sladitoffer w'aren geworden, zeer waar schijnlijk het averk van anarchisten is ge weest, maar men gelooft toch( niet, dat hot op het leven van den president was ge munt, ofschoon de eerste berichten deze gevolgtrekking schenen te rechtvaardigen. Bern. In de straten van Lima pijn onlusten uitgebroken, tengevolge van de oneenig- heid, die tusschen de politieke partijen heerscht. Men geloolt, dat de president de eensgezindheid zal herstellen, teneinde de grenskwesties met Ecuador en' Chili tot een bevredigend einde te kunnen voeren. BINNENLAND, Onze Marine. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip „Holland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. H. de Lnssanet de la Sablonière, 12 dezer te Tandjong-Priok aangekomen en na aflos sing van een deel der equipage in den avond van 27 dezer van daar w.eer naar Shanghai vertrokken. AndlSntdes. De audiënties hij 'den' minister van. Land bouw op Woensdag 1 Januari en bij den mi nister van Oorlog op Donderdag 2 Januari gaan niet door. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 7 Januari, te halftwee. Commandant Veldleger. Wij vernemen, dat luitenant-generaal W. 'A. T. de Meester, commandant van het .veldleger, bestemd is om bij de oprichting van een departement voor landsverdediging op te treden als directeur-generaal voor oorlog. Baron Mackay. Wij vernemen dat mr. JE. baron Mackay in de door zijn bedanken ontstane vaca ture in den Haagsehen gemeenteraad en in de Provinciale Staten, wederom zal worden candidaat gesteld dooi' een 40-tal kiezers, onafhankelijk van eenigo kiesver een i ging. Inspecteur Tolk,«gezondheid. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot in specteur van de volksgezondheid R. N. M, jEykel, arts te Didam. Hof van Arbitrage. De heer Ch. Sohanzer, uil Italië, doctor in de rechtswetenschap', lid van de Kamer van Volksvertegemvoordigeis, Staatsraad, is door de Italiaansche regeering benoemd tot lid van hot hof van Arbitrage, ter vervan ging van den heer Pagano Guarnaseholli, lid van den Italiaanschcu Senaat. 1 1918. In een door een voorloopig comité te IJmuiden uitgeschreven vergadering, bijge woond door een groot aantal notabelen en vertegenwoordiger» varr nagenoeg alle plaat selijke vereenigingen, heeft ds. Creutzbeig meegedeeld, dat bij voldoende sympathie van (te ingezetenen' tn Augustus I'll ter viering van het onafhankolijkheidsfeosl te IJmuiden, een groote internationale prnlviu- idersbijeenjkomst gehouden zal worden, waar mede wedstrijden, feesten, enz., gepaard zullen gaan. Van de 29 uitgenoodigde lan den hebben er reeds 17 deelneming toege zegd. De Nederiandsche padvinders-organisatie heeft zich met de hoofdleiding belast en draagt 'de finaucieele tasten van deze bij eenkomst. Voor het overige zaL een feest comité te IJmuiden zorg dragen, waarvoor tijdens 'de vergadering belangrijke bedtageu werden toegezegd. O. p. werd nog medege deeld, dat een koninklijk bezoek in uit zicht is gesteld. [,,N. R. C.") Bezoek ann Nederland. Uit Leipzig is te 's-Gravenhage een tele gram ontvangen, waarujt is op' ,to maken', (dat hot Oostenrijksehe bestuur voor de lrepioe- ving van grondstoffen 'voor 'do techniek be sloten heeft, gemeenschappelijk met 'de inge nieurs- en arohitectenvereeniging voor de in ternationale bouw ten to ons telling te 'Leipzig, in'het jaar 1913 een gezamenlijk bezoek aan Nederland te brengen. i Zending Montenegro. Dr. Koppeschaar, die aan 'de zending voor Montenegro is toegevoegd, Averil bij zijn aan komst 1o Cettinje onmiddellijk dringend dooi den heer Zergovic, bestuurd er van het Roo- do Kruis, aangezocht, Uon chiairgischen dienst in het hospitaal aldaar over te ne men, nu de Oostenrijksehe arisen vertrokken waren. Zoo had hij een 50-tal gewonden Ie behandelen. Verder maakte 'dr, Koppeschaar zich zeer verdienstelijk door een belangrijk aantal si mulanten fe ontmaskeren en weer naar het fort terug te doen zen/len. Roode Krul». Aan een brief van Dr. Lingbeek, 23 De cember uit Konslantinnpel aan het Hoofd- eomitó van het Nod, Roode Kruis ver zonden, is het volgende ontleend: „Ons work is nu geregeld en gaat zijn gang. Misschien interesseert het u een kijkje te nemen in ons hospitaal. Al onze bedden, op een paar na, die jvij altijd moeten open houden "voordrin gende gevallen, zijn bezel. Al komen er geen gewonden in uit de linie, geregeld arriveeren van daar zieken, waarondereen giool aantal met afgevroren teenen, voeten, ja, zelis onderhennen. Na de demarcatie volgt later de amputatie, waarbij tiet onze taak is te behouden wat or te behouden is. ongelukkige», die al okleis zijn ge amputeerd en met geïnfecteerde wonden hier komen, (o. a. een Pirogoff, die mei gewoon touw was gehecht en Avanr de pus uitgutste), komen van de hel in den hemel. Zij zijn indeuhuul 't ergste er aim toe, evenals vroeger in Transvaal de ge wonden, wier wonden men op alio moge lijke wijzen had geïnlecteml, vóór wij ze kregen. Gisteren kwamen er eenige van die stumperds, die 24 uren aaneen nabij llademkeng, in'het ijskoude water hadden moeten staan. Het been van den oen was atgestorven en ongevoelig tot aan do knie. Kou, slechte verzorging, eu voeding en het stijf rijgen der been windsels (putties), die alle soldaten hier dragen, zijn de oor zaken. Wij wachten dan de afgrenzing af en nomen bij elke voibaiuU ei wisseling weg, wat Nveg kan, wel te verstaan: de patiënt voelt daarvan niets. Zoodra de wond dan gezond granuleert, volgt de amputatie. Wij hopen, dat men ons in Holland wil hel pen om de mensehen later kunstvoeten enz. te bezorgen. Toch kunt ge u niet voorstellen, hoe zon nig die lichte, groote zaal er uitziet, des namiddags, als allen zijn geholpen. Wij radbraken een paar Turksche woorden, even sterk in gebaren, en de rest doen onze nooit volprezen cadetten, voorop Feluid, de sergeant A-an zijn klasse, die vrij goed Fiansch spreekt, al is hij nog maar 15, en die door de zusters vrij wat wordt be dorven. De zieken zijn dankbaar en zien er stra lend uit, als mijn vrouw nadert met de uigare tien of chocolade, waarop ze dol zijn. liet zijn dankbare objecten, die imksehe soldaten. De ineeslen zijn iedits (u*mr- Aisien), mannen met huisgezinnen, ver van hier. maar inderdaad zijn het net groote kinderen, erkentelijk voor kleine diensten en vriendelijkheden, wier groote kinder hand spoedig is gevuld, zoodat de A-er~ jileeg-rters en verplegers verrijkt van hen zouden zijn, als ze maar niet zoo on voorzichtig waren. De man, die gisteren bijv. een buikoperatie onderging, gaat van daag een praatje maken aan 't andere einde van de zaal, als n.l. de zuster even de hielen heeft gelicht. Eu 't mooiste is, dat het meestal goed gaai. Zij genezen zoo gemakkelijk, omdat ze zeer sober le ven, gewi alcohol drinken. Op de dysenterie-zaal liggen eenige ern stige gevallen. De nrensclien komen zóó verwaarloosd en doorgeloopen binnen, dat er soms geen redden aan is, trots de groote toewijding der verpleegsters en ver plegers, Avaarop daarbij alles aankomt. Het aantal breukpatiënlen is in dit land groot, nok onder do soldaten. Onlangs werden wij uitgenoodigd door de Société Impériale de Módooiue op een foeslaAroinl, gewijd aan de vreemde mis sies, waarop vooral oorlogschinrrgio werd behandeld. Uit, wat ik daar hoorde, bleek mij, dat deze oorlog, uit een medisch oog punt, on» niet veel zal loeren. Tout com- me au Transvaal. De wonden der Mnnn- lichers genezen, als ze genezen, en dat doen ze som» even onveiwnriit als die der Mausers-glad. Maar die der shrapnelle zijn verschrikkelijk. Men was van opinie, dat die moordtuigen bij internationale enn- A-entie moesten worden verboden. Interes sant was voor ons, in de lozing van dr, Apéry, dat na den lviimooilog een oud- landgenoot van ons. dr. Pineoffs, hier ge komen met de Engelsclie Expeditionaire troepen, den eersten stoot gaf tot de op richting der haat jubileum A'ieiende Société Impériale. Interessant is ook voor ons, nuchtere Hollanders, om waar te nemen, hoe soms uit (politieke?, eommerciecle?) hijoogmer ken reclame wordt gemaakt voor enkele vreemde zuster ambulances en voor der- zelvcr leiders, door overal in de couranten to adverteereu, door speeches links en rechte, door aanbieden van thé's, enz., enz. Gelukkig zijn Avij ook in dit opzicht nog „van vreemd© smetten vrij" en behoeven onzen tijd niet daarvoor te A'cnnorscli. Het verheugt ons te hooren, dat de cor respondent 'dor ,,N. R. CL", zijn opinie om trent ons heeft gewijzigd. Wij zijn nog zoo kwaad niet als ze dachten, en do al- geinecne belangstelling, die ons ton deel A-alt, hoeft allen hier getroffen. De cor respondent bezorgt ons thans geregeld ver snaperingen voor onze mannetjes, vooral sigaretten, die ze altijd lusten, zelfs op de operatietafel als afwisseling hij pijnlijke verband wisseling, enz. Jlet is hier een heel drukke dienst met al die voel zorg vereisehemle zieken. Maai hei personeel is al lang over de eerste le- lourstelliug heen en allen werken dus met liefde en toewijding. Wij hebben dientenge volge zoo nu en dan een van de veipleeg- sters of verplegers, die den pas niet kan bijhouden eu een paar dagen onder de wol moet om uit Ie blazen. Maar de stem ming kou niet heter zijn onder het perso neel dan ze is. Een volgende maal maak ik eens een uitstapje met u in onze volkskeuken en in het magazijn. Namens al het personeel der ambulance bied ik ruin u r.lten de beste wonsohon aan voor een vroolijk Kerstmis on pen gelukkig Nieuwjaar." i VLAARDINGEN, 30 Dec. Bij Kon. besluit van 24 dezer is aan C. Smit, A-an hici, die geacht wordt onmisbaar te zijn, hetzij voor hel gezin waartoe hij behoort, heizij voor de personen in wier levensondethoud hij Aroorziet, ontheffing verleend van don wer- kclijken dienst, welken, hij verplicht werd in dit jaar ingevolge art 11 der Land- w eer wet te volbrengen. fvSt,c1.'l VLAARDINGEN, 30 Der. In den ni'ge- loopeil nacht is alhier overleden de heer Jan Schippers, fabrikant, wonende in deze gemeente. De overledene, die een specia liteit op hel vissehoiijgeliied mocht heeten, was lid van het college voor de zeevis- scherij, lid van het Hoofdbestuur van de Veiceniging ter bevordering van de Ned. Yisscherij en oud-lid van de aid. Vlaardin- gen dier vereeniging, alsmede tot voor kor ten tijd lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Hij bereikte den teeftijrl van 43 jaar. OVERSCH1E, 29 Dec. Op aanwijzing van een burger is gistermorgen omstreeks elf uur per rijAvielbrancarf aan 'den Delfshaven- sehen Aveg nabij do spoorbrug een man, in boAvusteloozen toestand opgenomen. Nadat hij naar de politiewacht en vervolgens naar de ziekenzaal gebracht Avas, kwam hij tot bewustzijn en verklaarde hij dien nacht omstreeks 1 uur aldaar van den weg in de sjoot te zijn geraakt en met veel moeite zich weer op den kant te hebben gOAverkt. Van uitputting had hij het'bewustzijn ver loren, zoodat hij aldaar geheel doornat en bemod'derd in dat gure weer ongeveer 10 uur had gelegen. De man bleek te zijn He 56-jarige zeeman K. F. v. G., wonende Ie Rotterdam. Hedennacht is hij OArerieden. STADSNIEUWS. Bij Kou besluit van 24 dezer is aan J. G. Ëykenbroek. van hier, die geacht wordt onmisbaar te zijn, hetzij A-oor hot gezin waartoe hij behoort, hetzij \uor do personen in AUor levensonderhoud Hij voorziet, ontlieliina verleend van den Aver- kelijken dienst. Avelken hij verplicht wend in dit jaar ingevolge art. 11 der Lnnd- Aveerwet te volbrengen. („St.ct.") Door den algemeenen kqrkeraad der Ned. llerv. gemeente zijn benoemd ann het Diaco niehuis tol Regentes, Mevr. UalffmauBoo mer, en tot Regenten de hoeren .1. II. van Westendorp J.Dzn. en J. M. van der Schalk. Voorts weid benoemd tot- ouderling, in de vacature-Diest, de lieer A. van der Kruit. Op de capsulent'abriek der firma L. v. d. Toorn is een der daar weikzame meisjes, de 15-jarige M. Oosterum, Avonende in dc Prinsensleeg, met de hand tusschen de machïrte geraakt. Na voorloopig verbon den Ie zijn, is zij naar een doktor gegaan om zich verder onder behandeling te stollen. Door do politie Averil gisternamiddag aan gehouden een persoon, 'die in het algemeen politieblad gesignaleei'd stond voor f3 boete of 1 dag hechtenis. De man betaalde He boete. Een van era viertal beschonken onbeken den viel gisteraArond door een ruit van de woning van den broodbakker De Goederen, in de Noordmolenstraat. Een van dal A-ier tal genaakte later nog in handen: der politic* maar kon geen enkele inlichting geven. Vanmorgen is bij de politie gedeponeeul een valsch kwartje, dat in een winkel in be taling was ontvangen, Een 15-jarig meisje, C. Nesse, Avonende in de Villastraat, is vanmorgen omstreeks 7 uur, door Ue duisternis misleid, in de Varkens-luis nabij de Hoofdstraat geraakt. Door do beide brugwachters is zij weer spoe dig op het droge geholpen. Bnrcan voor Arbeidsrecht In het afgeloopen kwartaal Averd liet Bu reau voor Arbeidsrecht bezocht door 112 personen en Avenlen 50 nieivwe zakbn behan deld, als volgt verdeeld: Loonvordcringcn 10; Ongevallenwet 5; Belasting 19; Militie 1; Burgerlijke Zaken 11; Ontslag 1; Strafwetten 2; Onderzoek va derschap t. Totaal 50 zaken. AGENDA'"" Heden en volgende dagen. Sehiedamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende a\ronden. Circus Variété. Specialiteiten-programma. Heden en volgende Avonden Casino, 8 u. Specialiteiten-programma. 30 Dcc. Groote Schouwburg, 8 uur. Eén dag khniif (Kinderoperette). 1, 3 en 8 Jan. Groote Schouwburg, S uur. M'n ouwe heer. Gevolgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje. 1 Jan en volgende avonden: Tivoli Schouw burg? 8 uur. Solser en Hesse. Ga je mee de erfenis doelen van oomo llcin 2 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur Rotterd. Concert-Vereen. Susan Metcalfe. 9 Groote Schouwburg, 8 uur. „Het Tooneei". Rovaards. Yon'dtTs Gijs- brecht van 'Aemstol. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur en eiken Zondag van 1 tot 2l/s u. voor het publiek opengesteld* Kunst en Weten schap. De Hollandsche Bonri van Christelijke har monie- ep fanfarevercen'igingen Helt op den tweeden Kerstdag te Rotterdam zijn jaar- lijksche vergadering gehouden. Behalve ver schillende huishoudelijke zaken werden ook .de plannen voor liet jaar 1913 behandeld. Besloten weid ia 'de maand Augustus een onderling concours to houden, zoo moge lijk in do omstreken van Yelsen'. Tot jury leden Averden benoemd de hoeren W. van Ejp, te Leiden, J. Godefroy, te Steanwijk, en F. J. Schweinsberg, Ie Nijmegen. Aan het hoofdbestuur Averd opgedragen te on derzoeken in hoeverre 'de Bond kan mede doen aan de nationale feesten in 1913. Tol leden van het hootdbesliuu werden luwko zen de herren .1. Karreman, te Rol.teiMnm, en A. de Brnijn Jr., te Vlaardingen. Uit het jaarverslag bleek, dal het aantal aange sloten corpsen 29 bedraagt, terwijl nog met andere vereenigingen önrlerhnndaiingen avot den gevoerd. Over het geheel heerscht er een opgewekt hondsleven. Intern, medisch congres. Het internationale medische congres zal in Augustus a.s. te Londen gebonden wor den. Men verwacht dat, meer dan 5000 medici het zullen bijwonen. Dit congres komt eons in do vier jaar bijeen en wordt om de beurt ontvangen in de verschillen de hoofdsteden van Europa. Hel laatst word het in 1909 te Budapest gehouden, Ge pre sident van dit congres te Loiukn is Sir Thomas Barlow, voorzitter van hel Royal College of Physicians. De onder werpen dit* besproken zullen worden, zijn meest slechts voor medici belangrijk, echter zijn .sommige ook voor andere categorieën van belang, zooals do psychologie der misdaad. De oor zaken van epidemieën en do stof als long ziekten-oorzaak worden hij de hygiium he hnndehl; een nndeie atdeelmg zal de ooi- zaken en het voorkomen van zelfmoord behandelen en de tropische afdeeling de pest en du boni-beni bespreken. Benjamin Franklin. Een portret van Benjamin Franklin, dat in W62 door Mason Chamber]in geschil derd weid, bracht dezer dagen bij een verkooping den prijs van 33,600 gulden op. De waarde van deze schilderij ligl niet zoozeer in hoedanigheden wat betreft-de kunst, als in don persoon van den voorge stelde, daar dit het meest gelijkende por tret \'an den grooten Amerikaan moei 'zijn. Een copy ervan vond eenigen tijd geleden een. eereplaats in do Harvard University. Rechtzaken. falschclijk opmaken van postwissels. Heden ha'd zich voor de Haagsche recht bank te verantwoorden, tie 19-jarige chauf feur C. B., te Rijswijk, beklaagd, van op verschillende tijdstippen tusschen 1 Aug. en 30 Och 1,1., een aantal poslwissclfonnuliercn opzettelijk valschelijk f.e hebben opgemaakt en ingevuld met bedragen van resp'. f200, f 70, f 300 en f 200, en van die valsehelijk opgemankte stukken gebruik te hebben ge maakt door die ten postkautore te Rijswijk Ier uitbetaling aan te bieden, waarop dan ook betaling aan hom is gevolgd. Het 0. M., die er op wees, dat denosl- r.mbteiruen te Rijswijk tm moe lelijk de -rhade zuilen lijden, s<-hrt»hj bukl. nis een gevaarlijk persoon en eischic twee jaar ge- vangenis.sliaf tegen hem. Uitspraak over ncht dagen. Hel gerechtshof te 's-Gravenhage behan delde Zaterdag de zaak van C. J. K.. gewe zen kteik bij de gemeente-politic uldnai, dooi de rechtbank te dier stede veroor deeld lot 2 jaar gevangenisstraf, Avegrms verduistering van al» gevonden aangegeven en ten po-1 itie-burede godoponeoido vooi- Averpen. Het Openhaar Ministerie eischte vernieti ging van het vonnis der rechtbank Avegens vormgebrek en, opnieuw rechtdoende, a-ci- oordeoling tot dezelfde straf als door de rechtbank werd opgelegd. 1 Mr. A. M. 'de Groot pleitte als verdedi ger voor het oplegge.n van een lichtere straf. Kerk en School. Ned. ïïerv. Kerk. Beroepen: te Doornspijk, ds. S. van Dorp, te Bodegraven; to NYozep. 'ds. P. de Loozc, to Waarilcr. AaingeSnomen: hot beroep te Terhei den (bij 's-Gravenhage.) ,dc heer J. G. R. l.anghout, ca ad. te Hilversum. Bedankt: voor hel "berocn te (ielloinv (ring Tuil), de lieer J. G. R. Langliout, cnn'd. te Hilversum; te lloogersmitdo, <h\ lieer I. G. Ilooijer, ca,rui. te Niemvveen Geref. Kerken. Beroepen: te Borger, ds. K. Ousoren, te Opperdoes; te Meliskerke, ds. A. Ver hagen, te Vestzaan; le Tkfithoveu, ds. NV. L. Milo. te Vianen; te Goes, ds. 11. Kieviet, te Aagtekorke. Gemengd Nieuws. Een vrouw uit het huis van bewaring ontsnapt. Mors meldt ons uit Amsterdam: "Zaterdagavond omstreeks negen uur is het eon vrouwelijke gedetineerde in hot Huis van Bewaring aau de Weteringschans gelukt to ontsnappen. Hoorvet dc politic onmiddellijk allo pogingen in hot werk stelde om de vluchtelinge weder' te vatten, mocht dit haar tot op dit oogenblik niet gelukken. Omtrent deze sehsationeoli' ont vluchting onllcoiteu Avij aan liet „Algemeen Handelsblad" liet A'olgende: Do ontsnapte vrouw is oen omstreeks 40- jarige „deskundige", die onder den naam van „mevrouw Komijn," li»., niet nader le qualiliceeren praktijken tti molen L, of lie ver uitoefende. Want eenige maanden ge leden mengde de jusliLio zich ut linarsuo.d bedrijl. Er weid toen een inval gedaan in haar woning op liet Frederiksptein bij de Achtergracht, naar aanleiding van een geval van abortus mol dnodelijken afloop, Waarbij „mevrouw Rumijn" betrokken, zou zijn. De verdachte wond zich destijds der mate over den inval der justitie op, dat haar overbrenging naai hol gasthuis nood zakelijk werd geacht. Korten tijd daarna werd zij evenwel in het Hui» van Bewa ring ingesloten, in afwachting A-an de be handeling der zaak voor clc rechtbank. Gisteravond omstreeks negen uur heeft zij kans gezien le ontvluchten. Knar ons ter oorc kwam, bevond zij zich in de ziekenzaal en wist zij van de afwezig heid van de verpleegster gebruik te ma ken om weg te kropen. Zij moet over den muur zijn geklommen van het Huis van RoAvnring nabij het "iiistructiegebouw, dat uitkomt op het docdimperule gedeelte Aran He Leidschefcade. j I Zoodra dc ontsnapping in hel Huis van BeAvaring ontdekt avhs, snelde de waar nemend©'directeur naar het politic-bureau op het Lcischetplien en deed daar aan gifte van hot gebeurde. Van dit bureau uit werden onverwijld alle andere politie bureaus telegrafisch van de ontsnapping in kennis gesteld. Rechercheurs en agenten werden afgezonden naar verschillende adressen, waar men wis!, dal familiele den of kennissen vnrr haar woonden. Zoo kwamen politiemannen aan een adres in de Gxteurcdain»traat. waar zij vernamen, dat de ontvluchte blootshoofd.» en te voet was konten aanzeilen. Maar toen de po litic er kwant, was zij reeds weer ver trokken. Eenige rechercheurs van het hoofdbureau hadden zich geposteerd na bij dc woning van een familielid der ont vluchte vrouw in de Vrolijkstraal. Hun wachten werd weldra beloond, Avant niet lang duurde het, iot een huurauto kwam aanrijden, die voor liet bewuste perceel stilhield. Er stapten twee mannen uit. die naar binnen gingen. Toen zij -er rveer uit kwamen," bleek een hunner de man van de ontvluchte vrouw to zijn. De politie mannen hadden dus alle reden om aan te nemen, dat de .man meer van de zaak wist en dat er dus alleszins termen wa ren om aan een vooraf beraamd complot lot ontvluchting te denken. Maar eenige aanleiding om hem aan te houden was or niet en zoo moest men tien man dus wel laten Avegrijden. De auto met de beide mannoit reed naar ceu calé in de nabijheid yan hel huis dei' „deskundige" op liet Frederiks- plein. Dc echtgcnool der ontvluchte _ging hi hel café zitlen, de ander begaf zich naar hel huis op het Frcderiksplein en kwam er later weer nil om zich in hel café bij zijn metgezel Le voegen, waarna beiden vertrokken, door lecheroheur» ge- vol gil. Vermoed wordt, dat de mouw, door goede vrienden geholpen, kans heeft ge zien per automobiel (Ie st.nl le verluien. Deze on I snapping is zeker een sterk stukje, to Blei kor nog waar' bel een vrouw betreft. Zoon!» men zich zat herinneren vi.»l enkele jaren geleden een mannelijke verdachte, die wegens diefstal bij een anti quair in de Spuistraat preventiet zat, even eens uit hel Huis van Bewaring te ont vluchten. Van hem Averd sederl niet meer vernomen. I Men meidl oti» nader uit Amsterdam: Omtrent de ontsnapping Aran „rnevrOUAé Rcnnijn" uil het Huis van Bewaring aan do Weteringschans alhier vernemen Avij nog, dat zij A-oor haar ontvluchting een deur A-an de afgesloten ruimte, waarin zij A'erploegcl werd, heeft weien te forcee- ren, waarna zij op de hierboven vermelde wijze een goed heenkomen zoclrl. Zooals leeds gezegd, heeft de politie, ondanks haar ijverige nasporingen, nog geen enkel spoor van dc slu.weuitb'reökslcr ontdekt. Fraude. In verband niet den dood A-an den di recteur van de Coöperatieve Volksbank eu van dc Onderlinge Alkmaarsche bratulas- surantie, tevens uitgever van het dagblad „Het. Nieuws", te Alkmaar, is door cre diteuren een vergadering gehouden, Avaar- in gebleken is, dat liet beheer van den overledene veel te wentellen overliet Zoo werden bijvoorbeeld aflossingen niet in het kasboek genoteerd en werd er veel geld uit do kas van .de Volksbank genomen, om do exploit rtie van thrt Nieuws' waar op zeer ve*l verluien werd. te dekken, tn de kas van de Volksbank is derhaho een zeer groot Inkort. Velen zijn de dupe geworden Van de Iruideliiigeu van den overleden directeur. Een kassiersfirma te Alkmaar is voor f 100.000 in de zaak betrokken. Bij de liquidatie zal eerst nage gaan kunnen Avorden. hoe groot het tckoit wel is. Onbegrijpelijk is het, schrijft „de rel- dat de handelwijze van den directeur niet eerder ontdekt is, daar de cointuissilirs- sen van de Volksbank iedere maand a*x*i- ga derden. De leden van de Volksbank zijn van plan, commissarissen aansprakelijk' be stel-

Schiedamsche Courant | 1912 | | pagina 2