wn ;mlülcH\h!jo in do huurt van Si na.ja dom- roevers aangevallen zouden zijn. Zij zouden den chauffeur gelasl hebben stil te houden en dezen, toen bij toch aanstalto .maalde om door le rijden, mot een revol ver hebben bedreigd. De chauffeur reed: ei liter zoo snel mogelijk verder, waarop de reuver- de auto steeneu achterna wier pen. [let koninklijk echtpaar werd echter niet geraakt. v.i riek e n 1 a 11 d. Volgens de laatste betekening bedragen de migaven \;m ririekeniand gedurende tic- beide laatste oorlogen minstens 410,000.000 Drachmen Vanaf 110 September 1912, den dag, waaiop liet tlriek-ehe leger werd ge- mohiii-;eeid, tot midden April 1913, bedroe gen de uitgaven in Jen oorlog tegen Turkije, 275,000.000 Drachmen, Hij deze 275.000,000 komen verder nog 20,000,000 voor vloot- uitgaven en 75,000,000 voor het onderhoud van bet leger van midden April 1912 tot einde Juli 1913. Vooits komen daarbij nog andere uitgaven ten bedrage van 40,000.000,' zoodat de gezamenlijke som 410,000,000 Drachmen bedraagt. De groote schade, die het firieksphe volk door den oorlog hemt geleden, i-> nog niet berekend. MMENI/ANIh Frins Hendrik. ÏN'.iar Heuler uit Fiankforl meldt, heeft Z. K. tl. de Prins, met zijn adjudant, gistermiddag de Adier-fabriek van Hoin- rich Klever en de fabriek van de firma AI a y fa r 111 Co., een fabriek van land bouw werktuigen, aldr..»r bezichtigd. Consulaire dienst. Dij Kon. besluit i< de lieer F. Giotz be noemd tot vice consul der Nederlanden te Córdoba (Argentiniel, buiten bezwaar van V lands schatkist. tiet ressort van het vice consulaat omvat do provinciën Córdoba on La Dioja. Aan den lieer Giotz moot in bet Duitscb worden geschreven. Uitvoering Grootboekwet. diet „St.bl." no. 345 beval een Kon. ling van de Grootboek wet (,.S(.bl.M 1913, besluit van den oden dezer, tot uitvoe- 110. 123). De internatte van Donvres Dekker. Pdijkens ter bevoegde plaatse ingewonnen inlichtingen, mocht Douwes Dekker na zijn internatie naar een aangewezen plaats, vrije lijk Indie verlaten. De overheid was niet bevoegd hem dit te beletten. Iets anders is 't editor, wanneer hij weer in Indië mocht terugkomen. Dan zon hij schuldig zijn aan rupture de ban, oen misdrijf, dat met ge- vungenisstrat kan gestraft worden. Huldiging Hugo de Groot. Hedenmiddag arriveerden te Delft een groot aantal leden van het XXe wereld congres voor den Vrede met een-extra trein te 4.05 in Delft, om een krans neer te leggen op bet standbeeld en op het graf monument van Hugo de Groot, den grond legger van liet volkerenrecht. Voorafgegaan door tienden politic werd de stoet van hooge bezoekers langs Houttuinen, Binnenwater- sloot en Peperstraat naar het stadhuis ge leid, alwaar de congressisten werden ont vangen dour den burgemeester van Delft, mr. L. \V. C. van den Berg, in ambtsge waad en leden van den gemeenteraad, on der wie enkele met bun dames. Ka voorstelling hu ld de burgemeester een welkomstiede in de Fiansehe taal. De heer mr. Al. de Pinto, voorzitter van het uitvoerend congres-comité, sprak in antwoord daarop een koit woord van dank en waardeering voor de toewijding en merite, die 't gemeentebestuur en speciaal de burgemecstei, zich voor deze uangre legenheid wel heeft willen geven. Xadat de ccmvijn was rondgediend, noodigde de burgemeester den congressisten uit, hem to volgen naar het standbeeld van Hugo li roti us, alwaar dr, A. Clobat. directeur van hel bureau International de la Paix, te Ilein, urn rede hield, en een krans van bloemen neerlegde. Toon deze plechtigheid ten einde was, geli idde de burgemeester de bezoekers naar den hoofdingang der Kieuwe Kerk, stelde het college van kerkvoogden aan hen voor, waarna deze hem door het schip dm uk, dal voor deze gelegenheid was ontruimd, naar hel grafmonument van Hu- go de Groot geleidde. Alhier nicht piof. J. de Louter oen rede, waarna hij ecu krans op het monu inent umlegde. Daarna vei spreidden de bezoekers zich dooi dc stad en vemmigden zich 0111 half /.os in liet Huis Lambert van Aheiten, al waar hen door liet gemeentebestuur de thee werd aangeboden. De Yneatnro—Nolet. Alen schrijft ons uil Don Haag: Hoewel prof. Van.Switny, hoogleeraar aan de TecImische llongeschoo! te Delft, (lie in <i" jongde zomer/.itting der Staten van Zuid- Huilt)ml benoemd is tot lid van Geil, Sta len, zijn benoeming heeft aangenomen, beeft hij die betrekkin» tot dusver niet aanvaard en derhalve nog geen vergadering van het college bijgewoond. De beslissing der vraag, of hij zitting kan nemen, is thans bij de Ilooge [legeering aanhangig gemaakt, naar aanleiding van een verzoek van den pro fessor, om tot buitengewoon hoogleoraar aan de instelling te worden benoemd, aan gezien de betrekking, van gewoon hoog hei aar, bij art. 53 der Provinciale wet on- inigbaiu* is verklaard met het lidmaat schap van Uodep. Staten. Mocht dit verzoek niet ingewilligd wor den, dan blijft den heer Van Swaay geen andere keuze over dan èf ontslag to Y-ra gen als hoogleernar, öf te bedanken als Ge deputeerde. Trouwenkiesrecht. 'A.s, Dinsdag zal Le Amsterdam dooi de afdeeling Amsterdam der Yereoniging voor Vrouwenkiesrecht een groote openbare vergadering worden gehouden, waarin, be halve mgr. Giesswein en Bertha, von Sutt- ner, ook zullen optreden mrs. Fred. Na than pil miss ALay AVright Sewatl. Congres voor don Intern. Boml voor Tand heelkunde. Onder dc- congressen van verschillenden aaid, die dezen zomer te 's-Gravenliago gebonden worden, behoort ook dat van den Internationalen Bond voor Tandheelkunde. Deze vergaderingen van buitonlaiulsrhc tandartsen zullen gehouden worden op 27, 2S, en 29 Augustus in de zalen van het schilderkundig Genootschap ,.Pulehri Stu dio". Do bijeenkomsten worden ingelokt mot een avond-ontvangst in het „Oranje^ hotel", te Seheveningen, op a.s. Dinsdag en besloten met een bondsmaaltijd op Vrij dag 29 dezer in het „Palace-hotel" en ecu uitstapje naar Amsterdam en liet Aftli- dersint op Zaterdag den 30stcn. Vredescongres. Gisteravond 0111 vijf uur is de vergadering van bet 20s!e wereldcongres voor den vrede voortgezet met besprekingen over de Balkan- kwestie, welke werden ingeleid door don heer Ruyssen (Bordeaux). Do verschillende paragrafen van de con clusie der commissie, geamendeerd hier en daar, werden achtereenvolgens goedgekeurd. Er wordt nu dientengevolge in de paragraaf omtrent de vredesonderhandelingen te Lon den niet gesproken over een „échec pitoya- ble", maar van ..résultnts déplorables". Hedenmorgen werden de besprekingen voortgezet over het onderwérp: actuali teiten Prof. Quidde uit Abincliea sprak over de Fraiisch-DuiHehc toenadering. Hij stelde een uitvoerige resolutie voor, waarin hulde wordt gebracht aan degenen die reeds pogingen, hebben gedaan 0111 de toenadering tusschen beide landen to bevorderen en waarin krach tig geprotesteerd wordt tegen de ophitsing der chauvinistische pers der beide landen, die eon kunstmatige vijandschap kunstma tig voedt en voortdurend gevaarlijke inci denten in het leren roept. In zijn toelichtende rede bracht hij hulde aan de nagedachtenis van August Bete1, die als leider der Duitsche parlementsleden was opgetreden bij de conferentie te.Bern van Duitsche en Fransche parlementsleden. Hij constateerde dat de volken van beide lan den geen oorlog willen, doch dat de pu blieke opinie vergiftigd wordt door de Chau vinistische pers. Do heer Ruyssen (Bordeaux) betoogde dat alle landen belang hebben bij een Fransch- Didtsche toenadering. Do resolutie werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. Daarna sprak de heer Dr. A. Gobat, uit Bern, over het Panamaconflict. Hij stelde een resolutie voor, waarbij' het congres als zijn meening uitspreekt dat het geschil tus schen Engeland en de Verelenigde Staten va,'11 Noord-Amerika over de Panamakanaal-acte aanbot Haagsche Arbitragehof moet worden onderworpen. De resolutie-Gobat werd met algem"ene stemmen aangenomen. De heer Semenoff (Rusland) sprekende over dc: „Oorlogslceningcn" stelde voor een resolutie, waarbij liet congres protes teert tegen den steun in den Balkanoorlog door de internationale finantip verleend. YLAARD1NGEN, 22 Aug. Do loting voor de Nationale Alilitie zal alhier gehoude'u worden op Maandag 22 September a.s. YLAARDINGEN, 22 Aug. In de gisteren avond gehouden vergadering van de Afdee ling Ylaardingen van den Volksbond werd de beschrijvingsbrief voor de op 27 dezer te houden algemeene vergadering te Amster dam behandeld, en werd tot afgevaardigde benoemd de heer S. A. Alaarfcveld. De opkomst ter vergadering der leden was zeer slecht. STADSNIEUWS. Raadavacature. De heer F. J. Smit, lid van den Gemeen teraad voor district I, beeft gisteren om gezondheidsredenen, welke hem eön be hoorlijke waarneming van zijn functie als raadslid onmogelijk maken, zijn ontslag als raadslid ingediend. De lieer F. J. Smit was sinds 1897 lid van den gnue-eiiteiaad; dat jaar werd hij bij t-nkele ca ml id aalstelling gekozen in district en wel in do vacatuic, door mr. W. il. Jansen, die in twee districten was gekozen, opengelaten. Onafhaukelijklieldsfeesten. .Het uitvoerend comité Voor de Onaf hankelijkheids feesten verzoekt ons de na volgende aanvullingen en verbeteringen van het programma te publiceer en Ook door Z. K. H. Prins Hendrik dor Nederlanden is voor den Grooten Natio- nalen Zwemwedstrijd een zilveren medaille uitgeloofd. Aan do groep Prins Wjllem III, in den historische» optocht, zijn nog twee sc hiklknapen toegevoegd. Do deelname aan den optocht in het piogranmia vermeld van de firma G. Hoogland, moet zijn van deij heer G. Hoogland. ïtnnrtcomité. Aten deelt ons mede, dat alsnog een buurlcomilé is gevormd in do llelenastraat. Het bestuur is samengesteld uil do heoron; II. Krcracr (voorz.), J. Aleerhof (soe.r.), L. G. Roekestein (penningm.), L. P. Vcrlin- de (2e penningm.). Dinsdagavond 0111 acht uur zal de eere poort overeindgezet worden. LoMng voor de militie. Do loting voor do militie, lichting 1914, znl hier ter stede geschieden op Dinsdag 23 September a.s. Veevoederfabrieken OlieslagerJJZalö-IIoltand De „Staatscourant" no. 196 bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de A'aamtooze VennootschapVeevoederfabriek en Olieslagerij „Zuid-Holland'', te Schie dam. Het doel der vennootschap is: a. bet exploi tee ren van een veevoeder fabriek en olieslagerij, zoomede den han del in veevoeder en lijnolie, een en ander in den ruimsten zin; b. het bevorderen van de totstandko ming eener regeling tusschen een aantal leden van de Coöp. Veevoederfabriek jen Olieslagerij van den Prov, Zuid-Holland^ schen Boerenbond, gevestigd te Schiedam en het Nederl, Administratie- en Truslknru toor, te Amsterdam, betreffende de hypo thecaire geldlcening door vermelde coöpe ratieve verceniging, bij akte d.d. 24 Nov. 19ll aangegaan, en het in verband daar mee verkenen van een borgtocht ton be hoeve van het Ned. Adm. en Trustkan- toor, een en ander mede onder verband van eerste hypotheek op de onroerende goe deren. De vennootschap wordt aangegaan voor den tijd van dertig jaar. Het kapitaal der venn. is bepaald op f 450.000, verdeeld in aandeden van f 1000, welke aandeden kunnen worden, gesplitst in oud ranndeolen van f 50. Hiervan zijn jij de oprichting geplaatst 150 aandeden. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen door den lieer Jan Overdorp, te Nieuwe Tongc, voor één aandeel van f L000, hetwelk door hem is volgestort, en door den beer F. Th. Everhard, dir. van liet Nederl. Adm.- en- Trustkantoor, voor 150 nandeelen, a f 10O0, welke even eens door hem 'zijn volgestort. De co ïissarissen worden benoemd door dc- .u„ meene vergadering van aan- dedhoudeis, echter met deze beperking, dat aan den heer Everhard het recht wordt toegekend tot benoeming van vier commissarissen, ingeval het collego bestaat uit zeven leden. Omstreeks halifacht gisteravond reed oen fietsrijder, komende uit do Hagastraat, in de Nieuwe Haven. Alet behulp van een roei bootje werd do drenkeling op het droge gehaald, terwijl .zijn fiets naderhand werd opgedregd. Gem. Zweminrichting'. De temperatuur van het water was heden morgen 64, hedenmiddag 67 graden Fahren heit. Gereilde en verkochte onroerende groederen. Geveild22 Augustus 1913. Notaris Mr. PI. AI. C. Poortman. Een goed onderhouden, hecht 011 sterk heerenhuis met tuin en erve te Schiedam aan de Lange Haven no. 80, groot 490 vierk. ellen, f 10.000. 1 Een woonhuis, thans ingericht tot Boek drukkerij en eirvo, tri Schiedam', aan (Po 'Hoog straat no. 106, groot 05 vierk. ellen f3900. Notaris II. B. F„ Blaisse. Een hecht en sterk, goed onderhouden, geriefelijk ingericht hoerenhuis, met binnen plaats to Schiedam, Groote Markt No. 4, groot 68 centiaren, f 2680. 1 Een hecht en sterk, goed onderhoud"!! lmis, verdeeld in beneden- en bovenwoning, te Schiedam, Laurcnsstraat no. 14, gi'oot 58 centiare, f2600. Een hecht en sterk, goed onderhouden huis, verdeeld in benoden- en bovenwoning en erf, te Schiedam, Brandstraat no. 60, groot 60 centiare, f 1860. Een tiinmersmanswerkplaats mot pakhuis en open grond, te Schiedam, Groeneweegje 110. 10 en 12, groot 4 are, 24 centiare, f1920 f1300. AGENDA. lieden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 81/1 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma, lieden en volgende avonden Tivoli-Schouw- burg, 8 uur. Rotterd. Oper. Gez. Nap dc la Mar. Filmkoorts. 22 Aug. Groole Schouwburg, 8 uur. De Hotel-regisseur. 22 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert Kon. Scherpschutters. Rart, Ver ballen. 23 Augustus. Lokaal der N. E. G. O. V. Korte Kerksix. 3, 8 uur, 'Gezellige samenkomst. 24 Aug. Rotterd. Diergaarde, 2l/a uur. Con cert 6e Rcgt, Infanterie. Kunst 011 Wetenschap. Een Egyptische tempel op Kreta uitgegraven Do Italiannscho archaeologische expedi tie heeft onlangs op Kreta, belangrijke ont dekkingen 'gedaan. Alen vond to Gortriia een 'aan do Egyptische goden gewijden tem pel. In liet interieur vond men een beèlil van den Egyptisrihen god Sarapis, verder een prachtig Isis-beeld en eon statuette van Alcrcurius, allen van mannor. In hot mid denschip bevindt zich een kleine trap, 'die naar ,cen ondoraandsdh' bassin voert, waar schijnlijk bestemd voor do ritueele was- sc'hingon. Do expeditie zet het onderzoek voort. Rechtzaken. Raad voor de Scheepvaart. Do Raad deed uitspraak betreffende liet uit elkaar springen vandeninotor aan boord van den logger met hulpmotorvermogon „Borneo" V. L. 18, op de Noordzee op 15 Juli 1913. Reederij: ÏTöll. Zcevisschorij schipper Joris Poldervaart, beiden te Vlnar- dingon. 1 1 De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van hel ongeval gelegen is in het zich Ver zamelen van smeerolie in de kriikaskamcr van den Rolimlermotór, iels. waartegen in do voorschriften voor de behandeling van den Bolindermotor met nadruk wordt ge waarschuwd. 1 Deze voorschriften, welke door de Bo linder motorfabrick op oen metalen plant geschilderd, giatis bij den motor worden verstrekt, behooren (gelijk ook op de plaat is aangegeven) bij den motor te worden op gehangen, hetgeen bij dezen motor, gelijk getuige Van Oudenaarde mededeelde, ten onrechte niet is geschied. Het is bovendien bij het onderzoek aan den Raad gebleken, dat do, aftapleiding uit den bodem der kruk- askamer oploopt, zoodat de uitmonding der leiding hooger is gelegen dan de bodem der kamer; dit zal ten gevolge hebben, dal dc krnkaskamer, indien er niet voldoende of geen druk in de kamer is, niet geheel-kan worden afgetapt, liet zal noodig zijn liier in verbetering te brengen. Intusscheu kan degeen, die den motor bedient, voorkomen, dat. deze „op hol gaat", of, mocht dit gebeurd zijn, den motor we der tot zijn geregelde beweging terugbren gen. Daartoe moet hij 6f de kraan, welke zich boven aan den motor bevindt (de uitblaas- kraan), openzetten, waardoor de gassen bo ven den zuiger kunnen ontsnappen, öl de schroefas aankoppelen, zoodat de motor niet meer onbelast loopt. Het een of het ander had in hot onder havige geval gebeurd moeten zijn. Dc Raad betreurt het, dat bij vaartuigen, waarbij men zich van een motor bedient, in het bijzonder bij zeeschepen, de-geen, die voor de behandeling van den motor is aan gewezen, niet steeds te voren behoorlijk op de hoogte wordt gebracht, van hetgeen hem, juist bij eenigszins moeilijke omstandighe den, tê doen staat; volledige kennis van dc inrichting, werking en behandeling van den motor behoort dezen personen te wor den bijgebracht en het is in liet welbe grepen eigenbelang van de eigenaars van dergelijke vaartuigen, dat zij daarvoor zor gen, daargelaten nog, dat zij" zich een ver antwoordelijkheid scheppen, indien zij hier in nalatig zijn. Kerk en School. Nkd. Hkrv. Keks. Beroepen te Tholen ds. A. van dor Kooy te Ouddorp; te Ooltgensplaat ds. P. de Loozo te Waarder (Z.-ll.). Bedankt voor het beroep te Noor den ds. K. Eekhof te Asten (N.-Br.). Sport. Voetbal, Zondag 31 Augustus wordt de eerste ronde van de bekcrcompotitie gespeeld. Te Schiedam heeft een ontmoeting plaats tusschen S. X. V. en Zeeland Vooruit. Te Ylaardingen speelt V. F, C. togen Herakles. Cricket, Anglo-Beige C. C.-—Rood en Wit. Rood en Wit heeft gisteren den wedstrijd togen de Anglo-Beige C. C. op tiet terrein te Uocle bij Brussel gewonnen met nog 6 wickets in handen. De tweede innings der Belgen bracht -- zoo meldt het „lllil." 179 op, Alphen en Burgers hadden daarvan het grootste aan deel met rosp. 51 en 41. Verder mankten Daumerie 25, Slater 14 en Lombaert 19 runs. Posthuma bowlde 3 voor 79, AVor- mald C voor 60 en Spongier 1 voor 16. Rood en Wit moest nu 126 runs maken om tc winnen; zij maakte er 129 voor het verlies van 4 wickets. (Spongier 14, Van Manen 37, Posthuma 40 not out en \Vor- malcl 16 not out). König bowlde 1 voor 30, Alphen 2 voor 33, Slater 1 voor 20. Qemengd Nieuws. Draa'dlooze telegrafie voor de poli/ie. liet drijvend politiebureau alsmede alle politiebooten, to Rotterdam, zijn thans voor zien van draadlooze telegrafie, zoodat thans geregelde verbinding bestaat tusschen hef bureau on do op de rivier surveilleeiendt politiebooten. De Wilis". De Rotterdamsclie Lloyd heeft telegram 'men van den gezagvoerder van het s.s. „Wilis" ontvangen, dat er beslist geen ge vaar bestaat. Het stoomschip zit in een bed ding. Gis1 g om twee uur heeft de bei- ging .1 t „Valkyrien", geholpen door an dcre pbootcn, getrokken, doch zondei gunstig gevolg. Verder werd nog gemeld, dat er gister middag 4 uur van uit Barcelona oen zand zuiger met lichters zijn vertrokken om eveneens aan de „Wilis" assistentie to ver- leenen. 'Nadat deze hulp ter strandings- plaata zal zijn aangekomen, zullen de po gingen om hel sloom's'chip vlot te brengén', V' worden herhaald. j I Aangezien er in de lelogrammen niets omtrent dc passagiers word gemout, ver trouwt men, dat alles wet is. Hospitaal-kerkschip. Het Hospitaal-kerkschip „De IIoop" is te Grimsby aangekomen. Alles wel. 1 Holland op z'n fsjmalst. 'liet ware té voel gevergd, dat het Kur- haus z'n concert-programma's in de Neder- ïandsche taal liet drukken; hoowol de Kur- zaal-bevolking gewoonlijk voor 5/G Haagsch is, mag immers van haar verwacht, dat zij voor de internationale beloofd beid den. knie val zal doen, die nu eenmaal door de we reld, waarin men zich misschien niet ver veelt, zoo gemakkelijk gedaan wordt voor den afgod der moedertaaL-vorachting. Maar wat misschien wel te vergen ware: dat bet programma, niet een polyglottische cacographie worile als ge hier te lezen krijgt (programma voor hedenavond): „Concert avec Je concours de Alonsieur le dr. Ernst von Piek, Kon. IlofopcrsKngor de 1'Opéra Royal Covcnt Garden, de Lon- dres." Daar hebt u nu Fransch, Duitsch en Engclsch in de beminnelijkste menge ling bijeen. 'Het doet ons inderdaad pijn, dat er niet een woordje Ilollandsch moer tusschen kon. Inmiddels, wij mogen niet te veel vergen, C,Ned.',) Uitgebroken. Eergisteren zijn le Bodegraven twiee arres tanten uit liet. cachot gebroken. De fundee ring was ondergraven, waardoor de cone gelegenheid kreeg te ontsnappen, terwijl dc andere wachtte tot zijn kameraad met een breekijzer een makkelijker weg voor hem had gebaand. De eerste was echter, in or spoedig geval, de tweede werd met be hulp van een politiehond achtervolgd, zon der hom echter terug 'to vrinden. (N| R. Ct."> - Vergiftiging, Te Waddinxveen deden zich de vorige week vergiftigingsverschijnselen voor bij den arbeider 11., vermoedelijk ontstaan door hot werken in kunstmest. De man, 35 jaar oud, werd direct onder geneeskundige behande ling gesteld, doch is thans overleden. Het spoorwegongeluk bij Napels. Omtrent de spoorwegramp, wetkoAVoens- daganaclit bijl Napels plaats had, seint Reu ter nog, dat de Locomotief, de postwagen on de bagagewagens werden omgeworpen, liet eerste passagiersrijtuig werd verbrij zeld." Twee spoorwegambtenaren en een' reiziger werden gedood, 9 personen gewond. Onder de getroffenen zijn geen buitenlan ders, 1 De hertog en de hertogin van Aosta en dc autoriteiten gingen nog in den nacht de gewonden bezoeken. De brand op de Genlsche tentoonstelling. Zooals reeds werd gemeld, is AVpcnsdag- avond brand uitgebroken in het Spaan- scho paviljoen op de tentoonstelling te Gent. Acht minuten nadat de brand ge signaleerd was, was de brandweer reeds ter plaatse, terwijl de op het terrein ge station neerdo brandwachten reeds met blus- schen waren begonnen. Alen zag echter spoedig in, dat aan redden niet te denken viel. Het geheele paviljoen, een oppervlakte beslaande van 150 vierk. AI., was één vuur zee ei men moest zioh dus ertoe bepa len, to zorgen, dat do brand niet over sloeg naar het nabijgelegen Geiitsche pa viljoen. De ingangspoort van dat paviljoen, zoo verhaalt het „Handelsblad van Antwer pen", werd opengekapt en al de kostbaar heden, zooals (lo archieven, van Gent, ta fels, borstbeelden, het hof van keizer Ka- rel, kortom alles wat zich in het pavil joen bevond, werd door do wachters naar buiten gebracht. De brandweerlieden, op linn ladders staande, klommen dan mot hun slangen tot de hoogste verdieping van het pavil joen en door do openingen, die zij gokapt luidden, zonden zij stralen water; hier be gonnen dc wanden reeds te branden. iHot Spaansche paviljoen, dat gelukkig tusschen het Gentsche paviljoe,n een ruim te heeft van twee meters, werd door brand weerlieden langs don zijkant bespoten, zij moesten echter terugwijken,want heel het gebouw stortte met gedruisch ineen. Een hoek der afdeeling huishoudkunde had ook vuur gevat, doch dit werd spoe dig gebluschl, en daar werd bijna geen schade aangericht. De vlammen van liet brandend gebouw waxen reeds dadelijk overgeslagen naar het aangrenzend „Café-restaurant Balkan'1' en verschillende andere nabijgelegen winkels. Deze waren binnen liet kwartier een prooi der vlammen geworden. 'Het Gentsche paviljoen bleef behouden, maai had toch ernstige vuur- en watei*» schade geleden. Duüs-he autobandieten. In hot hij Hamburg gelegen stadje Wil* helmsburg heelt gistermorgen een brntalo lootaanslng plaats gehad, die doet den ken aan de wijze, waarop de Parijseho autobandieten optraden. Omstreeks 10 urn' hield een huurautomobiel uit Hamburg stil voor de gemeentelijke spaarbank in Wil- hrdiiwburg. Een tweetal mannen stegen uit, gingen do bank binnen, drongen door het lick en trokken hun revolvers. Zij eischten van den kassier zijn kas over to geven. Twee jonge lieden, die in dezelfde kamer als de kassier werkten, vluchtten uit angst en sprongen door liet venster op straat, waarna zij' er van door gin gen. Do oudere kassier stelde zioh- te^en,

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2