RATIS TJJBSCHRIF SOLO A 0 VOOR BE UfelJEB jjR§) EMSER ZOUT. BINNENLAND. Consnlalre dienst. Bij Kon. besluit van 14 dezer is do beer N. Pintb da Silva Vallo erkend "en toegelaten als eon-uü-generaal van Brazi lië lo Rotterdam voor Nederland. ■Woonwagens on woonschepen. Ingediend is een wetsontwerp, houdende regeling betreffende woonwagen en woon schepen. Blijkens do m "mor ie van tixdichting komt het stelsel van het wetsontwerp op liet volgende neer Geen woonwagen of woonschip mag be woond worden, zonder vergunning van een commissaris der Koningin, vetleetul aan een der bewoners. De vergunning wordt alléén verleend, indien do woonwagen ol' het woonschip ter bewoning geschikt is, en de bewoners voldoende middelen van bestaan hebben. In de vergunning worden vermeld de namen der personen, die in den woonwa gen of bet woonschip mogen verbljif hou den. Do burgemeesters der tijdelijke verblijf plaatsen, zijn bevoegd, op> verzoek van den houder der vergunning, de namen van per sonen te schrappen en nieuwe namen bij to schrijven. In de vergunning wordt tevens vermeld het geoorloofd maximum aantal bewoners en bet nummer der vergunning. Dit nummer moet, ter vergemakkelijking van de opsporing door de politie, op dui delijk zichtbare wijze op den woonwagen of op bot woonschip worden aangebracht. Een algemeene maatregel van bestuur stelt omtrent een en ander nadere voor schriften. De. vergunning wordt verleend voor den tijd van 3 jaren, doch kan in dien tijd worden ingetrokken, om bepaalde in de wet genoemde redenen. Tegen besluiten tot Weigering of intrek king der vergunning staat beroep open bij den min. van Justitie. Bovendien ver zekeren strafbepalingen de naleving van de wet. Met het in werking treden van de wet vervallen alle gemeentelijke verordeningen op het stuk der woonwagens. Alleen blijven de gemeenteraden bevoegd in de gemeente een bepaalde plaats aan te wijzen, waar woonwagens en woonschepen eventueel moeten bevinden. Het verblijf in de ge meente aan woonwagens en woonschepen geheel te ontzeggen zal echter niet meer geoorloofd zijn. Ten slotte zorgt een overgangsbepaling er voor, dat die bewoners, die wel een geoorloofd en voldoend middel van bestaan hebben, doch wier woonwagen of woon schip onvoldoende is ingericht, gedurende hun leven dit voer- of vaartuig zullen mogen blijven bewonen. Het uitstervingssysteem wordt hier dus toegepast. De belangrijkste afwijkingen van het stel sel der Staatscommissie bestaan hierin: a. do vermelding van de namen der- personen, die in den woonwagen of hot woonschip mogen wonen b. den duur der vergunning; c. de mogelijkheid van beroep tegen wei gering of intrekking der vergunning; d. de bevoegdheid der gemeentebesturen na liet in werking treden dezer wet; en e. de overgangsbepaling. Onze nieuwe munten Naar het „Hbld." verneemt, zulten onze nieuwe stuivers tukjes, de hoekige lil., niet eerder in omloop worden gebracht dan in de tweede helft van het jaar 1913. Over eenige weken zullen de nieuwe 5- gulden goudstukjes reeds gemunt worden. Do technische vóór-werkzaamheden voor beide nieuwe muntstukken zijn reeds ge- ruimen tijd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. Popularlseerlng der electrlclteltsfabrlek tc Lolden Door B. en W. van Leiden wordt, over eenkomstig het advies van commissarissen der stedelijke fabrieken van gas en elec- triciteit, voorgesteld de invoering van een tarief, analoog aan de muntgastarieven bij de gasfabriek, opdat ook de kleine man ge bruik van eieclriciteit kan maken. Een an dere wijziging, die zij voorstellen, betreft het beschikbaar stellen van electro-moto- xen in huur of op afbetaling, teneinde de aansluiting der klei n-in dus trie to bevorde ren. Eindelijk wil men do huur der blectrici- teitsmeters verlagen, wat mede, tengevolge der verbeterd© constructie, en het vermeer deren der aansluitingen mogelijk is. ven, alsmede het sleepon van schepen on het verlecnen van assistentie aan in nood verkeerondo vaartuigen, en voorts al dat gene, wat met oen en ander in onmiddellijk verband staat, maar met dien verstande, dat do vennootschap nooit meer mag bezit ten dan één trawler. Duur: 25 jaren. Kapi taal: f30,000, verdeeld in GO aandeden van f 500, waarvan 24 geplaatst en volge stort. Dc vennootschap wordt bestuurd door een raad van beheer, bestaande uit ten min ste 2 en ten hoogste 4 leden. Voor de eer ste maal zijn benoemd tot leden van den raad van beheer de hoeren ,7. K. de Groot, nir. bakker, te Uinuiden, Ph. Zwart, visch- handelaar Ie Uitluiden, M. Verburg, kans- keeper en viscliliandelaar, te Middelburg, en P. Vetburg, groentenhamldanr, te Rotter dam. Stoomvteseherij-Manlsdiappij „Trio", te Umuiden, gein. Velsen. Doel: het exploitec- ren van stoomtrawlers, het uitoefenen dor zcevisseherij in haar vollen tunvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, -het vaten van koopvaardijgoederen, alsmede liet sleepen van schepen cn het verlcenen van assistentie aan in nood verkeerondo vaar tuigen, en voorts al datgene te doen, wat met een en ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande echter, dat de vennootschap nimmer meer dan één trawler in eigendom zal hebben. Duur: 30 jaren. Kapitaal: f30.000, verdeeld in 30 aandoe- len van 11000, waarvan 18 geplaatst. Dc vennootschap wordt bestuurd door oen raad van beheer, bestaande uit 3 leden. Correctie. In het artikel in ons nummer van Don derdag, „Tegen de protectie in Duitsch- land", is een zinstorende fout geslopen. Ten aanzien van de opbrengst der graan rechten leze men: (Hiervan komt nog niet Vs, in den vorm van invoerbelasting, ten goede nan's lauds schatkist. Het overige meer dan "/s dus komt terecht in de zakken van par ticuliere personen in den vorm van ver hoogde prijzen. TJo zetter had de verhouding juist om gekeerd. OVERSCIIIE, 22 Nov. Gisteravond is hier in de Delflsche Schie nabij de olie molen gezonken het sleepbootje A, kapitein J. Rodenburg, uit Rotterdam, dat de le dige zandbakken van de Sliedrechtsche Zandbakken Maatschappij voorttrok. De op varenden wisten zich bijtijds te redden door op de zandbakken over te springen. Heden middag is vanwege de assurantiemaatschap- pij met 'n drijvenden bok van de firma De Ridder uit Delfshaven de boot gelicht. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. 1 Aanvullingsagcnda. 12, Voorstel van Burgemeester eu Wet houders om, ten einde te voorzien in het onderwijs van den heer W. Oosterbann, die 1 Januari a.s. vertrekt, te benoemen tot leeraren aan de Hoogere Burgerschool tot 1 September 1913 de hoeren: IT. van Loghem, te 's-Grarenliago, en f'. J. van der Waals, te Rotterdam. Uit Delft. B. en W. van Delft hebben gisteren, ver gezeld van den ingenieur R. Kuiper, tc 's-Gra.venhage, oen bezoek gebracht aan de (winplaats van de waterleiding te Monster, in verband met de beweerde mogelijkheid om Delft van voldoende drinkwater te ■voorzien. Nanmlooze vennootschappen. De St.ct. (no. 274) bevat o, m. de sta tuten van de vennootschappen Zeevisscherij-Maatschappij „Zeeland", te Umuiden, gem. Velsen. Doel: de uitoefe ning van de zecvisscherij in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoede- Yoor liet Ned ïtoodo IfniR. Het „Comité Schiedam" van hel Wed. Rnode Kruis veizoekt ons liet volgende tc plaatsen. Heden voor acht dagen weid van bier verzonden, ten behoeve van de kleine am bulance, onder dr. Van Lingbeek, welke gis teravond naar Turkije is vertrokken: drie echhè'idskisten, elk bevattende kleercn en beddegoedg voor 5 gewonden, een kist ver bandmiddelen, en twee kisten kaarsen. Deze laatste en eenige verbandmiddelen ingeko men als gift. De onkosten voor bovenstaan de en een som van f200 gisteren aan het Hoofdcomité te 's-Gravenhage afgedragen, vormen tc saam het bedrag, ingekomen op de circulaires, ml. f523.25, plus f 41.25, ontvangen uit kinschoten (Utrecht). Hot comité v. h. Roode Kruis, dankbaar voor do giften in geld en in natura bovenge noemd, verzoekt nochtans allen sladgenoo- ten, die iets willen bijdragen, tot verzach ting van do groote ellende welke daar ginds nog maanden zal worden geleden, spoedig hun gaven te zenden aan een der onderge- teekendon, zullende alle giften, zoo kleine als groote, gaarne worden aanvaard. Mej. Brittenburg, Broersvest; mevrouw Poortman, Dam 8; de heer Evers, apotheker, Lange Haven; mevrouw Prins, N. Haven '153; mej. van der Schalk, Plantage 133; dc heer Van Luik, Warande 51. Lezing Protestantenbond. - Gisteravond hield dr. Haverkamp, van Nijmegen, zijn aangekondigde lezing voor de afdecling van den Protestantenbond. 't Was een voordracht, die de aanwe zigen den geheelen avond door boeide. TaJ van ervaringen, die deze predikant in zijn ambtsvervulling op dorpen en in ste den heeft opgedaan, werden op onderhou dende wijze aan de hoorders verteld. Soms waren 't geestige woorden, die 'een gullen lach ontlokten, sorns ook medecleelingein van diepen, aangrijpenden ernst. Do spre ker voerde zijn publiek mode naar de Wo ningen der armen on in 't salon der rijken, en liet zien hoe soms bij armen rijkdom en hij ifjken armoe gevonden wordt; hij bracht het in den kring va-n een orthodox oefenaar, bij menschen die leefden van zuch ten en bijbelteksten, maar die, als het er op aan kwam, diep in den buidel tast ten om zelfs den modernen prediker, die zij om zijn ketterij geen dominó wilden noe men, in staat to stollen een goed en nut tig werk to doen. Naar zieken en gezon den nam htj de aanwezigen mede en deed heseffen boe do eersten soms nog beter va.n Gods goedheid overtuigd waren dan do taatston, cn ook liet hij kennismaken met menschen, moeders, die van godsdienst en dotniné's niet meer Wilden welen, omdat zij bij den doop van bun kinderen for- ttuiliet'teml moesten hooren, die den klei nen liet stempel dor verdoemenis op 't voor hoofd drukte: doch die, van andere gods dienstige opvattingen hoerende, gelukkig van bun vijandschap tegen den godsdienst Weer worden teruggebracht. In één woord, 'L was een eerzame avontT, die voelen deed boe liet zwaartepunt van don gods dienst gelegen is in de daad, en die be grijpelijk maakte dat predikanten in liun arbeid, naast voel wat teleurstelling geeft, ook veel ondervinden' wat verheft en dank baar stemt. Do eerste "lozing van dit seizoen was Wel van dien aard om velen op te wek ken ook bij de andere, die de afdecling nog geven zal, aanwezig te zijn. Rot Boerenbond-schandaal. Do zaak van do Coöp. Veevoederfabriek en Olieslagerij' van den Prov. Zuid-Holl. Boerenbond to Schiedam, wordt allengs ge compliceerder, aldus schrijft bet „Financ. Wcekhl. voor den Fondsenhandel". Deze coöperatieve voreouiging gaf, naar men woel, verleden jaar f 600.000 5 pet. hypothecaire obligation (met winstuitkeering) uit, welke volgens liet prosp. d.d. 12 Oct. 1911 „behalve hypothecair verband op de vaste goederen, de wettelijk geregelde hoofdelijke en solidaire aansprakelijkheid der leden tot grrondslag haddon en deswege volgons hetzelfde prospectus „als een soliecl be leggingsfonds" mochten worden beschouwd De zaken gingen echter niet naar wenseb en do leden vreesden dat hun hoofdelijke en solidaire aansprakelijkheid op den duur zou moeten worden aangesproken. Zij ver langden daarom niets liever dan zich. door uit de coöperatie te treden, van hun obligo te ontdoen. De statuten cc liter verhin derden dit, daar deze bepaalden, dat eik- kwartaal slechts één op elk vijftigtal leden kon uittreden. Wat deden ze? Te kwader trouw wijzigden zo dc statuten in dien geest, dat aan de uittreding op groote schaal geen vcr'lero hindeipaal meer op den weg lag. Toen traden zo uit. maar door een toeval (inbeslagname van het pand) is de leening toch opeischbaar gewor den, alvorens de termijn van aansprakelijk heid der uitgotredenon is verstreken. 'Tot zoover is het schandaal van algemeene be kendheid. Wat geschiedt echter nu? De personen, die op het prospectus als comissarisssen zijn genoemd, ontkennen van deze benoe ming iets te hebben afgeweten. Die per sonen int waren destijds allen: leden van het hoofdbestuur van den Prov. Z.-H. Boe renbond, terwijl overigens ju liet bestuur (do directie) der fabriek o. rn. zitting had den: dc voorzitter en de secretaris van genoemden Boerenbond, de boerennor. J. C van Briel Sasse, kantonrechter te Schie dam, lid van do Prov. Stalen in Z.-Hol land, cn Th. Ik Saraber, te 's-Gravenhage. (In een noot werd hierbij in liet pros pectus nog aange teek end, dat de heer Von Briel Sasse, als zijnde voorzitter van den Prov. Z.-1I. Boerenbond (dus: qualitate qua i toezicht zon houuen op de handelingen van hot bestuur der Coöp. Veevoederfabriek en Olieslagerij van den Prov. Z,-H. Boe röriDond). Degcen, die op het prospectus vermeld staat als „president-commissaris" der Coöp. Veevoederfabriek, n.l. de heer F. II. van Wiehen, te Alkemade, lid van de Tweede Kamer en hoofdbestuurder val. den Pr. Z.-H. Boerenbond, komt thans ver klaren, dat hij „nooit tevoren iets heeft ver nomen van zijn benoeming als zoodanig" en dat, evenmin als hij, de meeste andere bestuursleden van den Bond er iets van wisten, dat zij „tot commissarissen waren gecreëerd". Door deze verklaring neemt het schandaal dat ook daarzonder reeds groot genoog was ongehoorde verhoudin gen aan. We hebben hier nu een coöpera- tieveve vereeniging, schuldcnarcs ten be drage van 600.000, waarvan de leden zich aan hun nans'- ikclijkheid onttrekken, al thans meenden te kunnen onttrekken, door uit te treden en dc commissarissen door te loochenen ooit in het bestuur te hebben zitting genomen, terwijl bovendien de meeste leden der directie bun ontslag heb ben genomen. In de goheele financieel© geschiedenis van Nederland gedurende de laatste halve eeuw is ons geen geval, als dit, bekend, waarin nagenoeg een geheel college van commissarissen, openlijk afge drukt op een door een wel geaccrediteerd emissiehuis uitgegeven prospectus, zijn mandaat als zoodanig plotseling verloochent na noclr tijdens liet verschijnen van liet prospectus, noch daarna ooit een woord van protest te hebben doen hooren. Van tweeën een: óf dc emittentio, do firma. F. Th. Eve'rard, zou haar plichten op ernstige wijze hebben verzaakt door in het prospec tus misleidende gegevens te doen publi- ceeren (iets, hetwelk haai' aansprakelijk zou kunnen maken voor alle te lijden schaden), óf het hoofdbestuur van derr Prov. Z.-II. Boerenbond, met don heer -,Van .Wichen aan het hoofd, speelt hier een ergerlijke, comedie. Ingezonden Mededcelhigeii. VERKRIJGBAAR VOOR ELK HOOPER VAN EEN POND HARGARINE a45cT-PPOND "Wjj aarzelen niet het laatste alternatief als het daadwerkelijke to kwalificcercn. Art. 18 bis van do statuten dei' Coöp. Veevoe derfabriek luidt als volgt: "Er is verder een raad van commissaris sen, bestaande uit: lo. de leden van liet hoofdbestuur van den Prov. Z.-IL Boerenbond. 2o. minstens zooveel leden als noodig zijn, opdat ieder der aangesloten plaatse lijke vereenigingen door een barer leden hetzij in het bestuur, hetzij in den raad van commissarissen vertegenwoordigd is. Elke plaatselijke afdeeling benoemt haar eigen commissaris en plaatsvervangend commissaris. De .leden van den raad van commissarissen zijn speciaal belast met de Behartiging van de belangen der leden verbruikers. Zij regelen hun werkzaamhe den bij huishoudelijk reglement in ovoileg met het bestuur." En do nauwe verhouding van de Coöp. Veevoederfabriek tot den Bond blijkt nader uit art. 29, waarbij den Bond 5 pet. wordt toegekend van de oventueelo netto-winsten der fabriek. Wie van deze statuten konnis neemt, wie verdei' overweegt, dat F. Th. Everand en ito trustee der bening, 't Ned. Administra tie en Trustkantoor, alhier, geen firma's zijn, die haar namen zouden verbinden aan oen lichtzinnige emissie, die ecu prospectus do wereld zonden laten ingaan zonder de daarin vermelde gegevens nauwkcuriglijk te hebben onderzocht wie voorts in aan merking neemt, dat eerst tha.ns, nu de za ken een slechten keer hebben genomen, de Commissarissen met hun protest komen aanzetten, doorziet dezen Prov. Z. H, Boe renbond in al zijn sluwheid, lafheid on verachtelijkheid. Naar wij vernomen, zal do trustee dor teening spoedig oen vergade ring valn obligatie-houders bijeenroepen. We hopen, dat daarin de obligatiehouders op hun stuk zullen blijven staan en niet mot zich laten sollen. De (uitgetreden) leden der coöperatie zijn en blijven aansprakelijk en hebben - ieder recht op loe^ovendheid van de zijde dor obliga behouders door hun kwade trouw ten eencnmalo verwerkt, Daar volgens de trust-acte in de vergade ring van obligatiehouders de hesluiten der meerderheid bindend zijn voor de minder heid is groote opkomst alleszins gewenscht. Springtij: 25 Nov. voormiddag. Eclit (Natuurlijk) 60 cent per flacon. Kunst eu Wetenschap. Ben Gulden Winckel, Inhoud van hot nummer van 15 Nov.: „De Literatuur van '80, haar wording cn verval", door Constant van Wcssem; „De Mannen van '40 (J. P. Ilascbroelc)", door E. Gewin (met portret en facsimile); „Fran- sclie Letteren", door Franz de Backer; „Toonool", door S. B. Stokvis; „Boeken schouw", door 1. Esser, en II. G. (met portret en drie illustraties); „Letterkundig leven uit de Tijdschriften". Pro en Contra, In het jongstverschen.cn nummer wordt behandeld: „Afschaffing van den Groentijd". ProR. A. van Sandick, c. i. te 's-Graven hage; contra: J. II. Teldcrs, c. i. te Bus- sum. Vit Zenuw- cn Zieleleven. In den brochurereeks der Hollandia-Druk- kerij verscheen dezer dagenSerie II, no. „De lotgevallen onzer erfelijke eigenschappen", door A. AL Benders, geneesheer aan het gesticht Mcerenberg. Kerk cn School. Hooger Onderwijs. To Utrecht zijn bevorderd tot arte de hoeren .T. W. Harigerink en P. B. van Steenis. Gemengd Nieuws. Scheepsongeval, Gisternacht heel't op de Keulscho Vaart nabij Maarssen een ongeluk plaats gehad, dat twee menscheniovens had kunnen kos ten. De zolderschuit van de fa. Vogelpoel en Noorwegen, beladen met beenen en de rich ting van Utrecht opgesleept door de motor boot dier firma, kantelde op een onbegrij pelijke wijze plotseling om, juist toon twee mannen in de kajuit koffie zaten te drinken. Ze worden omver geworpen een "tafel en stoelen stonden weldra onderstboven, ter wij! beide mannen uiterst voorzichtig moes ten zijn om niet door hot luik in de vaart te vallen. De sleepboot stopte onmiddellijk en voer een eindje terug, doch hulp kon ze niet bieden, daar het nactht was en pik donker. De kapitein der motorboot wilde de be manning van do sleepboot waarschuwen,- die in de nabijheid lag, doch intusschcn had de jongste der twee opvarenden zich reeds door het luik heen weten te werken,- was onder de schuit doorgedoken, terwijl hij den ouderen man een touw "in handen had gegeven. Zoodra de jonge man boven water was,- bond de achtergeblevene dit touw om liet middel en werd op deze wijze uit cle schuit naar boven getrokken. Alles liep goed af cn nog vóór van don anderen kant hulp kwam opdagen, stonden do twee al aan wal. Beiden hadden ruim een uur in do omge keerde schuit doorgebracht. Een poosje la ter zonk de schuit. 2n den val geloopen! Gistermiddag bevond zich op het hoofd bureau van politic aan het Ilaagsche veer te Rotterdam, een 24-jarige boef, die naar hot huis va n;bewaring zou worden over gebracht, in afwachting van zijn verdere overbrenging naar IJoorn. Toen hij aan de zijde van het Do el water het bureau verliet, gaf hij eensklaps den hem begeleidenden rechercheur een stomp, zoodat deze op zijde geduwd word, waarop hij over de afgebroken terreinen do vlucht nam. Een huis aan de Haamstraat ging hij aan do achterzijde binnen, om het aan do overzijde weer te verlaten. Ilij zotlo toen zijn vlucht voort in de richting van do Zandstraat, doch kwam toen terecht in een pand waarin een politiepost geves tigd wast Zijn vrijheid was dus van slechte korten duur. Handel en Beslrijt. LEEUWARDEN) 22 Nov. Boter. Fabrieksb'oter f 5657. Aarivoer 18 i/s, 41 Vs vaten,, i _u

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2