stadsnieuws! dada at gesteld den heer Snoeck Ilenkemans (chr.-hist.) V Het centraal vrij/danig verkie/.ingscoiniió in. hel district Appingedam heeft gisteren den hoer Th. G. Valetto (vrjjz.-dcm.) in Den Haag, catididaat gestéld. He centihïe antirok kiesvereeniging vNe- derland en Oranje" te Dordrecht heeft met algevneeuo stemmen ds. H. C. Hoger/.ei!, te A'Iismngen, candidaat gesteld, die do candi- datmir heeft aanvaard. De chr.-hist. kiesvereeniging te Doixlreeht heeft, naar aan do „Ned." avordt gemeld, besloten de candidatuur van ds. Hogerzeil alleen op deze voorwaarde over te nemen, dat van antirev. zijde aan het hoofdbestuur blijk ivordt gegeven, dat ia een ander te betwisten district een christ-hist. man als candidaat wordt gesteund. Statenverkiezing. De chr.-hist. kiesvereeniging te Dordrecht heeft, naar de Ned. meldt, de candidatuur van don heer Z. van Schelt (a.-r.) over genomen. Aangezien op 10 dezer te Gorinchem geen candidatenlijsien zijn ingezonden, om in de va cature-jkr. mr. N. C. de Gijselaar te voorzien, hebben Ged. Staten bepaald, dat er op 23 dezer een nieuwe verkiezing zal plaats hebben; de stemming zal zoo noodig plaats vinden op 30 Mei, de herstem ming op 6 Juni. Do centrale r. k. kiesvereeniging te Le iderdorp heelt thans de aftredende leden, de heeren C. J. L. van der Meer u. k.) to Noordwijk en IV. Warnaar (a. r.) te Sasscnheim, definitief candidaat gesteld. V De heer II. de Wilde heeft bedankt voor de candidatuur voor de Prov, Staten van Zuid-Holland m het hoofdkiesdistiiet den Haag. Prof. dr. Maller te Eist. Prof. dr. P. J. Muller, candidaat der pro tcstantsche kiesvereeniging in het district F,1st, heeft daar Vrijdagavond een politieke lezing gehouden. Na in zijn inleiding het, een» door dr. Kuyper afgekeurde, maar later als Gods eisch gepropageerde samengaan van de imti-revolutionnairen met Home te hebben gecritiseerd, zei spr. volgens het ver slag van zijn rede hi de „N. R. Ct." o.m. het volgende: „AATie dat niet wil; wie dat samengaan een monsterverbond noemt; wie een coali tie, die ons land en volk terugdringt in plaats van vooruitbrengt en het juk brengt m plaats van de vrijheid, bestrijdt, die moet daartegen optiekken. Die coalitie heeft ons reeds veel ellende bezorgd en zal ons nog meer brengen. Hoe oordeelt Rome over ons, protestan ten? In 1897 werden klachten, geuit over het indringen van de Roomsoh Katholieke mis sie in onze zendingsterreinen, waardoor het werk onzer zending in Oost-Indië werd ver stoon!. Toen schreef een katholiek blad: Wat, wil het protestantisme, dat een dwa ling is en geen recht van bestaan heeft, spreken vair indringen in het zendingsge- lned der ware kerk? En Rome kaar niet anders denken en zeggen. Nu gaan wij er mee arm in arm naar de stembus. Zoo flink zijn wij en wij weten het met by hel se ho teksten goed te praten. Het samengaan ïnet Rome helpt niet tegen de revolutie. Als morgen Nederland roomsch werd, hadden wij morgen de revolutie. Wie dat ontkent, slaat de historie in het aan gezicht. Kloosters, zusters- en broedersschoolkens rijzen op uit den grond en in alle wordt onderwezen, dat het protestantisme geen recht van bestaan' heeft. Maar bovendien wordt in die kloosters gearbeidkant, linnen; alles, tot bier en likeur toe, wordt er vervaardigd en geen concurrentie is moge lijk. Waar dan ook kloosters vermeerderen, vermindert de volkswelvaart. Het dood ka pitaal, waarvan niemand de grootte kent, maar dat millioenen bedraagt, wort ont trokken aan het maatschappelijk kapitaal. De strijd gaat dus om vrijheid van go- weten van ons protestari.tsche Nederland, maar ook om onze volkswelvaart. Leest m Kooinsch-kathoheke bladui, Iua zij oord celen over Mo grondlegger^ van onze volksvrijheid. En toch gaan wij niet llome mee. Als Rome macht had, was de Ih-r vormde Kerk met één slag in den grond En toch zegt gij: Met Rome meeGij weel niet, wat gij' zegt, .gij verdient piel den naam van oprecht vaderlander. Votn onze roouiM h-katholieke medeburgers vra gen wij evenveel rechl als voor ons zelf, maar niet zooveel,dat zij vrijheid krijgen om op te hangen. Omdat spr. in Christus al» Heiland ge looft, omdat hij vrijheid, land en vorsten huis liefheeft, zal hij niet nabalen alles to doen om de coalitie af te breken. Do eisch: gelijk recht voor alle schoten, klinkt mooi, maar dio de zusters en broe ders uit den grond .stampen, kunnen wij betalen. Waar honderdduizenden, gebruik maken van de openbare school, is het onze plicht, die school zoo goed mogelijk te maken, willen wij iets in het belang van het volk tot stand brengen. Over do Tariefwet zal spr. niot vee! zeggen. Hij zal zich bepalen tot een enkele aanhaling uit het werkje over die wet van het Kamerlid W. de Jong, over de klompen Do min gegoed ral lijden onder de Tarief- wet het meest. Do belasting op dit artikel moet f300.000 opbreiigeri. Rekent men', dat een gezin, met 5 kinderen 50 paar klom pen por jaar noodig heeft, dan betaalt de daglooner in die belasting f 2.50 a f 3 of 1 pCt. yam ziijn inkomen. Maar gelijke belasting wordt geüischt van z,ijn kleedinig on voeding. Alvorens tc eindigen, wil spr. een onkel woord zeggen, over "do Leidsche rede va,u den afgevaardigde van dit district, baron van Wijnbergen, omdat het allen, goidt, hier aapwezig. Hij is niet de vertegenwoordiger van het gcheele district, want hij zondert u allen uil, waar hij vraagt: wat ziet men bij links? Mies, wat is tegen openbare oidc en zedelijkheid; alles, Wat is voor onder mijning van hot gezag, wat ongeloovig is, stemt links. En hpji maakt de woorden van den Belg, die van canaille sprak, tot de zijne. Ik zegt spr. stel er prijs op, tot dit canaille 1o behooren. Toon ffe edellieden hun smeekschrift aan Margaretha van Panna kwamen aanbieden, zetdo Barlaimont lot haar geruststelling: Het zijn maar bedelaars, geuzen. En onze vaderen hebben dien geuzennaam als eere naam aangenomen. En w'ij welnu, laten wij den haam van canaille aannemen en ons geuzenbeginsel hooghouden. En toch lu'dt de opWekkirigRome steu- n'én'1 1 !k zegt spr. doe dat nooit, omdat ik ben geloovig Nederlander en Protes- tantsch Hervormd. (Luid Applaus). Een duur amendement. Op 10 Mei j.l. is, bijl de behandeling van het wetsontwerp betreffende 'de pen- siomieefing van gemeenteambtenaren, een amendement-TreuD aangenomen, waarooor do pensioenen voor weduwen en weezen van gemeenteambtenaren naar denzelfden maatstaf zullen worden berekend als voor do weduwen en weezen van rijksambtena ren. Minister Kolkman had vooraf gezegd, ■dat hij het amendement -niot onaanneme lijk vilde verklaren, maar dat de Kamer veiliger zou doen, wanneer zij het verwierp, daar hij niet wist, welke financieele gevol gen het zou hebben. Wij vernemen nu. dat de aanneming Van het amendement zal komen te staan op een kapitaalsuitgaaf van 20 millioen, of een jaarlijkse he uitgaaf v-->n 700 duizend gulden. Nogal geen kleinigheid 1 Waarom de Minister, die zich tegen alle andere amendementen, zoo schrap had ge zet, zich hier zoo aarzelend toonde, is ons nog steeds niet duidelijk. Bewonderenswaar'd is zulk W-etgeven in den blinde nu juist niet. Vrije Zaterdagmiddag. Met ingang van 1 Juni zal door de di rectie der stoomvaartmaatschappij ^Zee land" de vrije Zaterdagmiddag worden in gevoerd. Opheffing van den tol op den straatweg I)el fsüaven Schiedam. B. en W. brengen den raad in herinne ring, dat iri het laatst van 1911 tegen be taling van f 3G.0Q0 aan Rotterdam zijn overgegaan alle rechten betrekkelijk den straatweg Delfshaven—Schiedam en daar mede ook het recht van tolheffing op de zen straatweg. Het was de bedoeling van B. en NV., zoo spoedig doenlijk tot be ëindiging van deze heffing te geraken. Een tolheffing toch op een weg, die de voort zetting is van den met groote kosten in den Boschpolder aangelegden Schiodam- scheweg en die bestemd is om de voor naamste verbindingsweg tusschen twee snel aaneengroeiende steden te worden, is in derdaad niot wenschelijk. Dat B. en W. haar, in weerwil daarvan, voorloopig in stand hielden, geschiedde wijl het hun billijk voorkwam, dat Schiedam, hetwelk bij de' opheffing van den tol zeker niet minder belang heeft dan onze gemeen te in de kosten van aankoop van den weg c. a. een aandeel droog en B. en W. ge durende den Joop der daarover tc voeren onderhandelingen den tol nog in slarul meenden te moeten houden. Voornemens deze zaak zoo spoedig mo gelijk af le doen, hebben B. en W. zich, onmiddellijk nadat het besluit tot over gang aan Rotterdam van alle echten be trekkelijk bover.genoenulen straatweg en het icclit van tolheffing op dien straatweg ge vallen was, te dezer zake tot hun anibl- genooten van Schiedam gewend. De se dert met hen, gevoerde correspondentie leg gen B. en W. voor dcri raad ter lezing. Zooals den raad, daaruit moge blijken, stel den B. on AV. zich aanvankelijk' op hot lUindpunt, dat Schiedam de helft der kos ten van aankoop van tien weg zou beta len en het onder Schiedam gelegen ge deelte daarvan aan haar in beheer on onderhoud zou overgaan. Hun ambtgenoo- ten, wier definitief antwooul door verschil lende omstandigheden wcrtl vei traagd pn B. en W. eerst in het laatst van het vorige jaar bereikte, waren genegen een bijdrage van f 5000 bij den gemeenteraad te ver dedigen, terwijl zij zich tevens bereid ver klaarden het genoemd gedeelte van den weg in onderhoud en beheer over te ne men. Inmiddels waren, wat dit laatste punt betreft, de inzichten van B. en' W. gewij zigd. De snel voorsch ij Jende griend on zer gemende in de richting Schiedam en de aanleg van de nieuwe havens aan den Rechter Maasoever waren aanleiding ge worden lot de bekende groote aankoop® in het begin van dit jaar onder Schiedam als gevolg waarvan de straatweg ook on der Schiedam feitelijk reeds voor een zeer groot deel Le midden van eigendommen de zer gemeente was kernen to liggen. Geheel waren B. en NV. het daai ook eens met de niecniug der commissie voor de plaatse lijke werken, dat er reeds uit dien hoofde geen aanleiding bestond om het beheer van het onder Scihiodam gelegen gedeelte van den straatweg uit. handen te geven, daargelaten of men ook overigens bij de snelle samengroeung van beide steden daartoe nog zou willen overgaan. Zij heb ben daarom aan hun anibtgenooten bericht, dat zij van hun aanbod om het beheer cji onderhoud van het genoemd deel van den weg over te nemen geen gebruik zou den maken, doch dat zij bereid waren het in hun schrijven genoemde aanbod eener bijdrage van f 5000 aan den raad voor te leggen. In antwoord daarop hebben B. en Wintusschen thans een tweetal brieven ontvangen, waaruit blijkt, dat het nog ge heel onzeker is, of Schiedam wel tot eenige vergoeding bereid is. Onder deze omstandigheden meen en B. en W. de opheffing van den tol niet lan ger te mogen vertragen, zoodat zij' tot den raad komen met het voorstel daaraan een einde te maken en den straatweg Schie damDelfshaven op het kruispunt met den Schiedamscheweg in verbinding te bran- gen. Weüs'waar zal het groote gerief en voordeel, dat de burgerij van beide ge meenten niet het minst die van Schie dam daarvan zat ondervinden, alsdan alleen door Rotterdam worden betaald; in aanmerking nemende, dat daartegenover staat, dat het hier geldt een belang van het verkeer en de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de tegenwoordige toestand anders nog geruimen tijd blijft bestendigd, mcenen B. en AA'. zich intusschen op een ruim standpunt te moeten stellen. B. en AV. stellen derhalve den raad voor hen te machtigen de tolheffing op den straatweg SchiedamDelfshaven te beëin digen en dezen weg op het bovengenoemd kruispunt met den Schiedamscheweg in vrije verbinding te brengen. Dir. bel., Inroerr. en Acc. Bij Kon. besluit van 15 dezer is een pensioen verleend, ingevolge de Wechiweo- wet voor do ambtenaren 1890, aan A. Mul der, wed. J. Andri.es, rijksklerk 1ste kl. der directe belastingen, f 451, met intrek king van het bij Kon. besluit, d.d. 28 April verleende pensioen, ad, f 441 's jaars. Politie Do heer, die in den laten avond van 15 dezer politieagenten opmerkzaam heeft gemaakt op een brand in een winkel in de Hoogstraat alhier, wordt beleefd verzocht zich hij den commissaris van politie alhier aan te melden, In de laatstgehouden bestuursvergadering van de Vereeniging De Ambachtsschool voor S. en O. is tot voorzitter b'enoemd fle heer J. Haima van de AVal, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den heer At. L. Honnerlage Greto. Yoordrachtenavoud. Een flink bezette zaal maakte dat het Zaterdagavond gezellig was in Odeon, waar de heeren do Canter en Hacee weder een voordrachtavond hielden. Zij hebben in de 3 achtereenvolgende voordracht-avonden die betrekkelijk met korte tusschenmimte volgden, wel zoowat alle uitgaande groepen der burgerij onder hun „gehoor-" gehad. En het pleit zeer zeker èn voor de voor dragers èn voor de voordrachten dat bij elke gelegenheid de aanwezigen zich uit stekend hebben vermaakt, blijkende uit het herhaaldelijk daverend gelach en het ap plaus dat na elk nummer weerklonk. Ei door hun bezielend optreden en de leuke toespraken van den heer de Canter heeft telkens het publiek ook gehoor gegeven aan do uitnoodiging om de refreinen van enkele der liederen mede te zingen. Het programma van Zaterdagavond on derscheidde zich vooral hier van dat dei- vorige avonden, doordat er nu meer in vreemde talen op schitterden. Dit was geschied op uitnoodiging van hen die dezen avond hadden op touw gezet met zoo schitterend succes, op - grond dat er onder de aanwezigen (al van ïeerlingen en oud-leerlingoti van H. B. S. en Gym nasium waren. V Naar wij vernemen zal ongeveer f 50 kun nen worden afgedragen aan de Arereeniging tot bestrijding der Tuberculose, alhier. Wedvlucht. De postduiveuvereeniging „de Adelaar" alhier hield Zondag 18 Alei een wedvlucht van Quévy. Afstand 176 K.M. De duiven werden om 10 uur 30 minuten in vriiheid gesteld en bereikten him hokken ah volgt: 1 Vijfwinkel 1 uur 14 m. 25 s.;'2 Yyfwinkel 1 uur 19 m. 14 s.; 3. Vijfwinkel 1 uur 24 m. 22 s.; 4 Lensveld 1 uur 20 m. 13 s. 5 Vrijlandt 1 uur 28 m. 59 s.; S Vrijlandt 1 uur 30 m. 38 s.7. Leusveld 1 uur 32 m. 13 s;.; 8 Lensvelfl! 1 uur 33 mp 8 s 9 Licht 1 uur 37 m. 23 s.; 10 L ons veld 1 pur 37 ra. 30 9. Van do firma J. It. C. van Waart klhier ontvingen we reclame vloeicaitons en een 10-tal dessins, alle in sepiatnt. Door do politie went Zaterdagavond laat aangehouden een man, die spoeling poogde te stelen uit de bakkdn in eon land, achter den t, der vroogere Officieren-Vereeiu- ging. 1 gen dien mam is proces-Verhaal opgemaakt Omstreeks 7 uur gisteravond weid in, do politiewacht aan de Hoofdstraat verbonden de 10-jarige v. d. Klik, wonende aan het 'AVilhelrmnaplein1, 'die bij het Spelen voor 'do wen Guste door een zijner kameraadjes een.' steen tegen het hoofd geworpen was, tengevolge waarvan hij een bloedend wondje bekwam. Gisteravond word op' de Hoogstraat de orde verstooid. doordat 2 personen twist kregen over een hondje dat door de een vermist woidt endoor dezeri bij den anderen werd gezien, waarop hij het terug nam. Omstreeks kwart voor achten werd van morgen door do politie bemerkt, dat op een stoombootje in de A'oorhaven vlammen kwamen uit de stoomkast. Het bleek dat hout, dat daar to drogen was gelegd, vuur had gevat. Knechts van de firma Tiornan bluschten het vuur. Een beschonken persoon verstoorde gis teravond op de Hoogstraat de orde en toen hij niet bereid bleek de bevelen der po litie op te volgen, werd hij naar het po litic-bureau gebracht. Een kameraad, Üie zich tegen de arrestatie verzotte, werd eveneens in arrest gesteld. Proces-verbaal is tegen beide opgemaakt. (Gisteravond werd een paard, dat in een sloot had gezeten, langs de Broersvest naar den stal geleid; onderweg zakte het beest in elkander en hoeveel moeite men daartoe ook dead, men slaagde ex niet in het weer behoorlijk op de boenen en aan het loopen te krij'gen. Daarop heeft men hot met behulp van eenige omstandeis op een wagen gelegd en werd het zoo naar den stal gebracht. DereHde en verkochte onroerende goiderer. Verkocht: Zaterdag 17 Alei. Notaris D. Boddeüs. Een AVirike(l- en .Woonhuis met Werk- pjlaatsen, open' grond en| erve aan de Lange Kerkstraat po. 52, uitkomende aan de Blee- kerstraat, in veiling voor f 6440, bij ver koop opgehouden. Een Winkel- en AVoonhuis met hoven- huis en, open plaats aan de St. Anna Zuster straat, no. 11, op den hoek van en' met uitgang aan de Kindcrbuurt, in veiling voor f 4350, hij' verkoop opgehouden. Twee AVoonhuizen, verdeeld in benei en en bovenhuis aan de St Anjna Zusterstraat, nos. 13 en 15, in veiling voor f 3680 en f 3660, bij verkoop opgehouden. 'Een AA'inkel- en Woonhuis met boven woning, open plaats en' erve aan de Iireu- pelatraat no. 60, in veiling voor 11825, daarvoor verkocht. Drie Woningen in een gang uitkomende aan de Laan, nos. 122, 124 en 12e, in vei ling voor f '290, f 300, f 330, geoombij- neerd verkocht voor f 1000. Twee Woningen en Erveto in het Bagijn- hof, nos. 14 16, in veiling voor f 420 en f 470, gecombineerd verkocht voor f900. Notaris W. A, van Dolder Dzn. Een AVoonhuis met werkloods, erven, tuin en gang aan den jOustsingel, no. 48, in veiling voor 2800, bij verkoop opgehou den. Een Woonhuis met vrije bovenwoning, gang, erve en open plaats aan, de Noord - molenstraat, no. 60, in veiling voor f1350, verkocht voor f 1545. Een Woning en, Erve met open grond aan, de Otterbuurt in de Kreupelstraat, no. 8,, in vedüng voor f 595, daarvoor verkocht. Een Woning en Erve mot open grond nevens perceel III aan de zelfde Otterbuurt, no. 10, in veiling voor f 605, daarvoor veAocht. AGENDA. Heden en volgende dagen. Sohiedamsche Bioscoop 8 uur., Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 u Operette Gezelschap. Jnnmart Heden en volgende avonden. Tivoli Schouw burg, 8 u. Gezelschap Spree. Hel Teeken des Kruises. 19 Alei. 8 uur. Lokaal Korte Keistr, no. 3. A'orgadering voor leden en aange slotenen der N. Clir. G. 0. V. 20 Spoelingvereeniging, 8Va uur. Ver. voor Armenzorg en tegen Bede larij. Algem. Vergadering. 19 Grooto Schouwburg, 63,4 uur. Alai- festspiele. Siegfried. 20 en 23 Mei. Diergaarde, 8 u. Concert Koninkli. Scherpschutters. Bart [Verhullen. 20 j, Groote Schouwburg, 8 uur. De hertogin van Larragossa. 21 f, VolksKus, 8 uur. A'rijz. verkic- ri"gs-comité-19i3. Ledenvcrgade ring: Candidaatstelling. Ingezonden Mededeelingen. Te veel eten en gejaagd Leven. Wie gaat zich tegenwoordig wel niet eens te buiten aan een dezer beide over- dry vingen? Deide hebben tengevolge slechte spijsvertering, die weder tot zeer ernstige ziekte kan leiden. Des morgens een wijn glas Hunyadi Janos, op uw nuchtere maag genomen en gij zyt hersteld. Rechtzaken. Kwakzalverij, "De Hoog© Raad verwierp hoden het cassatieberoep van H. J.'E., chemicus te Oegfi (geest, door de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 3 geldboeten van f300, ieder of 60 dagen hechtenis voor elke boete wegens onbevoegde uitoefening der genees kunst, driemaal gepleegd te Mazc-ncarspel, door aldaar S. van Aleurs, die aan tuber culose leed, te behandelen. Sport. Voetbal. Sparta kampiolo'hvaïi'Nederland. Onder groote belangstelling is gisteren te Rotterdam de tweede- wedstrijd van! klit seizoen om het kampioenschap Van Ne derland gespeeld tusschen, Sparta (Weste lijk kampioen) en Vitesse (Oostelijk kam pioen). Op 27 April te Arnhem won 'Sparta, mot 21terwijl do Rotterdammers gisteren, met dezelfde cijfers wisten tc zegevieren. Ditmaal Verdiende Sparta de overwinning niet, volgens de „Alaandag Ct." Vitesse was geruimen tijd de meerdere dn miste o. a,. twee strafschoppen; terwijl de Sparta-doel- yerdediger zichzelf overtrof en aldus de held Van' dezen, wedstrijd werd. De veteraan dr. AV. F. Gesselink, bleek een enorme aaft- winst te zijn voor de A'rnhemsche voor hoede. i Cricket] Uitslagen, Van, gisteren in de eerste-klasse- comp'etitic gespeelde wedstrijden, volgens de opgaven van, de Alaandag C\"; H a a r 1 e m'—'A. C. C. Haarlem vond gisteren 'A. C. C. in zoo puike conditie, dat het met"120 runs moest verliezen. De 'Amsterdammers sloegen, 220 runs hijeen en Haarlem 'antwoordde daarop met 100, Het fielden uor Hamlemmers was slecht. Aan een tweede innings Werd piet begonnen. H i Ivors urn—Rood e'n [Wit jDe Hilversummers zonder Van Boeven, maakten 39 runs, waarbij nog 10 extra's. Rood en AYit antwoordde met 219. In de tweede innings maakte Hilversum 123, zoo- aal R. cn AV. won mot innings en 57 runs. V o 1 hard ing—(Herm e s. Hermes heeft gisteren, te Amsterdam op zijn 'eersten, wedstrijd in dit seizoen, een pover figuur geslagen. De Schiedammers batten eerst, maai' behalve Aran Buy sen, dio op kalme manier 14 runs maakte en do eenige was, die dubbele cijfers haalde, presteerde geen der batslui iets op het bowlen van Healy en Hisg-en', zoodat op 43 reeds het liiatste wicket viel. Voorajj Hisgen had uitstekende cijfers, n.L 7 voor 19, terwijl Healy de andere 3 wickets ham. Volharding opende met Healy en Gerfce, waarbij laatstgenoemde geruimen, tijd zich wist te handhaven. Hij maakte 38 en zag, terwijl hij hij op de mat was, Healy en, Hisgen ieder voor 14 on Alesch yoor 13 sneuvelen. De latere batslui miaak'ten nlogat wat runs en op 134 sloot de innings, waarop Hermes den Verderen; strijd opgaf ien aldus met 91 runs veiloor. t Luchtvaart. De Waal te 's-Cravenhage. Gelijk was aangekondigd, is gisterochtend in de vroegte de aviateur De AVaal van Soesterherg naar Den Haag komen vliegen. Te 4 uur 10 minuten met den mécanieien Kündtcr als passagier opgestegen, landde hij met zijn ééndokker, met een 100 P.K) motor, even over vijven op het terrein, van den Bond voor Lichamelijke Opvoe ding achter Houtrust. Luitenant Versteegh was met een twee dekker, voorzien van een 50 P.K. motcxr, vijf minuten vroeger opgevlogen en uit Delft, zijn vroegere garnizoensplaats, naar Den Haag gevlogen, waar hij ongeveer een half uur na den heer De AV,aal landde. Zij hadden gevlogen op een hoogte van plm, 500 M. en waTen onderweg nog verrast geworden door enkele hagelbuien. Den geheelen dag was het in de omgeving van Houtrust ongewoon druk en toen het tegen vieren liep, stonden op het weiland, dat aan het landingsterrein grensde dui zenden te wachten op de aangekondigde vliegdemonstraties. Hadden do vliegers op hun Vlucht met een zeer sterken Noordoostenwind te doen gehad, in den loop van den dag was de vrind steeds meer AVostelijk geworden en kwam hoe langer lioo meer uit het Zuid westen, den regenhoek. De vlaggen om het terrein wapperden en klapperden geweldig; een hevige wind hoos, die niet veel goeds beloofde, deed een paar vlaggestokken tuimelen en kort daarop kwam een stortregen de op het veld aanwezigo genoodigden verjagen. Alen zocht een toevlucht op de groote overdekte tri bune op liet nabij gelegen voetbal terrein van Quick. Dit ongezochte intermezzo werd benut voor de huldiging van den heer De AVaal. Te midden 'van het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereen, voor de Luchtvaart en het bestuur van de ableeling Aviatiek, sprak do kolonel van den genera ton staf Tcrwisga hem in geestdriftige bewoordingen toe en bood hom vervolgens namens de Kon. Ned. Ver. v. d. Luchtvaart en de afdeeling Avia tiek als 'herinnering aan dezen dag een zil veren bokaal aan. - Alcfc een: „Lang leve Do AVaal!" beze geld door een driewerf hoera der omstan ders eindigde spreker. Daarna ruim generaal Snijders het woord, om, onder bctugiing van zijn instemming met do "hulde aan den heer De AVaal ge bracht, er 'aan te herinneren, dat ook luit. Versteegh van Soesterherg naar Ren Haa^ („Hbkl.") M—BBBj

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2