65"* laargang Zaterdag 8 Maart 1813 NO, 14166 Tweede Blad. Uit de Tweede Kamer. Amsterdamsclie straattypen De2ö courant verschijnt 'd a g e 1 ij k s; met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: iFoor Schiedam en Ylaarding en fl, 1.36» franco per post fi. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en V.la ar dingen 10 cent, Afzonderlijke nummers 8 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór een ïtttï aan het Bureau b'ezorgd zijn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën": 5Tan 16 regels f10.92;' iedere regel raeei 15 cents. Reclames SO cent per tegel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voormaalden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen,- worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie bij vooruitbetaling aan bot Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103, Van de hcele week is we] het groote nieuws, dat de Tariefwet van do haan is, en nis de kiezers in Juni a.s. wijs zjjn, zal dit geen uitstel, maai- afstel wezen. •Rn het merkwaardigste is, dat do Tarief- wet begraven is door do Rechterzijde zelve, die geen'pogiuf neeft gedaan zelfs om zo nog in behandeling te krijgen. Daar was toch de heer van 'Vlijmen, die in „Do Tijd" ten krachtigste er op had aangedrongen, dat men do Tariefwet nog in behandeling zou nemen, het onmisbaar complement van do Invaliditeitswet, als de bron, waaruit de gelden daarvoor moeten komen, en die verklaarde, dat de Rechterzijde haar cere zou prijs geven, wanneer, doze wet niet ]a pièco do resistance zou wezen op de agenda (na Paschen. Maar men luistert blikbaar weinig naai* den generaal, al is hjj dan ook een van de veteranonC Maait 1.1. vierde hij zijn 2ö-jarig ju bi 16 ais Kamer lid, maar er werd niet eens eenige notitie van genomen, dio naar buiten kwam. Do eerste spreker op dien dag was nog wel een partijgenoot van den jubilaris, te we ten do heer Arts, maar die vond het niet do moeite waard ook maar met écn woord van de gedenkwaardige gebeurtenis molding te maken. De echte hoffelijke manier van doen schijnt in de Ivamer langzamerhand tot h'et verleden to gaan behooren. Maar van nog invloedrijker zijde dan van dezen katholieken generaal, is erop aange drongen do Tariefwet toch niet met stille trom te begraven, en wel door „Do Stan daard"; volgons dit blad zou do Rechter zijde alleen van de behandeling der wet kunnen afzien, noodgedwongen, als h'et ware daartoe genoopt door eenparig verzot van Links, dat dan uitgelegd zou kunnen wor den als de voorbode van zoo reusachtige obstructie, dat men de behandeling van de wet toch niet ton einde zou kunnen bren gen. Maar men heeft, naar de „Standaard" evenmin geluisterd als naar den krijgshaf- tigen generaal, en het lijfblad van Dr. Kuyper heeft reeds zijn vrees uitgesproken, dat 'dit Rechts op den duur berouwen zal. II! I i*l I I i i Het is ons volkomen verklaarbaar, dal Rechts van de behandeling van do Tarief wet vóór de verkiezingen heeft afgezien. Het groote adres tegen de Tariefwet is nu door ruim 3000 ondernemers van be drijven in Nederland geteekend, en daar onder bevinden zich honderden en nog eens honderden, die, wat hun politieke zienswijze betreft, aan de Rechterzijde staan. En nog dezer dagen heeft een katholiek zeker niet de eerste de beste, wan,t anders ware zijn ingezonden stuk zieker niet opgenomen in „De Tijd" er met kracht op aangedrongen, dat do Regeering DR MAN OP, DEN VIERPOOT. 'door JAN FEITH. (Nadruk verb oden. 1 Er zijn' in onze groote steden van die straattypen, over wie een ieder liet recht meent te hebben to redderenm, a. V. het zijn. de publieke personen, wier wol en Wee wij anderen ons aantrekken, alsof het lots ■van ons eigen was. Daar is bijvoorbeeld do man zonder bee- nen. Hij staat bij do straattypen vara Am sterdam bovenaan, zoo'n beetje de doyen van het fatsoenlijke bedelaars-gild, hun primus inter pares, de voorma n, de uitverko rene bij de nrélelijden-bet.rachtcrs. 0 I ik zog er njets van. Hij verdient dat wel. Waar om trouwens niet? Hij is gebrekkiger dan de anderen; zjjn' kwaal is opvallender, meer in het oog vallend en medelijdenwekken- Üer Laten We maar nooit vergeten, to onderhouden die beste eigenschap1, welke den mensch kan sieren: naastenliefde, mede-gevoel, belangstelling voor de ver* 'drietelykheden onzer naasten, en laten wo daarbij -ook. noodt het weldadigheidje- baar, vergeten, dat zoo sierlijk kan zijn, mits het in, het verborgene geschiedt,I... Van .de rechterhand en van, do linkerhand, vóór do verkiezingen de Tariefwet zou in trekken, want dat liet anders hem en velen van zijn geloofsgenoolen onmogelijk, zou worden gemaakt in Juni a.s. hun stem op Rechts uit te brengen. Voeg daarbij, dat meer dan één katho liek Kamerlid met de Tariefwet leelijk in den knel zit, zoo b.v. Mr. Loeff, wiens, Wanlwijksche kiezers leed- in meerderheid bij hem er op hebben igedrongen, dat hij eventueel zijn stem tegen de Tariefwet zal uitbrengen;- zoo b.v. Mr. Aalberso, die voor Almelo zit, en de groot-fabrikanten -uit Twente voor een deel vertegenwoor digt, die, pa.ganistisc.il of christelijk, van verhooging van liet Tarief niets hebben moeten. En dan, dc algemecne beschouwingen over do Tariefwet en zekerheid, dat men verder zou komen dan deze was er toch niet zouden der Regeering geen goed gedaan hebben. Wij meenen Mr. Kolkman, den hupschen minister, wiens persoon wij zooveel sympathie toedragen, geen onrecht to doen, wanneer wij zeggen, dat hij niet do man zou geweest zijn, om do argumenten tegen de Taricfsverhoogitig van een Treub, oen Palp, oen Rubrecht, j'cn passé et des mcilieurs, behoorlijk te weerleggen. Dat ligt liean niet in de eerste plaats hierin, dat Mr. Kolkman geen „wetenschappelijk man" is als Nolens, Aalberse of Loeff, maar in de moeilijkheid van do zaak zelve, en hl het feit, dat, wie voor Neder land een verliooging van het Tarief be pleit, zoo bedenkelijk zwak staat. Onder lus sc hen zijn wij door de begrafenis van do Tariefwet in een zeer vreemden politiekcn" toestand gekomen, en wel in dezen, dat het ministerie, dat in Juni langer dan rijf jaar achter de groene tafel zal heb ben gezeten, met gansch leege handen voor de kiezers komt, wat de bestrijders van dezo Regeeiing" niet zullen, nalaten dezen behoorlijk aan het verstand te brengen, cn wat door mr. Troelstra onwcderlegbaar in de Kamer aangetoond is. Er is nu noch sociale Verzekering, noch bron van inkom sten, waaruit die zal worden betaald. De Regcering nam wel liet amen-domen t-Duys over, om zes maanden na de afkondiging van do Invaliditeitswet het pensioen voor den 70-jarigen direct te doen ingaan, maar dit is een wassen neus, aangezien liet vast staat, dat de afkondiging van die wet niet meer z$d komen. De Eerste Kamer toch werkt niet mede. Val haar niet al te hard, lozer; al is het ook een lichaam, dat door Dr. Kuyper's ontbinding (wie had ooit ge dacht, dat iemand in Nederland den euve len moed zou hebben zoo achtbaar lichaam als de Eerste Kamer is, te ontbinden. de trouwste helpster en schutspatroon van de coalitie moest zijn; zo is dat nu eenmaal •niet. Ze vindt, conservatief van oorsprong, en steeds tot starrer conservatisme geleid, in de omgeving, waarin ze loeft vegeteeit zouden onaangename menschen zeggen dat Talma bun, te machtig is, en menig lid die dan kwasi niet mag weten van de an der leder weet wel wat ik bedoel? Ik meen, dat de man zónder beencn voor aan staat bij <le openbare armenzorg in Amsterdam.'Behalve z'n boenen, die dicht bij zijn heupen geamputeerd zijn, behalve dit tekort, heeft de kerel alles meegekregen, 'n Pientere kop; '11 fatsoenlijk uiterlijk, 'n netto spraak, stellig voor z'n beroep in nemende manieren. Hij is derhalve een vol leerd vakman, indien ik liet zoo eens mag uitdrukken. Men mag hem 'zien, zooals bij dagelijks aan, z'n werk trekt, opgewekt, frisch geschoren, knap in z'n pak, 't laag- pootigo stoeltje, waarop ie zit en loopt tevens, altijd keurig in dc glimmende boen was. Je materiaal moet in' orde zijn, of jo kapitein bent van een houwitser-batterij, of een vierpoot-bedelaarDaar scliarrelt-ic 's morgens al vroeg langs z'n vaste ter rein. Met beide handen houdt hij den rand van de stoel-zitting vast, en zoo wrikt-ic z'nzit- en looptoestel handig voort, 't Gaat njot vlug, maar haast heeft hij ook niet. Straattypen mogen geen haast heb ben; do bespiegelende kalmte is hun be roopsgeheim. Haastige vragers hebben' geen succes, 't Is een beroep van afwachten, van kansberekening, van overleg en ge duld Dus beent-ie daar wanneer ik dezo minder juiste beeldspraak mag ge bruiken langs 's hoeren wegen. Wan neer liij 'n eindje is voorlgescharrekl, neemt hij er even wal rust van. Kalm aan, geen haast," geen overijling bij liet Werk Hij heeft al een wanrschijnlijkeit van onzen senaat denkt Wellicht aan dezen! verdienstelijken minister, omdat deze nu eenmaal volbloed slaatssocialist is, nooit anders dan aan iemand, die groote gelij- kenis vertoont, met het bekende groote beest uit dc Openbaring. Talma en de Eerste Kamer. Bestond oi' niet zoo iets als Ac coalitie, de elericale meerderheid, in onzen senaat had hein reeds lang naar huii gestuurd. Men neemt het daar do Tweede Kamer kwalijk, 'dat ze do Bakkerswet heeft verworpen, waar- door do gelegenheid wer'd ontnomen, waarop gehoopt was, om Talma te toonen, dat poli tieke volgzaamheid wel in de Tweede Ka mer kan worden gcéischl, maar dat de Eer ste Kanier daarboven staaf. En hu is de boycot over hem uitgespio- kt-n. De Eerste Kamer laat de Radenwet en hier wreekt Talma's onhandigheid zich, om dezo even noodig te verklaren voor de Invaliditeits- als voor de Ziekteverzekering doodeenvoudig liggen. Ze wil er evenmin aan of nog veel minder, dan indertijd aan do Achter,-s land-ontwerpen-Ndissendie van do Eerste Kamer hun doodvonnis hebben gekregen, wam bij, o zeldzame onbenullig heid! niet begrepen scheen te worden, dat dit doodvonnis niet alleen de ontwerpen betrof, maar ook den Minister involveercle. En nu do Radenwet niet aan de orde komt, is er geen sprake meer van, dat de Eerste Kamer nog de Invaliditeitswet, zal kunnen behandelen, zoodat de overname door de Regeering van liet amcndemetit-Duys niets anders is dan een politieke truc van liet allerbedenkelijkst alloo-i; men kwam daar mee dan niet alleen den sociaal-democraten in hei parlement, maar ook daarbuiten vele tienduizenden, in het gevlij, terwijl men wist, dat uitvoering van liet amendement-Duys absoluut onmogelijk is, omdat de Eerste Kamer zichzelf do kans ontnomen heeft nog vóór de verkiezingen de Invaliditeitswet in liet Staatsblad te brengen, En de heer Duys liep er in, en zong jubelzangen over zijn boezemvriend Talma, zoodat de lieer Troelstra liet noodig vond in Re zitting van 'Dinsdag U„ de fout van dun jongen partijgenoot goed te maken, on aan te too nen, hoe overname door de Regeering van het amendement van den afgevaardigde voor Zaandam niets anders is dan politieke misleiding op groote schaal. Gelegenheid om dit alles te zeggen, gat de aanvrage van do Regeering om voor do zooveclste maal opcenten te heffen op dc Vermogens- en Bedrijfsbelasting. Geen pleizeirig nok, zal men zeggen, voor Mr. Kolkman om deze aanvrage te vmdedigen, waar hij zelf als Kamerlid, het ministerie- de Meester zoo hm A over die heffing, door hem als alleisleelitst gekwalificeerd, te lijf was gegaan. Maar... onze Minister van Financiën, die, behalve in zake Tauefwet, nooit iets anders gedaan heeft, dan wets ontwerpen fatsoenen en daar hei model van zijn voorganger, zaL wel al lang over alle gemoedsbezwaren in deze heen zijn. klant in de gaten. En een van z'n handen laat hij los, om beleefd z'n pet af te ne men en den voorbijganger den hem toeko menden groet te brengen. Krijgt-ie wat, dan beeft hij nog een tweeden groet in reserve: iets familiaarder, alsof 't een kennis gold, wicn je een ami kaal goei'en dagje brengt, 't Geldstukje is al iu z'n zak verdwenen. En bij heeft alweer den rand van z'n stoel tje beetgepakt en wrikt zich verder, een vol genden klant tegemoet. De man met den vierpoot is een gaarne gezien straattype op het Damrak, waar 'L elk uur van don dag wemelt van de Am sterdamsclie wandelaars, boursmansche.n, boodschappers, dagje.smenschen, forensen en Wat dies-meer zij. llij groet ze allen; hij kent zc allemaal; 't zijn bijna zijn vas te klanten. En hij scharrelt maar heen en weer, van hot Centranl-slation, tot den Dam, en van den Dam tot, het. Centraal station. 's Morgens begint-ie al vroeg; cn 's middags laat kun je hem er nog aan den arbeid zien. Zonder nmnkecren, altijd even proper, bij-de-liand, opgewekt, kwiek en bij do pinken Ik had bijna geschreven vlug ter been; maar zelfs die verschijning ware nog niet zoo erg geweest, en stellig niet onkieseh, want de man op den vierpoot weet wel hoe zijn dagelijkschcn levensweg te bewandelen, in den pas, zonder struikelen, zonder ooit een verkeerden voetstap Ie zet ten'. V Neen i Ik bedenk me I Hij heeft ééns De heer Patijn opende liet debat; hij zou 'zich niet tegen de opcenten verzetten als tijdelijke maatiegel in afwachting van de Inkomstenbelasting, als hoedanig ze dan ook waren geïntroduceerd, maar nu blijkt, dat door deze „tijdelijke" maatiegel de In komstenbelasting geheel op den achtergrond wordt geschoven, begon hij tegen deze op centen ernstig bezwaar te maken. En dat to meer, waar door de overname van het amendement-Duys onze financiëele toestand geheel was veranderden aan cleze op merking knoopte Zierikzee's afgevaardigde de vraag vast: Waar of de Regeering de millioenen vandaan denkt te halen, die de uitvoering van art. 357, zou kosten? Een vraag, die te meer klemde, omdat door overname van het amendement-Duys, dio uitkeeringeu moeten beginnen vóór de Ta riefwet er is. Ermoeten dus, zooals do heer Patijn zoo terecht aantoonde, andere middelen gevonden worden om dio uitgave te dekken, en daarvoor kan slechts de In komstenbelasting dienen, als eenige wet dio mot wat goeden wil nog ton einde kan worden gebracht. Het was inderdaad droevig, zooals do Minister zich van de zaak afmaakte; zoo veel lichtvaardigheid wordt gelukkig zelden in een Minister van Financiën aangetrof fen. Dc Regecring had, volgens hem, altijd vervroegde uitbetaling der pensioenen van art. 357 in uitzicht gesteld, en dc Eerste Kamer zou met deze wet wel op tijd klaar zijn. „En de centen?" viel de lieer do Klerk hier zeer ter snede in. En toen kwam het verbazingwekkende antwoord: „Och houd toch uw mond over do centen, dio zullen er wel komen. Het ministerie is niet van plan weg te gaan, en hot zal, zoover Mr. Kolkman het land kent (o, wat optimisme, Excellentie!) daartoe ook niet door den uitslag van de verkiezingen ge dwongen worden. Welnu, blijft de Regeering aan, dan zal in den loop van 19J.4 ook de Tariefwet er zijn, en de uitkeeringeu gaan op zijn vroegst 1 Januari 1914 in; en blijft, de Regeering niet aan, dan moet do eveulueele opvolger, ook al is hij tegenstander van de Tariefwet, maar naai' een middel omzien, om dekking te vinden voor de millioencn, die de overname van het amendement-Duys zullen kosten. En daarvoor werd nota bene oen beioop gedaan op Dr. Kuyper, die zijn onderwijs wet bad gegeven, zonder de middelen ;um te wijzen, waar-uit de miliioenen, daarvoor benoodigd moeten worden gevonden. Zeker een allerongelukkigst beroep, waar juist deze manier van doen een van do zeer gerechte grieven tegen liet ontwerp-Kuy- per is geweest. Minister Heemskerk begreep dan ook, dat het noodig was aan dezo verdediging(?) van zijn collega iets toe te voegen, maar kwam waarlijk niet veel verder dan eenige laag-bij-dc-grondsche grapjes. Dc Tariefwet is nu eenmaal de bron, waaruit do Re- gooring gansch hare sociale verzekering wil bekostigen, en als die er nog niet is, dan is dat aan clc obstructie van links te wij ten. De Regeering is nu eenmaal aan de Kamer getrouwd. En als man en vrouw samen een visite moeten maken en de vrouw iang toilet maakt, dan zal de man er in berusten, Maar als dan de vrouw klaagt, dat men zoo laat uitgaaf, dan is het mogelijk, dat hij zegt: maar luxe kind, had je toilet wat vlugger gemaakt. Dc Rechterzijde had ongemeen veel ge noegen in deze aardigheid, haast zooveel als de Minister zelf. En wij zullen ons niet vermoeien met nog eens aan te too nen, dat al die verwijten over obstructie allen grond missen, en dat de te late in diening der ontwerpen van alles schuld is. Daargelaten, dat, nu het puntje aan het paaltje komt, de Rechterzijde uit stembus- overwegingen de behandeling der Tarief wet niet aanduidt. De heer Treub constateerde ten slotte onder hoogc protesten van Rechts, dat do' overneming van het amendemenL-Duy», niets anders bedoelde dan de motie-Timd- stra, die dc Rechterzijde tot driemaal toe geweigerd heeft in behandeling te nemen, cn dat het onjuist is, dat hot. amendement- üuys werd overgenomen om: de inwerking treding der wet te verzekeren. En toen eenige ruziemakers den afgevaardigde voor Assen, die wel getoond heeft in alle op zichten kenner van de wet te zijn bij uit nemendheid dorsten onderbreken met'een: Gij kent de wel niet! antwoordde du hoer Treub doodleuk: Ja, ik ken de vet, wel, terwijl in de laatste dagen van do Rech terzijde wel eens bet omgekeerde bleek. Maar dit houd ik rol, dat nu feitelijk de motie-Troelstra is aangenomen, want het pensioen der zovenligjarigen heel! mets tc maken niet den termijn, van invoering der wet. Wel staat er in de wet, dat dm termijn drie jaar zal zijn, maar daargela ten of zoo'n bepaling in een wet iets botcc- kenl, dan zal liet nu toch gebeuien dat drie jaar lang menschen een pensioen zul len hebben, zonder daarvoor ooi! 66u Cent, premie te hebben betaald. Dat is Staats- pensi ounce ring, waartegen ik mij altijd heb verzet en zal blijven verzetten, maar waar tegen dc Regecring haar strijd heeft prijs gegeven met hot oog op dc winst bij do verkiezingen. In de Invaliditeilsverkering past alleen een pensioen voor zeventig- jarigen, dat ingaat op hetzelfde oogetibhk als de wet. ZoOj gauw er verschil is in de zen termijn, dan is, er het gratis staatspen sioen. Als, zoo besloot dc lieer Treub, in snijdende kalmte, de Regeering niet was bewogen door redenen, builen do zaak om, dan had ze bet amendement-Duys nooit overgenomen. De lieer De Savornin Lolnnan trachtte do zaak goed te praten, wat hern natuurlijk evenmin lukte als den Minister van Bin- ncnlamlscho Zaken, en zoo slaan we voor in z'n leven zich verstapt. Ilij lieoi't dien verkeerden tred gemaakt, waarvoor wij se dert onze prilste jaren op het inslante- iijkst door onze ouders, leermeesters en opvoeders worden gewaarschuwd. De man op den vierpoot raakte verliefd 'n buurt meisje maakte 'm bet hoofd op hot. Zoo verliefd werd-ie, dat hij van trouwen sprak, van een eigen huishonden, van lm- welijks-geluk en van Rog zeo vee! mooie, zoete voorjaarsdingen meer I Hij was verliefd tot over z'n, ooren, van z'n kruin tot z'n. niet-lecnen, want die had hij niet; maar dan toch tot de eiiulstompjes van wat vroeger z'u beenen waren geweest. Dat hij z'n, beencn kwijt was, scheen zijn aangebedene zich niet aan te trekken. „Ilal" zeiden wij ernstige waarnemers: „Daar is er dan een dier zeldzamon, die den man beminnen zonder bijgedachten van geld, van zwier, van branie! Ziet dezo on baatzuchtige vrouw: zij heeft een man lief, om hem zelverwillo, om zijn hart, zijn ziel, zijn misvormdheid. Ziedaar Idan eene, die niet gekeken heeft haar vorm en houding, naar mannelijlcen gang en zwierigen tred 1" ...'Want deze waren alle eigenschappen, op Welker bezit de man op den vierpoot niet kon bogen. Er was werkelijk warme belangstelling in, Amsterdam toen hij trouwde. De kranten zonden hun ijverige berichtgevers naar, liet Stadhuis, om een, beschrijving to geven van den bruidstooi. E,n den avond van den huwe lijksdag stond daar zoowaar te lezen een! keurige beschrijving van 'de bruiloft, Waar bij mot kiesclio bewoordingen melding u eid gemaakt van do opofferingsgezindheid van! de kuische bruid en van het jonge stralende geluk van den bruigom, 't Was waarlijk bewonderenswaardig, zooals men had weten te vermijden, eenige toespeling te maken op hel kenmerkende gebrek van den been zoo zen echtgenoot. Toch wisten dc ooggetuigen achteraf mot voegzame woorden te vertellen, hoe han dig dc bruigom zich had weten heen te slaan door de technische moeilijkheden van dort bruiloftsoptocht- hij had wille handschoe nen aangehad, cn met zijn witte handschoe nen had hij den feestelijkglimmenden rand van z'n zit- en loopstoellje beetgevat, om zich naast zijn bruid de trappen van hot Stadhuis op te wrikken. De eenige moei lijkheid Was geweest het in- en uitstappen! der trouwkaros; maar een kerel, dio z'n levenlang aan het goochelen is met hot ontbreken van z'n boenen, had hel ook met deze geringe belemmering weten klaar to spelen, zooiïat de talrijke nieuwsgierige toe schouwers oen, gemompel van waardecring niet haddon kunnen onderdrukken hij do sierlijke poging van den beonloozen echt genoot om ön zijn h'mid' den arm te bieden èn meteen zichzelf de lioogc treden rati' het ti jmvrijtuig op te beuren. Zoo was hij dan getrouwd. Al zijn vaste klanten wisten hul. 't Ilad immers in dc kranten gestaan! En nu wil de niemand zich blijkbaar onbetuigd laten. Als hij zoo 's morgens daar weer over het Damrak scharrelde, van het Centranl-Station SCÜIEDAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 5