STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Uit de Pers. ftemengd Nieuws. ion tengevolge hebben. dal de veilofgauger niet voor hol einde van den termyn, waar- m'er hem vergunning ia verleend, hier te lande roti kunnen zijn teruggekeerd, daar van door hem on vei wijkt behoort le wor den kennis gegeven ami den burgemeester zijner woonplaats, ondei mededeelrng van de omstandigheden, die de tijdige terug komst "beletten. We coalitie. Wij knippen de volgende alinea's uit een hoofdartikel van „Do Sinndanrd'M X iemand onder het publiek weet eigen lijk lecht, hoe op dit oogenblik de vork in deai steel zit. Naar -wat re ons van te oore kwam, Ilebben gedelegeerden van den Algemee- neu ll.-Oath. bond het' Centraal Comité en liet Unie-bestuur uitgenoodigd tot bespre kingen over samenwerking. Beiden moeten aan deze oproeping gevolg hebben gegeven, en na het houden van enkele «niierentiën tol een aecoord gekomen zijn, dat echter nog wachtte op definitieve redactie. Voor tiet tot stand brengen van deze redactie moeten toen drie heeren zijn aangewezen, die het op enkele ponten 11a over de re dactie eens werden, maar sinds moet de zaak geen genoeg voortgang hebben gekre gen. Het wacht er dus op, dat deze drie hoeren htm arbeid voltooien, bij verschil zich aan de conferentie die hen c.andideer- de, refereeren. en dat uit deze conferentie de zaak naar de drie besturen ga. Deze liebben dan voorloopig te beslissen. En de ze voorloopige beslissing wordt dan ten slofte onderworpen aan het oordeel van drie landsvergaderingen, die, naar 't schijnt ditmaal alle drie op éénzelfden dag, en wel op 24 April, twee le Utrecht en één te Amsterdam, staan gehouden te worden. Hierbij boude men echter in het oog, dat- èn bij de stembus van 1905 èn bij die van 1909 de actie in den lande niet gewacht heeft op de, Depufatenvergaxlering, maar zoodra de 'drie besturen 't eens ble ken. in den lande doorgezet is; men weet met welk uitstekend gevolg. Zoolang echter de besturen liet niet eeus worden, staal men voor de moeilijkheid om of die tajetie op te schorten t,ot 24 April, wat in. hooge mate bedenkelijk' zou zijn, of zonder coalitie door te gaan. Wij spreken daarom den wensch uit, dat de drie gedelegeerden, zoo noodig ook de conferentie van negen, en daarna de be sturen zoo spoedig mogelijk tot afdoening van bet geschil zullen komen, altoos on der voorbehoud van de defenitieve be slissing. die vanzelf aan de üeputaten- vergadering en aan beide Unie en Bonds vergadering verblijft. Vrouwenkiesrecht. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Naar wij vernemen, hestaai bij de Ver. voor Vrouwenkiesrecht het voornemen om in het begin van April te 's-Gravenhage een groote protestvergadering te houden tegen de Begeeringsvoorstellen inzake grondwetsherziening, waarbij de vrouw van het kiesrecht verstoken blijft. De gevolgen van de Amsterdamsehe winkelsluiting. In een vergadering, uitgeschreven door de Vereen. tegen verplichte winkelsluiting, Woensdagavond te Winschoten gehouden en waarin als spreker optrad de heer Salo mons, adviseur van het Nat Comité tegen sluitingtowang te Amsterdam, deelde deze spreker, hij het debat mede. dat uit een door liet Comité le Amsterdam opgemaak- ten staat blijkt, dat gedurende de 6 maan den, dat de winkelsluiting te Amsterdam in werking is, door de kleine winkeliers aldaar voor een tod rag van f 200.000 schade geleden is. De vrouwenbeweging In de V. Staten v. Ji,-Amerika. Het weiken tier vrouwen, die overal in de Vereenigdo Staten georganiseerd zijn tor verkrijging van het IrurgeiTecht voor die inwoonsters, welke het nog niet be zitten. concentreerde zich deze maand op c-en reuzenoptocht, die 3 Maart in de bondsstaat Washington zmi worden' gehou den. De opzet was aid volgt: Juist op den dag vóór do plechtige ambts- aanvaarding door den nieuwen president, AVoodrow Wilson, willen de Amerikaansdic vrouwen door een niet minder talrijke en zeker artistiek schooner ingerichte straatbe- tooging laten zien, dat zij er ook zijn en ■dat de eene helft des volks even goed burgerrecht eisclit als de andere. Voor dezen indrukwekkenden stoet komen dui zenden betoogsters uit alle deelen ;des lands bijeen ook aan geldelijke offers laten zij liet niet ontbreken. Met kunstzin geschikt en opgesteld, zal de optocht uit vijl' afdeelingen bestaan en worden voor- aigegaan door een schitterende vertooninp op de trappen van het Kapitool, voor stellende Columbia, omringd door Gerech tigheid, Hoop, Vrijheid en Vrede. In den stoel mogen de vrouwen in staatsdienst mede optrekken met toestemming van Black, den president der Civil Sendee Com mission, zonder vrees beschuldigd te wei den van „misdadige woeling". Alle poli tieke partijen, geen enkele uitgezonderd, zullen er vertegenwoordigd zijn; het eerst hebben zich de sociaal-democraten aange meld, daar zij het Jangst het vrouwenkies recht in Juin program' hebben gehad en er steeds dapper en eensgezind voor gestreden hebben, jlet spreekt vanzelf, dat de 9 staten, waar de vrouwen het kiesrecht reeds bezitten, in dezen optocht schitterend voor den dag zuilen komen. Kortom, het wordt mi zichtbaar bewijs van de kracht en den groei der beweging voor het vrou wenkiesrecht in Amerika,. („Ma andblVr 0 u iv onkies recht' 1 BSjbelsene geschiedenis op gemeentelijke kweekscholen. In de gisteren gehouden vergadering van den Rotterdamsehen gemeenteraad weid, door het raadslid Van Bleek de volgende motie toegelicht, door hem met de A.-R. raadsleden Dienier en Richters ingediend ,.De raad, „van oordeel, dat de op te richten ge meentelijke kweekscholen zich niet leenen voor onderwijs in hijbelsche geschiedenis, gaat over tot de orde van den dag". De behandeling werd geschorst. Verbetering v«u den Volkszang. Men verzoekt, ons bet volgende te plaat sen; Door do commissie tot verbetering van den Volkszang, benoemd door de Vereeni- ging Schoonheid in Opvoeding en Onder wijs, de Tuchtunie eh den Bond ter behar tiging van de belangen van het Kind, is mm personen en veieenigïngen, waarvan bekend is, dat zij op dit gebied werkzaam zijn of zullen worden, en aan de gemeen ten, waaraan in 1907 Schoonheid in Op voeding en Onderwijs adresseerde, een lijst gezonden, met verzoek de daarop voorko- komende vragen wat reeds ter verbete ring van den volkszang gedaan is. en wat nog gedaan moet worden; welke weg 't eerst tot het doel zal leiden, enz. te willen beantwoorden. Uit de antwoorden blijkt, dat voor deze beweging veel sympathie bestaat on gaarne steun geboden wordt. Verschillende gemeen ten hebben reeds gegevens verstrekt, wat van groot belang is, omdat het juist de gemeenten zijn, die door het doen zingen op de openbare scholen en bij volksfeesten veel tot verbetering van den volkszang kun nen bijdragen. Secretaris der commissie is de heer ,T. M. van Hoogstraten, Rozenhof, Dordrecht, bjj vvien vragenlijsten en inlichtingen te bekomen ziju. GemeentMaaAwtukkeia. Bij den Gemeenteraad is het navolgende schrijven, van B. en IV". ingekomen: Wij ontvingen van do Commissie voor de Gasfabriek, de Drinkwaterleiding en het Elec-taïciteitsbedrijf een aanvrage voor een crediet van ten hoogste i oOÖO, voor het aanschaffen van eenige toestellen in de Gas fabriek. Die aanvrage werd door de Commissie als volgt gemotiveerd: „In 1905 weid van Gemeentewerken een 19 jak. gasmotor overgenomen, om de dy namo te drijven voor het lossen en opslaan ren kolen. Deze dynamo kreeg later ook voor zijn rekening den cokesbreker en den kolen- breker en elevator in. de stokerij. Hij is dan ook geheel belast en werkt zonder reserve. Vergrooting der capaciteit is dus dringend noodig. Wij stellen ons voor, daartoe naast de bestaande inrichting een transformator op te stollen, die door een draaistroom-motor een gelijkstroom-dynamo van 110 volt aan- drijft, wat onze fabriek behoeft Verder werd de oudste der beide exhaus ters in de machinekamer, in 1907 aange schaft, gedreven door een 4 p.k. gasmotor, die te zwak wordt voor de hoeveelheden gas, cHe onder druk gebracht moeten wor den; daarenboven is de exhaustor zelf niet ver Yan de grens van zijn vermogen. Wij achten het ge wensch t gasmotor en exhaus tor in bedrijf te houden en een derden exhaustor bij te koopen, gedreven door een electromotor, zoodat ook bij een on geval of herstelling voldoend exhaustorver- mogen beschikbaar blijft. Ten slotte wordt de in 1901 geplaatste unificateur 'tnsschen de gashouders en den regulateur), te klein voor de tegenwoor dige gasafname. De meest voor de hand liggende wijze van doen, aanschaffing van een grooteren unificateur, wenschen wij niet te volgen, omdat zich in dit geval de omstandigheid zou voordoen. da,t do druk der gashouders onvoldoende is. Wij zouden daarom hier de voorkeur geven aan een ventilateur, gedreven door een electromotor, die tot taak heeft den druk tusschcn gashouders en unificateur op te jagen. Deze ventilateur zou op de uren yan het drukst verbruik in werking gezet moeten worden. Wij ontveinzen ons niet, dat deze wijze van doen ongewoon is, maar zij is niet geheel en al ongebruikelijk, en geeft in ons geval een principieele oplossing." Wij kunnen -ons met do voorstellen der Commissie vereenigen en stellen u voor ter uitbreiding vaxt de Gasfabriek een cre diet van f5000 te verleenen. W. F, van dar Beek. f Hedenmorgen te 10 urn* ia overleden de hoofdagent van politie, W. F. v. d. Beek. Eergisterenmorgen werd de heer v. d. Beek op het. politiebureau plotseling door een zenuwberoerte getroffen, waarom een dokter te hulp geroepen weid. Op diens last werd de zieke per rijtuig naar zijn woning ge bracht. De overledene, die in 1888 bij liet poli tiekorps in dienst trad als agent 2e klasse, en in 1900 bevorderd werd tot hoofdagent^ zou dit jaar zijn zilveren jubilé bij het korps herdacht hebben. UllHie. Bij openbare kennisgeving zijn voor her halingsoefeningen onder de wapenen go- roepen a. tegen 25 Maart 1913 Adrjanus Bijioo, Coraelis van Leeuwen, en toeter Leonardus Timmers, allen b'e- hooreude tot het korps Torpedisten, garni zoen plaats Rrielle, en 1). tegen l-l April 1913: Antonio van der Pluijm, b'ehoorende tot bet 2de Rog. Veto-Artillerie, plaats van opkomst Legerplaats bij OWebroek. Van. den makelaar S, C. van Waalwijk van Doorn alhier, vernemen wij, dat in het pand Willemskade 3, behoudens de door het gemeentebestuur te verleenen Ilin- denvetsvorgunning, gevestigd zal worden een fabriek van koper-, zink-, ijzer- en ornavnentweikcn. van de firma P. G- Da- chateau Zonen, te Rotterdam. Daarbij werd de verzekering gegeven, dat dit zal zijn een mooie industrie, die geen geraas veroorzaken zal, geen stank zal ver spreiden, noch het water zal verontreinigen. Paardenmarkt. Bij do heden gehouden! jaariijksche paar denmarkt werden aangevoerd 124^ paarden, verdeeld als volgt: Werkpaarden, lo soort, 18 sluiks, f 200 375 2e soort, 16 stuks, f '200—275 3e soort, 22 stuks, f 150200(hitten of pen ny's, 36 stuks, f 60200; slachtpaarden 32 stuks, f 70160. De handel was zeer levendig- Yolksbadhait. Op de tentoonstelling in Augustus 1912 to Scheveningen gehouden, ter gelegenheid van de eerste Internationale Conferentie van Volks- en Schoolbad, is aan de verecni- ging „Schiedamsch Volksbadhuis" toege kend het Diplome d'Honncur voor haar inzendjng van teekenjngein en foto's van het nieuwe badhuis aan de Lange Raven. (tarsus Handenarbeid. In het lokaal boven de Beurs is gister avond de jaariijksche openbare les gehouden van den Cursus in Handenarbeid, uitgaan de van de af dee ting Schiedam der Mij. tot Nut v, h. Algemeen. Daar zag men gisteravond een aantal jongelui onder toezicht van hun leider, den heer L. Sdieffers, aan. hun werkban ken staan kloppen, seliaven en zagen met een ernst en een ijver, alsof ze tie use ho timmerlieden en houtbewerkers waren. Vooraan in <le zaal waren op een groote' tafel de verschillende voorwerpen, in den loop van den cursus vervaardigd, tentoon gesteld. Daar lagen eenvoudige plankjes en rekjes, hamers en geleidelijk meer be drevenheid eischende hamers,- kistjes, stoeltjes met gedraaide pooten, voederbakjes enz. En op banken langs den wand lag hei caitonrmgewerk, (waarrnede den klei nen de voor moeilijker werk in de eerste plaats vereischte ^accuratesse en handig heid wordt bijgebracht, verder fraaie hout snijwerk, sierlijke dienbakjes en kapstok ken door kerbschnill en het vlakkere Noor- sche snijwerk verlevendigd, terwijl eenige ingezonden werkstukken van een ouder per soon, die op den cursus had gewerkt, nog meer tot opluistering van het geheel diende. Er was heel wat belangstelling, zoowel van jongelui als ouders, en de laatsten zullen ongetwijfeld den indruk hebben mee genomen, dat hier door het Nut en den heer Scheffers een zeer nuttig werk wordt verricht Hedenmorgen omstreeks 10 uur is het stel Voorwielen, van een wagen, bestuurd door Kerklaan', van den Ouden, dijk, met paard en' aj in do Lange Haven, nabij de Koemarkt gereden. Een broer, die op derf wagen zat, werd spoedig op het droge geholpen, ter wijl men het paard naar den! overkant liet zAvemmen', 'waar het langs de trapjes weer naar 'den vasten.' grond geholpen weid. Het ongeluk gebeurde doordat de schamel brak, ■waardoor de voorwielen; van den. wagen los geraakten'. Nieuw aangekomen werkvolk heeft giste ren bet Werk der kabellegging hier hervat. Gisteravond omstreeks 5',4 uur is uit de Nieuwe Haven opgehaald het lijk van een juffrouw, uit deze gemeente, dio se dert 13 Februari j.l. werd vermist. Bij dö politie is terug te bekomen een wit en zwart kortharig hondjo, reu. Binnen 2 maal 24 uren mot afgehaald, wordt het beestje afgemaakt AGENDA- Heden en volgende dagen. ScbieSamsche Bioscoop, 8 uur. Voorstelling, Heden en volgende avonden. Circus Variété. Spedaliteitorupnogramma, Heden en volgende avonden Casino, ,8 u. SpedaJiteitenprograrnmas 14 en 16 Maart. Tivoli Schouwburg, Heijer- mans Gezelschap. Allerzielen. 14 en 18 Maart. Groote Schouwb., 8u, De Fakkels. 15 Groote Sdiouwb'urg, 8 urn-. Opera I tali aha» Spectacle Coupé (Af- sdhddsVooxsteUing.) 15 Maart. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Yroo- lijk Tooneel. De big van 't 168 ste. 16 Groote Schouwburg, 8 uur. Nederl- Opera, Lohengrin. 16 Lokaal Doele, 8V2 uur, Verga,de> ring Oud-Khderbond. 16 Maart. Tivoli Schouwburg, 2Va u. Rot ten], Conccrtverceniging. 5e Mid dagconcert. 17 Maait. Groote Sdiouwburg, 8 uur. De Twee IVeezon. 17 em' 18 Maart. TiyoH Schouwburg, 8 uur, IvoA. Ver. Neet. Tooneel. Amster dam, Do Tsarin;. Het Stodelyk Museum aan het Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de A m b' a c h t s s c h 0 ol con openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wjj steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Pharmacie. Ter gelegenheid ren bet Ho Internatio naal Congres voor pharmacie zal in een üer zalen, van het Kurhaus een tentoonstelling wonden gehouden van' folograpMeën en af beeldingen, betrekking hebbende op do in richting van pharmaceutisclic laboratoria en apotheken. Reeds van verschillende zij den' is een toezegging godman omtrent inzen dingen op dit gebied er verwacht wordt, dat van dö „Ecole supérieure do Pharmacie, te Parijs, van' het Instituut te Marburg, van do schoof of pharmacy, to Londen, van het Laboratoria do pharmacie te Rijbsel, van het Instituut te Straatsburg, van de Polytechni sche school te Züiieh, en' van de universiteit te Bern, belangrijke inzendingen zullen ko men. 1 Do verschilfenjde hoogleeraren aan onze Nederlaridsehe universiteiten hebben hun medewerking aan (leze .tentoonstelling óók toegezegd ep zulten een, geheel trachtten, bijeen te brengen om Re vreemde bezoekers van, dit congres een beeld te geven yan het pharmaceutisch on&erwijs aan onze universiteiten Nkd. Herv. Kerk., Beroepen te Serooskorke (eiland Schouwen) toez,, ds. A. Adriani, waarne mend pred, te Deurne. Geref. Kerken. Beroepen te Doesburg, ds. J. J. Wes terbeek van Eerten to Kampen; te Gies- sen-Nieuwkerk ds. T. J, Hagen te Nieuwe- Pekela- Hoogeb Onderwijs. Universiteit te Leiden. Doctoraal examen rechten, de heer C. H. Bosman. Te Groningen is tot arts bevorderd de heer A. L. Poelman. Universiteit te Groningen. Doctoraal exa men rechten tweede gedeelte: de heeren M. S. Kalma en van Panhuys Polman Gruvs. Openbare leeszalen. „Eer is teer"), voert de anti-rev. „Rot terdammer" aan het anti-rev. hoofdorgaan tegen. In den strijd togen de openbare lees zalen geeft „De Standaard" geen kamp. Geen gelegenheid laat zij voorbijgaan om haar bedenkingen tegen dit instituut te ontwikkelen. Wij deden dit principieel verzet niet en hebben vroeger breedvoerig de re denen uiteengezet, welke ons bewogen om de onzen op te wekken, zich aan de beweging voor openbare leeszalen niet te onttrekken maar te pogen haar ont wikkeling in goede tornen te leiden. Het recht van. „De Standaard'! pm tegen dit streven te waarschuwen is onaantastbaar. Maar wel betwisten wij haar liet recht om dit te doen op de wijze, welke zij gisteravond in practijk bracht Naar aanleiding van liet' feit; dat „Pa trimonium"' het in zijn „Gemeentopro- gram" niet opnam tegen openbare lees zalen acht „Dé Standaard'! hot nuttig en oirbaar letterlijk te schrijven: „Alsof de zielen, die daardoor verloren gaan, haar niet deren. .Wel tegen schandaallitera tuur, Malthusiaansche vertoon ingen en zoovee! meer, maar niet tegen do Gjien- baxe Leeszalen op te durven trekken, is een halfslachtigheid die gemis' aan zede lijken moed verraadt."' Tegen dit harde woord' sta ons beslist protest. 1 Eei is teer. 1 1 Zeis voor hen, 'die de openbare lees zaal niet vc-roordeele.n. Byeede verdediging van ons' standpunt is titans niet van noode. Maar bij deze uitspraak van „De Stan daard" mogen wij niet zwijgen. Haar uitspraak is niet, in overeenstem ming met den ernst) dezer zaak, die niet met een enkele machtspreuk kan worden afgemaakt. Haar uitspraak is krenkend., voor talrij ken, die met haax principieele veroordee ling van de openbare leeszaal niet in stemmen en zich toch met ongeveinsde liefde geven voor do uitbreiding van Gods Koninkrijk. i 1 Delftsche Diesviering. Men meldt ons uit Delft: Bij Ren.' hedenmiddag gehouden' optocht, ter viering van de Dies Natalia, van tot D. 'C. S„ trok' wel het meest da aandacht een gepantserde auto, welker komst met groote bulletins reeds dagen van tevoren Was aangekondigdeen reuzemauto, die, vol gens een boer uit Buiksloot, gelijk tof bul letin vermeldde, met een vaart v,<tr£ pLm. 90 K.M. over don' L'arenschén Weg was ge trokken. Hel stuiversblad had toen nader verbomen, dat op do gepantserde auto Z.Exc. Colijii aanwezig was,'die op zijn propaganda tocht tege'n do Tarief Wet," Delft bezocht. De auto was van, de nieuwste Fransclio -ICrupp-kanopifen en allo andere gemakken voorzien; suffragettes maakten,het marktplein onveilig; apachen uit Parijs met boksbeugels gewapend heten een en ander van' hun kunsten zien; Skih Abbas de Groote deed op zijn,' reis naar Is- pahan, gevolgd dooi' een aantal oosterse!w schoonen Delft aan. De Moulin Rouge was een oogenblikje naar Delft overgewaaid enz. De stoet trok weder veel kijkers. Boete kwijtgescholden. De Rotterdamsclie gemeenteraad besloot gisteren don aannemer van de weiken tot ontgraving van het nieuwe gedeelte Waal haven, wegens te late oplevering van tot werk, ©en boete van f 18.000 op to leggen, in stede van die van f 82.000, welke hij eigenlijk schuldig was. Do beboete aannemer is de borg van den eersten aannemer, die gefailleerd ia en aan wien de late oplevering ia te wij ten. 1 De Haarlemsche commissaris van politie. De Haarlemsche berichtgever van de „Tel." meldt: 1 Naar aanleiding van do officieele mede deeling, in den Haarlemseken Raad gedaan, dat Mj Koninklijk b'esluit het salaris yan don commissaris van politie te Haarlem, te gen de opvatting van den Raad in, ia ver hoogd van f 3000 tot f 3500, heeft mr. J. H. Thiel Woensdagmiddag in den Haariem- schen Raad medegedeeld, dat in de zitting met gesloten deuren nog andere bezwaren tegen den commissaris zijn ingebracht, dan die, welke zijn hoogen leeftijd golden. Spreker vroeg ook om oveilegging aan den Raad van. hot advies van den burge meester, als hoofd der politie, in deze zaak aan de regccring overgelegd. Af te letterlijk opgevat. Het was op, een feestelijke bijeenkomst van geheel-onthouders in een Frieseh dorpje; do groote dorps zaai was geheel gevuld, in do eehe helft de mannelijke, in de andere de vrouwelijke bevolking. Vóór de pauze deelde de voorzitter, de predikant mede, dat er met brochures over geheel-onthouding zou worden gevent en sprak de hoop uit, dat de geheele voor raad „aan den man" zou worden gebracht Het eolporteeren nam een aanvang, echter zondei het gowenschte succes; dominee be greep er niets van, tot zijn ega hem toe fluisterde, dat hij zelf de oorzaak hiervan was. Had hij niet publiekelijk, zij het dan ook onbewust de vrouwen als minder waardigen behandeld, door te spreken van „aan den „man" brengen?" „Zelfs hier dus reeds suffragettes", zuchtte de goede man, steelsche blikken werpende naar de vertoornde zwakke sekse, om te zien of zo soms ook eens „a la Pankhurst" je kimt het noeit weten. E.ordaal optreden. Te Vonlo gelukte het den marechaussee, twee Duitschers uit Meidrich te arrestee ren, die bezig waren een paard van groote waarde te tol en. De eigenaar had den dief, die juist het paard.aan het los maken was, met zijn geweer in bedwang gehou den tot de marechaussee kwam. De tweede stond buiten op den uitkijk. Uit hun papieren is geblekon, dat zo in Duitschland reeds meerdere straffen on dergaan hebben. Een goede vangst. De hoor F. Kwakenaak te Vleuten, ving gisteren een snoek, dio het kolossale go- wicht had van 18 pond hij een lengt0 van 96 cJL Valsche chèques. Maandagmiddag vervoegden zich bij een goudsmid in de Utrochtsche straat te Am sterdam oen heer en dame om verschillende gouden en zilveren sieraden te koopen. Zij kochten dan ook ter waarde van ongeveer 200 bancs, die door den heer, zich noe mende baron Oscar von Wachner, met een cheque werden betaald. Naderhand ld rek deze cheque vaJsch te zijn. Dezelfde persoon heeft eveneens bij do Oud-IIollandsche Voorschotbank, aan de Prinsengracht, een chèquo verzilverd ter waarde van 750 francs. Deze ,chèque was betaalbaar gesteld bij do Credit Lyonaise tc Parijs. Ook dozo cheque bleek valsch te zijn. Gisterenmiddag troffen een paai' em ploye's der Voorschotbank von Wachner in de Tavern Louis XV. Ze spraken hem aan en zeiden, dat de door hem afgegeven chèque valsch was. Hij ontkende dat en bood aan met een der heeren naar Parijs te gaan om te bewijzen, dat hij geen waarde- loozo chéqu© had afgegeven. Hij ging ver volgens'naar h# dmstolhotel, waar. hij lo;

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2