08 Tariefwei za! ons een slechte belasting brengen. dingen zich tot di> ïlogeering heeft ge- wend met een adres, waarin zij betoogt dat zij zich ze< r goed berekend ach! om der gelijke paiticulierc havens, indien zij op haar grondgebied mochten tot stand komen, behoorlijk te besturen. Trouwens er is daar reeds een particuliere haven, aangelegd dooi een combinatie van handelaren ju petroleum en benzine voor motorvaartuigen. Wij merken hierbij op, dat deze geruchten althans dit nut bobben, dat zij steik de wonschelijkheid doen uitkomen, dat het Rijk do vrije beschikking over de oeveis van dergelijke belangrijke waterwegen niet uit zijne handen geve zonder zich de noodige waarborgen te bobben verschaft, dat daai- van niet een misbruik /.al worden gemaakt als waarvan in dit geval naar het schijnt geheel ten onrechte sprake was. liet gevaar, dat er voor ons land uit zou kunnen voortvloeien, indien een üuitsche of Engel sche scheepsbouwwerf een particuliere lia ven aan den Nieuwen Waterweg, de Wester Schelde, het Vlie, de Dollard of een ander onzer open en voor diepgaande schepen be vaarbare toegangen uit zee kon aanleg gen, en daar, geheel heer en meester op eigen terrein, kon doen wat zij wilde, bet gevaar dat "daaruit zou kunnen voort vloeien achten wij niet gering. In zóóverre heeft de phnntasie van de „Standard" haar nut gehad, dat op deze mogelijkheid de aandacht is gevestigd, en dat men er tegen up zijn hoede kan zijn. Kamerverkiezingen Naar wij vernemen heeft jlrr. dr. Sand berg voor de hem door de Clinslelijk-ffisto rische Kiesveieeniging aangeboden oandi- datuur voor de Tweede Kamer voor hel distract Haarlem bedankt ten behoove van jhr. una D. E. van hennep, burgemees ter van Heemstede, die zich bereid heeft verklaard een eandidatuur te aanvaarden en nu in do Dinsdagavond gehouden verga dering dezer Kiesvereeniging Candidast is gesteld. Statenverkiezing. Do vrij-liberale kiesvereeniging te's-Gra venhage heeft gisteion besloten,'de vijf af tredende vrijzinnigen opnieuw candiduat t stellen. De nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging 's-Gravenhnge heeft gisteravond emidldaaf gesteld de hoeren Jr. Van Dam, nir. Dolk. Edersheim, mr. De Hos en inr. Patijn, allen aftredende leden. Nationale Bond van Protestantsche kiezers. In de vergadering van bovengenoemden hond is het manifest van oprichting bespio- ken en aangenomen met de bepaling op verzoek van velen, ~j dat ook leden van andere kerken (dus alle Prote-Aanten) tot den Bond kunnen toetreden, mits zij het,Pio- testantsch karakter van ons volk en in het bijzonder de historische rechten der Her vormde Kerk blijvend willen handhaven. Wat de aanstaande verkiezingen betreft, besluit de Bond a. die candidaten te steunen van welke op deugdelijke gronden kan worden verwacht, dat zij willen opkomen voor het Prote stantisme en de Nederlandsche Kerk. b. bij ontstentenis daarvan eigen candida ten te stellen; c. een oproep te lichten tot alle Prote stanten in Nederland zich wel bewust te zijn van den ernst der tijden, waar zij ge roepen zijn de heilige schatten hun over geleverd te verdedigen. Ingesteld worden drie commission. Een voor de verspreiding van vlugschriften, re dactie en spreekbeurten, twee voor kies districten en candidaten, drie voor propa ganda en geldmiddelen. Do wonschelijkheid wordt uitgesproken om te komen tot do oprichting van een eigen dagblad aangezien „De Nederlander" met een grootendeels Gereformeerde icdactie, eenige christelijk dagblad voor de ortho doxe Hervormden, een partijblad geworden is in den ongunsligen zin van het woord. De volgende vetgadering wordt bepaald op Donderdag 29 .Hei te Amsleidam. „Trede door Kecht". Hedenochtend 10 uur hield de Algemeene Nederlandsche Bond „Vrede door Rocht" in Diligentia to 's-Gravenhage, onder voor zitterschap van Mi. Al. delhnto zijn jaar vergadering. Blijkens he! door den societal is, den heel Henri van der Manden, mtgebi-ai lit ja-ii - verslag, bedioeg het ledental hij den nnn- van van 1919 2-100 Rhnns mm dan 30(10) en .steeg hel aantal afdeelingen van 1 1 tot 18 (thans 25) Hot jaarvoiMag Ineitat hulde aan de nagedachtenis van genei aal den Beet PoortugaeK Verdei bracht mevr. van Dorp--Pilguni voor de propaganda oirunissie, mej. van Haeflen vooi de peisPömiriRsie verslag uit. De afdoeling Hengelo en Almelo verklaar de alleen lot den Bond te zijn toegetreden omdat dcc het denkbeeld van Prof. van Vollenhoven m behandeling zal nemen. Blijkens hel financieel verslag van den penningmeester, don heer Baart de la Faille, was er f900 iugetomd, doch re er nog een saldo van ISOO.ÓS'/o. De begrooting voor het volgend vereeni- gingsjaar bedraagt ongeveer f13000 met een tekort van plm. f.'ÏOO. VLAARDINGEN, 22 Mei. Ook in on/e gemeenlc zijn enkele wogen zooals le- genwooidig elders gebeurl, dooi den Ii- leur dei Gemcentereimging mei chloor-cal- eïum bestrooid om ze stofvrij te maken. Cfrium bestrooid om ze stofvrij te maken. Volgens opgedane ondervinding moet dio stof, mits na enkele weken ophieuw uitgo- strooid, zeer aan hel doel beantwoorden. Do wegen, dio onderhanden genomen zijn, zijn de Hofsingel, hol Vcrploegh-Chassé- plein en een gedeelte van den Schiedam- scli-e weg, (N. VI. Ct.) VLAARDJNGEN, 22 Mei. lbj de te 's-Grn- venhnge gehouden akte-examens 1. o. zijn om. geslaagd de dames M. M. Ilooger- werf en L. Isaacs van hier. VLA ADDING EN, 21 Mei. De RoUeulam- sche Rechtbank heett liet faillissement uit gesproken van M. J. Brouwer, wagenmaker alhier. Tof curator werd benoemd mr. G. van Baaren en tot Rechter-commissaris mr. G. v. Slooteu. VLAAllüINGEN. 22 Mei. In de gister avond gehouden xaadsveigadeiing waren tegenwoordig 18 leden, afwezig de lieer IV. van dei Windt Wz. Alededeeling wordt gedaan van de vol gende ingekomen stukken: 'Bericht van Ged. Sinten', 'dat bij hun besluit dea aanslag in den hoofdiMijlken omslag dienst 1912 van P. 'Alelis is gehand haafd. Om advies werd in handen van 13. en W. gesteld een verzoek van 3. A. Kreber, om een perceel grond in erfpacht aap de Ko ningin Wilhclmina haven, alsmede een ver zoek van het bestuur van de Handels cursus „Kennis is Macht", om toekeimig van een subsidie uit de gemeentekas van f878.24 (Benoemd wordt tot lid van het Bnrge- lijk Armbestuur de heer A. Maat met 16 stemmen. Bij het voorstel van B. cn W. om een gecleelto van de Achterstraat aan den open baren dienst te onttrekken, vraagt de lieer Maasson, wat men van plan is met perceelen, die niet in koop of huur wor den gevraagd, te doen. Spreker meent dat somlnigo perceelen, waarin senig bedrijf gevestigd is, voor het vervolg niet meer met paard en wagen zullen zijn te bereiken. Do Voorzitter meent, dat de uit gifte in huur of de verkoop van deze per ceelen niet zal belemmeren, dat andere per ceelen zullen kunnen bereikt worden, om dat een pl.m. 2Ys nieter breede steeg vrij blijft. 1 Hierna wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel tot het verbeteren van den Maasshusschendijk lokte een langdurige dis cussie uit. Den heer d e li eer bevreemdt hel, dat 11. 'en V. voor den aanlag van stuiten 18 tot 25 meter breedte noodzakelijk achten, ter wijl bij dit voorstel voor een hoofd verkeers weg slechts een kruinhreedle van 5 meter voldoende wordt geacht. Spreker geeft toe, dat men nog altijd den weg later kan verbreeden, doch hij meent, dat reeds nu, ook met het oog op de aanwezigheid van de lagere school ter plaatse, een breedte van 5 meter, in het belang van "do veilig heid, te weinig moet woiden geacht. De heer Hoog cn d ijk zegt, dat het Ver schil van f250 a fSOO per jaar hom geen vrijheid geeft, mede te Werken, dat een toestand in het leven wordt geroepen, die die inderdaad gevaarlijk is, vooral met het oog op het overal toenemend mecha nisch verkeer. De lieer Yersteve zegl, dat het voor stel een verbetering en verfraaiing betreft. Gevaar voor de veiligheid, zooals de vorige sprekers meenen, bestaat er niet, omdat nog een trottoir voor de voetgangers over blijft. Nadat nog door verschillende sprekers over dit voorstel het woord is gevoerd, wordt ten slotte het voorstel in, stemming gebracht cn aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Achtereenvolgens Worden de volgende voorstellen van B. en IV. aangenomen. Is. tot wijziging van, het reglement op de inrichting van de brandweer. 2°. tot uitgifte van grond in erfpacht 2aau P. Spnijbroek, nadat een verzoek van P. Spuijbroek om dezen grond aan zijn eehtgenoote uit te geven, Was afgewezen. 3°. tot uitgifte van grond in erfpacht aan de Eimnastraat aan, J. Woudstra. 42. tot "het verleencn van vergunning, ingevolge orfpaohtaklde aan A. F. Vogel, tol tiet bouwen van een dubbel Woonhuis a all do Willem Beukclszoonstraat. Óver het voorstel van li cu W. om hot teriein ten Oosten van de 3e Spoorstraat in drie bouwblokken, elk van 30 meter, te verkavelen, en do breedte van do twee straten in drie blokken te bepalen op 10 meter werd uitvoerig gcdiscubscerd. Do heer de IIoor achtte het verkeerd, dat men weer telkens, niet tegenstaande de gemaakte plannen, van uitbreiding ori de daarvoor gemaakte kosten, van die vooi op gezette lijnen bij dio uitbreidingsplannen afweek. De lieer van üusseldorp achtte liet met den Voorzitter beter, zich niet vast te leggen bij hot uitbreidingsplan. [fen slotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Do voorgestelde wijziging der verorde ning, regelende het aantal en de bezoldi ging van rlo leeraren en bedienden aan dc burgeravondschool met voorlge/etton cur sus, werd aangenomen, nadat hen sub amendement, op 'het voorstel van Ren heer Nicnianlsvcrdriet, reeds in dc raadsvergade ring van April j.l. ingediend, was ver worpen. De Raad gal zijn goedkeuring aan hel voorstel om de Willemstraat en hot Van Leijdenshofje aan het buizennet der gas fabriek aan te sluiten en om met de eige naars van die straten eeli overeenkomst aan !o gaap betreffende het leggen dof buizen. Ten slotto word, tot vaststelling Van het kohier van schoolgelden van school D voor hot tweede kwartaal 1913 besloten. Na afdoening der agenda vraagt de lieer do Haan, of, in hot belang der bewoners van do zoogenaamde Transvaalbuurt, B. on W. niet met een voorstel wenschen le komen tot aansluiting aan de gasfabriek van d,o huizen ter plaatse. Het geldt hiei niet alleen een belang Van de bev/oners doch ook van de gemeente. Do Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds meermalen in deze vergadering behan deld is en is afgestuit op den onwil van den eigenaar dier straten. Indien deze aan zijn verplichting wenscht te voldoen, zullen B. en W. niet aarzelen met een voorstel tot aansluiting to komen.. Thans bestaal voor hen daartoe geen aanleiding. Laten de bewoners zelf, zoo mogelijk, den eigenaar dwingen^ den noodigen aanleg te bewerken. De lieer den Har tog beioogt de wonschelijkheid van het plaatsen van een bord aan. de Breede Havensteeg, Waardoor automobilisten den toegangs'Weg naar Maassluis kunnen zien. Nu gebeurt het niet zelden dat, ten koste- van de veiligheid, door de Smalle Havenstraat wordt gereden. Ce Voorzitter zegt onderzoek toe STADSNIEUWS. Bij de te 's-Gravenhage gehouden akte examens 1. o. zijn o.m. geslaagd de dames A. v. Vooren en W. N. M. van Eyk, van hier. Hedenmiddag te iD/i' uur is do volgeladen modderbool na. 02 van de firma Volkor, komende van do Waalhaven, op hel wester havenhoofd geloopen cn hoeft daaraan zeer belangrijke schade vSeroorz'aakt. flet ongeluk* js gebeurd, doordat bij hel omzwaaien van het s.s. „Calipso", dat, van llolterdam komende, naar heL droog dok moest, daarbij 1e dicht naai dc noord zijde der rivier was gekomen en er nu geen plaats 'meer voor den' modderbak beschikbaar bleef. De comniissiën, die in 1913 worden be last met liet afnemen dei examens in de Fransche, iloogduitsche en Engelsche talen, waarvan de programma's zijn vastgesteld bij Kon. besluit van 11 October 1884 (Stbkl. no. 216), zullen voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zitting houdenvoor het mondeling gedeelte te 's-Gravenhage, en voor het schriftelijk ge deelte op nader aan te wijzen plaatsen. In de commissie voor de Fransche taal is o.m. benoemd tot lid dc lieer ,T. Bitter, leeraar aan het Gymnasium en tot plaats- vangend lid de heer S. Beenhakker, lee raar aan de Tl. B. School alhier; in He com missie voor de Duitsehe taal o.m. de heer J. II. Schilt, leeraar aan de II. B. Scholen le Delft en hier. De vrijzinnige cftndldaten. Tiet Vrijzinnig Verkiezingscomité-191.3 alhier, hield gisteiavond onder leiding van den lieer J. M. v. d. Schalk een goed be zochte vergadering in het Volkshuis, ter be spreking van de candidaturcn voor de g.s. Kamer- en Statenverkiezingen. Na eenige gedaclitenwissoling werd bij acclamatie definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de hoer dr. J. 11. Gunning Wzn., privaat-docent in de paeda- gogie en districtsschoolopziener te Amster dam. Door den voorzitter word meegedeeld, dat de heer (Gunning heeft toegezegd de eandidatuur te zullen aanvaarden, juist om daarmee te toonen, dat iemand van be houdend kerkelijke richting dr. G. is orthodox-hervormd zeer goed in de po litiek een vrijzinnige richting kan zijn toe gedaan. Dr. Gunning onderschrijft nl. het beginselpiogramma der Liberale Unie pn liet Concentratieprogramma ten volle >en is tegen de Tariefwet gekant. Tot candidaten voor de a.s. verkiezingen voor do Provinciale Staten werden defini tief aangewezen de heeten J. M. v. rl. Schalk en J. U. van Westendorp. Candidaten. Door de R. K. Kiesvereeniging „Recht Plicht eïi' Orde" is In haar gisteravond gehouden vorgaderi candidaat gesteld voor die Tweede Kamer, het aftredend lid Jhr. Mr. D. do Geer. Voor de Provinciale Staten werden ge- eandid.oord het aftredend lid de heer A. C. A. Nolet en de heer L. J. Karreman, wethouder der gemeente Overschie. Schietproeven. Blijkens officieele kennisgeving vanwege den Minister van Oorlog zal op 27 Mei een sehietoecfning worden gehouden in het foi t Hoek van Holland. Bizondcijhcden zijn ver meld op de aangeplakte biljetten. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schicdamsche Bioscoop 8 uur., Voorstelling. Heden en volgöndo avonden Casino, 8 u Operette Gezelschap. Janmart Heden en volgende avonden. Tivoli Schouw burg, 8 u. Gezelschap Spree. Hel Tecken des Kruises. 23 Mei Grooto Schouwburg, 8 uur. De her togin. van Sarragossa. 25 Diergaarde, 2J/s uur, namiddag. Concert Stafnmziok de Reg. Inf. 25 Grooto Schouwburg, 8 uur. Gezel- soliapHeijermans. De Wevers. 5 Juni Kantoor Bank, 1% uur. N. V. IIoll Alg. Verz. Bank. Algem. Verg. van Aandeelhouders. 1 Ingezonden Mededeelïngen. Boek ter inzage. Zij, die daarom schrijven, aan Andreas Saxlehner, Budapest, krijgen een boek ter inzage, waarin honderden beoordeelingen over het natuurlijk Ilunyadi Janos Bitier- water, als Purgeermiddel, afgedrukt staan, van professoren en artsen, waaronder circa vijftig van Nederlandsche professoren en artsen. Hunyadi Janos is het echte Ilon- gaarsehe Bitterwaler, tegen verstopping, maag- en ingewandziekten. Yoor de tubercnlosebesti Ijdiug. Nu de afrekening van don Vöordiachlon- avond van do hoeren de Canter en Hacee gereed is, blijkt dat hot netto saldo, dat aan de vereeniging kan worden afgedragen, is f85.25i/o, een bedrag dal zeker wel een meevaller is en een welkome bijdrage voor die vereeniging. Do vrachtauto der firma Stokvis heeft gisteren geen gelukkigen dag gohad. Eerst reed zij op de Lange Haven den arm van een gaslantaarn af en daarna nog een aan de Schie. Een kwajongen had gisteren de flauwe aardigheid om deu stok, waarop Goris Schippers bij hel loopen steunt, onverwachts weg te trekken, met hel gevolg dat de weer- ioozo man viel. Hij liep daarbij een gal in hot hoofd op. Dc jongen liep natuurlijk weg. Hedenmorgen omstreeks half acht werd op de Lange Haven oen 13-jarige jongen door een hond geheten, tengevolge- waar van hij een wond opliep. .Kunst en Wetenschap- Ban. de Lange. De heer Daniël de Lange, dezer dagen in het vaderland teruggekeerd van zijn lang durige reis naar Amerika, gaat ons spoedig weer verlaten. En dan voorgoed. Wat hij en zijn eehtgenoote in California, aan de gezegende kust van den Groolen Oceaan, in Mrs. Tingley's Stichting hebben wamgeno men en ondervonden, heeft op beiden een zóó diepen indruk gemaakt, dat zij beslo ten hebben, in het najaar daarheen terug te keeren, om er zich te vestigen. Gisteren heeft de lieer De Lange officieel kennis gegeven van dit besluit en van zijn aftreden als directeur van het Conservato rium der Mij. t. b. d. Toonkunst (N. v. d. D). Wagner's eeuwfeest. lieden is het IOO jaar geleden, dat te Leip zig W;il hern. Richard "Wagner geboren werd. Over zijn geboorte schreef de groote loon- held in een autobiografie Voor zijn vrien den: „Dio éénige versmade gave: die nooit tevreden geest, die steeds iets nieuws be raamt", wordt ons allen bij1 onzo geboorte door de jonge Norne aangeboden, en alleen door haar kunnen Wij allen „genieën"- wor den. Thans in onze paedagogisch gezinde wereld, kan alleen het toeval haar ons bezorgen, het toeval, jniet opgevoed te wor den. Zeker, niet verjaagd te worden door eeti vader, die bij mijn wieg stierf, sloop de zoo vaak verslootte Norne haar mijn wieg en 'schonk mij haar gave." De schrijver doelt hier op de mythe der drie schik godinnen, van wie de derde, Skuld, die do gave der „nooit tevreden geest, die steeds iets nieuws beraamt" te schenken hoeft, door den vader met ondi. wordt beloond. Zij neemt haar gave terug, eh het kind, man, geworden, dank zij de wijsheid en kracht, hom door Urd en Waranda geschon ken, mist evonhvel alle genialiteit. Inderdaad stierf Richard's vader reeds eenige maa]n,den na zijn geboorte. Hoewel als kind vrij zwak van gezondheid, stak in den jongen een gezonde en ondeugende geest. Tal van schelmstukken haalde hij in z'n knapenjaren uit. Reeds op zeven jarigen leeftijd gaf Richard blijk van liefde voor muziek. Hij kou toen een paar een voudige' melgdiën op de piano spelen. Een pianist is Wagner echter nooit ge weest. De vingeroefeningen bevielen hom niet. Gedurende zijn lyceum-jaren ontwierp Richard eens een groot treurspel, dat onge veer bestond uit Ilamloth on Lear; er stier ven twee en, veerug menschon in den loop fi van, het stuk, en om op het einde nog enkele personen over te 'houden,, moest hij de 'meesten weer als geest laten nplreden. In dien tijd werd ook begin gemaakt met een geregelde muziekles. Voor den componist Weber, die in deze dagen algemeen in Duïtschland gehuldigd werd, koesterde Richard een grooto veree ring. Musicus werd Wagner, toon hij her stelde Van de koorts, die do opwinding over een symphonic -van Beethoven hem had aangedaan. Qp 18-jarigen leeftijd werd hij student aan do academie voor phiiosofie en acsthe- tica te Leipzig. Een tijd lang leidde hij toen een bandeloos leven,, lot, hij pileis tot bezinning kwam. In 1S32 reisde hij naar AVeenen, toen hot brandpunt van het muzikale leven. Daarna begonnen zijn zwerftochten. Zijn' eerste grooto werk „Rien- zi" werd den 20sten October 1842 te Dres den opgevoerd. Als goéd artist had hij in 'die jaren met een chronisch „court d'ai'gont" te kam pen. Niet zijn leeftijd nam echter zijn rijk dom toe. Het huis „Wjihnfried" te Bay- reuthj waar hij zich in 1874 vestigde, is een monumentaal gebouw) luxueus en vijtki ingericht. Vier jaar voor dien', dus inj 1870, Was Richard in, het huwelijk getreden met Co- sima, die reeds m'ot den, beroemden, plu ist Hans von Rülow' gehuwd was geweest. Zij is een dochter van, Liszt. Haar eerste huwelijk Was verre van, gelukkig. 'Haar tweede duurde dertien jaar, wjant den der- tienden Februari stierf haar geniale echt genoot te Venetië. Gaar verder leven is gewijd geweest aan. de opyocririg Van Wag ner's Werken] te B.ayreuth. 1 Over do ge heek- w,ereld wordt het eeuw feest v,an Richard Wagner herdacht. Te Miinclion onthult men een standbeeld van den grooten componist, dat opvalt door de grooto gelijkenis mot Wagricr's portret Te Amsterdam geeft de Wagner-Vereeniging op zijn geboortedag een opvoering Van '„Tann- Inluscr". Het eerste werk, waarin, Zijn' genia liteit met beslistheid haar eigen weg in sloeg. - Rechtzaken. Overtreding Auleursivet. De Rechtbank te 's-Gravenhage deed he den uitspraak in de zaak van WL O. A. K'.,- algomeen secretaris van den Vrijzinnig Da- moeralischen Bond, beklaagd van inbreuk; 1c hebben gemaakt op het auteursrecht van de heer en J. A. Jungman, F. K. Iterson Cn W. Nijboff, door uit het door deze heeren samengestelde werkje getiteld „Parlement en Kiezoi-" over te nemen een opgave om trent den uitslag van verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal met aanwijzing van de politieke gezindheden der gekozenen enz. liet Openhaar Ministerie had desw'ege ge- eischt een veroordeeling tot f300 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De Rechtbank legde op f100 b'oete, sub sidiair 10 dagen hechtenis. Kerk en School. Hooöer Onderwijs. Universiteit te Groningen. Dc-vordrd cum lande tot doctor in de godgeleerdhid de lieer W. Leendertz, geboren te Veenwou- den, op proefschrift: Sören Kierkegaard. 'Als wij het regeeringsontwerp tot veri hoogmg en uitbreiding v,an ons tarief van invoerrechten beschouwen uitsluitend van fiscaal standpunt en daarbij de oogen slui ten vo'or den verderfelijken invloed, welken de Tariefwet die nog steeds gereed ligt om in het eerstvolgende zittingsjaar door de beide Kamers te worden aan genomen zat uitoefenen op handel, nij verheid cn verkeer, dus op onze Volkswel vaart in tiaar geheelen omvang, als Wij derhalve bepalen tot de ïariefw'ot. als mid del om geld in de schatkist te brehgen, dan is de vraag eenvoudig dezo: Is 'de voorgestelde Tariefverhooging een goede be lasting of niet? Laat ons, alvorens deze vraag te beant woorden, even herinneren, dat de voor naamste kenmerken van een goede be lasting zijn: I le. dat rekening wordt gehouden met de draagkracht van bon, dio haar moeten op brengen; 2e dat heigeen wordt opgebracht inder daad terecht komt in de schatkist. Een slechte belasting daarentegen houdt geen rekening met dc draagkracht der belastingbetalers en doet minder geld in do schatkist vloeien) dan door de bur gerij wordt opgebraecht. Hel ontworp-Kolkman nu voldoet niet aan de beide eisehen, welke aan iedere goede belasting moeten, Worden .gesteld, terwijl het bovendien onzeker is, of de voorgestelde Tariefwet als middel om aan geld te komen deugdelijk z;al blijken. Immers met het ontwerp wordt beoogd een' fis cale herziening, dio jaarlijks de opbrengst der invoerrechten met 10 millioen zal doen stijgen,zoowel als eqn wijziging in protec- tionisttisclie richting, het verbeteren der levensvoorwaarden, van onze .zooals het heet „kwijnende" nijverheid, die uit haar „inzinking" moet worden opgeheven. Do Regeering wil dus eigenlijk twee dingen, die elkaar uitsluiten. Als het ecne gelukt, mislukt het andere. Slaagt de „be- scnerming" van de binnenlandsche indus trie, dan beteckent dat een vermindering van den invoer van; buitenlandsche arti kelen. Maar vermindert de invoer, dan neemt ook de opbrengst af, cn komt de minister dus niet aan de 10 millioein, dio hij noodig hoeft voor do arbeidersverzeke ring. Levert daarentegen do nieuwe hef fing inderdaad op het geraamde profijt, voor do schatkist, dan is do poging tot protectie mislukt, want dan is de invoer uit het buitenland niel verminderd en is de binnonlandschc productie van concuT- roorcndc artikelen derhalve niet toege nomen. Onzeker is dus óf en op hoeveel geld Ier stijvmg van de Staatskas mag worden gerekend. Wol is er den minister op ge wezen, dat hij zich heeft verrekend, en dat de geiden, die door verhooging der invoerrechten voor de ouderdomsverzeke- ring beschikbaar kunnen jkomen, in ieder' geval niet 10 millioen, doch slechts de helft daarvan bedragen. Volkomen zeker is het inmiddels, uat do binnenlandsche verbruiker het kind van 1 r

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2