Cacao 65"" Jaargang. Zaterdag 19 October 1912. Wo. 14049 Oil Miner tataat Pil DE1E blafa Eerste Blad De hertogin van Malakoff. H ii i jjujjouiiAia Deze courant verschijnt 'd ag e 1 ijk's, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaaloor Schiedam en Y laar dingen fl. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schi odarn on Vlaar'dingen 10 cent. Afzon'derlijko nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek korte Haven). Prrfs der Advertentiën: Van 16 regels f 10.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groolo letters naar do plaals die zij innemen, Advertentiën Lij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau to bekomen.; In de nunimer3 die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie;-, bij voor uitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 19 Oct. 1912. DE BALKANOORLOG. Van het oorlogslerrcin. Do oorlog is thans in vollen gang, De Turksche operaties te land tegen Bulga rije zijn begonnen met een gevecht aan de grens langs den Oricnt-spoorweg. De Turksche troepen zijr. van Moestafa pasja uit opgetrokken langs do Marilza-rivier on stieten daar op heftigen tegenstand dol Bulgaren. Een voorpostengevecht ontwikkelde zich in den loop van Woensdagavond, een ta melijk hevig gevecht, dat lot den morgen duurde. De strijd scheen onbeslist, toen do Turken, die versterkingen gekregen had den, plotseling met een infanterieaanval de Bulgaren uit hun stellingen verdreven. De Bulgaarsche troepen moesten zich al vech tend langzamerhand terugtrekken naar Ga- ramanli. De Turksche troepen achtervolg den hen tot ongeveer 20 K.M. ver op Bul- gaarsch gebied. De voor het verloop van den oorlog zeer belangrijke vraag, waar de hoofdmacht van het Bulgaarsche leger, die geroepen is den beslissenden slag tegen Turkije te leveren, staat, schijnt opgelost. Een particu lier telegram n.l. uit Sofia aan den „Berl. Lokal Anz." zegt: „Servische troepen door kruisen in de laatste dagen Sofia. Hun doel is Koestendil ten Z.-W. van Sofia, waar slechts een kleine Bulgaarsche afdcc- ling geconcentreerd moet zijn. Ook moet do zoogenaamde vliegende colonne, die van Philipopel uit de passen over het Ilhodopc- gebergte, waarvan er één slechts met vrachtwagens gepasseerd kan worden, be schermt, niet sterk zijn. Alles wijst erop, dat drie Bulgaarsche legercorpsen, elk van drie divisies, in hoofdzaak tegenover Mocs- tafa-pasja, ten noordwesten van Adrianopel, geconcentreerd - zijn. Dc Turken moeten vandaar teruggetrokken zijn en 20.000 man te Adrianopel, en de rost van de beschik bare strijdmacht in veldvestingen, ten oos ten van de vesting Adrianopel tot Kirkkilisse hebben. De Bulgaren werken met groote haast aap. het in orde brengen van den spoorweg van Slara Zagora naar Tirnowa aan de lijn Sofia-Varna." Het Bulgaarsche regeeringsblad j,Mir" meldt uit Koestendil, dat in zuidelijke rich ting kanongebulder gehoord wordt. De Ser viërs vechten daar reeds met de Turken. Een telegram, gistenniddag uit Konstan- tinopel gezonden, bericht, dat aan de Bul gaarsche grens het vechten bij Ortakoni en Basjanki voortduurt. De uitslag is on gewis. D-e tegenstanders behouden ieder hun stelling. 11 Uit de elkaar tegensprekende berichten Vrij" naar het Duilsch door HENRIËTTE v. MEERI1E1MB. U) Toen opeens wendde hij het gesprek over een anderen boeg en sprak over een diejis!- aangelegcnheid, om den jongen officier geen tijd tot nadenken te geven. In de beste stemming nam hij vervolgens afscheid. Graaf Reille bleef den ganschen dag ter neergeslagen, en martelde zich met verwij ten van eigen schuld. Waarom had hij zoo spoedig en gewillig do belofte afgelegd zich terug te trekken'? Wat zou Melanic wel van hem denken? Zou het vertrouwen in hem deze beproeving kunnen doorstaan Zooals de kat met een muis speelt, zoo had Pélissier met hem gesold. Do man oefende bepaald een magnetische kracht °P hem uit, Voor 't eerst gevoelde hij een gevoel van weerzin in zich opkomen voor 'ten man, wien hij zooveel te danken had Sedert langen tijd had madame Guizot «aar salon niet zoo vol gezien als heden. Slechts 'met moeite worstelden de la keien zich met hun preascrtccrbladon vol vërfrisschingen door de groepjes van gas- over dc gevechten tusschen Turksche en Servische grenstroepen, is geen duide lijk beeld van den toestand to krijgen. Wanneer men geloof mag hechten aan de berichten uit Belgrado, dan zijn do Serviels thans bezig met een poging, den spoot weg WranjaUskub ie bezetten. Particuliere telegrammen zeggen hieromtrent: ;,Een Ser vische afdeoiing rukte dadelijk na de oor logsverklaring via Ristowatsj op en bezette het Turksche grensstation Zwibetsje. Daar worden Servische spoorwegambtenaren aan gesteld. s Nachts werd verder gemar cheerd tot hij Bujanowtzo, 10 KAL van de grens. Vandaar rukte het Servische leger gistermorgen op naar Koemanovo, waar men tegen gisteravond een groot gevocht verwachtte. De Turksche voorposten bij Sjcnitsa, in het sandzjak Novi Bazar, zijn door de Serviërs aangevallen. De Serviërs moes ten zich terugtrekken, aldus een telegram uit Saloniki. De Albaneescho vrijwilligers trokken daarop over de grens bij Prisjtina en veroverden op de Serviërs, na hevi- gen strijd, ecnige kanonn&n. De pogingen, die door de Servische ro- geering in het werk werden gestold om de Albaneezen op hun zijde te krijgen, zijn bijna geheel mislukt. Tien duizend ge wapende Albaneezen vechten reeds op dit oogonblik in de nabijheid van Uskub en Skoetari met den vijand. De meeste Mir- dietcn hebben zich voor don sultan ver klaard en een eed afgelegd dat zij Tur kije zullen verdedigen. Van de Monte negrijnsche grens is weinig nieuws. Dc overwinning der Turken bij Krania in de buurt van Toezi wordt be vestigd, De Montenegrijnen moeten daarbij een verlies van 300 dooden en gewonden hebben geleden. De Turksche minister van oorlog ontkent, dat de Montenegrijnen Skoetari ernstig be dreigen. Hij staat met den bevelhebber in telegrafische verbinding. G r i o k' s c h e troepen "hebben Donder dagavond op verschillende punten de Turk sche grens overschreden, zonder dat zij werden tegengehouden. Een telegram uit Sorfidzje meldt, dat het Griekschc leger gisteren in de buurt van Miloena op Turksche troepen is gestoo- ten. Het gevecht duurde bij het afzenden van het bericht nog voort. In Tlirkije. Volgens een officinale mededeeling, is voor de uitgaven voor een mobilisatie voor den tijd van drie maanden, een krediet van G,526,11C pil, toegestaan. In Thraciö zijn thans, ongerekend liet garnizoen van Adrianopel, 200.000 man ge- conccnticerd. Volgens een bericht uit Konslanlinopel aan do Londensche Standard" hebben do gezamenlijke Albaneczenhoofden, die do drie millioen Albaneezen uit de distric ten Monastir, Uskub, Skoetari en Janina vertegenwoordigen, aan de Turksche regee ring verklaard, dat zij nimmer zouden dul den,- dat niet-Osmanen eenig deel van Al banië zouden bezetten. Zij verwittigen voorts de regeering, dat zij gemakkelijk 200.000 gewapende mannen konden ver zamelen om het vaderland te heipen erdo- digen. /van een brief van den oorlogscorres pondent van het ,-,Berl. Tngebl," uit Kon- stantinopel, is het volgende ontleend; y,Op dit oogenblik ratelen de kanonnen langs mijn vensters, cn ik kan constatee- ren, dat de bespanning uitstekend is. Een Duitsche batterij zou zich er niet voor behoeven te schamen. Alle paarden zijn zeer goed opgetuigd, geheel naar Duitsch model. De Krupp-kanonnen van de artille rie zijn minstens even goed, zoo niet he ter,- dan de Duitsche. üf dc Turken een behoorlijk gebruik zullen maken van hun goede artillerie,- is een andere kwestie. De materie aan menschen,- paarden on geschut is in elk geval goed. Ik vrees bijna dat wij, oorlogscorrespon denten, niet veel van den eigenlijken oor log te zien zullen krijgen. De door de Porto gemaakte bepalingen zijn voor ons zeer scherp. Of zij ook zoo scherp toegepast zullen worden, moet de lijd leeren." Iri Griekenland. In de Grieksehc Kamer heeft gisteren de minister van buitenlandscho zaken me dedeeling gedaan van de oorlogsverklaring. Do minister zeide, dat Turkije tot op het laatste oogenblik zijn vertoogon cn be loften heeft vermenigvuldigd, teneinde Grie- 1N !828 werd de cacao poeder uitgevonden door Van Houten, die daarvoor van Koning Willem I een octrooi verkreeg. De Van Houten's Cacao vindt sedert zijn weg over de geheele wereld, en dit product van den uitvinder werd nog nimmergeëvenaard. Sedert eenigen tijd werd door de Koninklijke Cacaofabriek van C. J. van Houten Zoon ook een tweede soort onder den naam RONA cacao in den handel gebracht, om te voldoen aan de vraag van het publiek naar goede en goed- koope cacao. Van alle cacao- soorten nadert dit fabrikaat RONA het meest het oor spronkelijk product van den uitvinder. Het heeft weer den echten krachtigen cacao- smaak, zooals door bevoegde beoordeelaars wordt erkend. Bij de bereiding moet er vooral op gelet worden dat slechts weinig cacaopoeder noodig is voor een smakeiijken kop. Daartegen wordt nog al dikwijls gezondigd, misschien omdat men van andere soorten gewoon is nog al vee! te gebruiken. Op een kop moet men niet meer nemen dan een theeie-*-! RONA cacao (ongeveer b h 7 gram), en bij bereiding van grootere hoe veelheid tegelijk kan men volstaan metongeveer35gram (U/s 2 eetlepels) op 1 Liter melk. Uit een Liter (kan) melk schenkt men gewoonlijk 7 koppen, zoodoende maakt men dus wel200koppen smakelijke melkchocolade uit 1 kilo RONA cacao van 1.50. Men ziet, het is een uiterst goedkoop® drank, vee! ge zonder dan koffie en thee, die de zenuwen prikkelen, en veel aangenamer van smaak. Op de goede bereiding moet echter we! worden geletgoed kokend water of goed kokende melk brengen den heerlijken smaak veel beter tot zijn recht, dan wanneer men alleen maar warm water of warme melk neemt. kenland los te maken van het verbond der Balkanstaten. De minister-president Vcnizelos las do Ko ninklijke boodschap voor, waarin gezegd wendt, dut het lijden, van hun verdrukte broeders dc Balkanstaten heeft gedwongen hun toevlucht tot do wapenen te nomen. Voorts las hij ecu telegram van den kroon prins voor, meldende, dat hot Grioksche leger hel Turksche grondgebied is binnen gerukt. Do minister van marine deelde mede,- dat dc vloot vertrokken is. De voorzitter van de Kamer, die zich' nauwelijks kon verstaanbaar maken «looi de geestdriftige toejuichingen der vergade ring, vroeg toestemming om uit naam van do Kamer opnieuw een broederlijken groet te zenden aan de verbonden Staten, nu te midden van de geestdrift van geheel Grie kenland het kanon in naam der Christe lijke beschaving tegen de barbaren buldert, 'De mogendheden. Hot „Wiener Journal" meent te weten, dat Rusland zich hij geheim verdrag heeft verbonden om dc Balkanstaten, zoo dezo in den oorlog ongelukkig mochten zijn, ge- wapenden steun te verleunen. In diplomatieke kringen te Sofia wordt beweerd, dal de onderhandelingen tusschen do groote mogendheden, ondanks het uit breken van den oorlog, worden voortgezet. Vooral Frankrijk geeft zich veel moeite. Zelfs ia Bulgarije is men niet ongeneigd om nog op onderhandelingen in le gaan. Men verwacht do tusschenkomst van do groote mogendheden, die omioodig bloed vergieten wcnschen tc voorkomen. Do autonomie van Macedonië zou voor de groote mogendheden reeds -een uitgemaakte zaak zijn,, GEMENGDE MEDEDEELINGEN. De oude dame straalde van bevredigde ijd'ellieid. Twee roode vlekken van. opwin ding brandden op haar wangen, alsof het .aan haar to wijten was, dat zich zoo vele diplomaten en hooge officieren hij haar bevonden. De meesten waren uit 'nieuwsgierigheid gekomen. Want als een loopend vuurtje ging door de Parijscho kringen bet gerucht, dat generaal Pélissier aanzoek om de hand vpn do kleine Mekmio Guizot zou doen. Waarschijnlijk had NM zich iets laten ontvallen daarover. Wie er verder over gesproken had, wist natuurlijk niemand. Genoeg, men sprak er over en ook over do nieuwe gezelschapsjuffrouw van ma dame Guizot, eenn jonge Russische, wier vader Sebastopel verdedigen moest. „Ifao hrillant ziet mijn jonge landge- nooto eruit," zei de vorstin Bogralion, ter wijl zij Natascha door haar lorgnet met hinge schilpad steel bewonderde. „Hot don kerrood zijden kleed met zwarte hoeken staat haar voortreffelijk. Welk een eigen aard i gen smaak!" „Het ovenvinningstecken v,an de Turken, do Ralve maan, draagt zij reeds in het haar. Laten wij hopen, dat dit geen boozc voorspelling is," [antwoordde v. IJfilmer lachend. Do conversatie tusschen de aanwezigen stokte niet. Als bekwame raketters wierp do een de ander een vraag op po litiek of militair gebied voor. Doch het nu ernstig belegerde Sebastopel was stel het punt, waar alles om draaide. Het over- winningsveld na. den gewonnen slag aan do Alma breidde zioh gestaag uit, Ongeduldig wachtte men 'n nieuwe over winning. In tegenstelling daarmee trof het bericht van den uitval der Russen bij Ba- laklana zeer pijnlijk. Itet had hun weliswaar geen noemenswaardig voordcel gebracht doch do Verbondenen hadden groote ver liezen geleden. In ieder geval hadden «1q Russen tijd ge- wonnon, de vesting werken van Scbastopol aanzienlijk le versterken. Parijs mopperde en riep om oen nieuwe overwinning. Pélissier wachtte een pauze in het ge sprek af. i Hij was zeer terughoudend in zijn uitla tingen omtrent do veelbesproken belege ring. 1 Toen de plaats naast den zetel der gast vrouw open kwam, nam hij die snel in. Madame Guizot knikte hem genadig too. •„In uw salon vindt men gasten van aller lei politieke kleur. Waarlijk het is moei lijk te zeggen dat uw kring geheel uit Bo- naparlisten bestaat. Ik zie vele aanhangers van het oude regime." Madame Guizot glimlachte. Zij' doorzag do bedoelingen van den generaal en zeide: -„Don Bonapartistcn schijnt het huis van de weduwe van een minister van koning Louis Philippe niet veilig. Wat zal zulk een arme zieke vrouw als ik hen daaraan doen Mijn kleinzoon helpt me niet on mijn kleindochter is nog hall eon kind ;,Ilet beste zou zijn uw kleindochter uit to huwelijken aan iemand, die zeer vcol liefdo voor den keizer gevoelde. Dat zou alle moeilijkheden uit den weg ruimen." ;,Ja ge hebt gelijk generaal, als er iemand te vinden was, die aan de eischen voldoet, welke ik stol aan den toekomsligen echtgenoot van mijn kleindochter zeker, dan zou dat het beste zijn. „U stelt natuurlijk zeer hooge eischen?' „Een hoogo rang is do hoofdzaak, cn geldbezit iiï do twefedo plaats. Hel laatsle wilde ik, opdat ik daardoor de zekerhfcid verkrijg, dat de kleine niet om do mil- lioenen van haar grootmoeder getrouwd wordt. Aan een armen man geef ik haar derhalve mot." „Volkomen terecht. Voor oen bruidschat jager is mademoiselle Melanin to goed.' „Het komt zoo menigmaal voor." „Madame is wijs genoeg, ongewenschle hmvelijkscandidaten zonder vooruitzichten op een afstand te houden." „Denkt u aan oen bepaald persoon, gom raai?'.! 1 S'a! „Misschien. Ofschoon 'de jonge graaf Reillo roods onschadelijk gemaakt is." „Waardoor?" „Ik heb hem' de belofte laten doen, zich voorloopig terug to trekken." Madame Guizot lachte boosaardig, „Uw strategische maatregelen in den krijg zullen misschien boter zijn. als deze. Rijk dien kant eens uit. Daar staat mijn klein- doshter eb babheU qvetig m'et graaf Reille» Italië on Turkije. Het vredesverdrag tusschen llalië en Tur kije is gisteren definitief onderteekend. In verband hiermee hebben de beide regee- ringen onmiddellijke en gelijktijdige sta king der vijandelijkheden gelust. Uit ltome wordt thans officieel de in houd van liet verdrag hekend gemaakt, ilct komt in hoofdzaak overeen met wat cr reeds over hekend is gemaakt. Voorts ko- jnen or nog bepalingen in voor,- waarhij Italië zich verbindt om met Turkije ecu handelsverdrag te sluiten op den grond slag van het Europceschc publieke recht d. w. z. dat het aan Turkije zijn vol komen economische vrijheid laat; niet meer beperkt door capitulaties en andere tracta- ten zoomede zich verbindt de Italiaan- scho postkantoren in het Turksche rijk op. te heffen, alles onder voorwaarde, dat de andere mogendheden lot denzelfden maat regel overgaan. Om zijn tevredenheid te bcloonen over do goede cn trouwe diensten, door Ita- liaanschc onderdanen dio hij het uitbreken van den oorlcg ontslagen werden; in de verschillende takken van dienst bewezen; Kijk eens hoe zij gloeit, de kleine dwaas-, hoofd.". Pélissier b'cot op zijn knevelharen. „Een hoer moet toch antwoorden, als, do dochter des huizes hem aanspreekt. Reille houdt zijn woord, daar bon ik zeker, van. Kijk maar, hij draiut zich-,-reeds om naar een andero dame. Mademoiselle Me lanic ziet er teleurgesteld naar." „Ja, zoo'n kind van negentien jaren kan; zich nog niet bcheersolien. Eu alle bolof-. ten van den jongen officier helpen niet. Do hartstocht is machtiger dan, allo goede voor-* nemens. Doe mij een genoegen cn zendt uw adjudant zoo ver mogelijk van Parijs.- en, ik verzeker u in de plaats daarvoor.,"J „De hand van uw kleindochter?'! „Vraagt u mij in ernst daarom?" „Het is mijn, dringende wenscli, mades moisello Melanio to trouwen." „Weet u wel, dat zij eigenlijk 'de doehs ter van een Russisch banneling is? Geeft u daar niet om?" „Neen. Russisch cn Fransch bloed mengt zicli uitstekend. Wees er van verzekerd,- als u do toestemming van uw klcin'dock-. ter voor mij kunt bewerken, zal ik steeds uw onderdanige dienaar zijn," „Zeer strooiend voor mij. Ik vorzekel; li do toestemming van mij nkleindocihlcr. Maak nu dat Reillo wegkomt. Dat is jdo hoofdzaak." Pélissier dacht ha. (lïïordt vervolgd,l SCHIEDAMSCHE COI RANT. RON*

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1