Van Houten's I;ac - o 65"' Jaargang Woensdag 2 October 1812 IMo. 14034 DE HEILIGE ILA. Daze courant verschat d age 1 ijks mei uitzondering van Zon- en Feestdagen, Flrjjs per kwartaalVoor Schiedam en y.laardingen fl 25 franco per post JU. 1-65. P'ijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummor moeten des middags vöór een pat aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Havent Er§a der Advert en tién: Van 1—6 regels £1.0.92; iedere regel meer 16 cents, Reclames 80 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën gij abonnement op Joordeeligö £oontaarden. Tarieven hifflttan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In 'de mrnynsïs, "die Qisïsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond ïsrschgnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs Van AQ cuts pee advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Seluie4am; 2 Oct. 1912. DE BALKAN, Be toes tja nd van hot oog en blik. Een samenvatting van den, inhoud der fclegwnmcn, tot hedennacht over (den dreigenden toestand op den Balkan ont vangen, geeft het volgende beknopte over- zicht: Nadat Maandag Bulgarije en Servië tot leen algemeenc- mobilisatie besloten had den, volgden Turkije, Roemenië en Monte negro dit voorbeeld. Naar van betrouw bare zijde gemeld wordt, geschiedt de ma li ii sa tie der Christen Balkan-volkeren in gevolge van een bestaand verdrag. De opwinding ie Sofia, Belgrado en Athene is in een oorlogsdeliriurn ontaard. To Sofia is de staat van beleg afgekon digd ten to Athene de vrijho-id van druk pers tijdelijk opgeheven. De eisch Van Servië, dat het door Tur kije aangehouden oorlogsmateiieel binnen 48 uur vrijgelaten moet worden, beschouwt men algemeen als een ultimatum. Men verwacht, dat ook Griekenland aan Turkije een ultimatum zal stellen. Prins Constantin werd tot generalissimus van 't Grieksche leger benoemd. In een officieus uit Londen gedateerd communiqué wordt verklaard, dat zoovel do mogendheden der Triple entente als die van den Driebond to Konstantinopel en in do BaJkanschehoofdsteden tot het behoud Van den vrede samenwerken. Niet temin beschouwt men te Berlijn en Wee- nen de houding vim Rusland met groot wantrouwen. In leidende finJancieele kringen te Ber lijn heeft men jalle optimisme inog niet ver loren. Desondanks wordt de Bondsraad tot ten buitengewone zitting bijeengeroepen en toeren alle gezanten naar hun post te- rig. To parijs beoordeelt men den toestand toer ernstig. De minister-president, Poin- caré, beerde onmiddellijk naar de Fransche hoofdstad terug en nam persoonlijk de lei ding van het departement van buitenland- sche zaken op zich. Te Weenen en te Petersburg werd tot ten, partieele mobilisatie besloten. Als teen hoopvol feit beschouwt men da verklaring van den Turkschcn minis ter van buiterüandsche zaken, dat Tur kije de eischen van Servië in overweging tol nemen, hoewel het feit, dat do Turk- scha regeering beslag deed leggen op do Ctrieksche schepen in Turksche havens, feeds jajs een oorlogsdaad beschouwd zou kunndn wonden. I n B u 1 g a r ij e. kolgens een telegram uit Boedapest aan het „Berl. Tageblatt", heersclit in geheel Bulgarije een geweldige opwinding. Alge meen gelooft men, dat op spoedig oorlog tol komen. Reeds nu worden dc Turken lastig gevallen. In de Turksche wijk van Vrjj naar het Duitsch van BARON WOLDEMAR VON UXKÜLL. 20) Bsaui' valt een steen van het hart. Waar hij na dit schandaal nog een man j r dat meisje gevonden? Doch meerden.' jonge Totarajefs zijn verbaasd over tail's karakterlooze verliefdheid. 'tor hun inzichten had hij Salikan na tolk een smaad niet moeten huwen. Krim deelt zijn vader mee, dat er geen bestaat Salikan onwaardig te ver- aren, deel uit te maken van zijn familie, J|Tomir schikt zich in hot onvermijde- hlaar als Krim zijn bruid naar 't overige tozelschap voert, ontvangt men baar zwij- tood. Geen enkele hand verheft zich ten groet. 1 saur en Temir geven het teeken om o vertrekken, want de huwelijksvollrek- 'ng 's op 11 uur gesteld. .'-mcene beweging. De mannen stij gen op. do stad Roestsjoek wierp de bevolking stee- non naar de moskee, zoodat geen ruil heel bleef, ilandel en industrie liggen volkomen stil. De Hongaarsche Rivier- en Zeevaart maatschappij deelt mede, dat zij van de Biiigaarsche staatsspoorweg-maatschappij vernomen heeft, dat het postverkeer in Bulgarije volkomen is gertrenrd. Ook het personenverkeer ondervindt ernstige belem mering, Volgens den „Berl. Loknl Anz." zullen alleen de snel- en Orient-expres- iieinon op het groote internationale traject delgrado-Sofia naar do grens geregeld rij den. Do staat van beleg is gisteren officieel mor het geheele land afgekondigd, opdat de regeering de macht in handen houdt tegen over de opgewonden menigte. In een persgespiek met een medewerker \an de „Ternps" heeft do Bulgaarsche ge zant te Parijs verklaard, dat de vier Chris- ten-Staten op den Balkan zich verbonden hebben om tezamen te nrobiliseeren en niets afzonderlijk te doen. In, Servië. Aan den „Berliner Lokal Anzeiger" wordt (ld. gisteren uit Belgrado geseindDen hee- len nacht zijn militaire treinen naar de grenzen vertrokken. Gisteravond en van ochtend vonden groote betoogingen van studenten en de burgerij plaats, waarbij va- derlandsche liederen gezongen weiden. Alle spoorlijnojn zijn voor het vervoer van sol daten in beslag genomen. Het tramverkeer to Belgrado is gestaakt, omdat het per soneel onder de wapenen geroepen is. Do paarden van de huurkoetsen zijn door het ministerie van oorlog gerequireerd. Gister avond ontstond een levensgevaarlijk ge drang voor do handelsbank, daar de spaar ders hun inleg terugeischten, de politie moest ingrijpen. Volgens nadere berichten heeft de Ser vische gezant te Konstantinopel zijn ulti matum nopens den voor Servië bestemden schietvoorraad, niet in den vorm van een nota overgebracht, maar mondeling gesteld. Do Turksche minister van buitenlandsche zaken vond de 48 uur, die voor het ant woord gegund werden, te kort, Hij zou de kwestie Woensdag aana den ministerraad voorleggen. Maar zoo spoedig kon men geen beslissend antwoord geven. Hij stelde veel prijs op goede betrekkingen met Ser vië. De Servische gezant verklaarde ech ter, dat hij onvoorwaardelijk op een ant woord binnen 48 uur staan moest. In regeeringskringen te Belgrado ver klaart mem, dat Servië de autonomie van Oud-Seivië met inbegrip van den sandjak Novib.azar en het vilajet Skoetari tot Adria- nopel cischt, wijl door deze oplossing ui teen een duurzame vrede in Europecsch Tuikije gewaarborgd wordt. De voorzitter van den ministerraad heeft vieiklaard, dat Servië geen enkel aanval lend streven koestert, dat het er uitslui tend op bedjtcht is, dat geen levensbe langen van het land worden geschaad. Een ander telegram meldt, dat de zaken volkomen stilstaan on dat op telegrammen en, dagbladen censuur wordt uitgeoefend. Itel heel, dat de minister van wriog be noemd is tot chef van den geneivlen staf. In Griekenland. Officieel zijn gisteren te Athene de be noemingen voor het oppercommando van het leger bekend gemaakt. De kroonprins hoeft den eed als generalissimus afgelegd. Het beurscomité te Athene heeft, iuover leg met do regeering, alle operaties met staatsfondsen gestaakt. Da ministerraad heeft besloten in de Kamer tijdelijke opheffing van de vrijheid van drukpers voor te stellen. Volgens berichten uit New-York zijn 8000 geoefende en gewapende Grieken van daar naar Griekenland vertrokken. To Konstantinopel verwachtte men gis teren ook een ultimatum van Griekenland over het, stoomschip „Roemelie", da,t door Turksche soldaten in de haven van Samos beschoten- is, omdat het schietvoorraad voor do opstandelingen ontscheepte. De Grieksche havenkapitein in Konstantinopel zond gisteren alle Grieksche schepen, die voor de Zwarte Zee bestemd warenn, naar den Piraeus terug. In Montenegro. Tot nu toe was do houding van dezen staat raadselachtig. Men hoorde niets van mobiliseeren, niettegenstaande dit land rijdt met zijn sterk' gezwollen 'toeltasch naar de stad, maar koert den volgenden dag reeds onverriclrtcrzake huis waards, daar hij het bewijs niet leveren kon, dat het hoofd werkelijk dat van den boruchten roover Urns Ilan was. Hij moest uit het dsitriüt van den gedoode eenige getuigen meebrengen, had - men hem ge zegd. Dsurap voert do bruid naar zijn paard, dat hij nu weer teruggenomen heeft. Zon der tegenspraak bestijgt zij het Een eigenaardige bruiloftsstoet I Geen vroolijke zangen, geen luide kreten en vreugdeschoten heen als in stille verstandhouding volgen de mannen ,zwij gend en in den pas achter het bruidspaar, dat tusschcn Temir eir D,saur zwijgend op hun paarden zit. „Het gaat als bij een begrafenis," denkt menigeen. ,/q langharige Russische priester ont vangt het gezelschap in de kleine armzalige landkerk, in welke elke trouwpartij uit den omtrek moet bevestigd worden, omdat de Ossctischo priesters daartoe het recht niet hebben. Bij het zien van do bruid, die er in haar verkreukeld kleed zeer gehavend uit ziel, aarzelt do verbaasde geestelijke onwille keurig. Doch een krachtige handdruk van den Hoogepriester doet hem zijn aarzeling overwinnen, en de hoiligo plechtigheid heefl plaats, Dsurap en Aldiani Totarajcf houden de rijk ver-sierde, vergulde kronen boven de Haantje de voorste was in het conflict. Vol gens een nader telegram uit Cettinje heeft de regeering echter, met het oog op de algemeeno onrust in den Balkan, en do mobilisatie van Servië, Bulgarije en Grie kenland, eveneens een mobilisatie-bevel af gekondigd. Dit-bevel is echter niets dan een formaliteit, daar de Montenegrijnscbo strijdkrachten reeds eenigen tijd gereed zijn voor den oorlog. Sedert Maandagavond zijn do Montenegrijnsche troepen reeds op weg naar de grens. In Turk ij e. Aan het „Berl. Tagebl." wordt uit Kon stantinopel geseind, dat de berichten over de mobilisatie aldaar groote opgewonden heid veroorzaakten. De officieele kringen echter blijven merkwaardig kalm en vei kla ren do mobilisatie in Bulgarije en Servie voor bluf. Intusschen heeft Turkije aan de grens toch de noodige verded.' 'ngsmaatregelen getroffen, en gisteravond ..eclde Hadi pasja, de chef van den generalen staf mee, dat de regeering tot mobilisatie had besloten. Voorts heeft de regeering besloten om alle Grieksche schepen in de Turksche wa teren aan te houden. De Bulgaarsche legatie zou gisteren reeds toebereidselen maken om te vertrekken. In Roemenië. Een kenner van do toestanden in den Talrijk gijn de openlijke en bedekte aanvallen, waaraan dit goede fabrikaat, waarvan men de concurrentie vreest, blootstaat. In weerwil daar van worden dagelijks talrijker de gebruikers die de goede eigenschappen er van op prijs stellen. Zuiver en oplosbaar vol vetgehalte heer lijke krachtige cacaosmaak— licht verteerbaar. Uiterst goedkoop, want men heeft veel minder noodig voor de bereiding. Balkan heeft aan den „Berl. Lok. Anz." medegedeeld, dat het meer dan twijfelach tig is, 'dat Roemenië zich zal laten rnee- sleepen 'door de tegenwoordige gebeurte nissen. De geruchten van de mobilisatie van dezen staat zijn in elk geval voorbarig. Roemenië neemt ioorloopig de houding aan van een afwaphtenden belangstel len den toeschouwer, die in goede verstand houding leeft met hot Drievoudig Verbond en met Turkije en die waarde hecht aan de correcte verstandhouding met alle andere mogendheden, üocli Roemenië heeft er be lang bij, dat Bulgarije niet te machtig wordt. Het zal van de aanstaande gebeur tenissen afhangen, of Roemenië zich ver zetten zal tegen te groote uitbreiding van Bulgarije. Voorloopig zijn (le konings-ma- noeuvres afgebroken, doch alleen om het slechte weder. De houding der mogendheden. De vertegenwoordigers van Frankrijk, Rusland en Engeland, hebben, naar uit Parijs wordt geseind, opnieuw stappen ge daan te Sofia, Belgrado, Athene en Cet tinje en aan de regeeringen aldaar den rand gegeven een vredelievende houding aan te nemen. De Fransche banken hebben, op raad van de regeering, den gezant van Bulgarije te Parijs medegedeeld, dat zij dan onder de huidige omstandigheden aan Bulgarije gce- nerlei voorschotten kunnen toestaan. Ten overvloede zal de Oostenrijksch-Hon- gaarsehe regeering vandaag of morgen nog eens mededeelingen doen over haar Bal kan-politiek aan de regeeringen te Sofia, Belgrado en Athene. Hoe een eventueclo oorlog ook zal afloopen, aan den status quo op den Balkan zal niet getornd mogen worden. „Het handhaven van den status quo is voor Oost.enrijk-Hongn.rije geen phra se, doch een staatsbelang in politiek en economisch opzicht. En op dit principe berust do groote, belangrijke samenwerking vau Oostenrijk-Hongniije en Roemenië." Oostenrjik houdt voorts in Bosnië drie legercorpsen ten oorlog bereid. Ondanks de mededeelingen van Rusland omtrent zijn pogingen den vrede te bewa ren, blijft er een zeker wantrouwen togen zijn bedoelingen heerschen. Zoo bevat de „Berl. Lokal Anzeigci" van gisteravond een arlfkel „Rulrig Blut" getiteld, naar vormen inhoud stellig officieus, waarin erop ge wezen wordt, dat niet de mobilisaties het publiek en de hours een schrik op het lijf gejaagd -hebben, doch de groote vraag: „Wie steekt daarachter? Wie heeft het ge daan gekregen, dat vier staten als Bul garije,- Servië, Montenegro en Griekenland met zulke uitcenloopendc belangen, die zoo dikwijls yrjandig tegenover elkander heb ben gestaan, plotseling gemeenschappelijk en eensgezind optreden?" En dan volgt een betoog, waaruit zeer duidelijk is te lozen dat hel artikel tegen Rusland is ge richt, dat Duitschland dus de houding van Rusland in deze aangelegenheid absoluut niet vertrouwt, het aan do Russische regee ring toeschrijft, dat de Balkan-stalen zoo hoofden der pas-gehuwden. Na do trouw partij willen de Tutsates vertrekken on naar Zagat Lanurrdon terug. Slechts op het drin gende verzoek van Temir gaan enkele jon gelieden van het priesterlijk geslacht mee naar het huwelijksfeest te Kadgaron. Dsaitr neemt zonder eenige teederheid afscheid van zijn dochter. Hij kan liet haar niet vergeven, dat zij hem zulk een grooto schande heeft aan gedaan. Hij spreekt mot haar af, haar een der volgende dagen haar uitzet to zm- den. Hel gezelschap begeeft zich op weg. Maar gedurende den ganschcn rit lieerscht een gedrukte stemming. Togen den avond bereiken zij het distriet Eisel. Zij overnachten bij een vriend van Temir. Voor Salikan wordt een nachtleger in het vrouwenvertrek gereed gemaakt. De mannen vinden in de knnatskaja een plaats. Krim heeft liet zoo ingericht, dat liij naast Daurap komt te liggen. Mij wil iets naders over de gevangenne ming van de vluchtelingen hooretr. Nu moet dc kodate den vriend alles verhalen, lo ontdekking van Salikau's vlucht door het meisje, de vervolging, hel, aanhouden van lo vluchtelingen, en den tweestrijd. Naai waarheid verhaalt hij wal voorgeval len is. Krim zwijgt cemgcn tijd, dan zegt hij: „Je bont wel zeer gelukkig, dat je in mijn plaats kon treden?'' „Ja, zeer gelukkig." Krim had in Dsurap's plaats stellig eveti- zoo gehandeld. Hij benijdt eigenlijk zijn vriend. Plotseling komt hij nader bij hem en legt den arm om dien» hals. „Gelooft gij Dsurap," fluisterde hij hem zacht, lied zacht in het oor, „dat Sali kan vergeten, zal en mij zal loeren liefheb ben?" „Dat kan ik niet weten," antwoord do vriend, onhoorbaar voor de onderen, „maar dat zij op den groeden roover zeer verliefd was, dat is zeker." „God en gij zijt gedankt, dat hij dood is." „Ja, het is goed zoo... ik sidderde van vreugde toen ik merkte, dat ik zijn hoofd trof met m'n dolk, en toen ik zijn beende ren hoordo kraken." „Dat is ook goed, dat gij ze zoo spoedig aanhield, voordat haar eer ;,Ja, dat heb jo aan mij te danken. Ik reed zoo lmad als eenigszins mogelijk was." „Anders zou mijn vader geen toestem ming voor trouwen hebben gegeven." „Maar heeft zij haar eer nog?" „Ja, Dsurap, zij heeft hel mij gezegd." „Krim, ik ken de vrouweno-'h wat, ik weet beter,... ik heb haar op een avond met hem gezien..." „Neen, Dsurap, zij wa9 oprecht, toen zij dat vertelde, „En ik zeg je, ik heb het met deze, mijne oogen gezien, hoe zij elkaar omarmden en kusten." „En toch...." Het gesprek werd gestoord. Docii het ging Krim niet uit de gedachte. En lang duurde het voordat hij deux slaap kon vatten. j Reeds den volgenden morgen vroeg kwam men hem wekken. Eon belangrijke tijding riep hem ver uit 't land van zijn woning ning Weg; hij zeido Dsurap dat hij waar schijnlijk langen tijd zou wegblijvenen zonder zijn vrouw in haar slaap te storen, ging hij op weg. lu Kadgaron, verliep do bruiloft naar oud gebruik. 11e jonggetrouwde vrouw bleef als altijd onzichtbaar en de gaston aten, dron ken en dansten drie dagen. Wel gaat liet gerucht van de ontvoering der bruid -door een roever onder de gasten rond, doch dat is niets ongewoons in de Kaukasus. Men verheugt :#tcli Ion slotte, dat do roover aangehouden e,n dn bruid bevrijd is. Als Krim, na maanden van afwezigheid terugkeert, heeft Salikan met angstig wach ten h<-m verbreid; on als hij op haar toe treed, is ze een flauwte nabij. Hij uil een kredt vau ontzetting „haar eer.... haar eer Dc anderen lioorem dat, en komen ijlings toegel oopon. (Wordt vervolgd, SCHiEDAMSCHE COURANT RON

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1