Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Israel. Kerk. Ingezonden Meilefleeïingea. Rheumatische pijnen. Gemengd Nieuws. Sport (M'j Beiden zullen don Ten Maart a„s. vin Triè-t naar Wal-ma vertrekken. De sergeum Vau Vliet hoeft In den len Ra! ken oorlog deel uitgemaakt van de am bulance naar Turkije. en in den tweeden Balkanoorlog van the naar Servië. De steenhonwervnet la de i>rfteiljk. De firma 1'. Schei el G.zn. te Dor drecht nr-eft votgfuw het j.a.tiiijksrho ver slag der Dordlsobe Kanier van Koophan 'lel zeer vee] la.-n ondervonden vau de toe passing v.ui de stoeulmmvorswet. Zij Schrijft Dt>or de sterk ingekorte wei kuren 7t>u men in drukke lijden dubbel peisoneel moe ten hebl«ni, wat niet mogelijk i--, omdat in het gelieele land de onaangename ge volgen van die wet «eb laten gelden. Wan neer men marmer of andere steen stelt op een bouwwerk dat sjtcxslig klaar moet zijn, kunnen de umiemei's uiet voldoende vor deren uit gebrek aan steenliouwcrshulp. daar do steenhouwers voel vroeger moeten uitscheiden dan metselaars vn timmerlie den. Uit leidt telkens tol onaangenaamheden. Die wet verklaart b.v. verblijf in de werk plaats naj 5 uw of 6 ure {naar gelang v.ui zonsondergang'! na doe lig voor de gezond lieid der steenhouwers, doch andere werk lieden mogen er in werken zoolang zij willen Vloeien opschuren op een bouwwerk mag wel door sehuurders gebeuren, zoo laat men wil. .Maar oen steenhouwer mag na zonsondergang zulk work niet doen. Steen bouwers mogen een wagon steen na zons ondergang niet lossen en binnenbrengen, maar zij mogen wel voor een buurman b.v. een wagon kolen of ijzer leeg maken. Zulke dwaasheden heeft de steenhonwers- wet in het leven geroepen. Door korter werktijd zijn de uurloonen zeer gestegen, wat noodig werd. Zoodoende wordt het werk duur en dit heeft waarschijnlijk invloed op de bestel lingen, Dtr. bel.. Invoerr. en Acc. Atinistexieele benoemingen, bevordeiin- gcn. verplaatsingen, enz., bij de directe be lastingen, enz. Verplaatst: ingang 2-1 FebruariJ 81ag- ter. kom. 3e klasse, van Prinoenha/ge fiijd.} naar Eij-nlen ig. en i.). Ingang 1 .Maart 1914. .1. de la ria.bto- nièro van Eelde, surnumerair, directie P> 4- terdam naar directie Zwolle: H. H. F. ('asternums, rijkski. 3e ki., ktr. Maastricht (D. B naar directie Alaas (richt; .h Boler- kooper. konnn. 2e kl., van Pernis naar laardiugcnB. Visser, kanon. 3e kt., van Vlaardingen (tijcl.h naar Epen. In ga it c 1 April. A. de Bruin. kun. Ie kb. van Helium naar Dadingen. De kotn- tniezen 2e kb \V. Visser, van de Kem pen naar Gninla; F. .Meijer, van I ladin gen naar Rotterdam (Sch. 1).): II. Aten- uar. van Vlaardingen naar Enschedé (Vind; ,t. Wesseliilg, van Nieuveschans (st.i naar Veni.'i (sf.): S. van Ilaren, van Vtaaldingen naar ILosendaal tb,); ,T. IV. Ris. van tio- linoheni naar Roosendaal: Ph. Philijrse. kom. to water. Ie kb. van Helder naar naar Hellovoelsluis; A. Klop. kom. 2e kb. van Roosendaal fb.j naar Vlaardingon; P. Visser, kom. te water 2e kb, van Vfcurtr. no. t ainb. rodb. naai- Helder le afd. Benoemd: Ingang 16 Maart, C. P. Vink. tot rijkskierk 3e kb, ten kantoren Vlaar dingen (tijd.), thans partienlior klerk tfln kantore Eist. Ingang 1 AprilW. Kik. tot. tijdelijk kommies to water, 2e kJ., a. b. Vaartuig no-. 1, ariib. rech'. Ie afd. Eervol ontslag verleend aando kom. lc kl. J. H. Afaas, te Rotterdam (Gom. D.J mg 1 Al-ei., en J. J. Hodde, to Rotter dam (Rem. D.j ing. 1 Mei. Alet ingang van 15 Februari is de ont vanger dor directe belastingen enz... C.Rog geveen, tp Oostburg, tijdelijk werkzaam ge steld aan de inspectie D. B. te Amsterdam, le afd. en de rijksklerk A. Schutter. ton kantore invoerrechten en accijnzen te Dor drecht, aangewezen voor de tijdelijke waar noming van het kantoor Oostburg. Bij Kon. besluit van 26 dezer zijn de navolgende pensioenen verleend ingevolge de AVeduwenwet voor de amb tenaren 1890 en de wet van 2 Juli 1898 (Btbï. no,. 167), als aan: A. H. Bo gas, wed. D. J. Okbuysen, kom mies 2de klasse, bij 's rijks belatsingen, f217; G. Afeppelink, wed. K. S. Afolenbeck, kommies-ontvanger 2de categorie bij 's rijks belastingen, f267; 8. Chr. do Kruyff, wed. J. J. Boesjos. kommies le klasse, bij 's rijks belastin gen. f340: (De Belastingambtenaar.) Loterijwet. 'De kantonrechter te Hoorn veroordeelde gisteren een agent van de Tijdgeest over eenkomstig den cisch, tot 10 gulden la c'e. subs. 10 dagen hechtenis, met hevel tm vernietiging der sakken, daarbij de obli gaties beschouwende als aandeden in een loterij, in strijd met do Loterijwet 1905. Zoolang niot is bewezen, dat tusschen den uitgever en nemer der obligaties in werke lijkheid een overeenkomst van om geldiee- ning bestaat, moet de uitgifte als oen loterij worden beschouwd, zoo meende de kantonrechter. Nxd. Hkry. Kerk. Beroepen to Leexbrpek ds. A. C. En- kelaar. te Hedel (G.). Aangenomen bet beroep.te Ede, ds. J. A. van Boven, to Barneveld. Bedankt voor bet beroep te "VVilnis, ds, B. f. AVertber, te Ottert o bij" Ede; to Koudum ds. G. Boek ostein, te Steen- wijk. Geuüf. «erken. Beroepen te Oideboom de hoer ,1. Gootjes, oand. te Dirkshoxn. r Aangenomen do benoeming als leevaar te Noord- en Zuidbroek, de heer .1. Cohen, te Donekamp. Hooger Om >f» wijs. Te Leiden is bevorderd tot arts de lveer •f. R. Boshui. Tv Utrecht is bevorderd tot tandarts nv] 1. Mul lom. AhnnELUAMi Onderwijs. De gemeenteraad van Appingedain heeft ho-loten aan het rijk een terrein on f 05-000 n.r ii te bieden i oor een R. H. 'B. S. met ó-jarigen vuren-, of f4ö.000 voor een school ine! 3-jaiiqen cursus. De ingezetenen heb ben reeds voor bedragen, resp. van f 39.000 en f 22.000, mgeteekend. Duiven. In de „Staalsct." no 49 wordt bekend gemaakt, dat volgens mededeel ing van den Franscheu gezant door de bevoegde Fran- sche overheid is geconstateerd, dat het voor schrift betreffende de mededeeling, welke behoort te geschieden 14 dagen vóór hot oplaten van duiven door particulieren of vóór het oplaten op data, die niet lang to voren kunnen worden vastgesteld, niet strikt wordt nageleefd. Daarom heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken besloten, dat voort aan, bij gebreke van de inzending der mede deeling binnen de voorgeschreven termijnen, den overtreders zal worden verboden hun duiven in vrijheid te stellen. Bovendien komt het herhaaldelijk voor, dat de mededeclingen van oplating aan den Franschen minister van binnenlandsche za ken worden gericht bij briefkaarten of brie ven, welke niet de vereischte inlichtingen inhouden. Teneinde deze mededeeüiigen uni form te maken, heeft genoemde minister een formulier vastgesteld, dat in het ver volg zal moeten worden ingevuld door de liefhebbers, die vluchten van vreemde dui ven op Fransch grondgebied regelen. Hel formulier i* afgedrukt in Staatse! no. 49. Rheum at beha pijnen vertoonon zich het sterkst bij verandering van het. weer. Zij worden veroorzaakt door bet urinezuur, dat ten gevolge van niet behoorlijke werking der nieren in het lichaam achterblijft en zich kon kristalliseoron in de spieren en gewrichten. Verschietende pijnen, die zich rui eens hier, dan weer daar doen gevoelen, treden op. Wanneer de onzuiverheden zich eenmaal vastgenesteld hebben, is het lichaam door zijn natuurlijke bronnen zel den in staat om haar te verwijderen en indien aan de nieren geen hulp geboden wordt, hoopt het urinezuur zich meer en meer op. lie pijnen worden ondragelijk, dc patiënt kan zich ten slotte niet meeV bewegen, de gewrichten worden verwoest, terwijl do handen knobbels gaan vertoo- nen on misvormd wo-rden. De ziekte kan zich tof een chronische kwaal ontwikke len. tiet is daarom van belang om bij het optreden, van do eerste pijn in de lende nen en gewrichten Foster's Rugpijn Nie ren Pitten te gebruiken. Door hun ver sterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar be- liooien verrichten, en voortdurend en gc= reecM hef urinezuur uit het lichaam af voeren. Te Schiedam verkrijgb. bij de hh. Kap- pelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel 5 f 1.75 voor één, of f 10.voor jj zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn J$\Nieien Pillen, weigert AÈpffelke doos, die niet S 5nfs voorzien is van nevenstaand handels- merk. Zedenmisdrijf. Uit 's-Gvenhage wordt nog gemeld: Ifct echtpaar K dat ter zake van mede plichtigheid aan het zedenmisdrijf, bedoeld bij art. 247 Wetboek van Strafrecht, is gearresteerd, hield in de Bagijnestraat een bierhuis, waar clandestien heel wat jenever werd verkocht en waar het schuim der maatschappij samenkwam, om diefstallen, inbraken en beroovingen voor te bereiden. Aloest de recherche den eenen of anderen goeden bekende van de justitie opsporen,) dan was de bedoelde kroeg altijd een der eerste plaatsen, waar zij eens ging kijken. De kinderen van het ouderpaar zijn voor- loopig aan het Leger des Ifcils toevertrouwd en opgenomen in de inrichting „ELim"'. aan de Wagenstraat, in afwachting dat de Voog dijraad, wien« tusschcnkomst in dergelijke gevallen door dc justitie ten spoedigste wordt ingeroepen, nader over de kinderen zal beschikken. Do ouders zijn nog steeds, tol na afloop van het door de politie gehouden wordende uitgebreide onderzoek, in voorloopige be waring, om na afloop van dat onderzoek, Waarschijnlijk heden naar het Huis van, bewaring te worden overgebracht. De man, die de onzedelijke handelingen tegenover deze en andere kinderen heelt ■llirii|n,ma» m«l>IHMT«rT|.'WTWH1MI.IIIII WH bedreven, is reeds ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Be waring achter slot en grondel gezet. Schildersstaking te XVeesp. Het conflict in het schildersbedrijf te Weesp is gisteren opgelost en wel, op de volgende voorwaarden. Het uurloon wordt met 2 centen verhoogd en gebracht op, 22 cent, voor overwerk wordt betaald 25 pCt. extra, voor nachtarbeid 50 pCt en voor Zondagsarbeid 100 pCt., en voor zoo verre er werk is worden de ontslagen ge zellen weer in dienst genomen, met uit zondering van drie gezellen, daar deze verklaard hebben niet meer bij hunne vroe-i gore patroons te willen werken. Mist ongelukken. De spoorboot van Brielle op Vlaardingen, ondanks don dikken mist gisterenavond te 7.11 uur sun Vlaardingen vertrokken, is ter hoogte van Zwarte waai op een schip geloopen, dat voor anker lag en niet bij tijds werd opgemerkt. Bij de herige botsing, die plaats had, drong de boegspriet van het op stroom liggend vaartuig in het paviljoen van dc stoomboot, waardoor aanzienlijke materieele schade werd aangericht. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. (Afsb.") Verminkt kinderlijkje. Een arbeider te Venhuizen (N.-K.j heeft in een sloot drijvende gevonden een kinder lijkje, waaraan het hoofd ontbrak. Het lijkje bleek afkomstig van een vol dragen meisje, dat waarschijnlijk 10 of 21 dagen te voren was geboren. De armpjes on beentjes waren gebroken en het hoofd ont brak geheel. Waarschijnlijk heeft degeen, die het pasgeboren kindje in het water wierp, dit in stukken willen snijden, ten einde een kleiner pakje te hebben. Accuratesse. Bij gelegenheid, dat de secretaris een er commissie tot wering van schoolverzuim de oudere erop wees, dap zij zorgen moes ten hun kind als leerling te doen inschrij ven. om moeilijkheden te voorkomen, kreeg deze tol antwoord, dat het bedoelde „doch tertje" reeds 18 jaar was, en „haast epn vrijer had". Eenmaal kwam hel. voor, dat het kind, waarvan sprake was, ruim een jaar geleden was overleden. Derooving. Bij den heer Sanders, in de Passage, te 's-Gravenhage, is een. aJlerbrui taaiste be reaving geschiedt. De heer S. was op zijn kantoor, toen plotseling iemand met een groot mes in de hand binnentrad, liem bij de keel pakte en tegen hem zei: „Geef me onmiddellijk f25, of je gaat er aan." De heer S. kon zich niet verweren, was' half bewusteloos van vrees en kon niets anders doen dan liet individu de geëisöhte som ter hand to stellen. De man ging daarop kalm heen, De heer Sanders heeft aangifte gedaan op het politie-bureau aan de Riviervisch- tnarkt. De politie onderzoekt de zaak, maar het zal haar zeer moeilijk vallen den kerel in handen te krijgen. (Vad.) De kazemebranden te Haarlem. Het onderzoek in zake den brand in de infanteriekazerne wordt met vernieuwden ijver voortgezet. De recherche, de militaire commissie en de marechaussee werken flink te zamende eerste afdeeling beweegt zich hoofdzakelijk op het gebied van het op sporen der verduisterde goederen als de kens, sokken bnzj.de 'militairen daarentegen houden dagelijks een inspectie op de rust kamers, waaruit vermissing van kleeding- stukken blijkt. Aan de verduistering nu moet Courier De G. zich heiben schuldig gemaakt. Groot is echter do benadeeling niet, hoogstens een honderd-vijftig gulden. Reeds na den tweeden brand moet hij daarmede begonnen rijn. l Daar bij aan zijn sergeant-majoor opgaf dat 'de ontbrekende goederen verbrand wa ren en het. tegendeel niet kon worden be wezen, moest 'men dit aannemen en zoo klopten naüuirlijk 'de door hem ingeleverde staten. Dat hij door die verduistering met de plaats gehad hebbende brandstichting iets uitslaande heeft gehad, is echter nog geens zins gebleken. '.Veeleer gelooft men, zooals wij gisteren meedeelden, dal de fourier de G. van den brand gebruik gemaakt heeft om door verduistering van goederen zich zelf tv verrijken, zonder aan de brandstich ting deel te bobben. De brandstichters dan zouden in een ge heel andere richting gezocht moeten wor den en daarop zou ook het bezoek, dat ka pitein Alarehand en de inspecteur der re cherche, Verbeek, (bij den officier van justi tie brachten, moeten duiden. Binnen enkele dagen zal daaromtrent we! iris meer blijken. Brandstichting. In het Rijkskrankzinnigengesticht te Me- demblik werd Donderdag brand ontdekt in een der zalen, onmiddellijk grenzende aan de „versterkte afdeeling"; door krachtig optreden wist men het vuur, dat reeds een groot: gedeelte van den vleur en dc deur had aangetast, te stuiten. Terstond werd aim kwaadwilligheid gedachtde zaal behoort tot het in herstelling zijnde westelijk gebouw en was nog niet door patiënten be trokken geen hunner kan dan ook het vuur hebben aangestoken. Alle werklieden zijn ondervraagd, doch geen enkele aanwij zing van den dader is nog ontdekt Volkszang. 3Ien schrijft uil Breda, dat de pogin gen door de Vereeniging tot verbetering van den Volkszang aangewend om bij hot volk een tweetal, voor deze gelegenheid gecomponeerde carnavalsliedjes ingang te doen vinden, ondanks alie moeite met veel vuldige repetities wel moesten mislukken. De liederen waren zoowel wal tekst als muziek aangaat zeer matig. Om een denk beeld te geven van den tekst volgen hier de slotregelen van een der liedjes En goen grooter vreugd, die ons meer verheugt, als men netjes vieren zal de carnaval, de carnaval. Dat zulk oen tekst door een opgewekt feestvierende bevolking niet zou worden gezongen, was duidelijk. .Maar ook de melodie wilde er niet in. In een der danszalen probeerde het or kestje het, maar het publiek liet het or kestje spelen en zong er tegenin de meest populaire carnavalsdeun, een chanson van don onlangs overleden Parijschen caba rel zanger Fragson. (N. R. C. Gasversiikking. De arts S. J. van N. en zijn echtgenoote zijn gisteren dood in hun huis gevonden aan den Wagenweg te Haarlem. Hun doch ter leefde nog, doch is er ernstig aan toe. Men denkt aan gasvergiftiging. Een oude kogel, Op St. Nieolaasavond 1895 had te Bnt- sum de inbraak inet moordaanslag ten huize van Haitsma plaats, waarvan de bekende Hogerhuiizaak bet gevolg was. Bij die in braak werd oen logé van Haitsma door een der inbrekers in do linkerlies geschoten. De kogel kon destijds niet worden ven\ ijderri thans is dit voorwerp, volgens de „Tel.", tot hij de knie gezakt en kan het wegge nomen worden. Ontrouwe bedienden. Het had, meldt het Hbld., den. laatsten tijd de aandacht getrokken, dat in oen uit dragerij in de St. Janstraat te Amsterdam, welke gedreven wordt door den hoer E. van P., verschillende goederen, voorname lijk manufacturen aanwezig waren van een kwaliteit, welke in dergelijke winkells ge woonlijk niet verwacht wordt. De polti» heeft nu niet minder dan vijf jonge mannon, van wie een gehuwd, gearresteerd. Hot zijn bedienden van de grootste magazijnen in de stad, n.l. van De Bijenkorf, Gebrs. Ger- zon, S. I. de Vries, de confectiefabrisfk firma Snijders Co., en een ijzerhandelaar op de Geldersche kade. Twee van de on trouwe bedienden werden gearresteerd op het oogenblik, dat rij verduisterde goede ren te koop aanboden. Hoeveel er verduisterd is, kan nog niet worden nagegaan. Een incident op het Bossche carnaval- Men meldt uit 's-IIertogenbosch aan het „Dagblad van Noord-Brabant" In de sociëteit Casino, alhier, heeft zich een der carnavalsavonden een incident voor gedaan, tusschen een burgemeester van een naburig plaatsje en een officier. De burgemeester was, hooggedopt, met zijn wederhelft naar de Carnavalspret ko men kijken, r. n een tafeltje gezeten, kwam bij hen ook een officier plaats nemen en scheen in grappige stemming. Althans, zon der dat de burgemeester het had gemerkt, was een schaaltje met suiker in zijn hoo- gen dop, dien hij naast zich had gedepo neerd, geborgen. Toen de burgemeester zijn hoed wilde opzetten, kreeg hij het suikerschaaltje op zijn hoofd, en eenigszins geraakt daarover, smeet hij den officier het schaaltje naar het hoofd. Naar men zegt, gaf deze den burgemees ter daarop een oorveeg. De officier wilde, dat de burgemeester de zaal zou worden uitgezet, doch hier voor werden door het bestuur der zaal blijkbaar geen termen gevonden. Nader hooren wij, dat van een en ander namens den burgemeester proces-verbaa! moet zijn opgemaakt door do politie. Oezondbidders. Donderdag is te Amsterdam failliet ver klaard de Geloofsvereeniging „Do Godde lijke Genering". Het „Hbld." heeft getracht te onderzoa ken, hoe het mogelijk is, dat een dergelijke vereeniging in staat van faillissement ver keert. Immers, daar artikel 3 der statuten vertelt, Vlat vde leden der vereeniging slechts genezing mogen zoeken op het ge-, bed des geloofd", zou men misschien eer verwachten, dat de brooze .lichamen dor leden en niet de vereeniging zelf in staat van faillissement zouden verkéeren. Toch is het anders geloopen. Verschillende leden der vereeniging, wier statuten goedgekeurd werden bij Kon. besluit van 13 Mei 1899, verkeeren nog in Makenden welstand, heb ben hun principes gehandhaafd, maar met de vereeniging is het sedert, lang mis. Indertijd had zij een gebouwtje aan de Kromme Waal, waar overeenkomstig liet doel der vereeniging samenkomsten wer den gehouden tot onderlinge versterking des gdoofs. Het geloof in elkander werd er echter niet beter op. Op zeker tijdstip meenden verschillende leden van den Raad van Oud sten d. i. het hoofdbestuur der ver eeniging dat er wel iets af te dingen viel op de handelingen van den voorgan ger, tevens voorzitter van den raad. Men belegde een samenkomst maar deze had een averechtsche uitwerking. Immers, op grond daarvan, het beleggen n.l. van een onwettige vergadering, schorste devoor- m, m mmgn ritter al zijn medebestuursleden en maakte gebruik van zijn recht om onmiddellijk eeuige andere bestuursleden aan te wijzén. Hun funotionneering was echter van korten duur, wint kort daarop vertrok de yoor- zifter naar Ziiid-Ameriko- Het gebouwtje der vereeniging word verkocht, de daarop rustende le hypotheek werd geheel betaald en do 2e hypotheek' gedeeltelijk. Ziedaar de eigenlijke oorzaak van de fail lietverklaring van thans. De 2e hypotheekhouder was nd. de be doelde voorzitter van den Raad dor Ouden. Na rijn vertrek worden de zaken der ver. eeniging vrijwel afgewikkeld. Een poogje kwam men nog bijeen in een lokaaltje aan de Rochtboomsloot, steunde een weduwe, een Zondagsschool, enz., totdat er van de financiën zoo goed als niets over was. Waarmede ook aan liet eigenlijke ver- eeoigingsleven vrijwel oen einde was geko men. Inmiddels kwam de oudste van* den Raad der Ouden uit Amerika terug, herin nerde zich zijn slechts gedeeltelijk afgelost hypotheekje en wandelde naar do justitie om le zien wat er nog aan te doen was. Dit is een geval, waarin het gebed blijk baar geen genezing brengt. Intusschen, nu kan de dokter ook niet meer helpen, want het goheole actief be staat uit f 15.331/2, aan dontinten, oen f ge boeken, banieren en een avondmaalstel. Gamavol, begrafenis, loedelverdeeling en een kat met staart. Alc-n schrijft uit Maastricht aan de „Tel.": Een heele herrie hedennamiddag in de Jekersiraat. Aioeder was Zondagnacht gei stoiven, doch, dat deel minder ter zake, wat hot vieren van het carnavalfeest betrof. Woensdag zou dc liegrafenisplaats hebben en een schoonzoon uit Luik kwam met zijn ega over naar Alaastrichl. Op den dag dor begrafenis werd, zooals gewoonlijk bet geval is, het noodige bier verzwolgen, 's Middags zou de boedelvevdeeling plaats hebben kon hij bot, met zijn zwagers nieto eens worden. Doe je niet, zooals ik; wit, zeide dc man uit Luik, dan trek ik deze kat (hij pakte de huiskat op) in tweeën. Een der zoons van de overledene ito uw trok partij voor de kat. Gevolg: pot ten en pannen vliegen door de „vergader kamer", algemeene vechtpartij onder vóór en tegenstanders van de kat. Den AVaal werden een aantal tanden uit den mond geslagen.. De vechtende familie geraakts op straat en onder een tiental personen, was weldra een straatgevecht aan den gang. Per telephoon werd rijks- en gemeente» politie gerequireerd, met het slot van da scène: dat de „hoofdman" van het gezel schap, alras de „kattenverdediger", onder hevig verzet met assistentie van vier lands verdedigers naar het politiebureau werd overgebracht en dc tandlooze Waal zijn biezen pakte en naar het AValenland terug keerde. Snel recht of de bureaucratische justit e, We leven in een rare wereld. Voor ongeveer 18 maanden werd bij. mij gestolen: een zilveren vork, parap'iuie, ondergoed weet ik veel. Die dievegge (geen van de hooge heeren had iets tegen haar) werd zelfs nadat ze erkend had (op het politiebureau Duinstraat, te 's-Graven- hage) de dingen gestolen te hebben, de; gelegenheid tot vluchten gelaten. Ze is ge vlucht en werd (het gaat alles soms zoo zeldzaam gauw) een maand of twee ge leden bij verstek (n.b. ze had bekend ge stolen te hebben) veroordeeld. In mijn naïviteit dacht ik nu mijn zaakjes te kunnen terugkrijgen. Ik schreef een brief aan den officier van justitie en kreeg, o, wonderlijke eenvoud, na 10 tlagen(be richt van do politie, dat, aangezien de vrouw voortvluchtig was, ik mijn eigen dom niet terug kon krijgen. „Maar ze mag eerst na tien jaar terug komen zonder gevaar gestraft te worden." „Jawel, mevrouw." „Aloet ik dan zoolang wachten?" „Ja mevrouw, daar is niets aan te doen.*' „Maar waarom dan?" ,'r0mdat ze bij verstek veroordeeld is en altijd nog het recht heeft oppositie tegen het vonnis aan te teekenen." „Jawel, goed, maar die dingen zijn van mij." „Daarom is hel boter, die kleine dingen, niet te vervolgen dan hadden wij 11 uw boeltje teruggegeven." Een aardige dievenprotectie. Laat je den dief loopen, dan krijg je den boel niet terug en laat je hem niet loopen, dan krijg j'e het óók niet terug, dan straft ie de wel met wachten tot het den heeien belieft. Intusschen: daar sta ik nu toch maar. Achttien maanden gewacht en nu nog niets. Als ik nu nog ooit mijn boeltje terug krijg, is mijn Zondagsche parapluie uit de mode, mijn gordijntje vol mot, het biljet van f 10 verteerd mijn zilveren vork ja, die zou ik dan terug kunnen, krijgen, als er 'ten minste in dien tijd. geen ander wonderlijk artikel van het straf wetboek gemaakt wordt, dat een beletsel wordt voor teruggave van dat overschot van mijn rechtmatig eigendom. En de dievegge? Die is „quite" met 10 jaar in Brussel te wonen, wat me, geno men de toestanden hier geen straf lijkt. Aldus de inzendster in „Het Vaderland". De ontploffing te Rummelsburg. Do Duitschc bladen melden, dat de brand weer ,op de plaats waar de ontploffing in de fabriek te Rummelsburg plaats had-, nog tot 's avonds laat bezig geweest is; meer dan 1000 kilogram, benzol en nitro- benzol zijn verbrand. Later bleken nog de

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 6