Nederlandsche ambulance in Belgrado, Slalou-Gemu'ual, gedurende de zitting die z.;ij aanvangen op (ten Oden Dinsdag in Sep lumber, J. E. X. Intron Sehitnmelpoaninck van dor Ove van Hoevelaken, lid van die Kamer. Eerste Kamerverkiezing. Hij Kon. besluit, van 15 dozer is aan don mmmissnm dor Koningin in do provincie Friesland machtiging verleend tut hot bijeen- roepen van do Staten, dier provincie in bui tengewone zitting op Vrijdag til dezer, ten einde alsdan aan de orde te stelten de verkiezing van een lid van de Eerste- Kamer der Stalon-Goueraal, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van dr. Lelv tot minister van waterstaat. Be Yan Karnebeekbron. Lie onthulling van de Van Karnebeek bron in liet park Zorgvliet te 's Gtaveu hago is gmfernamuldag bijgewoond door een talrijk gezelschap dames en hoeren, dat ge makkelijk plaats vond op een ruime ver sierde tribune. De plechtigheid werd op geluisterd door de muziek van de Jager kapel. De eereplaakseu waren ingeruimd vooi jlir. mr. Van Kaïnebeek, voorzitter van het bestuur der Carnegiestichiing, en zijn mede leden in het bestuur, benevens voor alien, wier namen op de bron zijn gebeiteld, en die dus bij de huidebetooging betrok ken waren. Ule auturiteiien werden door de comité- leden ontvangen, en toen liet dochtertje van den architect, den heer Hoek, bloemen had aangeboden aan mevrouw Yau Karne beek en aan de andere tot de familie Van Karnebeek behooivnde dames, hield de voorzitter van liet comité, mr. Uresselhuys, zijn herhaaldelijk door applaus onderbroken rede. Toen-aan het slot de toejuichingen wa ren verstomd, vertoonde zich de spuitende bron. De daad der onthulling ontlokte opnieuw een hartelijk applaus. Toen stond jhr. Van Karnebeek op, die blijkbaar zeer bewogen was, maar zich aan stonds herstelde en met de hem eigen op gewektheid een woord van dank sprak. In hei feit, dal do bron mijn naam draagt, zoo zeide spr. o.m. in zijn keurige rede, zie ik een bewijs van achting en wanrdee- ring van mijn medeburgers. En, aldus ein digde spreker, als ik straks eerst rustig zal gaan zitten, daar op een bankje achter het hek van het Vredespaleis, dan zal ik uit de bron hooren opweflen bot geluid van de vriendelijke gezindheid mijner geachte Haag se he medeburgers. En zijn er in deze dagen vele gewaarwordingen langs mij heen gegaan, de gewaarwording die mij heden zoo diep treft is ik zeg het uit het diepst van mijn ziel de meest aangename van alle. Nogmaals zeg ik daarom u allen har telijk dank! Hartelijk applaus weerklonk. En onmid dellijk na zijn vader nam de burgemeestep het woord. Ook na diens rede klonken er hartelijke toejuichingen, terwijl de Jagexkapel het Wil helmus inzette. - De aanwezigen bezichtigden vervolgens het monument, en jonge dames boden ver- vorschingen aan. In de omgeving waren velen getuige van deze eenvoudige, indrukwekkende plechtig heid. Huljiverleenlug In tijd van oorlog Bij Kon. besluit van 3 Juni j.l. is de Yereeniging Centraal Comité voor dadelijk hulpbetoon der XeJorlandsehe üiakonessen- huizon te Amsterdam erkend als ten doel hebbende do vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden en is haar machtiging verleend om in tijd van oorlog hulp te ver leenen aan zieken en gewonden, behoorende tot de legers van oorlogvoerende mogend heden, krachtens art. 1 van het Kon. beslui! van 19 Haart 1913. Deze vereeniging, waarbij zijn aangeslo ten do diakonessenbuizen te Utrecht. 's-Gra- venhage, Luth. en Herv. te Amsterdam, Arn hem, Rotterdam, Groningen en I,wee te Haar lem. heeft door deze erkenning geheel op den voet van de conventie van Geneve, een internationaal karakter gekregen ten aanzien van de bescherming in ooriogs tijd en kan thans óf in samenwerking nrei andere vereenigingen, óf zelfstandig op hef oorlogsveld hulp bieden. Deze organisatie beschikt over 67G zuster, eri Gd broeders en stelt in geval van oorlog- dadelijk beschikbaar een goed geschoold personeel van 80 verpleegkrachten, welk ge tal geleidelijk kan wordein opgevoerd tol 130, Intern, revolntionnair Vakvereenlglngs- congres. Kaar „De Arbeid'1' van het N. A. 8. meedeelt, zal er van 27 September tot 2 October a.s. te Londen een internationaal vakvereenigingseongres worden ge hou dep. liet initiatief daartoe is genomen dom een Engelsch vak-comité en het Nationaal Arbeidssecretariaat in Nederland. Tot nu toe is bekend, dat aan dit con gres zal worden deelgenomen door de vol gende organisaties in NederlandLandelijke Federatie van Rou,wvakarbeiders; Algem. 'Ncd. Zeemansbondlandelijke federatie van, Metaalbewerkers; Land. Federatie van Textielarbeiders; Land. Federatie van Si garen cn Tabaksbewerkers; Ned. Fed. Bond van Gemeente-Werklieden; Land. Fed. van Arbeid er.sisters) in de. Kleedirigindustrie Laud. Fed. van Meubelmakers en Aanver wante vakken. l)e Ned. Fed. Bond van Gemeente-werk lieden heeft voor dit congres als punt voor de agenda opgegeven: „dal het con gres do houding der revoiutionnaire vak- vereenigingen bespreekt in geval van oor log." Ret congres beoogt de samenwerking der revalutiomuüra vakveveenigingem, tegen 'i sooiaal-dunocratische Internationale Vakco- inité. YLAjARDlNG LX 4 September. De Rotier- damsche rechtbank heeft geëindigd ver klaard het faillissement van de Bruijn, beart.se hip per, te Vlaai-dingen. STADSNIEUWS. 55-jarig jubtlé. Den 12en September zal de mandenma ker E. Wester veld den dag herdenken waar op hij vóór 55 jaar bij de firma P. v. d. Ende in dienst trad. Gedurende do laatste 40 jaar is hij meesterknecht op do werkplaats. lighallen In het Sterrenbosch. Een paar groote vlaggen voor den ingang van het terrein, waar de Yereeniging ter be strijding der Tuberculose haar lighallen beeft doen bouwen, getuigden-dat het voor die veroeniging een gewichtig oogenblik was, dat het oogenblik was aangebroken waar op de Yereeniging de beschikking zou krij gen over de onmisbare hallen die in den strijd tegen de tuberculose zoo'n gewich- 'ligo rol vervullen. Tegen 10 uur vereenigden zich op dut Jterrein, dat ligt Uisschen flink opgescho ten griendhout ©enerzijds en de familie- tuinen anderzijds, het Bestuur der Yereeni ging met de enquèirioe en een viertal dames dat zich bereid heeft verklaard de pa tiënten geregeld te bezoeken. De Voorzitter der Yereeniging, de heer Honnerlage Giete heette de aanwezigen op deze plaats welkom, op» deze plaats die het gemeentebestuur ter beschikking had gesteld aan de vereenjging om daar haar lig hallen te doen verrijzen. Het is een heerlijk stukje grond, zoo te midden van groen en bloemen gelegen, en Spr. hoopt dat in de praktijk ook zal blijken dat dit terrein met zijn hallen tot heil zal strekken van de patiënten, die daarvan gebruik zullen ranken. Spr. behoeft hier natuurlijk niet uit te wijden over het doel der vereeniging. Zij is bovendien, reeds ©enige jaren gevestigd en heeft, naar spr. meent te mogen ver zekeren, reeds een zekeren naam verwor ven. Het c-enige wat deeen iging voor dezen nog niet had, maar noodig behoefde, werd door de secretaresse, mcj. v. d. Stadt, in het jaarverslag over 1912, genoemd. Spr. leest dat gedeelte uit het verslag voor. De wensch, daarin uitgesproken, is al b"el spoedig in vervulling gekomen; de vereeniging is in het bezit van 2 lighallen met bijgebouwtjes. Spr. wil het Bestuur en vooral de secre taresse, die zich daarvoor zoo Are eft geïn teresseerd, gelukvvenschen met de tot stand koming dezer lighallen. Daarbij brengt spr. tevens dank aan de heer A. P. P. Roe vers die streng toezicht heeft gehouden bij de uitvoering van het door hem gemankte ontwerp voor deze lighallen. Te betreuren is het dat degene, die deze uitvoering op zich nam, het werk een maand te laat heeft afgeleverd, al deed hij het werk overigens goed. Thans stond het Bestuur voor het feit: hoe moet de bediening nu zijn? Het Bestuur is zoo gelukkig geweest een vijftal dames te vinden die zich bereid heb ben verklaard heel' dikwijls en getrouw de patiënten in de lighallen te bezoeken en desgewenscht bezig te houden. De taak, die zij op zich genomen hebben, lijkt - hien niet moeilijk, maar zal toch wel ©i ringen vragen. Spr. hoopt echter dat zij zich die zullen getroosten; zij zullen haar belooning vinden in de zelfvoldoening die een met toewijding vervulde moeilijke taak met zich brengt. Ouilrent deze lighallen schijnt een misver stand hij het publiek te bestaan, n.l. dat nren een tamelijk hoog bedrag zou moeten beta len om daar- an gebruik te kunnen maken. Die meening ri volkomen onjuist. De patiën ten, daarvoor door de doktere aangewe zen, kunnen gratis van de lighallen en de verpleging gebruik maken; zij hebben alleen te betalen hun ei g cn v oe- d i n g. En nu het financieele gedeelte. Yoor het Bestuur is het een aanmerkelijke vergrooting van lasten nu de werkkring dor vereeniging met deze lighallen is uitge breid, maar ook hierbij wil spr, weer ver wijzen naar tiet jaarverslag over 1912, waar in gezegd wordt dat voor een stad van, bijna 34000 zielen, een aantal van 271 leden onvoldoende is. Dat getal lijkt grool, omdat het in de honderden loopt, maar is ten cenenmale onvoldoende. Laat ieder lid daarom in 1913 een nieuw lid aanbrengen, de kosten zijp, gering, waai de minimum contributie slechts f 0.50 be draagt, Er kunnen gemakkelijk nog In >u- (lerden leden gewonnen worden voor t\n vereeniging die oen zoo edel, zoo veelomvat tend werk verricht. Poet dus allen uw lical, zoodat pan het einde van dit jaar het ledental minstens verdubbeld is. Al leen op die manier kan do zaak 'tot een goed einde komen. Immers er moet ook een concierge mol zijn vrouw hier zijn, voor toezicht en be diening, en spr. drukt hen bij deze gele genheid nog eens ernstig op het hart vooral hun taak met nauwgezetheid to vervullen, Ook lot de enquètrice, moj. Koningstem, richt spr. cenige waardeuren de wóórden. Raar taak zal met deze lighallen voel groo- ter worden, maar spr. weet) dat zij graag meer doet eu ook haar wekt hij op zoo dikwijls mogelijk bezoeken aan deze plaats te brengen. Ten slotte dankt spr. den wethouder v. Westendorp en den secretaris, dio hom als vertegenwoordigers van hel Gemeente bestuur hebben vergezeld. Rij hoopt, dat zij altijd den lighallen een goed hart zul len toedragen. Spr. deelt mede, dat do hoeren Lager- woij en Goslinga verhinderd zijn hier te genwoordig te zijn. Do heer v. Wjcs ton dorp wil namens het Gemeentebestuur eeu enkel woord aan den voorzitter der vereeniging tot bestrij ding der tuberculose antwoorden. liet Gemeentebestuur stelt op hongert prijs wat hier verricht is. Wie bekend is niet deze vreeselijke ziekte, moei' op prijs stellen elke poging om die. te bestrijden. Het is gelukkig, dat men thans zoover is. dat men weet, dat met goede zorg en ver pleging nog veel to redden is. Do taak, die de vereeniging heeft op zich genomen, is een moeilijke, maar oen mooie. Mcge deze lighallen beantwoorden aan wat de vereeniging zich er van voorstelt. Tot de dames zich wendende, zegt spr. de taak, die gij op u genomen hebt, ver- eisclit een voortdurende toewijding; ik hoop, dat zij u niet te zwaar zal worden. Spr. gelooft wel do verzekering te kun nen geven, (Lat de vereeniging op de me dewerking van het Gemeentebestuur zal kunnen rekenen, ook in do toekomst. De dames die zich voor het bezoek be reid hebben verklaard zijn: mevr. Beukers van Gent, mcj. Beukers, mevr. V. d. Schalk- Nieuw hof, mevr. Tonsheek en mevr. Yles. V (Dan worden de lighallen in oogensehouw genomen. Iedere lighal biedt plaats voor patiënten; do eene is bestemd voor vrou welijke, de andere voor mannelijke pa tiënten. De ligstoelen zijn eenvoudig, maar netjes, terwijl do wanden zijn' versierd met keurige gekleurde waaiers, wat het inwen dige zeer opvroolijkt. Het bijgebouw is een keuken, waarin mis schien later ook gelegenheid zal worden gemaakt om te kunnen koken; zij is nu alleen bestemd voor het gereedmaken van chocolade, melk e. d, g. Voorts zijn daar ook andere onmisbare gelegenheden. De gehecle opstal is in lichtgroen geverfd en ziet er prettig uit. De patiënten zullen daar zeker in een aangename omgeving zich gevoelen. De onafhankelljklielilsfeestcn In de Bloacoot'l Ka een proefneming op Dinsdagavond, heeft gisteravond de eerste voorstelling plaatsgehad van de film, gemaakt tijdens do onafh'ahkclijkhcidsfeesten hier ter stede voor de Schiedarnsche bioscoop. Die opname is zoor goed geslaagd. Men ziet er eerst de aankomst van. den Prins aan het Hoofd, en voorts ziet men den geheelen .optocht langs zich heen trokken. De eenigo aanmerking, dio wij op de vertooning zouden willen maken, is, dat de tempo wat al te snel is. Een rustiger af draaien van de film zou de waarde dei- voorstelling aanmerkelijk verhoogen. lYoorts geeft de bioscoop verschillende stiaattooneelen in de nabijheid van eere poorten en het portret van de Schiedam- sclie eerste prijs winst er voor dames bij den 3000 Meter wedstrijd, dio na een beleefde buiging voor het publiek verdwijnt. Velen zullen hier welgeslaagde portret ten op het doek kunnen zien, zoowel in den optocht als tusschen het publiek. Een aardig afwisselend programma gaal aan deze voorstelling vooraf. Bij de politie is door de moeder aangifte gedaan dat een 12-jarige jongen sedert gis- Icpavand G uur wordt vermist. Vermoedelijk is hij op stap naar familie te Amsterdam. Van een pand in do Dwarsstraat is gis teren een ruim 1 meter hooge schoorsteen in elkaar gevallen, met het gevolg dat het dak vernield -werd. Overige onheilen had den er niet bij plaats. lïen wagen van de firma Jansen, geladen met ledige kruiken is vanmiddag omstreeks 11 Vb uur op den overweg der Roll, spoor door het achtenütloopen van hot paard gekanteld, waarbij de lading over de straat ging en voor liet grootste gedeelte werd ver nield. Gein. Zwemlnrlch'Ing. De temperatuur van het water was heden morgen G5 en hedenmiddag G8 graden Fahrenheit. AGENDA. Reden en volgende dagen. Sohiedamscbe Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Reden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. Reden en volgcndo dagen. Tivoli Schouw- burg, 8 uur. De Ellendigen. 5 Sept. Groote Schouwburg, 8 uur. De iRotel-regisseur. 5 en 9 Sopt. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 0 Sepl. Groote Schouwburg 8 uur. N. V. Toon.-vereen. Rcyermans. Het zevende gebod. 0 Sept. Lokaal K. Kerk straat 8, 8 uur. N. C, G. O; V. Gezellige samen komst, 7 Sept. Rotterd. Diergaarde-, 2'/e uur. Con cert Go Regl. Infanterie. 7 en 9 Sept. Groote Schouwburg 8 uur. 777/10. Renbaankluciht in 3 ritten. 8 Sept. N. C. G. O. V. Vergadering voor leden en aangeslotenen, 8 uur. K, Kerkstraat 3. Rechtzaken. Vrijgesproken. De kantonrechter Ie Haarlem beeft don muziekdirecteur De J. vrijgesproken, die mul leerlingen beneden 13 jaar een kind or op e rotte had opgevoerd voor een liefdadig doel. Overwogen werd, dat er van winstbejag geen sprake was. De ciseh luidde: een boete van 32 maal' f 0.50. Herk en School- Nsm. Hkrv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Brake!, ds. R. A. de Geus te Wilnis, Geref. Kerken. Bedankt voor lret beroep to Duurs woude en 'a-Gravendeel ds. 0. de Jager Ie Volfaartsdijk. Beroepen te ARldam de heer C'. Ron ma, rand, te Groningen. "ooger Onderwijs. Bij Kon. besluil van 3 dezer is tot bui tengewoon hoogleeraar in de faculteit dor lolteren en wijsbegeerte aan do Rijksuniver sileit te Utrecht tot hot geven van onder wijs in de ethnologic benoemd dr. J. R. F. Kohlbrugge, tc Utrecht. 3e brief. Niet wetende in hoeverre mijn vorige brieven zijn aangekomen, zal ik toch maar mijn indrukken voortzetten. Wat de post verbinding betref!, krijgen wij den indruk, dat vrijwel alles wat uit Rolland ons wordt toegezonden, ons heeft bereikt, van de brie ven, die wij hebben verzonden, zijn er ver schillende zoek geraakt. Nu de vrede is gekomen en de censuur is opgeheven, za! dit, naar wij verwachten, wel spoedig be ter worden. Uit brieven, die we krijgen, blijkt, dat men ten onrechte nieenl, dat ons werk hier vrijwel is afgeloopen en dat wij nu alleen voor ons genoegen uit zijn Niels is minder waar. Vele reserve-hospitalen zijn of worden opgeheven. Die zieken, die nog niet als genezen zijn ontslagen, worden o. a. naar ons gestuurd. Zoo kregen wij onlangs nog (Zaterdag 1.1.) een transport van 114 zieken, terwijl vandaag of mor gen 70 'zieken uit liet op te heffen 25o reserve-hospitaal naar ons worden over gebracht. Toch hebben wij nu af en toe gelegenheid er een middag of avond uit te gaan. Er is nu veel meer leven in de stad, de muziek speelt weer overal, terwijl tijdens den oorlog nergens muziek werd gemaakt. Wij hebben nu het bekende park Kalemegdan en de citadel, waar vele Turk - sche en Bulgaarsclre krijsgevangenen zijn, achtereenvolgens bezocht. Ook werd Top tschider, dat aan ons Gooi doet denken cn goede gelegenheid tot wandelen geeft, meermalen door ons met een bezoek ver eerd. Ons werk geschiedt nu als ïn een ge regeld hospitaal. Wij hebben onze septische en onze aseptische operatiekamer. Tot dus verre is de aseptische operatiekamer nog maar weinig gebruikt, de andere des te meer, daar geen enkele vcrbandwisscling op zaal wordt verricht. Dit geeft veel werk voor onze Servische ziekendragers, ongeschoolde boerenjongens, die alles lie ver doen, dan zich haasten. Toch hebben wij ze dit langzamerhand geleerd. Ook hebben wij veel hulp van de Servische dames, die als vrijwillige verpleegsters dienst doen, natuurlijk is haar toewijding zeer groot, maar het werk van verplegen is haar vrijwel onbekend. Toch doen zij groote diensten als tolk. Voor ons immers is steeds hel groot© bezwaar, dat wij ons met onze patiënten alleen indirect, kun nen onderhouden, wat liet ons moeilijker maakt om ons overwicht op onze zieken te doen gelden. Gelukkig helpt de heer Godgevats, majoor van den geneeskundi gen dienst, ons ten zeerste in dergelijke gevallen. liet totaal aantal door ons in het hos pitaal behandelde gevallen is reeds tot pl.m. 800 gestegen. Af en toe behandelen wij ook patiënten uit de stad zelf, daa r slechts weinig art- sfen in Belgrado zijn achtergebleven. Meel vertrouwen in hun eigen genees*- beeren hebben de Serviërs niet. .Er be staat ,in Ste.rvië nog geen medische facul teit, alle Servische artsen zijn "dan ook in h'et buitenland opgeleid. Wel schijnt het plan te bestaan bier spoedig verandering in te brengen. Dit is clan ook zeer noo dig, daar h'et geheelo door de Serviërs Veroverde gebied vrijwel van geneeskun- digte hulp schijnt versteken te zijn, terwijl op likt platteland een geneesheer een zeld zaamheid is. Oude vrouwen schijnen dan ook in de dorpen hun werk op meer of min Verdienstelijke wijze over te nemen en wel op een wijze, die aan onze Indi sche doekoens doet denken. Maandag 18 Aug. namén wij deel aan «een banket, aan de vreemde missies aange boden door de stncl Belgrado in het hotel Bristol. Bij dé indeeling van de gerechten was er voor gezorgd, dat len minste in de spijsnamen der verschillende nalios, die onder de medici waren vertegenwoordigd,* vermeld stonden. i Er werd kolossaal getoast; wij hadden imoit te voren gew'e tend a t w ij z o cd oil ui i humaan waren ais ons aan tafel werd mee gedeeld. Niet alle toasten hadden onver deelde instemming. Een Tsecli toastte zeer geosldriliig op den Slav i when stam, wat de Oostenrijkers en Hongaren minder aan genaam vonden. Evenmin konden de Bus sen oen ffiitionalixlïsdien toast van een Pool waardeuren. Dr. Lingbcek gaf den raad, maar geen derden oorlog te begin nen, maar liever zich tot liet llaagscliVj Hof van Arbitrage te wenden. Dr. Zondernuiyer, clref van den genees kundigen dienst, hield een bloemrijke speech, waarin alle aanwezige naties op de gunstigste wijze uitkwamen, terwijl dr. Zubotiscli namens lret Servische roodekniis ons vereerde met een kruis, uitgereikt door zijn vereeniging. Zaterdag 1.1. ontving bet I medische gedeelte van onze ambulance eu Mevr. Lingbeek bedoeld kruis, terwijl de broeders on zusters een pulveren en do kok een bronzen medaille ontvingen. Eergisteren had de intocht der zegevie rende troepen, onder bevel van den kroon prins plaats. 'Al deze mannetjes, in elk ge- va l't grootste deel, waren 11 maanden in't veld geweest. Zij zagen er goed uit. Op vallend was de minder goede verzorging van den trein. Ik zou zeggen, dat vrijwel allo gerequireerde voertuigen neiging ver toonden in te zakken. De cavalerie had op vallend mooie paarden. De manschappen en paarden waren allen met bloemen ver sierd. i i Toch was het enthousiasme niet zoo grool, daarvoor waren de verliezen to zwaar geweest. Nagenoeg iedereen hier heeft minstens een familielid ie betreu ren. Naar ik hoor, is later op 't hoofd plein do Terrazzo een groote ovatie ge woest. Til het park Kalomegden werd liet standbeeld onthuld van den bevrijder der Serven, Karagcwozcvitsch. Dit is de stam vader van het tegenwoordige koningshuis. De gehcele koninklijke familie, de diplo matie en de medische maturen en vele no tabelen waren aanwezig. Do onthulling ge schiedde met veel kerkelijk ceremonieel. Ik vergeet nog te melden, dat den kroon prins bij liet betreden der stad brood en gort werd aangeboden, een ceremonieel, dat bij de Slavische volken gewoonte schijnt te zijn. Ret leger is gelegerd in een groot tentenkamp buiten de stad. Hun werd door do gemeente een feestmaal aan geboden. 's Avonds was de stad zeer aar dig verlicht. Er werd nog een serenade gebracht door dc Beigradosche notabelen, allen met oen kaars gewapend, die naar het koninklijk paleis gingen, waar enthousiaste toespra ken werden gewisseld. In den stoet begon meer stemming te ko men, (lil' zijn hoogtepunt bereikte in het verlichtte park Kalomegden, waar een vuur- weik werd afgestoken, terwijl op de Donau enkele verlichte vaartuigen zich bewogen. Opvallend was naast de .moderne electri- sche verlichting de oude kaarsenverlieh- ling achter de vensters van de huizen. Nagenoeg ons hecle personeel, voor zoover het kou worden gemist, heeft aan de feeste lijkheden deelgenomen, Wij1 raken hier wat meer bekend 'en hebben vele vrienden. Naar wij vernemen, wordt onder liet volk zeer gewaardeerd, dat wij alleen in hoogste noodzaak tot amputatie van ledematen over gaan en er reeds in geslaagd zijn vele armen en boenen te behouden, waar van anderen kant amputatie als het cenige red middel was aangewezen. 'Onze Servische helpsters kunnen zich niet vereenigen met onze Rollandschc opvatting, dat op een ope ratiekamer geen licht thuis boort. Het heeft tot nogal eenige wrijving aanleiding gegeven, dat wij baar van onze asepti sche operatiekamer verro houden, dit schijnt b7j de andere ambulances niet te gebeuren. Onze helpsters zijn dan ook wel in staat verhalen te doen over vele operaties, dio zij vroeger hebben bijgewoond. Dat dezen nu zoo bruut de pas is afgesneden, be valt haar slecht. i Op Koninginsverja.arda.g zullen wij de gasten zijn van onzen consul, den lieer Hapapost, die met zijn familie ons in alle opzichten ter wille is. I "Wij verwachten nog work tc hebben tot I October. Onze gezondheidstoestand is vrij goed, alleen komen lichte maagdarm verstoringen, die echter meestal slechts kort duren, veel vuldig voor. i Belgrado, 2G Aug. 1913. i Dr. P. II. VAN POOJEN. Gemengfl Nieuws. Verduistering. Bij een naaimachine-firma te 'Amsterdam zijn, naar de „Tel." meldt, in één maand tijds nrel minder dan GO naaimachines ver duisterd. Drie pakhuisknechts maakten zich aan deze verduistering schuldig. Zij deden telkens eeu naaimachine in een zak cn be gaven zich öaarnreo (naar een lombard, waar zij de machine verpandden. Aldus werd verscheidene malen en bij verschil lende lombards geoperberd. I Gearresteerd zijn do 20-jarige A'. D., de 53-jarige T. K. cn de 34-jarigo R. van n. Een trambotsing. Qistdrnn,middag omstreeks 5 uur heeft een vrij ernstige tra.tnbotsing plaats gehad in (te nabijheid van Katwijk apn den Rijn. ■wtinumwi. ff y-r-

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2