66** Jaargang. Maandag 9 Maart 1914. fio. 14471 De „Dame" getrouwd. Dsge oouiaM vcrechijnt dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdag Pi^s per kwartaali Yoor Schiedam en ïlaardingen fl, 126, fraaco nsr poet fljf 1.66. Prijs per week: ïoor Schiedam en Ilaardingen IK cent, Afzonderlijke nummers '2 cent.- Abonnementen worden dagelijks aangenomen^ Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór eaa pj jan het Bureau bezorgd zijn. r; i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). BUITENLAND. j Schiedam, 9 Maart 1914. CHINA. Mei vraagt zirh.' af, of het bijgeloof var: rtasident Joean Sji Kai is of een zekere soort van Kumor, in elk geval is liet, wan neer hij een stap Verder doet in de bevesti ging zijner persoonlijke regeering, zijn stre ven zich mot het verleden te verzoenen. Toen hij het vorige jaar April, geheel bui ten bet parlement om, bet contract voor de grooto leening onderteekénde, rirMto hij tot de christelijke kerken een opwekking om voor biet welzijn van de nieuwe re publiek te bidden. En nadat "hij thans het laatste spoor van die pepuibliek Keeft weg gevaagd, hot parlement heeft heengezonden en in do plaats daarvan oen raad Van mannen naar zijn eigen keuze heeft gezet, geeft hij aan het ministerie van blnnen- landsché zaken het bevel om gedenkfees ten voor de slachtoffers van den .grooten staatsgreep van 1898 te houden, waarvan hij notabeno zelf de aanstoker is geweest, en de nagelaten betrekkingen op staatskos ten te onderhouden. Honderd dagen was de partij, die voor invoering van oen grondwet in het kei zerrijk streefde en door Kang -Toe Wei en Liang Tsji Tsjao werd geleid, tot .grooto ergernis van h'et keizerlijke hof en de ko ningin-Weduwe, aan liet bewind geweest. D-o hérvormingsgezinde jonge keizer streefde er naar, om China, in oen modernen staat te veranderen en Ket eene edict met drastische fervomingismaatregelen volgde het andere op. Toen het verzet der keizerin-weduwe en van Joeng Loe, den vice-koning van Tsjili, steeds sterker, werd, nam men zijn toevlucht tot Joean Sji Kai, die hot kunst stuk zou klaarspelen om een kleine paleis revolutie op touw te zetten, om daardoor h'et recht te verkrijgen de keizerin-weduwe gevangen te Zetten en Joeng Loe terecht te stellen. Joean Sji Kai sloeg direct toe en begaf zich' dalei ijk naar.Joeng Loe, om hem zoo hfeet van de naald het gehoele plan te verklappen. Het tweemanschap nam daarop zijn eigen maatregelen. Den 21sten September werden de hervormers gearres teerd, keizer Kwang Hsu werd in de gevan genis geworpen en de keizerin-weduwe nam de regeering op zich'. Kang Joe Wei en Liang Tsji Tsjao slaagden erin te vluchten, maar een h'alf dozijn van hun meest op den voorgrond tredende medewerkers werden gegrepen en onthoofd. Sedead dien is veel in China veranderd. Kang Joe Wei, voor wiens hoofd eens een (Kalf millioen gulden was uitgeloofd, is thans weer in zijn vaderland terug, zijn dochter is een graag geziene bezoekster van Joean Sji Kai's paleis en Liang Tsji Tsjao is zelfs lid van de regeering. Maar wijl de eonstitutioneele regeeringsvoim, waarvoor deze mannen Webben gewelkt. Jiyn tweede reis naar Japan. Naar h'et Engeisefc, .19) v Op wog naar huis, in de riviet bij den cover, ligt een aardig klein theehuisje. Het is gemeubeld niet drie matten en een lam pion. Het aardige waardinnetje, frisch nn gezond door haar leven in de open lucht, brengt mij1 rijst, thee en een versehc paling. Zij zet het mij voor met een bevallige gastvrijheid, die mij liet hart verwarmt. Ter wijl ik zit te eten, doet ze mij verbalen van het leven op de rivier. Ik leer veel van het maatschappelijk en familieleven der visschen en hun talrijke betrekkingen die rondspartelen in de rivier; de gewoonten van de wilde ganzen met hun rooden kop, die in de nabijheid hun nest hebben, van den god en de godinnen, die het rivierleven regeeron, de grappen die zij uithalen, do wraak die zij nemen. En ook neem ik een lesje in geduld van die nederige vis- sehers. In het goede seizoen is zeven cent per dag hun geheele verdienste. In andere maanden twee cent. Van dat bedrag gelukt het hun rond te komen, te lachen en een familie te onderhouden. Het is alles zoo eenvoudig en zoo kinder lijk, Zoo vrij van pretentie, haast en drukte. Soms vraag ik mij af, ol wij 'het niet zijn, met onze duizenden belangen, die zijn af gedwaald van de ware levenswijze. Op den wég staat een ruw gesneden /Boeddhabeeld. Het is zoo leelijk, dat zij het in een kooi hebben gezét van houten latjes. Op sommige dagen is het mogelijk je fortuin te b'eproeven. Je koopt een ge- thans misschien wel voor goed aan kant js gezet, Keeft Joean Sji Kai, twee- 'P 110 hersteller van bet absolutisme, de bovengenoemde „verzoenings''-fees ten gelast. GEMENGDE MED EBEELLNGSN. Engeland. "Blijkens een Reu ter telegram is de be kende sufffragette Sylvia. Pankhurst gisteren te Londen in een omnibus gearresteerd, op het oogenblik dat zij op weg was naar de vrouwe nkies reeh tbetoogi n g op Trafalgar Square. Het bericht van de arrestatie van Sylvia Pankhurst bracht de betoogers tot vertwij feling. Zij wapenden zich met dikke stok ken en besloten om naar Downingstreet op <le trekkenom voor de regeeringsgebou- wen te protesteeren. De betoogers vielen de politic aan, die hun den toegang belette, waarop z*j door bereden politie uiteen werden gedreven. Fran krijk. Uit Marseille wordt gemeld, dat de sla kende machinisten van de „Messageries Ma- ritimes" gisteren weer aan het werk zijn gegaan. Duitse h land. Een redacteur van de „Vorwarts", dr. Ernst Meyer, te Zaterdag wegens belecdi- ging van den kroonprins, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De veroordeelde had een artikel geschre ven naar aanleiding van dó bekende dag order van den kroonprins bif hét afscheid van zijn Kuzaren.regi men t en den kroonprins daarin geschilderd als iemand, die week hartig" als oen meisje en tegelijkertijd oor logzuchtig is. Italië. De radicale Kamerfractie liieeft Zaterdag namiddag een motie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat* met het eindigen dei- debatten betreffende Lybië, de politieke periode is afgesloten, waarin de regee ring, dank zij de medewerking van repu blikeinen en radicalen, gunstige resulta ten Weeft bereikt voor de demodratischo en de nationale idee. Thans echter wordt geacht de tijd te zijn aangebroken de aan dacht der parlementaire fracties te vesti gen op de steeds scherper wordende po litieke verschillen, opdat liet parlement zich kan voorbereiden op de zuiver democrat i- «chc hervormingen. De radica'e fractie heifi derhalve besloten niet langer zijn adhae si© te betuigen van de huidige parlemen taire constellatie. De overtuiging heerscht thans, dat, de beide radicale ministers in Ket 'Kabinet 'liolitti zullen aftreden en dat dit. hem lied. op papier bij den priesler in den tem pel, kauwt het, maakt er een balletje van en werpt hel door de tralies naar het 1 vecht. Als liet plakken blijft op het bééld, dan zul je gelukkig zijn. Ik had niet goed gegooid of hel geluk was dien dag tegen mij. Al mijn papieren ge beden liggen aan den voet van den grijnzen- den Boeddha. O Mate, Mate, ik voel mij zoo eenzaam en zéo onrustig. Jack is in Mantsjoorije en Sada is bij Oom. Ik heb geen woord van haar gehooid sedert zij vcrlrokken is. Ik maak er mij waarlijk ongerust over. Hiroshima, December 1911. Mate, Ik weet niet of ik je La lm' kan schrijven, ja of neen. Maar schrijven moet ik je. Hel is het eenige waardoor ik lucht kan geven aan mijn vrecselijken angst. Ik ben juist naar bet dorp geweest om Billy Hilton in Nebraska te telegrafeercn, dat liij mot de eerste boot komen moet, He heb geen flauw denkbeeld wat hij doen zal als hij hier is en hoe ik "hem. helpen kan. Maar fiij te mijn eenige hoop. Gisteren kreeg is een wanbopigon brief van Sada San, in haast geschreven en in 't geheim verzonden, waarin zij mij het vreeseüjke Jol beschrijft dat haar wacht. Zij heeft gehoord dat Hara, de man met wien haar oom haar wil laten trouwen, een vrouw en drie kinderen beeft I Onder een onbeduidend voorwendsel heeft hij de mouw naar huis gezonden om zijn woning voor de nieuwe vrouw vrij le maken. En Mate, 't is haast niet te ge- loeven, hij heeft de kinderen gehouden, liet jongste nog maar drie maanden oud. Ergs der AdvertantiSnl Jan 1—6 regels S.; 0.92} iedere regel meer 16 cents,- Reclames SO cent per regel, Grooto letters maar de plaats die ij? innemen., Advertentiën bij abonnement op, voordeeliga voorwaarden,- ïarifil» biervan zip gratis aan het Bureau te bekomen, In da nummers die Dinsdag-j Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen^ worden Zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prija van JQ cents per ad verten tiej bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, Intercommunale Telefoon No. 168. gaan de demissie van liét geheele kabinet tengevolge zal hébbon. Alen noemde Za terdag in do Kamer reeds verschillende namen van politici, welke men als aange wezen voor hét premierschap beschouw de. i De nieuwe minister-president zal een meerderheid moeten vinden uit Je volgende groepen, waaruit de Kamer is samenge steld: 280 liberalen, 2ö katholieken, 35 consLitutioneele de-mor raten, 70 radicalen, 80 socialisten en 16 republikeinen. De Homeins-ohc ochtendbladen van Zon dag beschouwen hot heengaan van het kabinet als va»fstaand en zeggen, dat h'et heden zijn ontslag zal indienen. „Volgens do „Messagero" en de,CoiTriere d'ltalia" zal het ontslag van het kabinet lieden of morgen in de Kamer worden mee gedeeld. Deze bladen steunen Kun bewerin gen op liét feit, dat de Kamer Zaterdag definitief de credieten voor Lybië heeft goedgekeurd. Deze goedkeuring is liét eind doel, dat Ket huidige ministerie en spe ciaal Giolitti, zich hebben gesteld. Rusland. Naar aanleiding van de uil eenzettingen door do „Kölniscibo Ztg." inzake de Rus sische oorlogstoebereidselen aan zijn wes telijke grenzen gegeven, meldt de officieuse „Berl. Lokal. Anzeiger", dat keizer Wil helm dezer dagen een eigenaardig schrij ven van den tsaar ontving. Het blad voegt hieraan too, dat tpssehen de Duitsche kei zer en den tsaar van Rusland een onafge broken correspondentie bestaat, die van een zeer Kar tel ijken aard is. De „Kölnische Zeitimg" wijst de vei on derstelling van de hand, dat haar bekend artikel ovér de RussiscJi-Duitsche b'etrek- kingen niet door baar Petorsburgséhen cor respondent uit eigen beweging geschreven zou zijn, maar door hot Duitsche gezant schap in de Russische hoofdstad geïnspi reerd werd. De „Nowojc Wremja" kondigt de vol gende maatregelen aan, door do regeering voorbereid, om hel drankmisbruik tegen te gaan, zulks als onderdeel van haar her vormingsplan om den economischen toe stand van het volk te verbeteren/ le. De productie van sterken drank zal beperkt, worden. 2e. De straffen, gesteld op den ongeoor- loofden handel in alcoholische dranken, bal lon verhoogd worden. 3e. In kerken en scholen zal gewezen worden op de voordeden van de matigheid en de vrecselijke gevolgen van liet drank misbruik. 4e. Dronkenschap zal bij hel. plegen van misdaden niet, meer als verzachtende om standigheid in aanmerking wo-rden geno men. Ter opheffing van de landbouwende be volking zal gestreefd worden naar uitbrei- Eon geisha-meisje uit het theehuis is op oen avond bij Sada binnengeslopen en heeft het haar verteld. Ze ging dadelijk naar haar oom en vroeg hem of het waar was. Hij zei, dat het waar was en dat Sada als halfbloed al heel blij moest zijn dal. zulk een man haar tof vrouw begeerde, Toen zij-zei, dat zij liever sterven' zou clan met zulk een man trouwen, lachte hij naar uit. Sedert dat oogenblik mag zij' haar kamer niet moer verlaten. De 'gelukkige dag van haar huwelijk is bepaald. Hol is Goddank pas over zeven don dagen, en als Billy zoo spoedig" moge- lijk over Vancouver den overtocht doeI, kan hij er bijtijds zijn. Jntusschen schijnt Nebraska een millioen mijlen van hier. Wat zal die arme Billy in angst zitten; zeventien dagen duren lang. liet zou nergens toe dienen bier iemand in den arm te nemen. De menschen in Japan die mij zouden willen helpen zijn machteloos. Eu zij die mij kunnen hel pen, zouden kalmpjes lachen en zeggen dat dit nu eenmaal wet is. En wet en zeden en gewoonten maken alle minder gewichtige vragen, wat goed is en wat kwaad, totaal overbodig. De onbeduidendste daad van iederen in woner van Japan is bepaald door de wel, van de hoeveelheid lucht die hij inademt af tol de geschikte plaats waar bij sterven zal toe. Maar Mate, stel jej de ma je s te i 1 voor van oen wet, die het een groote on zedelijkheid noemt je schoonmoeder te bru- ialisoercn en bet een rechtvaardige, wettige, moreele daad noemt,- als een man onder hét meest gezochte voorwendsel zijn wetlige a-rouw hel huis uit zot om plaats, te maken voor een andere vrouw, waar hij zin in heeft. Japan moge geen zendelingen noodig ding van het aantal kleine grondbezitters door de oprichting van landbouwkrediet- banken en door verleening van allerlei fa ciliteiten aan kleine "boeren. De correspondent van de Temps" to Pe tersburg seint aan zijn blad: „Ik verneem uit volstrekt geloofwaardige bron, dat de tsaar den wensch te ken nen heeft gegeven, het Russisch hger nog maak met 90.000 man te zien vermeerdeid. De aan den Franschc-n gezant Delcassé toe gezegde verhooging van het Ic-gercontin- gent bodioeg 111.000 man, wat, na verloop van drie jaren, met inbegrip van de ver meerderingen van 25.000 man, die verleden jaar door de Doema zijn goedgekeurd, een totale vermeerdering van 408.000 man uil- maakt. Albanië. Het vorstelijke paar is Zaterdagmiddag tegen halfdrie te Durazzo aangekomen en ondea- liet gedonder van het geschut der begeleidende oorlogsschepen en onder lief gejubel der licvolking aan wal gestapt De kwestie van de hoofd-tod is nou altijd niet opgelost. Votgens inlichtingen uit diplomatieke bron zal Durazzo slechts de voorloopige residentie van den vorst zijn. De verhuizing naar de nieuwe hoofd stad, waartoe waarschijnlijk Skoetnsi is gekozen, geschiedt misschien reeds binnen korten tijd. De betreffende voorbereidselen zijn reeds in vollen gang. Te Londen verzekert men, dat Turrkliam pasja de functie van president van den regeeringsraad zou hebben aanvaard. Al gemeen beschouwt tfnen dit als een zeer gunstige omstandigheid voor Albanië, daar Turidiam pasja, die reeds grootvizier en Turk soli ambassadeur te Rome is geweest, als een eminent man geldt, die in de Euro pee-oh e diplomatie een groot vertrouwen geniet, i Het geheele district Colonia (in Epirus) is gitsteren door de Grick'sohé bezetting aan de Albaneesche gendarmerie overge gaan. De metropoliet, Belas, een lid van de autonome regeering van Epirus, bad zich naar Colonia, willen begeven om daar de autonomie uit te Toepen, maar hij word door de firioksche overheid daarin verhin derd en teruggeroepen. Blijkens een ander telegram uit Athene hoeft de firioksche regeering do haven van Sanli Quaranta geblokkeerd en wel vanaf Zaterdag 7 Maart, teneinde op deze wijze de voorloopige regoering der opstandelin gen niet de gelegenheid te geven inciden ten met de schepen der vreemde mogend heden uit te lokkon. Het verlaten der stad is ten strengste verboden. Brazilië. Blijkens bij de Braziliaansche legal ie onl- liebben, zooals de mensclien die denken dat zij het weten, u gaarne vertellen,1 maar bij alle Alikndo's die ooit. bestaan hebben of zullen beslaan, zijn wet op de echt scheiding heeft meer herzieningen noodig dan hel land oorlogsschepen behoeft. Alen kan een land besturen zonder kanonnec-r- bootcn maar niet zonder vrouwen. Dit geval van Ilara is noch heel erg, noch buitengewoon. Ik ben in dit blocmen- rijk meer dan eens getuige geweest van dergelijke tragedies, waarin vrouwen het slachtoffer waren van de gril van een man, terwijl hij word gesteund door een wel waar voor ieder ander land zich schamen zou. Mei een penned nel; door baar naam in de registers op het gerechtshof, is het hu welijk ontbonden, soms voordat de vrouw cr iels van weet. Dan gaat zij heen om haar schande en haar gebroken hart te verbergen. Niet. gebroken misschien door de liefde voor don man, die haar' van zich stoot, maar van den dag af aan, dat zij wordt uilgenoodi,gd een bezoek te brengen aan haar ouders en haar klceren Kaar nage zonden worden, is zij oen onleerdo vromv. geteekeml tot liet einde van haar leven. Indien zij kinderen heeft, beslaat de kans dat haar man ze behoudt en het wordt baar zelden of nooit toegestaan zo te zien.' Ik weet wel Alafe, dal je mij waarschuwt niet overhaast te zijn met mijn vcroordcc- ling en te denken aan de gebreken van mijn eigen land. Ik ben niet. te overhaast en ik vergeet, dat volstrekt niet. Ik verwacht niet dat ik hel land zal hervormen, liet is niet om te disputeeren. Ik vertel je alleen de feiten. Ik weel ook, dat oen „Bron van Ge leerdheid" zal opslaan van zijn zetel en mij verzoeken op te merken, dat liet nieu we burgerlijk Wetboek vele hervormingen vangen regeeringstelegrammen omtrent den toestand in Brazilië heerscht er in Rio do Janeiro volmaakte rust. De toestand it? nor maal en het stadsleven gaat zijn gewo nen gang. op maatschappelijk zoowel als op handelsgebied. Geen enkele nieuwe ge vangenis behoefde te worden ingericht. Er zijn in het geheele land geenerlei troebe len, behalve in den staat Ceara, op tien. dagen afstond per boot van Bio de Ja neiro. Zelfs in Ceara begint de toestand te verbeteren en de orde zal er weldra zijn hersteld. De staat van beleg is te Rio de Janeiro alleen afgekondigd als maatregel van orde om de land- cn zeemacht in volmaakte discipline te houden en om de bevolking gerust te stellen, die onder den* indruk zou kunnen komen van de vrij heftige manifes taties der oppositie. Er is geen censuur ingesteld voor do telegrammen der gezantschappen, der ban ken en der bandelsiustellingen die mogen voortgaan hun telegrammen in cijferschrift te verzenden. Af ex i c o. De commandant van het Amerikaansche eskader te Vera Craz heeft 250 geweren en bijbeluKïrende ammunitie gezonden naar de Amerikanen in de hoofdstad, opdat zij zich in geval van onlusten kunnen verdedigen. Dit besluit is genomen met toestemming der Afexicaansehe regeering. II a ti. Uit Washington wordt geseind, dat er op lfaiti opnieuw woelingen zijn uitgebroken en dat de regeering der Vereenigde Staten derhalve, ter bescherming van de buiten landers, liét slagschip „Sou tb-Caroline" op nieuw naar Port-au-Prince lieelt gezonden. De Vereen. Stalen hebben Zamor als president erkend. BINNENLAND Tan Let hof. TI. M. de Koningin/Moeder heeft Zaterdag avond een gedeelte bijgewoond van 'het zesde volksconcert, door Ket Residentie- orkest gegeven. Consulaire (Ueust. Naar de „N. R. CL" verneemt, is bij Kon. besluit van 27 Februari 1.1. erkend en toegelaten als vice-consul van Liberia te Rotterdam, de Keer J. AI. Kolff, lid van do firma Goudzwaard Kolff, aldaar. Audiënties, De gewone audiëntie van den minister van financiën, zal Donderdag a,s. niet plaats bobben. bevat en de echts eliei dings wet herzien lieefL Hel eenige bezwaar tegen dat nieuwe bur gerlijk wetboek is, dat het nog steeds her zien moet worden en slechts in theorie gaan zij huilen liet boek waarin de wet is geschreven. Ik hel) dit zonnig bioemenland lief ais mijn eigen land; ondanks alles heeft het mannen en vrouwen aan de wereld ge schonken, edel en bv I en buitengewoon onzelfzuchtig. Maar ei zijn enkele gebre ken in de wellen van een land die een be kwaam chirurg zou kunnen amputeeren tot het laatste lid. cchtschcidingswetten/ in oude lijden opgemaakt door vooroudere,- sedert lang lot stof vergaan, maar nog steeds heilig cn geëerd in hun oogen, heb ben dien heelmeester hoog noodig. Wiel zou het op zich durven nemen een dee voorouders aan te Lasten in hun vooroor- deden Ik kan niet meer schrijven. Ik bén te ge agiteerd om een prettige» brief tel schrijf ven. En ik moet nog een bladzijde 'uit hel boek over gekleurde prenten loeren. Ik heb aan Sada een nieuwe lezing van Blauwr baard geschreven, dal dien eerwaarden heer zou doen vergrijzen, als hij zo kon lezen.- Oom mag ook wel oppassen. Ik zét het hem, het raadsel van mijn brief te ontcij feren. Maar ik bob Sada San te kennen ge geven plat Prins Roodhaar komt om jiaar te redden, indien de boot geen prigeluk' heeft. 1 i jl! Alaar wij kunnen niets doen dan jachten en bidden dat Billy ons niet teleurstelt^ P.S. Telegram juist ontvangen. William is onder Weg. - - Wordt Uervclgcl.l S4 E 3J, y SCH E CO U RAMIT.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1