ilemeentera a d. Kunst en Wetenschap, Rechtzaken. Sociëteit-, Restauranthouders eu Slijters: Vergunning, gevestigd te Amsterdam, heett een aidres' tot den minister van financiën gericht, waarin hij nogmaals dringend ver boekt een rationccleren weg to willen vol gen bij het nemen van maatregelen in het belang der eerlijkheid en billijkheid van de werking der persouecle belasting voor de categorie belanghebbenden, die a dressaut vertegenwoo rdigt. Van het adres is een afdruk aan de Tweede Kanter gezonden, met verzoek om steun. Hygiëne en ilemogrnphle. Te 's-Gravenhiige is uil Amerika be richt ontvangen, dat in de sluitingszil- ting van het te "Washington (in Colum- bië) gehouden 15de Internationale Con gres voor Hygiëne en Dmnegraphie, op welk Congres onze regeering vertegenwoor digd was door den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Pyinnppel te Zwolle, de volgende resolutie hij accla matie is aangenomen: Het 15de Internationale Congres voor Hygiëne en Demographic draagt het Per manent "Comité voor de Internationale Congressen voor Hygiëne en Deniographie op, alle noodzakelijke stappen te doen voor de stichting te 's-Gravenhage van een Per manent Bureau voor de Internationale Con gressen voor Hygiëne- en Dem'ographie. STADSNIEUWS. De staking der glasblazers. In een huishoudelijke vergadering van "cle afd. 's-Gravenhage van den Bond van Ned. Onderwijzers verklaarden zich 81 jeden voor en 23 tegen steun aan 1de stakende glas blazers. Op de vraag van de glasfabriek „Uto" om flesschen te mogen leveren aan de firma Jos. de Knijper alhier, heeft het he stuur van den Bond van. Glas- en Aarde werkers geantwoord, dat het daartoe voor- loopig nog geen toestemming kan geven. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is een apoelingschouw, die door een "Westlander werd aangevaren, dientengevolge gezonken in de Schie tegenover den tuin van Hoog land. Er hebben geen persoonlijke ongelukken bij plaats gehad. 'Door de politie is gisternamiddag aange houden een 18-jarige jongen, verdacht een der daders te zijn van don diefstal van een hor.oge, geld enz., toebeho-u-erute a.rn voet balspeters. I.; s gisteravond na verhoor veer ontsla gen. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 8 October 1912, des namiddag 2 uur. (Vervolg.) Uitbreidingsplan. ld. Behandeling van het ontwerp-plan van uitbreiding voor het Oostelijk deel der ge meente. tiet plan wordt na zeer uitvoerige bespre kingen onveranderd aangenomen, onder voorbehoud dat het kanaal voorloopig nog niet zal worden uitgevoerd, een strook daar voor zal worden gereserveerd en eerst tot uitvoering zal worden gebracht na een be slissing van den.Raad. 15. Verzoek van A. Ai Meemvesen, strek kende dat de N. V. Maatschappij „Oxyge- nium" of haar rechtverkrijgende, in erf pacht zal mogen ontvangen een 25 M. breede strook langs de Noordgrens van haar ter rein aan de Buitenhaven en voor de ver krijging van het alsdan overblijvende ter rein de voorkeur mag hebben, met advies van B. en W. B. en W. hebben, met de Commissie voor het Grondbedrijf, er geen bezwaar tegen we der een strook als verlangd, wordt, af te staan op dezelfde voorwaarden waarop in 1910 grond in erfpacht werd gegeven, d, i. tegen een erfpachtsom van f0.35 per SP, terwijl B. en W. voorstellen om op het overige gedeelte van den grond aldaar het recht van voorkeur tc verleenen, voor den tijd van drie maanden. Tot een en ander wordt besloten. 11 e J f t—S e h i ed am. 16. Beslissing omtrent de levering door Schiedam van wafer aan Delft en vanoicc- triciteit door Delft aan Schiedam. Zie onder „Uit non Gemeenteraad" in dit nu mmer. B e n o e m i n g. 17. Voorstel om den heer A. .T. de .Tong, thans tijdelijk, definitief te benoemen tot leemar in de Nederlandsche taal aan den gemeentelijken hamlelsavotulcursus, gere kend te zijn ingegaan den len September. Overeenkomstig het voorstel word! de heer De Jong als zoodanig definitief be noemd, 1 G rondvork'oo p. 18. Adres van den heer S. C. van Waal wijk van Doorn, om hem q. q. het tusschen <le huizon, bewoond door de heeren Beu kers en Ingelse, openliggende bouwterrein aan de Noordoostzijde van de Nassaustraat, te verkoopen voor den prijs van f7.75 per vierk. AI., met advies van B. en W. De oppervlakte van. den grond bedraagt 1331 SP. In overleg met de Commissie voor.het Grondbedrijf stellen B. en W. voor bedoel den grond tegen den prijs van f7.75 per SP af te staan. Hiertoe wordt besloten. Do heeren Do Bruin on Koopman! ver klaren zich tegen den grondvdrkoop. O n d o r z o e k g e 1 o o f s h'r i c v o n. Overeenkom!tig art, 39 van het regi. van orde, wijst de Voorzitter oen drietal heeren aan als commissie,, in wier handen de ge loofsbrieven worden gesteld, ten einde deze te onderzoeken. Nadat do Voorzitter, door schorsing der vergadering, deze commissie hiertoe in de gelegenheid heeft gesteld, deokle deze com missie, na heropening der vergadering, me de de stukken volledig in oule bevonden te hebben en adviseerde zij -toelating. Waartoe de Raad besluit. Hierna richtte de VoorziU e£m woord van afscheid lot den heer Do Jong, die ze beantwoordde. Zie onder „Uit 'den Gemeenteraad". Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. Uit den Gemeenteraad. Op de agenda; voor deze raadszitting stond o. m. vermeld: Beslissing omtrent de leve ring door Schiedam van water aan Delft en van electricitcit door Delft aan Schiedam'. liet was zeker wel een der punten dat de woeligste voorgeschiedenis had aan te wijzen, terwijl een beslissing door den Raad hier niet meer noodig was. De Delftsche gemeenteraad heeft dit Vrijdag j.l. onnoodig gemaakt. De Voorzitter zeide dan ook dal dit voorste] door omstandigheden door een an der voorstel zou moeten worden vervangen, hoewel R. en W. hadden gemeend, dit voor stel toeh niet van de_ agenda te moeten afvoeren. Maar alvorens lol het nieuwe voorstel over te gaan, wen-whl spr. daaraan een in leiding le laten voorafgaan. Wij weten allen, zegt spr.. ofschoon daar omtrent nog geen officieel schrijven is ont vangen, doch dan toch uit de couranten en ook uit een telegram, Vrijdagmiddag van den Burgemeester van Delft hier ontvangen, dat hot plan tot levering van water aan de gemeente Delft door Schiedam, door den Delftschen gemeenteraad ia zijn zitting van Vrijdag j.l. is verworpen. Hoe wij hier daarover denkon is iets, dat spr. niet zal hespreken; het zal met de leden van den. Raad zijn geweest als met de leden van het College van B. en W., de een zal er voor zijn, en do ander er tegen; ook in den Raad zal wel een strooming zijn ge weest die zich liever voor stroomlevering wendt tot een groote gemeente. Men kan nu wel een bespreking over deze onderhandelingen ter zijde laten, maar spr. wil toch daarvan niet afstappen, zonder een woord van protest te uiten tegen de wijze waarop in Delft deze zaak 'is behandeld. De manier waarop het verloop dezer zaak in Delft is gegaan, do wijze waarop daar is geageerd tegen do Schiedam'sche waterlei ding, het feit dat de cijfers, door Schielam aangevoerd, systematisch weiden verdon keremaand en niet behoorlijk zijn weer legd of zelfs beantwoord, kan allerminst goedgekeurd worden. Waar daar een agitatie tegen onze water leiding gewekt is, waar daar over onze waterleiding is gesproken door mannen die we! anders konden weten, daar moeten wij tegen die houding protesteeren. Bij do besprekingen in den Raad te Delft zijn ook in bet. geding gekomen statistische cijfers en die zijn legen onze waterleiding uitgespeeld. Maar omdat hier in oenige ja ren toevallig het sterftecijfer wat hooger is geweest dan in andere gemeenten, daar mocht dat toch niet als een argument legen onze waterleiding worden aangevoerd. Ab iets onverstandig genoemd mag wor den, dan is het zeker wol dit. Men moet altijd zeer voorzichtig zijn met het trekken van conclusies uit cijfers, aan de statistiek ontleend, en zeer zeker gaat het niet aan om, wijl hier gedurende eeltige jaren een hooger sterftecijfer bleek, dit aa" onze waterleiding te wijten. Daartegen behoort dezerzijds te worden geprotesteerd. Het is jammer dal die knappe hoeren hun eigen stad niet vergeleken hebben met an dere gemeenten, waar ook duinwaterleiding gebruikt wordt, op grond van de statis tische cijfer*,, zij zouden dan voor bun eigen gemeente tot een minder gunstig resultaat gekomen Zijn, dan misschien gedacht wordt. Zij hebben nu alleen gemeenten met ri- vierwalerleidingen vergeleken, maar als zij (laarhij gemeenten met duinwaterleidingen hadden vergeleken, dan zouden zij gekomen zijn lot ongunstige routlalen van hel duin water. Spr. is huiverig om conclusion to trekken, maar hij is overtuigd, dat. als de hoeren hun eigen stad in vergelijking mol andere gemeenten hadden gebracht, zij dan niet zoo smalend over Schiedam zonder hebben ge sproken. Het sterftecijfer is gebleken hier iels hoo ger te zijn dan in naburige gemeenten, docli dat is vooral daardoor te verklaren, dat er onder de zuigelingen en kinderen hier een grootere sterfte is. Als men die aftrekt van de algemeen© sterfte, dan valt do vergelij king niet ten nadcele van Schiedam uit. Het is werkelijk waar dat hier een tame lijk groote sterfte onder do zuigelingen en kinderen voorkomt en als daarin verbetering kan worden gebracht, dan zou dat spr. zeer verheugen. Maar 'die kinderen zullen toch zeker niet gestorven zijn tengevolge van ons drinkwater, omdat deze dit toch nooit an ders gebruiken dan gekookt en vermengd. Waaraan dio grootere sterfte lo wijten is, is moeilijk te zeggen; het kan zijn dat de ver zorging te wonschcn overlaat. Hol kan mis schien nuttig zijn dat hierop thans do aan dacht is gevestigd. Voorts is ook gesproken over het concept contract voor de waterlevering. „Schiedam wil Delft maar alles laten slikken" is gezegd; maar waar de Com missie voor, de Waterleiding hier dat ont- werp-contract .heeft samengesteld met de Commissie uit Delft, mag men dan in Delft zulke dingen zeggen? Had Delft dan niet moeten zeggen: „do Delftsche commissie heeft verkeerd gedaan om zulk ceu ontwerp te helpen maken"; daarvan mocht toeh aan Schiedam niet de schuld gegeven wor den. Dit zijn een paar punten, 'die spr. in het licht heeft willen stellen ter inleiding. Het hoeft spr. gotroüen, dat de strijd te gen de voorgenomen overeenkomst niet flink en met open vizier is gevoerd. Hoe netjes de Delftsche heeren in 'den Gemeenteraad alles mogen hebben gezegd, dit neemt toch niet weg dat de wijze, waar op de Strijd gevoerd is, afkeuring verdient Spr. wil hier dank brengen aan den Voor zitter der "Waterleidingconunissie, aan den Directeur van dat bedrijf en aan de loden der commissie, die alle" bun best hebben gedaan om met de Delftsche heeren tot overeenstemming lo komen, waaraan zij heel wat tijd hebben besteed. Het is thans do bedoeling van B. en W. dat de Raad aan tiet College machtiging zal verleenen om met Rotterdam een con tract te sluiten voor de levering van elec- trischen stroom. Toen B. en W. zagen dat Delft Schiedam zoo lang ophield, hebben zij in het begin van Augustus zich weer met Rotterdam in contact gesteld en Ihans heett spr. voor zich oen ontwerp-conti'act voor de levering van oleclriciteit door Rotterdam. liet College heeft daarover met de Com missie vergaderd en spr. kan mededeelen dat in dit ontwerp nog enkele punten, dé tails betreffende, moeten worden gewijzigd. Kan do Raad nu aan B. en W. machtiging verleenen om dit met Rotterdam in orde te brengen -en verder te onderhandelen over die détails? De heer Do Bruin vraagt of hot in do bedoeling ligt om, evenals dit. in het ont- werp-contract met Delft was opgenomen, een overeenkomst aan te gaan voor den tijd van 25 jaar. De Voorzitter leest uit het ontwerp- contract met Rotterdam voor, dat die over eenkomst zal afloopen met 1 November 1937, dat is dus over 25 jaren. Is die over eenkomst niet 2 jaren, te voren opgezegd, dan wordt die telkens met 2 jaar verlengd. In afwijking van deze bepaling boeit Schiedam het .recht om de overeenkomst te doen eindigen met 1 November 1922, 1 No vember 1925, 1 November 1928, 1 Novem ber 1931 en 1 November 1934, telkens met 1 jaar opzegging, onder bepaling dat dan echter een zekere schadeloosstelling wordt getaald. De hoer De Bruin zegt dat voor hem een moot bezwaar tegen het voorgestelde Delftsche contract juist was den langen duur der overeenkomst. De ontwikkeling van Schiedam is op het oogenblik niet te voorzien; men kan niet zeggen of daarmede nog jaren zal verloo- pen, dan wel dat die spoedig krachtig zich zal vertoonen, In dezen toestand komt spr. een verbintenis van zoo langen duur zoo bezwaarlijk voor, dal, wil hij de overeen komst aanvaarden, hij den termijn zoo kort mogelijk zou willen bepaald zien Ile Voorzitter: Dit ontwerp bevat de bepaling, dat het contract reeds na 10 jaar kan worden opgezegd. De heer De Bruin: Jn hot Delftsche contract kwam zoo'n bepaling heelemaal niet voor en in 'dit moet toch altijd nog een schadeloosstelling betaald worden. Spr. zou gaarne een kortoren termijn vastgesteld wil len zien. B. eu W. kunnen daarover misschien nor we! met Rotterdam spreken. De machtiging tot het verder voeren van de onderhandelingen wordt daarna verleend met algemeeno stemmen. Af scheid-De .Tong. Aan hel slot dezer vergadering werd nog afscheid genomen van den heer De Jong, dio als raadslid hoeft bedankt, omdat hij de gemeente gaat verlaten. Als laatste punt dat in behandeling kwam, was tol toelating van zijn opvolger besloten. De V o o r z i 11 zegt, dat deze verga dering <te laats-c is, die de heer de Jong bijwoont. Nu deze Schiedam gaat verlaten, wil spr. hem hartelijk dank zeggen voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan, vooral voor de wijze, waarop hij dit heeft gedaan. Dank ook brengt spr. hem voor wat hij de commission, waarin hij zifting had, heeftigedaan, vooral in de Financieele Com missie, en voor hot groote aandeel, dat hij in de hervorming dier commissie heeft ge had Hulde brengt spr. den heer de Jong voor de wijze, waarop hij steeds in deze verga dering is opgetreden. Wij kunnen, het niet altijd allen eens zijn,- maar do manier, waarop wij den heer de Jong voorstellen hebben hooren afkeu ren of verdedigen, is boven onzen lof ver heven. liet spijt spr. dan ook, dat hij deze ver gadering, do gemeente gaat verlaten. Spr. wenscht hem toe, dat iiij in zijn nieuwe gemeente 'n aangenomen werkkring zal vinden, dat daar ook zijn groote deugden en kracht zuilen worden gewaar deerd, en dat hij daar nog lang in volle gezondheid zal mogen arbeiden, (Applaus.) Do heer de .leng dankt den voorzit ter voor do vriendelijke woorden, die deze tot hem beeft gericht, en rlen Raad voor diens teekenen van instemming daarmede. Toen spr. in het voorjaar van 1911 werd aangezocht een candidatuur voor den ge meenteraad te aanvaarden, hoefl hij dit aan vankelijk geweigerd, omdat hij zich aller minst den man achtte om de iocale belan gen van Schiedam te bevorderen. Toen daarop echter werd aangedrongen heeft hij zich do candidatuur en do daar op volgende benoeming laten welgevallen, omdat hij vreesde, dat hij do belangen der gemeente meer z.ou benadcelen, wan neer hij bleef weigeren het lidmaatschap van den Raad te aanvaarden. Dc voorzitter hoeft spr. dank gebracht voor de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, maar spr. heeft slechts gedaan wat zijn plicht was, misschien slechts ten halve. Spr. heeft dikwijls deze vergadering ''-r- lalen onder den indruk, dat hij eigenlijk te weinig had gedaan. Alen zal begrijpen, dat spr. steeds slechts de algemeene belangen voor had. Hij was met geen enkel persoonlijk belang in de zaken der gemeente betrokken. Dat alge meen belang heeft hem in de ziel gegre pen zoodanig, dat hij zich Schiedammer gevoelde. Vooral was dat op den merk- waardigen 23en Juli, en hij kan verzekeren dat hij dien zijn leven lang «iel zal ver geten. Spr. zal blijven belang stellen in Schie dam, Hij stelt zich voor, dat de vitale belangen ven Schiedam hel best behartigd worden door een spoedige annexatie hij Rot terdam. Dat treft velen misschien pijnlijk als ge boren Schiedammer, maar spr. zegt dat uit volle overtuiging. Ongeacht gevoels kwestiën, ongeacht belangen van persoon lijken aard, gelooft spr. dat het in het belang van Schiedam zal zijn. Zal Schiedam aan den oever van don grooten. waterweg tot ontwikkeling komen, dan zaJ het bij Rotterdam moeten wor den ingelijfd. Het is voor spr. werkelijk do vraag, of de Raad van Schiedam in het belang van de ontwikkeling dier gemeente voldoenden invloed zal kunnen uitoefenen. Spr. begrijpt echter wel, dat deze an nexatie nog niet zoo spoedig zal volgen, en hij wenscht den voorzitter toe, dat hij nog jaren aan het hoofd der gemeente zal staan. Spr. heeft met veel genoegen kennis met den heer Honnerlage Grete gemaakt; hij heeft hem leeren kennen als een loyaal magistraat, als een aangenaam voorzitter in den Raad. Zijnerzijds brengt spr. hem dank voor de welwillendheid, waarmede de Burgemeester hem steeds is tegemoet ge treden. Ook is spr. dank verschuldigd aan den secretaris en dc ambtenaren ten stadhuize voor de medewerking en voorlichting die hij steeds bij hen heeft gevonden. Hier m het gebouw is voldoende hulp en steun te vinden om achter de zaken te komen. Thans nog een enkel woord aan den Raad. Spr. verlaat deze vergadering «iet zon der gemengde gevoelens. Men zal dit be grijpendoch hij wil niet te diep hierop ingaan. Spr. heeft steeds veel belang gesteld, in de vraagstukken, die hier lor oplossing kwamen. Hij is geen vechtersbaas in de politiek, zooals deze zich in den laatsfen tijd heeft ontwikkeld. De meerderheid in den Raad hoeft haar nfandaat ontleend aan do, zooals men dat noemt, Christelijke beginselen.. Dat heeft spr. leed gedaan. Wanneer spr. met zijn medestanders hiei in de oppositie verkeerde, hebben zij dit zeer zeker niet gedaan uit eigen belang, maar uit naastenliefde, uit liefde voor de gemeenschap. Het groote verschil zat dan ook veel meer in het verschil van levensopvatting, dan in levensbeginselen. Spr. heeft hier van de christelijke be ginselen weinig bemerkt, alleen bemerkte hij, dat hier een aaneengesloten meerderheid was, wier stem vooruit bepaald was. Spr. eindigt met allen de beste wen- schen toe te voegen. (Applaus.) AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedams che Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden. Circus Variété. Specialifceiten.programma. Heden en volgende Avonden Casino, 8 u. Specialiteiten-programma. 9 Oct. Patrimonium. Bazaar van a.m. 3 tot 's avonds 10 uur. 9 Groote Schouwburg, 8 u. Edyth Walker K. u. K. Kammersiingerin. 9ii 1 len 12 Oct. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Gezelschap Spree. Blanke Slavin, mein. 10 Groote Schouwburg, S uur. Het Tooneel. Dir. W, Rooyjarerds. 't Ca fé'tje. 10 Tivoli Sejhtuwburgj 8 u. Kon. Vloreen. Ned. Toon. Rutherford Zoon. 12 Groote Schouwburg, Opera Italia ns, 8 uur. La Bohème. Einstigo karakteristiek, Richard Lavels geeft in de „Nieuwe Gids" een schets: „De Burgemeester", die hii noemt: proeve eener ernstige karakteristiek en die aldus begint: De burgemeester gevoelde zich nog altijd onbehagelijk in zijn ledematen, waarin een brandend gevoel gloeide door den slapeloo- zen nacht, dien hij had doorgebracht in zijn bod, zich heen en weer werpend, nu eens liggend op zijn reehterzijde, dan, op z(jn linkerzijde, stootend en stampend met de voeten tegen de planken van het houten le dikant, clan weer met zijn vingeren knijpend op jeukende plekken van zijn rusteloos lichaam. Hij was toen maai" vroeg opge staan en gaan wandelen door de velden, die het dorp omringden en waaruit slechts ecu paar dagen te voren 'de laatste haver was weggevoerd naar de schuren on die nu kaal stonden met stoppels en jong opgroeiende klaver, geflankeerd hier en daar met de vet tige, malschc bladen der bieten en de kan tige en lagere der knollen. In zijn bed, bij hel eerste grijzende mor genlicht, nog vóór de opkomst van 'de zon, had hij ding gezocht naar de vloo, die hem den slaap had ontnomen en die hij niet naif kunnen vinden. Hij had cTo lakens in bet oeci doorzocht, maar er was mels le zien. Hij begon nu zich af te vragen, hoe hij dio nooit, en nooit, voor zoover hij wist, had zou hebben opgedaan. Zijn hond had er die hem eene afgestaan. Rollerdamsche Rechtbank, Voor de Rolterdamscho rechtbank stond gisteren o. a. terecht do 22-jarige glasbla zer 11. M. v. L„ te Schiedam. Do glasblazer A. Nieuwstenten verklaarde, dal v. L. herin op 31 Aug., toen hij in de gang van zijn woning stond, een slag had toegebracht, die in het gelaat bedoeld was, maar terecht kwam tegen den arm, die N. Ier afwering ophief. Een zuster en een buurvrouw van bekl, bevestigden deze verklaring. Bekl. kon zich van het geval niets herin neren. Hij was dronken geweest en wist al leen, dat hij des nachts in een vreemd huis wakker was geworden. Op de vraag van den president, waarom hij dan zoo dronken was, geworden, ant woordde bekl. liet was Koninginnedag. De officier vestigde er de aandacht op, dat dit een van de vele stakingsdelicten is, die in den laatsten tijd zijn voorgekomen, en eischte, ter zake van mishandeling, veer tien dagen gevangenisstraf. 's Middags werd uitspraak gedaan en bekl. veroordeeld tot twee dagen gevange nisstraf. Bij de politie had de 32-jarigo fabrieks arbeider N. D. S., te Schiedam', bekend oji 8 Sept. het onderpancel van de huisdeur van got. v. d. Haven stuk te b ben getrapt. Bekl. gaf thans op, 'deze bekentenis te hebben afgelegd, omdat men hem gezegd had, dat het zoo gebeurd was. Hij zelf wist er niet van; hij was dronken geweest. De door hem aangemelde schade had hij vergoed. Ook in deze was de stakingskwestie aan leiding tot bekl.'s optreden. Eisch wegens vernieling, veertien dagen ecvnnaenisslraf. 's Middaas werd bekl. veroordeeld tot f 10.boete, subs. 19 dagen hechtenis. De losse werkman v. d. Hoyden had, op 18 Aug. in een tapperij te Schiedam, waai' hij een glaasje bier dronk, zonder ecuiga reden, van den niet-versobencn beklaagde Jj. P. S. twee stompon in het gezicht gekregen, waardoor liet bloed hem1 uit den neus liep. Twee andere getuigen hadden de stompen zien toebrengen,. Eisch wegens mishandeling; een maand gevangenisstraf; bekl. staat ongunstig be kend en is reeds in 1910 wegens mishande ling veroordeeld. 1 1 Den 21-jarigen fabrieksarbeider J. L,, te Vlaai-dingen, was ten laste gelegd, aldaar op 22 Aug. den glasblazer A. Th. de Ko ning, opzettelijk en gewelddadig te héb ben gestompt. Deze, die niet tot de stakers behoort, deelde mtec, dat hij door slakei's was uit gescholden, toen hij de Kippeiibrug wilde overgaan. Hij zag bekl., die homi even eens uitschold, op hem afkomen en voelde een oogenihlik later een stomp in zijn rug. Hij zag niet wie dit deed, maar keerde zich dadelijk om en bemerkte, dat bekl. do hand terugtrok. Naar get.'e meening, kan oen ander dan bek], de mishandeling niet gepleegd hebben; niemand dan alleen be klaagde bevond zich achter hem. De tweede geinige tvciklaarde, gezien te hebben, dal bekl. den slomp toebracht. Bekl. zeide, dal luj de Koning niet had uitgescholden en hém niet had aangeraakt. Op verzoek van nu. C'. C. A. Oskam, aan wien eer?' Maandag de verdediging in de ze zaak werd opgedragen, schorste de rechtbank deze zaak tot 15 dezer. i 1 M '.lil De rechtbank heeft gisteren veroordeeld. P,. S., '25 jaar, ^glasarbeider te Schie dam1, wegens mishandeling, ,tot twee da gen gevangenisstraf. J. K., 25 jaar, bootwerker te Schiedam en Bi. H. B., 41 jaar, kras te Rotterdam', den eerste wegens -mishandeling hij herhaling en tweemalen, gepleegd, .den tveeede 38^ - i h- !-"•

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2