f I 65"" laargang Vrijdag 28 Februari 1913 i No. 14159 8$ w m fe w Sc, n In het land van den dollar. w Ir Kennisgeving. Kennisgeving. Dezo cour .int verschijnt d ag e 1 jj k s, met uitzondering van. Zon- on Feestdagen* Prijs per kwartaal: Koor Schiedam en V. laardingon fj. 1.25, franco per post fl. 1.65. Prijs per week: V.oor Schiedam en Vlaar'dingen 10 cent. Afzoaderljjko nunrüners 2 eent. Abonnementen, worden 'dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten do» middags vóór een uur aan het (Bureau bezorgd zijn. 1 I Korean: Lange Haven No. ill (hoek Korte Haven). ML 1 Prijs dor Advertentiën": .Van 16 regels f 1 Ö.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30, cent per Co gel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden* Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen* In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde* kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertenties hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Belasting op het houden van hendon. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter algemeene konnis, dat,' inge volge het bepaalde in artikel 4 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 1ste lijst voor het dienstjaar 1913, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is ge steld in handen van den Gemeente-Ontvan ger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Verordening de belasting moet zijn voldaan veertien dagen na de dag- teekening van het aanslagbiljet; op straf fe van vervolging, volgens do wet. Schiedam, 28 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L'. HONNERLAGE GRETE. Dt Secretaris, Y, SICKENGA'. Iw" Drankwet. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gelet op artikel 12 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ENGELI- M MARIA JOHANNA DE KONING, wed. van Pieter Hendrik' van <ter Roem om ver lof voor den verkoop van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in do wachtkamers eerste, tweede en derde klas se en de perrons van hel perceel Sta tionsplein no 3; en herinneren, dat binnen 2 weken pa deze bekendmaking tegen het verkenen van het verlof schriftelijk bij hun Col- leg® bezwaren kunnen worden ingebracht. - Schiedam, 28 Februari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AL U HONNERLAGE GRETE, De Secretaris f. SICKENGA. BUITENLAND. Schiedam, 28 Febr. 1913. BE BALKANOORLOG. Van' Ket oorlog s terrei n. Hot «enige nieuws van liet oorlogsterrein ontvangen is, dat van de operaties der Grie- Roman van LENE IIAASE. 52) Ze koos het Alamo-Café, een aantrekke llfk klein restaurant, om er te gaan soupee ren. De bezoekers onderscheidden zich werkelijk van die in Conuncicestreet. Hier schonen bijna uitsluitend Anglo-Amerikancn to kotnon. Veel dames, blijkbaar in verkoop huizen of op kantoren werkzaam en wier uiterlijk volkomen ladylike was. Het oten weid er keurig opgediend door vriendelijke dining-room-girls. Hot was echter lang niet zoo overvloedig als in de moer eenvoudige eotgolegenheden, maar het was typisch Amerikaansch toebereid, Loo besloot in de eerstvolgende dagen culinaire ontdek kingsreizen te ondernomen, en afwisselend bij Mexicanen, Chineezen, Duitschers en Franschen te dineeren. Na tafel zette zo haar wandeling nog wat voort en sloeg do overvolle Houton- Straat in, waar 't weer even rumoerig' en druk was als ze 't er met dr. Slower ge zien had. Om de twee huizen ongeveer scheen hier wel een Picture-Show (kine matograaf) te zijn, waar 't volk van alle kanten instroomde. Mexicaanschen in hun „mantilla", soldaten in kaki, Amerikaan- echo schoonen in 't wit, met reuzen-kap sols zonder hoed, kinderen van allerlei ken in Epirus. Uit Philippiades wordt ge meld, dat daar oen voortdurend kanonvuur wordt gehoord. De tegenstand spruit daar uit voor, doordat 'de aandacht der Tui ken is gevestigd op een bekend punt aan de kust, waar zij bet ontschepen eenor Griek- sche divisie verwachten. Het Turksche garnizoen van Janura is, naar voider uit Athene wordt geseind, aan merkelijk versterkt, doordat uit Koritza het overschot van, het leger van Djavid pasja mot twaalf kanonnen is aangekomen. Ess ad pasja zou in de omstreken van Janinn troe pen samentrekken. Hij schijnt daar een nieu we verdeel igings linie te organiseer en. Aangaande het beleg van Skoctari meldt de „Wiener Allgemcine Ztg.", yjt Belgrado, dat Servió in overeenstemming met Grie kenland, vanuit Saloniki een aanmerkelijke versterking over zee via Durazzo naar Skoe- tari zal zenden, waardoor de Servische strijdmacht voor do* belegerde stad gebracht zal worden op 30.000 man, 105 bclegerings- kanonn.cn, 24 veldkanonnen, on een detache ment genie. Het Servische hoofdkwartier in Monastir is, daar de vijandelijkheden feitelijk afgeloo- pea zijn, van Uskub naar Nisj verlegd. Naar don, vrede. Uit Sofia wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseind: In politieke kringen alhier verluidt dat do grootvizier zich tot 'den Russi seller: gezant in Kon.stantin.opel, Von Giers heeft gewend mot het verzoek als be middelaar de Bulgaarscho regeering te bewe gen de vredesonderliandelingen opnieuw te beginnen'. Do Porto zou bereid zijn Adria- nopel aan Bulgarije af to staan en de grens lijn Eniada-Enos aan te nemen Do Erigelsclio regeering heeft bij haar vertegenwoordigers in Sofia, 'Athene en Bel grado laten aanvragen! wat de vredesvoor waarden, der Balkanstaten zijn. De Porte zou geneigd zijn vrede te sluiten op een grond slag, Welke de voorwaarden, vervat in de nota der mogendheden, nabij komt Turkije's financiën. Naar Reuter uit zekere bron verneemt, zal Italië binnen drie of vier dagen een be drag van 50 millioen francs storten, bedoeld in, het vredesverdrag van Lausaitoe .als ka pitalisatie van de inkomsten der Openbare Schuld uit Tripolis. Volgens overeenkomst tusschen de Porte en de Openbare Schuld komt een derde van dit bedrag in de Turksche schatkist, welke, daar ze reeds oen' voorschot van 300,000 Turksche ponden heeft ontvangen, thans nog ongeveer 9,800,000 francs ontvangt. De minister van financiën trof voorts met twee banken een schikking omtrent twee v-oorschotten van een millioen 'francs elk. De ohderteekoning dor overeenkomst kan elk oogenblik worden verwacht Do schatkist zal binnenkort aan de ambtenaren hun sala rissen over de maand Januari betalen. De toestand in Kon stanti nopcl. Do politie te Konstantinopel heeft een leeftijd en zelfs ernstige mannen van za ken. De entree was overal vijf cents. Loe volgde den stroom en amuseerde zich kos lelijk bij de uitstekende films, die, door de bekendste firma's geleverd, vrij wat beter en interessanter waren dan de voorstel lingen in de nieuwe theaters. Ten slotte kwant er een Romeinseho geschiedenis aan do beurt; een tragedie uit de dagen rail keizer Nero. Loe luisterde onderwijl met vei wonde ring naar' het gesprek van twee knappo Amerikaansche meisjes, die er als beschaaf de dames uitzagen en waarschijnlijk in een winkel werkzaam waren. „I never heard of such a thing!" ant- tvoorddo de andere nog verbaasder. Van de oude Romeinen, van Nero en do Christenvervolgingen schenen ze nooit iets gehoord te hebben. Eindelijk waren zo 't hierover eens, dat de platen stellig oen gecostumeerd bal moesten voorstellen, en zo vonden het geheel grenzenloos verve lend. Loe moest inwendig lachen om hun naïeve onwetendheid. Toch kwam het niet bij haar op, die mooie jonge schepseltjes te verachten; ze had respect voor hun werkkracht en voor liet talent, waarmee ze hun ladylike uiterlijk wisten te bewaren. Het volgende film bracht een detective geschiedenis. Dat begrepen ze allemaal, en bij de pakkendste momenten der werkelijk spannende handeling, gaf liet publiek vrij zijn opmerkingen lucht. fMen trapte en schreeuwde, toen de detective den misdadi ger eindelijk gevat had en do onschuld triomfeerde, 't Was of de toeschouwers samenzwering ontdekt tegen de regeering on het comité van Eenheid en Vooruit gang, gesmeed door Loefty, den secretaris van prins Saba eddin, en 9 andere perso nen. Tevens zijn bij het complot 4 officieren betrokken. Verscheidene samenzweerders zijn geairesteerd, terwijl anderen zich ver borgen houden of ontvlucht zijn. Roemenie en BuIgarijo. De „Neue Fieie Presse" van gisteren geeft oen interview weer met den Bulgaar- schen Kamervoorzitter Danef. Deze ver klaarde, dat Bulgarije de bemiddeling der mogendheden zal aanvaarden op voorwaar de, dat Roemenië zulks eveneens doet. Do mogendheden zullen dus eerst Bul garije en Roemenië er toe moeten bewegen om hun uitspraak te aanvaarden. Danef zeide verder, overtuigd te wezen, dat het mogelijk is, dat door de tusschen- komst der mogendheden een duurzame toe nadering tusschen do beide landen tot stand komt. Als echter Roemenië voorbehoud maakte, zou ook Bulgarije hetzelfde doen en zouden de verdere stappen dor mogend heden doelloos zijn. Ten slctte zeule Dar.ef nog, dat het een dwaling zou zijn te rneenen, dat Bulgarije afstand van Sylistrie kon doen. Rusland en Oostenrijk. De berichten, dat de Russische enOos- tenrijksche legeexing in beginsel besloten hebben, zonder uitstel tot demobilisatie over te gaan, blijven aanhouden. Van Russi sche zijde zon tot dezen stap zijn beslo ten in een onder voorzit terschap van den tsaar plaats gehad hebbende beraadslaging, waaraan de minister-president, de minis ters van buitenlandsche zaken, van marine en van oorlog, alsmede de chef van den generalen staf, deelnamen Verder heet het, dat de door de beide regeeringen genomen beslissing een gevolg is van een briefwisseling tusschen keizer Frans Jozef en den tsaar. De tsaar heeft dis zijn venscli te kennen gegeven, dat de Oosten rijk-Russische ontspanning nog voet de op 6 Maart a.s. plaats bobbende F«*- manof-fecslelijkheden een voldongen ieil zal zijn. GEMENGDE MEDEDEEUNGEN. En gel a nd. Mevr. Pankliursf heeft zich bedacht en alsnog aan den rechter beloofd, dat zij zich voorloopig fatsoenlijk zal gedragen. Daarop is zij gisteravond onder borgtocht vrijgesteld. Zij zal waarschijnlijk terecht staan voor de rechtbank van Oldbaily. „The Suffragette", hel orgaan der kies- rechtvrouwen, deelt mee, dat de minister van binnenlandsche zaken de vrijlating van drie in de Holloway-gevangenis opgesloten kiesrechtvrouwen, onder wie ook Sylvia Pankhursl, gelast heeft. Zij hebben de bon» gerkmir toegepast, waaronder haar gezond heid leed. vergaten, dat het slechts photografische op nemingen waren. Loe verdiepte zich nog meer in 't publiek dan in de beeldenreeks. Hoe naief kon hel Amerikaansche volk toch genieten Toen kwam de clou van den avond. Een Amerikaansche film bracht een tafereel uit den burgeroorlog, waarin de geconfede- rceiden over de Yankees zegevierden. Een roerende liefdesgeschiedenis en een «taaltje van de grootmoedigheid van een piantagebe- ziller uit een der Zuidelijke staten, ten op zichte van een gevangen officier dor Noor delijke troepen, waren er door heen ge vlochten. Aan het slot had de groote verzoening tusschen de Noordelijken en de Zuidelijken plaats. Loc dacht, dat het dak zou instorten bij dc daverende, do dolzinnige bijvalsbetui gingen der toeschouwers. Eerst, toen de troepen der Noordelijke staten voorbij mar cheerden en dc muziek Yankee-doodle in zette, hoorde men van alle kanten wrevelige uitroepen en gesis uit hot publiek opgaan. De oude haat leefde dus nog altijd, zooals Loe tol haar verwondering bemerkte. Toen. echter daarna de flinke scherpschutters der Confederatie van achter do struiken te voorschijn sprongen, een woeste strijd zich ontspon en de Yankees eindelijk moesten wijken, brak er oen hoerageroep en een applaus uit, dat nooit scheen te zulten eindigen. De muziek speelde het Dixie-lied, het strijdlied der Zuidelijken gedurende den burgeroorlog, en de meeste toeschouwen zongen uit volle borst mee. Daarmee was liet programma ten einde De voorzitter van de rechtbank te Rich mond en de burgemeester hebben, naar de „N. R, Ct." meldt, hun verontwaardiging geuit over het bevel van den minister, om ook Lilian Lentori, een der vrouwen die beschuldigd worden van de brandstich ting in het paviljoen te KeW, vrij te laten, te meer omdat geen doktersattest kon woi den overgelegd, waaruit bleek dat haar go zondheidstoestand door de gevangenschap geleden heeft. De voorzitter der rechtbank dreigde haai' opnieuw te zullen laten ge vangen zetten, doch. zag daarvan af toen de politie mededeelde, dat zij wist, waar z\j haar altijd kon vinden. Mej. Locke, haar medebeklaagde, wier ware naam Olive Wharry bleek, is tegen borgtocht vrijgelaten, nadat zij een schrifte lijke belofte had. onderteekend, voorshands „werkeloos" te zullen blijven. Do „Daily Express'' meldt dat Graham AVhito aan do regeering een program heeft voorgelegd tot oprichting van een militaire luchtvloot. In dit program is ook begrepen het tot stand brengen van een handelslucht- vloot, welke van staatswege opgericht dient te worden. Verschillende financieele groe pen zijn bereid den staat bij den bouw van luchtkruisers steun te verieenen. Op dezo wijze kan ©en luchtvloot voor vredes- en oorlogsdoeleinden geschapen worden. M e x i c o t Volgens belichten uit Mexico, heeft Huer- ta aan de Kamer een wetsontwerp be treffende liet verieenen vm amnestie voor gelegd, dat alle rebellen omvat, die zich binnen 14 dagen onderwerpen. Veizekeid woidt dat Raoul Madero, een bioeder van den oud-president, doodgescho ten zou zijn. BINNENLAND. Consulaire dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer C. F. Ludwig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice-consul der Nederlanden to Aberdeen, en is als zoo danig benoemd, buiten bezwaar van 's lands schatkist, de heer J. Reid. Aan den heer Reid moet in het Engelsch geschreven worden. Het ressort van liet wee consulaat om vat de graafschappen Aberdeen, Bauff, El gin, Kincardine en Nam. Frankrijk. Do „Echo de I'aris" meldt, dat de Mi nisterraad den driejarigen dienstplicht zal aannemen; echter onder eenige tegemoet komende bepalingen voor landarbeiders en studeerenden, wien voor den tijd van 1 Maart tot 31 "Augustus een verlof verleend kan worden. Duitse bl and. Het plan tot uitvoering van het ontworpen Donau-Main-Weserkanaal is, daar de kosten gedekt zijn, aan een Berlijnsche maat schappij opgedragen. Het kanaal loopt van Breinen over Koburg, Bamberg, Neuren berg en Augsburg naar München. Marokko. Uit Rabat wordt geseind, dat de toestand in Zuid-Marokko onzeker blijft. De generaals Gouraud en Dalbiez worden heden te Rabat verwacht. De stam der Ouod Tom heeft een nieuwen aanval op de Fransclie posten ondernomen cn de telegraaflijnen vernield. De laatste botsing leidde tot een geveeld, dal. elf uur duurde. De Marokkanen namen de vlucht met achterlating van acht dooden. Een telegram uit Tetoean meldt eveneens, dat de toestand over het algemeen verslech terd is. Alle stammen in bet binnenland be ramen plannen om de Spanjaarden in Te- toean aan Ie vallen. en begon het weer van voren al aan. Zeer voldaan volgde Loe den menschen- stroom, die de straat weer opdrong. Er bleven haar nu nog twintig cents van haar quarter over „om plezier voor to maken", en de avond was nog lang. 't Was broeiend waim geweest in de Pic- lure-Show en ze had er ergen dorst ge kregen. Nu, vijf cents konden er nog wel af voor een ice-cream-soda. Ze ging een groote, luxueus ingerichte drogistzaak binnen, waar een massa men- schen om do soda-fountain zaten. Met groote hoffelijkheid mengde het jongmensch, dat in een wit pak achter het buffet stond, soda, ananassap en vanille-ijs dooreen en reikte haai* het schuimende glas met twee rietjes over. Onder de hand praatte en lachte hij mot de gasten, die hij bediende, op een voet van volkomen gelijkheid. Met een paar modieus gekleede jongelui maakte hij afspraak voor een base-balt match den volgenden Zondagmet eon bizonder mooi, jong meisje voor een schouwburgbezoek. Daarbij lachte hij vroolijk en onbezorgd en kauwde hij gom. Ja, wie een g rad-be taalde betrekking had, kon wol een aardig leventje hebben in San Antonio! Loe wandelde verder, tot een mooie, goed geschoolde tenorstem, die uit een va riété kwam, haai- aandacht trok. De entree was hier tien cents. Ze kocht oen kaartje en trad nieuwsgierig binnen. Op het too- neel stond juist een magere jonge man, die met, veel voordracht Duitse he liederen zong. Dat was de tenor. Het publiek scheen het ten geboore gebrachte niet erg te waar- Minister Begont. Naar aanleiding van een mededeeling gis termiddag door den voorzitter van$e Twee- do Kamer gedaan, dat de minister van Waterstaat ongesteld is, wordt gemeld, dat de minister door een lichte influenza-aan- doemng verhinderd zal zijn gedurende eenige dagen zijn ambtsbezigheden tc ver richten. On vereen Igbare betrekkingen Gedeputeerde Staten van Znid-Holland hebben den Haagschcn gemeenteraad mede gedeeld, dat zij wenschen te overwegen of het door den heer Nyp-els bekleede ambt van districscommandant bij dé landweer op grond van art. 23 der Gemeentewet vereenigbaar is met het lidmaatschap van den gemeenteraad, en dat zij mitsdien wen schen gebruik io maken van hun bevoegd heid en ambtshalve over de; beslissing van den raad van 17 dezer lot toelating van den heer Nypels uitspraak te doen. Kamerverkiezingen. De centrale liberale kiesvereeniging in het district Hoogezand heeft mr. P. Rink, het aftredende lid, met algemeene stemmen definitief enndidnat gestekl. V De centrale anfi-rov. kiesvereeniging in het district Ede heeft, volgens do „Ned,", in haar vergadering van Woensdag de vol gende, door de plaatselijke kiesvereeniging te Nijkerk ingediende motie aangenomen: De centrale A.-R. kiesvereeniging in hot kiesdistrict Ede, met verontwaardiging ge zien hebbende den loop der, zaken in 1909 in Ede en in 1912" in Ommen* en vree- zemie pen ontaarding van den politieken beginselkamp in een Kerkdijken en per soonlijken strijd, waarbij do eere der A.-R. beginselen en partij wordt ingeboet, be- s'uit: I deeren. Waarschijnlijk was het niet sen sationeel genoeg. De artist verwierf ten minste maar een zwak applaus toen hij aftrad. Op hem volgden een paar danseressen en een bont-beschilderden clown, die den cake walk dansten en mei een storm van en thousiasme werden begroet. liet luisteren naar den Duilschcn zanger had Loo droevig gestemd, 't Was een schan de, dat zoo'n kunstenaar in een tien-cents café chantant moest optreden. En hoe lang zou men hem hier nog dulden Hij viel niet eens in den smaal. I Als een kunstenaar in Amerika met door agenten en impres- sario's met luide, rammelende roelamemid- delen bij 't publiek werd ingewijd, hoefde hij niet op succes te rekeneu; zijn kunst alleen hiolp hem niets. Dim zonk hij traps gewijze, tot hij bij een mindenvaardig va- rieteitengezeischap belandde. Het gezicht van den Duitschen tenor droeg do duide lijke sporen van honger en gebrek. En met welke hooggespannen verwach tingen zou hij misschien wel naar 't groote bluflancl zijn overgestoken? Nu kon zijn kunst hem niet eens aan brood helpen en verhin derde zijn artïslentrots hem zeker anderen arbeid te zooken. Een onnooze illusie, dat volk hier kunst cn beschaving te wil len opdringen't Begrip en 't gevoel hier voor konden; tamers pas langzamerhand komen met een hoogere cultuur I {Wordt vervolgd i S iHIEMMSCHE COURANT 9lr SU WA MX). Üi WP' tof5

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1