STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeelisigen. Kerk en 8chool. Sport. Luchtvaart. Gemengd Nieuws. indruk zijner teleurstelling over don afloop der stemmingen, gemeend lieeft dit advies te moeten goven. De zich nu afscheidenden meenon, dat dit lui solmen vergeten te hebben, dat het belang van ons land eischte, dat men de liberalen steunde, om zoodoende zooveel mogelijk de sociaal democraten te weren. Do KoalBgin en de Prins op do tentoonstelling Andermaal hebben Koningin en Prins he deuocbtend een bezoek aan de landhouwten toonstelling gehucht Deeds to half negen kwam hot Yoistelijk echtpaar op het ter rein, waar o m, aanwezig waren de Mi luster -v au Landbouw. nir. Tieub en de Duet feui-Ucneraal van den Landbouw, cle heer Van Jdook. Gedurende meei' clan een uur woonden do Koningin en de Prins, do icvue in den ring van hot rundvee, bij Zij lieten zich, tijdens den rondgang van het vee, voorlichten door baton van Dedem, voor zitter en Schuennan, secretaris van het Ned. Rundvee-Stamboek, en baron van Wel deren Uengers, secietans van het Friesche Rund voes tamboek. De Koningin en de Prins doorliepen ver volgens de 7 rundveeslallen. Tijdens het bezoek liet II. M, zich voor stellen Sir. Robinson, leider van een En- golsche excursie naar de tentoonstelling, en dr. v. Rhijn, Rijkslandbouwconsulent te Londen. Bij het heengaan van het Kon. Echt paar stegen luide hoera's op uit cle dieht- opgopakte menigte. De Koninkljjke familie naar Amsterdam. Hedenochtend te 11.42 zijn H. M. de Koningin, Z. K. II. de Prins en H. K. H. Prin ses Juliana per Hollandsche Spoor naar Amsterdam vertrokken voor het jaarlijksc-h bezoek van Hare Majesteit aan de Hoofd stad. De extra-trein, geheel saamgesteld uit de koninklijke salon- en andere rijtuigen, stond gereed voor het koninklijk paviljoen, waar in tevoien waren saa ingekomen alle het Koninklijk Gezin vergezellende leden van het dezer dagen vermelde uitgebreide ge volg, waarvan de heeren allen het ambts- coatmtm droegen. Voorts waren in het paviljoen aanwezig tot het doen van het officieele uitgeleide de gouverneur der residentie, luitenant-gone- ïaaf De Moester, commandant van het Veld leger en de burgemeester dezer stad, jhr. mr. dr. Van Kanrebeek, die den ambstketen droeg. Na zich enkele oogenbhkken met do auto riteiten te hebben onderhouden, begaven de Koningin, die het Prinsesje aan de hand hield, en de Prins zich in den trein, na vriendelijk beantwoord te hebben de groe ten van een -aantal belangstellenden, die ter weerszijden van'het paviljoen geschaard stonden. Het prinsesje gaf handgroctjes Toen enkele oogenblikken later de trein zich in beweging stelde, gal' de burgemeester het sein tot een hoera. Corps diplomatique. De gezant der Fransche Republiek, de hoer Pellet, heeft zijn gewoon jaarlijksch verlof genomen en voor een G tal weken den Haag verlaten, gedurende welke af wezigheid do ainbassacle-secretatis le kk, de heer Deluncomt, als zaakgelastigde het beheer dor legatie zal voeien. Landbouwtentoonstelling Zondag, toen de tentoonstelling van één lol vijf uur, voor cleu prijs van een kwartje te bezichtigen was, ^naakten een twaalf duizend personen gebruik van dezo goed- koope gelegenheid. Ook de Koninklijke voorzitter van de Vereeniging, welke met zooveel succes de expositie heeft georganiseerd, Z. K. K. de Prins, kwam in den loop van d,en mid-, dag, vergezeld van den heer Von Bulow Stolle ren zijn adjudant, jhr. Van Such- telen weder op het tentoonstellingsterrein. Ontvangen en, rondgeleid door de heeren jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Croesen, Korteweg en Va,s Visser namen de Prins en de hem vergezellende heeren chtniaat meer in 't bijzonder in oogenschouw do afdee- lingen: Staatsboschbeheer, de Noderl. Ma chine Nijverheidde Nieuwe vindingen en de Bijenteelt. - Bezoek vau Zuld-Afrikaansebe Boeren aanj Nederland. Naar wij vernemen, Zijn de 50 Boeien uit Zuid-Afrika, die iu den zomer van 1914 Engeland zullen bezoeken op kosten van een daartoe in Engeland samengesteld co mité, waarvan lord Lovat aan 't hoofd staat de Onion Castle Lino heeft hun vrije passage heen en terug aangeboden Zaterdag door de Koninklijke Nederlandsohe Landbouw vereeniging te 's-Gravenhage uit- genoodigd, om ook Nederland te bezoeken en daarbij de gasten te zijn nier vereeniging. Deze uitnoodiging is telegrafisch aange nomen. Canada trachtte de Boeren tot een bezoek uit te lokken, doch het is aan een ijverig landgenoot te Londen gelukt, de uitnoodi ging van Nederland voor te doen gaan. De heer IV. H. Poultney, uit Johannes burg, die dezen tocht der 50 Boeren naai Europa voorbereidt en daarvoor uit Zuid- Afnka is overgekomen, is gisteren met nn. Roosegaardo Bisschop te Amsterdam aan gekomen, tor bespreking van den tocht naar ons land. („N, R. Ci") ^Financieel nieuws. Do minister van financiën maakt bekend o. dat op 6 Sop', jl. bjj de betaal meester- tn kas was. 2,015,154.34 b. dat op denzelfden dag door de Nedorl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot-was verstrekt ten bedrage vanf 13,534,033.06l/o c. dat op den genoemden datum geen schatkistpro messen in omloop was. (sStct.") OYERSCIUE, 8 September. Zaterdag avond verwilderde de conducteur van de tram van Rotterdam naar Oveischie op den Schieweg een bakker uit de tram, die de orde verstoorde. De slager Ch. 11. van B., uit de Van Rijndwarsstraat, die op het. voorbalcon van de tram stond en zich om gekeerd had om naar het geval te kijken, verloor zijn evenwicht, toen het paard van de tram aangezet werd. Hij viel van hot voorbalcon op den weg en kwam met den rechterarm ondei de vielen. Zwaar ver wond en ina veel bloedverlies te hebben geleden, is hij naar het St. Franciscusgast- huis te Ilolteidam vervoerd, waar zijn toe stand ernstig geacht werd. Gemeenteraad. De eerstvolgende openbare ver gad ring van deh gemeenteraad zal' plaats hebben op Dinsdag 23 September a.s., in afwijking van den regel, waarbij die zitting op 16 September zou. moeten plaats hebben- Ter audiëntie. Het voltallig collego van B. en W. dezer gemeente is hedenmiddag naar Amsterdam vertrokken, ter audiëntie bijcH. M. de Ko- niugin, tijdens haar jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad des Rijks. De voordracht voor rector aan het gym nasium te Amsterdam (vacature dr. H. P. Meijer) bestaat uit: dr. J. L. Liezenherg, rector te Schiedam; dr. J. Niemeijer, rec tor te Zwolle. Het Klppenbruggeije. Gisteien zijn aan beide z'ijden van het Kippenbruggetje ovei de Nieuwe Haven ge plaatst het bekende chiehoekige, toode boid- je mot veibod om rijwielend die brug te passeeren. Daarmede hebben B. en W. ontegenzeg gelijk een goed besluit uitgevaardigd. Het veikeer over dat brugje is, sedert achter de Nieuwe Haven zoo'n uitgebreid stadskwartier is verrezen, zoo gegroeid, dat weikelijk dat biugje niet meer toelaat dat daarover ook nog woidt gefietst. Zelfs voor het gewone voetgangersverkeer is het ter nauwernood voldoende. Maar wij juichen de uitvaardiging van dit besluit ook toe, omdat daaruit blijkt dat opnieuw de aandacht van B. en W. is gevestigd op dit onvoldoende verkeersmid del tusschen het centrum der stad en dat groote nieuwe Stadskwartier. Wij meenen uit die daacl te mogen be grijpen, dat B. en W. dit onderwerp opnieuw ter hand genomen hebbende zullen overgaan tot de oplossing dier kwes tie, en weldra bij den Raad zullen komen met het voorstel om daar tei plaatse een behoorlijke verbinding tusschen dat reeds zoozeer bevolkte en zich nog steeds sterk uitbreidende stadgedeeltc en de oude stad tot stand te brengen. Wij zijn overtuigd dat iu en buiten den Raad een dergelijk voorstel fhet groöte vreugde zal worden begroet. Yrljz -Dein Yereeu. „Schiedam". De vrijzinnig-democratische vereeniging „Schiedam" houdt een ledenvergadering op Vrijdag 12 September a.s. in het Volkshuis. De door de N. V. „Werf Gusto" gebouw de zuiger „Chung Hua", bestemd voor Tientsin, is don 7en dezer te Port Said aan gekomen om kolen in te nomen. Aan boord was alles wel. In een vergadering van Hoogstraat-bewo ners zal Donderdagavond in het verkoop lokaal rekening en verantwoording door hef comité worden gedaan ter zake van de versiering dier straat tijdens de onafhanke lijkheidsfeesten. De SchlodamncheJ Bioscoop. De vertooning der film van de onafhan- kelijkheidsfeesten te Schiedam trekt alle avonden volle zalen; alle rangen waren gisteravond weer bezet. Een telkens veran derend programma maakt den avond tot een recht genoegelijke, vooral waar zeer komische tafereelen vertoond worden, zoo dat telkens een schaterend gelach weer klinkt. Zelfs onder de huiswaartskeerende hoort men nog telkens een hartelijk ge lach. j Wedrincht. De postduivenvereeniging '„De Adelaar" alhici, hield Zondag 7 September een wed vlucht van Wunstorf, afstand 316 K.M. Do duiven werden om 7 uur in vrijheid ge steld en bereikten him hokken als volgt: 1. Lensvold, 11 uur 31 min.; 2. Yrij- landl, 11 uur 32 min. 5 sec'.; 3. Vijfwin kel, 11 uur. 34 min. 21 sec.; 4. Vrijlamlt, 11 uur 36 min.-3 sec'.; 5. Jams, 11 uur 40 min. 43 seo.6. Licht, 11 uur 41 min, 51 seo.; 7. Licht, 11 uur 43 min. 8sec. 8. Lonsveld, 11 uur 44 min. 8 seo, 12 sec.; 9. Licht, 11 uur 46 min. 26 sec.; 10. Vijfwinkel, 11 uur 46 min. 36 seo. Philips' Projector Lampen. Do N.V. Pphilips' mei aal-gloeilampenfa briek zendt ons een paospectus der Philips" Projector Lampen. Dank zij de bijzondere eigenschappen van dit nieuwe fabrikaat is een groote vraag naar Philips' Projector Lampen ontstaan. De aan de daardoor gevolgde massapro ductie gepaard gaande voordooien komen thans aan de oelctilcitoitsverbniikers in den vorm eener belangrijke prijsverlaging ten goede en daardoor zaJ dit nieuwe fabrikaat gaandeweg de gewone soorten verdringen. Van morgen is fiier aangehouden ineen volkslogement C. C. Z., die gesignaleerd stond voor f3 boete of 2 dagen hechtenis. Ilij is naar het huis van bewaring te Rot terdam overgebracht. Gem. Zweminrleh'lng. De temperatuur van het water was ho- denmorgen 64, en hedonmiddag 65 gra den Fahrenheit. Yolkgbftdhnla. In de week van 31 Aug.—6 Sept. 1913 werden genomen 528 baden. kuipbaden 38 kuipbaden 80 regen 34 regen 345 5 ets. kinder 31 AGENDA. Heden en volgende dagen. Sdhiedamschi Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. Heden en volgende dagen. Tivoli Schouw burg,, 8 uur. De Ellendigen. 9 Sept. Lokaal Doele ten 8Va uur. 'Ver gadering oud-Kaderbond. 9 en 12 Sepfc. Groote SohoaiWb. 8 u. 777/10 Renbaankhicht in 3 rut'en, 9 en 12 Sept. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Concert. Kon. Scherpschutters. Het Stedelijk Museum aan het Doeïepleiri alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoen ken wij steeds geregeld mededeel int», op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Zenuwpijnen en hoofdpijnen. Terstond verlichting dOor een prachtig middel! Over de zorg voor de gezondheid: IIo pend, dat canigo arme lijders hieruit voor zich nut kunnen trekken, geef ik openlijk het middel bekend, dat mij van mijn chro nische pijnen in de ledematen en mijn on dragelijke hoofdpijn genas. Het zijn Kephal- dol-Tabletten, die in iedere apotheek en drogerij te krijgen zijn. Het is hot beste,- wanneer men er twee tegelijk neemt, waar door men dan oogenblikkelijk verlichting voelt. Daarna nog om bet uur een Tablet genomen, brengt weldra volkomen genezing. Voor mij was het een groote verrassing op zoo eenvoudige manier genezing te vinden. Voor zooveel ik weet, komt het middel -oorspronkelijk! van een beroemden zenuwdokter. Eenige vrienden van mij, die aan spit in den rug, Ischias, Rheumatiek en influenza lijddon, zeiden mij, dat het hun even goed geholpen had en dat zij niet graag zonder dit preparant mochten zijn. Ik geef U de verzekering, dat het zulke pijnen in ieder geval overwint. Mij heeft het tot nu toe nooit in den steek gelaten. i Nkd. Hkrv. Kerk. Beroepe n te Bovensmido de heer A. J. Barger, cand. en hulp-pred. te Delfshaven. Bedankt voor het beroep te Tholen ds. A. van der Kooij te Ouddorp. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen het beroep te Drachten ds, M. van der Vegte Jr. te Wolvega, Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep te Velzen ds. J. Krüger te Sikvolde. De Nitst gesloten. Zondag is, na een woord van dank aan de aanwezigen voor hun deelneming.' de nationale tentoonstelling van sport en toe risme bo 's-Graverihage door het bestuur go- sloten verklaard. Do uitreiking van 'me dailles en getuigschriften zal Vrijdag a.s. 12 dezer, des namiddags te 3Va uur plaats hebbon. Vliegongeluk. Hedenmorgen vroeg had op de vliegplaats Johanncstal, bjj Berlijn, een doodelijk on geluk plaats. Dr. Binger was hedenmorgen met een 'één-dekker opgestegen en viel plot seling door een tol nu toe onbekende.oor zaak van een hoogte van 200 M. naar beneden. De machine werd grootendeels voinield, Dc aviateur was terstond dood, De onafhankelijkheidsfeesten. To Delft zijn de feesten ter viering van Ne er lands onafhankelijkheid gisteravond aangevangen met een concert in Stads Doo ien, gegeven .door do stafmuziek van hot 4e regiment infanterie in den h la gior- no verlichten tuin. 1 Gisteravond werd to Leiden do welge slaagde militaire optocht, die gistermid dag beschenen door een heerlijk Soptoin- ber-zonnetje zoo'n goeden indruk maakte en zooveel belangstelling wekte, nog eens herhaald, ditmaal bi| fakkellicht. 'Vooral werd voor hef schitterend goillumineerd stadhuis taptoe geblazen en toen ging de kleurige stoet, begeleid door fakkeldragers 'n rondgang maken door de stad, waar op verschillende plaatsen bengaalsch vuur was ontstoken en do botoogers warm werden toegejuicht. Eindelijk kwam men op het Schuttersveld aan, waar een' schitterend vuurwerk do bijzonder geslaagde feestelijkheden besloot Zoo heeft Leiden mot het eerste gedeelte der onaihankolijkhcidsfeestoii het goed ge troffen. Nu hoopt men al weer op 19 No vember, wanneer de finale zal worden gegeven. Gebrek aan draaimolens Te Ze venaar heeft men besloten het onaf- hankel'ijkheidsfcest tot 28 en 29 Septembei uit te stellen, omdat op de oorspronkelijke data, 21 en 22 September, geen draaimolen beschikbaar is. Optocht-ver kooping De slaatsiekarossen, voertuigen en praal wagens, die Vrijdag in den optocht te 's-Gra venhage de bewondering van het publiek wekten, stonden Zaterdag weer op Houtrust om geveild te worden. De „Nieuwe Ct." vertelt over deze verkooping het volgende De karossen, waarvan sommige ons als oude bekenden uit lustrumoptochten toe schenen, waren nog in behoorlijken staat, maar de praalwagens wat geschonden hiei en daar; de zee om het galjoot zat met gaten, gouden engelen waren vleugels en neus kwijt, vergulde muzen waren geheel en al verdwenen, gothiek versieisclcn toon den hoe broos ze waren, ondanks den uiterlijken schijn, en van het poortje, op den Pulchriwagen, was een 3er karyati- den onder zijn taak bezwekenSic tran sit gloriaóók die van een optocht. Bijster groot was de belangstelling voor deze veiling niet, en zeker waion er on der de ömstandeis maar weinigen, belust op een souvenir aan den historischen optocht. Het is waar, zoo'n staatsiekoets of 'n praal wagen is wat lastig mee te nemen als herinnering. Wat zich hiervoor nog eemgs- zins leende, was het prieeltje, waarin Betje Wolf en Aagje Deken gezeten hebben en dat voor f8.75 door een der hoofdbestuur ders van de optochtcommissie gekocht werd. Een ander nummer uit de veiling, datlichl tot souvenir had kunnen dienen, waren twee uilen van gips, die nu weggingen naar een kooper, voor 5 cent het paar. De opkoopers vormden een- belangrijk deel van het veilingpubliek, en voider wa ren er eenige jongelui, die voor studenten aangezien werden en dan misschien voor hun aanstaande maskerado eens kwamen kijken; dan leden van feestcommissies, 'l insigne op hun jaslapel, uit plaatsen, waar het onafhankelijkheidsfeest nog gevierd moet worden. Vóór den aanvang van den verkoop deelde de deurwaarder, do heer Wr. J, Bik berg en, de veilings voorwaarden mede; voetstoots zouden de verschillende nummers verkocht worden en Maandag voor vier uur moest alles weg zijn. Teen kwam de afslager, die het teeken zijner waardigheid, den ha mer, tusschen zijn gek leed e jas gestoken had, aan het woord en klonk zijn stem over liet veld. Drie gulden, .drie en een half, vier, wie meer? Niemand meer? Daaar. vier en half, vijf.... 'Aanvankelijk was ei niet veel animo, de meeste praalwagens werden zonder het wagononderstel verkocht en het meerendeeli dor kooplustigen zag er niet meer dam brandhout in. Van de staatsierijtuigen hadden do wielen ,de mees te waarde. Zoo ging hef bovenste! van hel gouden wagentje, waarin „do Historie" go zeten heeft, voor f3 weg cn het onderstel voor f18. Het wagentje van Melis Stoke, zónder wielen, werd voor fö.50 door een Haagsch opkooper gekocht. Hot zou best te gebruiken zijn op een tentoonstelling, zeide de man, voor champagnetentje of si garenkiosk I De bovenstellen van de praal wag fis brachten gemiddeld niet meer dan £10 op; alleen die met den grooten tróon hemel, waarop Philips de Goede zat, haal de f20 en die van den Muiderkring, met het orgel, waar het instrument echter was uitgehaald, werd voor f210 gekocht, voor een optocht; 2 staatsierijtuigen gingen voor f150 weg, omdat de welen goed bruik baar zijn, verklaarde de onverschillige koo per; de darde koets, wit met verguld beeld houw werk, ging voor f195; de Chinee sclie draagstoel voor f20 ou de beide ros baren zonder do ivjelien voor f7.25 en f7.50. De opbrengst in totaal netto, zonder tvei- lingsgelden etc,, was ruim f700. - Ongelukken. To Hillegom is in den nacht van Zater dag op Zondag een man door de stoom tram HaarlemLeiden aangereden; hij was onmiddeUijk dood Aan het station te IJinuiden is na afloop der zeilwedstrijden een bejaagd hoor, juist toon hij in den goroedstaanden- trein wildé stappen, door een beroerte getroffen, waar door hij achterover op het perron sloeg en Onmiddellijk dood „was." Naar liet Witte' Kruis-gebo-uw overgebracht, werd op den overledene, die zondof geleide was, een toegangsbewijs voor da „Prinses Juliana" bevonden, tem name van baron mr. W. 11. von Motz van Enghuizen, te Zevonaar, van welken naam ook do inlialen gegraveerd ge vonden werden in een bij den overledene gevondem gouden horlogo. Te 0 os ter zoo is Zondagochtend do stoe- Icnmatter P. V eenstra, uit Assen, te Echten, waai' hij met zijn Woonschip lag, in den Lemstcrrijn gevallen en verdronken. Een 73-jarige man, S. genaamd, viel Za terdagmiddag in de Beukers trant te Zufc- fen, van een ladder. De ongelukkige word in het ziekenhuis opgenomen, waar hij is over leden. (Tel.) De moord te Mühlhausen. Het is op 't oogenblik aan de Duitsche criminalisten om uit to maken in hoeverre de oud-onderwijzer Wagner uit Mühlhausen, die den vrceselijken vijftienvoudigen moord beging, gepaard aan brandstichting, toere kenbaar is voor deze daden. Hot vreemde geval schijnt zich hier Voor te doen yan een helderdenkenden gek. Do twee brieven' die hij schreef voor zijn moordpartij, wa ren geen'brieven van iemand, die bij zijn volle verstand is. De opzet van zijn wan daad echter getuigt van een helder overleg. Do twee brieven waarvan sprake is, zijn gericht tot het Wurtemburgsche volk en tot het onderwijzerscorps. In den (eersten vindt men dergelijke yreemde passages: Ik richt mij tot u, o volk I Ter gelegenheid van het eeuwfeest van 1813 eisch ik van u geen heldendaden; ik wil u eenvoudig mtja meening zeggen. Van alles wat de mensch voortbrengt, is de mensch zelf het meest verfoeilijke ding. O, het is geen kleinigheid zijn familio om te brengen; toch moet ik aan de mijne een eind maken. Het geluk heeft mij hier beneden waar lijk niet toegelachen. Indien ik geloovig was zou ik mij op m'n knieën voor den eeuwigen God sloepen en hcni smeeken, mij toe te staan, alleen te dooden, die mij gehaat hebben. Ik vilde slechts moorden; tk wilde mijn vijanden martelen. Ik vergeet niet hen, die mij hun vriend schap hebben geschonken. Ten opzichte van hen heb ak mij zeer kalm gehouden; ik zou niet willen, dat mijn schaduw op hen viel." Men weet, dat Wagner veel naar Stutt gart ging, waar hij zich aan braspartijen over gaf. Zijn vrouw, een brave huisvrouw, heeft hem menigmaal zijn ongeregeld leven venveten. Wagner had zijn vrouw en kinderen reeds, vermoord in den nacht van Woensdag op Donderdag. Hij zwierf toen den hooien Don derdag rond en begaf zich met hot vullen van den nacht naar Mühlhausen. Hij bevindt zich thans nog in het Zie kenhuis van Wahingen, waar hij bewaak't wordt door zes gendarmen, dde hem be schermen tegen de woede van het in rouw gedompelde volk. Tegenover den rechter van instructie heeft Wagner Zaterdag nog de volgende verkla ringen afgelegd. Als jong onderwijzer stond hij in be trekking tot een jonge boerin, die de school- autoriteiten hem noodzaakten te trouwen. Zo was een vrouw beneden "zijn stand. Dat hinderde hem in zijn vooruitgang. Hei den ten dage nog werd hij met den vinger nagewezen om den misstap zijner jeugd. Hij was de wereld gaan haten, en speciaal de bevolking van Mühlhausen; die wilde hij geheel uitroeien. Hierin was hij helaas verhinderd, voegde hij daaraan toe. Ilij had eerst zijn familio gedood met het eenig doet hun te sparen voor 'de geeste lijke en stoffelijke gevolgen vau zijn mis daad. Om dezelfde reden was hij van plan geweest naar Ludwigsburg te gaan, waar zijn broeder woonde. Dien had hg ook willen dooden, evenals zijn gehcelo familio. De „Matin" weet nog mee te dcelen, dat* voor Wagner tot zijn wanhoopsdaad over ging, hij gepoogd had, pilo tetepholnische draden' af te snijden, die Mühlhausen ver binden met de plaatsen in den omtrek. Tot dit doeleinde had hij zic-h gereedschappen aangeschaft, die werklieden van de gemeen te-telefoon ook voor dat weik gebruiken. Ilij dacht zich natuurlijk op dezo wijze geheel te vrijwaren tegen eon .ongöwensch- te tusschenkomst bij de uitvoering van zijn plan, dat, zooals men weet, de totale uit roeiing van bet dorp wilde. Wagner vertelde gedurende het verhoor nog, dat zijn geliefkoosde wijsgeeren Scho penhauer, Hartmaan en Frederik Nietzsche waren. „Ik ben pessimist," verklaarde hijj hoewel NietzScho nog niet mijn ideaal is, zoo heeft Nietzsche gezegd: „Ik ben ook in de hel geweest, evenals .Ulysses. Jk zal er nog vaker komen, onu met ©enige doo den to kunnen spreken. Ik .heb ook mijn eigen bloed niet gespaard. De levenden moe ten het mij vergeven, .indien ,zo mij soms toeschijnen als schaduwen, zoo bleek, 'droe vig en levenloos als zö (soms zijn.( 'Maar wat geeft het teven ons ,ook in het al gemeen?^ i 1 j i 1 De rechter wilde een eind maken aan deze declamatie, door Wagner te weggen I 'Ml lm 4 mm 'mmmmmmm Jste klasse. 2de klasse. *J> 1

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2