EEREBAANTJES. STADSNIEUWS. Knust en Wetensehap- Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hkrv. Kerk, Sport. Luchtvaart. 4 flen met dit alles,- stórmden do plunderaars daarna weder ons lrais binnen en. bedreig den ons mot don dood, ook mijn ochtge- nooto Lady Emilia Salomon Tetel, die slechts 8 dagen te voren eon bind hot le ven had geschonken, on die zich dus in een gevaarlijken toestand bevond. Niettegenstaande de overheden alles wis ten, werd er geen enkele maatregel geno men door "hen, die belast waren met de handhaving dor orde ter waarborging van de burgers, vooral de van oen bevriend land. Do plunderaars werden nooit bestralt. Mijn beste en kostbaarste rij- en trekdieren weTden aan de gouvemements partijgangers gegeven logen mijn wil, daar ik Ze aan nie mand verkocht heb en nog nimmer is mij de waarde betaald. Evenzoo gebeurde het met vele der ge plunderde zaken die door do regcering ver kocht wörden, wetende dat zij aan vreem delingen toebehoorden, zonder hun de waar- da te betalen of de zaken te willen terug geven. Door bovengemelde plundering verlies ik meer dan zestig duizend dollars en daar de Tcgeering van Nicaragua nu allerlei zWa- ,r „heden in den weg legt om mijn request voor schadevergoeding niet am te nemen heb ik mij tot Z.E.xc. den Minister van Buitenlandschc Zaken in Den Haag gewend, hem verdoekend deze Zaak ter hand te ne men,- om de regeering van Nicaragua te verplichten, mij al het verlorene te vergoe den,- zooals zij zich reeds gedwongen heeft gezien met andere vreemdelingen te doen. Daar er tot nu toe niets door de Haag- sche regeering voor mij is gedaan doe ik een beroep op uwe hulp door openbaar heid te geven aan mijn klachten. Do Fransche,- Engelsche, Duits che, Itali- aansehe en Sp-aansche consuls hebben reeds door hunne energie en de uitdrukkelijke orders,- die zij hadden, een complete vergoeding verkregen voor de door- hun landgenooten geleden schaden. Zelfs de Belgen, de Turken en de ArmeniërsAl leen de Hollanders niet. Onze marine. Het pantserschip „Holland'", op terug reis uit O.-I., wordt morgen te Nieuwediep verwacht. Personalia, Dr. Tan Iterson, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, wordt regoeringsvertogenwoordiger op liet Rubber congres met tentoonstelling, in 191-4 te Batavja te houden. Tweede Kamer. ,'Als de Tweede Kamer vóór Kerstmis niet met het begrootingswerk gereed komt, bestaat het plan den Oden Januari a.s. weer bijeen te komen tot voortzetting der behandeling. Het Kabinet - Cort van dor Linden. Nu onkelen der leden van 't nieuwe mi nisterie 'in de Kamer bun standpunt hebben ontwikkeld en ook de Kabinets-formateur zelf aan het woord is geweest om het stand punt van hot Kabinet uiteen te Zetten, wijdt, „het „Hbld." daaraan een beschouwing. Het blad Zegt: „Het Kabinet-Cort van der Linden heeft zich, in Troonrede, Memorie van Ant woord en Ministerrede, thans vrijwel ten voeten uit geteekend. Het blijkt te zijn: een vrijzinnig, maar zelfstandig-vrijzinnig Kabinet, dat zich het Algemeen Kiesrecht tot hoofd- en einddoel stelt (na do berei king daarvan acht het zijn taak volbracht) en dat inmiddels eenlge groote belangen van zeer verschil lenden aard en ooi-sprong de ouderdomsverzorging, de "financiën, de de fensie en de oplossing fier onderwijs-kves- tie, wil aanpakken. Het onderscheid tus- sehen zulk een Kabinet en een concentratie- ministerie blijft, schoon wel aanwijsbaar, altijd nog vrij subtiel. Want bet is nu eenmaal niet te loochenen dat de twee hoofdpunten van het Regeeringsprogram en van het Concentratieprogram nagenoeg sa menvallen. Maar de Zelfstandigheid van hot Kabinet schijnt ons dan ook minder te lig gen in den omvang ervan, dan wol in de levendigdheid van haar besef bij de Regce ring. Zichzelf to voelen kan een element wezen van zichzelf te zijn. Partijgeest was den minbterieeton spre ker van heden zeker zoer verre. De politiek, waarvan deZe premier de leiding heeft, zal stellig Zeer hooge politiek zijn in den hesten zin. En ook in dien zin kon de heer Cort van der Linden terecht hesluiten: „Als dit Ka binet eenmaal zijn Ave Caesar zeggen zal, dan zal het wezen niet tot eene partij, maar tot heel het Land". Ifct was een waardig en kalm-krachtig slot van oen rede die van 't begin tot het einde getuigde van waardigheid en kalme Kracht. Draadlooze telegrafie, De Voreeniging voor Weer- en Sterren kunde, to 's-Gravonhago vergaderd, heeft bij motie de wonschelijkheid en het nut uitgesproken van populariseering der draad- loozo tclografio h. t.en te kennen ge geven, dat wettelijke bepalingen te din op zichte zoo min mogelijk bezwarend moeten zijn, vooral wat betreft de ontvangstations. Pensioen gemconteamblenaron. Bij algomeenen maatregel van bestuur, bedoeld in de Pensioenwet van de gemeente ambtenaren 1913, is o. a. liet volgende bepaald Do gemeentebetrekkingen, waaraan uit zicht op pensioen op 55-jarigon leeftijd is verbonden, zijn de volgende: agent van politie, veldwachter, nachtwaker,- comman dant van en brandmeester van 'n brand wacht of xraandraaier bij een beroepsbrand weer, liavenloods, wegwerker, sin ui (.maker, machinist en stoker hij ceaigen tak van dienst, ontsmetter en helper bij een onlsmet- tiugsdiensl, scheikundige, bacterioloog, vroedvrouw, verpleger in een ziekenhuis, of in een krankzinnigengesticht, ambtenaar voor den dienst van kantoren en lijnen van een gemeentelijken telefoondienst. Onder agenten van politie worden ook verstaan brigadiers of brigadiers-titulair. De geneeskundigen, belast met een on derzoek naar den gezondheidstoestand van een gemeente ambtenaar, genieten afs ho- noranum voor een onderzoek hoogstens vijf gulden of is de betrokkene een specia list voor een onderdeel der geneeskunde, ten hoogste tien gulden, terwijl lnm reis- en veïblijfkosten worden vergoed. De pensioenen van ten hoogste f (500 worden in maandelijkse he, 'die van meer dan f 600 in driemanndelijksahe termijnen betaald. Ondejaarsavoud. Do Internationale Vereenigiug van hotel- en koffiehpisbedienden in Nederland hoeft in een in den afgeloopcn nacht gehouden vergadering bij motie een bcioep gedaan op do medewerking van patioons en publiek, ten einde do geëmployeerden in staat te stollen den Oudejaarsavond in hun eigen kring door te brengen. Locomotief-personeel. Men meldt ons uit Den Haag: Door de hoofdbesturen der locomotief-personeel- v oreenigingen „Eendracht maakt Macht" cn do Gemeenschap'" is op Zondag 14 Decem ber een demonstratieve vergadering uitge schreven, waar door, verschillende spre kers het wooTd zal worden gevoerd over de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegper soneel bij de II. IJ. S. M. en de S.S. Deze vergadering wordt in Den Haag gehouden. Door Burmegeester en Wethouders is, weder voor den tijd van drie jaren, het recht van afslag een de visclimarkt alhier toegekend aan den hoer C. Kerssen. Uit de glasindustrie. Onder het .opschrift „een glashlazorssla- king", schrijft de Sehiedamsche correspo- dent aan „Het Tolk" Nadat een der ovens van de Van Do venter's glasfabrieken een. half jaar' had stilgelegen, en intusscihen verbouwd was, waren weer menscJien aangenomen, die Woensdagmorgen aan dien oven aan het werk zouden gaan. Toen zij de fabriek' binnenkwamen, za gen zij een nieuwe loonlijst opgehangen, die veel lager was dan de tot dusver geldende. De arbeiders hadden geen lust om voor de aangegeven loonon te arbeiden en gingen weer heen. Deze staking betreft 16 men- schen. Bovenstaand bericht is niet van eenzij digheid vrij te spreken, al zijn do feiten, die genoemd worden, juist. Terzuimd is echter in dit bericht ook de andere feiten te noemen. Wij zulien dus hier even het bericht van dien correspondent aanvullen. In de eei'ste plaats willen wij opmerken, dat het opschrift reeds onjuist is. Er is geen sprake van een staking. Een staking is slechts mogelijk waar gewerkt wordt. Voor de nieuw ingerichte witglasfabrick is personeel aangenomen, gedeeltelijk men- schen, die reeds vroeger bij deze firma had den gewerkt, gedeeltelijk geheel nieuw pr- soneel. De verbouwing, die de fabriek hooft on dergaan, is van dien aard, dat de produc tie, bij gelijken arbeid in de oude fabriek, aanmerkelijk grooter is. Wol is nu het ta rief voor de loonen verlaagd, maar bij gelij ken arbeid als vroeger, zullen de arbeider eenzelfde weekloon kunnen maken, althans niet daarin noemenswaard achteruitgaan. Aan de arbeiders 'is - medegedeeld, dat de verlaging van het tarief noodzakelijk is met het oog op de loontarieven aan an dere fabrieken, o a. te Leerdam, die do voornaamste concurrent in witglas is. Werd het oude tarief gehandhaafd, dan zou voor het geproduceerde geen afzet to vinden zijn. De arbeiders weigerden op een "lager tarief dan het oude het werk te beginnen. De Directie kon op het hoogere tarief niet zonder verlies laten werken. Hedenmorgen zijn dientengevolge op last der Directie do vuren weer uitgehaald cn zat voorloopig in die fabriek niet gewerkt Worden. Gisteren heeft een 16-jarig meisje bij do politie aangifte gedaan dat, toen haar vader thuis haar moeder met een nies bedreigde en zij zich tusschenlieiden had gesteld, haar vader haar met het mes in ton arm heeft gestoken. AGENDA. Hoden en volgende dagen. Sehiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. 12 Deo. Verkooplokaal. 8 uur. Alg. Ned, Typografenbond Afd. Schiedam, Sprekers: P. de Bruin en F. van der Wal. 12 Deo. Groote Doelezhal, Rotterdam, 8 u. Gemengd koor van „Ons Huis", dir. lij Diamant. Do Schepping. (Ned. Vbrt.). 12 en IC Deo. Groote Schouwburg, 8 u. De vrouw van 40 jaar. Gevolgd door Do open deur. 13 Deo. Lokaal der N. O. G. O. V. Korte Kerkstraat 3. 8 uur. Gezellige sa menkomst, 13 Deo. Groote Schouwburg, 8 uur, Opera Ilaliana. Rigoletto. 14 Dec. Odóon, 8 uur. Gr. nation, wed strijd in Komische Voordrachten. 14 Deo. Tivoii Schouwburg, 8 uur. Ncd. IVereen. Het Tooneel-Royaards. Do vrouw in liet spel. 14 Deo. Groote Schouwburg, 2l/s uur. Erudi- tio Musica. 3e populair namiddag- concert. 14 Deo. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera I tali ana. Cavaleria Rusticana, ge volgd door Pagliacci. 15 Deo. Groote Schouwburg, 8 uur. N. Vu Toon. Vereen Jtoyo. mansBecctlvu.it met muisjes. 17 Deo. Odeon, 7 '/b u, N. V. Toon. ver een. Hoyermans. Beschuit met muisjes. Het Stedelijk Museum aan het Doelepleiu alhier, is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur voor het publiek opengesteld. Den eersten Dinsdag van iedere maand wordt in de Ambachtsschool een openbare les gegeven, die dus C .or belang stellenden kan worden bijgewoond. Van vergaitoringcn, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, op dat wij die in onze agenda kunnen op nemen. Nieuw weekblad. Met Januari zal bij de Maatschappij „Luctor ot Emergo" te Amsterdam verschijnen een nieuw weekblad „Do Pers", dat een weekoverzicht belooft te geven van artikelen van dagbladen. Een kabelspoorweg over de Himalaya, Do Amerikaansche consul Baker bericht in de „Daily Consular and Trade Reports" (Washington), dat Kasjmir, door zijn na tuurlijke ligging afgesloten van de ganscho buitenwereld, in de toekomst toegankelijk zal worden gemaakt. Er bestaan plannen tot den aanleg van een kabelspoonveg met een lengte van 120 K,Mover de afgronden en spleten van het Himalaya-gebergte heen. De kosten van deze transportlijn worden op 3.5 millioen gulden geschat. Reeds heeft men met do voorbereidende werkzaamheden een aanvang gemaakt. Een clectrisch wa terwerk te Rampore moet de noodige drijf kracht leveren. De draden worden bevestigd aan ijzeren „torens" op een afstand van 1000 M. Voorloopig zal do lijn alleen die nen voor het goederenvervoer. Moord uit noodweer. Voor de rechtbank te Breda stond gisteren terecht de 76 jarige arbeider M. Lambregts uit Hoeven, beschuldigd van in den avond van 10 October aldaar, met het oogmerk van zijn zoon Johannes opzettelijk van het leven to berooven, althans zwaar lichame lijk letsel too to brengen, een met schrp geladen geweer op hem af te vuren, op een afstand van omstreeks zes passen, ten gevolge waarvan genoemde Johannes getrof fen werd in do linkerlong cn in den lin keroksel, wat onmiddellijke dood door ver bloeding veroorzaakt heeft. Uit de getuigenverklaringen Blijkt, dat de zoon, een bekend dronkaani, dien nooJlot- tigen avond weer scheldend on dreigend op zijn vader, dien hij meermalen mishan dolde, afkwam. Deze riep in doodsangst de hulp in van de veldwachters Mensing en Loijten, die, na den dronkaard gekalmeerd te hebben, heengingen. Daarna ontstond opnieuw twist en de vadei ging met het geweer to bed liggen. De zoon kwam op hom af en. de oude schoot Johannes neer en bleef kalm in de bedstee. Do moeder was naai' de buren geloopen. Do otf. van justitie achtte den opzet- tolijken doodslag ten vollo bewezen, doch noemde het feit gepleegd op clo grenzen van noodweer. Spreker legde don nadruk op den doodsangst van den ouden man, tot armoo gebracht door het slecht gedrag van don ontaarden zoon, en eisclitc zes maanden gevan genisstraf. Mr. P. Kat uit Bergen op Zoom vroeg onmiddellijke invrijheidsstolling, waartoe de rechtbank geen termen vond. Uitspraak 22 December. („Ildbl.") De malversatiën te Doornspijk. De officier van justitie bij do Zwolsche Roclrib. eischte gisteren tegen den beklaagde N. S. Bambonnef, wegens opzettelijke ge bruikmaking van yalseho geschriften, als waren deze echt en. onvervalscht, waaruit nadeel kon ontstaan voor de gomeente Doornspijk, een. gevangenisstraf van 3 maanden. Elixir d'Anvers. In do zaak van een drietal handelaren in gedistilleerd, die Vervolgd waren we gens het in voorraad hebben van „Elixer d'Anvers" in z.g. reclame- of étalagefleseh- jes, inhoudende minder dan bij de Drank wet bepaalde minimum-maat, liecït de kan- tonrechter te 's-Gravenhago bevolen, dat nog een deskundgo zal worden gehoord en wel in de terechtzitting van 18 dezer. Bei'oopon te Anna Paulowna de heer 0, J. Reiudors, band. te Thesingo (Gr.); to Ilellouw ds. E. Eekh'of to Asten; tc Bakkeveon (Fr,; do heer Jao. Fiot, cand te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Schipluiden do heer W. Fgbcr, cand. te Groningen. Hooger Onderwijs. Universiteit to Utrecht. Bevorderd tot doc tor in do rechtswetenschap op stellingen, do heer F. C. Al Mj. Trilman, gob. to 's-Iïertogenbosch. Universiteit to Amsterdam1. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Anatomisch onderzoek van hersenen, waarin de balkvezels geen Verbinding vor men tusschen do beide hemischeron," de beer J. G. Drossaers, gob. to Teteringen,' en op proefschrift: „De biologische zwanger- schapsreactio volgens Abderhatden," de heer M. E, Goudsmit, geboren te Rotterdam,, en tot doctor in de Nederlandscho ietteren op proefschrift: „Nédcrlandsche nederzet tingen in West-Pruisen gedurende den Pool- schen tijd," rn'ej. F. Szper, geboren te Warschau. i Universiteit to Leiden. Bevorderd tot doc tor in do rechtswetenschap op Stellingen de hoer W. do Clercq, geboren te ltiouw. Doctoraal examen rechten do lieer E. J. M. II. Bolsius. Universiteit to Leiden. Bevorderd tot doc tor in do geneeskunde op proefschrift „Over reti'oflocXoo uteri," moj. E. A. van Teutem, arts, geboren te Semarang. Te Groningen is gisteren bevorderd tot arts do heeren K. Wassenaar, geboren te St. Jacobi Parochie, en P. G. Rinsema, go- boren te Bollingivolde, Voetbal. Uit het programma der Zondag in de Westelijke afdeeling N. V. B. te spelen com petitiewedstrijden: Eerste klasse. Amsterdam: AjaxQuick. Utrecht: U. V. V,—Haarlem. Rotterdam: Sparta—D. F. C. Haag: II. V. V.—V. 0. C. Haarlem: H. F. C.—H. B. S. Tweede klasse. A.Rotterdam: D. V. S.Concordia. GorkuniUnitasAjax (L.), •Haag: D. V. V.—Dordrecht. B.Haag: V. U. C.Alom. Vitrix. Rotterdam. NeptunusS. V. V. R. F. C.—Blauw-Wit. Derde klasse. A. Rotterdam: Groen-WitFortuna. Leonidas Feijenoord. ConoordiaanExcelsior. B.Schiedam: HermesC. V. V. Gouda: OlympiaU. D. 1. Rotterdam: 't NoordenU. S. C. Res. 2e klasse. B. Delft: Coneiordia II—Excelsior II. Rotterdam: Sparta IIIR. F. C. II. Schiedam: S. V. V. II—D. V. V. II, Het woord klinkt minachtend. Ten onrechte. Wij kunnen de eere baantjes niet missen. Financieel zeer zeker piet. Al het werk, dat in eerebaantjes jen in vereenigingen gedaan wordt, heeft geen naam. Men zou zoo tot de meening kunnen komen, dat een paar ambtenaren meer ,dnt werk gemakkelijk af zouden kunnen. Doch afgezien van „het verderfelijke van zulk een ruil, is deze bewering volstrekt onjuist. Er wordt een enorme hoeveelheid werk geleverd in eerehaantjes en in do vereenigingen van algemeen put, die veel al tot deze eerebaantjes leiden. Zooveel, dat het ons wil voorkomen, dat de finan ciën van Nederland en zijn gemeenten to taal in de war zouden zijn indien de dra gors van eerebaantjes pens in staking zou den gaan. Er bestaat in Nederland geen statistiek, die ons eenig beeld zou kunnen geven van het in dezen yorm verichtte werk. Doch als wij bijv. lezen, dat er niet minder clan 13.000 burgers van Bei-lijn in stedelijke eerebaantjes zitten; als wij dan overwogen hoeveel staats-eerebaantjos er zijn en hoe veel werk er nog verricht wordt in de be>- doelde vereenigingen van algemeen nut, dan komen wij tot een hoeveelheid werk, die in doi'daad indrukwekkend is. Nu spreekt 't vanzelf, dat allo arbeid, die aldus verricht wordt, niet even nuttig is, dat er veel tijd verbeuzeld en vermorst wordt en dat niet alle werk dezen mannen even vlug van de hand gaat. Nemen wijl aan, dat er naast die openbare 13.000 eerebaantjes nog eens een paar duizend niot-openbaro zijn van algemeen nut, wier werk voor de stad be slist onmisbaar is. Stellen wij vervolgens, dat, wat die 15.000 eero-ambtenaron doen, zou gedaan kunnen worden door 4000 vaste ambtenaren. En nemen wij aan, dat die 4000 ambtenaren door elkaar 400 mark inkomen zouden moeten hebben, wat ze ker niet te hoog is gerekend, omdat voel van het in eerebaantjes verrichte werk vrij wat ontwikkeling, ervaring en kennis voor opstelt; dan bespaart do stad Berlijn dus alleen door die dragers van eerebaantjes on de daarmee gelijk to stellen burgers per jaar eon rende som van 16.000.000 mark, waarbij dan nog komt hel bedrag aan con tributies, (lat n u do particuliere vereeni gingen toovlooit cn dan grootendools nit do stedelijke schatkist zoude moeten wor- don betaald. 'Dergelijke bedragen zijn zelfs v.oor een groote stad als Berlijn zéér belangrijk. Ér is dus alle roden om aan te nonien dat by ons tc lande, waar hot openbare W® nog zooveel meer ontwikkeld is oil waan men langs tlo eerebaantjes nog zooveel hooger kan klimmen dan in Duitschkmd deze bedragen nog h'ooger zouden zijn en dat wij dus niot te veel zoggen indien wij beweren, dat een staking van do dragers der eerebaantjes op een Cinan.dooie crisis voor ons land zou neerkomen. En toch wij zeiden liet reeds j3 de [innncieele beteekenis van hot feit, dat zooveel werk door eorebaantjes-bckleéders verricht wordt, lang niet 2.00 groot als de beteekenis daarvan voor een normale ont wikkeling van ons volksleven. Hoe groot die beteekenis is, kan ons vooral ook weer een blik op Duitschland loeren, waar in veel gevallen liet bekleeden van oen oerébaan- tje een verplichting is, waarvan de burger zich niet kan afmaken. In veel gevallen, krijgt men in antwoord op zijn bedankje een herhaalde aanmaning. En als men dan geen dougdelijko gronden voor zijn weige ring kan aangeven, kan men 6f van zijn kiesrecht ontheven worden óf men kan ver plicht worden meer belasting te betalen enz., enz. Hot zijn zeker geen benijdcnsSVaardigo toestonden, die zulke maatregelen noodig maken, doch deze toonen in elk geval wel aan hoezeer men er ginds aan hecht, dat de burgers bereid blijven dergelijk werk voor do gemcenscliap op zich te nemen. En dat men daaraan groote waardo hecht,- spreekt vanzblf. Dc burger moet zelf mede besturen, anders komt er een funeste tegen stelling tusschen regeerders cn geregoer- den. Hij moot zijn ervaring uit het dage- Hjkscli loven brengen in kringen, waar men te licht geneigd is den burger te bekijken met do oogen van beroepsambtenaren. Hij moot verhinderen, dat liet bestuur van stad en staat ten slotte komt in han den van beroepspolitici, als in do Vereenig- do Staten van Noord-Amerika veelal het geval is. Er moot dus alles gedaan worden, om het bekleeden van eerebaantjes aan te moe digen. En dat geschiedt niot, integendeel zijn er tegenwoordig allerlei krachten werk zaam dio in tegenovergestelde richting wer ken. Als zoodanig zouden wij in de eerste plaats willen noemen de vooral uit Duitsch- laml naar ons overgewaaide belangenpo- litiek, Alen vraagt in veel gevallen niet meer: „wolk stelsel acht ik hot best voor den staat?" doch „Waarmee voldoe ik het meest aan mijn eigen belang?" Door deze verandering in hot openbare leven gaat de burger in den staat een machine zien om zichzelf zooveel mogelijk tebevoordeelen. la waar een dergelijke beschouwing veld wint; moet de liefhebberij voor eerebaantjes af nemen. Daarbij komt, dat over de menscbon Dat is een voordeel, dat zeker door niemand de geest van critiek moer vaardig wordt,- betreurd zal worden, voorzoover de critiek billijk ©11 ernstig is. Doch hoeveel critiek heeft ook de bekleeder van een oerebaantje to verduren die onbillijk is, waarbij den cri ticus voldoende kennis cn voldoende objecti viteit ontbreekt, waarbij1 de critiek allerlei bijoogmerken beeft, Zeer kernachtig heeft onlangs do hoor Schaper gesciiroven, dat hij niet hel fd&n heeft zich te storen aan do ongemotiveerde critiek van den eersten den besten kwajongen. Men 'zal den heer Scha per z'oker geen ongelijk geven doch indien men nu z'iüke 'critiek kan voorkomen door het eerebaantje heelemaal biet te aanvaar den, kullen velen voor do verzoeking om zoodoende buiten schot 'te blijven 'bezwij ken. Een andere moeilijkheid is, dat er bij allerlei eerebaantjes steeds meer werk ge vraagd wordt en veelal steeds onaangena mer werk. Wanneer men als vertegenwoor diger in raad of Kamer gedwongen wordt steeds te luisteren naar ellenlange redevoe ringen, die meer voor bet publiek dan voor de leden bedoeld zijn, dan begint ook het gemoed van den mensch met het grootst mogelijke verantwoordelijkheidsgevoel vol'te schieten en komt hij allicht tot do vraag1; waarom hij zichzelf straft met zulke mart© l'ingen. En aJs men dan alleen met zich zelf is, als men zich duidoüjk maakt, dat men dat alles doet voor wat ijdelheid, uit liefde tot de zaak en omdat men het zijh pJïc-ht rekent, dan is de kans groot, dat men ton slotte zijn eigen genot en het belang van do eigen z'aak zwaarder laat wegén en zicli terugtrekt. Eindelijk is het optreden van vele ambte naren, vooral' lagere, in het openbaar niet van dien aard, "dat daardoor een betere atmosphoer wordt geschapen voor het ge dijen. van eerebaantjes. En koudoende is hot gevaar groot, dat do afneming van den lust 0111 eerebaantjes te bekleeden, welke afneming iedereen overal kan observeeren, ten slotte! koo- org wordt, dat daarvoor in het geheel' geen geschikte personen meer zullen zijn. to vindon. Gedeeltelijk beginnen wij al in dezen toe stand te -komen. E11 dus schijnt het ons hoog' tijd, dat men deze moeilijkheden eens eerlijk onder het oog ziet en dat mén naar middelen zoekt 0111 deze veelal zoo ten on rechte geminachte werkers, die „maar" eere baantjes bekleeden, voer het gemeene b'est to behouden. Van Bussel. Gistéren «arriveerde op het vliegveld "de „Molenheide" to Gilzc-lljjen deaviatou'r J. va.ii Bussel met het toestel dat hij van den Franschen vlieger Chanteloup heeft «aangekocht. 1 Des middags maakte do héér Yaa Bus-

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2