w OPRUIMING "hot blauwe hek binnen dringen. A7 oor clfcc!- tanhajidolaren in do provincie is thans do mogelijkheid geopend om lid van do Ycr- ceniging to warden on aan do klacht, dat zij, bij geschillen mot dio rereeniging steeds aan liet kortsto eindo trokken, is dus voor oen groot dool tegemoet gekomen.1 Van niot minder verstrekkend gevolg is 'do wijziging van een andere bepaling in hetzelfde artikel, n.l, do schrapping van de bepaling, dal voor het lidmaatschap der yereoniging oêm vereischte is, dat men hot effoctenvak als hoofdbedrijf uitocCenl. Aten zal zich herinneren, dat enkele jaren ge loden o.a. do Nodevlandsch-Indischo Han- dolsbank en do Koloniale Bank niet als lid worden toegelaten, op grond, dat zij cul- tuurhanken ivami, die slechts het effecten- Aak als novenbedrijf uitoefenden. Bic weige ring lioeft toen hooi wat pennen in bewe ging gebracht on in verschillende artikelen ïs de Voreeniging heftig aangevallen. Merkwaardig is het wel, dat juist thans, nu or in het effoctenvak een sinds lange jaren ongekende malaise heorscht, de weg tlot belangrijke uitbreiding van hot leden aantal wordt geopend. j Yacatnro Rotterdam III. Bij de Tweede Kamer is lieden bericht ingekomen van den lieer J. II. Lnsonder, afgevaardigde voor Rotterdam lil, dat hij wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als Kamorlid. Voorzitter Liberale Unie, In de vergadering der Liberale Unio, welke op 20 December to Amsterdam ge houden wordt, moet, in plaats van den boer mr. H. Goeman Borgesius, die bedankt beeft een nieuwe voorzitter gekozen wor den. De Tel. verneemt dat één dor meest ernstige candid aten voor liet voorzitter schap is de heer mr. D. Fock, oud-minis ter van Koloniën en oud-gouverneur vair Suriname, lid van de Thveede Kamer voor [Haarlem. Dir. bol., Timerr, en Ace. Ministerieele benoemingen, verplaatsin gen, enz. bij den dienst der directe belas tingen,- enz. Met ingang van 8 December wordt de surnumerair J. 0. D. van den Busscbe uit de directie Utrecht, tijdelijk werkzaam gesteld ten Kantore Bergien op Zoom en de surnumerair J. N. Scholtema uit de di rectie Arnhem ten kantore Enschedé (in voerrechten en accijnzen). De Kommies 2e klasse B. Bakker, thans tijdelijk te Holten, wordt mot ingang van 1 Januari, definitief aldaar geplaatst. Verplaatst, ingang 1 December: L. van Eisen, kom. 2e kb, van Rotterdam (Self, 'd.) naai' Rotterdam (Gem. d.). Ingang 1 Januari: P. A. Vermunt, rijkski. 3e kh, van Roosendaal (I. en A.) naar insp. Roosendaal (tijd,)C. G. Kok, idem, van kr. Lobith naar kr. Amsterdam (I. en A. o.d. suiker); P. C. Kooyman, idem, van kit (Amsterdam (I. en A. o.d. suiker).naar Am sterdam (Centr. Bureau); G. Roggen, kom. ïe kl., van Arnhem naar Hoogezand; W. yan de Merwe, kom. 2e kl., van Kerkrade naaT Hillegersberg; G-. Zag erna, idem, van Heerlen naar Sittard; H. Rotmans, idem, van Sittard naai' Heerlen; G. Janssen, idem,, yan Tilburg naa Rotterdam (sch, d.) |Al fA'. Verwer, idem, van Amsterdam (gem. d.) naai' Amsterdam (sob. d.); K, J. Beek, kom. 2e kl., van Hasselt naar Staphorst! •Benoemd: ingang 1' Januari: P. J. J. Tak, tot 'rijkski. 3e kl. te Rotterdam (kr. I. en JA1.) tijd., thans part. klerk aldaar, G. F. Koolstra, tot rljkskl. 3e kl. te Amsterdam '(kr. I, en 'A. O'.d. s piker tijd.) thans part, klerk aldaar; D. A'. L. de Putter, tot rijkskL 3e kl. te Roosendaal (kr. I. en Al o.d. suiker tijd.) thans part. kl. kr. Vaals; H. T. tVan Gasteren, tot rijksk'l. 3e kl. te 's-Graven- Ixago D. B. Ie kr. (tijd.) thans part. klerk laklaar; Jl. Hl L. Byujis, tot rijkski. 3e kit. ter dir. Maastricht (tijd.) thans partj kl. insp. Maastricht 2e aid.G. A. van •Deo tot rijkski. 3e kl. insp. 's-Gravenhage, 3e afdeéling (tijd..) thans part. klerk aldaar; J. 'A. Schelling, tot rijkski. 3e kl. kr, Lobith '(tijd.) thans part. kl, ter insp. Tiel. Eervol ontslag verleend, ingang 1 Januari aan: J. L. Hufkens, hoofdkommies te Maas tricht; E. J. Ebens, kommies le kl. te Hoo gezand. Bevorderd met ingang van 1 December Van kom. 2e kl. tot kom. le kl.J. \V. II HoogervorsL, te Haarlem; D. Vrij, to Enk- Huizen; C. L. VcrvaecK, te Loosduinen J. de Jong, te Rotterdam (sch. dj); B. (van Zuiden, te Bussum; J. L. J. Doon, .te Rotterdam (Sch. d.); C. Maaskant, te .Rotterdam; J. B. C. Sleters, te ^Amsterdam j(Sch. d.); A'. II. Ruteri, te Stèonwijk; F. yan Ilurck', te Roodosl. (gr.); A. van der Steeg, te Amsterdam (Sch. A); F. N. van Leen we, te Rotterdam (sch. cl.)J. Winkler, te Rotterdam; F. J. de Bree, te Amster dam (sch. d.); J. van Dijk, te Hoorn; II. Stokvis, te Kampen. Bevorderd: ingang 1 Januari: G. M. Al Dörge, van rijkski. 3e kl. tor insp. Venio tot rijkski. 2e kl. ter insp. Maastricht 2e afdoeiing. («Do Belastingambt.")! Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 6 Dec. jl. bij de betaalmeesters In kas wasi f 2,254,223 88 5. dat op denzelfden dag door de Necferi. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 10,781,876,121/3 c. dat op den genoemden datum geen schatkistpa pier in omloop was. VIiA AR DINGEN, 5) Deel Bij de examens vanwege do Voreeniging van Loc ra,reu is o. m. geslaagd voor Duitsoh'o llandelscoo» respondentie do lieer J. Komaat van liior. Ingezonden Mededeelingen. van elegante en moderne Klndcrmantels en Jurken. Goed passende Kantel», I Mantelcostum es enz, voorde meest corpulente Dames, in groote keuze. Botterdam, Hoogstraat 3d?, j Onze zaak heeft geen filiaal in Den Haag. STADSNIEUWS. Heden den 9 December is den termijn voot indiening van reclames in zake in komstenbelasting gesloten. Ka deze is het nutteloos zich met ecu verzoekschrift tot vrijstelling of vermindering tot den ge meenteraad to wenden. Bij de examens vanwege do Voreeni ging van Leeraren is o m. geslaagd voor do akte Fransoho Handelscorrespondentie do Heer A. Krul van hier. Bij het gisteren gehouden examen aan het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenha- go is het diploma voor solospel (piano) toegekend aan den heer J. J. Th. Penning van hier. Bij het per 1 Februari 1914 te openen bijkantoor te Botterdam der Amsterdam- sch'e Bank-te Amsterdam is benoemd tot boekhouder de heer L. L. de Branwer, alhier. f, De Chr. Jongel. Vereen. „De Heere zal 't voorzien" houdt haai- 3e winterlezing Woensdag 10 December in het Verkooplo kaal alhier. Als spreker zal optreden ds. C. J. van Paassen, predikant te Haar lem, met het onderwerp: J.)o zedeiee-r van Nietsche. Zondag 11. behaalde de heer D. Ver boom, een Isten prijs in de le afdeeling zwaar gewicht worsteion en de heer Jl. Groeneweg een 2de prijs in de lsto afdee ling zwaar gewicht worstelen opdendis- tricts-wedstrijd te Rotterdam, uitgeschreven door de voreeniging „D. 0. 0." Beiden zijn lid van K. O. D. te Schiedam. Alen schrijft aan „Het Violk" Aan de glasfabriek „Uto" alhier Lmk drie weken geleden een werkstaking uit, in hoofdzaak gericht tegen den Zaterdagavond- arbeid, die op deze fabriek nog wordt ge handhaafd. Toen de directie op geen an dere wijze to-t afschaffing to bewegen was, werd hot werk neergelegd. Zonder dat er in het openbaar iets van blijkt, wordt deze strijd nu reeds drie ne- ken gevoerd. Do arbeiders blijven rusüg thuis afwachtende 'of de directie nog van houding veranderen zal. Schietoefeningen Tan hel fort Yiuulderi, 8de district. Volgens medcdeeling van den minister van oorlog zal op 10 December a.s. en zoo rioodig de volgende dagen dier week, een schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaHber, (24 c.M.), waarbij on veilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 AL van het fort en begrensd aan de Gostzijdo door een lijn vanaf het fort in de ware richting Koord- en aan de Zuid zijde door bet. Koorderhoofd eu een lijn in de ware richting WZW van het uiteinde daarvan. Do Oostelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek' als top- loeken. Nadere bijzonderheden vermelden de aan plakbiljetten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dinsdag 9 December 1913 des namiddags 2 uur. Voorzitter do Burgemeester, de heer AI. L. Ilonnerluge Greto. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig met kennisgeving de Wethouder Goslinga en de heeren D. Ris en J. AI. v. d. Schalk. De notulen van de vergadering van 28 Oc tober j.l. Worden vastgesteld, die van 29 October, 18 November en 4 December worden Voor vaststelling verdaagd. Door den heer Dinkolaar wordt ver lof gevraagd aan het eind van do agenda een vraag te mogen stellen met betrekking tot het armbestuur. (Door den heer Sch ©ff er in zake het gas. •Aan beiden wordt toegestaan hun vragen to stellen. Akxledeolingen. De Voorzitter deelt mode, daL sedert do vorige opgaaf bij B. en W. is ingekomen: Van God. Staten het bericht van ontvangst van do verordening tot wijziging! van dio op het rijden, i Idem bericht van goedkeuring en ont vangst van do verordening' to wijziging van art. 37 dor verordening op do particuliere Ranken van leening. Idom oen schrijven ten geleide van tie op 1 December j.l, gocdgekeuido gemoentó- bcgroolingj voor 1914. Deze medödoölüigcn worden allo voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W>.: Wijzigingen dor Gomoontebegrooting, dienst 1913. a. Ontwerp besluit (model C) tot een bedrag van f750. b. Idem tot oen bedrag van f 12.500. Worden goedgekeurd. a Van hot Bondsbcstuur van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Aler- euritis" verzoek', om art. 4 der verordening op het Werkloozenfonds te schrappen, of do bepaling in dozen zin to wijzigen, dat do toelating van landelijke Bonden, met centraal georganiseerde Verkloosheidfond- scn, niet bemoeilijkt worden. In banden van B. en IV. om advies'. Van J. J. Rozendal, bericht, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan school G onder dankbetuiging aanneemt. Kennisgeving. Van do Gomeeaitejwterkliejdon-vitoonigingl „Ons Belang", Verzoek, om de pensioenbij dragen niet hooger te stollen, dan door B. en W. is Voorgesteld. Hierop zal mede gelet warden bijj ,de be handeling van bet betrokken voorste1- Van J. Schuurmans, dankbetuiging voor zijn benoeming tot hoofd aan school Kennisgeving, Van den secretaris van den Armenraad schrijven, waarbij ter goedkeuring worden aangeboden do begrootingen voor den Ar menraad, dienst 19131914. In hamden van de Commissie voor do Fi nanciën en do Belastingen voor advies. De heer v. d. Schalk komt ter verga dering. (Aan de orde is: Voortzetting van de behandeling van de Voorstellen tot het treffen van een rege ling, in verband met de pensioenwetten1 Voor de gemeente ambtenaren 1913. De vergadering duurt voort. Yolksbaöhuis. in de week van 30 Nov.—6 Dec. 1913 -werden genomen 350 baden. Kuidbaden 47 Kuipbaden 43 Regen 23 Regen 254 5 ets. kinder 43 AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. 9 Dec. Lokaal Doeie, 81/2 uur. Vergadering Oud-Kaderbond. 9 en 12 Dec. Groote Schouwburg, 8 uur. De vrouw van 40 jaar. Gevolgd door De opten deur, 10 Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italiana. II Barbière di Siviglia. 10 Dec. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Kon. Vereen. Het. Ned. Toon. De eer van bet land. 11 Groote Schouwburg, 8 uur. N. V. Het Tooneel Royaards. Oedipus. 12 Deo. VerkooplokaaL 8 uur. Alg. Ned. Typografenbond Afd. Schiedam. Sprekers: P. de Bruin en F. Van der Wal. 14 Dec. Odéon, 8 uur. Gr. nation, wed strijd in Komische Voordrachten. 17 Ded. Odeon 8 uur. N. V. Toon. (ver een. Heyermans. Allerzielen. Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus door belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermallelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Kerk en School. Nkd. Her?. Keus. Alet ingang van 1 Januari is aan den heer Th. J. H. Israël eervol ontslag ver leend als hulpprediker bij te gemeentd Driebergen. Bedankt voor hot beroep te Groot Schermer ds. A. H. AYefeys Bettink te Veld hoven. 1 •Botoepon to Stcdum (voor do 2do maal) ds. D. A, v. d. Bosch ie Nieuv- Vennep; te Oostwoud (N.{H) ds. J. II. C. Kater te Oudshoom (niet te Ooster woud in Ovorijsol). 1 Aangenomen het beroep te Zeddam de heer D. Colenbrander, cand. to Abbe- kerk. Remonstrantsciie Broederschap A a n g e n 0 m e n het beroep te Dordrecht do heer G. J. Sirks, proponent te Doesburg. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen hot beroep te Lopper- sum ds. L. G. Holtz to Scbagerbrug. Beroepen te Terhorne ds. W. A. Banga to Broek op Langondijk. Hooger Onderwijs, Universiteit te Utrecht. Bevorderd cum laudo in de rechtswetenschap op proef schrift „Het openbaar aanbod", de heer 7, J. Polderman, gcb. te Sint-Annaland. Te Arnsterdag zijn bevorderd tot arts de hoeren C. Bonne, géboren te Upenda.ni; (H. Heringa, geboren in Den Haag; L. W. Alaosscns, geboren lo Socrabayn, en moj. A. Schoondormark', geboren to Leidon. Bijbeltcntoonstelling. Er is een -commissie samengesteld,, Tl te do zorg zal op zicsh' nemen voor do goede uitvoering van do plannen betreffende: de Bijholtontoonstelling dio tor gelegenheid van liot eeuwfeest van hot Nedorlandsoh Bijbel- gouootscihiap zal worden gehouden. Deze commissie bestaat uit do hoerendr. Joh. C. Breon, ftdjunat-aroliivaris van Amster dam; dr. C. P. Burger, bibliothecaris der univorsiteLls-bibliotlicokj -mr- Ch. Ensche dé en Zoon to ,Ifaariem; prof. dr. W. J. Kiiller, Hooglceraar to Amsterdam, prof dr. S, G. do tVk'ies, Kooglcoraar te Lei den. De commissie werkt onder voorzitter schap van prof. dr. II. J- El horst. Do ten toons tolling waarvoor men enkele zalen van het Stedelijk Aluseum te Amster dam heeft aangevraagd, belooft een zeer belangwekkend -onderdeel van do feestvie ring te worden. Alen hoopt voor 'dit doel, behalve de vrij uitgebreide verzameling van het Genootsdliap, ook nog vele merkwaar dige exemplaren van elders te ontvangen Sport. Schaken. Alen schrijft aan het Hbl. Zondagmiddag is to Amsterdam overle den de heer Willem Aluntjowerf, een man bekend bij alle schakers in Nederland en zelfs daarbuiten. Jarenlang wijdde hij zijn beste Krachten aan dit spel en al kan hij niet tot de grootmeesters gerekend worden, toch zijn er weinigen, die zooveel gedaan hebben om het spel meer algemeen bekend to maken. Zijn heengaan veroorzaakt een leegte, die niet licht aangevuld zal worden. In de volgende maand zou hij 50 jaar geworden zijn. Kunst en Wetenschap. De vonllijn. Alen schrijft ons: De lijn, die de mannen van de weten schap, welke zich met do studie van de verschijnselen in onzen dampkring bezig houden, trekken in hun verbeelding over alle plaatsen, waar do thermometer op het vriespunt staat, heet de vorstlijn. Men kan dus z'cggen, dat do vorst! ijn de grens vormt van het gebied, waar vorst hoerschtoverschrijdt men die grens, Aan is men in de „daoi-zöne". Voor ons, weerkundigen, is de vorstlijn oen hoogst belangrijke kromme. "Wij zien hem gewoonlijk het eerst in October, soms al tegen eind September. Maar hij hand haaft zich niet. Een paar maab zien wij slechts de vorstlijn. Eerst na half Novem ber blijft do vorstlinie, d. w. z. Europa is dan niet meer vorstvrij. Meest arriveert de vorstlijn vanuit het O-oston, soms zélfs vanuit het Zuid-Oosten. [Waait er bij ons dan een Oostenwind,, dan worden die koude temperaturen naar ons land overgewaaid. Slaat de wind een paar dagen uit den Oosthoek door, dan overschrijdt de vorstlijn eindelooze gren zen, d. w. z. het begint ook in ons land te vriezen. Nadert de vorstlijn uit het Noord-Oosten, dan kunnen wij in het algemeen ook in ons land vorst verwachten, dikwijls vorst van beteekenis. Arriveert do vors tl ijn uit het Noorden, dan zal de linie slechts zel den ons land passeoren; in liet algemeen blijft het vorstgebied dan ten Noorden van ons Land liggen. Thans is het in het verre Noord-Westen beginnen te vriezen. Wij zien de vorstlijii zich tusschen IJsland en Schotland krom men en kronkelen, en zélfs- bocht en buigt hij zich tot het Noorden vati Engeland, waar zware sneeuwstormen Ixebben ge woed. 'Ook in ons land bemerken wij de grilligheid van het weer, maar de tem peratuur ligt gélukkig nog een goed eind boven het vriespunt, de vorstlijn is nog niet in onze nabijheid, en dus is het o-ok onmogelijk, dat de sneeuw z<al blijven Mg- ,gen. v. [B'f, Gemengd Nieuws. De onafhankelijkheids feesten te Scheve- ningen. H. M. do Koningin en Z. K. H, de Prins kwamen gisteravond tegen halizes per auto te Scheveningen ter bezichtiging van rhet versierdo en op tal van plaatsen schitte rend verlachte darpl Het was een waro jubeltocht. In de W.eststraat hield H. AI. stil voor de middel eouwsche poort, waar de koningin een bouquet van rozen met een lieve dank betuiging aannam van hot dochtertje van den secretaris dor feestcommissie van die straat, den heer N. Schelen, die zich daar na tot Tl. AI. richtte met enkele woorden van toewijding namens de bewoners der beide oudste straten van Scbeveningen, II. AI. Aankto voor deze toespraak en voor de toewijding, door liet volk betoond. Alet groote voldoening sprak II, AL over dit bezoek en over de fraaie poort, waar mede de bevolking hulde had gebracht. Do muziek in de Kiosk speelde het Wil helmus", do bevolking juichte II. AI. oor- verdoovend toe en toen nam liet feest in deze straat een aanvang, bestaande in een vroolijke muziekuitvoering. Uit het fantastisch niet oranje Chinc-e- sclie ballons verlichte Smidsslop', reed H. AI, do Keizersstraat in, waar do Koningin voor de poort aan dan ouden weg, waar hot uitvoerend comité voor do feesten ge schaard stond, haar auto deed stilhouden, hot porfier deed openen en dep voorzitter van het comité, den beer Tloogcnraad, deed verzoeken naar voron to treden. II, AI. zei do lot dezen, zich gedrongen' (e gevoelen, Haar hartgrondigen dank uit to s prokon voor do Heffende blijken van aanhankelijkheid der bevolking, niet alleen getoond door dit magnifieke feest, maar- ook door de mooie geestdrift, welke zich ten opzichte van de vorstelijke familiën had geuit. II, AL gaf tc kennen, dat, hetgeen Zij ook vanavond had aanschouwd, van toover- nchlig effect was. Zij verkocht nogmaals den heer Hocgenraad, de bevolking Haar diep gewielde ingenomenheid en dank over to brengen 011 bezegcldo Ilaar woorden door den president do hand tc drukken. Hot enthousiasme, dat hierna zich lucht gaf, is niot te beschrijven. En nadat H. AI. onder het geestdriftig gejuich naar Den Haag reed, uitte zich de geest dor bevolking in oen spontane hulde aan den heer Hoo- igonraad, die door do omstanders in do hooglo word gelild en onder een „lang zal hij leven 1" en eindeloozo hoera's tot nabij zijn woning word gedragen. Op don tocht van H. AI. werd op verschil- lende plaatsen bengaalsch vuur en magne siumlicht afgestoken. OnAanks het minder gunstige (regenach tige) weder, had de uitvoering van koraal- muziek in do Prins Willemstraat, onder be geleiding van het mnziekgozeschap „Excel sior", met goed gevolg plaats gehad. Er was een overgroot» geestdriftige menigte op de been on er heerschte een prettige feestelijke stemming. Gezongen werden het „Wilhelmus", Psalm 126, het Danklied en Wij leven vrij. Voorts speelde de muziek o. a. nog verschillende marschcn. Do deel- nemen do zangverecnagmgen waren „Loof den Hoer", „Do Lofstom", on „Volharding zij ons dool". liet uitvoerend comité woon de de uitvoering bij iu de Hooge Prins Wil lemstraat. Heden meldt men ons Ondanks slecht, regenachtig weer is do allegorische optocht te Scheveningen goed geslaagd, 't Publiek' was natuurlijk niet zoo talrijk als verwacht werd. Van de praalwagens waren met het oog op den wind de vlaggen neergelaten en me nig vaandeldrager moest zijn vaandel', in 't loudraal wikkelen daar het andei's weg rukt zou worden. Schitterend waren behalve verschillende praalwagens als: de Elf Provinciën, de Koningin des jYiredcs, Neptunus enz. do wagen voorstellende ijsballct met lieve jon ge meisjes en van de verschillende vis- schers- en aanverwante bedrijven. Prins Willem voorafgegaan door Pronk' en diens zoon te paard werden levendig toegejuicht. Vijf muziekkorpsen begeleidden den stoet. Sto.king en boycot. To Zaandam hebbben de stakende werk lieden der grossiersfirma in koloniale wa ren F. 'A. Terwee, tot allo winkeliers een circulaire gericht om goederen dezer firma te weigeren, mot bedreiging anders een boycot over die winkeliers uit te spreken. Tengevolge daarvan hebben enkele winke liers reeds geweigerd goederen te ontj- vangen. Gisteren zijn twee nieuwe .werkwilligen in dienst genomen. („.Tel.") Inval in een speelhol. De politie te Amsterdam Keelt Zaterdag avond een inval gedaan in een speelhuis in de Eerste Jan Steenstraat aldaar. Het was do politie sinds ge-ruimen tijd bekend, dat daar volgens de gewone dob bel- en kaartspelmetli'oden den bezoekers herhaaldelijk aanzienlijke sommen gelds werden afhandig gemaakt. Drie weken go- leden had er iemand nog pL f 6000 „ver loren." Verleden -weck iomand wederom oen bedrag van f600. De vaste bezoekers bovendien handlangers van het huis, zijn voor de politie zoowel als voor de buurt, welbekenden. Aien kent hen nl. onder bijna men pis „de bleeke, de boef" enz. [Waa neer met dobbelsteenea gespeeld werd, dan ging zulks als voorzichtigheidsniaatregel te gen noodeloos gercisclimaken op een tafel met een wollen deken of dik donzig kar pet bekleed terwijl daarbij van tijd tot tijd gebruik weid gemaakt van de dobbelstee- nen welke aan de tegenzijAo van 1 of 2 mot lood waren opgevuld, zoodat de lage cijfers dan boven kwamen. Eveneens werd er bij het „klaverjassen" 011 „mijn en dij-a- spel" met kaarten op listige wijze gefrau deerd. i De inspecteur van Gorkum aan de Stad houderskade heeft toon Zaterdagnacht mot ecnige rechercheurs een inval gedaan. Drie personen, twee mannen en 1 vrouW, exploitanten van het huis, zijn gearres teerd, 1 Drankvrije verkiezing. In een advertentie ia do „N. Venl. Cf." verklaren de drie candidaten voor het lid maatschap der Piot. Staten in het' district Vcnlo, 'dat zij hun verkiezing in geen geval zulten trachten to bevorderen door het! schenken of doen schonken van alcoholi sche dranken en verzoeken zij allen, die hun candidatuur steunen, dit immoreele middel niot te bezigen. |i 1> Verzet tegen de politie. Zondagavond waren meerdere Duitsche arbeiders, dio werkzaam zijn aan, do ver sterking van de spoorbrug bij Culcmborg, bezig in die gemeente ordeverstoringen to. verwekken, Do politie arresteerde oén hun ner, en deze arrestant werd later door een aantal zijner Duitsche medearbeiders, dio daartoe het politiebureau binnendrongen, ontzet, waarbij de aanwezige politiebeambte werd misliandold met een wapenstok, waar- mode hij zoodanig op hot hoofd werd gesla,- 1ste Klasse 2de Klasse

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2