fel), Gemengd Nieuws. «f ALLERLEI. ZEEP. Da bekende chemicus Justus von Lie- liig heeft eens gezegd„Wij hebhen in het verbruik van zeep een maatstaf voor don welstand en de beschaving van een staat.b En inderdaad is het onbetwijfelbaar, dat van twee gelijk bevolkte staten de rijk ste en meest beschaafde de grootste hoe veelheid zeep verbruikt. Dit verbruik toch hangt niet af van de mode, den smaak en zoo meer, maar van het uit zindelijkheid voort komende gevoel van het schoone en het welbehagen. Wat het woord zeep betreft, zoo vinden wij dat reeds in de vertalingen van het Oude Testament, b.v. bij Joreinin 2,: 22: „En als gij u dadelijk mol loog waseht en veel zeep or bij neemt, zoo schijnt een ondeugd des te meer door," spreekt de Heer. Verder bij Ata lochias 2:2: „Want hij is als het vuur van een goudsmid en als de zeep der wasschers." Andere bijbel vertalers hebben echter de door Luther met zeep overgezette woorden vervangen door houtasch en soda en dit schijnt juister, daar de zeep toen nog niet. was uitge vonden. Het eerst vermeldt Plinius de zeep hij noemt haar als een uitwendig te ge bruiken geneesmiddel. Wij kunnen aanne men dat de zeep bet eerst in Italië werd vervaardigd, nadat de Romeinen zich op Iran veroveringstochten met de zeepfabri- katie vertrouwd hadden gemaakt. Bij de uitgravingen van Pompeï vond men een zeepziederswinkel met tamelijk goed be waarden voorraad. Ongelukkig zijn de be richten over tie langzame uitbreiding der zoepfabrikatie meer dan schaarsch. Buiten kijf is het verbruik van zeep reeds vóór meer dan 200 jaar zeer belangrijk' geweest. Wij kunnen het uit een Kngelsch patent bemerken, waarbij in het jaar 1022 aan een consortium het monopolie voor de zeep-indusirie verleend werd, ondervoor- waarde dat Z. II. jaarlijks van 5000 ton '4 pond sterling (48 gulden) per ton be lasting ontving. Dit bracht een waren stonn onder de zeepzieders teweeg; velen, die zich tegen het monopolie verzetten, wer den tot gevangenisstraf veroordeeld en stier ven in den kerker. In het jaar 1853 werd de belasting op de zeep in Engeland afge schaft, wat den staat een schade van meer dan 20 millioen pond sterling bezorgde. In plaats van zeep gebruikte men in de oudheid kalium carbonaal of ammoni- eum carbonaaf. In de middeleeuwen be diende men zich meestal van bijtende loog in plaats van zeep. Hoewel de technische chemie in denlaat- sten tijd verbazende vorderingen gemaakt heeft, zijn er nog vele fabrieken, waar de zeep volgens de recepten onzer voor onders wordt gemaakt uit talk, kalk en houtasch. De uitvinding van Leblanc om soda langs kunstmatiger) weg te verkrijgen, heeft zeker een "belangrijke omwenteling teweegge bracht, en over liet. algemeen moet de over oude methode der zeepfabrikatie wijken voor een moderne, door chemische wetten bepaalde methode. In den allerlaatste!! tijd bereikte de zeep fabrikatie baar hoogtepunt, sedert orerzee- sche grondstoffen, als palm- on kokosvot, Zuid-Amerikaansch rundervet en Austra lisch schapenvet, eindelijk ook Noord-Ame- rikaansch dennenhars voor de zeepfabrika tie werden aangewend. Vermeld zij ook hier de olieraven, een nevenproduct der stearine-kaarsemfabrikatie, als het gewichtigste grondmaterinal. Do meeste zeep moet Engeland, het moeder land der chemische nijverheid, voortbren gen; hierop volgt Frankrijk, waar vooral Marseille de hoofdzetel dezer industrie vormt, en dan volgen op' een afstand de overige landen. DE YEEREN [HET EERST ALS KAPSEL GEBRUIKT. Ter gelegenheid van oen hezoek van een lroogen gast zou er aan het Fransche. hof neger snuivende, „wat eon ongeluk, wat een ongeluk...." „Zoo'n ongeluk, hi hi hi," steunde -m jammerde de dikke negerin. „Mijn mooien zwarten haan heeft de ellendeling gestolen de kist in de keu ken heef! hij opengebroken die mispunt, dat ongeluk van ceri neger negen dollars en drie-en zeventig lagen erin zoo'n ■ellendeling weg zijn ze weg! 0, aks ik hem te pakken krijg de onderrok.,.." Trillend val woede viel de negerin hem in de rede en riep: „Van zij - hcelemanl van zij, o je, jemineh mijn lief rood onderrokje!" Neger Slim's zwart gezicht werd asch- hjcck van schrik en burgemeester Benny krabbelde zieli nadenkend in het wollige zwarte 'tiaar. Moeder Benny schudde haar hoofd. Atelnsina Maryaime echter, het ver standige 'meisje, liep haastig naar boven om heL ding van mode zijde onder haar bedderleken diep weg te moffelen. „Ingebroken gestolen -- negen dollars en drie-cu-zeventig zoo'n slechte neger kerel I" jammerde broeder Joe. „Abraham, wij hebben ruzie gehad, maar jij moei helpen. Jij bent biugemeester, vrederechter, jij moet mij helpen om mijn haan forug te krijgen en die negen dollars", „En mijn mooi zijden onderrokje," jam merde schoonzuster Elisa, „Ik zal je er drie dollars voor geven,V voegde Joe even er aan toe. Direct gtak Slim vijf verspreide vingers een groot feest worden gegeven. Do ko ningin, do schoone Maria Antoinctta, Was er trotsch op, dat zij door haar smaak volle toiletten de mode aan Europa voor schreef, en zij wenschto ook hij deze ge legenheid iels gediecl nieuws,-iets oorspron kelijks te dragen. Zij' zat daarover in ge dachten verdiept, voor tiaar toilettafel, toen haar blik viel op een fraaie vaas, haar den vorigen dag door Lodewijk XVI ten geschenke gegeven. Er stonden eonigo pauWevecren in. Zij nam er een uit, on stak zich die in het haar. Er speelde een tevreden lachje om haar mond, toen zij in den spiegel zag; en dien avond droeg de koningin do grootste bewondering weg door haar kapsel, dat mei pamveveeïen en kleine struisveer™, parelen en kunstbloe men getooid was. Weldra werd liet door bijna geheel Europa mode, veeten in hot kapsel te dragen. EU R OPEESCI1E V ORSTINNE X. Nog altijd denken vele men-elien, dat een prinses of koningin „niets te doen" heeft, dat de vorstinnen in Europa een leventje leiden van pret, zorgeloosheid p» traagheid en haar tijd verdeden fusschen de plichten Aan haar positie verbonden, (volgens do algemeene opvatting louter pretjes), uit rijden gaan, zorg voor tiaar Meeding en andore aardige bezigheden. Van haar huiselijk leven vernemen wij maar zelden wat. Een enkelen keer hooren wij van vorsten, die door hun talenten of eigenaardigheden de belangstelling opwek ken, doeli van koninklijke' vrouwen bloeien de deugden meest in het verborgene. Een uitzondering op den regel maakt Carmen Sylva, koningin Elisabeth van Roe menië, wier roem overal verspreid is. Haar weikea getuigen van een dichterlijke zin, en hebben or zeker veel toe bijgedragen om haar land in wijden kring bekend le maken. i Wel verre van „niets te doen" te heli- ben, moet. ('armen Sylva haar dag ver standig indeelen voor al tiaar werk. Want, do koningin werkt niet alleen met het lio-ofd, ook van handenarbeid is zij goed op de iioogte. Zij hanteert de naald niet minder handig en vlug dan de pen, en kunstige borduurwerken zijn ouder haar handen ontstaan. Zij heeft zich ten doel gesteld haar volk, dat ook nu nog niet in alle opzichten tot de beschaafde volken kan gerekend Worden, te ontwikkelen can to beschaven. Daartoe is zij begonnen met do dochters der aristocratie bij zich op haai' kasteel te noochgej, waar zij ee,n loes- cursus opende, voordrachten en voorlezin gen hield, en zoo hoofden en. harten van het jonge volkje vervulde met wat goed, nuttig en schoon was. Weldra breidde de belangstelling zich in ruimeren kring uit,, en werd het verzc-ek tot haar' gericld, in hoogescholen voor drachten voor jonge meisjes! te willen hou den, aan welk verzoek zij met blijdschap voldeed. Met liefdo en deelneming trok zij zich het lot aan van haar arme onderdanen,: Aan koningin Elisabeth is het te danken, dat ook in andere landen "Mie aandacht gevestigd werd op het prachtige, kleur rijke borduurwerk der vrouwen uit het volk, zoodat op deze wijze niet alleen de bijzondere inkomsten, maar ook het nationaal vermogen vergroot werden. Koningin Elisabeth van Roemenië heeft haar goheele loven aan den arbeid gewijd, en op haar zestigsten geboortedag schreef zij„Ik denk er niet aan, tot ledigheid) te vervallen. Integendeel, ik hoop, als God mij tijd en krachten schenkt, beteren, rijpe ren arbeid to leveren dan tot dusverre.'-' Oo-k de koningin-moeder Alexandra van Enge 1 is een toonbeeld van de goede, v.erst Mi ge vrouw, die ernstige bezig heden iieeft. Zij verwierf aan de universi teit van Oxford den. titel van Dr. of music. Haar privé-secretaris heeft een gemakke lijk leven, want het grootste gedeelte van haar correspondentie doet zij zelf af. Door ernstige studie heeft zij hot zoover weten uit en do burgemeester begreep den wenk. Slim zou er rijf geven; dat was nog twee meer. „Broeder Joe," sprak daarop met gronle waardigheid burgemeester Benny, in Geor gia town zijn alleen maar brave negers. Is jou wat ontstolen, dan zal een van je slechte negers uit Pumpkinsvillc dat ge daan hebben. Hm-m-m, heb jij mij mot dat katoen niet voor den gek gehouden, broe der Joe? Ja-a-a, ga maar weg, brooder Joe. Ga maar weg, naar dat zoodjo van be driegers, die in Ruinpkinsville wonen, ka- locnbedrieger, die je bent! Broeder Abraham rolde in groote woede zijn kooien oogem. Joe las bestraffing, strenge bestraffing in deze oogen, en daar hij een verstandige man was, reed hij, schimpende, met schoon zuster Elisa weg. Meneer- de burgemeester Benny liet zich vijf blanke zilveren dollars uitbetalen, knip te mot één oog en zei toen zalvend „Lieve nrista Slim p-ss-sehtl" „U-sch-scht," fluisterde Mammy. „P s-sd," lispelde Melusimu Den volgenden dag trouwde Benny in zijn hoedanigheid, van vrederechter en amb tenaar van dim burgelijkeii stand den lira ven neger Slim en Melusina Mary arme. to Krengen, dat zij als erkende autoriteit voer antiquiteiten, voora.l voor oud porse lein, beschouwd wordt. Een aanzienlijk deel van haar tijd en haar belangstelling is echter gewijd aan haar bloomen en lua" tuinen, waarvan zij zeer veel werk maakt. Rozen en viooltjes zijn haar lieve lingsbloemen. Do uitgestrekte broeikassen to Sandringbam zijn altijd, vervuld van don geur van viooltjes, en geheelo rozenvelden zorgen ervoor, dat do koningin nooit ge brek heeft aan haar liefste bloom. Do hertogin van Connaught, do dochter van prins Frcdorik Karei van Pruisen, mag zich eveneens beroemen op don titel va,n Dr, of music. Zij boluuallde dien aan het Trently Collego to Dublin, lonvijl de her tog bevelhebber van bet leger in Ierland was. Zij koestert een iiartstoeJiteJijk'e liefde voor do muziek en studeert steeds voort, ofschoon zij reeds een zeer hooge ontwikkeling heeft. (Haar woning is een vreedzaam verblijf, waar naast de werken van velschillende meesters steeds Duitscho volksliederen klinken, die haar dierbaar der zijn dan alle klassieke muziek. Ook willen wij nog noemen de koningin van Bolgië, die 'n dochter is van don thans overleden Karei The.dor van Beieren, don beroemden oogarts. Koningin Elisabeth, een zeer begaafde vrouw, zoowel practised als theoretisch ontwikkeld, \vns indertijd de trouwe helpster van haar vader, dien zij op zijn meeste onderzoekingstochten vergezelde. Zij droeg zorg voor het materiaal van zijn wetenschappelijke werken, die hij haar dicteerde, en haar vrije- aren waren niet vele. Hoewel do koningin nog jong is, heeft zij toch reeds een leven van ernsti- gen, vaak zwaien arbeid achter zich. Voor haar vader was zij een steun, dien bij bij haar huwelijk maar noode liet vertrek ken, en tal van genezen patiënten dan ken niet alleen lmn arts, maar ook haar, die hem met haar zachte laund ter zijde stond, en altijd gereed was den lijdenden moed in te spreken en te troosten^ Koningin Elisabeth is ook een groote liefhebster van muziek; zij speelt zeer goed viool, terwijl zij op de hoogte is van ver schillende moderne talen en verder van Grieksch en Latijn. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. In de Engclsche wateren werd onlangs een steur gevangen, die zoo groot was, dat hij door vijf man aan Tand getrok ken moest worden. Hij bracht 72 gulden bij verkoop op. De Parijscho politie is voorzien van spe ciale revolvers die een bedwelmend gas be vatten. Schieten zij dus op iemand, dan wordt die persoon bedwelmd, zonder dat er het verlies van een leven te betreu ren is. Tango teas (thee met een dansje) die gedurende eenigen tijd in Amerika en Pa rijs zoo in zwang waren, zijn nu ook in Londen ingevoerd. In do groote hotels zijn de tafeltjes verplaatst, zoodat er eenige meerdere ruimte fusschen is, eri als zij er l'ust toe gevoelen, staan de heeren en dames onder het theeuurtje op en dansen or de Tango. Landverhuizers, die van 1 November tot 1 Ata art in Canada aankomen, moeten min stens 120 gulden in hun bezit hebben; voor de overige maanden is GO gulden Dr. lligliley, in Ohio, is rijkelijk beloond voor oen vriendelijke daad, die hij 33 jaar geleden deed. Hij leende toen namelijk aan een boerenzoon 200 gulden om diens stu dies a.ts mijn-ingenieur te voltooien. De jonge man verhuisde naar Australië, waar hij dezer dagen zonder nabestaanden over leed, zijn fortuin, 2'/o millioen groot, aan zijn weldoener nalatend. Hoe schaars de olifanten in ïndië wor den, ka,n men afleiden uit het feit, dat een exemplaar dezer dieren in 1835 ge kocht werd voor 540 gulden en nu bijna 10.000 gulden moet opbrengen. In de streken om do Zuidpool heeft men nooit ééu bloeiende plant gevonden; in de Noordpool-streken daarentegen vindt tnen 762 verschillende soorten bloemen. Gedurende een staking van bootwerkers to Port-Darwin in Australië, werd de lading van een stoomschip, bestaande uit een last van 300 ton, gelost door de hoofden van de verschillende afdeclingen van het gou vernement en hun slaif! van klerken. ANECDOTEN. Do familie A. zat nog niet lang aan ia- fel, toen do huisknecht een telegram bin nenbracht, waarin het overlijden van eoa tante bericht, werd. Kleine Emilo, de benjamin van de fa milie, zegt met een begeerigen blik op de welvoorziene schotels: „moeten we nu hui len, Mama, of mogen we wachten, lot we gegeten hebben?1"' Na de voltrekking van het huwelijk werd n dejeuner-dmatou-a gegeven,, dalbijitn was afgoloopen, toen een der gasten opstond om een toast le slaan, Deze' heer was een slecht spreker, die wbinig tact-bezat een feit, dat bij den bruidegom zoo be kend was, dat hij angstig werd, toen de heer zijn voornemen te kermen gaf. En dat die angst niet voor niets geweest was, bleek duidelijk, toen do gast begon tq spro ken en zed: „Dairies en, hoeren! Ik drink op do gezondheid van den bruidegom. Mo ge hij nog vele dergolijk'o dagen zien aan- ërekeni'A 1 i ^_Ll *__U De politie-irisp'cctöur Coert jv'as juist mol zijn vrouw, naar Koven gegaan om) zich ter ruste té Kegeven, toen or beneden een groot law'aai gehoord werd. „Hoor jo dat, Jan?" «"prak mevrotyw Coerl, „ik geloof housen, dat er inbrekers in huis zijn.? „Zeur niet, mlensoU," sprak .Tan, ,on te lefoneer aan do politie. Ik heli op 'toogon- blïk geen dienst." ,jKeIlncr,i' sjvrak dc| habitué in hot restaurant, „wal Keteekend dal.? Gisteren kreeg ik een stuk pudding, dat tweemaal zon groot Was als dit.''' .jlfousch, mijnheer?? vroeg de kellner. „En waa,r zat u toon?? „Rij lie-t raam'" antw'oorddc do habitué. „0, dat klopt," sprak do kellner. „Voor do reclame geven wij menschen bij liet raam altijd groote porties." Tw'ec vrouwen, die elkaar in jaren niet gezien hadden, ontmoetten elkaar onver wacht op straat. „Mensnh, hoe gaat het jo?" riep do een. „Nou, dio is leuk," sprak de, ander, die do oudste was. „Jo "hebt Wie in elf- jaar niet gezien, en toch herken je me dadelijk. Dan moot ik toch niet veel ouder zijn geworden." „Ik herkende je aan je hoed," sprak de eerste. Juffrouw Smid slaat aan de deur te praten met haar buurvrouw. „Wal zouden de mannen toch oen boel beter af zijn, al* zij eens naar don raad van hun vrouwen wilden luisteren," ,,Je> hebt wel gelijk," antwoordde buur vrouw, „ik raadde mijn Jaap telkens en telkens aan, om! niet te wedden, op paar den die verliezen, maar hij wil het niet doen." VOOR DAMES. TIJD EN ORDE. Altijd met lust en vlijt, opruimen, stipte orde in kleine dingen, is een geheim mid del, dat tijd uitwint.. De huisvrouwen, die men altijd hoort zuchten over de groote opeenhooping van d^gelijkscho plichten, zul len de onomstootelijh" waarheid van dezen zin zelf inzien. En rijn niet meestal de monsriien, die den kostbaren tijd wisten te benutten en die wkelijk groote dingen presteerden, voorstanders van stipte orde geweest Tweemaal per dag een half uur ruimen, één 's morgens en één 'f avonds, bespaart de huisvrouw dat tijdro'/vend, beklemmend gevoel van moedeloos^ ml, dien verlammen- cU-u angst, die opeenstapeling van moeilijk heden en lasten, besparen haar het dagen lang wanhopig zoeken in kasten, kelders en op zolders, om liet vermiste gewoonlijk dan terug te vinden, als men zich juist iets nieuws heeft aangeschaft. Schelden en smalen op de wanorde in de huishouding is een onnoodig kwaad, men moet zelf een onberispelijk voorbeeld van ordelievendheid geven. Hot kleinste ding moet onverbidde lijk terstond op de daarvoor bestemde plaats geborgen worden. Dan alleen kan de huis vrouw den inhoud en de ruimte, welke tot haar beschikking is om de voorwerpen op te bergen, overzien. En daarom is het ai- tijd weer: vlijtig en lustig ruimen. Het is een moedige daad als men zoo'n eerbiedwaardig, volgepropt meubel, dal jaar in, jaar uit, voor hetzelfde doel diende, eens onderhanden neenit. En wat wint men een plaats door hel ziften van dien inhoud, maar vooral wal een tijd, als men precies weet, wat er in is. De oude, dikwijls belachelijk gemaakte opmimingsmanio dei overijverige, 'ordelijke menschen, der zoo genaamde pietlutten, ziet men hier het beste •bewaarheid. Doch die opruimingswoede moet zich natuurlijk geheel richten naai de behoeften van elke huishouding. Onnoodig glaswerk, leege flesschen en fleschjes, bussen, kisten en kistjes, zet men bijv. in den kelder netjes op een rij, tot dat men er weer iels van noodig heeft. Leege doozen en doosjes, mandjes, alles wat lot pnkmntcrinal dient, watten, enz. verhuizen naar den zolder, waar alles net jes bij elkaar gezet en toegedekt wordt Overbodige bibelots, oude herinneringen en dergelijke rariteiten verdeelt men in groe pen. Öp een ander verborgen plekje brengt, men bijv. een aantal dingen, welke slechts een kleine opfrissching noodig hebben, om hij een passende gelegenheid nog vele har ten gelukkig to maken, als men kinderen te gast krijgt, voor bazarcomité's of be hoeftige buren. AVat niet meer te gebruiken of op tc knappen is, wordt verbrand, als men tenminste geen voddenkist in hor- heeft, hetgeen ten behoeve van arme ge zinnen een loffelijke gewoonte is, want die behoeftige menschen vindon er toch altijd nog iets in, dat zij gebruiken kunnen. Maar niets vernietigen, niets wegwerpen, wat ons nog aan dierbare menschen, aan gelukkige uren herinnert I Beslaan zij nog een plaatsje in ons hart, dan moeten wij er ook in ons huis nog een plaatsje vooi inruimen. Een oude, geel geworden brief, hoeveel zegl hij ons dikwijls niet van hen, die sedert lang niet meer met ons zijn. Heel een menschenleven brengt hij ons dikwijls weer voor den geest. Eenmaal ver nietigd, zinkt hij in het graf bij nl het overige, wat wij eens verloren hebben. Daarom niet alleen maar vlijtig en wakkei ruimen, maar ook zorgvuldig en liefderijk bewaren. De menseh moet met hart en ziel, ook bij het geringste werk, orde heb ben. Als men zóó handelt, vindt men altijd plaats, zelfs in het kleinste vertrek, in do gegeven ruimte goede orde en in het geregelde leven ook tijd, die nooit te be vredigen behoefte van ons haastig, mo dem leven. GEHAAKTE SJAAL. Zu(k een sjaal is zeer gemakkelijk te maken en staat bijzonder mooi. Alen maakt' ze van witte Shotland-wol met vier ge kleurde strepen aan elk uiteinde. Het werk wordt in liet midden begonnen en men haakt naar de uiteinden toe, cn wel op do volgende wijze: 112 losse steken, om- koeren, een toer vaste steken, omkccren, 1 toer kruisstokjes, die op do volgende wijze gehaakt worden: 1 stokje in den eersten vasten steek, con steek in den derdon vasten steek, dan 1 steek in don 2den vasten steek, dus in dien, welken men eerst heeft overgeslagen; herhalen totdat men 58 van zulke stokjes heeft; omkeoren, 1 toer vaste steken, omkeoreny 1 toer kruis stokjes. Deze heide toeren zot men zoolang afwisselend voort, totdat men van ieder 25 heeft. Dan begint men aan het andere oindo en maakt de andere helft evenzoo. "Nu, haakt, men aan ieder uiteinde 0 toeren lichtgeel, 2 Koeren wfif( 6 loeren lichtgroen, 2 toeren wil, G loeren lichtblauw; te» slotte nog fi loeren wit. Deze toeren wor den naar hetzelfde patroon gehaakt als de sjaal zelf. Ten slotte knoopt men do wol in fran jes op een lengte naar verkiezing, en mankt een bundeltje telkens aan ieder tweede kruisstok-jo van den laatsten toer vast. Dan neemt men de andere helfL en knoopt dio met de eerste helft van het tweede bundel tje mot de eerste helft van het volgende en gaat zóó voort tot het einde van den toer. John Buil up-to-date. Do heele wereld kent John Ball als sym bool van hel BrilseJie volk. Die vriendelijk lab hen de meneer, mol z',n bakkebaarden, gebloemd vest. en breedgetanden hoogwi hoed, is aan den overkant van do Noord zee evenwel niet zoo populair moer. De EngeWhen achten hem! geen tcekenemde personificatie van hun ras. Zij sclnmeju zich een beotj' voor bet gemoedelijk dik buikige heertje. Eon Engelschman is slank en correct. De moderne John Bul! moet dus ook slank en correct zijn. In het orgaan van de Britsohe „Medical Association? wordt het onderwerp ter spra- ko gebracht. In do laatste zitting wierp 'dr. Scharlieb do vraag op„Is de figuur van John Buil liet hoogste type van Engelsclie manlijkheid?" A'ele goede karakter-eigen schappen blijken uit zij'n uiterlijk, maar hij is niet liet type, dat do Engclsche jeugd voor oogen moet worden gehouden. De tegenwoordige figuur John Bull ver hoogt do Brilsche nationaliteit niet. Het corps van karikaturisten en te-eke- naars is niets gesticht over dezes nieuwig heid. Vooral Partridge, de bekende teeke naar van „Punch", verzet zich hevig er tegen. In den loop der jaren heeft hij reeds honderden ion duizenden John Bulls van het oudenvetscJre type geteekend en hij wil dit blijven doen. Van een nieuwen John Bull wil hij niets meer weten. Andere karikaturisten danken er over, een congres le organiseeron, om het onderwerp officieel te behandelen. .Een Londensch dagblad heeft reeds een prijs uit geloofd voor de meest leekenende en tege lijk mooio personificatie van liet Engel sclie volk. Ken gevangenis zonder sloten en grendels'. De autoriteiten van de Canadeesche pro vincie Ontario hebben oen plan opgevat, dat een volkomen revolutie in liet gevange niswezen zal veroorzaken. De misdadigers worden niet achter dikke muren opgeborgen, maar op een farm gebracht, waar zij in de open lucht werken. Zij moeten op hun eerewoord beloven niet te vluchten en slechts een zeer gering aantal heeft zijn woord gebroken. Do ziel van deze hervor ming is de secretaris der provincie, AV. J. Hanna, die doorzette, dat 400 misdadigers, die in de gevangenis te Toronto achter slot en grendel zaten, naar de Guelph- farm werden gebracht, Waar zij zonder bewaking een groot stuk land bewerken. Later is nog een kleinere farm bij Fort AVilliam opgericht. Ecltlcr worden niet allo categorieën misdadigers voor deze jproefne- mirtg gebruikt: moordenaars, bommenwer pers en dergelijke blijven veilig achter stot en grendel, maar zakkenrollers, oplichters, inbrekers, die grootcndeols dooi" den draak aan lager was zijn gekomen, worden naar deze nahiur-govangenis toegezonden. Arnn de 100 uitverkorenen zijn er in drie jaar slechts vier ontvlucht. De werking vau (leze eigenaardige methode is reeds te bemerken: er zijn slechts weinig gevangenen, die, na van dc farm ontslagen te zijn, weer tot hun oude zonden vervallen. Ta de farm te Fort AVilliam teven slicchts vier employés te midden van '15 .gestraften, Reeds heel wat nuttig weik is door de gevangenen Ver richt: de duizenden morgen land om Fort William, die door hen in vruchtbaar land zijn veranderd, waren voor dien tijd 10 h ld dollar per morgen waard, thans hebben zij een waarde van 100 dollar. A'nlgens lfanna heeft Ontario roods 50.000 dollar voordeel bij de nieuWe onderneming. Dc gevangenen dragen op de farms geen „boevenpakje", ook wordt hull hoofd niet kaal geschoten, zij slapen en eten tezamen in mooie, lichte vertrekken. Het schijnt eerst vreemd, dat deze menschen, die toch' tegen de wetten dor maatschappij gezon digd hebben, op dc farm. zoo vol plichts betrachting en ijver hun best doen. Hot groote geheim is echter do zegen Van nut tig werk. i i h 1 •Mi ">1 '<i e 0 ti d U

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 10