65"® laargang. Woensdag 27 Novembëf' 1912. No. 14082 Het derde schot. Deze courant verschijnt a a g e 1 ij fc s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Koor Schiedam en KI a ar ding en fl. 1.25. franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Koor Schiedam en VJaardingen 10 centi Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagolijks aangenomen. 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het JBureau b'ezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën': Kan I—S regels fl0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 80 cent per Regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In 'de nummers 'die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentiei bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 27 Nov. 1912. BE BALKANOORLOG, Vanhoi o orl og s t o on ee 1. Allo van do Tsjataklsjalinie te Konstanti- nopei terugkeeronde getuigen zijn unaniem van oordeel, dat het Turkschc leger zich handig en dapper veidedigt. De gezond heidsdienst wciit vooitvaiend. IJet is haar zelfs gelukt do gevreesde uitbreiding van de cholera, de pokken en de hongertyphus, die do gelederen ontzettend dunden, te vooi- komen, doordat ze alle van besmettelijke ziekten verdachte personen van den troep afzonderde. Op het oogenhiik zijn ongeveei 14,000 van zulke menschen te San Slefano en 8000 to Airvalik ondergebracht. Voldoen de voeding en het ingetreden mooie weer hebben het hunne gedaan om bet vechtende leger de volle gezondheid en krachten terug te geven. Uit Syrië zijn thans nog 70.000 man on derweg om de troepen in de Tsjataldsja- hnie te versterken. Uit Konstantinopel wordt aan de ,,Loknl Anzeiger" geseind: Ren cavaleriepatiomllo, die eergisteren en gisteren er op uit getrok ken was, heeft de verrassende mededeeling medegebracht, dat de Bulgaren, welke men vertrokken meende, zich weder te. Tsjift- likoi verzameld hebben aan de Tsjataldsja- linie. Zij hebben zich zeer versterkt en hebben nieuwe stukken geschut medege bracht. Zij verschijnen zelfs binnen het be reik der Turksche kanonnen. Het schijnt' alsof zij het binnenkomen van zware stuk ken geschut en den loop der onderhande lingen afwachten om tot nieuwe aanvallen over te gaan. De Turken hebben zich even eens versterkt. De beschieting van de forten rondom Skoetari duurt voort. De Montenegrij- nen berichten van. een mislukten uitval dei- Turken, die hun dooden en gewonden be zorgden, terwijl de gewonden der bele geraars van geen bejeekenis waren. Te Triest is gisteren door "de Oostenrijk- sche Lloyd bericht ontvangen, dat de Ser viërs nog slechts elf kilometers van D li ra z zo stonden, zoodat op 't oogenblik de ze Adriatischezeehaven, waar men geen ver zet verwacht, waarschijnlijk reeds in handen der Serviërs zal zijn. De Griekse li o vloot heeft Zondag Chios bezet, volgens de Athoensche berich ten na een onbeteekenend verzet der Ttnk- sche troepen, dio zich in het binnenland terugtrokken. Daarentegen seinde de tijde lijke gouverneur van Smyrna naar Konstan tinopel, dat twee volledig bezette Griekscho landingsbooten dooi' de Turksche troepen m den grond werden geboord. Gr ieksch e, B u 1 gall sic h en Servische wanbedrijven; Een absoluut vertrouwbaar peisoon, een Crimineele Roman van Hans ven Wiesn. (Vertaald met toestemming van den Duitschen uitgever.) NEGENDE HOOFDSTUK. Toen de politieman buiten kwam wierp bij een onderzoekenden blik naar de lucht. Er was geen ster te bespeuren, maai toch vertoonde zich reeds een zwakke licht- Mdiijn door de donkere wolken heen. De toppen der hooge lindeboomen staken in flauwe omtrekken tegen don hemel af. «Waar verkiest mijnheer naar too te gaan?" vroeg do jager. Breng mij op den zijweg door liet hoach kt den „Bessensteen". ..Goed, mijnheerI Deken weg rechts als u blieft. t Weldra gewqnden do nachtelijke wande lrite aan 'de duisternis. De straatweg, wnar- °P rij zich op dat oogenblik bevonden strekte zich als een breede streep voor hen kt, en slechte enkele minuten later verliiof rich het bosch als een donkere muur aan uen kant van den 'Weg. Nu bloegen zij het bosch in. ®on frisscho wind kwam hen. tegemoet ci dreef do bladeren ritselend over hun )^ten, Reit ijuischen. van het water, dat t groote rad in., rustelooze beweging bracht, Van don, molen tot hen door. Wesleuropeesch christen, die van Saloniki te Konstantinopel is aangekomen, deed aan den correspondent'van de „Vossische Ztg." aldaar eemge mededeelingen ovet het Griekscho schnkbewind, dal thans te Kon- MnUuiopcl heerscht. De gruwelen, door de (Irieksche en Bulgaarsche soldaten in deze stad gepleegd, verbleken hij die- welke dooi de Turken zijn misdreven. De brutale be- loovingc-n, ook van Europeanen, die op klaarlichten dag onder het voorwendsel van het zoeken naar wapenen plaats heb ben, zijn nog de geringste van de wan daden, waaraan de Griekscho soldaten zich schuldig imakten. Zij namen de mensehen alles af, wat zij aan zaken van waarde bij zich hadden, hoiloges en geld; en, waaneer de buit to klein was, dan mishan delden zij hun slachtoilers op de schande lijkste wijze. Raar dit is nog niets hij de reeks van andere misdaden, door hen ge pleegd. En het ergste is, dat de Gneksche autoriteiten dit alles maar lijdelijk aanzien. In het binnenland van -Macedonië maken do Bulgaarsche soldaten het al niet beter, o, a. volgens getuigenis van katholieke Grieken. Alle Mohammedanen worden er vermoord volgens het voorbeeld, dat de Senders in Albanië geven. De benden vech ten niet tegen soldaten, maar tegen weer- looze menschen, die om hun Mohamedaan zijn, moeten worden uitgeroeid. Over de moorden in Albanië vertelde een kath geestelijke, aan den correspondent van do „Messagero", dat o a. de plaatsen Ferissowitsj, Negdin, Lipian en Babus to taal wei-den vernield en uitgemoord. Nadat na een verwoed gevecht eerstgenoemde plaats was veroverd, liet de Servische com mandant den vluchtelingen meedeelen,, dat hun geen leed zou geschieden, wanneer zij rustig terugkeerden en hun wapens af gaven. Maar toen zij aan die aansporing gehoor gaven, weiden 300 of 400 van de vluchtelingen afgemaakt. In geheel Feris sowitsj zijn slechte een half dozijn Mohain- medaansche families overgebleven. Do onderhandelingen. Het Bulgaarsche blad „Mir" meldt, dat op de eerste bijeenkomst dei gevolmachtigcn de grenslijn tusschcn het Bulgaarsche en het Turksche leger werd vastgesteld. De tweode bijeenkomst der gevolmachtigden zou heden plaats hebben bij Tsjataldsja in spoonveg- wagons. De officieuse Turksche „Ikdam" meldt," dat bij do reeds aangevangen onderhandelin gen de Bulgaren als hoofdvoorwaarden de overgave van Adnnnope! eischten. De Tur ken sloegen dezen eisch beslist af. Hoewel men nog niet van een onderbreking der on derin-indelingen spreekt, meent do „Ikdam toch, dat de oischen van Bulgarije onaanne melijk schijnen. Do ,,Neuo Frcie Presse" ontving gisteren een telegram uit Konstantinopcl, waarin Eenigon tijd liepen de twee mannen zwij gend naast elkaar voort. Dc commissaris keek wel steeds onderzoekend, nu rechts en dan links, hij kon echter niets onder scheiden. Rij dreef zijn metgezel tot spoed, aan. Maar het duurde niet lang of de jeug dige gids begon langzamer te loopen; hij richtte zijn scherpe oogen op den rand van den Weg. Hij moest haast bij den steen zijn, dien zij zochten. „Ifa.lL 1 hier moet hij staan!" Beide mannen liepen nu over hel gras langs den Weg. Daar voelde de houtvestersleerling de hand van zijn metgezel op zijn arm: „Blijf hier even staan. Weet je zeker dat de steen hier ongeveer staan moet?" „Ja daar!" Do commissaris sloeg zijn mantel op en drukte op een knopje van zijn lantaarntje. Een witte lichtkegel viel op gras en strui ken en deed alles duidelijk te voorschijn komen. En Werkelijk, daar, dicht in de nabij heid, stond de verweerde steen, met een opschrift dat wind en weder onleesbaar hadden gemaakt. Weder hield do politie-beambto hem te rag, toen do jonge man verder wilde gaan. „Do molenpor heeft mij gezegd, dat de steen door gras en struiken bedekt Nvas Dat kan men hier torii werkelijk niet van zeggen!" En toen de jager zwoeg, vroeg Völk: „Sedert Wanneer is er verandering gebracht in de omgeving van dezen steen? Je komt hier toch keker iederen dag voor bij?- 1 wordt gezegd, dat de grootvizier, in verhand met een beslissing van den ministerraad, waarvan do meerderheid het eens is met den generalen staf om den oorlog voort te zetten, aan den minister van oorlog opdroeg, de vredesvoorstellen van de hand te wijzen en nieuwe instructies af te wachten. In een eritiek over den tegenwoordigen toestand zegt de „Matin" van hedenmorgen, de verschillende telegrammen, die haar in den afgeloopen nacht bereikten kort samen vallende: Gisteravond werd, 't afbreken dor onderhandelingen tusschen de Balkansta- ten en Turkije en de hervatting der vijande lijkheden gemeld. Deze berichten waren voorbarig. Het is waar, dat de Bulgaarsche gedelegeerden van Tuikije gevorderd heb ben, dat do overgave van Adrianopel een van de belangrijkste voorwaarden voor den vrede is en het is ook waar, dat Turkije deze voorwaaiden heeft afgewezen, maar de onderhandelingen zijn nog niet afgebroken. De Poite had gisteren rijksraden benoemd, die de onderhandelaars terzijde zouden staan. In een spoorwagon bij Tsjataldsja zal een nieuwe samenkomst der onderhande laars plaats vinden. Deze wagen ra een sym bool van do algemeene onzekerheid. Terwijl men in Sofia over den loop der onderhande lingen optimistisch gezind blijft, leent men in Konslantinopel den raadgevingen van Oostenrijk een willig gehoor. Hilmi pasja vraagt nog steeds zijn regeering uit naam van graaf Berchtold om voortzetting van den oorlog. Als men de telegrammen mag gelooven, die ons uit Konstantinopel bereikten, dan heeft Oostenrijk in den loop der onderhande lingen ingegrepen. Oostenrijk zou verklaard hebben, dal de legers der verbondenen zich in 'n wanhopigen toestand bevinden eri de Turken hebben gevraagd, den oorlog vooii te zetten. Do Oosten rij ksche regeering hoeft aan de Porte voorwaarden gedicteerd, djo zij tegenover die van de verbonden Balkan- staten zou stellen, n.l. lo. De instelling van een Turksch-Oosten- rijks protecotraat om de onafhankelijkheid van die deelen van Macedonië, die door de Wallacben bewoond worden; 2o. Overname van de spoorweglijn Mitro- witza—UskuhSaloniki door Oostenrijk; 3o. Oostenrijk zou nog verder gaan en aan de Porte voorgesteld hebben, d.at Oostenrijk zich verplicht de rechten van Turkije bij internationale conferenties ener giek te verdedigen indien de Porte aan do Oostenrijksche regeoring haar rechton op do Donau en eenige rechten in Anatolië afstaat, in welk laatste gebied thans de rech ten der Triple Entente overheerschen en in dien Turkije zich voorts verplicht in geval van 'n oorlog tusschen Driebond en Triple Entente den Balkanstaten den oorlog te ver klaren. „Ja, mijnheer, dikwijls meermalen per dag." Toen schudde hij i>einzend het hoofd. „Ben je hier gisteren nog voorbij geko men?" „Ja." „Gisteren was or nog niets van don steen to zien." „Weet je dat heet zeker?" „Ja, toevallig. Toen ik gisteren de rijpe rozehotlels daa.r aan den struik zag zitten moeder maakt daar graag soep van toen heb ik or een paar handjes van ge plukt." „Toen was er nog niets va.n den steen te zien." De poiitie-beambte bukte inmiddels en liet het licht van do lantaarn, op het gras vallen. Rij zocht naar voetsporen. „Ben je gisteren dicht bij den steen ge weest?" „Neen Wat had ik daar noodig? Ik was bij den Wilden rozenstruik." „Juist. Ik hoor dat dit kleine voetpaadje bijna niet meer gebruikt wordt?" „Neon, alleen door den houtvester. En dio maakt er ook hoogst zelden gebruik van. Do weg moet dicht groeien." „Mag jij hem ook niet gebruiken?" „Het is mij niet verboden, maar ik Weet, dat de houtvester het liever niet lieeft, om dat dc fazanten liier het liefst komen." „Wanneer hop jo hier het laatst door gegaan?" „Dat weet ik niet meer." De commissaris wees naar het gras, 'dat hier in den vochtigen grond zeer Welig groeide. „Kijk eens, hier is toch iemand door geloopen." De jager keek met opmerkzaamheid naar den grond. „Dat dunkt mij ook daar van den weg af tot aan den steen on toon weer terug." „Ja juist." .Weder liet hij don lichtschijn in hot rond vallen. „Laat je jagera'oogen nog eens verder speuren." 1 „Ik zou zeggen, dat er nog den voetspoor ging -paar dat slootje daar ginds." „Ja, dat, dacht ik ook- Maar kijk eens oplettender naar dat lange gras. Rel ligt nog plat op den grand." „Dat kan nog niet lang geleden gebeurd «8*1 Do commissaris klopte den jongen op den schouder. „Goed. Dezelfde voet is eenige uren la ter langs den steen naar liet kleine voet paadje gegaan; den eersten keer dat hij naar den steen ging was hij op een verkennings tocht uit Ja, mijn waarde vriend, politie agent en jager, die vakken komen in veel opzichten" met elkaar avereenWas het een groote of oen kleine voet, die hier zijn sporen heeft achtergelaten? Was hel steeds dezelfde voet?", Do jonge man sclifien bezield tc Worden door den zelfden ijver als zijn leermeester. Hij boog voorover en onderzocht, het gras met do grootste aandacht. „Het is eeïl kleinte yoot oVeral do- zclfdora 1 i I 1 i „Ik vind nog iets. Kijk zie -je hier piot in deh v.ochtigeii grcmR telkens pep, De mogendheden. Men kan zeggen, dat de spanning, Welke door do Servisch-Ooslenrijksehe crisis ver oorzaakt is, ui de laatste dagen liaar hoog tepunt heeft bereikt en dit reeds achter zieh heeft, aldus een telegram uit Berlijn .van, gisteinamiddag. Deze opvatting wordt zeer algemeen gedeeld, ook in de kringen die daaraan met die ernstige beteekenis hecht ten, gelijk de publieke opinie dat deed. Een oplossing ilei crisis schijnt zich in derdaad langzaam voor te bereiden, Evenals in do dagen, toen do Balkanoor log op uitbarsten stond, komen er thans weer berichten over een dubbel spel van Rusland. Ook destijds heette het, dat groot vorsten de politiek del üalka.uvolken on dersteunen. teiwijl de offuieole Russische politiek to Reterslmg zieh aan haar be loften en vredesveizekeringeo vastklemde. Ook destijds kwam er, nadat op deze alai- meerendo geruchten, was gewezen, een ver klaring en een kalmeering: de vcelverachte offieieele politiek van minister Sasanot-be hield de bovenhand en de oogejiseliijnlijk zoo sterke "grooTvorstenkliefc zweeg eens klaps. Dezen keer wordt eveneens beween!, dat tegenover de correcte terughoudendheid, der offieieele Russische politiek in het Serviscli-Oostenrijksch c-ontlict de grootvoj- slenpartij, met grootvorst Nikola as Nikola- jewitsj aan het hoofd, aan de Servische regeering haar stem heeft toegezegd Het zal weldra blijken, wat er van deze bewe ring waar is, daar eerlang de Russische re geering toch tegen de reeds te luid gewoi- den alanngerachten over een dubbele poli tiek van Rusland, met haar autoriteit zal moeten optreden. Maar dit eene wordt uit Berlijn opnieuw verzekerd: tot een onmiddellijke be zorgdheid geeft de interna,tionale toestand geen aanleiding. Do Oostemjjksch-Honganrsche gezant al daar heeft nog Zondag verklaard, dat de aartshertog-troonopvolger persoonlijk den toestand minder kritiek beschouwde dan eenige dagen terug Aan deze voorzichtige verklaring van een onmiddellijk geïntcr- resseerd diplomaat, hecht men vcol betee kenis. Het „None Wiener Tageblatt" stelt vast, dat Servië geen u'timatum gesteld zal wor den on dat iiet binnenrukken van Servische troepen in Durazzo geen casus belli zal scheppen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Gisteren heett in het Londensche district Bow een tnsschontijdsche verkiezing voor hel parlemen t plaats gehad, waarbij de kies- icchtvrouwen zeer geinteressoeid waren. De socialist Lansbury had n.l. van dieu zetel afstand gedaan en zich daarop ais cancii- klcinc diepte? Dat moet de s'malle, hoogo hak van een dameslaarsje zijn geweest. Zoo, nu kan jo verder gaan, maar pas opj de voetsporen." Voorzichtig liepen zij hoi don voort. Do voetsporen voerden naar een, smal slootje, vlak voor hen. Aan gono zdfdo yaii dit slootje verhief zich liet didhte wond. „Hier moeteïi wij evien' springen," her nam da commissaris, „dat is altijd een, gunstige omstandigheid voor ons kijk maart Daar ginds hoeft de kiekte voet goed moeten indringen hier zullen Wij oens probeeivn."- I)e «politie-Jremnfote sprong ovjer do sloot, knielde neder, haalde een papier uil zijn zak en toekende het voetspoor nauwkeurig na. Toon stond hij weer op, stak het. papier hij zich en Het ltet licht vallen in dc droge sioot. Daar groeiden bramen, de doornachtige struiken hechtten zich aan liet .gras VJist. Een klein, wit puntje, mon zou zeggen oen groote sneeuwvlok, trok do aandacht van den hoer Volk. Rg trad nader en, zag dat het een hooi klein stukje kont was. Hij maakte liet voor zichtig los van de doorn en hield hot bij liet licht. ,,Dat moet aan een damesrok gezeten hebben", merkte hij op. En, hij dood het lantaarntje dicht. 1 „Meer hebben wij ntet npodig. Ik' weet wat ik' weten wilde. Ga nu maar mefe Ik moot verder. En Rot is laat.M fflordi imolgd.l SCHIEDAMSCHE COURANT. 23)

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 1