I S BEXCHAM'S PIUEn" BINNENLAND. V i Ridderorde. STADSNIEUWS. V Ingezonden Mededeelingen. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Hofbericht If M ile K mincn-AIoedi'r heeft gister avond een gedeelte der voorstel ling bijge woond, welke in het gebouw van die Hughe spelers in 1 km Hang word gegeven door het tooneelgezelschnp van mevrouw Anna h'ciwiui Kl.in-on, ml Amsterdam, ten bate van eon fotuK lot voorbendding win de stichting van een centraal gebmnv vooi socialen' arbeid 'te VGirnenliage. 11 Al. werd ontvangen door een eere comité, beslaande uit jhr. nir. .1. II. .1 Quatles van t'fford, nu-, fl. Goeman flor gesius -n bun echtgenooten. Gedurende de pauze ontving II. Af de Koningin-AIoedor in hare loge inr. A. Feil toner van ATissingen, voorzitter van de ver eeniging Aimcnzorg. Consulaire dienst. De minister van buitenkunlsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat bij Kon besluit do beer dr. ,A. Eiusler benoemd is tot vice-consul der Nederlanden, met den persoonlijken titel van consul, te Jeruza lem, buiten bezwaar van 's lands schat kist Aan den heer Einsier moet in de Dtiïl- sche of Fransdie taal geschreven worden. liet consulaat hooft de sandjak Jeruza lem tot ressort (Stct.l De vice-consul der Nederlanden te Bo logna (Italië), de lieer Ph. Roffi, is over leden. De waarneming van bet vice-oonsulaat is opgedragen aan Jen heer B. Pardo. Ingevolge Koninklijke macliliging is de heer T. Atoiesendorp jr. erkend en toegelaten als vice-consul van Groot-Britannié en Ier land, te Dordrecht. (St.ct.) Onze marine. Blijkens een bij het departement van ma rine ontvangen bericht is Hr. Als. pantser schip „Heemskerek", onder bevel ran den kapitein ter zee E. Coenen, 2 dezer van Yiliefranchc vertrokken. (Stct.) Tnoht-Unfe. De verkoerseommissie van de Tucht-l 'ni - liet^ft in haar rapport aan bet hoofdbestuur meegedeeld, dat li.i., uil het nu tamelijk baiuh-iuuze verkeer in de straten in regel matige banen geleid worden, de politie de bevoegdheid moet erlangen, verkenrsrege lend op te tronen en invoering van kort en snel recht noodzakelijk is. Door dit la a is le zal, zoo merkt zij op, de politie liaar prestige zien verboogei., wat het re gelen van het verkeer niel andere clan ten goede zal komen. ris en f50. - als lid vaA bedoelde Com missie ran voorlichting genoot. Zal daartoe een wijziging van de trakte mentsvorordening noodig zijn, evenzeer ach- ten wij een algemeene herziening der Secre tarie-traktementen urgent, daar deze niet Bij Kon. besluit van 2 dezer is AI. P. Voüte, voorzitter der A'ereeniging Rem brandt, ie Amsterdam, benoemd tot lid- der in de orde van den Nederlamlpfhen. Leeuw. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn be noemd bij de arrondissements-reehtbank te Maastricht tot, president, mr. J. A. Revnen, thans vice-president van gemeld collego: lot vice-president, mr. F. L'. E. Dtnnou- lin, thans rechter in dal college. Bij Kon. be.-Juit van 2 dezer zijn be noemd i tot substituut officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Alaastriclit. mr. P. Oosling, thans in gelijke betrekking te Breda: tot substituut officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda. nir. F. Couvoe, thans ambtenaar van liet openbaar ministerie bij de kantongerechten in het ar rondissement Breda, ter standplaats Ginne ken; tot ambtenaar van liet openbaar minis terie bij de kantongerechten in liet arron dissement Breda, ter standplaats Breda, mr. E. IJ. Ah H. baron Speifart van Woerden: advocaat en procureur te Breda, tevens werkzaam ter pnrkelte van dc ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Breda. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan mr. P. J. F. van Voorst Vader,' op zijn ver zoek, met intrekking van kantonrechter te Amersfoort, onder dankbetuiging voor do in rechterlijke Intrekkingen bewezen diensten. O-.centen. Bij de Tweede Kamer is gisteren het op- ccnten-ontwcrp binnengekomen. Daarbij wordt voorgesteld, te heffen 20 opcenten op de vermogensbelastingi 20 opeen Ion op de bedrijfsbelasting, met uitzondering van de aanslagen wegens uit- deelingen door naamlooz'e vennootschappen, vereenigingen, enz. waarop 60 opcenten zui len worden gelegd. Hierdoor zullen de middelen over het lon- pende jaar worden versterkt met f4.170.000. Binnenkort volgt nog een wetsontwerp tot verliooging van den accijns op bier. Hier uit wordt 'n vermeerdering van opbrengst van f 1.200.000 verwacht. De minister re kenf, dit ontwerp zoo tijdig in veilige ha ven te zullen hebben, dat 6 Ion nog aan de middelen van 1914 kunnen ten goede komen. S. I). A. P.-congres. Het twintigste congres der S. D. A. P. zal gehouden worden op Zondag 11, Maan dag 12 èn Dinsdag 13 April 1914 te Utrecht De dagorder bevat bijna twee pagina's .van Het Arolk. Een dertigtal voorstellen be treffen liet blad zelf of de wijze van ex ploitatie. Zoo wordt o.a. voorgesteld het papier lichter te nemen, do letter groo- ter; een afdeeling wil ook ijssportberiehten zien geplaatst, een ander noteering ran den zalmafslag en van de watertijding te Maastricht en te Keulen. De afd. Den Ilaafg I en Dordrecht! stellen voor: „Het Congres besluite ook dit jaar weer een Rood- i Dinsdag te houden, bij voorkeur in Den Haag." Yan Kol en de I, P. Foowardi, een der drie verbannen leden der Indi-ehe Partij, heeft in „Het Vo'k" Van Kol op noga! gortige wijze Ié woord gestaan. Thans pakt hij ook m de „Express" tegen hem uil en nu wordt hel den heer Schaper te machtig. Deze verklaarde grétod avond in „Het Vo'k" „Nu ik hedenmorgen „De Express" lees van 2 en 3 Februari, moet mij een ern stig profest van het hart. De wijze, waarop daarin an Kol met modder en drek wordt gegooid, vaat alle perken te buiten. „Anti revolutionair imperialist", ,,a fiandsch", „senieleex-sociaa!deinokraat" enz.,- zie hier enkele der vele kwaiifikatïes, waar aan Van Kul vanwege de „redaktie" (in Holland of Indië?) blootstaat Zelfs wordt uit de anarchistische „Arbeid" vuil opge-' haald, omtrent de „schatten", die Van Kol in Indië aan de inlanders heeft „ont roofd." Ate lid der soc.-dem. Kaïncrfraktie sta ik aan de zijde der bannelingen, al is op de wijze, waarop D. D. na de ver gadering met de fraktie en na 'de Kamer leder creringen van Vliegen ageerde, een en ander aan" te merken. Alaar ik kom ernstig op tegen de meer dan brute en schimpende manier, waarop van hun zijde thans Van Kol wordt afgemaakt. Dit is waarlijk door alles been en kan geen partij) genoot, die A"an Kul en zijn verleden kent, worden goedgekeurd. Zóó niet, Oostersehe vrienden 1" Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam ,op Dinsdag 10 Alaart 1914, des namiddags 2 uur. Vaststelling van de notulen der raads vergadering van 3 Februari j.l. en verda ging van die van 17 en 23 Februari d.a.v. Alodedeelingen. i Ingekomen stukken. Agenda. 1. AVijziging van de Gemeenle-Begroo- ting. 2. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke belasting naar bet inkomen, dienst 1913—'14. 3. AVijziging der .begrooting voor den Rei nigingsdienst over 1913. 4. Voorstel tot verbooging van best pre sentiegeld voor lellen van de Commissie van voorlichting voor het jaar 1913. 5. Voorstel betreffende verandering in den dienst der Gemeente-Secretarie, af dee- ling Financiën en Belastingen, in verband met de aan die afdeeling ontstane vacature, alsmede tot herziening van de Iraetement- verordening voor de ambtenarren ter Secre tarie en de Roden. 6. Atoors tellen betreffende de wijziging der regeling van de belooning van den klerk aan do Arbeidsbeurs. 7. Voorstel tot overplaatsing van den beer AI. Alartens, hoofd van de bestaande school G Prins Alaurifsstraat als hoofd aan de nieuwe school G Huijs- ïnanschraat en van den heer C. Ruiter, hoofd van de bestaande school H School straat als hoofd van de nieuwe school II Prins Jlauritsstraat. S. Voorstel tot voorziening in het ge brek aan schoolruimte door oprichting van een school J, te huisvesten in het oude dioolgebouw aan het Broereveld. 9. Verzoek van D. Kok q. q. om grond aan de Nasssauslraat to koopen, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. En verdere voorstellen en mededeeün- gen. Bij Kon. besluit van 2 dezer is' benoemd lot ontv. dir. belast, te Rotterdam (5de cantocr), dc heer T. G. Atorsfelt, ontvanger lerzelfdc middelen alhier. Geineonteraadsstufekeu. Veranderingen-Secretarie. Bij den Raad is het volgende schrijven van Burg. en A\reths. ingekomen: Het kan Uwen Raad niet onbekend zijn, dat aan den heer Alontfoort, chef van de Afdeeling Financiën en Belastingen ter Ge meente-Secretarie, op zijn verzoek, als zoo danig, met ingang van 1 Alei a.s., eervoï nntslag )s verleend. Bij deze gelegenheid zouden wij ver andering willen zien gebracht in den dienst en in de salarissen. \Arat den dienst betreft, zouden wij de Commissie van voorlichting voor de In- Inkomstenbelasting willen zien afgeschaft en met de aanslagregeling één persoon zien belast, die onder onze ambtenaren kan worden gevonden. Gelet op de besprekingen omtrent dit punt reeds meermalen in Uwe vergadering ge voerd, meenen wij, dat dit geheel naar den geest van Uwen Raad zal zijn. Dezen ambtenaar behoort dan echter met het oog op die functie ten aanzien van zijne belooning een bizondere positie te worden gegeven. AVij zouden hem boven de belooning als Commies nog f300.— willen zien toege kend, jvaarbij kan worden opgemerkt, dat de heer Alontfoort reeds f 250.als Secreta- i.-er voldoende zjjn te achten en ook niet in goede verhouding inet de salarissen elders. In bijgaand ontwerp-besluit zijn onze voorstellen daaromtrent belichaamd. Daaruit zal U blijken, dat de belasting- controleurs in de organisatie zijn opge nomen, daar reeds een zoodanige contro leur (aan wie gelijke positie is toegekend als aan een adjunct-commies) aanwezig is. Verder achten wij het gewenscht, dat voor diploma's een vergoeding wordt gegeven, wat voor zichzelf spreekt en reeds zeer gebruikelijk is. Ook achten wij het gewenscht, dat slechts de minima en maxima in de verordening worden neergelegd, doch dat aan Burge meester en AAtothouders wordt overgelaten binnen die grenzen te regelen. Dit biedt o i. het groote voordeel, dat men in plaats van een automatisch stelsel, een regeling verkrijgt, die zich aan omstandigheden kan aanpassen. Dit is ook toegepast op de boden, voor wie de regeling ook is verbeterd. In Verband met de bevorderingen en aan stellingen van nieuw personeel, die wij ons voorstellen naar aanleiding van de vacature te doen plaats hebben, zal volgens onze raming na deze traktements ver be tering pl.m. f1500.meer noodig zijn. AVaar de regeling eerst 1 Alei in werking zou tre den en op de loopende begrooting reeds f450.is gereserveerd voor bevordering en verhoogingen, zou die begrooting ver moedelijk slechts met f 600.worden over schreden. Daarbij is rekening gehouden, dat de Commissie van voorlichting zou vervallen. A7olgens art. 19 van de Verordening op de Inkomstenbelasting kunnen Burgemeester en AAtothouders zich door zulk een Com missie doen bijstaan, doch behoeven zij dit niet te doen. Een wijziging dier verordening is dus hiervoor niet bepaald noodig. AAran- neer Uw Raad zich piet onze voorstellen vcreenigt, kunnen wij volstaan met dit jaar niet opnieuw leden te benoemen. Nog is er een punt, dat met deze zaak in het nauwste verband slaat. Het is onge twijfeld een misstand, dat van gemeente wege aan den Gemeente-Ontvanger geen hulp wordt gegeven, die hij toch in een Gemeente als de onze onmogelijk kan ont beren. Tot nog toe verschafte zich de Ont vanger die zelf. Dit mag niet langer voort duren, doch bovendien het zou ook niet langer gaan, daar de ambtenaar, die den Ontvanger tot heden bijstond, dit bij de nieuwe organisatie niet langer kan blijven doen. AVij meenen riat de zaak naar belmoren zal zijn geregeld, indien van Gemeentewege den Ontvanger een kracht wordt toeg<> voegd, die een gelijke positie verkrijgt als een adjunci -commies ter Secretarie. De ont vanger is liet daarmede geheel eens. Gelijk U uit hel ontwerp-besluit zal blij ken, zal volgens onze voorstellen het mini mum-traktement van zulk een ambtenaar f850.zijn, welk 3>edrag dus mede moet worden gevonden. Resumeerende stellen wij U voor: le. vast te stellen het hierbijgaande ont- werpi-besluit, houdende een nieuwe veror dening op de Secretarie-traktementen; 2e. te bepalen, dat den Gemeente-Ont vanger van Gemeentewege een hulp zal worden toegevoegd, te bezoldigen als een adjunct-kommies ter Secretarie. Wanneer liet voorstel sub 2e is aange nomen, zal door ons de noodige rege ling ten aanzien van den aar» te stellen litularis worden voorgedragen. Een in rood' gewijzigd exemplaar van de bestaande verordening op de Secretarie^ traktementen, hierbij ter lezing nedegelegd, geeft aan in hoeverre het nieuwe voorstel daarvan afwijkt. Politie. De politie waarschuwt tegen het onbe heerd laten staan van rijwielen op den opeai- baren weg, omdat in de laatste dagen drie rijwielen, die op dien weg onbeheerd ston den, zijn gestolen. Belasting op liet honden van honden Burgemeester en Wethouders van Sohie- datn, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 3 der ■rerordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden "in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 1ste lijst bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1914 vanaf heden voor eenieder gedurende ariht dagen ter Gemeente-secre tarie (afdeeling financiën) ter inzage is nedergelegd, en dat gedurende twaalE ach tereenrolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren itegen den aanslag bij „Burgemeester en AVethoudere kunnen w.orden ingebracht; -zullende op later in gebrachte bezwaren geen verandering van aanslag warden verleend. N. Y. Leopnyt's Bank. Naai- wij vernemen, zullen binnenkort de effectenzaken (der firma P. Loopuijt Co. overgenomen .worden door de op te richten Naamlooze (Vennootschap Loopuijt. s Bank, waarvan de heer J. F. Aleineré als directeur en de hoeren P. Loopuijt, ljd der firma P. Loopuijt Co., Jhr. Air. L. H, J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule, lid der firma de AAtod. Tjeenk Co., J. Th. J. Aielchers, J. Al, van der Schalk, J. A. J. Nolet, A. J, J. de Groot en 51. A. E'..i...<-riing als commissarissen zullen o j> treden. De kantoren nier Bank zullen gevestigd worden in liet gebouw der Spoaxliank aan de Hoogstraat, alhier. Lichting 1011. Het inschrijvingsregister voor de Natio nale Alilitie dezer gemeente voor de lich ting 1915, bevat de namen van 398 late ■tngen. A'oor de raca.a i betrekking van metselaar bij de gemeoi' -r erken, in vasten dienst op een wcel'ooi. van f 14.20 met voor uitzicht op een verhooging meldden zich slechts 5 sollicitanten bij de Arbeidsbeurs aan. Op Donderdag 6 Alaart a.s. des avotuls te 7 uur zal K. Z. V. „Loft den HeerV in het Atorecnigingslokaal aan de Broers vest haar 18de jaarfeest op eenigzins fees telijke wijze lieren. "Een persoon, die gisteravond aan het politiebureau alhier om nachtverblijf vroeg bleek in het Politieblad gesignaleerd te staan voor f 1 boete sub's. 2 dagen hechte nis. f Hedenmorgen is bij naar liet Huis ran Bewaring te Rotterdam overgebracht. Yolksbadhnia. In de week van 22—28 Febr. 1914 wer- don genomen 475 baden. lste Ktusi 2de Kluis Kuipbaden 21 Kuipbaden 73 Regen 34 Regen 330 5 ets kinder 17 Gedurende de maand Febr. 1614 werden genomen 1940 baden. lste kluas. Sds kiese, kuipbaden 111 kuipbaden 275 regen 114 regen 1379 5 ets. kinder 61 AGENDA. Heden en volgende dagen. Sehïedamsche Bioscoop 8 uur. Voocstelling. Heden tot 15 Alaart. Casino 8 ulur. Elite Ararieté-prograinma. Heden en volgende dagenCircus Alt- boff, 8 uur. te Rotterdam. 4 Mrt. Odéon, 8 uur. Zangvereen. op Geref. grondslag „Asaf". Uitvoering. 4 Mrt. Huize v. d. Heyden, 8l/i uur. Vereen, t bestr. d. Tuberculose. Ioerlijk- sche Ledenvergadering. 4 Alrt. Groote Schouwburg, 8 uur. N. AU Toon. Vereen.-Heijermans. Alonna Atonna. 4 Alrt Tivoli Schouwburg, 8 uur. ,N. V. Toon. Atoreen. -HeijermansDe De mi-monde. 5 Mrt. Groote Schouwburg, 8 uur. N.V. Het Tooneel-Royaards. De Vijf Frankfurters. (Jubilee mevr. Anna de Sablairollcs). 5 Alrt. Atolkshuis 8 uur. AU P, N, Glub'- avond. i 5 Mrt. Tivoli Sohouwbuig, 8 uur. Kamer muziek Vereen. 5e Avondconcert. Een verstandige huismoeder zorgt er ALTIJD voor B BIJ BE BAND te hebben. 1 IHHmBMHBBiB Internationaal zangconcours. Ter feestelijke herdenking van het 40- jarig bestaan der Rotterdanisch'e Lieder tafel, wordt in den Groeten Schouwburg te Rotterdam op 29 en 30 Augustus, 13 en 27 September a.s'., een Internationaal Concours voor Mannen- en Gemengde Ko ren gehouden. Museum-diefstal, Dezer dagen isuit het Aluseum van Kunstnijverheid, te Haarlem, een antieke vaas ontvreemd. Kantongerecht. De zitting van het kantongerecht bracht ditmaal tal van kaken, waarbij: gezondigd was togen de IJkwet; blijkbaar is de rijks politie bezig geweest overal waar gewogen wordt, de gewichten te controleeren en dus werden tal van gewichten in beslag geno- inen die of 't goedkeuringsmerk misten of het afkeuringsmerk droegen. Op allerhande wjjzo trachtten de beklaagden natuurlijk de straf te ontgaan: de directeur van een coop, onderneming beriep er zich op dat die onderneming in de dagvaarding een naamlooze vennootschap was genoemd;een lorrenkoopman betoogde dat de in beslag genomen gewichten ten verkoop a'ls belas ting aan een deurtomv in zijn pakhuis aanwezig waren en door den knecht verkeer- ctefp: bij de bascule waren geplaatst; een derde beriep er zich op dat de in beslag ge nomen maat onbruikbaar als „maat" was. omdat die al voor verfpot gebruikt, was, en nu onder een lekkend kraantje in zijn café stond, enz. enz. Maar de hoofdschotel voor deze zitting was de vervolging tegen de N. V. DE TIJDGEEST. Als beklaagde was gedagvaard C. AVj. v. AV, doch als .diens gemachtigde trad op H. N. L. II., die werd bijgestaan door) mr. 51. 51. v. Atol zen alhier. Als eerste getuige trad op C. J. V, J. hoofdagent ran „De Tijdgeest" alhier. Op een reeks van vragen, achtereenvolgens, door den kantonrechter gesteld, deelde deze mede, dat „De Tijdgeest" obligaties uitgeeft met premie-coupons. De kooper ontvangt de obligatie met de premie coupon dade lijk bij de betaling van de eerste óf van meerdere stortingsbewijzen. Deze, die ten getale van 10 aan de obligatie gehecW| zijn, worden afgescheurd voor zoover zo niet betaald zijn. Er wordt 3 pet rente op de obligatie uitbetaald, terwijl alle obli gaties ia den tijd van 75 jaren in een amor- üsatie-uitloting worden afgelost met het be drag dat daarop is gestort. Zoodra oen stortingsbewijs betaald is, wordt, daarvan reeds de rente getrokken cn de houders doen onmiddellijk in de amor- tisalie-u itloting mede. ,De hondera kunnen de 10 ptorlingen doen binnen den termijn van 2 jaren, maar de eerste 5 stortingen moeten telkens vóór liet begin eener klasse- trekking betaald (zijn, om den in die klasse op de premieooupon gevallen prijs te kun nen ontvangen. De premiecoupon geeft de kans op pen prijs. \ralt daarop een prijs, die wordt (aangewezen overeenkomstig de staatsloterij, dan wordt die aan den Koudejn uitbetaald, na aftrek der nog niet betaalde stortingsbewijzen. jVtolen betalen dadelijk alle gtortmgsbewijzeu, anderen doen dit gedeeltelijk. ,0m de prijzen te kunnen ont vangen, moet de houder loonen de obligatie met de premieooupon en het laatst be taalde stortingsbewijs. De premiecoupon wordt bij de uitbetaling ingehouden, maar de obligatie wordt weer aan den hóudotr teruggegeven; deze blijft aan de amorti- satie-uitloling deelnemen. Als 2e getuige wordt gehoord P. v. d, AV'., agent yan „De Tijdgeest", diens ver klaringen stemmen pvereen met die van den eersten getuige. De Ambt. van het 0. Ai. heeft bij de in beslag genomen stukken bemerkt, dat bij obligatiën /de stortingsbewijzen G tot 10 ontbraken en vraagt, nat daarvan de oor zaak is. De bekl. deelt mede, dat de hoofdagent die nogal pens onder zijn berusting houdt, omdat vele houders van ohjigatiën die niet inlossen. De Hoofdagent zegt, dat de in beslag name heeft plaats gehad in de periode van afrekening; die stortingssbewijzen wor den door de agenten dan aan hem ge geven te hunner verantwoording van beta lingen en jiiet-betalingen. Zoo zendt hij die later ook weer op bij de afrekening met shet hoofdkantoor. De (houder, die deze bedra gen wil starten, kan ze ten allen tijde onmiddellijk krijgen. Hierna wordt de Directeur van „de Tijd geest" gehoord, die gelijke verklaringen af leg!. ais de vorige getuige; alleen legt hij er den nadruk op dat de overlegging van liet laatet belaalde stortingsbewijs kan gevor derd worden, maar dat dit niet altijd ge schiedt. De overlegging van de obligatie wordt geëischt opdat geen ander dan de houder der obligatie den prijs kan ontvan gen, door b.v. 'de premie-coupon afzonder lijk te koopen of die te gebruiken wanneer die toevallig in zijn bezit is gekomen. Het O. 51., daarna het woord nemend,, constateert dat het feitelijk deel der ten laste legging is erkend en wettig en over tuigend bewezen is. Het gaat dan ook in deze over de -vraag welke beteekenis moet geheclit worden aan de stortingsbewijzen. Spr. stemt toe dat de obligatiën met de premie-coupons en de stortingsbewijzen te samen voldoen aan de eiscben eener gewone premie-leeningsobligatie. AAr,ordt dus het ge heel©-bedrag in eens volgestort dan is de zaak in orde. 5Iaar geheel anders wordt die als dat niet worat volgestort. De be taling der eerste vijf stortmgsbewijz'en is zoo geregeld, dat telkens bij het begin eener Has se van de Staatsloterij een termijn van betaling vervalt. Als dus na de trekking der 5 klassen de stortingen hebben plaats gehad heeft het stuk de waarde die ligt 'in dei terugbetaling der gestorte gelderi binnen; den tijd van 75 jaar. De laatste vijf stortingen hebben gewoon lijk niet plaats en daaruit blijkt dat Ket publiek die obligatie niet beschouwt als een leeningsobligatie, maar als een lot van f 3.50, in termijnbetaling te voldoen. Zonder de betaling van het 5e bewijs deelt de obligatie wel in de rente en do amortisatie, maar daaraan hecht het pu bliek geen waarde. Dat 5e bewijs geeft dus de eigenlijke waarde voor het publiek aan het stuk omdat het daardoor de volle waarde als lot-ftrijlgt. De stukken worden dan ook gekocht en betaald als lot ïn een loterij, maar een loterij waarvoor geen ver gunning is gegeven. Spr. stelt slechts een- matigen eisch om dat deze zaak hier voor de eerste maal in behandeling komt Spr. vraagt dus ver oordeeling tot flö b'oete of 5 dagen hech tenis. De Atordediger zegt, dal het hem aange naam is dat de ambtenaar zijn opvatting omtrent de obligatie deelt, n.l. dat dit 'is een obligatie van een volkomen zuivere geldleening, zooals b.v. een gemeentelijke premie-leening, en dus is bet- in voorraad hebben daarvan niet strafbaar, omdat dit niet valt onder art. 2 sub. 2 der Loterij- wel. I Als de Ambtenaar de consequentie nu 3iaA doorgetrokken zou bekl. hier thans niet zijn,- want als hij aanneemt dat de obligatie niet een „lot" is, dan moet er toch eejit enorme luchtsprong gemaakt worden, een Péguud waardig, om de kwitantie voor de termijnbetaling van die obligatie lot lot te stempelen. f)o dagvaarding moet beoordeeld wor den naar hot geschreven woord en daarin .wordt strafbaar gesteld het in vooiraact hebben van stortingsbewijzen en liet daar door gelegenheid geven tegen betaling 'deel

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2