EMSEfi ZOUT Laatste Nieuws. VL A A RDINGEN*, 17 Jan Op Maandag a.s. zal vanwege de Vlaard IJsclub oen hardrijderij worden gehouden op de korte baan en op Woensdag 21 Jan a.s. een schoonrijderij Verschillende geldsommen, medailles en kunstvoorwerpen zijn als prij zen disponibel gesteld STADSNIEUWS, Bij Kon. besluit van 15 dezex is aan den reserve-officier van gezondheid der 2de kl dr. P. H. van Roojen vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de orde- teekenen van de St Sawa-orde der 4Je kl. en tot het dragen van het Roede Kruis, hem onderscheidenlijk door Z AI den Ko ning van Servië en door de Servischs Ver •eeniging van het Roode Kruis geschon ken. Vlet ingang van 1 Maart, is de bmmV.- 2e klasse hij 's rijks belastingen J. Abrn- hamse verplaatst van Krabbendijï:© naar Schiedam. In do godsdienstoefening der aid. Schie dam van den Neder). Protestantenbond zal morgen als spreker optreden de heer A. Af A. Reijnders, Remonstrant predikant te Am sterdam. „Polyhymnia". Kaar ons medegedeeld werd, zou op het concert, door „Polyhymnia" op Woens dag 21 Jan. a,s., in Odéon te geven, het Haags eb Conservatorium Strijdkwartet zijn medewerking verleenen. Door onvoorziene omstandigheden is dit kwartet daarin ech ter verhinderd, maar zal in de plaats daar van de heer Jofian Ingramm, solo-violist. Den Kaag, eenige nummers ten gehoore brengen. Tevens deelde het Bestuur der Vereeni- ging ons mede, dat het, met het oog op de groote koude, maatregelen zou treffen dat de zaal goed verwarmd zou zijn. Ambachtsschool. De inschrijving van leerlingen voor het onderwijs la timmeren, smeden, machine- bankwerken, electrotechnaek, meubelmaken en schilderen aan de Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken zal kunnen ge schieden van 19 Januari tot 5 Februari a.s. op de dagen en uren vermeld in de adver tentie voorkomende in dit nummer. Daarin vindt men ook nadere toelichtingen en me dedeelingen. Vrouwenkiesrecht, De Afd. Schiedam-Vlaardingen van de Yereeniging voor Vrouwenkiesrecht houdt op Donderdag 22 Januari a.s. een openbare vergadering, Waarin prof. B. D. Eerdmans zal spreken over de vraag: „Is Vrouwen kiesrecht een gevaar? Belangstellenden ver wijzen wij naar de betreffende advertentie voorkomende in dit nummer. Tentoonstelling rau bljbelsche platen. Belangstellenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie vermeldende de uren waarop de tentoonstel ling van Bijbelse he platen in het bijge bouw van de Kerk van den Protestanten bond 'za! geopend zijn, met vermelding van de toegangsprijzen op de verschillende da gen. Schieüameoh Bioscoop. Van 16 tot en mët 22 Januari wordt nu in de Schiedamsche Bioscoop vertoond de film „Zoë" naar den boeienden roman van dien naam. Naast deze film zal boven dien een met zorg gekozen programma wor den vertoond. Naar wij vernemen zal 26 Jan. a.s. de afdeeling Schiedam van den Ned. Barbiers- en Kappers bond, haar eerste jaarfeest vieren in een der zalen van. „De Vriendschap", waarbij Lun medewerking zullen verleenen de ner xen H. de Leeuw, pino, A. Els- lio', huinor. vooidracht, N. Pennings, bariton en A. Maryne, tenor. Tot slot bal onder leiding van den beer A. Maryne.. De Veroeniging van Christ, patroons „Boaz" afd. Schiedam houdt een vergade ring op Woensdag 21 Januari a~s. in „Pa trimonium". Daar zal de heer P. Wielcnga van Assen spreken over „De Coöp. Spaar- en Voorschotbank". Vanmorgen omstreeks 5l/2 uur -werd aan de politic kennisgegeven dat een paar hooi bergen aan het eindpunt der diefboeklanen in een land in brand stonden. Het bleek dat daarbij lagen 2 flesschen, waarin pe troleum was geweest terwijl in een derde flesch nog een restant aanwezig was. Er zal dus waarschijnlijk wel opzet in het spel zijn geweest, waarom de politie een zeer nauwkeurig onderzoek instelt. De auto- spuit ia vanmiddag, nu het hooi wat uit elkaar is gehaald, het vuur gaan blusschen. De Ijsbaan. Hedenmiddag zijn wij eens wezen kijken naar de ijsbaan der Schiedamsche IJsver- eemging en die, welke gratis voor het pu- „•(bliek bestemd is. Op beide banen was het recht gezellig. En geen wonder, want alles werkte mee. 'Een opwekkend zonnetje deed ijs en sneeuw fonkelen en verhoogde het opge wekte der vroolijke gezichten van dames en heeren, jongeren en ouderen, die met een verhoogde kleur genoten van het uit stekend ijs, dat boven verwachting hard, droog en glad was. Hulde aan het bestuur, dat daarvoor zoo uitstekend gezorgd had. Do opgewekte muziek van een muziek gezelschap, dat voor den ververrehingstent j had plaats genomen, verlevendigde en vts- -rsolijkto nog meer de iribaan en omgeving, i Hedenavond zal een 'necst gevierd wor- Ileeds gisteravond was daartoe beslo ten. maar toen vanmorgen bleek, dat de dooi was ingevallen, toen besloot het be stuur maar spoedig de voorbereidingen weer af te wimpelen Doch huig hield de dooi niet aan De wind liep weer naar hei O-X.-O., de vorst hernam zijn heer schap] -ij, al was die ook zeer matig, genoeg echte, om weer tor liet liesluit van den vorigen avond te k'-eren Er zal dus vanavond ijs fees' zijn Te 7 urn zal het beginnen, doch iroeg-er kan men zich wel reeriy daarheen begeven Dan cal op het ipvlak wem- een muziekkorps ziiJi doen hoeren, "Wellslampen, p-rtroloum- gasvlain en andere verlichtingsmiddelen zul len hun licht over baan en omgeving uit spreiden, de gloed der vlammen zal zich weerspiegelen en hot gladde ijsveld en veT "irhtter, de vr« obke menigte die daarop de gevleugelde ijzers z lleu voortsnellen of in sierlijke bochten er za' zwenken en draaien. Tot 10 uur ga! het feest duren. Dan marcheert het muziekkorps naar de stad onder het spelen ,van vroolijke marschen en 'het publiek zal zich daar achter scharen en mede zingen en juichen, in stemming gebracht door het genot van de heerlijke wintersport, die het bloed sneller doet stroo- nien en lichaam en geest verfrischt en versterkt.. Aterscheidene leden die hun contributie de laatste malen verzuimd hadden te be talen, hebben deze fout thans hersteld en bewegen zich in gelukkige stemming te midden huner medeleden getooid mot het insygne der S. IJ. V. in een commissie vereenigd om hem op zijn vijftigsten verjaardag in den aanstaanden zomer een hulde te brengen. Z\j stellen zich voor do verwezenlijking van een der ar tistieke verlangens van den auteur, die sinds Lang den wensch koestert, eenigen tijd in Egypte door te brengen om daar stof te verzamelen voor een nieuw werk, bedoeld als (modern) pendant van zijn „Antiek Toe j mme". Hem daartoe m staat te stellen, leek haar een zeer gewenschte en waardige vorm van een huldebetuiging. Dc commissie noodigt nu allen, die aan de huldebetooging willen deelnemen, uit, eun bijdrage vóór 30 Januari a.s. te zenden aan den heer L. Si mons, penningmeester der commissie, Riouwstraat 129, Den Haag. Gistermiddag reed een Schiedamsche chauffeur op den Maassluisehen dijk onder Maassluis. Zijn auto werd daar aangere den door een bespannen voertuig, door den schuld van den bestuurder daarvan. De gereedschapskast werd vernield en een wiel en spatbord werd nogal belangrijk beschadigd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het commissariaat van politie Een sleutel, porlemonnaie, oen deciliter, ijzeren staaf, damesbontje. Aan de volgende adressen: Dasspeld, Van Antwerpen, Lange Haven 138b; porlemonnaie met inhoud, Bergkotte, v. Smaleveltstr. 25; portemonnaie idem, dienstbode van v. AVaas, Tuin laan; thermo meter v. d. Kamp, Boterstraat 19; portret van een jongen, Glansdorp, Noordmo'.enstr. 20; een gonjezak, Van Vliet, Piet Hein- straat 24; fietspomp, Kloos, Rotterd. dijk 164; een hondje (teef), Dreschelforth, Oost- singel 114; portemonnaie, Hoogland, Over- schieschestraat 200; zijden das, Oombrink, Oosterstraat 10. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino. 734 uur. Henri ter Hali's revue Past d'r op. Zondagmiddag van 2 tot 4 uur Pracht-Matinée. 17 Jan. Lokaal Korte Kerkstraat 3, 8 u. N. Chr. p. O. V. Gezellige bijeen komst. 17, 19, 20 en 21 Jan. Tivoli Schouwburg, 8 uur. Popje. 17 Jan. Sociëteit Harmonie. Rotterdam. 8 uur. Concert van bet Orkest van het 'Concertgebouw onder leiding van 'W. Mengelberg. 17 Jan. Groote Schouwburg, 8 uur. Opera Italiana Aïda. 18 Jan, Groote Schouwburg, 8 uur. De Spaansche Vlieg, gevolgd door: De open deur 18 Jan. Thvoli Schouwburg, 2'/s uur. Be Middagocnce t 18 Jan. Tivoli Schorvourg. 8 uur. Kon. Ver. Het Tooneei. .Madame Sans Gêne. 19 Jan. Groote Schouwburg. 8 uur. Tour- née Miinchener Kammerspióle Der Faun. 21 Jan. Odéon. 8 uur. Zangvereen. Polyhym nia Dir. B. Jurgens. Concert. 21 Jan. Patrimonium, 8 u. Vereen, voor Cbr. Patroons „Boaz". Spreker: de heer P. AVie'.enga. 21 tot 25 Jan. Bijgebouw Kerk Protestan tenbond ii m. lVsiVs, 's avonds 710 uur. Tentoonstelling van Bij- belsche platen enz. 21 Jan. Groote Schouwburg. 8 uur. N. V. Toon. Vei'een. Heyermans. Saul en David. 22 Jan. Musis Sacrum. 8 uur. Vereen. voor Vrouwenkiesrecht. Openb. Verg. Spreker: prof. B. D. Eerd mans. OnderwerpIs vrouwenkies recht een gevaar? 22 Jan. Groote Schouwburg^ "8 uur. N. V. Het Tooneei Roijaards. Oedipus. 26 Jan, Kerkgebouw Prot. Bond. Inwijding nieuwe orgel. 1 Febr. Kerkgebouw Prot. Boud. A. B. H. Verhei}. Eerkconcert. 11 Febr. Groote Schouwburg. 71/* uur. Stadt-theauer Elberfeld. Lohengrin. Echt (Natuurlijk) 60 cent per flacon. Kunst en Wetenschap. Huldeblijk aan Couperut. Men meldt ons uit 's-Graveahage: Bewonderaars van. Couperus hebben zich Jac. Urlm Het groote succes, dat Urlus thans tc 1 New-York in de Metropolitan Opera on dervindt in deze dagen plotseling on derbroken geworden door een hevige on gesteldheid (een vleeschvergiftiging) die ge lukkig van korten duur is geweest. Bij zijn eerste wed erop treden bracht hol publiek hem een groolsche ovatie. Kerk en Seiiool. Nk», Hïrv. Kerk Bedankt voor het beroep te Noorden ds. B. J. AVerther te Otterloo (bij Ede). Beroepente Druten de heer S. Goverts Jr., cand. te Veenendaal. Aangenomen het beroep (hu'ppr.) to Driebergen de heer A. W. de Vries, cand. te Doetinchem. Geref. Kerke», Beroepen te Molenaarsgraaf-Brandwijk c.a. ds. G. M. van Rennes te Dussen; te Nederhorst den Berg, ds. S. Doornbos te Doetinchem; te Genderen ds. J. H. Riet berg to Koudekerk a. d. Rijn; te Drie wegen de haar A. M. Boeijenga, cand. te Arnemuidonte Borssele de heer P. No- mis, cand. te Zaandam. Hooger Onderwijs. Te Leiden is bevorderd tot arts do heer A. J. B. Poortman. Universiteit te "Amsterdam. Doctoraal examen in de geneeskunde de heer 8. T. Heidema. Technische Hoogeschool. Geslaagd voor werktuigkundig ingenieur de heeren: P. Bos Azn., C. M. Cool, H. C. Duyvendak, Y. Wi van G-ogh, G. Th. Heikens (E. I,), E. Hijmans, J. Ingerman, D. Jansen, J. Penning en D. Valstar (met lof). Voor electrotechnisc-h ingenieur de hee ren: M. E. de Kerens, L. H» M. Huydts, J. AV. Kleinbentink (W. I.), G. Stamm Jr. en L. Swaab. Lager Onderwijs. Akte-examens onderwijzen. De inspecteurs L. 0- maken bekend, dat de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77, onder a der wet op het L. 0., dit jaar aan vangen op 1 April. Deze dag is bestemd voor het schriftelijk gedeelte van het exa men, terwijl op 14 April de mondelinge examen^ oen aanvang nemen. Aan hen, die daaraan willen deelnemen, wordt verzocht de stukken, in art. 80 dier wet genoemd. Vóór 1 Maart e.k. te doen toekomen aan den schoolopziener van het district, waarin zij hun woonplaats hebben. Zij, die, na met goed gevolg dit examen afgelegd te hebben, in de gelegenheid ge steld wenschen te worden, om bewijzen van bekwaamheid te geven, óf in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, óf in die beide vakken, behooren daarvan bij hun aangifte kennis te geven. („Stet.") Gemengd Nieuws. Tijdgeestloten. De directie der N. V. De Tijdgeest ver zoekt ons ter geniststelling van het publiek te willen mededeelen, dat aflossing, rente betaling en premieuitkeering onveranderd zullen plaats hebben. Verder deelt zij mede, dat de bij liaar agenten in beslag genomen obligatiën be hooren tot die, waarvan de vervolging tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging heeft geleid. Waarom deze rechterlijke uitspraken niet zijn geëerbiedigd is haar een raadsel. Brutale diefstal. Donderdagavond is in de woning van den concierge van het gebouw van den R. K. Volksbond, aan de Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage, op hoogst brutale wijze dief stal gepleegd. Terwijl de concierge en zijn gezin in het gebouw waren en zich bij den ingang een aantal jongelui bevonden, die de in dat gebouw gevestigde teeken- school bezoeken, zijn uit de slaapkamer gestolen twee zilveren horloges met ket ting in étui, twee gouden ringen en twee beeldjes. De dief, die later in de Sint-Jacobstraat werd gegrepen, zag er als heer gekleed uit. Hij was de trap, die zich aan het einde van de lange gang bevindt, ter zijde van den ingang van de zaal, en die toegang geeft tot de vertrekken van den concierge er staat met groote letters op te lezen Verboden toegang, concitrge-woning op- gegaan en was zóó in de slaapkamer ge komen. Daar lagen op een kastje de hor loges en de ringen, terwijl op een ander kastje de gestolen beeldjes stonden. Een der kastjes, waarop de sleutel stak, was geopend, maar er werd niets uit vermist. Een der dochters van den concierge had gerucht gehoord in de woonvertrekken, maar dacht dat haar zuster boven was. Eenige oogenblikken later zag zij een haar onbekenden man in de gang bij de trap staan. Toen zij hoorde, dat haar zuster niet boven was geweest en haar moeder daarop een onderzoek instelde, waarbij bleek, dat er gestolen was, kreeg zij arg waan. Do man had het gebouw bljjkbaar nog niet verlaten, maar had zich vermoedelijk in de dames-W. C. verstopt. Geen kans ziende het gebouw ongemerkt te verlaten, ging hij de zaal binnen en vroeg den con cierge, wanneer de teekenschool begon. De aangesprokene gaf zijn verwondering over deze vraag te kennen en volgde hem de gang in, toen hij wilde weggaan. Bij den uitgang gaf hij op, te heeten Van Zeil, maai- toen hij bemerkte, dat de diefstal reeds ontdekt was, zette hij het op een loopen. Had hij dit niet gedaan, doch ruiterlijk be kend on hot gcstolene teruggeven, dan had het gebeurde geen verdere gevolgen gehad. Maar toen hij wegliep, werd hij terstond achterhaald door den concierge en vele anderen. Op het geroep van „Houdt den dief!" werd hij in de Sint-Jacobstraat bij de Bezemstraat gegrepen door een bode. die hem per fiets was achlernagereden. Door inmiddels gekomen politie werd hij overgebracht naar het bureau aan de Nieu we Haven en van hier werd hij geleid voor den commissaris van politie in dc 1ste afdeeling, den heer Olivier, in wiens res sort de diefstal was gepleegd. Op het commissariaat gaf hij op, te -hee ten Kehl, 24 jaar, en kok van beroep te zijn. Hij legde een volledige bekentenis ai. Op hem werden nog gevonden de rin gen en de beeldjes en een dameshorloge. Het heerenhorloge verklaarde hij op de vlucht te hebben verloren. De concierge was door den man, toen hij hem naar zijn bedoelingen vroeg, met een pak slaag bedreigd, doch toen er hulp opdaagde, ging hij, gelijk boven gemeld, op de vlucht. Het weer in het buitenland. Volgens mededeeiing van heden door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bildt In Skandinavië is de vorst weer toegeno men, hoewel de lucht er meest betrokken bleef. In Midden- en Zuid-Duitschland, Bel gië en Midden-Frankrijk hield de vorst stand en bleef het zonnig weer. Ook aan de Oost- zeekust kwam weer lichte .vorst voor mei betrokken lucht of mist Op de Britsche eilanden heersoht nog steeds somber weer met eenige regen en iets hoogere tempe ratuur. Ook aan de Noorsche kust valt weer regen. Stranding Men seint ons uit Hoek van Holland: Het stoomschip „Clacton" van Be Har wich"! ij n is op het Zuiderhoofd gestrand. Sleepbooten vertrokken ter assistentie der waarts. De zee is kalm. Door de tram gedood. Gisteravond is door de Meierijsdhë tram onder Gestel de 6S-jarigo S. C. aangereden, met bet gevolg, dat de man hersenschudding bekwam en hem het linkerbeen tot aan de knie werd afgereden. De dood trad onmid dellijk in. De ongelukkige was ongehuwd. De ontploffing te Rotterdam. Men meldt ons pit Rotterdam: Hedenmiddag ha/1 onder zeer groote 'be langstelling do begrafenis plaats yan het stoffelijk overschot van de beide slachtof fers van de waterstofontploffing aRn de Maaskade, Bedee en De Vogel. Bedde kis ten waren bedekt met fraaie bloemen, ge schonken door de patroons, de fa. J. en A v. d. Sch'uijt, die ook aan de groeve ver tegenwoordigd was. Aan de groeve van Bedee sprak een familielid, terwijl aan die van de Vogel de heer A. \V. Witvliet, ouderling bij de Geref. Gemeente, woorden van troost en bemoe diging tot de nagelaten betrekkingen sprak, Mesdaad? Gister zijn te Deumingen, gemeente Weer- selt, op last der Justitie te Almelo de lij ken opgegraven van Ten Hove en zij'n dochter, die oudejaarsdag te Hasselo zijn overleden. Waarschijnlijk „zijn ze niet „ge storven aan woratvergiftiging. De lijken zijn naar Almelo vervoerd. Door het ijs gezakt. Men schrijft uit Katwijk .aan Zee Gistermiddag halfvijf hadden eenige meis jes zich in den Rijn op het ijs begeven Plotseling zakte een der meisjes weg en het tweede, dat het eerste wilde redden, zakte ook door het ijs. Eenige jongens probeerden de kinderen ie redden, maar tevergeefs. Ook met een haak ging 't niet. Inmiddels haalde P. v. d. Over het achtjarige meisje Rrt Imthom op het droge en dc 15-jarigo Huig Ouwe hand haalde kort daarna zijn 7-jarig zusje op. Dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, maar zonder resultaat. De inmiddels aan gekomen genees heeren dr. Walsem en (Lr. De Ruijter Zijiker konden slechts bij bei den den dood constateeren. Anderhalf uur tevoren had de politie het publiek nog gewaarschuwd niet op het ijs te gaan, daar het absoluut onbetrouw baar was. (Het 8-jarige meisje Imthom was 't eenige dochtertje van de familie. V ■Donderdag zakte in de buurtschap Sluip wijk, te Reeuwijk, het 6-jarig zoontje van C. J. door het ijs. Hoewel men er met voel moeite in slaagde het knaapje nog levend op het droge te brengen en tot bewustzijn te brengen, is het toch 's avonds aan de gevolgen van het ongeluk overleden. V Gistermiddag is te Maarssen de 19-jarige V. bij het schaatsenrijden door het ijs ge zakt en verdronken. V Op de Rralingsche Plas bij Rotterdam is gisterenamiddag een 12-jarige jongen in <een wak gereden en verdronken. Het lijk werd spoedig daarna opgevischt en naar (huis vervoerd. j Engels:he onderzeeër gezonken. Bij een manoeuvre van onderzeetoooten in de baai van Cawsand, is gisteren de oa- derzeesche boot A 7 op zes mijlen afstands van Plymouth gezonken, j Gisteravond om acht uur beschouwde men, na vele vergeefeche pogingen tot i lichting van het vaartuig gedaan te heb ben, de bemanning bestaande uit 12 man onder bevel van een luitenant verloren. De reddingsarbeid moest gisteravond elf uur worden gestaakt, daar alle pogingen in verband met het ongunstige weer vruch teloos bleven. Alle hoop op redding der manschappen is opgegeven. Commandant der onderzeeboot was do luitenant ter zee Weiman, teiwiji de twee- do officier luitenant Morrison was. Het vergaan van de tVoltumo". Bij het door de Engelsche regeering .in gestelde onderzoek in zake de ramp van de „Volturno", is vastgesteld, dat het verla ten van het schip een gevolg was van den brand in de lading en dat noch gezag voerder, noch officieren eenige blaam treft Mazelen. Te Katwijk heerachen in hevig® mate de mazelen. Men spreekt van ruim 400 zieke kinderen. De bewaarschool is reeds gesloten. Er komen verscheidene sterfgevallen voor. De vulkanische uitbarstingen in Japan. Volgens de jongste opgaven zouden er bij de ramp slechts G00 menschen zijn om gekomen. Alle huizen aan den oever van de Kagosjimnbaai, ten getale van 30.000 zijn beschadigd. Levensmiddelen worden uit het noorden in groote hoeveelheden voor de talrijke vluchtelingen gezonden. De heftigheid der aardschokken vermin dert. „Het gevaar schijnt geweken, aldus een Reuter telegram uit Kagosjim van gis teren. WeersrerwaebttBg. Verwachting tot den avond van Zon dag 18 Januari: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Oostelijke richting, gedeeltelijk bewolkt of nevelig, weinig of geen neerslag. Lichte tot matige vorst, overdag om het vries punt in liet Noorden. Hofberichten. H. M. de Koningin zal a.s. Maandag na aankomst ten 9 uur in Amsterdam onmidde- lijk per automobiel een rondrit maken in de stelling van Amsterdam, daarbij verge zeld door den generaal-majoor commandant der stelling met diens adjudant. Als gevolg van H. M. gaat mede een Hof dame, de adjudant kapitein Sickinghe en de ie luik ordomrnnce-officier j hrQaar'.es yaa UffOrd. Gedurende de aanwezigheid van H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg hier te lande zal de Hofrouw opgeheven worden. Yan het hof. H. M. do Koningin reed hedenmiddag! schaatsen op het ijs van de wetering achter het Huis ten Bosch, welke baan ook was opengesteld voor de leden van d® Hof houding. Tweede Kamer. De avondvergaderingen der Tweede Ka mer zijn noodig geacht om per sé voor einde Januari met den begrootings arbeid gereed te komen. Daarna zou de Kamer tot in den loop van 'Maart op reces gaan, in de hoop, dat alsdan de sociale wetten van minister Treub zullen zijn ingediend. Spoorwegongeval. Bij het station Leiden kwamen heden- namiddag twee los rijdende locomotieven mot elkaar in botsing. Door den schok sloeg een der locomotieven om, met het gevolg, dat een opz i eb te r- mach inis t-vve rkmeester uit Haarlem er onder geraakte en door dea ontsnappenden stoom onmiddellijk werd ge dood. 'De machinist en de stokers werden licht gewond, De staking In Znid-Afrlka. LONDEN 17 Jan. Volgens de berich ten uit Zuid-Afrüka kan de staking als mis lukt worden beschouwd. De stakers kee- ren over het algemeen naar hun wede terug, terwijl de orde overal gehandhaafd bleef. In Johannesburg beschouwt men eveneens do staking als geheel mislukt. De toestand aan de mijnen is bevredigend. Overal is het rustig. In Pretoria en Bloemfontein be- heerscht de regeering vólkomen den toe- sland. Het spoonvegbesluur gelooft, dat bin nen enkele dagen de geheele dienst hersteld zal zijn. 1 Zibern. BERLIJN: 17 Jan. Uit'Straatsburgwordt aan het „Berliner T'ageblatt" geseind: D® toestand der EIzas-Lotharingsohe regeering moet nog als steeds onbestemd aangemerkt worden. Een verheldering van den toestand verwacht men hier _pas van liet onderhoud van den stadhouder met den rijkskanse lier en den keizer, zoodat voor den terug keer van den stadhouder op a.'s. Maandag toch' niets gezegd kan worden. D® „Fiei® Presse" deelt ©en gerucht mode, volgons hetwelk de stadhouder, d© staatssecretaris Zorn von Bulach' en salie onderstaatss©- cretarissen zullen aftreden en d© district^] 1 U.OI.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2