<1 on Am-Henluin-wlii-n tUshumlei-.bmul, om mot ontplooide banieren, op to trekken tmur hot ineetingtonvin. Iedere Moet was vergezeld van een twee lal muziekkei psen. Do deelname nan 'do optochten. was zoor groot, toiwijl langs do verschillende wogen een vnj groote me nigte- hel vom-htjliek.lven der kleurige op tochten gadesloeg. Te ongeveer drie uur begon de meeting die werd bijgewoond door ruim (5000 per sonen. Statenverkiezing. tn. een vergadering van afgevaardigden der vrijzinnige kiesvereenigingen te Hclle- voetsluis, N ten v-Bel voet, Nieuwenhoorn en Oudenhoorn is met algemeene stemmen can- didaat gesteld voor liet district Brielle de heer J. R, Kortewog. te 's-Gravenliage. la het district Gouda zijn onder de ka tholieken nu tivoe stroomingon over de vraag, of men al of niet een eigen canili- daafc voor de Staten zal stellen. Do eene strooming vreest zetelverlies, tie nndeic hoopt op slagen. Als candidate!! worden genoemd de hoeren dr. Hoffman, Kolkman, broeder van den minister. De Kvuijf en IN toerei. Het is als vrij zeker aan te nemen dat een dezer heeren door de centrale, die spoedig vergaderen zal, zal worden aangewezen. Tsjorloe ambulance. De leden der ambulance, die te Tsjor loe is werkzaam geweest, vertrekken he den uit Boedapest. De Turksche ambulance. Hedenochtend is per Holl. spoor te Den Haag gearriveerd het laatste gedeelte dei 1e Constantinopel werkzaam geweest zijnde Nederl. Roode-Kruis-ambula\ice, n.l. 'dr, Lingbeek, de leider der ambulance, en me vrouw Lingboek, de inlandsche art» AIu- sako, zusters Wei 37. en Krap en de ver plegers De Waart, s emi-arts, en Van Vliet De ontvangst aan het station was allei- liavtelijkst. Generaal Quanjer riep, bij out stentenïs van andere I-eden van het hoofd- comité van het Roode Kruis, aan dr. Ling beek en zijn tochtgenooten het welkom in het vaderland toe. Sprekers wenscJi,.Lang leve de Turksche ambulance", vond hij de aanwezigen luiden weerklank. Dr. Lingbeek beantwoordde deze toe- Ipraak. Hij dankte voor de hartelijke ont vangst en uitte ten slotte tegenover het hoofdcomité van het, Roo-de Kruis zijn mee ning, dat het hem een groot genoegen was alle leden der ambulance gelukkig prosent te kunnen meiden. Tegen hedenmiddag werden de terug gekeerde dailies en heeren op de thee genoodigcl in het Pngeshuis. Meeting voor vrouwenkiesrecht. Voor ile prote-dmeeting. uitgeschreven door de Vereeniging voor Vrouwenkies recht, lea en de grondwetsherziening-voor- stellen „dor Regeeiing, in de concertzaal van den Dierentuin Ie 's-Gravenhage, op Zondag 4 Mei, meldt men uit alle oorden des lands groote deelneming, zoowel van vrouvenvereenigingen als van personen. Een motie zal aan de vergadering woi- deii voorgelegd, waai in de houding dei Rogeering, die de eischen der vrouwen op politiek gebied, voorbijgaat, afgekeurd wordt. Behalve de spreeksters, zullen de heeren Van Hamel, Troelstra, Ketelaar en Urion, als spreker- van de L'nie-libeialen, sociaal-democraten, vrijzinnig-deniorra ten Ui vrij-liberalen het woord roeren. Studie-reisgezelschap. Gisteren is te 's-G raven hage aangeko men, voor het maken van een studiereis door Holland, een gezelschap be «reu (Stautvw'ssensehaftliche Studien.Gese!G h hetwelk is afgestapt in het Hotel Paulez. VLAARDLVGEX, 2 Mei. licit sub-comité in zaek do onafhankelijkheids feesten 1813 heeft besloten, aan bet hoofdcomité vooi te stellen, een historischcn optocht te hou den. YLAARDfNGEN, 2 Mei. Ter ge'egenheid van den verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana, hadden vanwege de vereeniging „Flardinga" eeltige feestelijkheden plaats. Des middags was e.r concert cii voorste1 ling eener poppenkast, eit de« avonds we derom concert, nu met vuurwerk. LA AR [JINGEX, 2 Me. Heden herd ia cl-1 de heel 11. Huisman den dag, dal hij vóór 40 jaar in dienst trad van do firma J. Pot alhier*, Van patroons en personeel ontving hij stoffelijke blijken van belangstelling. O VERSCHIK, 2 Mei. Mei de St.et, (101 j zijn verzonden de wijzigingen in de sta tuten der Tafelmakorsgroep Vooruit", te Orerschie, thans genaamd: Onderlinge men Lel makers vereen iging „Vooruit", te Rottei- dam. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. •Openbare vergadering van den Gemeente raad van Schiedam op Dinsdag 0 .Hei 1913, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen van de raads vergadering van 8 April j.l. en verdaging van die van 22 April d. n. v. Alededeelingcn. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming van onderwijzers aan de scholen F. (Singel, hoofd de heer 11. van Bochove) en II, (Schoolstraat, hoofd de lieer Ghr. Ruiter). 2. Behandeling van het voorstel lot wij ziging van do verordening, Waarbij de Raad het ben oenreu en ontslaan van gemeente ambtenaren en -bedienden aan anderen op- draagt, krachtens art. 145 dor Gemeente wet, in dien zin, dat bij vaste benoeming van reeds tijdelijk aangestelde werklieden en wanneer voor het aanstellen van werk lieden de bemiddeling ran de arbeidsbeurs wordt ingeroepen, kan worden afgeweken van de bepaling, dat een oproeping van sol licitanten moet plaats hebben. 3. Voorstel tol vaststelling eener ver ordening, houdende eenige bepalingen in het belang der veiligheid van het personen vervoer met sommige middelen «van ver voer te water. 4. Voorstel tot liet verleenen van een crediet van f 15.000 voor den bouw van een administratiegebouw voor de Gasfa briek, de Drinkwaterleiding en het electri- citei tsbedrijf. 5. Verzoek van de Vereeniging voor Wa- terloidingsbelangen in Nederland om den prijs van waterlevering voor volks- en schoolbaden op 5 cents per AI.3 te wil len vaststellen, met advies van Burgemees ter cn Wethouders. G. Verzoek van J. de Kloe om gedeelte lijke ontheffing van de verkoopvoorwaarden betreffende den grond gelegen aan den West-F ranke! a nel sell en weg en "Westerkade, met advies van Burgemeester en Wethou ders. En verdere voorstellen en mededeelin- gen. Bij de te Venlo gehouden akte examens lager onderwijs zijn o. m. geslaagd de da mes IV. J. J. Gioenhorst en A. M. Gunno- weg van hier. internen te Reuven. Bij Kon. besluit van 28 April is, inge volge de Weduwenwet voor do onderwij- zeis 1905. een pensioen verleend, aan: J. \V. Dornnar, wed. A. J. Dekker, hoofd eener bijzondere lagere school, van f772. Gistermorgen omstreeks 8 uur is hier aangebracht door twee personen, die op de Alaas aan het roeien waren geweest, het lijk van een man, dat zij op de rivier drijvende aangetroffen hadden. Vermoede lijk is het van, iemand uit Meppol Door de politie is hier aangehouden een schipper, die in bet algemeen politieblad gesignaleerd stond voor f 4 boete of 3 dagen hechtenis. De man betaalde de boete. Bij het afrijden van het pad aan <le Nieuwe Sluisstraat liep het, paard, gespan nen voor een vrachtwagen, dat blijkbaar voor iets angstig was en daardoor opzij uitweek, met den kop door een groote ruit van het caté aldaar, waarbij het iemocn bovendien het houtwerk vernielde. Daarbij geraakte het' paard van de boenen. Door een aantal personen geholpen, werd de wagen achteruit geduwd, waardoor het paard weer op de boenen kon geholpen worden, waarna de wagon door de man nen het pad verder ai en den boek om gereden werd. Persoonlijke ongelukken had den er niet hij plaats. Auibachtssihool. In liet schoolgebouw heeft Woensdag avond de jaarvergadering plaats gehad van de Vereeniging „de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken". De Vooni fter, de heer J. M. v. d. Schalk, opende deze vergadering mot een Éfooid van welkom, waarbij hij met genoe gen de talrijke opkomst van leden consta teerde, welke voor hem het bewijs was van de Irelangsfelling voor het nmhachts- oridcrwijs. De notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Oiuhw de ingekomen stukken was a.m. lo. de mededeeling van den Minister van Binnenlandseho Zaken, dat de verhoog de subsidie was goedgekeurd en toegekend tot een bedrag van f19,200; 2o. van God. Staten van Zuid-Holland mededeeling, dat het ontwerp-gewijzigde re geling der jaarwedden van de leeraren aan de Ambachtsschool door hen kan worden goedgekeurd; 3o. een aanbeveling van bet Bestuur om de periodiek aftredende bestuursleden, de heeren J. Bitter, H. de Bordes, T. S. Goslinga en J. Haima van do Wal op nieuw te benoemen 4o. een aanbeveling van cenige leden Om in de plants van de heeren AI. L. Ifonnerhige (hete en \V. AI. Kloppers, die ontslag als Bestuurslid hadden genomen, te benoemen de heeren D. C. Kok en T. W. T. Nitring. Age n d a. Het jaarverslag over 1912, dat ter visie luid gelegen, werd aangenomen voor ken nisgeving. De rekening en verantwoording over 1912, die door de commissie, uit de leden, was nagezien, cn in orde bevonden en oven eens ter visie heeft gelegen, werd goed gekeurd. De heer Goslinga wees op het groot nadceüg saldo op deze rekening, n.L f 3045,52, en vond daarin aanleiding om op le wekken, dat allen zullen medewer ken dat saldo te verkleinen. Wei weten, vooral dc Bestuursleden, waaraan dat tekort te wijten is, pi aar toch acht hij bel, nuttig, nu ditmaal zooveel leden aanwezig zijn, dat hot in breeder kring bekend woedt: de post particuliere bijdragen slinkt. Toch kan men met een Meed- stijgend Ickoil niet blijven werken. Daarom acht spr. hel gewensctit, dat de leden mede werken om den post particuliere bijdragen hooger to brengen door ieder in zijn kring te, trachten, nieuwe loden aan te brengen cn de Lijdingen zoo mogelijk te vorhoogen. De Voorzitter stemt volkomen met deze woorden in en sluit zich aan bij den wenscli van den lieer Goslinga. De Voorzitter dankt hierna de com missie voor liet nazien der rekening. Bij de beg rooting voor 1913 vraagt de heer v. Harderwijk of ook die met een te kort sluit. De Voorzitter antwoordt, dat, als de cijfers in de bcgrooting ook de cijfers in do rekening zullen zijn, dan het naclee- lig saldo met f1200 zal verminderen. Dc lieer L agerw ey vraagt welke voor uitzichten men heeft om het tekort te dek ken. De Voorzitter antwoordt, dat reeds met Red. Staten gesproken is over een verhoogde subsidie. Dit college heeft ech ter gezegd dat daarvoor eerst een andere verzekering voor de leeraren moet worden gesloten, die echter duurder is clan de te genwoordige. De gunstiger cijfers der begrooting houdt verband met cle 3-jaa.rlijksche verloting van werkstukken, waarvoor een post van f 1000 kan worden uitgetrokken. De bcgrooting wordt hierna goedgekeurd.' ,V o oïs tel sal ari's regel in.g. De-heer Lngerwey acht het niet on- gewenscht zijn stem over dit onderwerp te reserveeren, met bet oog op een latere behandeling in den Raad. De Voorzitor merkt op', dat de heer Lagcnvey hier enkel zit als lid dezer vereeniging. De Goslinga wil zijn standpunt uit eenzetten tegen dit voorstel, dat hij ook in hot Bestuur heeft ingenomen, met het oog op het bestaande tekort. De herziening der salarissen is z. i. niet noodzakelijk; er zijn leeraren, die pas op het bestaande salaris zijn aangesteld. Alot do nieu've regeling zijn er die f200, spr. gelooft zelfs die met f300 vooruitgaan. De last zal daardoor grooter worden. Spr. meent dat het Anibachtsondenvijs over 't algemeen te hoog wordt opgevoerd. De titel van lee- raar aan de Ambachtsschool, die behoort tot, het Ar. O., brengt reeds ecnigszins een gelijkstelling met de leeraren bij het AL O, en hij vreest, dat dit onderwijs zoo duur zal worden, dat het niet meer te beta len zal zijn. 1 'Spr. heeft steeds getracht de leeraren aan deze srhoo! te verbinden door ze,Vaar mogelijk, voor te dragen ter benoeming als leeraar aan de Burger Avondschool, waardoor reeds 5 leeraren aan beide in richtingen werkzaam zijn. Dat lijkt hem het goede middel. Het is nooit te voorko men dat leeraren naar eldere gaan. Het is pog pas voorgekomen, dat een leeraar eigenlijk js uitgekocht. Het nu gedane voorstel bedoelt een ver hooging van het minimum met f 100 en meci en-hoogero periodieke verhoogingen. D r. 3 a u e r (Kethel) moet opkomen te gen de uitdrukking van den lieer Goslinga, ilat liet Ambaehtsonderwijs te veel wordt opgeroeid. Het onderwijs van mindergegoe- den wordt wel eens wat gauw goed genoeg geacht. Het gehalte van het onder- w ij s moet zoo goed mogelijk zijn en daar om is hel niet voldoende dat de leeraren enkel practisch onderlegd zijn; zij moeten ook een algemeene ontwikkeling hebben. Natuurlijk kunnen geen Iiooge salarissen ge geven worden als het geld daarvoor niet •beschikbaar is, maar waar dc subsidiën in evenredigheid zijn niet de salarissen kan „do druk op de vereeniging daardoor niet ,zoo groot zijn. De heer Lis sa meent, dat de heer Gos linga zichzelf tegen spreekt, waar hij zegt dat z. i. cle salarissen voldoende zijn en hij .toch meewerkt om ze aan de Burger avondschool .te benoemen om ze een betere positie te bezorgen. De .Voorzitter merkt op, dat in dc meeste plaatsen dc leeraren aan de Am bachtscholen (evens zijn leeraren aan cld Burger Avondscholen cn spr. is cv dank baar yoor dat de heer Goslinga daartoe ook jiier zijn medewerking verleent. De heer Lagerwey verstaat uit het betoog van dr. Sauer, dat diens ideaal is opvoering .van de salarissen, maar daai staat jegenover de moeite om de daarvoot noodige subsidie te verkrijgen van de Ge meente. Re leden van den Raad hebben te oordeelen of het er bij door kan den last (e leggen op de burgerij, zooals tel kens .blijkt. Om conflicten te voorkomen, is „matiging in de salarissen noodig, Dr. Sauer stemt toe dat daarmede re- rekening gehouden moet worden cn stelde zich ,dan ook in hoofdzaak tegen de be wering „van den lieer Goslinga, dat 'het Ambachtsondcnvijs je hoog werd opgevoerd. Het gehalte daarvan is nooit hoog genoeg en zoolang do salarissen beneden het bil lijke jilijve, kap niet van overdrijven ge sproken «v orden. ,Do lieer Gosling a, merkt op, dat dus ook ,dr, Sauer vindt, dat tussehen het ge halte „van het onderwijs cn de hoogte van het salaris geen onverbrekelijk verband ligt. De .Ambachtsscholen worden opgericht omdat ,de ontwikkeling van het b'edrijfswe- zen ,nict meer toelaat .het vak in zijn ge heel ,te loeren, omdat de bedrijven te veel in onderdooien zijn gesplitst. Alaar in plaats van ,een mees Ier-bankwerker, en meester- meubelmaker, enz., heeft men te onzaliger ure „die heeren den titel gegeven van lee raren, pn spr. meent dat daardoor dc Am bachtsschool zal worden een tochnicum. Alen .heeft al gehoord, dat dc leerlingen der Ambachtsschool niet zoo practisch zijn als .de leerling, die in hot bedrijf heeft geleerd. Spr. „verwijst naar de titulatuur op de zeevaartschool, die geheel is als aanhoord. Bij te veel opgevoerde salarissen loopt men gevaar dat de practijk voor de theorie zal plaats pinken. Alaar dit zijn beschouwingen in het al gemeen. Hier geldt de vraagkunnen de middelen de hoogere lasten dragon. Bp'r. vreest dat de tekorten elk jaar grooter zullen wuiden. Do 'heer G. v. AI ours ziet contradictie in de woorden van den heer Goslinga, die, .meewerkt om do leeraren door neven betrekkingen pen hooger salaris te bezor gen, pn zegt, dat do hooge salarissen in een yerkeerde richting zullen werken. Spr. peht het in het belang van liet onderwijs, „dal de leeraren 'in hun hoofd betrekking gpovcei verdienen dat zij zich niet door nevenbetrekkingen te veel moeten inspannen. Do lieer Lissa meent, dat de lieer Gos linga enormiteiten vertelt. Ieder weet, dat wie op school iets geleerd heeft, aanvan kelijk „achter slaat 'bij wie in de practijk zijn opleiding genoot. Alaar na aanpassing zijn do eersten meer waard. Ito heer v. Harderwijk heeft nu veel algemeene beschouwingen gehoord, maar vraagt pf deze voorgestelde regeling af wijkt „bij andere instellingen; zoo niet. dan bestaat er geen twijfel. Blaakt men de regeling pla.n niet, dan verliezen we, wat we aan goede krachten bezitten. üe Voorzitter licht toe, dat deze regeling eigenlijk roods sedert de oprich ting der school in behandeling is. Reeds in do vergadering, in Alusis Sacrum gehou den, werd door dr. Vinkesteijn gezegd dat een aanvangssalaris van f 1000 niet vol doende was. Jarenlang heeft het bestuur tegen de verhooging opgezien, maar ein delijk is het met het voorstel gekomen. Dit voorstel is gemaakt in overleg mei den inspecteur van het Al. O. en heeft de goedkeuring van Gedep. Staten, terwijl hot bovendien nog do goedkeuring noodig heeft van den Alinistev. En als deze allen met het voorstel meegaan, is hot tocli zeker niet zoo'n buitengewone zaak. Spr. vraagt bovendien: is f 1100 zoo'n enorm salaris? Men vergete niet, dat deze leeraren te genwoordig èn practisch èn theoretisch on derlegd moeten zijn. Zonder akte konien ze niet meer in aanmerking. Toen die akten nog niet verplichtend waren, meen den men voor die akten toelagen te kun nen geven, maar daarmede zou men de bekwame leeraren zonder akte verliezen. Inmiddels werd een oproep van Ged. Staten ontvangen, die den eisch tot een gewijzigde verzekering van leeraren stelden zij wilden een pensioeiisverzekering, ook met liet oog op tateren overgang in het Rijkspensioenfonds waarbij de leeraren 7 pCt. in plaats van 4' pCt. zouden moe ten bijdragen. - De verhooging is dus een dekking voor die meerdere bijdragen en daardoor hebben do leeraren met die gewij zigde verzekering genoegen genomen. De subsidie van hot Rijk is zoo gere geld, dat 50 pCt. wordt uitgekeerd van de geheele begrooting. De Provincie betaalt naar 30 pCt. der salarissen met premie voor de verzekering en ook do Gemeente heeft in dien geest een maatstaf gesteld. Op die wijze is in den regel de salariëe- ring door de subsidiën gedekt. Spr. jncent dat, waar tol nog toe de meeste welwillendheid werd ondervonden, ook in den vervolge de medewerking der subsidieerde lichamen wel verleend zal wor den. Yoorloopig is de meerdere last op de begrooting niet zoo groot en cle toestand zal wel weer verbeteren. De lieer Goslinga zegt, dat hij steeds bedoeld heeft de salarissen aan de Am bachtsschool niet te hoog te doen zijn, maar door benoeming aan de Avondschool een kern van leeraren aan de school te verbin den. Hij deed dit omdat het moeilijk is do noodige subsidiën te krijgen. Het ge beurt trouwens bijna Overal. Geen mens cl, kan leven van f 300 of f 400, zooals liet salaris aan een avondschool is. Maar willen de heeren een andere rich ting Uit, het is spr, wel. Dc Voorzitter zegt, dat het Bestinu steeds dankbaar is geweest voor de mode werking van de heer Goslinga, maar het is bang, dat bij onvoldoende salaris de goede leeraren zullen weggaan. De heer v. Bergen Walraven zou gaarne 'zien, dal de verhoogingen van den directeur werden gebracht van f 100 oj> f150. i De Voorzitter acht het gewenschl liet voorstel, dat eenmaal bij Ged. Staten is goedgevonden, onveranderd aan te ne men. Art. 1 wordt aangenomen. üe heer Goslinga stemt tegen, de lieer Lagerwey onthoudt zich. De overige arti kelen en daarmee het geheele voorstel wor den goedgekeurd. Do .Voorzitter stelt hierna aan de orde de benoeming van de commissie voot het nazien der rekening over 1913. Op voorsntel van oen der leden werden dc leden der conunissio-1912 bij acclamatie herbenoemd.-In de plaats van denbeer Kra mer (vertrokken) werd op voorstel „van den Voorzitter, tot plaatsa ei vangend lid be noemd de heer Lagcnvey, die deze benoe ming aannam. Hierna komt aan de orde de benoeming van Bestuursleden. Het Bestuur stelt voor het aantal be stuursleden, dat 15 was, terug te brengen tot 13, nu de heeren Honncrlage Grete cn Kloppers hebben bedankt. Den heer Lagerwey lijkt dit een wat al te radicale maatregel, waar toch bestuurs leden een versterking zijn voor vereeni- gingen. Hij meende goed te hebben ge daan, gezien den oproep in de couranten, een paar personen op te zoeken, die be reid waren de opengevallen plaatsen in te nemen. Door het Bestuursvoorstel wordt liet handhaven der aanbeveling bijna on mogelijk gemaakt. De zaak is niet zoo ern stig om tegen elkaar in te gaan en dus onderwerpt spr. zich aan de beslissing der vergadering, üe beide aftredenden hebben vrijwillig bedankt en spr. is wol nieuws- „gierig de reden te vernemen waarom liet Bestuur de plaatsen onvervuld wil laten. De V o o r z i Iter'deelt mede, dat het Bestuur vroeger uit 13 personen bestond. Om bepaalde, redenen werd het later ge- wenscht geoordeeld, dat aantal uit te brei den tot 15, maar dadelijk daarbij is ge zegd, dat later weer tot een aantal van 13 leden zou worden teruggegaan. In dis laatste bestuursvergadering is daar- loe dan ook besloten mot algemeene stem men, zonder veel voorafgaande bespreking. De oproep in de couranten had dan ook alleen betrekking op de periodiek aftreden de leden. Dokter Ris vraagt of het besluit van liet Bestuur eenparig is genomen en wie de ondorteekenaais zijn van de aanbeveling der nieuwe canilidate.n. De Voorzitter antwoordt op de eer ste vraag bevestigend en leest de namen der onderteekenaars voor. De heer 11 i s vraagt zich af hoe bet mogelijk is dat van.een bestuur een, mef algemeene stemmen gedaan voorstel uitgaat om het aantal leden op 13 te bepalen, en uit rle leden een voorstel komt om hot op'15 le houden, daarbij gesteund door een bestuurslid, den heer- Goslinga, die daar mede rechtstreeks tegen het bestuursvoor stel ingaat. Dat lijkt hem een camelion- houding. üe Voorzitter: Deze deed het als lid. - i De heer Ris: In zoo'n geval is tussehen lid en bestuurslid geen scheiding mogelijk. D r. Sauer had na de woorden van den heer Lagerwey willen vragen: kan ver wacht worden dat de onderteekenaars geen kennis van het bestuursvoorstel droegen? Ilij-heeft nu echter gehoord, dat onder do onderteekenaars een bestuurslid Is. Maar daarmede vervalt het heele betoog van den lieer Lagerwey, Dat behoeft dus voor da vergadering geen reden te. zijn om zich niet aan het bestuursvoorstel te houden. De heer Lagerwey hoort voor en na nog wol eens wat over de school en hij stelt groot belang in die school. Het is een algemeen verschijnsel, dat vergaderingen niet druk worden bezocht; een opkomst als deze is een zeldzaamheid. Het vrij kalme toezien der leden op de leiding van het Bestuur, de oproep in de bladen, zijn bijkomstige omstandigheden, die spr. tot zijn handeling hebben geleid. Al ware het bestuursvoorstel hem ter ooro gekomen, zou dat voor hem geen aanleiding geweest zijn om zijn aanbeveling niet in te dienen. En als het voorstel van het Be stuur mocht worden aangenomen om het aantal leden op 13 te stellen de statu ten laten dit toe dan behoeft er verder niet over gesproken te worden. Het budget van do vereeniging wordt er met door bezwaard. Als de vergadering besluit het aantal leden niet op 15 te houden, dan zullen de candidaten daar vrede mede hebben. Met de indiening der aanbeveling is vol strekt geen onvriendschappelijke daad be doeld. De heer Goslinga meent, dat de heer Ris deze zaak niet zoo hoog moet opne men, In het Bestuur is deze zaak niet ernstig ter sprake geweest. Het idee om het bestuur uit 13 leden te doen bestaan, vonden dc leden goed. Toen later aan spr, een aanbevelingslijst werd voorgelegd, hoeft hij dien geteekend, opdat het noodige aantal handtekeningen daaronder zou staan. Spr. zag in die handeling een. bewijs van be langstelling bij de leden voor de Vereeni ging. De heer Ris zegt, dat zijn moraal dan een andere is als die van den heer Gos linga. Als hij meegewerkt had in een col lege aan een besluit, zou hij later niet. in lijnrechten strijd daarmede handelen. Een uitzondering zou kunnen zijn, wan neer do heer Goslinga zijn veranderde mee ning in het Bestuur had gebracht en daar mede zieti eenigermate van zijn vroeger standpunt had losgemaakt. Spr. herinnert aan wat is gebeurd in den geneeskundigen kring. De drie doctoren, die daarbij handelden in den geest als nu de heer Goslinga, hebben later eerlijk on gelijk erkend. Naar spr.'s opvatting komt een houding als nu van den heer Goslinga, die achter den rug van het bestuur tegen diens besluit ageert, niet te pas. Den anderen onderteeke naars neemt hij lnm houding niet kwalijk, indien ze van het Bestuursbesluit geen ken nis droegen. Dr. Sauer zegt, dat de aanbeveling der leden op boni den indruk heeft gemaakt dat wel degelijk een onvriendelijke daad tegenover het Bestuur bedoeld werd. Na de verklaring van den heer Lager- weij, schijnt die opvatting niet juist meer. Hij accepteert diens verklaring, die bijhor' allen twijfel wegneemt bij het uitbrengen van zijn stem ten gunste van het vóór- stel van het Bestuur. Het voorstel van het Bestuur om het aantal leden te stellen op 13, wordt hier na aangenomen. Alleen do heer Lagenveij stemde tegen. Dc Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van de door het Bestuur op nieuw aanbevolen aftredende leden, de hee ren Bitter, de Bordes, Goslinga, en Haima van der Wal. De heeren Bitter en Haima v, d. Wal nemen de benoeming aan. Dc heer Goslinga houdt zijn beslissing nog nan. Aan den heer de Bordes zal van zijn benoeming kennis gegeven worden. De Voorzit ter sluit hierna met een woord van dank aan de ter vergadering aanwezige leden, deze drukbezochte ver gadering. Spaarbank te Schiedam, Opgericht, door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ao. 1820. Ingelegd in de maand April 130902.56 en terugbetaald t 34838 87 Er werden 04 nieuwe deelnemers inge schreven terwijl 00 deelnemers geheel wer-. den afgeschreven. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantooralhier werd gedurende de maand April 1913 ingelegd f15795 03, terugbetaald f21094,251/a. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9097.

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2