6cr* Jaargang, Maandag 13 October 913 No. 14348 Onder vreemden invloed. Deze courant verschijnt 'd a g e 1 jj k s} met uitzondering raai Zon-, en Eoestdageii Prijs per kwartaal) Koor Schiedam en Ylaardingen £L 1J}5j franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen JLÖ centi Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen< J Advertontiën voor het eerstvolgend nummer moetan des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn, Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korie Haven). 1 Er$S dar A'dveztentlën] Kan 1—S regels fl0,92} iedere regel meer i 15 bents* Reclames SS cent per regel Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertontiën bij abonnement op vooideelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen In de nummers die Dinsdag-,- Donderdag- en "Zaterdagavond verschijnen^ worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 4Q cents per advertentie,- bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen," Intercommunale Telefoon No. 103, BUITENLAND. Schiedam, 13 October 1913. FRANKHIJK EN SPANJE. Hot bezoek van president Poincaré aan Spanje behoort weer tot hot verleden. liet was oen bezoek, dat, wanneer de vriend schappelijkheid ion hartelijkheid waarmee do beide Staatshoofden elkaar bejegenden een afspiegeling is van de verhouding tus sehen ''wide volken, nog veel voor ie toe komst belooft. Nog op het laatste oogen- blik, iop het moment, dat president Poin caré aan boord van het pantserschip „Dide rot" de Spa arische wateren verliet, voelde hij nogmaals behoefte, per draadtooze tele grafie aan koning Alfonso en zijn volk dank te brengen voor de vriendelijke ontvangst. Over de betookenis van de reis van den Franschen president naar Spanje heeft mi nister Pichon te Carthagena het volgende aan eenige daghladvertegemvooidigers me degedeeld „De Madrilcensche reis van pre sident Poincaré, die zich aansluit bij diens reis- naar Londen, alsook het zenden door koning George van een oorlogsschip naar 'Carthagena zijn nieuwe bewijzen voor üe nauwe vriendschapsbetrekkingen, die in ecu overeenkomstig vredelievend oogmerk van Engeland, Spanje en Frankrijk te zattten komen. Koor den algomeenen vrede van Europa kan daaruit gewis slechts nut voort vloeien. Wat do bijzondere belangen van Frankrijk aangaan, deze zijn zoo openlijk met deze politiek sarnengoweven, dat het niet noodig is, dit nog te doen uitkomen." Tal van Franscho bladen schrijven met groote voldoening over de tijdens het feest maal op de „Diderot" uitgesproken toos ten. liet Journal" schrijft dat het meest belangrijke in deze toespraken do toespe ling is op liet gemeenschappelijke der be langen van Frankrijk en Spanje in de Mid- dellandsche Zee. Op- de algemecne poli tiek, zal de vermeerdering der hartelijke verstandhouding ongetwijfeld haai stempel drukken. In hel vraagstuk van het even wicht in de Middellandsehe Zee sluit zich Spanje openlijk aan bij de Fxansc-h-Engel- scho groep. Het volgt daarbij zijn neigingen; zijn belangen en de geografische noodzake lijkheid. Deze schakel tussehen Gibraltar cn Toulon was onvermijdelijk. De „Excelsior" meent, dat de vlootschouw van Carthagena de openlijke bezegeling bo- teekent-van een Drievoudig Verhoud in de Middellandsehe Zee, dat, zoo het al niet op diplomatieke acten onderteekend is, daar om niet minder macht en aanzien hebben zal. Wij weten thans, schrijft de „Petitc Ré- pubiique", dat de overeenkomst niet alleen in (Marokko, maar ook in Europa bij do algomoene (politiek der beide regeeringen haar toepassing zal vinden. Roman naar het Duitseh van C. CROMB SCHW1ENING. 11. „Zooals altijd, professor Fergus. Jammer van dat mooie kind, al moogt u voordeel en nut van haar toestand hebben." „Nut?" zei Potter de schouders opha lende. „Zij is veel meer een lastpost vooi mij. Als het liet kind niet was van mijn gestorven broeder, dan had ik haar al Jang aan haar lat overgelaten. Ook voor mijn séances is zij mij van zeer weinig nut ge woest Maar dat zal je waarschijnlijk minder (kunnen schelen, moeder Plasma." Deze schudde heftig mot hot hoofd, (ham haren begonnen reeds grijs te worden) zij zag don „professor" echter aan met -cn blik die zeggen wilde; „Jij zou de laatste wezen om haar met je mee te stopen als -je geen nut van 'haar hadtl" Die woorden dacht zij, maar zij sprak ze niet uit; zij streek het geld op en liep do trap of on. thee en een eenvoudig avondeten te baton voor de nieuwe gasten. Den volgenden morgen kwam Polter bij de waardin in het half donkere keukentje, waar zij aan liet werk was met een half doove dienstmeid, die zij reeds jaren lang in dienst had. „Ik moet een paar uur weg; moeder Blasma, Ik heb de dour boven op slot gedaan: misschien ga je wel eens hij haar kijken!" „Het zal gebeuren!" antwoordde zij kort- GEMENGDE MED EDEELINGEN. (Engeland. Minister Lloyd George opende Zaterdag den aangekondigden veldtocht der regee- ring tegen het grootgrondbezit met een rede lo Bradfod, waarrin liij zeide, dat de Home Pule kwestie en de scheiding van kerk en slaat in Wales inderdaad tot stand geko men waren. Met eenigen goeden wil kunnen de laatste maatregelen daarvoor getroffen orden. Dan Lot de landpoliliek. der regeering overgaande, verklaarde hij, dat de regee ring, in haar wensch omi het volk te ver lossen van den druk, waaronder het ver- keerl, den tijd gekomen acht om een onder zoek in te stellen naar de groote macht, die de landeigenaars uitoefenen. liet grootgorndbezit is volgens den mi nister het grootste en minst gecontroleerde monopolie in liet rijk. Het grootste gedeelte \an het grondgebied van Engeland js in banden van weinigen, die, als zij willen, er een wildernis van kunnen maken en door de wet beschermd zich meer kun nen veroorloven den een overwinnaar in oen vreemd land. Na do 'ontwerpen der unionisten in zake landpoliliek te hebben bestreden, zeido de minister, dat zij alie neerkomen op aan koop van gronden. De gemeenschap mag echter niet worden belast met een enorme toeneming der nationale schuld. Lloyd George zette vervolgens uiteen, dat ieder land in Europa zich bewust is van het groote belang voor de landsver dediging om een talrijke en sterke bevol king to hebben en hij bewees met statis tische opgaven dat het percentage bebouwd land in Engeland kleiner is dan in eenige ander land van Euro-pa. De minister weidde verder in den breede uil over den ellendigen toestand van de landarbeiders en hij betoogde met klom, dat hun behoorlijke betaling en een goede woning toekomt en dat hun de gelegenheid moet worden geopend om vooruit te komen. Het monopolie der grootgrondbezitters moot daarom flink en krachtig worden tegenge gaan. Do Leste arbeidskrachten moeten voor den veldarbeid beschikbaar kopten, door den landbouwer een loon te waarborgen, waar van hij ruim kan leven, door hem goede arbeidsvoorwaarden en vervoermiddelen tc verzekeren. Do gemeenshap zoowel als de particu lieren moeten tegen billijke voorwaarden do beschikking kunnen krijgen over grond, die voor den landbouw bestemd is en de staat moet door wetgeving, bcstuursmaat regelen en financieele hulp dit doel helpen verwezenlijken. af; maar door een menigte andere bezig heden was zij verhinderd haar belofte tc houden. Onverschillig en suf zat het jonge meisje oor het raam, met de oogen strak gevestigd up haar handen, die onbewegelijk in haar schoot lagen. Eindelijk scheen een zware zucht haar io doen ontwaken uit den tc stand waarin zij verkeerde, zij keek om zich hoen alsof zij wakker werd uit baar droo menden toestand. Toen zij met schuwen blik in de kamer rondkeek en zag, dat zij alleen was, haalde zij verruimd adem, 'twas of oen zware last van baar schoudors werd genomen. De angst voor haar oom, die haai haast lichamelijk pijn deed, week langzaam en haar geest, gedrukt door den wil van een ander, begon langzamerhand gedachten te vormen. Bleeke, klourlooze beelden out stonden voor haar geest; heel langzaam slechts begonnen zij een vasten vorm aan tc nemen, het was of een nevelbeeld zich voor haar vertoonde en haar groette-, oen ge zicht met blonden baard, een openhartig gelaat cn trouwe goedhartige oogen. Zij deed do oogen toe en trachtte dit beeld ast te houdensneller haalde zij adem. Dit gelaat, dat onlangs voor haar gcesl was verschenen, had in do duisternis, die haar ziel omringde, het laatste vonkje licht geworpenhot was haar of van hem de verlossing moest komen, de verlossing; uit oen toestand, die zij slechts vaag en dof als een ramp beschouwde. In tegenwoordig beid van dien vcrschrikkelïjken man, wiens blik voldoende was om haar wil te dooden, wiens aanraking haar lichaam het vermogen ontnam een lid te verroeren, wiens wil haar ziel langzamerhand losmaakte uit haar Albanië. V.olgens te Valona ontvangen berichten hebben tussehen Alhancczen cn Servisch- Montenegrijnsclie troepen verschillende ge vechten plaats gehad in de streek tussehen Ipek en Djakova. Do Serviërs en Mordene- grijncn zouden verslagen zijn, terwijl do Albancezen Botoucha bezet zouden hebben. Uit Cettinje wordt geseind, dat sterke Albaneesche benden gistermorgen de Mon- 'onegrijnschc troepen over het geboete front van Goesinjo lot Djakova aanvielen. De ver- Hezen aan heide zijden zijn aanzienlijk'. Do strijd duurde voort. Vereenig de Staten. Naar aanleiding van berichten in de Lon- densche bladen, dat president Wilson een voorstel zou doen om de bepaling in te trekken, dat Amerikaansche schepen vrij zijn van de betaling van tolrechten in het panama-kanaal, in vanwege den president een korte verklaring gepubliceerd, inhou dend dat mededeel ingen over desbetreffende plannen van de regeering voorbarig zijn. Mexico. De verovering van Torreen door de op- s'andelingen heeft een ongunstigen invloed uitgeoefend op do positie van president Huerta. Velo aanhangers zijn hem afgeval len. Vooral in de stad Mexico zijn on lusten uitgebroken. In een voorstad moe ten de troepen gemuit hebben en zouden eenige officieren zijn doodgeschoten. Huerta heeft derhalve oen r >ot deel der hem nog trouw gebleven troepen uit Vera Cruz laten overkomen. In het natio nale paleis zijn weer snelvuurkanonnen op gesteld. Volgens de „Frankf. Ztg." wordt in Ame rikaansche regeeringskringen de toestand in Mexico zeer ernstig geacht. De regee ring te Washington zal eenige oorlogssche pen zenden. Ook de speciale gezant van Wilson, Lind, vertrekt weer naar de Mexi- caanschc hoofdstad. Men vreest een uitstel van de presidentsverkiezing en een opruk ken der revolutionnaircn van Torreon uit, dat door hen tot hoofdstad- is verklaard. Volgens berichten uit de stad Mexico zijn Vrijdagavond do beide Huizen van hot Con gres naar aanleiding van een conflict met de uitvoerende macht en na do inhechte nisneming van een aantal afgevaardigden gesloten met behulp van de militaire macht. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de nieuwe verkiezingen worden be paald op 2G October, den datum, waarop ook de verkiezing van den president zal plaats, hebben. Een telegram uit de hoofdstad dal. gis teren meldt, dat de vrienden van Felix D az naar Havana een telegram gezonden hebben, waarin zij hem aanraden, nvt het oog op den dringenden sland van zaken, niet naar Mexico te komen. De afgevaar digden, die op last van Huerta gearresteerd zijn, bevinden zich nog steeds in de ge- lichaam, meer nog, die zelfs haar lichaam dwong onbewust do wegen te gaan, die bij haar voorschreef in tegenwoordigheid van dien vreoselijken man, waarmede zij daarenboven door banden des bloods was verbonden, waren zelfs haar gedachten ver stijfd en zij zelve was een machine gewor den, die stilstond zoodra zijn wil baar de drijfkracht niet verleende. Soms had hij liaar uren lang alleen -gelaten zonder dat zij uit haar gevoelloosheid ontwaakte het gelaat van dien jongen man was de eerste indruk geweest dien zij sedert vier jaar had gehad, van het oogenblik af aan dat dio man, voor wien zij bang was en aan wien zij toch geheel cn al met lichaam en ziel was onderworpen, haar had mee genomen van gene zijde van den Oceaan, van het sterfbed van den stilzwijgemlen man, dien zij van haar vroegste jeugd tuf aan vader genoemd had. En alsof dat ge zicht met dien blonden baard de sleutel was die tot haar geest toegang verleende, verdrongen op -eens allerlei andere en nieuwe vooistellingen elkander voor baar oogen. Het was alsof zij heel uit do verte naar haar toe kwamen, uit dichte nevel sluiers steeds duidelijker to voorschijn tra den, liet beeld van Oen vrouw mot vricn- delijkcn blik, met een klein meisje op den arm, waarmee zij sprak in een vreemde taal, die bijna precies eender klonk als de taal waarin die oude leolijko vrouw gisteren hier in deze kamer met den broeder van haar vader gesproken had. Dit beeld werd steeds duidelijker en het was of or tevens iets in haar wegsmolt, dat haar met ijzeren banden gekluisterd gchoudn had. En plotseling baistto liet arme, ongeluk- v&ngenis. De autoriteiten weten waarschijn lijk niet wat met hen te beginnen. In. een proclamatie aan het volk ver klaart Huerta, dat de meerderheid der afge vaardigden besloten had hem allen finan cierden steun te weigeren, niettegenstaande de zware verplichting, die de staat zoowel binnen- als buitenlands heeft. Indien de op positie gesteund werd door een beweging, die zich in het geboete land ondei het volk vertoonde, zou hij aftreden, doch zoo iets bestaat niet. De actie der afgevaardig den is onkel te wijten aan de met elkander ui hotsing komende motieven en de uiteen- loopendo aspiraties. Het geruc'ht, dat Zater dagavond de ronde deed en volgens het welk de afgevaardigden in vrijheid gesteld zouden zijn, was onjuist. Latere berichten uit Mexico wijzen er op, dat een strenge censuur wordt uitgeoefend. BINNENLAND. Hofbericht. Jhr. Beelacrts van Blokland, gezant van -het NcdcrLandsche Hof in China, is j.l. Vrijdag met cchtgenoote en drie kinderen ten paleize Het Loo aangekomen, waarzij tot Dinsdag de gasten zullen zijn van de Koningin. („Hdbl.") Van het hof H. M. de Koningin-Moeder hoeft een be drag van f50 geschonken aan de Eerste Fricsche Arbeddurskolonie de Philantroop te Leeuwarden, („Leeuw. Crt.'1'). Corps diplomatique. De heer von Scharfenberg, sedert eenige jaren eerste-secretaris van het Duitscho ge zantschap te 's-Gravenhage, is in den zelf den rang overgeplaatst maar do Duitscho legatie te Belgrado. Ilij zal reeds spoe dig naar zijn nieuwen post vertrekken. Tot zijn opvolger te ts-Gravenliage is benoemd graaf Pourtates, gezantschapsse cretaris, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken to Berlijn. Consulaire dienst. In aansluiting aan het bericht, voorkor mende in de Nedorlandsche Stcf. van 11 dezer, no. 238, Jirengt de minister van buitenlandsche zaken alsnog tor kennis van belanghebbenden, dat IIr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister on con sul-generaal te Buenos-Aires, de heer L. van Riet, zal te spreken zijn: te Rotterdam, op Woensdag 15 October a.s., in een der loealitoiten van bet bureau der Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, boven de beurs, en te Amsterdam, "op Vrijdag 17 October d. a. v., eveneens in het bureau der Ka mer van Koophandel en Fabrieken aldaar, heide keeren van des voormiddags 10 tot 12 en des namiddags van 2 toffc 4 uur. („Stct.ï) kige schepseltje uit in een vloed van tra nen, zij snikte zoo hevig en zoo luid, dat haar geheelo lichaam trilde. De roodharige •Iersche, klio een dak kamertje nog een verdieping liooger voor lief had moeten nemen en dit ook deed met de bedaardheid en kalmte van iemand, die nooit veel zonneschijn in liaar leven gekeild had, kwam juist de smalle trap af, dio langs Lizzie's kanier ging. Pcggy was „en profond négligé" en wilde even naar beneden naar de keuken gaan om haar ontbijt te halen. Daar hoorde zij het hartverscheurend schreien, zij bleef dadelijk staan en klopte aan de deur van het voor kamertje, waar de sleutel op hot slot zat. In dit diepgezonken wezen klopte nog altijd do rest van' een goed medelijdend hart, hoe dik de korst van zelfzucht en cynisme mocht wezen die er omheen was gegroeid. Iemand die zoo schreide moest lmlp noo dig hebben en "Peggy had niet de resolute dochter van het eeuwig groene eiland moe ten zijn, als zij een oogenblik had geaar zeltl deze treurende te willen helpen. Toen haar kloppen onbeantwoord bleef, maar bet smartelijke snikken niet ophield, draaide zij z,onder er langer over na te denken den sleutel .om en deed <lo deur open. In het donkere kamertje zag zij nie mand. Het schreien kwam uit de kamer naast en daar zij niet gewend was halver we ge te blijven staan, deed Pcggy ook deze deur open. Men had moeilijk twee menschen kunnen vindon die zoozeer van elkander verschil den als hot bevende meisje, dat in haar droomleven ver verwijderd was gebleven vpn do boosheid der wereld en de zondige, Een overste verwond. De correspondent te Batavia van do „Tel." seint d.d. 11 October: iijdeüs^ een zitting van den landraad van Segli heeft een Atjeher den ovwsto Scheeper, gezaghebber, levensgevaarlijk ge wond. De Atjeher is afgemaakt, ifet bLad teekent hierbij aan, dat h-t telegram zeer verminkt is ovcrgekuimui. Vermoedelijk is de overste, vvaatop de mui- slag werd gepleegd, luitenant-kolonel W. B. J. A. Scheepens. Th. M. Beest van Limburg. Het „NM. v. Ned." moldL: Naar wij vernemen, i- de vwuir-t hijnlijk- heid groot, dat tot hoolïlcomimssui- van, politie te Amsterdam, in do plaat- van den heer Hordijk, benoemd zal wonhui <te heer Th. M. Roost van Limburg, [hans hoofd-commissaris te Rotterdam. De heer Roest is aangezocht zich om- het flgnbt beschikbaar te stellen Bij n,a,vraag door de „X. Ji CIA' i- ge bleken, djit er inderdaad eeiiiue kan- i-, dat do heer Roest van Limburg tol tumid commissaris van politie Ie Amsterdam be noemd zal worden. Chrlstelijk-soelale partij. Het voorloopig hoofdbestuur koos tut se cretaris dr. E. A. Keuchemus, die zit li be- reid verklaarde deze functie te aanvuauhut. In zijn vergadering van 1.1. Zafndag weid door het voorloopig hoofdbestuur he-duten in do tweede helft van November een p.iilij- dag te Utrecht te houden. (Beukelaar.) Onderwijzers wenschen. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers verzoekt in een adre- aan ito Tweede Kamer 'te willen bevorderen, dat alsnog voor de vaste onderwijzers aan do voorbereidende klassen der Rijlm Nmmaal lossen het aanvangsalari-, worde verhoord, de perioden, waarna de verhoogingen wor den'toegekend, worden verkort, en het tuii'l salaris tot een honger beding zal stijgen Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers [heeft lol de Koningin een adres gericht, met liet verzoek, te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk aan do Tweede Kamer ter behandeling worde voorgelegd een voorstel tot al doende her ziening van arf. 2G der wet op hel lager on derwijs in dien zin,, dat aan alle cmüeiwij zers aan de scholen voor lager onderwijs een voldoend salaris wordt gewaarborgd, door t. de in art. 2G genoemde nanvang-wedde aanmerkelijk te verhoogeu; 2. de periodieke veriioogingon le verg roo ien, en don duur der perioden te verkollen; 3. lid 8 van genoemd artikel te doen lui den: ,,Elk der onderwijzer.-, die hel hoofd der school bijstaan, ontvangt een vergoe- roodliarigo vrouw mei hel brutale gelaat, dat op dat oogenblik sedert jaren mis schien voor T eerst een. weinig bloosde. Pcggy had gedacht, dat hel -rbreiende meisje er misschien een van liane slag zou wezen, cn nu zag zij (wee groote, angstige, vragende pogen voor zich, en voor do uitdrukking van die oogen sloeg zij de hare neer. Niet vrouwelijk inslim-1 begreep zij, dat er een wereld liaar van die andere scheidde, de wereld waarin zij leefde. „Neem mij niet kwalijk," zeide Pcggy, gewoonlijk zoo brutaal en nu zoo verlegen oil stil, ,/ik hoorde n schreien en toen dacht ik en! Was u liet? Zoo kan alleen imand snikken die zich heel onge lukkig gevoelt. Kan ik u hulpen?" Lizzie staarde het meisje aan alsof zij een onbegrijpelijke verschijning was. Peggy had een ruwe, loelijke stem; maar in de ooren van licl jonge meisje klonk die stem als muziek. Nog steeds stond zij met do hand tegen dc horst gedrukt, mcl haar groote oogen keek zij verschrikt cn vragend naar do Iersche, die daar in haar onder rok cn nachtjak voor haar stond, terwijl de tranen Lizzie nog langs haar smalle, bleeke wangen vloeiden. ,)Ach I" zei Peggy plotseling. „Bent u het meisje waar do professor zijn hocus- pocus tegen maakt; ik heb gislocavond al gehoord dat liij er weer was. Dan hebt u mij zeker niet noodig." Pcggy keerde zich al om om hoon to gaan; maar daar hoorde zij in hel Engelsch door het jonge meisje zeggen: „Ach, blijf hier! blijf liierl Laat mij niet alleen (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT. ->•»«*<—er r.«>r. i,.-'—irihAa»

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 1