Cf» Mooge Treil OF' R Goedkoop Treil IreitteiÈlta ei Holiandsche IJzeren t Spoorweg-Maatschappij. Holiandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij. VAM OER USER'S W ASCIIMACHINES in prijzen vanaf f 22.50 WIHNGMAUME m Velo Waschmachine M.ij A LLERLE I. BESTRIJDING VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Dat men ook ia vroeger tijtien radicale middelen wist too to passen om zich to gen de uitbreiding van besmettelijke ziek ten zooveel mogelijk te vrijwaren, blijkt wel uit het volgende. Bij oen besluit van hertog Wilhelm Hcinrich van Saksen, re gent. van hol toenmalige vorstendom Eise nach, werd op 2 Januari 1739 bepaald, dat wegens het heersehon van pest in Hon garije, Turkije en de Poolsche provinciën, de pas-dwang, dien men vroeger niet ken de, zou worden toegepast. Wie uit oen besmette strook kwam, werd'in hot open veld geleid en moest daar zes weken in een slroohut blijven. Gedurende hel transport en het opbou wen van de hut moest de verdachte steeds 20 schreden van de wacht verwijderd blij ven. Zijn kleederen werden in do open lucht verbrand, en nieuwe kleeren werden neergelegd, zoodal hij die, steeds op 20 pas afstands, kon aantrekken. De kleeren, die verbrand moesten worden, werden met lange ijzeren tangen beetgepakt, even als do brieven, die uit besmette streken kwamen, en die ook aan hot vuur prijs gegeven werden. Zulk een in oen stroohut kampeerendo verdachte wc-rd op zeer omslachtige wijze van eten voorzien. Na verloop van zes weken mocht de verdachte Vertrekken, maar zich stipt hou den aan de gemaakte bepalingen. Trachtte hij met geweid zijn reis voort te zetten, dan werd hij met het zwaard afgemaakt. Allo brieven, die uit Janden kwamen, welke aan de besmette streken grensden moesten eerst in het open veld berookt worden, eer zij den geadresseerden werden ter hand gesteld. Alleen meialen mochten worden ingevoerd en dranken, mits de va ten met sterken azijn werden afgedaan. Verder is er een medische verhandeling dio in het jaar 1711 te Dresden vol schoon, en die zeer interessant is. Do schrijver geeft daarin de volgend' voorschriften, die voor besmetting van pest zouden vrijwaren. De lucht in de kamera moest zoo zuiver mogelijk gehouden wor den; de vensters moesten gesloten blijven wanneer zij naar het zuiden of westen lagen, alsook bij stormachtig weer en on weer, vóór alles echter, wanneer men in do nabijheid van besmette landstreken woonde. Wanneer men door omstandigho den genoodzaakt was, do vensters te opo nen, dan gebeurde dat het beste *s mor gens tusschen 810. De bewoonde kamers moesten rijkelijk berookt worden. Voor dit doet kon men het beste zwavel nemen ook enkele andere middelen, als oikenbla deren, .salpeter en borax, werden genoemd Van tijd tot tijd zou men ook hoornen hoeven verbranden. Ook het verdampen van azijn werd zeer aanbevolen. Verder moest iedereen zorg dragen, dat mesthoopen en verzamelingen van faecaliën niet al te dicht hij de hui zen aangelegd worden. De Canti geeft een eigenaardige beschrij ving van de wijze, waarop geheele plaat sen in dien tijd gedesinfecteerd werden. Het betreft de stad Monaco, waar in 1031 do pest woedde en waarheen drie desin- fecteurs uit Nizza gezonden werden. Aller eerst werden alle voorwerpen uit de ge ïnfecteerde of vm-dachte huizen op straat gebracht. Daar nam een ambtenaar den gebeden inventaris op. Was het huis leeg, dan werd aJles door mensehen, die aan do ziekte weerstand geboden hadden, naai den zeekant gebracht. Dan kwamen de twee ontsmet tors, die met de hulp van twee gaieig straften allo voorwerpen in het wa ter hingen, waarin het drie dagen bleef. Dan werd alles gekookt in groote keteh dio een oplossing van kalk, salpeter en aromatische kruiden bevatten. Alen visclde daarna de goederen met groote haken jei- uit en bracht ze, nog warm zijnde, in een ton vol water, dat groole hoeveel heden soda bevatte. Ten slotte werd alles nog eens in zui ver water nagespoeld en te drogen gehan gen. Zijden stoffen bracht men in eengt-o! in de nabijheid van de haven en berookt'- zo daar. Boeken ontsmette men op de volgende wijze Een arts sorteerde do waardelooze, waar op men do overigen uitspreidde op een louw, om ze eveneens ii| do grot te he rooken, drie dagen lang. Be personen, die de pestziekte overleefden, moesten zich di rect in een ziekenhuis in quarantaine be geven. Na verloop van eonigen tijd trok ken zij dan in grooten getale onder geleide naav do zee. Hier ontkleedden zij zicli al len, mannen en vrouwen, wieschen zicli eerst met warm water en namen dan on der de oogen der overige ingezetenen een bad in zee. Terwijl zij dan na aki aan den oever wachtten, werden hun hemden en kleederen in een grot met aromatische kruiden berookt en ton slotte, nadat zij zich weer aangekleed hadden, trokken zij in feestelijker) optocht naar de kerk en van daar naar huis. Over de slimheid der dieren, (of 'de land- of wel do waterdieren slimmer zijn?), waar in dc volgende verhalen voorkomen. Koning Pyrrhus trof op een zijner rei zen een hond aan, die liet lijk van een vermoorden man bewaakte. Toen hij ver nam, dat do hond reeds drie dagen, zon der voedsel te nemen, bij het lijk was gebleven, .liet hij den doodo begraven en den hond verplegen en in zijn gevolg medenemen. Benige dagen daarna vond een .wapenschouwing plaats, waarbij de soldaten oorbij den koning defileerden. De hond, die den koning vergezelde, hield zich aanvankelijk rustig, maar zoodra hij onder do voorbijtrekkende troepen de moorde naars van zijn meester herkende, sprong hij woedend, blaffend op hen toe; daarbij keek hij telkens naar Pyrrhus om, zoodat deze en zijn gevolg verdenking tegen de lie den begonnen te koesteren. Zij werden ge vangengezet; hij het onderzoek kwamen nog enkele aanwijzingen aan het licht, zou- dat do soldaten bekenden en gestraft wer den. Nog opvallender, zegt Plutarchus, is het volgende, wat onze ouders zelf hebben meegemaakt, .toen zij te Athene studeerden Er was iemand den tempel van Aescula pius binnengeslopen, had van dc gouden en zilveren voorwerpen meegenomen wa hij kon dragen en had zich daarna uit de voeten gemaakt, zonder door iemand te zijn gezien. Alaar Kapparus, de hond, dio daar de wacht hield, zette den vluchten den tempelroover na, terwijl geen der tem pelwachters acht sloeg op zijn geblaf. De roover kon hem met steenworpen niet weg jagen. Ook den volgenden dag bleef hij steeds in zijn nabijheid, hem niet uit het oog verliezend en het voedsel versmadend, dat de roover hem toewierp. Terwijl dc roover sliep, waakte de hond naast hem; ging dc man verder, dan volgde hem de hond. Ontmoette hij reizigers, dan kwis pelde hij met den staart tegen hen, maar blafte den roover aan en sprong op hem af. De tempel bewaarders, die tot de vervol ging waren overgegaan, vernamen dal van de lieden, die zij tegenkwamen, die hun ook omtrent kleur en grootte van den hond inlichtten. Zij spoedden zich na voor- haalden don roover bij Krommyan in en brachten hem naar Athene terug. Op den terugweg sprong dc hond vol vreugde en trots voor hen uit, als rekende hij zich de aanhouding van den roover tot eigen verdienste. De Atheners besloten, dat den hond op kosten der stad een bepaalde hoe veelheid voeder zon worden gegeven en dat den priesters zijn verdere verzorg)n als taak werd opgedragen. Volgens deze verhalen van Plutarchus kende men dus in het oude Athene reeds honden met eigenschappen, die heden ten dage worden gezocht en aangekweekt bij honden, die men als politichond wil ge bruiken. j POLITIEHONDEN BIJ DE OUDE GRIEKEN. Do gewoonte, om hij de opsporing van misdadigers van het uiterst fijne reukver mogen van den hond gebruik te maken, schynt niet zoo nieuw te zijn, als wij wel veronderstellen, en reeds bij de oiulefirie ten bekend te zijn geweest. Bij Plutnr- 9tos' ^Afondia" vindt meit een opschrift.; Van de maanden Juni, Juli, Augustus ten September is dikwijls de laatste de droog ste van de vier. Menschen,'die hot voor hun kinderen niet behoeven Ie laten, doen goed, oin dio maand hun va can [ie reis to maken. De St. Pieterskerk te Rome kan 54,000 menschen herbergen, do kathedraal teAIi- laan 37,000 personen en de St. Paul's kerk te Londen 25,000 personen. Wanneer mjen in China een tempel repa reert, worden de oogen va,n de afgodsbeel den bedekt, opdat zij zich niet helecdigd zullen gevoelen door de wanorde, die er in het gebouw boersehL Twee derde vn.n al de telefoons die er op do worell zijn, worden door de Vereonigde Staten van Amerika gebruikt. Er zijn er niet minder dan 8,362,000 mol een lengte •mij draad van 1.8 millioen mijlen. Een uur vechhens van oen eerste klas EngeKch oorlogsschip zou 'ongeveer 180,000 pond slerling in 't uur kosten, wat gelijk slaat met 36,000 gulden per minuut. Tegenwoordig worden in Zwitserland klokken gebruikt zond'er wijzers of wijzer plaat. Alen hoeft slechts op een knopje lo drukken en door middel van een phono- grafischc inrichting hoort men zoggen: 'tïs tien minuten voor acht, of al naardat de tijd is. ANECDOÏEN. Juffrouw hij dc post (tot oude vrouw) ,l\v brief kan niet mee. Hij heeft over wicht." ,En wat beteekent dal, juffie?" ,Dal die brief le vaar is, u moet er svog een postzegel bijplakken." Alaar nu houdt u me toch voor het lapje, ren postzegel erbij zou hem immers nog zwaarder maken," ALTIJD ZAKENMAN. Zij waren oen poosje geëngageerd ge weest, toen zij op een zekeren avond zei: „Willem, ik zal je mijn ongagements- ring teruggeven; ik zal nooit mot je tou wen, want ik houd meer van een ander." „Zoo," sprak Wim. „En hoe is het adres en de naam van dien ander?" „Je zult toch niet nwt hom dupliceren vroeg Alios hea.ngst. „Wel neen," sprak Wim, ,ik zal zien, dat ik hem den ring verkoop,"- SLIMA1E JAN. Jan was hij tante le visite en tante vroeg: „Jan, zou je nog niet een stukje faarl ■willen?" Jan: „O nee, dank u, tante." Tante: „J-c schijnt Ie lijden aan gebrek aan eetlus!." Jan: „Het is geen gebrek aan eetlust, tante.*ik lijd aan beleefdheid," genden dag als' 'hhzareiisla bij de lunch' voordienen of koud op het brood etenj ook aardappelen, 'kan men opbakken of door do salade mengen, Want na 24 uur worden zij reeds schimmelig. Heeft men meer Koter dan op een dag verbruikt kan grorden, zoo is 'het raadzaam ze in perka- m'ent to pakken on eon vochtigen doek er over te Slaan, nog Ketcr op oen plal len schotel in water te zetton, Hot ondoor- dringjbare perkam'entpapier sluit namelijk do lucht af, door welks aanraking de bote) ranzig zou worden't water zorgt voor de noodlgc verkoeling. Van binnen moet het papier droog zijn, want volgens do laatste onderzoekingen houdt zich do bo ter langer goed nis zij niet met water in aanraking komt.1 Zeer voorzichtig moeten Wij iu de war me dagen ook met do melk zijn en niet meer koopon, clan Wij op donselfden dag noodig hebben. Wij gieten dus oen ze kere hoeveelheid melk in platte schotels om dik te Worden een ware verfris- sdhing in dezen tijd. De overige melk ko ken wij in teen aarden pan voorzichtig op en zetten de pan dan in een grooten scho tel met water, dat in.den loop van den dag telkens vernieuwd wordt. Ctm bier koud te krijgen legt men een doek in den 'gootsteen en laat dien dan voor 3/t vol joopen; hierin legt nu® de bier flessohen, of >mon zet een floscli onder de kraan en laat ze doop een fijnen straal 'n poos begieten; uok in emmers, met wa ter gevuld, dat dikwijls vernieuwd wordt, blijft het bier lang frisch. Wanneer men trek mocht hebben in ijsehn- ooladc, ïate ,inen de aangemaakte chocolade afkoelen, vult aarmede een floscli, omwik kelt zo met vochtige doeken on zet deze in den tocht. Wanneer men do chocolade voordient, giet toen zo in glazen, doet er wat slagroom bij en heeft dan zelf; zonder ijs een ij'skouden drank. Op dezelfde wijze praakt men ook ijs koffie. Zij, dio een kelder hebben, kun nen zich nog gemakkelijker behelpen zon der ijs: men zet de spijzen dan maar op de koudo vloersteenen. Voor bewoners van bovenhuizen, die er geen ijskast op na houden, is een met b'riquotton belegde kist een goede plaatsvervangster; men legt de b'riquettcn dan op den bodera en slnpelt 'ze langs de wanden op. Do spijzen houden er zichverrassend lang trisoh on goed in: lioo minder ruimte men in do kist overlaat voor eetwaren, hoe beter. Hot is zeker eigenaardig, 'dat do b'riquolten even goed kunnen dienen .voor verkoeling als voor vorw arming. i DURE VROUWEN. De jaarlijkschc kosten van het toilet cener dame uil de groote wereld bedra gen f250,000 ft f 400,000. Hoe buitenspo rig hoog deze som ook lijki, zoo zal ze ons niet overdreven voorkomen, wanneer wij nagaan, wat zij er at zoo van bestrijden moet. Elk toilet, moet door een kleerma ker, die kunstenaar is in zijn vak, ge creëerd worden en hij mag het nooit voor een ander namaken; de prijs varieert tus schen f250 a f3500. Daarbij komen zij den blouses met kanten en linten, f35 ii f 100 kostend, hl kleur en snit passen zij bij het ceintuur, 5 a 6 exemplaren moeten er van aanwezig zijn. Het ondergoed is van het fijnste linnen of van zijde, met echic kanten en zal jaarlijks ook wolf 1200 op zijn minst kosten. Het korset is van f 00 en hoogev; de zijden kousen van f25 per paar. De laarsjes zijn ook van tusschen do f25 li ff>0 en van de zijden panlof- fels en dansschoenen niet veel minder. Bij de avondkostimms komen nog hand schoenen, horigstens tweemaal te dragen, f-l h fö per jaar: kunstbloemen of lo vendo bloemen föO en de noodzakelijke waaier van £120 ongeveer. Dan kond er nog een pelskraag van f35,000, een kan ten doek van denzelfden prijs, echte kan ten zakdoeken, parasols, kammen en bro ches, ceintuurs, diamanten, paaiden. Voor het négligé, tea-guwns, saut-delits. peignoirs, friseermanteis, daarbij de odeure, crèmes, haar- en mondwaters, visiteboek- jes, taschjes en zoo meer, alles van hel duurs!o, meest artistieke genre, en de som zal gemakkelijk overschreden kunnen worden. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. De oude Romeinen gebruikten hun maal tijden zittend op divans en door kussens ou dersteund. Een hvintigtal of moer jaren geleden stelde een Engelschman, Yarrow gcheoten, een lens samen, waarmee hij in staat was, op een afstand van twee mijlen de „Times" te lezen. Onze pianeel legt haar haan rondom de zon af find een vaart van 1100 mijlen per minuut, wal veertig maal sneller gaai dan de kogel uit een geweer en 1000-maal gauwer dan oen sneltrein. In hol jaar 1640 werd er in Engeland reeds jeen courant uitgegeven, ,,The Mo derate" gjonannul, waarin ook ndvertenüën wonion Opgenomen. DAAIES VOOR. Op school werd een taalles gegeven en de onderwijzer zei: „De hok en de. koe is in de wei; wil je me nu eens zeggen, Atarie Greep, wal er verkeerd is in dien zin?" AInrie Greep was waarschijnlijk beter thuis in de regelen der beleefdheid dan in die der grammatica, want zij antwoordde da delijk „De dame had eerst genoemd moeten wor den, mijnheer." Feu troepje vroolijko reizigers had het ziel) juist gemakk'dijk gemaakt in hel ho tel, toen tgr een ander binnenkwam. „Kerels, vat ben ik blij, jullie te zien," nep hij opgewonden uit, terwijl hij allen de hand gaf. ,,'tls jammer, dat we niet holzeifde van jou kunnen zeggen," antwoordde er een uit de groep." „Dat zou je be-4 kunnen, als je maar wilde liegen evenals ik deed," antwoordde le nieuw aangekomene. VRAAG. „Luister eens, vader," sprak de 8 jarige zoon, ,,als nu de laatste dag kwam en de aaide werd verwoest en er was nel een vlieger mei zijn vliegmachine in de lucht, waar zou die dan moeten landen?" 111.1 ZIET HET NIET. „Wat is het wreed van je, dat arme. paard zoo hard henvelop te laten loopen," zei een voorbijganger (lid van de. dierenhe seherroing) (ol een koetsier. „Henvelop?" vroeg de koetsier. „Alaar dal is volstrekt niet wreed, want het paard is blind en ziet er niks van." VOOR DAMES. HOE SPIJjZEN EN DRANKEN IN HET WARME JAARGETIJDE KOEL TE HOUDEN. Wie deze .kunst mol verstaat, zal zijn budget menigmaal no odeloos 'mooten be lasten. en toch geldt het hier alleen klei nighedon, die, ids men zo nauwkeurig in acht neemt, veel holpen sparen. Wij laten 'dus hier wnigo wenken volgen, op wel ko wijze men Pok zonder do dagelijksohe, oploopendo uilgavo van ijs, toch spijzen en dranken frisch kan houden. Alen make zich daarbij tot regel alleen zooveel in to k'oopen, als men voor één dag noodig heeft. Dit ziet voornamelijk op vlooseh en boter, dio tnon bijna overal dagelijks vorsch kan krijgen. Van het. middagmaal oyerg,«bleven vleosch kan, mep Opp y.ol- ADVRRTEKTIEN. 2e en 3e SLlns%c, op Dinsdag 19 Aug. 1913, van DEN HAAG. DELFT, SCHIEDAA1, ROTTERDAM, D.P., MAASSLUIS, VLAAR- DINGEN, BAREND RECHT, DORDRECHT, SL1EDRECI1T, HARDINXVELD GIESEN- DAAI en GORINCHEM naar Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen en terug. Inlichtingen aan de Stations en Rehlmreaux. Zie dc aanplakbiljetten. Prijs voor heen en terug Naar NIJMEGEN: Van Den Haag t/m Rarciuhccht2e Klasse f 1.00, 3e Klasse f i.25. Overige stations 2e Klasse f 1,30, Be Klasse 1.— Naar OOSTERBKEK en ARNHEM Van Den Haag t/m Dordrecht2e Klasse f l 80, 3e Klasse 11.20. Overige stations 2c Klasse f 1.50, Be Klasse f 1.3221 40 IETS, OVER VRUCHTEN. Eon weinig studie zal eon huisvrouw loeren, wat do eigenaardigheden zijn van do verschillende "nichten, dio zij in haar huishouding gebruikt. Kindaren moet ge lberd worden, hoo vruchten to telen. Alle schillen moeten worden weggeworpen 3 dj vruchten, als druiven, peren, pruimen, kruisbessen, en andere vruchten met pit ten. Zij zijn verstoppend en kunnen aan leiding geven tot inwendige kwalen. Zij storen de spijsvertering; het vleesoh van allo vruchten is er goed voor. Zeer groole hoeveelheden zout, magnesia, potaseh, ijzer, zijn vervat in de meeste vrachten, tegelijk mot voel zuur. Het zout zuivert en ver sterkt het ldoed, het zuur verdrijft scha delijke zuren en maakt hot bloed, zooals hot zijn moet, alculisch, d. w. z zouthou dend. Druiven bevatten potaseh en larl.i- risoli zuur, tegelijk met een groot percen tage suiker. Zij werken zeer weldadig op het bloed, qeinigen hel systeem, maken de hukt zuiveii en vrij van vlekken eii zijn ?.oor goed voor maaglijders. Bananen zijn bijna goheel voedsel, vqij van vezels on daar-om aan te bevelen aan menschen mot zwakke spijsverteringsorganen. Toma ten zijn ook rijk aan potaseh en dus hij- zonder goed voor het ldoed en oefenen) meqkbaar invloed op de spijsvertering uit. Zij bezorgen alcaJiric-zelfstandigheden aan de gal en zijn zoen gezond voor menschen, die aan geelzucht of hoofdpijn lijden. Citroenen zijn uitstekend ter genezing van verkoudheden en koortsachtigheid. Hun ci troenzuur verkoelt, 't bloed en Werkt koorts wenend. Sinaasappelen hebben dezelfde uit werking, maar piel minder kracht. Vruch tonsuikor gaat /huielijk in 't organisme ovm Aardbeziën zijn 't rijk 1st aan zuur en dam om zoo gezond; ook appelen, perjon, prui men, perziken, kersen en tomaten bevat ten daarvan groote hoeveelheden, lloodi vrachten zijn liet mecsto ijzerhoudend. Blnu wo bessen, moet men geven aan lijdons van uitslag, waarop deze vrucht een kalme# ronden invloed (hooft, Zwarte Imssen heb ben een opwekkende kracht en verfris solien het geheele gestel. Appelen kalmoe- ren do zenuwen en zijn, als men zo iu groote hoeveelheden eet, zoor geschikt vooi de spijsvertering. .Vooral tegen rhetiutniiel zijn ze weldadig. Vijgen werken vmna bij kinderen zeer laxeeron'd on hun suiker is do rijkste glucose. Ananassen bevallen zeker hijzonder soort peptogeon, dat zich met het gegeten voedsel mengt en de spij- vertering bevordert. Zaad van vi uclitm verteert nooit, evenmin als schillen. Uil ten, dio men inslikt, zijn gevaarlijk. Al dit gebeurt, moet do poreoon oiimiddiTijl een bord dikko brij eten "4 brood met melk. Citroenen ,on rnolonion, met hi sterko hoeveelheid citroenzuur, zijn mul delen tegen scherpte in het bloed en kun nen met succes gebruikt worden door men schen met slechte huidskleur. 2de en 3de 5iln»«e, op Donderdag 21 Aug. 1913, Van DORDRECHT, ZWIJNDRECHT, BA- RENDRECI1T, USSELAIONDE ROTTER DAM, SCHIEDAM, MAASSLUIS, VLAAR- DSNGEN, DELFT en BEN HAAG mw Haarlem en Amsterdam en terug. Inlichtingen aan de Stations en Reisbureaus. Zie dc aanplakbiljetten. 3222 29 2e Hlnssc f 1.50. Se Iilusse I' 1,041. Broos en fijn is «1 Groote. ronclo Kleine Lange zoet© Platte zoete Gocos I Steeds versch verkrijgbaar 1400 20 Telefoon 3»0. (mot 2 jaar garantie) (met 5 jaar garantie.) Sj zijn beslist de btwfc h. contant uu op ai'bdaling. Op prcol' te bekomen on in working to zien icdoron "W oensdag van 2 —'1 uur, uitsluitend in lust liliattl dor HoofrHtr.Tfii E-SlJ, 8€ H 1EDA m. 1369 51 M FAO

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 7