Nederlandsche ambulance in Belgrado. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Kerk en School. Christ. Geref. Kerk. Sport Luchtvaart. Tuin bedrijf slop to kotten. Op 'dit besluit volgde onmiddellijk oen sluiting van do bank van Amritzar, welke 40 filialen bezit in hot Putulsjab gebied. Zaterdag werd de bank beslot nul. Wan neer beden een bestorming der bank voort gezet wordt, dan zullen waarschijnlijk tal Ynn andere Indische banken gedwongen wor den eveneens te sluiten. De toestand is zeer ernstig, de mensehen, die het weten kunnen, verklaren dat zij de gevolgen van een eis ander niot met zekerheid kunnen berekenen. 0 hi na. De „Rocskoje Rlewo" meldtDuibehtaiul, frankrijk en tin cel and hebben Japan mede- gedoeld dat zij in geval van bezetting van banking door Japan, genoodzaakt zullen zijn eveneens troepen in China te doen landen. Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin heeft het voor nemen de grooto manoeuvres bij te wonen op heden, 23 en 24 September. Prins Hendrik te Gent. Rij gelegenheid van het diner, dat doc.r baron van Kerchove, gouverneur van Oost- Ylaanderon aan Z. K, H, op Vrijdagavond j.l. werd aangeboden, heeft deze den gou verneur het groot lint van de orde van Oranje-Nassau overhandigd, hem door H. AI. do Koningin geschonken. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdok- schip .Holland", onder bevel van tien ka pitein-luit. ter zee W1, H. von Lesohen. 20 dezer van Shanghai vertrokken met be stemming naar Soerabaja. (,,St.ct.") AmlISntles. De gewone audiëntie van dop minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 2-1 dezer niet plaat? hebben. Rech'erlijke macht. Bij Kon. besluit van'19 dezer is: benoemd tot advocaat-generaal bij den TJoogcn Rmul der Nederlanden, mr. A. Tnk\ thans advocaat-generaal bij bet gerechtshof te 's Hertogenbosch; benoemd, met ingang van 1 November tot procureur-generaal bij het gerechtshof te Ls-Hortogenboseh, mr. J. E. J. M. van der Kun, thans officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te Maastricht; met ingang vaaj 1 November, tijdelijk met de function van directeur van politie voor het ressort van liet gerechtshof te 's-IIer- togenbosch belast, mr. J. E. J. M. van der Kun, benoemd piocurcur-generaal bij dat ge rechtshof; benoemd, met ingang van 1 November, tot officier van justitie bij de arrondisse- ments-rcchtbank te 's Ileitogenbo'ch, mr. ff, G. van Ronsbceck, thans in gelijke be trekking te Alkmaar; benoemd tot substituut officier van justi tie bij de arrondissemcnts-reclitbank te 's-Gravcnhage, mr. J. Uanegraaff, thans in gelijke betrekking te Alkmaar; Oml-inl ulster Van Swh deren Naar de ..Nieuwe •Ct." verneemt, is de benoeming van jhr. De AIa.rees, den afge treden minister van buitenlandsehe zaken, tot gezant te Londen binnen weinige da gen te verwachten. Dir. bel., Inroerr. en Ace Bij Kon. besluit van 26 Augulsus zijn, ingevolae do Buigerlijke Pensioenwet, art. 4 der bij de wet van 6 Juni 1900 (St.bl no. 103) gewijzigde wet van 28 Juni 1898 (St.bl. no. 152), art. III der wet van 27 September 1909 (St.bl. no. 324) en de Pen sioenwet voor zijdelingschen Staatsdienst 1912, de navolgende pensioenen verleend, als aan At. Raeten, verificateur der invoerrechten en accijnz.cn, f 1205; II. AVamelink, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f 757 J. .1. Vijveiberg, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f G07; J. Kikkert, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f 602, met intrekking van het bij Kon. besluit, d.d. 29 Juli 1910 toegekende pensioen ad f 518 ,'s ja ars; A. W. Cremcr, administrateur bij het de partement van koloniën, f 1911. Ministerieel© benoemingen, bevorderin gen, verplaatsingen, enz., bij den dienst (Ier directe belastingen: 1 De surnumerair J. N. Scheltema uit de directie Arnhem wordt met ingang van 27 dez.cr ontheven van do delacheering aan do inspectie to Gennep en aangewe zen voor do tijdelijke waarneming van 'hot kantoor fieldennatsem, met bepaling, dat hij het beheer daarvan zal overnemen 27 dez.cr na kantoortijd. De lijksklork A. W. S. Straatman ter driectie Arnhem is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het kantoor Ki lling (ovemamcvbehcer 30 dezer na kan toortijd). De kommies le klasse G. Atcnses te Rot terdam is met ingang van I October be vorderd tot assistent. •Verplaatst: Ingang 1 Octoberde Yeri- fhateur G. R. Ebons, van Oldenzaal (vis.) naar Amsterdamde adsp.-veritieateur L. Al. Marée, van /evenaar naar Oldenzaal (vis.); K. de Vries, van Zwolle naar Roosendaal (b.)de kmnniiozen-verifica'eiir J. Lnnga man, van Roosendaal (h.) naar Dordrecht; D. tl Henntuk, van Dordrecht naar Rot terdam. Ingang 1 November: de kominiezeu-veri- ficateur J. Veldkamp, van Vlodrop (st.) naar Al aas! richt (si.); J. \V. Olivers, van Maastricht Rt.) naar Ro'terdmn. Ingang 1(1 dezer: de kommiez.en 3de kt. J. do Vries, van Emnmr Coiupaseuum naar Alaien; C. Glasz, vac Klazienuvnen naar Emmer Compascuiun. ingang 1 October: de kommies 1ste kt. P. J. Krommenhoek, van Rotterdam (Gem. D.) naar Rotterdam (D 13.)do kommies 2de kl. AI. A. van der Bliek, van Tere nauz.en naar Rotterdam (deli. D.). Ingang 1 November: de kommies 2de kl. AAL ti. 11. Rö.leker, van Maten naar Brui- nehaar; de kommies 3de kl. 11. van Zan ten van Bruinebaar naar Klazionaveen. li ei vol ontslagen: J. G. Alcigers, kommies verificateur t,e Rotterdam, ingang l November; W. Stnte, Imofdkonimies te Terneuzen, ingang 1 November; A. van de Zande, kommies ontvanger te Kapellebrug, ingang 1 November; .7. G. Roon, kommies le klasse te Amsterdam (SchD.A, ingang 1 November; en L. J. van Atarle, kommies lc klasse te Niemvleuven, ingang-1 Januari. "Benoemd: ingang 1 October: II. de Aleyer, tot kommies 3 eklasse to Bergen op Zoom (tijd.), thans kommies te water 2e klasse te Alillingen; J. Toren, t.ot kom mies 3e klasse te Princonhage (tijd.), thans kommies te water 2e klasse aan boord vaartuig no. 2 Ambulante recherche, le afd.ingang 27 dezer: P. .1. Mulder, K. ter Veer en G. .1. Berends, tot kommies 3e kl. to Dinteloonl (tijd.); ingang 1 November: T. Boekelo tot kommies-verificateur te Vlodrop (st,), thans kommies 2e klasse te Roosendaal (lx d.); ingang 1 October tot kommies 3e klasse: AI. Huizing, L. M. den Engelsman, J. Slagtcr, K. Jongeling en II. Sutholter te Princenhage (tijd.); G. Herenius, P, G. Pieteise, A. Dijkstra en II. van Cal- ker te Bergen op Zoona (tijd.); J. Berends, S. Rademaker, O. Boonstra en B. F. Kramer te Roosendaal (tijd.); F. A. van Mechelen, G. van der Heide en H. F. Bargeman te Arn hem (tijd.); .T. C. de Koning en II. Roer horst te Sas van Gent (tijd.); J. Kolmer en P. Hartkamp te Steenbergen (tijd.); A. .T. Bovenschen, W. P. van Deijzen, H, Ho- venkamp, J. Dijkstra en B. Stobbe te 0. en N. Gastel (tijd.); T. Heeres, M. Ateulink, W van der Glas en P. II, Pijning te Zeven bergen (tijd.); .T. Holtrop en P. A. de Noord te Leur (tijd.); E. Gorsehng en R. Smid te Heertruidenberg (tijd.); ,T. R, Alberts en G. Vers en da al te Werkendam (tijd.). („De Belastingambt VLA AR DING EX, 22 September. Bij de te Utrecht gehouden examen voor het poli tic-diploma is o. m. geslaagd voor het gewoon diploma de heer C. II Akker, alhier. HOEK VAN HOLLAND, 22 Sept. B. en W. deu.' gemeente 's Gravenzande zullen, zoo meldt het „Yacl.", een audiëntie bij den minister van binnenl. 2aken vragen, o..i aan te dringen op spoedige afscheiding van Hoek van Holland van die gemeente. Naar w ij vernemen, heeft de heer A. KlooSj oadenvijx .r, waarnemend hoofd aan de apenbare lagere school F. aan den Sin gel, tegen 1 Maart l't f eervol ontslag ge vraagd. Loting voor ue militie. Wij herinneren belmehebbenden: er aan, dat de loting voor de 21» l i tie, lichting 1914, dezer gemeente, alhier 'al plaats hebben in den „St. Joris Dode" morgen, Dinsdag 23 September, voor d© ingeschrevenen, die aan do loting belooren deel te nemen naar volgorde van het alphabetisch regis ter, voor hen v u-i go.-' t.-hhnamen begin nen met de letters A tot en met K, des voor middags te 10Vi uur, en voor hen wier ge slachtsnamen beginnen mot de letters L tot en met Z des namiddags te l'/i uur. Wie aan de loting beiiooren deel te ne men, vindt men vermeld in de in deze gemeente aangeplakte kennisgevingen en is te informceren aan de afdeding Alilitie. Bij Kon. Lesluit van 19 dezer is: benoemd tot substituut-officier van Justi tie bij de arrondissement»-rechtbank te Alk maar, mr. E. 11. Hijmans, thans ambtenaar' van. het openbaar ministerie bij de kanton- geiechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Bridle en Sorn- mebdijk, ter standplaats Schiedam; is benoemd tot ambtenaar van het. open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kan tons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter standplaats Schiedam, mr. R. II. Branden burg van Veen, advocaat en procureur tc Gorinchem. In een Zaterdagavond, gehouden verga dering in den Dooie had de oprichting der sdhictverecniging onder den naam „Generaal Botha" plaats met aanvankelijk 34 leden. Do statuten werden lot het verkrijgen der Koninklijke goedkeuring opgezonden. De „Clurag Una". De op de werf Gusto alhier gebouwde zuiger „Chung Hua", bestemd voor Tientsin, den 19en dezer te Aden aangekomen om kolen in te nemen. Aan boord was alles wol T,wce meisjes van ongeveer 18 jaar kregen gisteravond omstreeks (P/v uur op do Broers vest twist. Zij meenden blijkbaar niet beter te kunnen doen dan de kwestie uit te vechten. Zij grepen elkaar in de haren, do hoedespelden werden gegrepen, terwijl ecu belangstellend publiek er ge tuige van was hoe de veer van oen der dameshoeden van den hoed verhuisde naai den grond. Een paar bee ren scheidden de twistende wier chique wel eenigszins ge leden bad. Do 11-jarige A. v, d. Wilt, wonende in de Dwarsstraat heeft gisteren !h 'den speel tuin aan de Hoofdstraat, do rem van den schommel tegen het gelaat gekregen, ten gevolge waarvan hij 2 tanden verloor en de lip lievig opliep en sterk bloedde. Na af- gewasseheu te zijn, is hij naar lmis gebracht. Rij do politie is te bevragen een zwart harige trekhond ren. Binnen twee maal 24 uren niet afgehaald, wordt het dier afge maakt. Zaterdagavond is op do Hoogstraat een persoon, die lichtelijk aangeschoten was, uitgegleden en terecht gekomen in den spie gelruit van den winkel in huishoudelijke artikelen van den heer Kamp, ten gevolge waarvan de ruit brak. Verzekering dekt de schade. Een broodbakker heeft bij de politie ken nis gegeven dat van zijn wagen, dien bij een ongenblik onbeheerd had gelaten, een nik kelen kaarslantaarn was ontvreemd. Gistermiddag wandelde een juffrouw met man en kind op den Rottcrdnmschen dijk, toen een achter tiaar aankomende fietsrijder haar omverreed. Zij bezeerde daarbij haar rechtervoet zoodanig, dat zij per rijtuig naar huis moest wordt n gebracht. Door eenige agenten is onder hevig verzet naar het politiebureau gebracht en daar in bewaring gesteld een persoon, die in gezelschap van eenigo kameraden de orde op den openbaren weg verstoorde. Wegens beide misdrijven is tegen hem pro ces-verbaal opgemaakt. Gem. z wmlnricht lug. De temperatuur van het water was heden morgen 61 en hedenmiddag 63 graden Fah renheit. Gereilde en nerkoehte onroerende goederen. A'erkocht 20 September. r Notarissen Schrauwen en Slinkert te Rotterdam. Twee hechte, sterke en zeer gunstig gele gen panden, bestaande uit koffiehuis met woning, een winkelhuis en twee bovenwo ningen, met hot eifpachtsrecht van den grond tot den len Januari 1982, te Schie dam, aan de zuidzijde van de Nieuwe Maas straat no. 2 en 4ti op den hoek van de Geervlfiotschestraat no. 1, te zamen groot 2 aren 22 centiaren, in veiling f5350. Drie hechte, sterke en zeer gunstig gele gen panden, elk beslaande dn een beneden- ui hs en een bovenhuis, met het erfpachts- recht van den .grond tot den len Januari 1982, te Schiedam, aan de zuidzijde van de Nieuwe Maasstraat nos. 6, 8 en 10, te zamen groot 2 aren en 98 centiaren, in veiling f6650. Duo hechte, sterke en zeer gunstig gelegen panden, elk bestaande in oen benedenhuis en een bovenhuis, met liet erfpachtsrecht van den grond tot den len Januari 1982, te Schiedam, aan de -zuidzijde van de Nieuwe .Maasstraat nos. 12, 14 en 16, te zamen groot 2 aren 98 centiaren, in veiling f6650. Drie hechte, sterke en zeer gunstig ge- eigen panden, elk bestaande in een bene denhuis en een bovenhuis, met het erf- pachtsrecht van den grond tot den len Januari 1982, te Schiedam,' aan de zuid zijde van de Nieuwe Alaasstraat nos. 18, 20 en 22, te kamen groeft 3 aren 1 centiare, in veiling f6750. 'Gecombineerd verkocht voor f27300. Notaris: W. A. v. Dokier. Een woonhuis en e.ve met open grond, to Schiedam, aan de Villastraat no. 105, groot 63 centiaren, in veiling f1320, niet verkocht. Een woning en erve met open plaatsje en met een geil eelt© open grond en straat, te Schiedam, in oen hofje aan den Singel no. 184/16, groot 60 Centiaren, in veiling f 705, verkocht voor f715. Een woning en erve, te Schiedam, Ach ter de Teerstoof no. 19, groot 42 centiaren, in veiling f660, niet verkocht. Een woonhuis, en erve met open plaatsje, te Schiedam, aan den Langen Achterweg no. 59, groot 37 cenfiaren, in veiling f 1080, verkocht voor f1200. Zeven, elk afzonderlijk te veilen woningen en erven met open plaats, te Schiedam, aan de Roosbeek, genummerd 92, 9l cn 98, 910, 912, 9U en 916, te zamen groot 206 centiaren. In veiling: perceel l f290, perceef II f500, perceel III f 100, perceel IV f110, perceel V f 80, perceel VI f 200, perceel VII f -170. Gecombineerd verkocht voor 11760. AGENDA. Heden en volgende dagen. Sohiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-progranuna. Heden en volgende avonden. Tivoli- Schouwburg 8 uur. Holl. Toon. Ge- zelscli., dir. Spree. Gigoletto (de straatmeid). 23 Sept. Gemeenteraad, Sclriedam 2 uur. 23 en 26 Sopt. Grooto Schouwburg. 8 uur. De Hinderlaag. 24 Sect, "firoote Schouwburg 8 u*" M'. Tooneelvereen. Heyerir De /a- mi lie Lelimann. (Op mm van Louis Bouwmeester en nkvr. E. de Boer van Rijk). 25 Sept. Volkshuis 8'/i> uur. Kunst aan hot Volk. Algemeene vergadering. 11 Oct. Croote Schouwburg, 8 uur. Ita- liaansqhe Opera. U Trovatore, Ned. Hsrv. Keks. Beroepen te Ooltgeusplaat ds. J. D. van Paddenburg! te Aalst. te Ecle ds. P. Zandt te IJselmuidcrr; te Putten o. cl. Velitwo ds. C. B. Holland tc Driesunt. Geref, Keuken. Beroepen te Rotterdam (voor de 2e maal) ds. .1. Fraanje te Terneuzen. Beroepen to Schipluiden, ds. C. A. van Tood te Ilarmelen. Beroepen te Zwolle ds. Joh. Jansen le Utrecht. Do Nederlandscho Federatie van Arbei der-Esperantisten hield Zondag te 's-Graven- hage haar eerste congres. Verschillende afdeelingcn waren vertegen woordigd. Talrijke sympathie betuigingen waren ingekomen o.a. van Dr. Zamenhof, In zake de propaganda werden belang rijke besluiten genomen. De toestand der afdeelingcn is in het algemeen gunstig. Het volgend congres wordt te Zaandam gehouden. Voetbal. S. V. V. Gisteren had te 1 uur n.m. de opening plaats van het nieuwe clubgebouw der S, V. V. In tegenwoordigheid van de tal rijke leden en donateurs nam de voor zitter der vereeniging voor de hoofdingang plaats en hield een passende rede, waarin spreker wees op den bloei der vereeniging en alle aanwezigen aanspoorde om iri de zelfde richting voort to blijven gaan. Te vens bracht spreker een woord van hulde aan den len secr. der vereent gilng, deu heer Frudiger, die het ontwerp, enz. voot het gebouw ontwierp en onder wiens toe zicht de bouw werd uitgevoerd en wiens arbeid te meer waarden-u y verdiende, daar hij hiervoor een groot gedeelte vrijen tijd belangeloos voor de vereeniging op- offerdc. Spr. hoopte verder, dat S. V. V. nog vele jaren onder zeer gunstige om standigheden gebruik mag maken van het gebouw, waarna hij met den in de club kleuren versierden sleutel het gebouw ondei een luid hoera opende. Na deze rede nam een der leden, de heer v. AVieringen, 't woord, die na een vurige toesprak namens de leden der vereeniging den heer Frudiger, als blijk van sympathie voor zijn werk in belang tier vereeniging, een in modernen stijl uitgevoerde pendule met coupes aanbood. De beer Frudiger bedankte voor doze hulde hem gebracht en besloot mot een dri-ewert h'oera voor S. V. V. Vervolgens maakten allo aanwezigen druk gebruik van de gelegenheid om het ge bouw te bezichtigen. Na dezo gebeurtenis volgde de wedstrijd S. Ar. V. I—V. O. C. I S. Ar, V. verscheen met het bekende elftal, terwijl de le reserves met Zwar tendijk voor Stijp waren versterkt. De heer Grootmeijcr nam de leiding op zich'. S. AL V. wint den loss en verkiest met zon en wind in den rug te spelen. AL 0. C. trapt af. Al spoedig is ten mooie strijd aan den gang, waarin vooral do verdedigingen uitblinken. De partijen gaan dan ook vrijwel gelijk op, alhoewel Bakkes bij S. AL V. enkele kansjes moet, keeren, wat hij zeer verdienstelijk doet. Rust komt met 0—0 Na de rust doelpunt AL O C. tweemaal zeer mooi, en alhoewel S. V. V. wei 'n tegen- punt verdiende, kwam het einde met een 2—0 overwinning der gasten. Gymnastiek. T n r n d a g t e Delft. Begunstigd door fraai zomenveder hoeft gisteren to Delft het gynmastiekfeest van het genest Zuid-Holland van het Node,'!. Gymnasiielcverbond plaat» gehad, waaraan door 40 vereenigingen met 200 dames en 430 hoeren werd deelgenomen. In den morgen hadden de verschillende wedstrijden plaats, waarvan de uitslag was als volgt: A'rijo oefeningen (mannen) groepen van zes deelnemers: 1. S. v. d. B. RoR-cdam, 2. Uilspanning door inspanning, Naaldwijk, 3. Donar, Leiden. A'rije oefeningen (mannen) groepen van 12 deelnemers: 1. Lichaamsontw.kkoling, Delft 2. Spa i la, Krimpen a,. d. Lek, 3. Donai, Delft A'rije oefeningen (mannengroepen va 24 deelnemers: Sparta, Delft. Siokoefeningen (vrouwen): 1. Alaasnimph, Rotterdam, 2. Allebó, Delft, 3. Achilles, Rotte id ;ijm. Wedstrijd Estafetteloop (Mannen) groepen van zes: 1. Hercules, Rotterdam, 2. „Rotter dam", 3. Achilles, Wedstrijd slingerhal (mannen): l. Donar, Delft, 2. Lichaamsontwikkeling, Delft, 3. Achilies, Rotterdam. Des middags torjj 2 uur had een igroote uit voering plaats. Nadat bet eere-comité, be staande uit een twintigtal notabelen dei- gemeente Delft, Hof van Delft en AVijenban, door de regelingscommissie was ontvan gen, had de rondmarsch over liet terrein cn het vaandel defüé plaats van alle deel nemende vereenigingen. Daarna werd ach tereenvolgens door mannen aan "de brug en andere toestellen gewerkt ori gespron gen, terwijl door vrouwen algemeene stok- oefeningen, vrije- en orde oefeningen wer den uitgevoerd, ook werkte een gedeelte der vrouwen aan de toestellen. Tussehon de verschillende nummers werden door ruim 300 meisjes van de lagere scholen in Delft vrije oefeningen uitgevoerd, evenals door een 400-tal jongens dier scholen. Voor mannen had er nog een eslafetleti- ioop plaats. Bij den cstafettenioop deed zich het eigenaardige "gevat voor, dal een ploeg van do vereeniging Sparta, Delft, bestaande ml de hoeren A. Poodc, A. Burghoorn, B. C. Hartogh, Th. v. d. Heijden Jr., AVL C. Krul, en G. Arogelsang, den afstand in korter tijd, 1 man. 21 en 1 vijfde sec. aflegde, clan do vereeniging die 's morgens bij de wedstrijden den eersten prijs behaalde. De optocht door "de straten van Delft moest achterwege blijven, omdat de "bur gemeester daarvoor, zooals men weet, ver gunning had geweigerd. Na afloop had een gemeenschappelijke maaltijd plaats in het Stalionskoffielmis, waaraan vele deelnemers aanzaten. De militaire aviateurs. A'an do gerequireerde militair vliegers zijn gistermiddag reeds twee van Soea- lerborg naar Alillingen gevlogen. Te 4.05 steeg luitenant F. A. van Ileyst mot den. Van-Aleel-tweedokker op en vertrok, na liet ciikelsgcwijze namen van 300 meter hoogte, in Oostelijke richting. Te 4.10 maakte do vnamlvig-vlioger II. Bakker zich los van den grond en was in dezelfde richting vlie gend eveneens zeer spoedig uit het ge zicht verdwenen. De vaandrig-vlieger Van .Meel is gistermiddag voltrokken met den tweeden luitenant der infanterie AI. L. J, Hofstee van het vijftiende regiment al s passagier-verkenner en om 5.20 te Afil- iingen aangekomen. Aviatische acrobatiek. Naar dc „Af. Ct." uit Parijs meldt, heeft de stoutmoedige vlieger Pégoud gistermid dag op het vliegkamp van Villaconhtay de aanwezigen weer eens versteld doen staan d,oor zijn cnonue verrichtingen in het lucht ruim. Ilij heeft de aanwezigen allereerst in extase gebracht door gedurende 40 seconden totaal omgekeerd te blijven vliegen; om vervolgens ïn verticale houding met den linkervleugel naar beneden een spiraalvor mige daling te maken. Ten slotte eindigde hij zijn demonstratie met een „looping the loop." Hot was een onbeschrijflijk en te vens ontroerend schouwspel. Pégoud daar entegen was wederom buitengewoon kalm. Belgrado, 8 Sept. 1913. Vandaag ontving ik het nummer van Donderdag 4 September, waarin mijn derde brief was opgenomen. Dank zij do zeer ge lukkige druk en correctiefouten heb ik mij bij hel lezen van deze brief zeer vermaakt. Ik schreef een en ander toe aan do geest driftige stemming, waarin alle Schiedam mers tijdens de onaihankelijkhoidsfeesten hebben verkeerd. Evenwel acht ik mij ge noodzaakt enkele hooofdfouten te corrigee- ren, daar deze of het zinsverband geheel deden verloren gaan of wol de beteékenis geheel hebben gewijzigd. Zoo lees ik: dei gehcefe Koninklijke familie, de diploma ten en de medische mannen en vele nota belen waren aanwezig. Natuurlijk heb ik geschreven vreemde medische missies (dus ambulances). Ook werd den kroonprins geen brood en gort, maar brood en zout aangeboden, wat waarschijnlijk menigen lezer wel zal zijn opgevallen. Ook heb ik nooit beweerd, dat op een operatiekamer geen licht thuis hoort, maar wel, dat wij daar tijdens ope raties geen leek toelaten. AVaar ook de onderteekening onjuist was, geloof ik, dat mijn diagnose omtrent slechte correctie door oraRiankelijkhcidsfanatisme voldoende isge- argumentoord, Laat ik evenwel naast deze kritiek den zetter dank zeggen, dat heft hem overigens zoo goed is gelukt mijn brie ven te ontcijferen. AVaar dit mij zelf meestal groote moeite kost, waardeer ik dat ten zeerste. Ons werk vermindert, het aantal patiën ten is reeds gedaald tot ruim 200, daaren tegen is het totaal aantal behandelde ge vallen gestegen tot bij de 1000. De gevallen, die over blijven, zijn de zwaarste en daan ioor incest langdurige. Dr. Goedhart en de beide semi-artscn verlaten ons de volgende week, terwijl wij verwachten in de eerst© helft van October terug te zullen komen. Zoo noodig blijven wij tot 20 October, waar ons Roode Kruis zijn diensten e- iurende drie maanden heeft aangeboden. Op het moment, dat wij denken weg te gaan, zullen nog wel vele patiënten n.et zijn genezen, maar op de meest chro nische kunnen wij nu eenmaal niet wach- n, dan zouden wij nog wet ruim 3 maan den kunnen wachten, maar op dat moment zijn onze zieken zoo ver, dat de verdere li handeling zeer goed kan worden over gegeven. Heden zijn hier nog maar 5 reserve hos pitalen in werking, terwijl het totaal aan- lat patiënten tot 1GOO is gedaald. Onlangs bezochten wij de Russische am bulance, die er luxueus en rein uit zag. Aroor een totaal aantal van ruim 200 patiënten werd beschikt over een perso neel van 65 man, zoodat *to begrijpen is, lat alles er goed uit kan zien. Ook 'hier a aren veel maagdarm-patiënten onder het personeel Deze ambulance had ook een vrouwelijke arts meegenomen. AVij zagon Veto practische zaken, die ook voor ons navolging zouden verdienen. 16 September. AA'ederom is een week vooriiij, het werk vermindert gestadig, ons totaal aantal zieken is gedaald tot 120. Do helft van dc kazerne hebben wij op /ven zork van do militaire autoriteiten ontruimd, zomdat wij óp dit moment alleen het hoofd gebouw en een vleugel gebruiken. liet aantal dagelijksche verbandwisselingen neemt snel al, daar de meeste wonden tot rust zijn ge- I i

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2