Knust en Wetenschap. Ingezonden Mededeeïingen. Neemt u in acht. Gemengd Nieuws. Koloniën. ALLERLEI. ver niet geslecht, zijn alleen nog uil oud heidkundig oogpunt merkwaardig. Wanneer groote liooren van thans een gosrhil mochten hebben, dal niet in dev minne kan worden bij-gelegd, gaan zij, even als burgers on poorters van allerlei slag, naar den rechter, en leggen zich neer bij diens uitspraak. Gesteld, een van berden deed dit niet, wal zou er dan gebeuren? Hij zou, met den sterken arm, d. w. door de politie, worden gedwongen het vonnis van den rech ter te eerbiedigen en daaraan uitvoering lo geven. Yoor het onrecht van den sterk ste is in het recht van heden geen plaats meer. Heelenmal? Er is éên gebied, waarop het onrecht van den steikste zich nog krach tig kan doen gelden. Gij weet het de internationale staatkunde. Wie het sterkste leger beeft, do meeste manschappen, de meeste kanonnen, het meeste geld, die wint hot, dio behoeft wellicht niet eens een oorlog te voeren, omdat dc ander, daar hy toch niet tegen hem op kan, al toegeeft voor het zoover komt. Zal dit dan ooit veranderen? Wij ant woorden: Ziet naai- den staat van thans. Lte staat van thans leeft, nog wel niet volkomen, maar toch overwegend onder de hoera chap pij, zelfs in dienst van II e t Recht, De pas in hel ambt gekomen pre sident der Yereenigde Staten, Wilson, heeft don nadruk gelegd op de rechtvaardigheid als grondslag en sluitsteen van zijne, ja van elke goede regeering. Rechtvaardigheid en betrouwbaarheid, dat zijn de groote be ginselen, welke aan hel verkeer in de men sehen maatschappij ten grondslag liggen. Zon der die beiden is zij onbestaanbaar, buiten dezen zou de strijd van allen tegen allen met één slag en ongetemperd worden her vat. Wie beproeft het nu eens met deze he- pioefde beginselen in de slaten-rnaatschap- PH? Maar dit s al geschied: men is reeds begonnen Gij geloott hel niet' En de tal rijke internationale verdragen en conven ties: liet Roode Kiuis, Je Posterijen, de Telegrafie, kortom alle internationale rege- lingen en instellingen op hel gebied van bet verkeer, den handel, het recht en de j-ohtie, de wetenschap, de sociale vraag stukken, en eindelijk du arbeid der Vre desconferenties dan? Nu ja, die vredesbewe ging, een doodgeboren beweging, alleen een beroeps ven naak voor enkele juristen en mi litairen, toekomstmuziek Toekomstmuziek hoor ik u zeggen V Maar de afschaffing der slavernij jn Amerika, was die dan geen toekomstmuziek, en onze ridders en graven uil de middeleeuwen dan, en o, de voorbeelden zijn legio het kleine Nederland, dal Spanje weer stond, en de moedige daad van G ijs bert Karei van Hogendorp, van der Dnyn van -Maesdam, en van Limburg Stinirn. onze helden van 1813, die we aanstonds zullen gedenken Of hebben wij don moed en don durf niet meer van 1572 of van 1813? Er is een man opgestaan, die met lui der stem, in het klaarste en kernachtigste Xederlandsch betoogt, dat wij dieo moed wel hebben, dat wy nog zijn het krachtige volk van voorzichtigen doch onverzettelijken durf, dat wij waren (oen wij het Spaansche juk afwierpen, toen wij bodewijk XIY weer stonden, eu Engeland een koning gaven uit ons Oranjehuis, toen wij de Fransche overheeraching afschudden en ons natio naal bestaan hernamen. Een man, die ons aanspoort, nu wij een nieuwe opkomst beleven en ontegenzeggelijk weer een tijd perk van grooten bloei tegemoet gaan, nu wij mannen opleveren als Asser, Lorentz. van Heutz, de Marissen, Israels, Hugo de Vries, Kern(de lijst is niet volle dig), nu onze stoomvaartlijnen, onze handel, onze nijvei heidsproducten en onze voort brengselen van landbouw, veeteelt, tuin bouw, onze wetenschap, onze kunst vele grootore broeders onder do volkeren ver bazen en beschamen, een man die ons aanspoort nu ook onze internationale lol te hej nemen en weer een figuur te worden in het groote gezin der volkeren. Hoe?- Dit leest, ge hol best in het boek zelf, dat wij met deze regelen aanbevolen. Maar het komt hierop neer, dat Neder land op de Derde Yredesconferentie, die in 1915 zal bijeenkomen, liet vooisle! zal doen den grondslag te leggen voor een al- gemeene wereld-politie vloot of leger of heiden welke voor de wereldorga nisatie hetzelfde zal doen' wat de nationale politie doet i'n den modernen staal de uit voering eu nakoming handhaven zoo noodig floor den steiken arm -- van de uitspraken der weieldreelilbank (het Hof van Arbitrage), en van internationale ver dragen. Met ui hel verschiet een, zij het geleidelijke, aJgemeene ontwapening, Jlluzies Och kom. gij kont uw eigen kracht niel, gij weel met wal ge kun! als ge maar wilt, jong Nedeilandheest dit bock van Yan Vollonlioven, den hooglee raar te Leiden, die niets „professoraals" hoeft in de legenzin-wekkendo beleekenis welke men daaraan pleegt te heelden, maai die een ziener is, eens ziener die u ziende zal maken en ii een blik doet slaan in uw eigen hulf-bewude binnenste. Leest dit kleinood van een boek „De Eendracht van hel. land"*) en verheugt u. Verheugt u over de kracht, die binnen in u is en die ge nauw kent, ovei het geloof dat ber gen veizct, dal uil dil wondere boekje spreekt, hel geloot aan uzelf. Holland gioeil weei Holland bloeit weer. i) Bij Martinus Nijhoff te 's Gravcnhage. Wat men in 13(3 zoog, is Hums want» heid geworden. Aan u de taak, er een regeltje aan toe lo voegen Hollands roem is weer hersteld. K. Set land vpi Circe. in de „Alercure de France" tracht Phi lippe Champault het in de Odysséa. ge schilderde land der Laestrygonen, "het eiland van Circe, geografisch te bepalen. De Fran sche onderzoeker meent, dat Homerus in zijn werken de helden op werkelijk be staande plaatsen brengt. Dc Odysséa bericht ons, hoe Odysseus, toen. hij het eiland van Aeolus veriaten had, na, een vaart van zes dagen een mooie haven be reikte, die rechts en links door rotsen om geven is, en door de versterking Lamos belieerscht werd. Hier leefden, volgens Ho meras, menschenetcndc reuzen. Het eiland van Aeohis behoort tot de Aegaden, nu vindt men zes dagen Noordelijker een klein eiland, in de onmiddellijke nabijheid van de Sardinische kust. Het heet thans Sco» glio Colombo, de duivenrots, wat met de beteckenis van het woord Laestrygonen overeenkomt. De Porto Pozzo dringt tus- schen twee reusachtige granietmuren, drie K.At. diep het land in. De verstuiking Lamos zou zich dan op dc huidige Punta San degna verheven hebben, Odysseus bericht niet, hoeveel tijd hij noodig bad om het eiland van Circe le bereiken, wel deelt hij mee, dat het vlak was en met eiken en wijngaarden begroeid. Nu zijn vlakke eilanden in de Aliddellaridsche Zee zeer zeldzaam, eigenlijk is er maar een, dat met deze beschrijving overeenkom!Pia nos», het. voormalige Pinnariadit ligt bij Elba en doet tegenwoordig dienst als straf kolonie. Toen de toovenares Odysseus liet gaan, zei zij. dal hij geen loodsen noodig had om den Hades te vinden„Span do zeilen, Boreas voert u naar het doei'" Bo reas is de Noord-Ooster. De Noord-Oosten wind zou de reizigers in één dag aan den mond van de rivier Coghina gebracht hebben, waarvan de naam kokend, ziedend beteekent en die herinnert aan de vree- selijke Acheron. Wanneer de nieren niet in staat zijn om liet urinezuur uit bet bloed te filtreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verra den de aanwezigheid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid. zenuw- en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de ar men, schouders of beunen-. Aten lot niet op deze verschijnselen en toch zijn zij ce ken- teekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Hel kan zich nestelen in de gewrichten en jicht, rhenmatiek met haar treurige ge volgen als vervormde ledematen en ge wrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplos bare stof afzetten (verkalking, mz.). Het kan zich afzetten in het nierbekken, de unneleiders en blaas, en ontsteking de zer organen, hierzand, ndergruis, hier- en blaassteen met de daarin gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. Het urinezuur, do verwoester van het licliaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen' zullen haar hiertoe in staat stellen. Zij hei-stellen; de nieren on het urine-organisme. Doordat zij het urine zuur oplossen on afvoeren, voorkomen zij de uiterst nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Schiedam verkrygb. by do bh. Kap- pelboff Hovingh. Toezending geschiedt franco na öntv. v. postwissel A f 1.75 - voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is yan nevenstaand handels merk. Tot vielke kerk behoor en de suffragettes. Uit de „Nederlander": Jan van Holland schroef in de „Sticht- schc Ct." over de suffragettes. Dit o.a, ,,'f 7,ou interessant zijr eens na te kun nen gaan tol welke kerk deze militante suffragettes behooren; en dan zou 'tmis schien blijken dat juist die kerkengioep, die 't meest afweek van 't vasthouden aan Gods Woord, als de lamp voor onzen voet, ook onder haar leden de meeste suffraget tes teJde." Om het interessante van de zaak heb ben we onmiddellijk telegrafisch geïnfor meerd. Hel antwoord luidt: „Er is geen enkel lid van de Gereformeerde keik onder de suffragettes." Nu gaat Jan van Holland weer mstig slapen I Laxoineramp in Noorwegen. Uit Christiania werd gisteren aan de „Bert. Lokal Anzeigcr" geseind: Het kleine in het Gulbrandsdal gelegen dorp Skiaaker is door een zeer ernstig lawine-ongeluk geteisterd. De dorpsbewoners werden door een donderend geraas uit den slaap gewekt. Eer zjj tot be/inning waren gekomen, was reeds liet grootste gedeelte van hot dorp onder twee reusachtige sneeuwlawines be graven. Di in hofsteden weiden lettel lijk vei- woest, vele andere bekwamen ernstige scha de Er zjjn 15 doodeu, waaronder 5 kin- dei en, uit dc sneeuwmassa's te voorschijn geiuuüd,7 andere dorpsbewoners zijn zwaar gewond. Van uit alle naburige gemeenten neemt 'men aan den reddingsarbeid deel. Ook veel gedood vee werd gevonden. Behalve de 15 doodon on de zeven ernstig gekwetsten, zijn waarschijnlijk geen voi-dere slachtoffers te betreuren. De reuzenwulvisch. Dat de walvisch het grootste dier dei- we reld is, w-eet men algemeen, echter is men het zelden eens over dc lengte, die deze dieren kunnen bereiken. Over hot algemeen geldt 20 M. als een zeer groote lengte voor do walvisch. Echter is er één soort, dc reuzerovalvisch, door de zoölogen Sibbal- dius genoemd, die een lengte van 30 AL kan bereiken on 150.000 K.G. weegt. De ze dieren zijn echter zeer zeldzaam, wat wel blijkt uit -de prys van 5000 gulden, die het Museum te Canterbury (N.-Zeeland) gaf voor een skelet van een reuzenwal- visch, op de kust van het Kuider-Eiland aangespoeld. Het Cblneezen-confllct te Batavia. Do correspondent van het „Soer. Hbl." te Batavia schrijft: De gevallen regens schijnen de warme gemoederen gekalmeerd te hebben. De stem ming is geluwd, waarmee evenwel niet ge zegd wil zijn dat. het coufiinct van de baan is. De Pcrniagaan-partij blijft haar actie tegen de Sin Po voortzetten, en de tegenpartij heeft thans een officiëele aan klacht ingediend by het bestuur. De stille wensch van de Sin Po'ere is, dat de majoor- Chinees openlijk wordt ontzet van zijn ambt. Dat blad heeft thnas den majoor-Chinees openlijk beschuldigd van de briefjes ver spreid le hebben om hot abonnement op de „Sin Po" op te zeggen. Of die officièele klacht, wat zal uitrich ten, valt te betwijfelen. Naar wal de buiten wacht er van merkt, is hel bestuur vóór de Pcrniagaan on tegen de Sin Po, dat verdacht wordt de menigte op te ruien. De hoofdredacteur van de Sin Po moet zich tol den procureur-generaal hebben ge wend, die hem naar den resident zou heb ben verwezen. Als zeker weet ik, dat heden morgen de hoofd redacteur in gehoor is ont vangen bij ons hoofd van gewestelijk be stuur- Ook de majoor-Chinees werd gehooid. Van andere zijde .jvoidt gemeld dat de hevige beroering in het Chineesche kamp niet zoozeer te wijten is aan dezen strijd, dan wet aan een poging der Alacaoers om hun aartsvijanden, de Hakka-Chineezen, mo res te leeren. Doch hoe of wat; een zeer sterke neiging om. elkaar in de huren te vliegen was alom merkbaar. Deswege tiof de politie scherpe maatregelen, terwijl thans nog een aldeeling infanterie op Nlodok staat geposteerd. Wat die Alacaoëra-kwestie betiefl, hier omtrent vernam ik het volgende: In den loop der vorige week, iri den tijd dus van het begin der dagbladen-cam pagne, vermaakten een vijftal Afacao-Chi- neezen zich in een C-hineesch eethuis in Gang Tiang Lam, een hoogst obscure buurt, waar de liefde des avonds voor een prikje is te krijgen. Zij verlieten het restaurant zonder een cent te betalen. Den volgenden dag kwamen ze weerom. De eigenaar liet hen kaltn begaan, in de hoop tenminste dezen avond betaling te krijgen. Maar ook ditmaal kwam geen dubbeltje over de brug. Den derden avond deden de kameraden hetzelfde en schransten ze ids uithongerde wolven. De aanwezige Venus-priesteressen werden lastig gevallen ondanks de aanwe zigheid van de een-nachts-cavalicrs, toeval lig Hakka- of Keh-Chineozen. Dezen wer den toen zoo giftig dat het vijftal Alacoérs een verzoling opliep, zooals ze vermoedelijk nooit meer zullen krijgen. Eerste gevolg groote wapenschouw in het kamp dor Ala- caoéers, waarop een uitdaging van de heele Keh-natie volgde. Gisteren zou de groote slag geleverd worden. Politie en militairen waren hen ton slotte te machtig en wijselijk besloten zij den kamp uit of af te stellen. Geruchten deden de ronde dat het be stuur het noodig had geacht den majoor- Chineesch te doen bewaken en wel door in burgerkleeding gestoken politiedienaren, klaarblijkelijk om alle ostentatie te vermij den. Nadere informaties weerspreken het nemen van dien maatregel. Het kenschetst niettemin den geest onder de Chineesche bevolking dat zulke geruchten in omloop zijn gebracht. Weerde Soerabajasehe politie. Een dogkar waarin drie dronken Madoe- reezen zaten, reed omstreeks vijf uur 's mid dags met woeste vaart over den drukken weg langs jcampong Gili, nabij pas sar Pa- bean te Soerabaja, alles omver rijdend wat niet uitweek. Toen dc koetsier, ook dron ken, met zijn voertuig den in die buurt wachtdoenden politieoppasser passeerde, greep deze liet. paard bij de teugels en bracht het tot staan, vertelt het „Soer. Nieuwsbl." De koetsier sprong uit zijn voertuig, en voor dat de politieman erop bedacht was, maakte hij zich van diens sabel meester, waarmede hij als een bezetene om zich heen sloeg. De politieoppasser liet het paard los, en koos het hazenpad, nagejouwd door een troep toekijkende Chineezen. Vergezeld van nog twee collega's onder wie 'politie oppasser No. 414, kwam de weggekropen agent spoedig terug, om te trachten zijn sabel weder meester te woiden. Toen de koetsier het wakkere drietal op zicJi af zag komen, stormde hij met dc sabel in de vuist op hen los, en nu holden de drie helden even hard wog als straks de eene, die intusschen zijn nummer had verborgen. Nadat 'dc koetsier de oppassers voor al wat leelijk was, had uitgescholden, wierp hij hen de sabel na, en reed toen' kalm alsof er niets gebeurd was, wog. Reeds was hij een tiental meters weggereden en zou zeker mul zijn rytuig ontkomen zijn, als niel. de mandoei-oppassor no. 4, die gewaarschuwd was, van de tegenovergestel de richting kwam, In tegenstolling met do laffe oppassers, aarzelde deze politieman geen oogenblik, maar hield het rytuig aan, greep den dronken koetsier, die zich' in tusschen weder met een groot mes had gewapend, bij zjjn nek en sleurde hem uit do dogkar. Do koetsier, die meer dron ken dan moedig bleek te zijn, en die door dit kranig optreden verbluft scheen, ver- dedigdo zich niet langer, maar liet zich zonder tegenstand hinden. Ook do drio in do dogkar zittende Madooreczon wist de mandoer in Jicdwang te houden. Toen allen gebonden of tam gemaakt waren, kwamen do drie weggoloopen po litieoppassers hun mandoor te hulp, en brachten do gearresteoiden naar het politie bureau. De flinke mandoer-oppasser no. 4 is be kend als do moedigste ondor zijn colle ga's. Hy in do eenige oppasser die door de Chineezen, in het kamp, wordt gerespec teerd. Humor uit de Indisolie rechtzee!. Do rechtskundige correspondent van hot „N. v. d. I). v. N.-I." schrijft: Yoor den landraad stonden twee beklaag den terecht, die er samen op uit waren gegaan om een ander 1e vermoorden. Met geweren gewapend, haddon zjj hun niets vermoedenden vijand opgewacht en bescho ten, doch slechts hot schot van een hunner had doel getroffen. De inlandsche leden wilden nu slechts dengene, wiens schot r.AAk was geweest, tot straf vei oord celen. Toen de president hun het zonderlinge van die beslissing voor hield, vroegen ze hom ,,aan wion de vogel behoorde, wanneer twee jagers samen op jacht gingen, doch het schot van een hun ner miste!" In uiijn artikel d.d. 3 Februari j.l. ge titeld „Iets over de waarde van getuigen- voikhuingen", schreef ik o. m., dat het al heel gemakkelijk ging om eon inlander zijn eigen doodvonnis te laten vragen. Ziehier iets ter Jievestiging van die stel ling. De voorzitter van den landraad le X was de Javaansche taal niet machtig en stelde zijn vragen aan de getuigen steeds in het Alaleisch. Hij stelde die vragen recht streeks aan den getuige, doch dc djaksa vertaalde dan des voorzitters vraag aan stonds in het .Tavaansch. Op zekeren dag begon de voorzitter het verhoor weer zooals gewoonlijk, doch de djaksa zat zóó verdiept in oen paar stuk ken, dat hij zijn Javaansche vertaling ver gat. De getuige echter zou henx daartoe ook do gelegenheid niet gelaten hebben, want na iedere vraag van den president, luidde het steeds: „triggib!" (Ja!). Don voorzitter verwonderde hot echter, dat die eenvoudige dessaman, die daar vooi hem zat, het Alaleisch verstond en hij wilde de proef op do som nemen: President: Tjoba, kowe maoe dit gan- toeng? (Zeg wil jij gehangen worden?) Getuige Inggih(Ja). De twjjfol omtrent 's mans kennis der Alaleïsche taal was daarmede in eens opge heven. De brave man snapte niet 'eens waarom de inlandsche leden van den land raad plotseling zoo moesten lachen ALLERLEI. iZooveol mogelijk kleedt men zich in warme dagen in het wit. Wit wordt voor namelijk aangewend om de hitte te koe ren: vandaar o. a. dc witgeschilderde ijswagens. Ook in de architectuur houJi men met het oog op de hitte, rekening met wit. Alaar het is nog lang niet uitgemaakt, of wit wel de eeuige kleur is, dio afkoe lend werkt. Door verschillende onderzoe kers is reeds herhaaldelijk beweerd en met bewijzen gestaafd, dat rood in dit op zicht veel doeltreffender is dan wit. Een Duitsch arts in Zuid-China liet do buiten muren v;in zjjn woning rood verven, m- hij kon constatoeren, dat hot verblijf in huis, bij groote hitte, draaglijker was, dan toen die muien wit geschilderd waren. Trouwens, de bevolking daar gebruikten de roode kleur tot afwering van dc hitte. Een roode parasol beschermt betei tegen den zonnegloed dan een witte; daarom worden iti Zuid-China ook roode balda kijnen gebruikt. Alen kleedt er zich in rood bruin en do voering der hoedon is rood. Wellicht is hieruit af te leiden de roode fez der Oosterlingen, de roode turban dei Indiërs en de roode hoofddoeken der ne gerinnen in Afrika. Een officier van het Engelsch-Indisclie leger deelt mede, dat roode voering in de hoofddeksels hot beste beschermt tegen zonnesteek.1 EEN NIEUW, ETALAGESTUK. Op de toonbank van een juwelier to New-York had eon zwarte Angozak'at, die de lieveling van den juwelier was', het zich gemakkelijk gemaakt. Eeu zijnerj voor- -naamste [dameskhuden kwam in den' win kel en zag hot dier met welgevallen aan, en streelde en liefkoosde het zelfs. Op eens kwam de gedachte bij haar op, hoe ,mooi een diamanten ooilier bij dil prach tige zwarte vel zou afsteken. Om zich daar van te- overtuigen, deed zij den brillanten collier, dien zij om den hals droeg, af en deed hem de kat om den hals. De uit werking was inderdaad toeverachtig. Nooit was het kostbare kleinood op haar eigen blanken hals zoo prachtig uitgekomen' als op don donkeren zwartén hals der kat. Verwonderd stond niet alleen zij ervan, maai' ook de juwelier. „Kunt B ontkennen," zei de dame, „dat u, om uw kostbare steenen het best tot -^-L1' ■"■BB hun recht te. 'doen k'onven, niol3 Koters kunt' doen, dan ze deze kat aandoen?"! Hij moost haar gelijk geven en maakte do teekening voor oen speciaal katten* collier, 'datin zijn werkplaats gemaakt; wei'd. 1 Het bostaat pit oen buigzarnon gouden hoepel, waarin 480 diamanten' van. het zuiverste water. Hot ding kost 50 duizend, gulden. Voor doze kostbaarheid nu moest do Angozakat als uithangbord dienen, op zijn winkel in de voorname Vyfdo Avenue is daardoor nog moer dan 'vroeger een aantrekkelijkheid, voor do rijke wereld van New-York. In do uitstalkast) houdt namelijk' eiken dag te midden van al de geëxpo seerde en fonkelende, heerlijkheden dg* zwarte Angorakat haar middagslaapje van viel' tot vjff uur en trekt boven al wat haar omringt, do aandacht doon het onvergelijke lijk werkende collier, dat zij om don hals draagt. SPAREN. Een deugd, die hoden ten dage aeer wordt verwaarloosd, is het sparen. Aleer dan ooit wil de een den ander gelijk zijn in weelde, in de vervulling van matericelo wenschen en behoeften, onverschillig of do omstandigheid het veroorloven, of niet en de meesten begrijpen het niet, dc tering naar de nering te zetten, zich wenschen te ontzeggen als de middelen om ze te ver vullen. niet toereikend zijn. - Maar zelfs waar dit wol het geval is, vergeten zoovelon in het genot van hot tegenwoordige, daaraan te denken, dat er een tijd kan komen, dat de inkomsten verminderen en bijzondere gevallen" in den vorm van ziekte, sterfgevallen, en andere ongelukken, groote eischon aan onzen geld zak kunnen stollen. Komt zulk een geval voor. dat zijn ze in de grootste verlegenheidzij weten, niet, wat te doen, dq reservekas ontbreekt, daar zij niet bijtijds iets op zij gelegd, niet ge spaard hebben, de ellende is groot. Gewoonlijk worden dan schulden ge maakt, die men later met de grootste» moeite moet afdoen; of men is hier ook zorgeloos mede en bereidt daardoor |ien goeden vrienden, die uit de verlegenheid hielpen, menig' pijnlijk uur. Zijn het vrien den, die hun geld leenden, dan zullen de aanmaningen tot teruggave, de bedrei gingen en maatregelen, om zich de terugga ve van hun geld te verzekeren, den schul denaar ook geen zoete uren verschaffen. Gelukkig hij, die nog eergevoel genoog bezit om uil eigen aandrift zich van den schuldenlast te bevrijden en er naar'streeft, den besten weg in te slaan en n.1. door arbeiden en bezuinigen, weer orde in zijn zaken te brengen. Ongelukkig is echter het verlangen, onf hot goede leventje, waaraan noen gewend is, met al zijn groote en kleine behoeften te blijven leiden, zich vast te Wemmen aan allerlei weekte en genoegens, meestal zoo ovei'heerschend, dat het eergevoel lang» zamcihand afstompt. i Het is toch zoo' gemakkelijk liet met. an dermans geld voort te zetten! In plaats van de schuld af te dragen, wordt opnieuw geborgd, Hoe dit wordt aangelegd?- Er zijn middelen genoeg om zich, aan zijn ver plichtingen te onttrekken. De schuldeischer kan wachten. Ja, -deze, die misschien zijn, leven' lang gewerkt, gespaard en zich menigeen wensch ontzegd heeft, om een klein kapitaal voor zijn ouden dag bij elkaar te krijgen; moet het aanzien, dat een' ander zijn geld gewe tenloos verkwist, dat deze geniet, wat hij misschien ontbeerde. Hoevelen, die voor anderen borg bleven, geraakten zelf in nood, door tie onbetrouwbaarheid van den' schul denaar. Wie denkt hier niet vooral aan anno han'd wei kers cn winkeliers, die hun Wa ren. of materiaal meestal contant batalen: on die van de zijde der bestellers, zoo lang en dikwijls Vergeefs, op betaling moeten wachten, i Ja, zal menigeen zeggtóm, het letten 'is' duur, do inkomsten zijn. gering, de concur rentie druktloon.cn en salarissen omlaag; de nood dwingt om schulden te maken. Zeker is het dikwijls zeer moeilijk tegen een vijandig lot to strijden; maar dikwijls genoeg hebben wij zelf ons lot. bezworen, hebben het aan ons zelf verdiend. Alen most zich daartegen; Wapenen, zich voorbereiden' van, jongs af. Wie van zijn kindsheid af er aan, gewend is, met ,de omstandigheden' te rekenen en met geld om te gaan^ ontvang sten en uitgaven,' te boeken en met elkan der in overeenstemming te bréngen, wie ook het kleurt te voorWerp in waarde houdt en ten slotte zich gewénd heeft, ook' vak He kleinste onkosten iets ter zijde te- leggen', die zal goed voorbereid zijn) om het eigen lijke leven, met zijn cisdien, z.ijn, verzoekin gen en verlokkingen, tegemoet, te gaan. Hij, leert zijn gehl behoorlijk in to deden. en„ te besteden, en heeft ten slotte pleizier ge kregen in liet sparen, zoodat het weldra tegen zijn gevoel strijdt moer uit te geven', dan noodig is. Hef.'spoort hem aaneen stuï- verljc voor slechtere tijden of ter ver wil-' ling van oen extra gonot, dat door hot bespaarde, .geld dub trol zoet smaakt, op zijde te leggen. - Voordat deze spaarcenten of dit reserve-' fon'ds. daar is, moet ook niemaWd, dien' niet, precies geluksgoederen' in den schoot rijn gelegd, trouwen; en ejïn familie' stichten'. Anders begint reeds dadelijk do ellende, Al z.ouden ook de inkomsten of het salaris voldoende zijn voor één, zoo Ware'het toch te weinig om idle aanspraken, van .den. 'duren tijd to bevredigen; en de b'overi geschilderd^ toestanden zijn onvermijdelijk, t 1 1

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 10