65"* Jaargang Vrijdag 31 Januari 1913. No. 14135 In het land van den dollar. Kennisgeving. Kennisgeving, Kennisgeving. Deze courant verschijnt dageljjks4 met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prigs per kwartaal: Voor Schiedam en XI aardingen fl. 1.26, franco ger post fl. 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en V mardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiön, voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vöór een uur aan het Bureau bezorgd zjjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Krijs der ïdvertentïën: Van 16 regels fl.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij <miemen. Advertentièn bij abonnement op v.oordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te v.oldoea Intercommunale Telefoon No. 103. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam,- Gelet op de bepalingen der Hinderivet, Brengen ter openbare kennis, dat bij Koninklijk besluit van 18 Ja nuari 1913 no, 30 een bescliikking is ge nomen op het beroep ingesteld door B. R0SENB00M, alhier, tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders dezer gepren te van 4 Juli 1912, waarbij een nieuwe voorwaarde is verbonden aan de aan hem en zijne rechtverkrijgenden verleende ver gunning van 30 Juni 1909, tot het oprich ten van oen s teemb relce r ij in het pand aan de Lange Nieuwstraat no. 23 A, ka daster Sectie L no. 576, en waarbij, met handhaving voor het overige van het be streden besluit, is bepaald, dat de daarin opgelegde voorwaarde zal luiden als volgt: „dat ia de inrichting geen geraasma kend werk mag Worden verricht in zonderheid de motor en de krach tover- zonderheid do motor en de kraohtwtork- tuigen niet mogen in Werking zijn tus- schen des namiddags acht uur en des voormiddags zes uur, met dien verstande, dat van dit voorschrift mag worden afge keken, mits na voorafgaande kennisgeving aan Burgemeester cat Wethouders vaat Schiedam, voor ten hoogste tien këeren en een kalenderjaar en telkens voor een etmaal." Schiedam; 31 Januari 1913, Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, I V. SICKENGA. Sarichtlngen welke gevaar, aehade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Brengen ter openbare kennis, dat de N. V. „BRANDERIJ EN GIST FABRIEK „ROLLANDIA" het door haar ingestelde beroep tegen de beslissing van hun. College dd. 24 December j.l.„ waar bij aan genoemde vennootschap een voor waardelijke vergunning is verleend tot uit breiding haver fabriek, gelegen' in den 's-Gravelandscben polder no. 25/29, ka daster Sectie ,TT no. 702, met een reserve- Roman van LENE HAASE. 28) „No," De Eggolings zijn nu renteniers en hebben eigenlijk geen hotel meer. Zij verhuren alleen nog kamers. Wij eten in het Pjaza-Hötel, dat is hot beste hier." „Ik heb al kennis gemaakt met moid n Eggehng. Zij was heel vriendelijk voor me." „Zoo? Dat geloot ik ook; in den beginne is zij de vriendelijkheid zelf, zoo lang men niets van haar wil hebben. Maar dan is het uitl" „Zij was heel vriendelijk voor me en ik wil ook niets van haar hebben," zei Loe lachend. „Pas maar op voor 'de Duitschcrs hier! Bet zijn gierige, babbelachtige lui. Wij gaan met niemand om." Loe zweeg nadenkend. De positie der Sto- wers in New-Braunfds sein:en haar zeer vreem'd. Zij merkte ook op, dat mevrouw Stower slechts door weinig menschel i ge groet werd, maar allen haai' nieuwsgier ig aanstaarden. Do vrouw van een beroemd aris in zulk een kleine stad moest tocli heel anders bejegend worden. V,U bent toch zelf uit New' Braunfels af komstig, niet waar, mevrouw Stower?" „Ja, mijn familie was een van de eersten stoomketel van 100 M.2 verwaimingsopper- vlak, heeft ingotro.kken. Schiedam, 31 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris V. SICKENGA Inrichtingen welke gevaar, schade oi' hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet. Brengen ter openbare kennis, 'dat op heden aan CARL OTTO, han delende onder den firmanaam „Hol 1 an d- sche Klavierf abriek" en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het .oprichten' van een fabriek voor het vervaardigen van piano-, orgel- en harmonium toetsen, gedreven door een gas motor van 9 P.R., in! het pand (aan de Sribie no. 1, kadaster Sectie B, no, 1320. Schiedam, 30 Januari 1913. s Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. U HONNERLAGE GRETE. De Secretaris SICKENGA, BUITENLAND. Schiedam, 31 Jan. 1913. DE BALKANOORLOG. Het antwoord e r P o r t e. Met eenige vertraging, tengevolge van het afbreken dor vredesonderhandelingen te Londen, welke een kleine wijziging nood zakelijk maakte, is gistermiddag het ant woord der Porto op de nota dei' mogend heden, aan den Oostenrijkschen gezant, den deken van hot corps diplomatique (c Kon- stantinopei, overhandigd. De Tuiksche regeering deelt daarin mede, dat zij, ondanks de ontstemming, die het gerucht over den afstand van Adiianopel in het geheele land heeft veiwekt, bereid is om zich in zooveire te voegen naar den wil der mogendheden dat zij een deel van Adrianopel, gelegen aan den rechteroever van de Maritza, met behoud echter van de moskee, de mausolea en andere histori sche en godsdienstige reliquen in het ge deelte van do stad, dat op den linkeroever gelegen is, wil afstaan. Voorts vraagt Turkije het behoud van do vier eilanden voor de Dardanellon, als zijnde onmisbaar voor de verdediging van do hoofdstad, terwijl het evenmin de an dere eilanden kan missen die onontbeerlijk zijn voor de veiligheid van Klein-Azië. Om trent het toekomstig lot van deze eilanden zal de Porte zich echter willen neeileg- gen bij hetgeen de mogendheden, in wier rechtvaardigheid zij vertrouwen stelt, zul len hebben beslist. en oudsten hier." Er sprak nog iets van den trots der geboren aristocratie uit, toen zij dat zei. „De goede families zijn bijna allen naar Mexico getrokken. Wat u hier zoo ziet, zijn grooten'deels de nakomelingen van de knechten en daglooners, doe prins Solms en de adellijke families indertijd uit Duitsch land. mee brachten. Die hebben hier nu het heft in handen! Zoo gaat het meestal in de wereld!" voegde, zij er eenigszias bit ter bij. Nu kon Loe zich do boerschc typen dor farmers betel verklaren. .jVioogcr weid er ook veel door elkaar getrouwd, loen er nog niet veel blanke viouwen in het land waren. Dan gebeurde het niet zeMen, dat een graaf de dochter van zijn vroegeren varkenshoeder trouw de. De resultaten van die gemengde hu welijken hebt, u hier voor oogen!" Loe verbaasde zich steeds meer. Welke eigenaardige verhoudingen „ïk zal u maar dadelijk vertellen", zei mevrouw Stower, „dat ik met mijn familie gebrouilleerd ben. U zult het toch mer ken 1 Dat is omdat ik met den dokter ge trouwd ben, hem kunnen ze niet uitslaan, omdat hij verstandiger is dan zij. Als zijn gezondheid maar heter was, dan had bij heel New-Braunfels in zijn hand!" Haar oogen' schitterden, toen zij dit zei. Zij scheen haar man met fanatiek en harts tocht, met do onderworpen liefde eenor slavin lief te hebben, i Tenslotte wordt nota genomen van de bereidwilligheid 'der mogendheden om haar le steunen bij de wegruiming van de ifoor den oorlog veroorzaakte nadoelen on bij haar- pogingen om de natuurlijke hulpbron nen van het land ruimer te doen vloeien. In diplomatieke kringen te Konstantino- pel acht men de nota der Porte meegaande en vooikomend jegens do mogendheden, men is echter vair inee'ning, dat fbj, nu de opr zegging van don wapenstilstand den toe stand geheel en al heefl gewijzigd, on de vijandelijkheden Maandag a.s. hervat rullen worden, zonder ecnig effect zal blijven. De her vatting va n denoorlog. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Balkanstaten gisteravond om 7 uur den wapenstilstand hebben opgezegd. Dienover eenkomstig z.ullen Maandagavond om 7 uur de vijandelijkheden worden hervat, ten zij de mogelijkheden er een stokje voor steken. Zoo schrijft de „fieri. Lokal Anzeiger", blijkbaar van hoogerliand geirhspireeaxl: Wanneer de Balkansiaten mochten mee- non, door het afbreken der vredesonderhan delingen invloed op de mogendheden te (hebben uitgeoefend, dan vergissen zij zich daarin ten zeerste. Het doel der mogend heden is niet om een nog zwaarderen druk op de Porie uit te oefenen en haar tot nog verdere toegevendheid te dwingen. Do verbonden Balkanstaten deden wijzer, om zich dit duidelijk voor oogen te stel len, daar zij door oen hervatting van. den por log zeei voel op hot spel zetten. De „Neuo Freic Pre^se" spreekt in haar hoofdartikel van hedenmorgen Jen door de opzegging van den wapenstilstand ge schapen toestand en merkt hierbij op, dat hel optieden der Balkanstaten als een font te beschouwen is, die de tot nu toe voor de Balkanstaten uitgesproken sympathieën in het tegendeel kan dooi\ veranderen. Een politiek' die den wapenstilstand opzegt voor hot antwoord van Turkije is binnengeko men, kan door memand gebillijkt Worden. Een B ui g a ar sc fee opinie. De Temps" heeft een onderhoud gehad met Theo'doroj, den Bulgaatschen minister van financiën, die naar Parijs is gekomen om over een leerling te onderhandelen, welke echter eerst na het sluiten van den vrede zal plaats hebben. Tlieo'dorof heefl weinig hoop op de in terventie der mogc-ndhedeit en de hervat ting der vijandelijkheden schijnt hem onver mijdelijk. Hij meent, dat zij Woensdag zul len worden hervat. De geallieerden zullen hun. hoofdmacht samentrekken voor Adrianopel, Volks over gave <len minister zeker toeschijnt op den dag, dat er een aanval op zal woiden ge daan. Zooura Adrianopel gevallou is, zal de vijan'd zijn leger voor Tsjataldsja samen trekken. De minister verklaart, dat zeker een scha deloosstelling zal worden gepisch I, van Tur kije. Door hot verliezen zijner Europee- Loc hooide zwijgend naar deze verras sende medcdeclingen. Dat dokter Stower geen gehelde persoon rijkheid in New-Braun fels moest zijn, had zij al gedacht. De breedc laan leidde naar de Plaza, oen mooi plein, met plantsoen, een fontein en een muziektent. Hier stonjden de voor naamste gebouwen dor stad; het nieuwe indrukwekkende „Cour! kouse>" en de villa van Uaiay Landa, die vijf ihillioen dollars had en die zooveel giond in dan omtrek bezat, tial hij ongeveer heel New-13raimfe!s met prikkeldraad had kunnen afzetten, als hij ha'd gewild Hoewel hij dit mot deed, was hij niet be mind. omdat hij rijk en flink was en men hem vohliekt niets kon verwijten. Aan den anderen kant van do Plaza stond het hotel, het oudste en besie van de stad, dat nog uit de dagen vau prins Soltns af komstig was. Verschillende lanen en de winkelstraat kwamen op 'de Plaza uit. In een kring er* omheen lagen de bungalows in hun tuinen, en 'daarachter was New- Braunfels uit; daar begonnen de mais- en ka toonvelden. Voor hel „Couit-hous" slonU een lange rij bi ggies en rijpaarden. (Jeu menigte om wonende farmers schenen voor een zitting van do rechtbank in de stad te zijn geko men, Dat was niets ongewoons in dcDuit- schc nederzetting. De eenc helft der grond- bezittors scheen voortdurend met de an deren in proces te zijn; hel als Re groote hoeren in het oude Duitschland, scire provincial, zal het weinig sclia'de lij den, Theodorof neemt in beginsel de gedeel telijke overname van de Dette Ottomanc aan en schat hef gedeelte, dat de bondge- nooten kunnen overnemen, op 400 ïnil- lioen. Ojn Skoetari, Het artillerie duel kusschen belegeraars en belegerden blijft, volgens telegrammen uit Cettinje aanhouden. De Turken, deden Woensdag een uitval op eenige verloren stellingen te henvinnen, maar weiden met bloedige verliezen door de Montenegrijnen afgeslagen. Het T.urksche leger. Op de Porte wordt medegedeeld, dat Turksche leger na bet beëindigen van den wapenstilstand eeui verdedigende houding zou aannemen en slechts zou afwachten den aanval der Bulgaren. Voor Maandag avond is echter geen nieuws daai omtrent te verwachten. Bovendien karman nog' ver schillende omstandigheden het niet Weder opnemen der Wapenen beïnvloeden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Het Hoogerhuis heeft gisteren, na een vieidaagsch debat, in tweede lezing het Home "Rule-ontwerp verworpen met 326 te gen 69 stemmen. Toen de discussies ten einde liepen, was het Huis stampvol. Do stemming had eerst plaats na middernacht. Er heersehte niet He minste opgewonden- lieid, daar "reeds vaststond hoe de stem ming zou afloopen en daar, in verband met do bepalingen van de „Parliament Act", het wetsontwerp nog niet definitief is afgedaan. t De stad Dundee hoeft gisteren met eenige plechtigheid het ecreburgenschap verleend aan eerste-minister Asquith. Toen 'de mi nister de toespraak van den burgemeester wilde beantwoorden, werd hij voortdurend door suffragettes in do rede gevallen, die hem zelfs voor „verrader" scholden. Ou der groot tumult venten de lawaaimaak- sters verwijderd. Een barer trachtte bij de nadering van de mannen, die haar builen de deur wilden zetten, boven van de galerij, een hoogte van 20 voet, naar beneden le springen, zij Werd echter nog tijdig achteruit getrokken. Toen de kalmte was weergekeerd, kon de minister zijn rede vervolgen. Voor de Wandaden, Dinsdag, in de buurt van het parlement gepleegd, hadden zich gisteren een 30-tal vrouwen te verantwoor den. De aanvoerdster, mevr. Drummond, die nog, toen zij tusschen een paar politie agenten werd opgebracht, had geroepen: „Vrouwen, slaat den boelen boel kapot en ontziet geen eigendommen", werd zoo meldt de „Tel.'-co:respondent tot 40 sin 1 lings boete veroordeeld, doch zeide Loc volgde mevrouw Stower in liet Plaza- hotel, waar in Ho veranda vee! drummers uit het Nooiden zaten; de moesten in hemdsmouwen en met hoog opgeslagen broekspijpen, in een sportblad verdiepjpt. Ln kunstige bogen spuwden zij over de ve randa op den Weg oen beleefdheid, waar uit bleek, dat zij in New-Braunfels veel klan dizie hadden. Zij namen alleen de dames met ongegeneerd welgevallen op'. In de „dining-room" van het hotel snor den de luchtwaajcrs al; maar ondanks dat heersehte er een drukkende warmte. Een coquet gekleede dining-room-girl, al te slank, en bleek van de hitte en het over werken begroette haar vriendelijk als een dame van gelijken rang. Loe voelde toch bewondering voor die Amerikaanse lien, die in den strijd om het dagelijksehc biood in ondergeschikte betrekkingen nooit de dame verloochenden. Zij had met mevrouw Stower aan een der net gedekte tafels plaats genomen en be gon Uu dapper to eten van hel echt Ame- rikaansche ontbijt, dat uit allerlei kleinig heden bestond. Mevrouw Slower zette een bord vol fruit en een sappige snede me loen ter zijde. „Dat kunnen Wij vooi den dokier meenemen 1" Al liet andere scheen niet goed genoeg te zijn. Loe vroeg zich af, of deze vimnv wel in iets anders ter wereld belang stelde dan in „den dokter". „Waar bent u gisteravond samen al ge weest?" 1 1 j I I I niet te zullen betalen. „,Dan veertien Ragen gevangenis in de tweede klasse", zeide do i.iagiMraat. Dat von'd mrs. Drummond toch' te erg. Zij nep uit: „Schande!" U meent toch zeker de eerste klasse." De magistraal had haar echter niets inger te zeggen. Eu terwijl een paar bewaarders haar naar liet arrestantenlokaal terugbrach ten, nep mrs Drummond: „Wij gaan de hongerstaking weer toepassen". Een kleine, bejaarde en deftig gekleede dnnie stond terecht voor het pólidegcrecht der City. Zij had bij Gamage een spiegel ruit, tor waarde van £720, stuk geslagen. Dit geval wordt nader onderzocht. En zij vroeg niet; togen borgstelling te wooden vrijgelaten, maar wel verzocht zij haar wan delstok terug, dewijl ze majik is. „U zult er toch zeker geen ruiten mee breken", merkte de magistraat op. „Oh! dear, nol" riep de oude dame uit. „Voor zoo'n karw&i heb ik een hamer." Ook weiden verscldRende pogingen ge daan, om den inhoud van, brievenbussen in brand te steken. Dat vei ging een der dames slecht Zij zou vloeibaie phosjrlvorus in een bus gieten, doch die gevaarlijke stof vloog in brand en wondde haar eigen arm vrij ernstig. Lord Churchill heeft te Dundee een bc-> langrijke redevoering gehouden, waarin hij zeide, dat de Engel.sche marine thans be trekkelijk sterker is dan ooU. De dagen van ijverzucht ten opzichte van Frankrijk zijn voorbij. Do havens van de Oostkust hebben thans een bijzondere waaide voor 'de verdediging ter zee en de twisten met Frankrijk zijn gelukkig afgeloopen. Spreker hoopte, dat de tijd nog eens zou komen, dat zonder verstoring van den vrede, Engeland zich zal bevinden op den besten voet met een der andere groote mogendheden in Europa. België. In den loop der Kamerdebatten over de grondwetsherziening, deed gisteren do sociar list, Van der Velde een beroep op 'de ko ninklijke waardigheid. Niemand is vijandi ge! dan ik, zeide hij, aan het persoonlijk stelsel, maar de koning heeft heL recht om raad 1e geven en goede raad van zijn zijde zou door allen gunstig ontvangen worden. Yolgens de „Soir" liep in de couloirs, van de Kamer het gerucht, dat hef ministm lie verdeeld is in zake de kwestie der grondwetsherziening. Er zou zelfs rekening gehouden moeten worden met de mogelijk heid, dat de voorzitter van den minister-, raad aftreedf. In den loop van den avond zou nog een zitting van den ministerraad plaats hebben Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren inderdaad do motie der Polen aangenomen, waarbij do houding van den rijkskanselier inzake do onteigening van Poolsclie landgoederen ten Deze vraag had Loe vernacht en zij begon onbevangen verslag te 'doen van hurt tocht door San Antonio. Mevrouw' Stower; had de lipjoen op elkaar geknepen en beschouwde haar met een! vijandiger! blik. De trek van hartelijkheid was geheel tut haar sprekend gezicht ver dwenen. 1 „Dan heeft de dokter veel geld voor u uitgegeven," merkte zij1 op; Loe had het liefst gezegd, dal zij' het hem niet gevraagd had en dat hij zich toch in de eerste plaats zelf goetl had geamu seerd. 1 1 Mev. "«uw Stower speelde zenuwachtig met haar servet. „Alle vrouwen, zijn verliefd op den dok ter. Hot is geen wonder, want een geestiger, eleganter man kan ik me niet voor stel torn Alle patifaiten winden op Item verliefd! Wat hebben we al niet beleefd, toen we nog het grooto sanatorium hadden!" Loe. Ingreep het niet. De dokter scheen haar volsLrekt niet aantrekkelijk'. „Maar hij houdt ze allemaal voor doft gek" .vervolgde mevrouw Stower. „Hij ge niet ze als een goede sigaar, die men. latei; weggooit. Zijn liefde behoort mij toch!", „Dn,t spreekt toch ook Vanzelf, mevrouwj Slower r" i i i „Meent u 1 1 1 jj Een, argwanende blik' trof haar, (Wordt vervolgd SCHIEDAIMSCHE COURANT ft

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1