijna ah- gemecnc stemmen, p ingenomen een voor stel van het hoofdbestuur om f 500 be schikbaar te stellen voor de stakende glas blazers. De loting. P. Aaldijk, 122J. G. Akkerman, 167 P. C. Arkesteijn, 19; A. C. AI. v. Baarle, 98J. Bakkes 39. J. AV. Bedeau, 15; P, J. v. d. Berg, 63; J. Bergijk. 179; A. II. Bokhorst, 94; G. Bon tenbal, G'2; ÏI. G. Boshart. 54; A. B. Bouw man, 178; .1. C'. Breve, 109; G. v. d. Broek, 3SAAL Broeren, 112; Chr. A. Bronsgcest, 4; P. do Braiju, 165; P. H. A. Buurman, Gó; H. Bijl, 120; .1. Bijl, 89; S. Bijl. 77. P. AI. de Ca luwe, 5. G. v. Diejen. 57; J. C. v. Dorp, 2; J. A. J. Drenkelrord. 146; B. C. Duimel, 142: AL H. v. Dijk, 51; Th. Al. v. Dijk, 185; \Y. J. Dijkstal, 127. T. v. Eek, 174; J. A. Al. Elgcrs, 26; A. A. Engels, 97; G. N. v. Es, 28; Al. J. Eijf- ferts, 111. A. Feijen, 3: F. J. Foijon, 169; J. P. Th. Fredriks, 125; G. Th. A. Frceling, 78; J. L. F. Fijten, 29. N. V. Gerren, G; Th. AI. Gonlag, 103; B. v. d. Graaf, 104; W. P. de Graaff, 160; J. .T. Graven, 145; H. J. Greeven, 40; J. S. AI. do Groot, 34; W. Gundlach, 107. D. Hamerslag, 46; Al. Hamerslag, 23; J. Hartevekl, 25; J. II. Harteveld, 151; J. A. Ilassine, 68; L. AAL v. d. Heem, 128; P. de Heer, 139; Al. J. Hcilker, 74; H. Pb J. B. Heinsbrook, 50: II. v. d. Ileuvel, 55; Th. A. Ileijnsbrock, 83; li. IJilkhuijsen, 108; AAL P. Hinten, 130; F. v. lloek, .58; G. W. v. d. Hoek, ISO; .1. J,?I. Hoenderkamp, 59 C. J. F. Hesman, 147; A. den Routing, 183; J. Huiswaard, 187; A. Hu ijzer, 53. J. hnmerzeel, S8. A. AL de Jong, 41; Al. de Jong, 173; Th. AAL de Jong, 166; G. Jongbloed, 13. C. J. J. v. Katwijk. 134; II. 3. Kerk laan 86; R. J. Kleeipook 21; A. B. Klepke. 156; T. O. Kloos, 33; A. Klijn, 20; P. II. Koevermans, 85; C. D. Kokelaar, 148; L. A. C. de Koning, 182; P. Koogje, 24; II. v. d. Kraan, 108; v. d. Kraan, 124; C. Krommenhoek, 95; P. Krommenhoek, 129. AY. Lagerweij, 7; II. Landheer, 184; J. do Lange, 119; II. v. Leeuwen, J3; J. A'. v. Leeuwen, 176; D. v. d. Leiy,, S7; II. Liefhebber, 32; L. Ligthait, 140; ,AY. v. Loenen, 177J. Looljen, 153. C. J. Alagielse, 47; A. Alaltha, 132; C. J. M. Alarkus, 45; J. F. Martens, 14; J, v. Arazylc, 121; J. C. v. d. Aleeer, 37; F. Meerhof, 22; O. H. Aleuze, 82; Alcs- ritz, 49; J. Alontfoort, 152; B. P. J. Alo- rauw, 8; AY. Morra, 52; J. Alulder, 144; AY. J. Mulder, 64. J. F, Niihring. 157; AL v. <1. Noort, 143; J. t. Nuffel en, 101; Chr. Nys, 162. A. B. Oetker, 81; A. Oranje, 91; A. H. Ostcrholt, 18; AV. H. Ottcrdijk, 123; A. pverhcul. 181. C. v. Pelt. 75J. II. Philippe, 17Th. J. R. Pil, 158; AL Plooij', 137; AL A. Plooij, 171; A. AV. v. d. Pool, 188; „C. Post, 67; J. Prins. 117; H. v. Putten, 102. J. J. F v. Rest, 118; F. AV. Bootman. 1; J. Romein, 73; E. v. Rooy, 12; AI. A. Ru Herman, 69; B. Rijnten, 186; N. AAL G v. Rijswijk, 84. L. J. Schaafsma, 133; C. Scheffers, (geh. 13 Alaarl16; C. Scheffers, (geb. 26 Juni), 181; A. Schol), 164; AA', v. Scbie, CO; L. Schilperoort. 92; IJ. AL Schipper, 31; II. Scholten, 115; AV'. J, Schot, 71; G. Scbuurmans, 155; V. v. Sliedregt, 106; P. C. Slicker 131; A. v. d. Sloot, 113; G. Smit, 76; J. Sohnger, 27; J. G, P. Sprek- sel, 42; J. IL v. Steenoven, 126; II, C. Stekcfcnburg, 110; G. Stokliof, 93; F. t. Stolk, 150; P. Stolk, 11; IJ. O. Stroomberg, 141; AA7. Struijk, 99; H. Suttorp, 72; J' Suttorp, 96. II. J. Tap, 9; M. Tettelaar, 80; A. J. A. AL ïhijsscn, 7; G. II. Tombrink, 36. G. J. Ajavior. 163; II v. d. Velden, 66; AV. Verhoer, 159; A.' Aj. .A'eringtrterodj,. 44; N. A'erinual, 138; P. Vermeulen, 170; AV. C. AVrmoukui, 56; G. AL C. de A7ette, 79; P. do Absser, 61; F. v. d. Arlies, 48; C. AV. Vos, 100; L. de Vos, 130; A. Arre- denbregt, 149; H. A'redcnbreat, 110. B. J. v. tl. AA'aard, 105; J. L. v, d. Wal, 90; E. AVenink. 136; P. AVeij, 154; P. v. AYieringen, 170; 11. 11. AVindhorst, 114; P. v. AVingerdcu. 172; B P. tl. AALimman, 10; L. AVijk, 30. A. v. d. Zoo, 35; P. J. Zoutendijk, 161. Melkprijs. Blijkens een in dit nummer voorkomen de adverlenlie. hébben de Sehicdamsche melkverkoopers den prijs der volle zoete melk met ingang van 1 October op 10 cent per liter gesteld. Gisteravond heeft een juffrouw op het politiebureau aangifte wezen doen dat zij, over 'de Koemarkt fietsende, door een vrachtwagen was aangereden, waardoor zij viel en het achterwiel van den wagon over haar linkervoet ging. Zij had daarbij geen letsel bekomen, maar haar rijwiel was belangrijk beschadigd. De voerman zou, volgens de juffrouw, den verkeerden kant hebben uitgehaald. Door de politie alhier is vanmorgen aan gehouden de 51-jarige machinist-bankwer ker II. D., te Rotterdam woonachtig, ven dacht van diefstal van een flescb cognac uit den winkel van een distillateur-slijter aan de Hoogstraat. Ilij wordt bovendien veerdacht van den diefstal van meerdere flesschen cognao uit denzelfden winkel. In zijn woning te Delfshaven werden leege flesschen In beslag genomen. Gevonden voorwerpen, Te bevragen aan het Commissariaat van politie: Sleutels, rozenkrans, R.-K. kerkboekje, oud kasboek en eenige couranten. Aan de volgende adressen te bevragen Zilveren armband, Pinster, Oostcrstr. 22; ceintuur, Fieeiink, Nieuwsticht Alidden i; zilveren nrmhand, S. A. v. <1. Braak, Palm straat; R.-K. kerkboekje, Prol, Weeshuis handtaschje, v. d. Aleer, Fabriestr. 12; hee- renparapluie, Landheer, Hoogstmat 50; kin- derhril, van Leeuwen, Keflielstr. 9; jongens jas, A. Ballijns, Mariastraaf, 35; fietskap, A. Duller, Doelehofje 20; etui van een ro zenkrans, Rcijgersberg, Hoofdstr. 113; por- temonnaie, wed. Jeup, Grof ba an 35!2: rozen krans, A. Fecldcrs, Nieuwe Haven 31. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop, 8 uur. Aroorstelling. lieden tot en met 30 Sept. Casino. 8 u. Revue Gezelschap. Ter Hall. Heden tot en met 30 Sept., Tivoli, 8 u. Holl. Tooneelgezelsehap. „Rlanke Slavinnen". Heden en volgende avonden. Circus A7ariétó. Speciality ten-programma. 28 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. Der Vogelbiindlcr. (Ensemble-Braun.) 29 Groote Schouwb. 8 uur. N. V. „Het Tooneel", Dir. AA'. Royaards. De Violiers. 30 Groote Schouwburg, 8 uur. Die keusch Susanne. (Ensemble Braun.) 1 Oct. Stadhuis 2 uur. Bijeenkomst van genoodigden ter bespreking van Plan 1913. Kerk en School. De heer F. AV. AVillekes, predikant bij de Eng. Piesbyt. Kerk in Amerika, thans tijdelijk te Haarlem vertoevende, on beroe pen bij de Ned. Herv. Gem. te Someren e.a. t'N.-Br.), is door het prov. kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg, na collo quium doctum, als predikant hij de Ncd. Herv. Kerk hier tc lande toegelaten. Naar de „D. Ct." verneemt, zal Donderdag 3 October de bijzondere kerkeraad der Ncd. Herv. Gem. te Dordrecht, bijeenkomen in verband met de door de heeren G. van Ren- kom c. s. tegen de bevestiging van de hee ren 15. Bachman, Vleesenbcek en Kramer als ouderlingen en diaken, ingebrachte be zwaren, waaromtrent het classicaal bestuur van Dordrecht inlichtingen heeft gevraagd. Sport. Voetbal. Her mes. Alorgen wordt alhier bet nieuwe voet balseizoen voor de 3e klas Ncd. A7oetbal- band geopend met een wedstrijd tusschen Hermes I on U. S. C. I, Rotterdam. Het „Hennes "-elftal zal beslaan uit do volgende spelers II. Offennan (dool); G. v. d. Schouw en AV. v. cl. Schouw (backs); N. Nolet, J. Penning, II. C'. Jansen (halfs); J. C. A'Tschcr, C'. Vischer, A. v. cl. AVater, J. v. d. AA'ator en Frits Hartman (voorwaarts). Alocht „Hermes" het nieuwe seizoen aan vangen in den zelfden vorm als zij dien in het laatst van het vorige seizoen ver- loonde, dan is nog menige overwinning voor hanr weggelegd, ondanks de omstandigheid, dat er in baar afdceling zware concur renten naar het kampioenschap mededingen. Gemengd Nieuws. Brcdéo's reisbne1 je voor Nederland. liet bekende rnnJc spoorwegboekje in vestzakformaat, uitgave der firma Brcdée tc Rotterdam, is met de nieuwe winterdienst- legeling der Nederlandsche spoor- en tram wegen weer verschenen. Stukadoorstentoonstelling, Gistermiddag is !c Rotterdam in tegen woordigheid van verschillende belangstel lenden, onder wie enkele autoriteiten, de door don Ned. Bond van Süie.ulooi's inge riehte vaktentoonslelliug, geopend. Deze plechtigheid geschiedde bij monde van den heer II. A. van IJssehtein, diredcur-gcne- laal van den 'Arbeid. Eerst nam de bondsvoorzitter, dc heer P. Jonkhoff, uit Groningen, het woord om dank te brengen aan de commissie voor de tentoonstelling, en vervolgens aan den minister' van landbouw en hol gemeente bestuur van Rotterdam, die voor het doel financieelcn steun gaven, on aan de schen kers van medailles, inel het Koninklijk Huis aan het hoofd, De voorzitter omschreef ver volgons bel doel dezer tentoonstelling, cl. i. te doen zien dat de verregaande kille ver eenvoudiging, die het stilcadoox*swerk in de laatste jaren heeft ondergaan, niet moet geweten worden aan de onbekwaamheid der beoefenaars van. bet vak, en vervolgens als een poging om in het vak de sierkunst meer lot haai' recht te doen komen. Do hoer Van IJsselstein, hierop het woord nemende, meende, dat een vaktentoonstel ling als deze recht van bestaan had en recht op steun van regeeringswege ten be hoeve van het vak zelve, dat als misschien geen onkel ander het rad der fortuin heeft gekend. Spr. hei'innerde aan de prachtwer ken op stukadoorsgebied in de 18c eeuw, waarvan reeds veel onder mokershand is gevallen. Ook te Rotterdam. Komt men in hot Rijksmuseum, dan zal men daar nog een schitterend oud-Rotterdamsch plafond aantreffen, dat, dank zij den architect Ver heul, die als geen ander misschien oog heeft gehad voor de schoonheden uit die bouw perioden en het waardevolle werk voor ver nietiging heeft bewaard. Na die bloeiperiode in het vak zijn de pleisleraars en witters gekomen, met toe passing van gegoten voorwerpen, waarvan de krullen aan de taarten van den banket bakker deden denken. Alaar is er in die periode geknoeid, er werd althans werk, zij het clan wansmakelijk werk, opgegeven. Daarna kwam een voor de stukadoors vrij noodlottige verandering, toen de kunst smaak de plafonds geheel liet vervallen en de metselsteen te voorschijn lie! komen. In den allernieuwsten tijd komt nu hierin weer wijziging, en spr. achtte het dus een gelukkig gekozen tijdstip, thans een ten toonstelling in het stukadoorsvak te houden waaruit kan blijken wat de stukadoor ver mag. Zijn de gezellen van thans misschien niet meer in staat zulk een arbeid te leve ren, het zal hen de oogen openen voor de noodzakelijkheid om het thans hun kin deren te laten loeren. Hieraan vastknooponde, sprak dc hoer II. Smeenge, voorzitter van de Voreeniging voor Vakopleiding in Nederland, een woord van waardeering. De stukadoors hebben ge meend in tijden van malaise voor lmn vak zelf iets te moeten doen en te toonon wal een goed stukadoor vermag. Ue heet Smeenge beval daarop vakopleiding voor de toekomstige gezellen aan. Daarna deden de genoodigden een rond gang door de juist gereed gekomen tentoon stelling. Het echtpaar Roerdinkholcler buitenaf. De „Avondp." schrijft: Hel echtpaar Roer- dinkholder heeft de Residentie verlaten, waarschijnlijk tot groote opluchting van autoriteiten en andoren. Gisterochtend vertrok de fainilie naar Dordrecht, om vei- volgens, naar men zegt, koers te zetten naar Antwerpen. A'ooraf had jul'fromv R. hij dezen en genen in de huurt waar zij woonde afscheid genomen en daarna vertrok men per lijn 12 naar het station Holl. Spoor, ook nu begeleid door een drietal rechercheurs, die zich in den laatslen tijd voortdurend in de nabijheid barer woning, omtrek Hobhe- maplein, ophielden om, wanneer juffr. R. haar woning verliet, b.v. om boodschappen to doen, haai' te vergezellen, met het oog op eventueelc „standjes". Bij het afscheidnemen deelde juffr. R. aan kennissen mede, dat zij een groot bedrag aan geld had ontvangen om naar Antwerpen te kunnen gaan; den naam van de(n) ge- gevor(s) mocht zij niet noemen. „AVclïnge- lichten" wisten te vertellen, dat het „wel duizend gulden" was. A7ervnocdelijk is het echtpaar de grond hier ook wel wat arm onder de voeten ge worden. De „Ilaagsohe Ct." vertelt er nog het volgende van De reden van zijn vertrek moet hierin ge zocht worden, dat Roerclinkholder op zeke ren dag hij een van zijn kennissen zijn nood kwam klagen, dat hij geen raad meer wist hoe aan eten voor zich en de zijnen te ko men. Enkele modelijdende vrienden namen daarop een paar zijner kinderen in huis en beloofden hem, pogingeii in het werk te stel len om zijn vertrek naar 't buitenland mo gelijk te maken, op vooiwaardc dat hij zijn straat-demonstraties zou nalaten. Zulks is geschied, men hecfl daarop bijna 700 gulden weten hijoen te krijgen, welk lie- drag hem is ter hand gesteld, orn vooreerst in zijn levensonderhoud (c kunnen voor zien. Hij vertrok gisteren met de zijnon naar Antwerpen, waar hij waarschijnlijk binnen kort een betrekking z.al vinden. Is èn voor iloerdinkholder èn voor onze polilie de .beste oplossing. Qasverstikking voorkomen. Alen meldt ons uit Amsterdam: Hedenmorgen omstreeks 5 uur werden do lieer en mevrouw K., wonend'e Paleisstraat 27, d'oor het janken van hun' honden gewekt. Zij verlieten onmiddellijk de slaapkamer en doorzochten het huis. InUissclicn. was een ateike guslucht in het geheele huis waar neembaar, zoodat de bewoners zich dadelijk naar de andere slaapkamer die achier ge legen is en waar twee neven - liepen, bega ven. Uier was de lucht onGiageiijk. De heide neven Jagen dan ook bewusteloos in bed. De geneeskundige dienst, die gewaar achuwd werd, verscheen spoedig met een auto-brancard. Opname in het Gasthuis van beide jongens, den 24-jarigen en 2L-jarigen K. bleek noodzakelijk. Naar wij vernemen is dc oudste neef reeds naar huis teruggekeerd, doch moet de jongste nog cenigc dagen in hol Gasthuis blijven. Dc oorzaak is vermoedelijk dat een van de jongens, die de gaskraan moest toedraaien, deze vermoedelijk heeft doorge draaid, zoodat de kraan is blijven open staan. Het geval wekte heel wat conster natie in d,ie buurt, Be typhoon in Japan. De verbinding van Tokio met de gewes ten in Japan, waar de wervelstorm heef! gewoed, is nog steeds verbroken. Bewoners uit die gewesten, die te Tokio zijn gekomen, verlvalen verschrikkelijke bijzonderheden over de uitwerking yan den storm. A'an cm vïssehcrsbevolking van Sapporo zijn 400 menschen omgekomen. Drie torpedobooton zijn vernield. Soldaten heeft men naar de districten Gofoe en Aiclii ter redding ge zonden, waar duizenden families zonder onderdak zijn. Waar de storm het hevigst is geweest ,is niets blijven staanheelo str.aten zijn ingestort, 'tempels, schouwhur gen, scholen en .andere openbare gehouwen zijn weggevaagd en bosschen verdwenen, zoodat de sireek niet meer tc herkennen is, A7olgens een bericht uit Sjimonoscki is het vergaan van de poststoomhool Oeme- gaka Alaroc aan do nalatigheid van den ka pitein tc wijten. Ilij heeft een poging tol zelfmoord gedaan. Weersverwachting. A'erwnchling lof den avond van Zondag 29 Sept.: Zwakke lot matige wind' uit Oos telijke richtingen, licht lol afnemende be wolking, droog koud weder, nachtvorst. llofberlehi. II. AI!, de Koningin wordt a.s. Maandag per Staatsspoortrein te 11.56 u. van Soest- dijk in de residentie ;vcrwacht en zal voor- loopig daar verblijf houden. De pest op Java. Regeeringstelegram betreffende pestgeval- len op Java van 11 tot en met 24 dezer: Afdeeeling Afalang 80 nieuwe pestgeval- len, 77 dooden. Toeloengagoeng één geval, AbHlioon 6 doodelijke gevallen, Kediri 34; vorige pe riode nog 12. Intern. Vredescongres In 1913. Naar men ons van uit Gcnève bericht, heeft het aldaar samonzijnde 19e A'Tedes- congres besloten, dat het volgend jaar hel Internationaal Ahedescongres te 's-Graven- hage zal worden gehouden, waarschijnlijk in het einde van Augustus of het begin van September. Do delegalie van den Algemee- "11011 Nederlandschen Bond „ALede door Recht", die deze uiinoodiging deed, welke met sympathie en instemming door het con gres werd ontvangen, wees er op, dat naar haar meening en zeker ook naar de mea ning van het congres in 1913 zou moeten worden vergaderd in dc schaduwen van het ATedespaleis, helsvoik meer is dan een mooi gebouw, hetwelk is hot symbool van de idealen der vredesbeweging. De dele gatie sprak de hoop' uit, dat hier, evenals zulks in andere landen is geschied, de regeering niet zou achterblijven haar on- misbaren financieelcn en bovenal moree- len steun aan dit congres te verleenen; zulks opdat niet door onoverkomelijke be zwaren het hoofdbestuur zou worden ge noodzaakt do gedane uitnoodiging terug te trekken. Het schijnt, dat in dat geval aan Relgië, dat te Gent dat jaar de Internationale tentoonstelling heeft, liet congres te beurt zou vallen. Holl. Mij. van Landbouw. In de jongste Vergadering van liet Hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw kwam ter tafel het rapport der com missie uit het Hoofdbestuur over het wets ontwerp L and a rbeiders we t. Na gezette bespreking werd dit rapport vastgesteld, en besloten het aan de afdec- lingen toe te zenden, met het ontwerp-wet en de memorie van toelichting, opdat een en ander in de voorjaarsvergadering 1913 besproken kan worden. Personalia. In het Hotel Pauloz to 's-Graven.liago zijn aangekomen de hoeren Nobu AYalana- ke, rechter en Topi l,a,ro Aujic, ambte- n.aar van het openbaar ministerie, beiden uit Seoul in de Japansch© kolonie Korea die bela,st zijn mol het bestudcercn. vtm liet rechtswezen, en de rechterlijke in. richtingen hier te lande. Reide heeren woonden in de .afgeloo. pen week de zittingen yan verschillen, do rechtscolleges bij. Do ItullnaiiBch-TiirkBclie oorlog. Risjid pasja, ïïc Turksclio minister van handel, is te AAteenen aangekomen en zou belast zij'n met tóen zending betreffende tie vredesonderhandelingen. Hij is naar Pa rijs vertrokken, doch ontkent beslist iels met deze zending uitstaande te hebben. Hij zal oen onderhoud hebben met den gevol- machtigden minister van Italië, Tittoni. Uil Rome wordt ,aan de „Éclair" geseind: Alen verwacht in goal ingelichte kringen, dat er zevr spoedig ecu vlootbowcging zaA plaats vinden van Italië in de Egeïsche zee. Engeland en Buslnnd, Do Londensehe correspondent van de „Echo de Paris" verklaart dat, wanneer de heer Sa.son of zijn verblijf in Engeland tot Woensdag verlengd heeft, dit ongetwijfeld wil zeggen 'dat de onderhandelingen een gunstig verloop hebben. Alen neemt aan dat de heer Sasonof en baron Van Saschillied, chef yan de kanse larij, AA7oensdag zullen vertrekken. Koning George heeft den heer Bonar Law, leider) van de oppositie, naar Balmoral ontboden. Volgens zekere geruchten vreemd Sir Ed ward Grey dc oppositie, "die zAjn Aziatische politiek in het parlement verwekt, ten zeer ste. Hij heeft er prijs op gesteld, zich den steun te verzekeren van den leider yan de unionistische partij. De heer Bonar Law heeft hem het onder houd dat hij niet den heer Sasonof had, doen bijwonen. Tnrkjje. Do correspondent van de „Echo de Pa ris", in Turkije, heeft d'en minister van bui- tenlandsche zaken geïnterviewd aangaande d'en toestand van Turkije. De minister ver klaarde, dat hij vol vertrouwen de toekomst tegemoet ziet en dal hij geen geloof hecht aan een conflict in don Balkan. De laat ste telegrammen uit Sofia van 'de Ottomaan- sehe legatie zijn ook veel geruststellender. Vari beide zijden wordt een goeden wil aan den dag gelegd. Alen verlangt niets liever dan tot een vergelijk te komen. AArat Samos aangaat, zijn de mogendheden het geheel eens. De Minister van Financiën heeft aai den correspondent medegedeeld, dat de toestand van de staatskas uitstekend is, en dat de oorlog, indien noodig, nog maanden zou kunnen worden voortgezet. De regee- ring heeft in de Fransche Bank een voor schot van 12.000.000 francs verkregen op de leening van Rhodes. Een grootere lee ning is voor het oogenblik niet noodig. V A;an de „Times" wordt uit Sofia geseind, dat dc verhouding tusschen Turkije en Bul garije op het oogienhiik zeer gespannen is. liet Bulgaarsche leger zou gemobiliseerd zijn. Het officieus© Bulgaarsche blad ,.Nir" vraagt aan het Gouvernement, of het zijn patriotische plichten wil nakomen en den oorlog vcrki,aren. Uit Sofia wordt aan de „Alatin" eveneens geseind, d.at de toestand in Alacedonië zeer gespannen is. Bulgarije zou ren nota heb ben gezonden aan de mogendheden, waarin gezegd wordt, dat, indien Turkije niet on middellijk ophoudt met de samentrekking va.n troepen aan de Bulgaarsche grenzen Bulgarije zich zal mobilise eren. Do „Daily Telegraph" verneemt uit AVee- non, daLde Ooslenrijksche gezant te Sofia aan de Bulgaarsche regeering mededeelde, dat Bulgarije alleen verantwoordelijk zal worden gestold voor eiken daad die het tegenover Turkije zal ondernemen, en dat het op gccnerlei steun hoegenaamd ook zal mogen rekenen. De Russische gezant ondersteunde dien stap van den gezant der Alonarchie. De spoorwegstaking In Spanje Uit Aladrid d.d. gisteren: Tot de alge- meene staking op het geheele Spaansche spoorwegnet is heden, in beginsel, beslo ten. Samos. Uit Konsta'ntinopel1: De Engelsche en Fransche kruisers ont scheepten op Samos detachementen, om de vreemde onderdanen te beschermen. Het geweervuur wordt in de nabijheid van Vathy voortdurend voortgezet De verbindingen,1 met Samos zijn nog steeds verbroken. Be richten, uit .Smyrna ontvangen, melden, dal dc gevechten om1 Valliy geenerlei re sultaat opleverden. De chef dor opstandelingen heeft aan, den vorst van, Samos, Beghery-bey") of11 ultimatum gesteld, waarin het onmiddellijk vertrek der Turkschc troepen wordt gd' eischt. Een Turkschc compagnie heeft zich aan do opstandelingen overgegeven.

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 6