veel ongerustheid aanleiding gaf, bespro ken. Betoogd wordt daarin, dat die mis sio geen politiek denkbeeld was van Duitschland, maar dat Turkije den wensch tot uitzending van Duitsche officieren te kennen had gegeven. Do kwestie of aan generaal Liman von Sanders een commando zou worden gege ven is van den beginne af niet beschouwd als iets, dat het Duitsche prestige raakte, maar alleen behandeld u.t een oogpunt van militair-technische noodzake'ijkheid. Toen de Russische minister-president in Novem ber j 1. te Berlijn vertoefde, is do zaak reeds uitvoerig besproken. De bevordering van Liman heeft geen andere reden dan do noodzakelijkheid svan verjonging van het Turksche leger ïlet zou eenvoudig onbegrijpelijk zijn ge weest, a Mus besluit do blijkbaar officie use schrijver, wanneer deze kwestie aanleiding had gegeven tot ontstemming tusschen Duitschland en Rusland Albanië. Een telegram uit Weenen meldt, dat de Hollandsche gendarmerie-officieren bij een gehouden krijgsraad te Valona stemden vóór fusileering van Bekir bey, als aanstichter van het complot De contróïc-commissie vreest, dat do te rechtstelling nieuwe' verwikkelingen in het leven zal roepen. Beker bey simuleert waan zin. Volgens het „Dentsches Volksblatt" zul len de mogendheden Griekenland in een nota mcdedeelen, dat het voor de ontrui ming van Albanië uitstel krijgt tot het midden van Februari. De ontruiming van Koritzia en Kolonia door do Grieken wordt tegengesproken. Zuid-Af rika. De nieuwe uitvoerende raad van de vak bonden (het oude bestuur zit, zooals m -n weet, achter slot) heeft gistermiddag, naar Reuter uit Johannesburg verneemt, in een geheime vergadering besloten de algemeene staking op te heffen ■van 22 Jan., dus heden, af tot nadere kennisgeving. Te Pretoria is officieel bekend gemaakt, dat de spoor.vegwerkpiaatsen op dezer weder geopend zullen worden. Haïta. Bit Cap Haïtien komen weer berichten over een opstand. De troepen van do re geering van Haïti zouden dicht hij de hoofdstad in een gevecht met do opstan delingen een Zware nederlaag hebben ge leden en in groot» wanorde op de vlucht zijn gedreven. f De minister van oor'og heeft een toe vlucht gezocht op een stoomschip. BINNENLAND. Ridderorde. tui Kon. besluit van 20 lezer is be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de Oost-Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof mr. H. J. Scheuer, thans werkzaam bij het departe ment van koloniën. Personalis. Bij Kon. besluit van 21 dezer is, op zijn daartoe strekkend verzoek, eervol ont slag verleend aan mr. G. J. A. van Berckel, als lid van de Staatscommissie voor do her ziening van het Indisch privaat- en straf recht, en zulks onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Bezoek Groothertogin tod Luxemburg Even na 4 uur gister-namiddag zijn EL M. do Korr'ogia en H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg van de ijsbaan te Leiden vertrokken. Hot gevolg bestond uit baroness© Sloet, baron Sirtema de Grovestins, jhr. Reigers berg Versluys, graaf Dumonceau en jhr. Sickenga. De koninklijke auto's vertrokken langs den Rijnsburgerweg in de richting van Haarlem. V Reeds lang voordat de Koningin en de Groothertogin van Luxemburg, met talrijk gevolg gisteravond verschenen in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag ter bijwoning van het feestcon- cert, aangeboden door bet gemeentebestuur van de residentie, waren de groot© zaal, het balcon en de bovcngaJerijen gevuld met de ongeveer 2000 genoodigden, van wie zeer velen ambtskleeding droegen. Op een der galerijen zat een groot aantal wee zen uit verschillende gestichten, dm be geleid werden door verpleegsters. De vorstelijke bezoeksters werden bij aan komat in de concertzaal ontvangen dooi den burgemeester, met do wethouders en den secretaris. Aan beiden werd een bloemstuk aange boden door dochtertjes van leden van den gemeenteraad, de jonge dames Amoldine Streng en Nelly Verburg. Het Residentie-Orkest, onder leiding van mr. Henri Viotta, en de sofisten j'onkvrouvc J. Repelaer van Drïel, Zangeres te "s-Gra- venhage, en prof. Emil Sauer, pianist te Dresden, gaven een keurig programma. De vorstin van Benthelin.- Gistcravond 9.15 is de vorstin van Ben', heim per Staatsspoor te 's-Gravenhage aan gekomen om eenige dagen de gast to zijn van H. M. de Koning ia-Moeder. Deze l aat ste begroette hare zuster aan het station, waarbij zij vergezeld was van do hofdame jonkvrouwe Van de Poll en den kamerheer craaf Van Limburg Slirum. Gendarmerie in Aibsnlë, Bp Kon. besluit is benoemd: lo. bp het wapen' der artillerie, tot ge neraal majoor, de kolonel \V. ,T. H. de Veer, commandant van het 3de regiment veld artillerie, zulks met afwijking in zooverre van de bestaande organisation; 2o aan den genaraal-ma.oor De Veer, -wioraoeiml, aan den majoor L. W. J. K. Thomson, van het 12de r giment infanterie, en aan den tweede-luitenant G. A. Mat- linckrodt. van het lsto regiment infante rie, machtiging verleend, om tijdelijk in Albaneeschen krijgsdienst te treden, met dien verstande, dat zij binnen den tijd van drie jaren tot den dienst bij de land macht terugkeeren; 3o. aan do onder 2o. genoemde officieren tijdelijk een eervol ontslag uit den mili tairen dienst verleend. (Stci) Krijgsraad 'g-Hertcgenbosch. Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn be noemd: tot president plaatsvervanger van den krijgsraad te 's-IIertogenbosch mr. dr. A. B G. M. van Rijckevorsel, voor zitter van den raad van beroep (ongeval lenverzekering) a'daar, en mr. K, C. J. M. Sassen, substituut-officier van justitie bij de arrondissemente-recht- band aldaar; tot auditeur militair-plaatsvervanger in het derde militaire arrondissement, mr. J. van der Grienten, advocaat-procureur en kantonrechter-plaatsvervanger, te 's-Hor- togenbosch. Steenhouwerswet. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden: aan de districtshoofden der arbeidsin- 'H. ie de bevoegdheid verleenen om in gevolge de aangehaalde wetsbepaling in bij zondere omstandigheden namens hem vrij stelling te verleenen van het bepaalde in het 1ste lid onder IVa van art. 9 der Steen houwerswet, met dien verstande, dat zon der zijn nadere machtiging aan een werk gever in het geheel voor niet meer dan tien dagen in een kalenderjaar vrijstelling wordt verleend en dat bij het geven van een vrijstelling in den vorm van daaraan ver bonden voorwaarden, worde bepaald, hoe de werk- en rusttijden op de dagen waar voor de vrijstelling geldt, zullen zijn inge deeld; te bepalen: a. dat de minister nader zal beschikken, indien de aanvrager bezwaar heeft tegen de beslissing van het districtshoofd; b. dat met redenen omklcede verzoek schriften tot hut verkrijgen van een vrijstel ling, als vorenbedoeld, zulllen zijn te rich ten tot het district-uoofd der arbeiders- inspectie en dat adressen, waarbij tegen de beslissing van hot districtshoofd be zwaren worden ingo.bra.ht, zullen zijn in to dienen bij den minister, onder over legging -in original! of in afschrift van éie beslissing. (St.-Ct.) De bouw Tan Xe«krt uuriogschejien. Wij elzen in de „Liverpool Jouraal of Trade" onder het hoof! „War Ship In quiries". Do correspondent te Newcastle van de „Press Association" seint. De verwachting is dat de Nederiandsehe regeering do vol gende v<©k bij leidende Britsche scheeps bouwers inlichtingen zal inwinnen omtrent den bouw van een oorlogsschip van goede grootte. De Nederiandsehe maritieme auto riteiten zijn voornemens drie schepen van groofe strijdkracht te doen op stapel zet ten, doch slechts één daarvan zal binnen korten tijd gebouwd worden. De scheeps bouwers van de Tyne zullen mede inschrij ven. (Hbl.) Triêfoneeren met Engeland. Naar aanleiding van een bericht, dat .le ingenieurs van de Duitsche posterijen het onwaarschijnlijk achten, dat er binnen kort een telefonische verbinding met Enge land zou tot stand komen, heeft gisteren te Londen een verslaggever van „Central News" officieel vernomen, „dat men de bezwaren te boven hoopt te komen door een nieuwen kabel naar Nederland." Op het oogeablik zoo zei een ambte naar van het telefoon-departement aan den verslaggever is do lange omweg over Brussel een bezwaar geweest voor de ver binding met Berlijn. Door een kabel naar Nederland aan te leggen en verbetering van do landtijnen, hopen wij dat bezwaar te bo ven te komen, en zelfs veel verder dan Berlijn goed te kunnen te'.efoneeren. Men kan nu al uit Londen zeer goed over Par rijs met Genève sp-reken. („N. R. Ct.") Gemeente r aadsrerkt ei lage» Bij de gisteren te Rotterdam IV gehouden herstemming voor den Gemeenteraad zijn de liberale candidaten gekozen: de heer A. Robertson W.Azn. met 3842 en do heer Th, P. Löhnis met 3754 stemmen. De heer Kruidenier (Christ.-hist.) kreeg 3517 en de heer Buskens (R.-K.) 3369 stemmen. Door dezen uitslag verliezen de Christe- Pjk-Ilistorischen en de socialisten ieder een zetel aan do liberalen. (Bij eerste stemming werden uitgebracht in de vac.-Van ïlussum 7532 tesmmon en wel Koeten (3- D. P.) 156, Kruidenier (C.-H.) 3106, Löhnis (Lib.) 2607, Voet (S. D. A'. P-) 1662; in de rac.-Verkerk 7497 stommen, aldus verdeeld: Brautigam (S. D. A P. 1762, Buskens (R.-K.) 2989, Van Ravestoyn (S. D. P.) 170 en Robertson (Lib.ï 2576). OVERSCHIE, 21 Jan. Door den alhier gevestigden notaris D. van den Berg had hedenvoormiddag te 11 Vt uur, in een der zalen van „De Vergulde Koetswagen", de veiling plaats van perceel I, een bouw manswoning met schuren, stallen en erf, staande aan de Dorpsstraat no. 213, ter grootte van 11 are en 19 centiare. Het werd in veiling gebracht op f 6400. Perc. II, een perceel weiland, gelegen in den Kleinpolder, langs de Rotterdamsche Rijweg, alhier, ter grootte van 3 H.A., 80 are en 21 centiare. Het werd in veiling gebracht op f 13.600. Perc. III, een perceel weiland, gelegen naast perceel II, ter grootte van 3 II.A., 8 are en 16 centiare. Het Werd in wiling gebracht op f 14000. De afslag zal in bovengenoemd lokaal plaats hebben op Woensdag 28 Jan., des voormiddags ten li1/» uur. STADSNIEUWS. Tot onderwijzer aan de school voor Geref. onderwijs aan de Tuinlaan is be noemd de heer P. Nieuwland te Stad aan 't Haringvliet Aan do school voor Christ. Nationaal onderwijs aan de Broers vest is tot onder wijzer benoemd de heer H. Gotink te Warns- veld. Naar wij vernemen heeft de onlangs over leden A. Mak, gewoond hebbende aan de Schie, alhier, een bedrag van f 2000 bij testamentaire beschikking geschonken aars het Diaconiehuis der Hervormden Vrlja dem. vereen. „Schiedam". Gisteravond hield de Vrijzinnig Demo cra'ische Vereeniging „Schiedam" haar jaar vergadering, welke zeer slecht bezocht was. Het jaarversiag van den secretaris werd goedgekeurd, terwijl het bestuur herkozen werd. In de bestaande vacature voor óe be stuurslid werd voorzien door de benoe ming van den heer A. Dirkzwager. Den be noemden, welke niet aanwezig waren, zal bericht worden gezonden. Nog werd de propaganda besproken, terwijl in die ver gadering 4 personen, waaronder twee vrou welijke, als lid der vereeniging werden toe gelaten Tente-nstelHsg van bljhelsehe platen, voer worpen eni Reeds een paar malen hebben wij de aandacht gevestigd op de tentoonstelling van Bijbelsche platen, voorwerpen en ge bouwen, betrekking hebbende op den Jood- schen Godsdienst en het Oostersche leven, uit den tijd, die in den Bijbel beschreven wordt, en gisteravond heeft in het kerk gebouw van den Protestantenbond ds. Nieuwburg een inleiding tot deze tentoon stelling gehouden. De heer D. Rook heette de bezoekers welkom en sprak den dank uit aan den inleider voor zijn bereidwilligheid om bier zijn historische schatten ter bezichtiging te stellen en daarbij een inleiding te geven, het echter betreurende, dat deze zoo'n klein gehoor had. Vóór den preekstoel was een lange ta fel geplaatst, bevattende tal van belang rijke voorwerpen, die herhaaldelijk in den bijbel genoemd worden. Wij noemen slechts den tempel, de synagoge, de graven, de huizen uit den tijd van Jezus, de wetsrol Jen, de gebedsrollen en gebedsriemen, planten, dieren, enz, allen betrekking heb bende op en verbandhoudende met den invloed van den bijbel. Voorts eenige voor werpen van belang uit een oogpunt van historie en land- en volkenkunde. Ds. Nieuwburg begon zijn inleiding met den mijnwerkersgroet „Gluck auf", die bc- teekent „Wij gaan op goed geluk", en „Wij gaan met God". Dan wees hij er op, dat hier de .tentoonstelling was genoemd een voor Aanschouwelijk Bijbelonderwijs". Spr. accepteerde dien naam en zou op grond van dien naam z:jn inleiding verdeelen in tweo hoofdafdelingen „bijbelonderwijs" en „aanschouwelijk onderwijs". Tot hot eerste overgaande, wees hij1 er op, dat men den vrijzinnigen meermalen ver weet gebrek aan eerbied en waardeering voor- en belangstelling in den bijbel, maar spr. verwierp dat verwijt, opmerkende, dat de Leidsehe bijbeluitgave was oen eerezuil, die een zichtbare ontkenning is van dat Ver wijt. En bovendien, aldus spr., waar Wordt dieper en inniger doorgedacht over wat de bijbel bevat" als juist in onzen kring. In warm aandoende woorden 'sprak inl over de grooie paedagogische waarde van den bijbel, die zoo geëigend is om het ge moedsleven te ontwikkelen en te sterken, waarin zoo talrijke voorbeelden „gegeven worden van menschelijke zwakheid, gepaard van groot geloof en zielekracht Met groote verwachtingen kwam spr. in zijn eerste gemeente, een boerendorp, maar bemerkte alras, dat het eenvoudige catechi satie-onderwijs met die belangstelling bij de jongelieden kon verwerven, die bij wel gewenscht achtte. Toen werd hem eèns in Engelnad getoond *n verzameling van voor werpen, op de bijbelsdbo geschiedenis be trekking hebbende, en dit gaf hem aanlei ding eveneens een dergelijke collectie aan te leggen en bij zijn onderwijs to gebruiken. Hij heeft dat gedaan en met groot succes. Nu kon hij dingen duidelijk maken wat in den bjbel genoemd werd, hg kon hun bijbrengen voldoendo voorstelling der stoffering van het land, waar de Joden, waar Jezus en de apostelen geleefd hadden. In zijn tweede gemeente was bij zijn komst het kerkelijk leven vrijwel opgehouden, maar al heel spoedig slaagde hij er in door zijn museum de belangstelling weer op te wek ken; het oostersche leven van toen word verstaanbaar voor de westorsche menschen van nu. En sp-r. zorgde steeds voor den groei van zijn verzameling, die van zooveel nut bleek te zjjn. Die verzameling omvat nu don tempel te Jeruzalem, de synagoge, de tabernakel, de gebouwen in het oosten, hot leven daar in huis en op het veld, de dieren, het godsdienstig teven enz. Dn dit laatste is weer onderverdeeld in Katholicisme, Mo- hamedanismo en de Zending, onderwer pen, die mede waard zjjn te worden dui delijk gemaakt. Wordt dit Bijbelsch museum te vee! een archeologische verzameling, die de aandacht afleidt en niet meewerkt tot de vorming van een godsdienstig weten? Spr. ontkent dit, want daarmee leert men begrijpen, Spr. kan dit zeggen uit zijn eigen ervaring te dezen opzichte. Dan bespreekt inleider de voorwerpen die hij voor zich heeft, wijst op de onder deden van e'.k voorwerp afzonderlijk, brengt dit in verband met woorden en teksten uit den bijbel, waardoor die woorden en teks ten een meer tastbare beteekenis krijgen, beter verstaan worden, dikwijls aantoonen, dat vroegere opvattingen verkeerd waren, als gevolg van onbekendheid met liet leven en de gebruiken, der Joden. Spr. gaf zijn inleiding in causerievorm op eenvoudige, begrijpelijke, geestige wijze, die zijn gehoor ten 2eerstc boeide. Bij zijn toe lichting kreeg elk voorwerp leven, sprak tot do aanwezigen, bracht licht, waar tot nog toe duisternis of schemer hcerschto. En toen spr. ongeveer twee uren ge sproken had, moest hij eindigen, hoe gaarne hij had doorgesproken, hoo gaarne zijn gehoor nog meer gehoord had. Mijn ideaal is, zoo eindigde spr., deze voorwerpen burgerrecht 1e doen krijgen, te bevorderen dat dc zooveel moge'ijk inge voerd worden als hulpmiddelen bij het gods dienstig onderwijs, ter ontwikkeling van het godsdienstig leven. In zijn woord van dank aan ds. Nieuwburg herinnerde de heer Rook er aa\y dat hij bij de opening zijn leedwezen ha uitgesproken over het klein aantal aanwezigen, dat de in leider om zich zag en voor dezen onaan genaam moest zijn; thans sprak hij uit, Jat hg het voor do afwezigen zeer te betreu ren vond, dat zij hier niet aanwezig waren. En wij, evenals alle aanwezigen, s'emden met die opmerking volkomen in. Wat ds. Nieuwburg vertelde was hoogst interessant en het was een genot naar don geleerden bijbelkenner en onderzoeker te luisteren. V Hedenmorgen werd, buiten de voor het publiek aangewezen uren, deze tentoon stelling bezocht door de hoogste klasse der scholen C en E, hoofden de hoeren v. d. Poel en Baan. Morgenochtend zullen de heeren Tïjï, Martens en Bochove met hun hoogste klasse komen 'en Zaterdag morgen de heeren v. Rhjjn, Ru ij ter, cn Knoppert. De kinderen, die vanmorgen het tentoon gestelde bezichtigden toondengroote belang stelling en luisterden gretig naar de verkla ringen en toelichtingen, die hun werden ge geven. Zangvereenlglug „PoIylijmDla". In Odeon heeft gisterenavond de jaar- lijksche uitvoering plaats gehad, waarbij AlejToos Reijnders, sopraan Delft, de hee ren Bram v. d. Slap, bariton, Delft, en Mr. A. J. F. J. Jung bas, Den Haag, be novens de heer Joh. Ingramm, violist te 's Hage, als solisten hunne medewerking verkenden. PROGRAMMA. 1. Psalm 23, Richard Hol, Koor. 2. a. Aria uit Don Giovanni, jW. A. Mozart, b. Van 't Wiepken in 't Graf, Cath. v, Ronnes, c. Wiegeliedje, Cath. v. Rcnnes. Liederen voor Sopraan. 3. Viool-solo, voor te dragen door den heer Joh. Ingramm. 4. a. Aria uit de „Vondel-Cantate", Ri chard Hol. b. Grietje van den Mulder, Ar nold Spoel. Liederen voor Bariton. PAUZE. 4. Das Feuerkreuz', Max Bruch. De eerste afdeeling, waarin ter opening de 23ste Psalm van Rich. Hol "werd uitge voerd, was overigens aan Solisten-voor drachten gervijd. We hoorden Hollandsche liederen van Cath. r. Rennes en een Aria uit „Don Juan" van Mozart, heel mooi door mej. Reijnders dingen. Geen groot, doch een lief, zuiver sopraangeluid cn begaafd met voor deze gevoelige liederen zoo noodige innige voordrachtskunst, zoo dat hot luisteren naar do, voor deze stem passende, en voor iedereen zoo dankbare zangen van onze Hollandsche componiste aan allen veel genot zal hebben gegeven. Goed geslaagd, doch minder dankbaar was haar solo in do Psalm van Hol; trouwens die partij is voor tenor geschreven, jen zal dan ook beter daarvoor kunnen vol doen, 't Werkje kon ons maar matig be koren. De hier Zto-o bekende zanger, do heer v. d. Stapt heeft met zjjn meesten tijds aan trekkelijke zang opnieuw geboeid, en het schalksche lieuje van Spoel werd, zóó voor gedragen, zeker amusant gevonden. Een nog jonge man, violist, kort ge iden met'tdiplomavanhet Haagsche Con servatoire bekroond, de heer Joh. Ingramm, bracht gedeelten uit concerten van Godard en St. Saens ten gehoore. Een violist met uitmuntende kwaliteiten toegerust, zuiver van toon en technisch vaardig, rustig en zangrijk in de cantilene: aantrekkelijk, aan genaam spel.Alle onmisbare benoodigdhe den voor zijn artistieke loopbaan, welke hij binnen korten tijd in Amerika hoopt aan te vangen „Glück aufl" En Z09 komen We dan in de tweede afdeeling tot het hoofdwerk, voor 't koor „das Feuerkreuz" van Bruch. Een dank baar werk, jlat èn voor koor feu voor solisten ruimschoots gelegenheid biedt hun krachten to doen gelden. En in dit op zicht is het koor in niets te kort ge schoten. Van degelijke voorbereiding en groote toewijding getuigden de soms zeer TnoeiSjke, wel gestaagde koorstukken, b.v. in V, en in II, ook een vrouwenkoor in III trok bijzondere aandacht. De mannen partijen waren tamelijk goed bezet, wat het klankevenwicht tot zekere hoogte ten goede kwam. Bij groote stemuitzetting klinken de sopranen in verhouding tot de lagere stem men, te overwegend. Doch over 't gehee]| genomen voldeden de koren wel goed. - Voor de solisten is er veel dank te oogsten; dat betreft in de eerste plaata de sopraan zangeres, die haar mooie partij, vaak zeer hoog liggend, hoopt verdienste lijk ten gehoore bracht; het groote Aria in VI heeft mej. Reijnders met piëteit en met bekoorlijke eenvoud voorgedragen, zij heeft daarin veel voldoening gegeven. Do mooie baritonpartij was bij den heer v. d. Stap natuurlijk in goede handen; het lied in IV „die Haide wird mein Bette! sein" gaf hem door gevoeligen zang, welke niet door overdrijving ontsierd werd, veel succes. Van kleinere omvang is de bas-solo partij, welke door den heer Jung zeker met verdienste werd vertolkt Dok de solisten-ensembles, welke voorna melijk in III voorkomen, soms met koor^ kunnen onder de geslaagde gedeelten ge- rekend worden. Mevrouw BerckFeltzeT, die den gebee- len avond onafgebroken haar meestal moei lijke taak aan het klavier te vervullen had, hoeft dit op nauwgezette, niet genoeg lo waardeeren wijze gedaan; zoowel solisten als "t koor hadden in. haar grooten steun. De zorgzame dirigent, de heer Jurgens, die zijn koor zoo goed weet te leiden^ kan verzekerd zijn, dat zijn groote moeite^ cn dirigents-routine, op prijs gesteld wordt, Aan belangstelling ontbrak het niet, en wat tot aangenaam verblijf zeer mee werkt 1 de zaal was op een temperatuur, waarin het uit te houden was. Voor wie er belang in stelt, iets te weten omtrent den componist Bruch, zij mede gedeeld, dat hij thans in Berlijn woont; waar hij nog steeds ijverig aan het muzi kale leven deelneemt, en dat er, niette genstaande 'zijn 76-jarigen leeftijd, nog al door compositiën van zijn hand het licht zien. Reeds op negen jarigen leeftijd gaf hij proeven, welke groote verwachtingen van zijn talent gaven, speelde uitmuntend klavier, maakte later kunstreizen, en werd muziekdirecteur, achtereenvolgens te Mann heim, Munohen, Goblenz, Sondershausen en eindelijk, in 1870, te Berlijn. Tot rijn voornaamste scheppingen behooren een paar opera's, vele groote koorwerken, symphoniefen, kleinere vocale en instru mentale werken, o.a. een vioolconcert, dat dikwijls gespeeld wordt Na vertrek van Bargjel uit Rotterdam in 1874, was er sprake, dat Bruch zijn opvolger aldaar als Directeur van Toonkunst zou worden, doch de keuze viel ten laatste op Gemsheim. Da IJsclub. Op de ruime ijsvlakte van de Schie- damsche IJsclub vierde hedenmiddag bet ijsvermaak weer hoogtij. Het zonnetje had de met sneeuw of erger dreigende wolken uiteengejaagd en wierp zijn gulden stralen op het nog altijd in superieuren staat vor- keerend ijsvlak, waarop een talrijk publiek voortgleed. Vóór de tent speelde een mu ziekcorps z'n lustigsto wijsjes en in het midden hadden over de beide in de lengte aangelegde banen hardrijderijen voor Schie dammers, jong en oud, op de korte baan plaats. Attractie dus meer dan genoeg, De baan voor de jongens beneden do 16 jaar was 100 meter lang, de baan voor hen boven dien leeftijd had 160 meter lengte. Voor den wedstrijd voor juniores hadden zich 13 deelnemers aangemeld, voor de seniores 14. Even over tweeën had de eerste afrit plaats. De uits'ag van den wedstrijd voor mannen was: le prijs (f15) C. II. Hoorman; 2e prijs (f7.50) M. Oranje; 3e prijs (f5) B. Smitj; 4e prijs (f2.50) A. do Leede. Van de jongens werd de te prijs (£5) behaald door B. Ilmer; de 2e prijs (f3) door J. Dijkshoorn';i do 3e prijs (f2) door J. Nieswaagj de 4e prijs (fl) door P. van Wieringen, Bovendien, ontvingen de overige jeug dige deelnemers, die dus door de prijs winnaars waren afgereden, ieder 50 cents als troostprijs. i Gisternamiddag is de 12-jarige De Bruin, wonende aan de Nieuwe Haven, in de Bui tenhaven nabij de Bakkerstraat, gevallen. De knaap werd gered door ©en 20-jarigen jongen, die den drenkeling onmiddellijk na sprong, Een schipper, die met oen roei- bqot daarheen voer, heeft beiden uit het water geholpen. Tot onzen spijt hebben wij den naam van de redder niet vernomen. Hem -behoort een eeresaluut gebracht voor zjjn opof ferende daad in dit strenge jaargetijde. Gisteravond zijn door de politie aange houden 3 minderjarige jongens, verdacht van diefstal van ©en kistje sigaren. Dit kistje is heden in beslag genomen. De kna pen zijn vanmiddag na verhoor ontslagen* Jggmm mui mm i m v t

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2