STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Herh en School. Ned. Hkrv. Kerk. Christ. Geref. Kerk. Sport. Luchtvaart. Rendieren. Uit do Pers. Onze marine. Blijkens Bij het departement van marine ontvangen Bericht is Kr. Ms. panterdek- sehip „Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zeer Ij. F. II. Tnckertnann, 18 de/er te Nieuwediep teruggekeerd. Arbitrage. 1 Keuter seinde gisteren nis Washington aan de Bladen: Kol arbilrageverdrag t.ussohon Nederland en de Verraügde. Staten, is heden golee- kend. Cnrnegie-stlchiing. Bij Kon. hes hi it van 18 dezer i» hem^ind tot lid van het Bestuur der Uaruegu» Mteh- tittg, mr. .1. A. K. baron van /.uvlen van Nijevelt, lid van den gemeenteraad van 's Gravenhage. Burgemeester >au Zaandam. Ket lid van de Tweede Kamer tie heer K. ter Laan, heeft gisteren een onderhoud gehad mei den emnmissanH der Koningin in Noord-Holland, mr. Van Leeuwen, die in kennis was gesteld met tie sollicitatie van den heer Ter Laan naar hel ambt van bur gemeester van Zaandam. Merkenarilkelen. In een te Amsterdam gehouden vergade ring van fabrikanten hui merkenarlikelen, is een vereeniging opgericht, van deze fa brikanten, in den aanvang alleen omvat tende de ehemiseh-pharmaeevtisch-cosineti- schc industrie. Een -10-tal binnen en buiten- landsciie fabrikanten waren, hetzij persoon lijk aanwezig of vertegenwoordigd. liet doel der vereeniging is. het bestrij den van deloyale eoneurren'te en het be vorderen van tie gemeenschappelijke be- langen van industrie on handel. Hot bestuur bestaat uit de heeren A. Koollioven, dr. II. Nanning, C. A. AYolt- inan Elpers, A. A. Bosman en handelsraad Ilelmann uit Keulen. R. K. Middenstands-federatie. Medio Januari zal te Utrecht een ver gadering plaats hebben, om tot overeen stemming te geraken in zake de federatie van alle 11. K. Middenstandsbonden. Naar groo'o waarschijnlijkheid zullen dan alle hewzaren. om tot die federatie, toe ietre den, worden opgelost en zal tot de vorming van een algemeen R. K. Middenstandsbond kunnen worden overgegaan. Aanvnllingsagenda voor de raudsvergaderlng op 28 December 1913. Ibis. Benoeming van twee regenten ooi- bet 8t. Jacobs Gasthuis. D<x>r ïegenten worden aanbevolen1. In de vacature Een der: 1. de heer D. Boddeu», 2. de heer F. 'A. C. Lechner, II, In de vacature-Liezen- Let'g1. de heer AI. van A lansbergen, 2. de heer J. van der .Most. B. en AY. vereenigen zich met deze aan beveling. 4bis. Benoeming van een onderwijzer aan school G (hoofd do heer AL Martens). A'oor- gedragen worden: 1. J. Krabbendam, te Capelle a. d. IJssel, 2. J. \Y, Keemink, te Schelhiinen, 3.' G. H. Koudijs, Ie Utrecht. Te Leiden Is geslaagd voor het voor bereidend examen voor den Nert. Ind. ad- mi nis! r. dienst de heer L. van Ylaardin- gen, van hier. Voor hel te Amsterdam vanwege de vei- ceniging van wiskvmdige atlviseurs bij Ne derlandscho maatschappijen voor levensvur zekering gehouden examen voor het clipio ma van candidaat-actuaris is o.m. geslaagd de heer 1. Dijkshoorn van hier. Bij de op 10 en 11 November j.l. (te 's-Gravenhage gehouden examen voor klerk bij de Departementen van algemeen heatuur is o.m. geslaagd mej. J. E. Mak, van hier. De heer dr. B. de Bruin heeft den Ge meenteraad tegen een. door den Raad na der vast te stellen datum, wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag gevraagd als geneesheer-directeur van het Sta/h-Zie- kenhuis. 1 Ket kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten na 13, is heden aan den ontvanger der directe beladingen ter invord'-ring ter hand gesteld, zoodat ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijn aanslag op den hij de wel be paalden voet te voldoen. fïemeenteraadsstukken. Door B. en AA". is aan den Gemeente raad toegezonden de volgende missiën»; \V atorvoorziening K e t li e 1 en Sp aland. Zooals u bekend js, zijn door ons on derhandelingen gevoerd jnet Burgemeester en Weihouders van de Gemeente Kethel on Spaland pver levering van water aan die Gemeente De Dagelijksche Besturen der lande Ge- meenlen zijn. tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de bepalingen der over eenkomst en hebben geineend dat die moe ten worden vastgelegd in een contract, waarvan het ontwerp U hierbij Ier kennis neming wordt aangeboden. Onder mededeeling dat deze zaak weidia in dun Baad der Gemeente Kethel en Spa- land zal behandeld worden, hebben wij de eer u te .verzoeken, ons te machtigen over eenkomstig het on twerp-contrad de over eenkomst met liet Dageiijksch Bestuur der Gemeente Kethel en Spaland af te sluiten. Annglfte Inschrijving Militie. Do Burgemeester vau Schiedam herinnert bij deze belanghebbenden inzonderheid de in 1895 geboren mannelijke personen, hun vader, moeder, voogd of curator aan hun verplichting tot het doen van aan gifte ter inschrijving voor de Alililie in Januari KIM. De bepalingen dor Militie- wet („Staatsblad" 1912, no. 21) betrek king hebbende op do inschrijving, zijn in den breode op de biljetten vernield. A oor het doen van de aangifte ter in schrijving, die moet plaats hebben lus- schon 1 en 31 Januari as., zal moer be paald gelegenheid worden gegeven in hot gebouw de ,,Sf. Joris Koele" aan het Doe- leplein op Vrijdag 9 Januari 191 t. en Za terdag 10 Januari 191-1, telkens van des voormiddag* 9 lot des middags 12. en van tl<*s namiddags 1 lot -1 uur. Bij de aangifte (er inschrijving beslaat gelegenheid om op le geven do reden van vrijstelling, die de m te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen doen gelden. Een afscheid. Keden heeft ilr. P, A. Ge-ijl, leeraar aan hel Gymnasium alhier, die zijn tegen woordige betrekking verwisselt mei die van redacteur aan do „Nieuwe Rotterdain- sche Courant", te London, afscheid van leerlingen en leeraren genomen. Bij deze gelegenheid werd hein, ter her innering aan de school en als bewijs van waardeering, een cadeau aangeboden. Statlonseniplacemeut. Men seint ons uit Den Kaag: Do Tweede Kamer keurde vandaag goed het ontcigcniugs-ontwerp ten behoeve van uitbreiding van het stationsemphicemont Schiedam van den spoorweg Amsterdam Botterdam. Concert „E v Beethoven". In aansluiting met een vroeger bericht, kan meegedeeld worden, dat op liet con cert van het dilettanten symphonic orkest ,,L, van Bcthoven", als solisten hun mede werking zullen verleunen mevr. Dr. Vera van der Ileijden—de Keer, sopraanzangeres en de heer Willem Wegeriff, cellist bij hef Residentie-orkest. Evenals vorige jaren zal door het Le ger des Hei Is een pot-collecte worden ge houden aan het tramstation en postkan toor, ten einde de armen een Kexstgavo le kunnen verschaffen. Merrouw en Dienstbode. De Uitgeversfirma Venn. v. h. Brooso en Comp. te "Breda zendt ons ter aankondi ging een zeer eigenaardige uitgave van een toelichting op de wet op het Arbeidscon tract en het Dienstbodenvraagstuk. Ket heeft 'tot titel„Mevrouw is een kreng! De meid is een enge! 1 En meneer..,?! De toelichting, die in 76 onderdeden is verdedd en toch niet meer dan 18 pagina's groot is, is geheel op rijm en naai- hot model van de gedichten van den Schoolmeester gemaakt. Als motto is genomen: Zijl verblijd, zoolang ge er zijt, Al sukkelt ge nog zoo met de meid. De inleiding begint aldus: Een meid is tegenwoordig iemand' Die bang is voor niemand Aan mevroArw heeft ze lak En meneer noemt ze 'n bullebak. Als alle wetten zoo werden toegelicht zouden misschien meer met-juristen zich Op dat terrein wagen. Ket is een vroolijke methode en.... duidelijk. Bij de politie is gisteravond aangifte gedaan, dat weder een muntgasmeter, dit maal in een woning aan den Rotterdam- ■u'ben dijk, was opengebroken en 'de in houd daaruit ontvreemd. Proces-verhaal is opgemaakt. Hedenmorgen omstreek» 7 uur kwam een bespannen wage n. die de helling van den Ylaardingerdijk naar de Nieuwe Haven zou afrijden, terecht tegen liet pand 275 aldaar, tengevolge waarvan liet raam verbrijzeld werd. Geveilde en verkochte onroerende goederen* Geveild 19 December. Notaris 11, B. E. Blaisse. Een winkel- en woonhuis met open plaats, te Schiedam, Broersvehl no. 182. groot 399 centiare f 1675. Notaris \Y. A. v. Dolden Dz. Een Woonhuis en. erve me! tuin, te Schiedam aan den Oostsingel no. 57, groot 175 centiaren, f2590. Een winket- en woonhuis met vrije bo venwoning, erve cn open plaats, te Schie dam aan de Kethelsiraat no. 13, groot 40 centiaren f 1750. Een winkel- en woonhuis met vrije bo venwoning, erve cn open plaats, te Schie dam aan de Kcthelstraat no. 17, groot 73 centiaren f1525. Ken woonhuis cn erve fe Schiedam, aan de Kethelsiraat no. 19, groot 29 centiaren. f900. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Keden en volgende avonden Casino, 8 uur. Variété-programma. 19 Dcc. en volgende dagen. Tivoli Schouw burg, 8 uur. Gezelschap-Nap do la Mar. De Damcsadvokaat, gevolgd door De Naakte Waarheid. 19 Dee. Grootc Schouwburg, 8 uur. Do vrouw van 40 jaar. Gevolgd door De open deur. 20 Deo. Lokaal Korte Kerkstraat. .3, 8 uur. N. C. G. 0. V. Gezellige snmen- komst. 20 Dec. Musis Sacrurn, 8 uur. Ned. Vereen, t. Afsch. Alcoh.h. dranken. Fees telijke vergadering. Directeur Ilaagsch Mannenkoor, Ter vervanging van den heer J. A. Pres burg, te Amsterdam, die wegens a.s. ves tiging in het buitenland ontslag nam, is benoemd tot directeur dor liedortafel „Kaagsch Mannenkoor" mei afdeoiing Ge mengd Koor, de lieer A. Orohio de Gastro, le 's-G raven huge, thans dirigent van het Gemengde Koor te Schiedam en vele jaren Concertmeester en dirigent in Duitschland. De y>Gioconda". Uit Milaan wordt geseind dut do kun stenaars aldaar tot den Fransehen gezant te Rome, lïarrère, het verzoek gericht heb ben de „Gioeonda" op don terugweg naar Parijs, gedurende een dag in de oude hoofd stad .van Lomburdije ten toon te stellen op grond, dat de schilder Leonardo da Vinei hel hoofd der Lombanlijsehe schil derschool is. Karrore heeft .het verzoek aan zijn regeering overgebracht. Aten ge looft algemeen dat de Franscho regeering bet verzoek zal inwilligen. De terugkomst van de „Gioeonda" te Parijs zal met bijzondere feestelijkheden gepaard gaan. liet gesc'nl tusschen Delft en Iltjsiuijk. De president van do rechtbank te 's-Gra venhage, AYoensdag in kort geding beslis sende in het bekende geschil tusselien Kolft en Rijswijk, heeft de gemeente Rijswijk ver oordeeld om binnen twee dagen na de lve- teekening van het. vonnis den kabel uit den weg te verwijderen en den weg in den vorigen toestand te herstellen. Alaar de gemeente Delft moet binnen zes weken na, heden de zaak bij den gewonen rechter aanhangig maken. Bij dit vonnis overwoog de president in de eerste plaats omtrent, zijn bevoegdheid, dat Delft belang had in het spoedig doen ophouden van de door Rijswijk gepleegde stoornis, ,al ware het alleen met het oog op het druk verkeer van dien weg, waar over Delft het beheer voert. Dat het bezit van dien weg bij Delft is, is suminierlijk voldoende aangetoond o.a. door de tol op dien weg, welke door Delft wordt ver pacht, het feit dat Delft aan derden herhaal (lelijk vergunning heeft verleend van den weg gebruik te maken en dat Delft op den legger der wegen als eigenaar van den weg staat vermeld. Ket beroep van Rijswijk op Ket buiten den handel zijn van dien weg gaat niet op, daar noch in art. 593 R. \Y., noch elders is aangegeven, welke zaken al of niet bui ten den handel zijn en do omstandigheid, dal iels strekt ten algemeenen nutte, sluit nog niet uit een daarop gevestigd bezitrecht, zij het dan dat dit recht in meer of min dere inate is beperkt. De bewering van Rijswijk, dat al is Delft eigenaar van den weg zij, Rijswijk, krach tens haar verordening van Nov. 1912 be voegd is om ook zonder vergunning van Delft de bewuste kabels in den weg te leggen, achtte de president onjuist, omdat liet minst genomen man twijfel onderhevig is, of bij gemeenteverordening het eigendom of bezitrecht aan zoodanige beperkingen kan worden onderworpen, dat daardoor liet gebruik van de zaak voor dien eigenaar* of bezitter althans ten deele zou ophouden te bestaan. Nu Rijswijk heeft verklaard, dat het op houden met het leggen der kabel» zijn gromt vindl in de ontbreking der beaoodigde ka bels, is le verwachten, dat, wanneer die kabels zijn aangekomen, Rijswijk verder zal voortgaan met ze te leggen; daarom is haar bewering, dat de weg reeds weer is in den vorigen toestand, vau geen ge wicht ten aanzien van de vordering van Delft tot herstel van den vorigen toestand; en dat Rijswijk om te kunnen voldoen aan de door Delft gevraagde verourcleeling tot opbreking van de kabel» noodig zou heb ben de toestemming van God Sinten tot op breking van den weg, staat de executie van die veroordeeling niet in den weg, daar de nxecude van een vonnis van den burger lijken rechter niet afhangt van, een toe stemming van een administratieve autori teit. Een incident. Tijdens do zitting van gisteren der Arr.- Reehthank te Breda, toen de 19-jarige J. R. en haar 20-jarige zuster Maria, beiden zon der beroep', wonende te Gastel (N,-Br.), be volen werden to gaan zitten op de plaats bestemd voor de beklaagden, weigerden zij hardnekkig op grond, dat haar vador het haar beslist verboden had. Atet nadruk wee» de president, mr. \V. P. A. Kollegers, haar op de ver-strekkende gevolgen barer ongehoorzaamheid (verwijdering uit de zaal met gevolg hiervan beletting van het voor dragen harer belangen). Toen bij de Nvifige- ring werd volhard, begaf de 'Rechtbank zich in de raadkamer, teruggekeerd, wees de president haar nogmaals op het nadeel, dat zij zich zelf zouden toebrengen cn gaf, toen de beklaagden bleven weigeren to gaan zitten, den marechaussee bevel haar weg te brengen. Wegens smaad tegen den onbezoldigden Rijksveldwachter A. Th. te Gastel, werden beiden veroordeeld tot f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De beklaagden, wéder bin nengeleid, antwoordden beiden aan den pre sident op diens gebruikelijke vraag „Mijn heer de rechter, ik neem niets aan". Elixer d'Anvers. In de zaak van dc houders van vergun ningen voor don verkoop van sterken drank elders dan ter plaatse, die bekeurd zijn wegens het in voorraad heNbon van fles jes met Elixer d'Anvers, dio een mindere hoeveelheid invhouden dan vergunninghou ders geoorloofd is in verband met do hun verleende vergunning, heeft de kantonrech ter le 's-G raven huge gisteren oen tweeledig onderzoek opgedragen aan den scheikun dige, dr. van de Wal aldaar, Deze zal in de eerste*p'aals den kanton rechter helihon voor to lichten omtrent de vraag of Elixer d'Anvers gebruikt wordt als zelfstandig likeur, dan wel moei be schouwd worden ais een elixer of bitter, dal slechts gebruikt wordt na vermenging met anderen sterken drank. In de tweede plaats is hem opgedragen ■een analyse van bet vocht /.elf: samen stelling, alcoholgehalte, enz. In de jftintg van 30 December e. k. zal de zaak verder worden behandeld.. Beroepen to Kolhorn (N.-il.) de heer II. J. 1). R. 'Iheesing, cand. to Rotterdam. Bedankt voor het beroep te Leerbroek (toez.) ds. K, van As, te Moercapolle; te A'ierpolders de beer P. Glas, cand. te Leiden. Beroepen te Steen wijk'ds. llilbersma to Drachten. Geref. Kerken. B e rooyve p tja, Nieuw-Leusen, ds. Jt. E. AYcsterhnis te Gramsbergen; to Oos terend de heer A. M. Boeyenga, cand. to Arneimuden; te Ouddorp de heer J. Waterink, eandidaat te Schoonoord (Dr.). Hoooer Onderwijs. Universiteit te Utrecht. Bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap op proefschrift „De rechtstoestand van het natuurlijke kind," mej. E. f'. Simons, 'geb. te Amster dam; en tot doctor in de staats we ten schap op stellingen de heer J. AY. AYurf- hain. geb. te Yelp (Gelderland). Universiteit te Utrecht. Doctoraal examen rechiswetenseliap, de heer J. de Lange. Doctoraal examen scheikunde de heer A. J- Bijl. Universiteit van Amsterdam. Bevorderd tot arts de hoeren AV. Beyermnn, geboren te Leiden; P. C. Oleyndert, geboren te Nieuwendam; F. Grabijn, geboren tc Kaar- lom J. E. Polak, geboren te Paramaribo en K. C. A. Valken, geboren te Haarlem Universiteit te Leiden. Examen voor den Indischcn rechterlijken dienst: do heermr. J. J. Tichelaar. Universiteit to Leiden. Bevorderd tot doc tor in de rechts wetenschap 0(1' stellingen, de heer AY. F. Röell, geboren te 's-Graven hage. Universiteit te Leiden. Bevorderd tolt doctor in de rechtswetenschap op proef schrift: „De invloed van de echtscheiding op de ouderlijke macht", mej, C. AL I,. C. Afeyer, geboren te Amsterdam. Aan de universiteit te Groningen is be vorderd tot arts do heer P. J. Stigter, gebj. te Deventer. Voetbal. I Een merkwaardig elfital. In alle Engelsehe bladen kan men den oproep vinden van het merkwaardigste elf 'tal, dat ouit en bal geschopt, of een goal gemaakt heelt. De elf broeders Charles worih zijn echte football-exports. De oud »te is een „Teuzen"-baek, er js een uit muntend keeper bij, en de overige slaan hun broers flink bij. Dit goed getrainde elftal zoekt een waardige tegenpartij, even eens elf „echte" broers, die geneigd zijn, het bewijs van bun bloedverwantschap te toonen. De familiehand tusschen de stel lers van den oproep mag ook -worden on derzocht Ook Olieslagers. 'Ket heeft ons reeds lang verbaasd, dat Olieslagers niet onder de kopjesduikelaars behoorde. Thans heeft hij het beproefd en het is hem gelukt. Aan de ,,N.' R, Ct." seinde hij gisteren uit Buc, dat hij op het vliegveld van Blériot zesmaal heeft kopje geduikeld. De rij kopjesduikelaars breidt zich steeds uit. Thans heeft op het vliegveld van Far man te Buc| de vlieger Bill niet oen Farnmn-tweedekker het 'kunststuk uitge voerd en later zelfs een passagier mee genomen. Ook hier is dus Pégoud niet moer eenig in zijn soort. i De lezer verwacht wellicht een reisbe schrijving in het hooge Noorden of denkt hoogstens aan een pleidooi voor de afschaf- ling van het verbod van wedden op hard draverijen. Aan geen van beide zaken denkon wij AVij willen pnzon lezers in allen ornst de vraag voorleggen of wijdit vee ook met voordeel in Nederland zouden kunnen invoeren. AVij zijn ons bewust, dat enkelen groolo oogen zullen opzetten, dat enkelen, zeer toegankelijk voor nieuwe denkbeelden, rnel- ecn naar de boot willen loopen om ren dieren te gaan halen, terwijl de grooto meerderheid de schouders zal ophalen. AVij willen zeker geen bewondering voor doze onberedeneerde enthousiasten vragen. Alaar wij willen toch' ook waarschuwen voor die deskundige schouderophalers. Dat zjjn voor ons vaderland gevaarlijke elemen ten. AVij kennen den jabroer als een Wei nig aantrekkelijk type. Doch de neonbroer wordt niet voldoende op zijn juiste (lage) waarde goschat. Dat is de man, die de roep van bekwaamheid inicht te Verkrijgen, door zijn dieper inzicht, hetwelk hom' al lijd da delijk, als er een nieuw plan kom!,' neon doel zeggen. Do andere denken dan hij weet er moer van, hij heeft dieper nagedacht hij heeft moer levenservaring, hij is dus de bolleboos. Van dezo kwakzalverij der neenzeggers zouden wij onze niet vooral tot Iriscli-iniliafief en lot durf geneigdeland- gennoten wel willen verlossen. AYanl zij doen veel kwaad. Eu zij krijgen veelal gelijk, omdat zij vele troel kaaiden in ban- den hebben, In de eerste plaats bobben zij do mooie kleur van bol conservatisme dal er buiten de politiek in zoo heel veel Nederlanders zit. Zij speen loeren op de iner. tie, een speculatie, die altijd maar spo- ciaal in Nederland veel opgaat. En clan werken zij veelal niet met argumenten doch met beweringen als: dat' is niets voor onzen boer, dat gaat overaL maar niet b'ij ons, dal kan nu, eon theoreticus woj zeggen, maar de praktijk loert anders. En dan komen er allerlei bezwaren, dio zeer suggestief werken, omdat zij uit do piaklijk schijnen voort lo .vloeien. Na (lus gewaarschuwd le hebben yoor deze kwakzalvers, herhalen wij de vraag: Kan het rendier ook' met voordeel bi) ons te lande worden ingevoerd? In Jutland, in Denemarken, moet dat geschied zijn en eveneens op Röm, een eilandje nabij de Slecswijksche kust. De correspondent te Christiania van de „Nieuwe Rotlerdamsche Courant", die dit vertelt, stelt de bevestigende beantwoor ding van dezo vraag afhankelijk van het antwoord op deze andere: Groeit in Neder- land Cladonia rangifcrina, een heidn-mos, waarmede dc rendieren zich voeden? Dio vraag kunnen wij bevestigend be antwoorden: dat mos groeit ook ten on zen!, En waar dit hot geval is, komt in do tweede plaats de vraag, of er nu heide velden zijn, welke als rendienveidon mot voordeel zouden kunnen worden geëxploi teerd. liet beest beeft aan een, halve lieo taar dorre heide genoeg en gedijt eigenlijk op onze breedte beter dan in Lapland, Zooals men weet is het rendier een won- der van nuttigheid; het is paard en koe tegelijk en schijnt als koe uitstekend melk, speciaal voor zwakke menschen, en sma kelijk en gezond v lues cl i te hebben. Nu is men gewend liet rendier als buur man van de ijsberen te beschouwen en wordt er dus veelal betoogd, dat het ten slotte hier niet thuis hoort. Doch primo zijn de ervaringen in Jut land en Röm anders. En dan schijnt het vast te staan, dat de rendieren hier veel eeuwen geleden inhei: rnseh zijn geweest en eerst geleidelijk weg naar het Noorden zijn gedrongen. Alen zou dus niets doen Ran hen weer naar hun oorspronkelijke ver blijfplaats terugbrengen. Is bovenstaande juist, dan ligt het in derdaad voor de hand, dat speciaal voor zeer kleine boertje» op"cle heide rendie ren de aangewezen koeien zouden zijn en dan zou men, door spoedig een flinke ren-" dierenfokken) op te richten, hier belang rijke maatregelen met een sociaal-agrarisch' karakter kunnen nemen". YMij kunnen de zaak van onze schrijf tafel af natuurlijk niet beoot'declen. Doch' waar bewezen schijnt, dat in Röm (door toedoen van den dominee) en in Jutland (door don journalist Joh. Bech, directeur van liet .Tydsk Rennvis-solskap, nabij Ari- borg) dc zaak goede resultaten heeft opge leverd, daar is hol, dunkt ons, in elk ge val (le moeite waard ginds eens te infor- meeion en op grond van die informaties eens na te gaan ot wij niet goed zouden doen met in Nederland het gegeven voos beeld zoo spoedig mogelijk te volgen. Wij drukken op dat „zoo spoedig mo gelijk", (Omdat wij de tegenwerping ver wachten, dat dertig jaar geleden deze zaak van jioel voel meer beteekenis zou zijn geweest dan nu. En wij willen allerminst volhouden, dat het nu niet te laat is. Ook dat behoort men zoor zeker te onderzoe ken. Doch als dat onderzoek eenmaal is afgeloopen, dan hopen wij dat men komt men tot de conclusie, dat deze ver andering ook voor Nederland in vele go- vallen aanbeveling verdient do zaak spoedig aanpakt en vooral spoedig overgaat tot dc inrichting van een rendierenfokkerij, AA'ant natuurlijk zal or nog geruime tijd over heen gaan voordat men voldoende fokmate- riaal heeft en do zaak dan zoo- heeft inge richt, dat men de kleine heiboertjes do beesten zal kimnen gaan leveren. De bovengenoemde heer Joh. Bech is er al 20 jaar mee bezig en is eerst nu; zoo ver, dat de kleine man in Jutlandj do zaak begint te vertrouwen. Eerst dezer dagen is voor rekening van een Hamburg- schcn Deen een treinlading van 400 ren dieren van Dronthcim naar de fokkerij in Jutland verlrokken. Aten begrijpt, dat liet bij ons te landa dus o-ok niet van vandaag op morgen zal gaan en dat dus, wie belang stelt in dezo zaak, dadelijk krachtig de hand aan den ploeg zal mogen slaan, om vermoedelijk over verscheidene jaren eerst een resul taat to zullen bereiken. Alaar wie zal de zaak nu eerst in studio nemen Niet opdringen. Naar aanleiding van hot plannetje van de Standaard om minimum-eischen te stel len in zake do onderwijskwestie schrijft dc Tijd: i „In de rochtschc pers wordt er op aan gedrongen, dat de coalitio-genooten zekero •minimnm-cischen zouden formuleeren als basis van onderhandeling, nu men onzer- 'zijde ter commissie opgaat,

Schiedamsche Courant | 1913 | | pagina 2