Bf| n cl aston togen is die vrijheid in strijd niet uw beginsel zelf. Waarom, is die vrij heid bij ons zeker en veilig? Omdat wij in ons beginsel belichaamd bobben, dal w\] de vrijheid van anderen hebben to eer biedigen, maar vooral ook, omdat wij tege lijkertijd een partij zijn, die alleen krach- lig kan gijn, wanneer wij letten op en be vorderen zooveel in ons is de ontwikkeling van het volk, die de vrijheid als voor waarde heeft. Wij zijn en blijven een ont wikkelingspartij. Is er een andere groep in ons land, die zooais deze altijd met de meest, mogelijke kracht, juist in den besten i.ijd van haar bestaan er naar ge streefd heeft, de volksontwikkeling naar vo ren te brengen en te vergroeien En mogen daarbij van tijd tot tijd fouten begaan zijn, wij zijn altijd geleid door de overtuiging, dat betgeen geschieden moest, in de eer ste plaats moest zijn werken aan de gees telijke verheffing van het volk. Wij hech ten de grootste waarde aan de geestelijke kracht van het individu, en juist daarom kan hel volk ervan verzekerd zijn, dat in do toekomst in onze handen de geheeie ontwikkeling van het volk en van ons volks onderwijs veilig is en daarom gaal het." Dit liberale credo, door den heer Bos niet zonder warmte gegeven, lokte luide bravo's van de Linkerzijde uit, en maakte des te meer indruk, waar de ford niet verheeld werd, dat de groote liberale par tij op het toppunt van haar macht, weinig oï niet had gerekend met de gemoedsbe zwaren van een groot deel van onze natie tegen de openbare school. Een gewoon ver schijnsel met een overbeorschende partij, maar waai' zeker de kerkdijken zeer voor zichtig mee moeten wezen, om er hard op te smalen, omdat zij, waar zij in do meerderheid waren, steeds veel erger deden. In onze Calvinistische republiek was ieder een, die niet tot de Staatskerk behoorde, van de ambten uitgesloten, en mochten do katholieken hun kerkingang niet eens heb ben aan den openbaren weg, en hoe het in de roomsche landen nu nog gaat tegen over anders denkenden, Dr. Bos gaf er in Oostenrijk een voorbeeld van. Slechts het liberale beginsel sluit in zich den eisch van godsdienstvrijheid, voor allen, zooals Thor- ibecke dan ook ten onzent de volledige vrijheid van godsdienst aan de katholieken gaf, onder groot verzet van de orthodoxe protestanten van toen, maar het komt den van Wijnbergens niet meer in hun kraam te pas zich zulks te herinneren. De .Minister begreep zeer goed, dat het voor hem zaak was om net als de afge vaardigde voor Eist, gedaan had, politieke munt uit. de debatten te slaan. Luchtig over al wat te moeilijk was heenglijdende met de bekende Heemskerkiaansche virtuo siteit zoo noemde hij o. a. de quaes- tie of kinderen voor den uitslag van ver kiezingen mogen bidden, een paedagogisehe quaestie, die door de christelijke paeda- gogen onder elkaar moet uitgemaakt wor den trachtte hij den indruk te vestigen, dat al die critiek op de bestaande mis bruiken aan de bijzondere school eigenlijk tot doel had: die school zoo in discredict bij de natie te brengen, dat men wel weer vandaag of morgen met het subsidiestelsel breken moest. De politiek lag er hier dui men dik boven op, en we zouden zoo zeg gen: Maak dan aan die misbruiken een eind. Excellentie, gij hebt daartoe de macht en zult daardoor reeds alle gevaar van Je bijzondere school afweren. En het zal toch wol niet voor tegenspraak vatbaar zijn, dat, waar de Staatskas zoo groot deel van de kosten van het bijzonder onderwijs draagt, de volksvertegenwoordiging toch zeker het recht heeft zich er van te ver gewissen, dat de staatsgelden inderdaad daarvoor worden gebruikt, waarvoor ze worden gegeven. Eva draaide zich met een verschrikt ge baartje om, alsof de violist reeds aan wezig was. „Hij drukt zich een beetje wonderlijk uit," vervolgde haar echtgenoot. „Hij spreekt een soort, dialect, en hij beweegt zich slecht. Toch heeft, hij veel geest.Maar men zegt, dat hij soms als een hansworst doetWat natuurlijk niet verhindert, dat hij een echt kunstenaar isTen slotte, iedereen ontvangt hem, h\j is een toekom stige beroemdheid En Spreng vertelde meerdere anekdotes over den musicus. Eens, toen hij voor de eerste maal op visite was bij oen dame en deze even op zich liet wachten, was hij in 't volle salon het geblaf van honden na gaan doen, om het doghondje van de dame, dat sliep, razend te maken, en dat door zijn binnenkomen wakker was ge worden. Eva's haren rezen te berge. Haar echt genoot deed alles om haar weer te kal- meeren. „Wij moeten eraan denken, dat er onder tie genoodigden iemand is, die hem aan de piano kan begeleiden," besloot Spreng. Lr werd, ondanks alles, toch besloten don violist te vragen, wien mop immers veel kon vergeven; hij was artiest 1 Desoi- róe werd op den dag na Kerstmis vastge- gesteld. Spreng inviteerde vele personen, o. a. zijn chef, den generaal-majoor Tounkow, ook drie jonge meisjes, die puur bij het idee, heeren te zullen ontmoeten, tol achter Do rede van den Minister zou niet nf- loopcn zonder incident. Toen de hoer Heemskerk1, nogmaals geprest, zijn oordeel to zeggen over het gebed der Haarlomscho schoolkind eitjes, zich andermaal er ach ter verschool, dat dii een punt was, dal onder de christelijke paedagogen moestuit- genmakt worden, werd dit uit de Kamer met spotgelach door een lid van Links begroot, oen „invloedrijk" lid, zooals de Minister zeide, maar wie het was, heeft de Mi nister niet gezegd, en wij hebben hot niet kunnen o-ntdekken, En daarover maakte de heer Heemskerk zich geweldig boos, en noemde het een bejegening, die men niet mocht verwachten als hij zich beijverde om de zaak onpartijdig te behandelen, dat dan een invloedrijk lid van Links zich daar over ironisch uitliet. Nu, toen kwamen de tongen los. De heer Roodhuijzen trachtte don Minister te t mos ten met de verzekering dat hot hard was, en Zaandams afgevaardigde mijmerde hardop over ministorieele loophanen, die niet op rozen gaan. .Maar de heer Marchant vroeg het voord voor een persoonlijk feit, hierin bestaande, dat de Minister eon lid van Links, en daarmee konden alle leden van Tanks 'bedoeld zijn, beschuldigd had iro nisch te lachen, als er van bidden gespro ken werd. De Minister trachtte den storm te be zweren door de betuiging, dat hij allerminst den heer BlarcJiant had bedoeld; deze liet zich daarmee niet in de luren leggen. Hij verklaarde zeer goed te begrijpen, wat de portée van 's Ministers uitlating was, en wol deze, dat de fabel in den lande moest worden rondgedragen, dat er van de Re- geeringstafel niet over bidden in de Ka mer kan gesproken worden, zonder dat men van de Linkerzijde ironisch lacht. Wat door een „zeer juist" van vele leden van Links werd onderstreept. Toen begreep 'do heer Heemskerk, dat hij zich vergaloppeerd had; hij bond dan ook geheel in, en ver klaarde dat hij wel van „ironisch" had go- sproken, maar niet van ironisch „over bid den", van welke verklaring do heer Mar chant met blijdschap nota nam. Mocht er dus in de. „boosheid" van den Minister ook een kijkje op een politiek voordeeltje hebben (gezeten, dan heeft de afgevaardigde voor Deventer hem dit uit de hand ge slagen. In. twee avondzitiingon zijn er algemeene beschouwingen over Hoofdstuk Marine ge houden. De heer Hugenholtz heeft daarbij zijn gewone jaarlijksche taak vervuld om aan te toonen, hoe de steeds toenemende ontevredenheid onder het Marinepersoneel niet het gevolg zou wezen van het ageo- ren van den Matrozenbond, maar van de slechte behandeling van het personeel. We zullen, niet zeggen, dat de heer Hugen holtz nooit gelijk heeft. Hoe zou het moge lijk zijn, dat in zoo'n groot huishouden als het marinehuishouden, nooit iets gebeurde, wat niet beter en anders had kunnen ge schieden, en ook onze officieren zijn niet allen volmaakt, de een heeft zeker meer tact dan de andere. Maar een andere vraag is het, of het bedrijf van een Bond, die op iedere muschstaart, zout legt, niet om tot verbetering van toestanden te ko men, maar om daarmee de bevolking in het algemeen en onze Jantjes in het bijzonder, tegen de vloot op te zetten, niet allerver- derfelijkst moet werken. En dat liet den ex-predikant Hugenholtz niet eens voor den geest komt, dat de slechtste opvoeding, die men onzen matrozen kan geven, wel deze is, dat men hen altijd over hun „rechten"' praat, maai' nooit eens op hun plichten wijst, is ons een raadsel. Waarmee wij natuurlijk niet willen zeggen, dat het ver bod van passagieren, Minister Wentholt in dertijd door de Calvinistische drijvers af gedwongen, niet alleronoordeelkundigst zou haar ooren bloosden; en ook werd een bescheiden jor.gmenseh niet vergeten, die uitsluitend om zijn hoedanigheid van te kunnen accompagnceron werd gevraagd. Spreng ging persoonlijk een visite brengen aan den violist, die don ordinairen naam van Ivnnow droeg; hjj vond hem niet thuis en liet tocu zijn kaartje achter, waarop deze woorden: ,,Jk hoop het genoegen te hebben u bij ons to zien den avond van den 26sten." Hjj had lust eraan toe te voegen„vergeet niet, ow riool", maar een gevoel van tact weerhield hem. De woning van Ivanow mis haagde, hem zeer. Het ameublement van do kamer bestond uit twee bedden (Iva now had een medebewoner, den pianist Pierre Dourow, een vriend), drie stoelen, een tafel, een vleugel, die waarschijnlijk gehuurd was. Het verbaasde Spreng, daar hij wist, dat Ivanow bij de honderd vijftig roebel per maand verdiende met lesgeven. Alle gasten werden tevoren verwittigd dat er een Kerstboom zou zijn, die een werkelijke surprise bevatte, en iedereen was er door geprikkeld. Eindelijk brak de grootschc soiree aan. Het gehorile apartement der jong-getrouw- den was schitterend verlicht; het parket in het gi'oote salon blonk als een spiegel. De gasten kwamen aan; de generaal ver scheen het laatst; het was merkbaar, dat hij een Jangen dut na zijn diner had gedaan, maar hij wou er niets van weten, en be weerde overstelpt met werk te zijn. Men plaatste hem direct aan een speeltafeltje, terwijl hij, rondziende, vroeg: „Waar is nu toch de Kerstboom De heer des huizes draaide zich met zijn geweest; dat veel indisciplinairs, inden laatsten tijd gebeurd, op rekening daarvan mjöot gezet worden; men behandelt grooto monsclicn nu eemma.u niet als kinderen. De wijze, Waarop Minister Coljjn den heer Hugenholtz heeft beantwoord, is inderdaad hoven onzen lof verheven, zjjne meesterlijke rede had inderdaad een volle Kamer ver diend, maar die er waven, hebben genoten, en we zagen, teen de Minister had uitge sproken, dat ook de aanwezige vrijzinnigen hem hunne gelukWcnschen aanboden. En do heer Hugenholtz, die in het begin nog nu en dan interrumpeerde, zag weldra het hopeloozo daarvan in, en zat, om zoo te zeggen, in zak en asch neer. Wij kregen van den Minister te hooren, dat de verwording" van het personeel eigenlijk reeds dateert, van 1876, toen onze oorlogsschepen stoom kregen en de beman ning in den rechten zin van het woord ophield matroos" te zijn. Toen werden niet alleen de werkzaamheden veel 'min der en kwam er tijd voor philosopheeren on propageeren onder elkaar, maar werd levens do bemanning gerecruteerd uit een lagere categorie dan vroeger, die toen reeds kwam onder den invloed van Domela Nieu- wenhuis. En toen naderhand do Matrozen- bond kwam, die in den beginne zeker goed werk deed door de chefs in kennis Ie stellen met de grieven van het personeel,' maar die, vooral na de oprichting van „liet Anker", geheel derailleerde, door te worden' een organisatie die zich plaatste op het standpunt van den klassestrijd, en die een gehoorzaamheid van zijn leden eischt, honderdmaal erger dan alle militaire dis cipline,- was het geheel mis. Die Bond is het schrikbewind, dat zelfs do goede ele menten terughoudt van hun plicht te doen, en al zijn het slechts de bestuurders die schreeuwen, de rest gaat mee, zeggende: „die knullen doen toch veel voor jo." Do Minister verklaarde zich gaarne bereid tot het wegnemen van billijke grieven. Maar hij erkent dat dit alles niet helpen zal, het gif, jarenlang door den Matrozenbond toegediend, heeft een geest gekweekt, waar tegen niet meer op te roeien is, en daarom is, al zal hij de meest anti-militaire ele menten dadelijk verwijderen, zijn einddoel zijn: de zeemilitie op de vloot. Waar do menschen, die 't als broodwinning deden, onder het terrorisme van den Bond geworden zijn een onbetrouwbaar corps, zullen de zonen der natie de zaak zeiven moeten opknappen, en Colijn's woord was nooit een ijdel dreigement, en hij krijgt van de' Kamer gedaan wat hij wil. Zoo .zal de sociaaldemocratische agita tie, die zich op den Matrozenbond wierp als kostelijk middel om onze vloot te desorga- nisceren, ten gevolge hebben, dat een bui tengewoon groote vermeerdering van oor logslasten op de natie zal worden gelegd. Of de heer Hugenholtz, die nu zooveel jaren i n de Kamer de gesties van den Bond a tart et h travere heeft verdedigd, met dit resultaat bijzonder tevreden zal zijn? Het is niet gelukt, de Begrootingen af te handelener is nog een stuk Binnenland- sche Zaken over do rede van don heer De Stuers de volgende week er is nog de BegrooLing Landsdrukkerij; er is nog de Marinebegrootingdat alles moet nu verder in avondzittingen afgedaan worden. Arme Kamer en arme pers! Commandant Tan het Indische leger. Men meldt thans aan de „N. R. Ct." Do commandant van hot Indische leger, luit.-gen. G. C. E>. V. Daalon, zal tegen het einde van dit jaar den dienst met pen sioen' verlaten en tegen October in Euro- na komen. V BINNENLAND, Onze Marine, Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantsersohip „neemskerek", onder bevel van den kapi tein ter zee W. Th. de Booy, gisteren te Napels aangekomen. („St.ct") veilcgen gezicht om, terwijl zijn vrouw hem pijnlijk aanzag. En de musicus, die maar niet kwam. V „En te weten, dat hjj mij zijn woord gegeven heeft," herhaalde Spreng tot zijn vrouw, haar ter zijde nemende. „Het is schandelijk, wat hij ons daar levert. Zon der dan nog te spreken van zijn lompheid ons geen visite te maken van tevoren het is, het is. Alles was allerliefst, ten slotte, maar men wachtte op de beloofde verrassing, die niet kwam Er werd wijn, thee, gebak gepresenteerd, men vertelde elkaar anekdotes, kortom, 't was alleraardigst. Om halftwaalf werd de bel in de anti chambre driftig geluid. Spreng stond haastig op en vloog naar de deur, om hem zelf open te doen, en even daarna hoorde men uitroepen: „Eindelijk'I Eva voelde zich' weer op adem komen. Een oogenblik daarna verscheen een jonge man van vij£-en-twintig jaar onge veer, met zwarte en slecht-gekamde haren en klein, verward baardje, met schrandere oogen, ietwat lachend en tegelijk spottend. Daar bij niemand van het gezelschap kende, begon de gastheer hom voor te '.tellen. „Ziehier nu den Kerstboom, waarvan sprake was, generaal," fluisterde Spreng tot den generaal. Deze streek onrustig ver rast zijn snorren op, bekeek Ivanow aan dachtig en zei „Zoo, zoo!... dus dat was h'etl... Yolkabond. De 40o aigemeeno vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal dit jaar worden gehouden te Amsterdam. Reorganisatie ren liet Militair Onderwijs. Volgens de Fakkel" is do Staatscom missie tot Reorganisatie van hot militair onderwijs bijna gereed met haar werkzaam heden en zal haar rapport binnen enkele maanden aan II, BI. de Koningin worden aangeboden. Kamerverkiezingen in 1018 Do Centrale Liberale Kiesvereeniging Rid derkerk heeft den heer F. .T. \V, Drion, fe 's-Gravenhage, definitief candidaat gesteld voor het district Ridderkerk. De hoer Drion onderschrijft ten volle het vrijzinnige con cent rat i e- p rog ram V 1 I In een, op 11 dezer te houden, vergade ring van de Amsterdamsche Studenten ver- oeniging voor Sociale Lezingen, zuilen de Kamerleden Roodhuijzen en Troel-dra een openbaar debat houden over de beteekenis van het program van de vrijzinnige con centratie. V De vrjjzinnig-democratische kiesvereeni ging „Burgerplicht", te Groningen en de liberale kiesvereeniging aldaar hebben dr. D. Bos, to 's-Gravenhage, candidaat ge steld, Dr. Bos' heeft zich bereid verklaard, de candidatuur te aanvaarden. V De afdeelingen van de S. D. A. P, in hot district Enkhuizen, hebben, den heer J. II, Huijbers van Amsterdam, candidaat gesteld. V De afdeeiing Utrecht van de S. D. A. P. heeft in Utrecht I den lieer A. 13. Kleere- kooper en in Utrecht II dr. J. van Leeuwen, candidaat gesteld. Do heer Ruys de Beerenbrouck, afge vaardigde van Gulpen, heeft, zoo meldt do „Nieuwe Ct.", bedankt voor een eventueele candidatuur in het district Roermond. nigte rezen; dat daar brandt een liefde voor taal en volk, die voor de toekomst de schoonste verwachtingen biedt, In Z.-A. leeft een volk, dat spreekt do Nederlandsche taal, dat erkent de Nedor- landsehe beschaving en dat is bezield met een streven, dal het eens zal kunnen vesten een nieuw rijk van Nederlandschcn stam."- STADSNIEUWS. Waarom zljo w|j lid rnn de Ned Zuld-Afr. Yereenfglng I Bij een verslag van een rede van ds. II. D. van Broekhuizen voor het studenten gezelschap Panta Noêta", te Utrecht, tee kent de verslaggever in het weekblad „Mi nerva aan ,.Dc Boerenoorlog is reeds lang voorbij en de herinnering daaraan begint te ver vagen; dc alles doordringende monscho- lijke critiek was ons gaan loeren, dat 't en thousiasme, dat eens Nederland bezielde voor Transvaal, niet geheel gerechtvaardigd was. dat de Boeren niet zulke waardige mannen waren als wel was voorgesteld, en bovendien andere wereldgebeurtenis sen zijn "de aandacht gaan vragen. De le zing van ds. Van Brockhuisen was daar door te verrassender en te meer ontroe rend. Ds. van B. deed voelen, dat de heldengeest der Boeren niet is legenda risch; dat daar leeft in hen, die Hollandse-li spreken in Z. A„ de diepe, edele smart om 't lijden van den gruwzamon oorlog, dat daar wordt gevoed een' vroomheid, die onder moordenaars van eigen naasten ter zending kan doem gaan en dat daar gloeit een nationaliteitsgevoel, dat zich heeft ge strekt in de schijnbare nederlaag en in den strijd tegen de moeilijkheden,' die in me- Men leidde Ivanow naar het kleine salon, waar men hem installeerde. Dc heeren ver wijderden zich voor en na, doch de dames toonden zich gemakkelijker cn vonden hem nogal knap. „Ik h'eb gehoord, dat u een uitnemend musicus is," zeide de vrouw des huizes op zeer wtelwillenden toon tot hem. Zijn gezicht klaarde plotseling op. •„Ja, ik ben een uitnemend musicus," bevestigde hij. De gasten schenen eenigszins verrast. „Ik heb mijn vrouw veel over u gespro- kon," vervolgde Spreng, in een bijna onder- danigen ton, „ja iedereen eigenlijk 1 „Zoudt u oas niet het plezier willen doen, een klein concert te geven?" „Ik zeg niet neen. Dat kan we] eens den een of anderen dag „En vanavond?" „Vanavond? Daarvoor heb ik mijn viool noodig en die heb ik niet." „Och nee 1 hoe is dat nu mogelijk, dal u uw viool hebt kunnen vergeten," vroeg de gastheer met uiterste verwondering. „Meent u. dan, dat ik in de straten rond wandel met mijn viool onder den arm?" „Neen, dal denk ik niet.Maar deze dames en deze heeren. En. toen hakkelende, verward, verzekerde hij Ivanow, dat alle gasten alleen daarom zich vereenigd hadden om hem te kunnen hooren, hem, den geweldigen virtuoos. „Ik herinner mij nog, toen ik een kleine jongen was on niet grooter dan zoo," her nam Ivanow, „dat mijn vader dikwijls uit Siberië een viseh ontving, en die „nelma" genoemd werd. Men maakte er groote pftte's van, en mijn vader inviteerde speciaal om Tarielvret on de a. s. verkiezingen. Over bovenstaand onderwerp hooft gister avond de heer A. B. Kleerekoper, uit Am sterdam, in t'onstantia voor de afd. Schie dam der S. D. A. P. gesproken in een vergadering, welke de voorzitter, de heer P. de Bruin, aankondigde nis T begin der sociaal-democratische verkiezingscampagne hier ter stede. De heer K1 c o r e k o 'p1 e r vulde deze me- dedceling nog aan met do verklaring, dat zij, de vergadering, bovendien was to be schouwen als een voorbereiding voor de grooto landelijke betooging tegen de Tarief- wel, welke 'dc S. D. A. P. tegen 23 Febr. a.s. te Rotteidam hoef! georganiseerd. Spr. begon met do-mededceling, dal hij niet over (deTarietWet alleen zou spreken, zooals 'de burgerlijke voor-en tegenstanders dat gewoon zijn te doen, maar dat hij haar zou beschouwen in 'de omlijsting van de andere verschijnselen, die zich in het maat schappelijk leven voordoen, dat hij, als se. ei aal 'democraat, haar wilde beschouwen uit liet oogpunt van 'den klassestrijd. Van dat standpunt af moest hij zich afvragen: Wat zit er in do Tariefwet, dat kan dienen, tot verheffing der arbeidersklasse. Daarvoor ging spr. eerst na, welk 'doel de burgerlijke partijen met hun politiek na streven, cn dat doel was z. i. het heli oud der tegenwoordige maatschappelijke ver houdingen, d. w. z. 't behoud van do oor- deelen aan bet bezit verbonden. Hij toonde o. a. met cijfers aan hoe 'de indirecte be lastingen, waarvan het grootste deel door do arbeidersklasse wordt opgebracht, ruim een derde van de staatsinkomsten vormen en be toogde hoe weinig daarvan aan de arbei ders ten goede komt. Wanneer do Neder landsche belastingen ec-n veiiiooging ver- eischen, dan maakt z. i. de Nederlandse tie arbeideisklasse die niet noodig, derhalve is er ge-en reden om die belasting voor een goe'd deel op haar schouders te leg gen. Niettemin stelt minister Kolkman voor de invoerrechten met 10 millioon te vei- hoogen. De vrijhandelaar noemt die vertionging ecu vloek, omdat hij nog aanhangt de oude, leer om alles vrij te laten, hetgeen echter, volgens spr., wil zeggen, den arbeid vrij laten, maar niet 'den arbeider. Daartegenover staat <le man van de be scherming, die clezo vrijheid veroordeelt, uit vrees voor buiteidan'dsclie concurrentie en daardoor te veroorzaken nadeden voor do industrie. De bescherming zou huns in ziens brengen meer werk, meer Icon en minder werkeloosheid. Dat zou inderdaad schitterend zijn, maar de sociaal-democraat vertrouwt dc zaak niet, omdat de bezitten de klasse hier een maatregel verdedigt, die in 't belang zou zijn van de arbeidersklasse, terwijl toch o. a. de onderwijspolitiek en het militarisme het tegendeel aanwijzen. Inderdaad vallen dan ook de motieven, ter veidediging der bescherming gebezigd, to bestrijden. Onzin noemde spr. o. a. do bewering, dat door uitbreiding van de industrie meer arbeidsgelegenheid en he tere levensvooiVaapden Zouden, zijn te ver krijgen. Bij uitbreiding van zijn bedrijf! zal de fa brikant alles doen om goedkooper te pro- duceoren. Hij zal o. a. groot ere en, vol maaktere machines nemen, die den werk man verdringen. Voorts zullen dc fabri katen. duurder worden, nu dc conicurciir- daarvan te clen eenige gaston. Men kwam Foei graag en men amuseerde zich bij zonder." Sjn'cng's verlegenheid was groot, Eva kleurde tot achter do ooren. „En eerlijk gezegd, ik houd over 't alge meen niet ervan om voor onbekende men- .ichen te spelen," vervolgde Ivanow, „men weet nooit of do toehoorders iets van mu ziek .begrijjmn, wat hen toch niet belet ten slotte, om uw wijze van spelen na te pluizen." Do verschijning van Ivanow had alles onderste boven geworpen. Zijn persoon vloekte buitengewoon met dc omgeving der Sprengs. Eindelijk stelde Ivanow plotseling aan Spreng voor, dat zijn viool zpu worden gehaald, wat, ondanks het late uur, gedaan Werd; het was middernacht. En hij krab-» belde volgend briefje aan zijn vriend Pierre: „Ouwe jongen, zond' mij mijn instrument Wij gaan soupeeren, hoera!" Daar bet briefje niet dicht was, las Spreng het door, voordat bij het den bediende gaf. Nadat bij hel had gelezen, /.ei hij tegen zijn vrouw „Neen, heuscLi, weet je... Ik ik... ik begrijp er niets van, neen, Terwijl men de bordjes rond zette, ver maakte Ivanow zich met de verveling van wachtende gasten te schilderen op een sou per, dut te laat gediend werd. Hij hield zich als bemerkte hij niets van de veront waardigde gasten eii herhaalde: „Eu wal een schaamteloosheid I Een hoop gaslön te vragen en hun geen eten te geven!"- J Ij'j' I J

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 6