Eva.no. Luthersche Kerk. J*»»»' '■■■"g" STADSNIEUWE, Kunst en Wetenschap. Kerk en 8cttool. Gemengd Nieuws, V Oneerlijke medetHnglngr- Bij de Tweede Kamer is ingekomen het ontwerp van don te-er Aalberse tot aan vulling van hot Wetboek van Strafrecht tor bestrijding van de oneerlijke mededin- gin2. Hot ontwerp beoogt. aan hot Strafwet boek eon art 3'26bis too te voegen van don volgenden inbond ..Hij, dio, om zijn handelxdebiel te ves tigen. te behouden of uit te breiden, mnige liandelitig ploeg! lot misleiding van het publiek of van een bepaald per-oen. wordt, indien ilanruil eenig nadeel voor zjjn ren cnrrerden kan ontstaan, als -duil-li-g mui one- rlijlce mededinging, go-.t,ral> niet genui genisstxaf vat ten hoogste een jaar, <>l geldboete van ten Iroogrte negenhonderd gulden. S. D. A. P. -S. 1), P.B. v. Ch. S. Het bestuur van de S. ld. A 1'. heeft, naai „Hel Volk" meldt, in zijn Zaterdagavond gehouden vergadering van de hand geive/ett oen verzoek van de S. 1). P. om een gemeen schappelijke actio to voeren tegen de plan non van Trenb inzake ouderdom on invn'i- diteit." Van den Bond van Christen-Six 1,disten was ingekomen een antwoord op het beslui! van liet Partijbestuur betrelfendo liet ver zoek om in samenwerking te treden bij de eerstvolgende verkiezingen omtrent hei stol len van eandidaten. De Bond deelde moe, dat hij zich tegenvolge van dit besluit in de noodzakelijkheid ziet gekomen, zon der meer zijn eandidaten te stellen tegenover die der S. D. A. P. De zaak Dillen Corneek. Naar de Neder!," meldt is jhr, mr. De Savornin Lobman voornemens aan den mi nister van buitenlandse he zaken de vol gende vragen te doen: le. Heeft de Fransehie regeeiing gepro testeerd bij dc Nederlanclsche regeering te gen de handelingen der rechterlijke macht in N.-f. ter zake dc voorloopige aanhou ding van baron Dillon Co meek 2e. Zoo ja, op welke gronden heeft /ij het gedaan, en welke houding heeft de Nederlandscho regeering daartegenover aan genomen Bosch en Belde. Gistermiddag half drie heeft de feeste lijke opening plaats gehad vuil de nieuwe stichting van de Noord-Hollandsche vereeni- ging hef Witte Kruis, het hcrstellingsooid voor mannen en jongens Bosch en Heide te Blarii-um. Het is gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van Laren, midden in de l>e kende Mauveboschjes, een der bekoorlijk ste plekjes van het Gooi. omringd door lage en hoog opgaande sparren, aan den zoom ran de heide tusschen Laren en Blaricum. Spoedig hoopt de stichting haar poorten le openen voor de eerste herstellenden.' Di rectrice is mej. Brouwer, eertijds werkzaam in Den Helder, en geneesheer de la-er Rom mel, arts te Laren. Nosakëmos. He! Hoofdbestuur der Vereeniging Xeso- kómos heeft een adios gezonden aan den Minister van Buitenlandsche Zaken en een aan die Gemeenteziekenhuizen en particu liere ziekenhuizen, waar de lietieffc-nde eischen nog niet ontvangen zijn. kenbaar gemaakt. In het adres aan den Minister van liiimenlandsche Zaken zegt bet I100M- bestuur, dat het kennis genomen heeft ran art. 3 lid a van de Pensioenwet voor Ge meen te-ambtenaren en van de opgave van die groepen van personen, die hij alge moenon maatregel van bestuur op 55-jarigen leeftijd gepen«icmnoerti kunnen worden dat het echter uit deze wet niet op 'heeft kunnen maken, dat ook wijkverpleegsters en verplegers in Gemeentedienst in deze gun stige bepaling zijn opgenomen; dat het evenmin in genoemde wet een Bepaling kan vinden, welke de verpleegsters en verplegers in de gelegenheid stelt op 55-jarigon leeftijd het maximum-pensioen, zijnde van het loon, te verkrijgen; redenen,- waarom het Hoofdbestuur Uwe Excellentie eerbiedig verzoekt een zoodn nige wijziging in deze pensioenwet aan te brengen, dat aan de gemaakte bezwaren wordt, tegemoet gekomen. Nat. Bend van Vreemdelingenverkeer. In Parkzicht te Amsterdam is gisteren onder voorzitterschap van den heer D. Fockema uit Arnhem een buitengewone al gemeen© vergadering gehouden, waarin de gewijzigde statuten zijn goedgekeurd welke in overleg met het bestuur waren ontworpen door een speciale commissie beslaande uit de hecren Kits van Hoyningen, van Rossom, Goedhart, Bosman en mr. F. A. Koko-ky als rechtskundige. Deze commissie, waaraan de heer P, Fockema staande de vergadering werd toe gevoegd, blijft diligent met het oog op gyoo tere reorganisatieplannen, die in de toe komst bestaan en waarin voor de verwezen lijking de regeering reeds is gekend. Bij de rondvraag bracht de heer C. Nan- nes Gorter, journalist te Alkmaar, zijn voor nemen ter sprake om in verschillende steden van ons land, waar afdeelingen van den Nationalen Bond zijn gevestigd het aan tal is reeds tot 98 gestegen causerieën te houden over de totstandkoming en de ontwikkeling van de badplaats Bergen aan Zee, het tuindorp Bergen-binnen en de stad Alkmaar met haar voor vreemdelingen zoo belangwekkende kaasmarkt- Hij hoopte, dat zijn optreden door vertegen- woordigers van andere vereenigingen zou worden gevolgd en zoodoende het eene ge deelte van het land aan het andere tevens door middel van lichtbeelden kon laten zien, wat hot aan natuurschoon en beziens waardigheden kan bieden. Dit denkbeeld werd uit een oogpunt van vreemdelingenverkeer door dc vergadering toegejuicht. 1 leeds, hebben ver-billende afdeelingen o. a." Harlingen. Sneek, Zwolle, een avond bepaald en beeft hij zich door het ver toonen dezer liehtWelden met andere in verbinding gesteld. Snel en goedkoop recht. De heer mr. -1. G. Schürman, lid van do Staatscommissie voor den nijVereu mid denstand, is gisteravond als daartoe aan gewezen door de Regeering. in het belang van den 11 üdde1 istandsvoo-rliclitingsdienst, opgetreden als spieker in een algemeene vergadering, in „Hotel Zeerast", van de S'-!ieveningsche Winket iersvereenigin gmet het onderwerpSnel en goedkoop recht. Na het ontstaan en doel van den voor- lii hlingss.lieust beknopt te h«-t)l>en uiteen- cc/et. wees spr. er op. dat 't ondei ww-p x au den avond bestemd is om op 't aan staande oongres, te worden behandeld en zijn uiteenzetting tevens als leiddraad en aaiiknoopingspunt aan dit congres kan wor sten aangemerkt. Snel en goedkoop recht dient saam te gaan met een goede rechtspraak, welke .-pi. niet vervulbaar acht door een lee- kenrechtspraak, hoezeer hij niet tegen elke arbitrage is. Er is sedert de organisatie van den nij - voren middenstand al veel gedaan om "t ideaal van goed, snel en goedkoop recht te bereiken. Een ingrijpende reorganisatie van de rechterlijke macht is tot stand gebracht, waardoor snellere berechting is verkregen, maar er moet nog meer worden gedaan, bijv. door de vertraging op te heffen, welke de vacantic-kamers na zich slepen, door betere bezoldiging van de rechterlijke macht, door dc lijdelijke positie van den rechter in civiele zaken plaats te doen maken voor een. waarhij deze meer kan ingrijpen, hoezeer in dit opzicht reeds 't een en ander is verbeterd. In de. latere jaren zijn verschillende ontwerpen van de genoemde Staatscommissie verschenen, wel ke niet beoogen de bestaande procesorde omver te worpen of door een ander systeem te vervangen, maar in 't bestaande veel te wijzigen, dat voor de hand Jigt en waar bij de belangen van den nijveren midden stand in 't oog worden gehouden, als danr zijn: opheffing van verschillende bespre kingen in 't getuigenbewijs (familie- en dienstbetrekking), meerdere bevoegdheid en vrijheid min den rechter ten opzichte van het onsplitsbaar erven en ten aanzien van de exceptie van minderjarigheidhet instel len van moratiore ontwerpen ten opzichte van slechte betalers, bevoegdheid aan den rechter te verlecnen, om bij 't begin van een proces, partijen te ontbieden en haar den eed op te leggen, dat haar btrweiingen waar zijn, afschaffing van zegel- en registra tierechten voor vorderingen beneden f 25. Hoogst mmbewolenAwaandig in dit ver hand is echter de vakorganisatie er op te richten hij principieele geschiilen saamhoo- righeid te lietrachten, doo-r de zaak voor gezamenlijke rekening te doen beslechten. Ter bereiking van het doel 1- ook niet 't minst noodig hetere vakorganisatie, zich openbare in een deugdelijk in formatie- en inncassowezeji. waardoor men door eigen kracht elkaar kan steunen, en betel besef van eigen waardigheid en gevoel van i-anm- hoorighekl wordt aangekweekt* Dooi zoo danige georganiseeid streven naar hetzelfde doel kunnen reeds vele kwesties worden opgelost, waardoor wetswijziging wordt ge- wenscht. Juist 0111 dit besef heter bij te brengen, werd de voorlichtingsdienst ,van P.e-gperingswege ingesteld. Flnanttee! nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 14 Maart jl. bij de betaalmeesters In kas wasf 2,706,552 47i/o b. dat op denzelfden dog door de Nederl. Fank, inge volge art. dlbis va» haar cctrooi, aan 's lands k-, m voorschot was verstrek 1 bedrage van - f 12,464,810.881/2 c. dat op den genoeinc datum in omloop -aw aan schatkist promes-'" t 3,380,000. en aan schatkistbiljett. f 14,620,000 VLA MÜHNGEN, 17 Maart Gisterenavond tmd .in dc leeszaal van „Excelsior" een vergadering plaats van de opgerichte af- deeling '„Vlaardingon" van den Nationa len 'Bond van gemeenteambtenaren. Er werd een huishoudelijk reglement vast gesteld, terwijl tot bestuursleden werden gekozen, de heeren II. Oosterbroek, voor zitter, <K. F. de Korte, secretaris en B. van <ler Hoeven, penningmeesler. De con tributie werd vastgesteld op f 0.35 per maand. Het aantal leden dat bij de oprichting op 7 Maart, j.li 9 bedroeg, is thans gestegen tot '16. VLAARD1XGEN, 17 Maart. Tot lid van den Armenraad (vacature .1. van Schraven- dijk) ds benoemd de heer J. Hoogendijk, YLAARDINGEN, 17 Maart. Gistermiddag had de werkman Dirks, Hij het vervoeren, van een 5000 K.G. zware schrapmacliine, het ongeluk met zijn been daaronder1 te ge raken. liet been werd gekneusd, terwijl een ader sprong. Nadat Dr. Broers de eerste geneeskundige hulp had verleend, werd hij per rijtuig naar zijn woning over gebracht. OVERSCHIE 16 Maart. De gemeenteraad zal in openbare vergadering bijeenkomen op Donderdag 19 Maart a.s., des avonds ten 7 uur. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal in open bare zitting bijeenkomen op Dinsdag 31 Maart a.s. des namiddags 2 uur. Bij do te Rotterdam gehouden examens nuttige handwerken, zijn o. m. ge.slaagd de dames J. G. J. Geul, G. van der Spui en •T. van der Spui, allen van hier. Tot schatters van do huurwaarde der locaJiteiten tot uitoefening van den klein handel in sterkendrank zijn voor dit jaar door Burgemeester en .Wethouders opnieuw henootnd de heeren A. Bubbermann on J. H. Wuisman. Door den Burgemeester is bij besluit van beden definitief lot agent van politie 2e kla«se, en zulks met ingang van 1 April a.s., benoemd J. J. van Alphen, die dan een jaar proeftijd in dezen dienst zal hebben doorgebracht. In een der lokalen van de St. Jozef school aan de Warande ontstond heden morgen omstreeks 10 uur oen begin van brand, waardoor een groot gat in den vloer brandde. Het vuur werd met emmers water gebluscht. De zangveireeniging T. E. G. E. N. 0., directeiu' de heer J. Fiegee Jr., zal Woens dag 1 April a.s. in Odeon een uitvoering geven, met medewerking van solisten. Uit gevoerd zal worden „Athalia'', van Mendels sohn. Hoog wrat er. Gisteravond tegen 7 uur liop tengevolge van den Noord-Westen storm plotseling het water in de Maas zeer snol op, zoodat het water in do Voorhaven, dat reeds op den kant stond ten gevolge van een hoogen vloed, onverwacht de geheele breedte der straat overdekte en spoedig tegen de huizen stond, ongeveer een 20 c.M. hoog. Het water bereikte een hoogte van 2.08 M. (L- N. A'. P., terwijl het met ,1 M. -f- N. A. P. ongeveer gelijk met den kant staat Na een groot half uur zakte het water weer. Verscheidene personen, die naar het Hoofd waren gegaan, werden door het snel opkomende water verrast en konden daar doorheen plassen om terug te koeren, terwijl tal van wagens haastig tegen de huizen Maren gereden, orrr die zoovee! mogelijk aan de onaangename gevolgen van de speel- sche kracht van het. water te onttrekken. Vanmorgen om 8 uur stond wel de Hoofd straat weer blank, maar bereikte niet overal de huizen. Bovendien waren nu tijdig de noodige maatregelen genomen. Bij beide vloeden stond de waterwacht tijdig gereed, zoodat de groote wnterke-oring tijdig geslo ten kon worden. Handenarbeid De gewone jaarlijksche openbare les van den Cursus in Handenarbeid, boven de Beurs, zal plaats hebben op Donderdag avond 19 Maart a.s. Wij verwijzen naar do betreffende advertentie in dit blad. Havenlichten. In de lichten aan dc monding der Voor haven js een wijziging gebracht. Op het Oosterhoofd is in de plaats van de gewone witlicht-lantaarn een lantaarn met rood licht gekomen, terwijl het licht van de lantaarn op het Vesterhoofd nu groen licht vertoont aan de zijde van de sla'd, terwijl hef ronde Jicht aan de rivierzijde gebleven is. De 12-jarige M. den Ouden is vanmorgen omstreeks 8'/i in de Buitenhaven gevallen en daar uit gered door een paar in de nabijheid zijnde personen. Hij is naar' de ouderlijke woning in het Achter de Teer- stocf gebracht Hedenmiddag omstreeks 1 uur is de 12- jarige Jan de Wolf op de Nieuwe Haven doer een met paard bespannen wagen met, steenen bekaden, overreden. Een wiel ging hem daarbij over het been, dat waar schijnlijk gekneusd en bovendien ontveld is. Na bij een dokter te zijn gebracht, waar hem de noodige hulp werd verleend, is hij naar de ouderlijke woning aan de Korte Haven gebracht. Lijs t van brieven on briefkaarten van Jiier verzonden, waarvan de geadresserden onbekend zijn, gedurende de eerste helft van de maand klaart 1914: Brieven. Binnenland. Janssen, Oosterparkst., Amsterdam. Dijkshoorn Nol toe, Den Haag. W. Drents, H. Kerkrade. Briefkaarten. T. Vis, Amsterdam. Jo Peijnagfeer, Rotterdam. Bui tenlandBrief. Frite Kalkhrenner, New-York. Buitenland. Briefkaart. W. Kiimpt, Dusseldorf. Volksbadhuls. In de veek van 8—14 Maart 1914wer den genomen 470 baden. 1ste Kl,»g» 2de Kiese» Kuipbaden 33 Kuipbaden 68 Regen 34 Regen 328 5 ets. kinder 9 AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamscbe Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino. 8 uur. Elite Variété-programma. Heden en volgende dagenCircus Alt- hoff. 8 uur. te Rottendam. Heden en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uur. 'Rotterd. Opera-gez'. Nap de la Mar. Stalles no. 11. 17 Maart Gro.ote Schouwburg, 8 uur. Rot terd. Tooneel-Gez. v. Eysden. De Roode Pimpernel. 18 Mrt. Groote Schouwburg. 8 uur. X. V. Toen. vereen. Iteyermans. Beschuit met muisjes. 18 Maart. Conslanfcia, 8 uur. Afd. Sdiiedam S. D. A. P. Openb. vergadering5. Spr. mr- M. Mondeis. Onderwerp: De politieke toestand en do so ciaal-democratie. 19 Mrt, Volkshuis 8 uur. V. P. N. Club avond. 19 Mrt. Groote Schouwburg. 8 uur. N. V. Het Tooneel-Roy&ards. Geleerde Vrouwen. Het Hildebrand-monument te Haarlem.' Het heeft H. M. de Koningin beliaagd hot Hildehrand-C-omité een bijdrage van f50 te vorleenen voor het te stichten gedenk toe ken, als blijk van haar instemming met de bedoelingen van het Comité. Ook van Z. K. H. den Prins der der Ne derlanden mocht, hel Comité f25 voor het monument ontvangen. De penningmeester van het Comité, deelt ons voorts mede, dat hij uit alle oorden van ons land bijdragen heeft, ontvangen, die, al zijn zo niet alle even belangrijk, toch van groote sympathie met hot doel getuigen. Ook in Vlaanderen is men mobiel. De hoogere burgerscholieren wenschen bij te dragen en Me» helen gaf reeds het voor in, dc kleine dikwijls vergezeld van waar- beeld. Groote en kleine bijdia ge ri komen deerende woorden of uitingen van [K'reoon- lijke herinneringen. Een oud mannetje had het „Diaconiemannetje" gelezen, dat zijn historie verfeit en schonk 25 cents. E11 zoo zonden er meer staaltjes zijn mede te doelen, die spreken ran medeleven met het denkbeeld. De dief van de Jrconde- Uit Florence wordt aan de „Tribuna" ge meld, dat hel. gerechtshof professor Amail 1" opgedragen heeft een onderzoek naar den geestestoestand van Perruggia. den dief van de Jocondo, in le stellen. Dientengevolge is het proces verdaagd. H Eeredoctoraat aan Sarah Bernhardt. De Raad van Toezicht van het Ch.v ring Cross Hospitaal te Londen heeft be sloten om aan de ton neeJ speel ster Sarah Bernhardt het eere-doctorant toe te kennen als erkenning voor haar betoonde welwil lendheid door het geven van voor-do] 1 i re gen voor de verpleegden. Expeditie naar den Piek van Korintji. Op last der regeering zullen de noodige en mogelijke faciliteiten van matericelen aard woolen verleend aan den heer C- Bo den Klor-s, die een van Kngelsehe zijde te ondernemen wetenschappelijke expeditie naar den Piek van Korintji zal aanvoeren, meldt het Bat. Nb!. Een monument voor kapitein Sco't. Op de Col du Lauteret in den Alpen- luin van de Universiteit te Grenoble js een standbeeld voor kapitein Scott opge richt. In 1908, voor zijn Antarctische ex peditie bracht Scott hier eenigen tijd door. liet monument heeft den vorm van een poolreis, het is 100 voet hoog en heeft, een inscriptie. Het monument is opgericht door Scott's Fransche bewonderaars op ini tiatief van dr. J. B. Charcot. Ned. Hkrv. Kerk Aangenomen het beroep als hulppre diker te Bergentheim do lieer W: F. Jon kers, cand. te Hardenberg; te Termunten en Borgsweer ds. J. A. J. Wentink te Gees teren (Geld.). Het beroep te Ukswerd fGr.) door ds. Wagenaar fe Markelo. Geref. Kerken. Bedankt voor het beroep le Ridder- kork ds. H. Roelofse te Zeist. Te Hazers woude ds. C. J. Wielenga te Ruhrort. Bedankt voer het beroep te Neder- horst-den-Berg door dr. J. van Katwijk te 11 ijnn c ker Nootd 0 rp. Beroepen te Monnikendam, ds. K. H. Wallien te Medemblik. Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen bet beroep te Noord en Zuid-Zifpe ds. Mennp Hnizinga Jr. te Zwartsluis. Hoooer Onderwijs. Aan de Technische hoogeschool te Zu- rioh zijn geslaagd voor scheikundig inge nieur mej. D. v. Stolk on de boeren v. Hnet ten on M. Koenig.' Typografcnactie. Maandagmorgen is te Rotterdam een sta king uittjebroken aan de N. V. Handels drukkerij „Rotterdam", dir. \V. N. J van Ditmar en J. Kaspel, aldaar. Alle zetters en drukkers legden den arbeid neer, zoodal 't, bedrijf geheel stop' staat, 't Geheele per soneel is georganiseerd in den A. N. T. B De oorzaak van het conflict is de nieuwe landelijke loonregeling. De N. V. wilde deze wel invoeren, doch weigerde daaraan oen terugwerkende kracht van eenige weken te verbenen. De drukkerij bedankte ook voor het lidmaatschap van den Patroons bond, Nader meldt men ons, dat dc staking gis. tarmidöag is geëindigd. De eischen ran het personeel werden ingewilligd, De staking, gisteren bij de firma Nobels te Haarlem uitgebroken, is eveneens van korten duur geweest De reden der staking t* H a was, dal 'te afd. Haarlem ran den Alg. Ned. Typografenbond meende, dat fle firma te laag had ingeschreven voor het drukken van „Ons Behing", hel orgaan de O-ndër- offioiersvereeniging der Marine, waardoor zij gebleven was beneden den prijs dien de drukker te Helder, die het blad thans drukt, gebleven is. De firma meende den prijs luim berekend te hebben, bovendien zouden de gezellen in elk' geval het vastgestelde loon ont vangen. Toch stelde de firma zich mot haar lastgeefsfer in verbinding, Waarop deze goedvond, dat ais inschrijvingsprijs zou geil den de prijs, dien de typrografen meenden dat door hot Landelijk Tarief was voorge schreven. Daarop ging het stakende personeel pa eenigo uren weer aan den arbeid. Het personeel beweert nog meerdere grie ven tegen de firma Nobels te hebben, omdat deze geen Kd van de Ned. Boekdruk- kerspatrwnsvoreeniging is en dat haar loon regeling niet geheel is volgens de vastge stelde bepalingen in 't arbeidscontract. De brand aan boord van de ïFrisia". Aangaande den brand aan b'oord van de „Frisia" van den K011. Ho'.l. Lloyd ver neemt men, door bemiddeling van verschil lende leden der bemanning, nader hot vol gende: Het schip was op de thuisreis uit Argentinië met ruim 400 passagiers en een lading lijnzaad, toen brand werd ontdekt in het bagageruim. Aanvankelijk hoopte men het brandende lijnzaad met zwavel te blus- sclien en de bagage door nathouden te red den. Hiermede ging men drie dagen voort, durli zonder dat men er in kon slagen het vuur meester te worden. De zwavel dampen drongen door het geheele ruim; zoodat de chef-kok en de slager, die zich in de vrieskamer begaven om vleesch te lia'.en, door do gassenwelke zich daar hadden opgehoopt, werden bedwelmd. Men Ixgrijpldat onder de passagiers, vooral onder die der dejrde klasse, een groote consternatie ontstondvelen van de jaatsten snelden naar boven en bedreig-- den de aan de trappen geplaatste wach ten met messen. De passagiers namen, -of schoon hiertoe, geen bevel gegeven was,, in de sloepen plaats, de messen gereed om de kabe's door te snijden. Ten slotte slaagde men er in, nadat men nog een geheelem naclit, en dag met spuiten had gewerkt, bet vuur meester te worden. I)<> schade, die de passagiers, onder wie veel temgkeerende landverhuizers, wier ba gage meestal niet verzekerd is, hebben, geleden, is zeer groot. De arme mens dien waren radeloos. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaar. De schade werd nog vergroot, doordat het water door de patrijspoorten, die men had open ge/id. onr de dampen te laten weg trekken, in het ruim stroomde. Dijkdoorbraak te "Spijk. Minister Lely heeft gisteren, naai- de „N. R. CL" meldt, via Nijmegen een bezoek gebracht yinn dc ondergeloopen streek tus schen Spijk en Ixibilh. Het bezoek werd gebracht jter waterstaatsstoonibootje „Jan Blankere" onder geleide van den ingenieur van den rijkswaterstaat, den hoor F. Baueke. De Geiten waard en den Eenenboerschen- duitenpolder zijn thans ook ondergeloopen, doch dit levert geen gevaar op voor do bewoners van den polder, daar alle wo ningen op boogie zijn gebouwd. De Hulpvereeniging van het Jlaagscha Vrouvcncoinité van het Ned. Roode Kruis zond goederen van kleeding en ligging naar Spijk- bij Lobith, dal door overstroomingen is geteisterd. Een slechte moeder. Eenigc maanden» geleden werd door een firma in manufacturen, kantoor houden de op den N. Z. Voorburgwal te Amster dam, een bankbiljet van f 1000 vermist. On middellijk toen de verdwijning ontdekt was, werden de bedienden van het kantoor ge fouilleerd, doch zonder resultaat. Niemand huimeer had het biljet bij zich. Den patroon restte niets andors dan van de vermis sing bij de politie aangifte te doen. )0p liaar beurt stelde deze nog eens een onder zoek in, doch ook dat leverde niets op. Men bleef intusschen een oogje in bet zeil houden. En weldra viel het opi, dat kor ten tijd na de vermissing van het bank biljet door de moeder van den jongsten bediende een sigarenwinkeltje werd over genomen in de' Mamixstraat. Ook, dat zij den aanwezigen voorraad sigaren aanmer kelijk wist uit te breiden. Er werd eens go- polst, hoe de juffrouw toch wel aan do middelen was gekomen, om dat alles to doen. Haar man, een eenvoudig timmer man,. wist van niets. Naar zijn vrouw hem had meedegedeeld, zbu zij het geld hebben gekregen van hun pleegouders. Nu werd do juffrouw nog eens met wat meer klem ondervraagd. De waarheid kwam nu spoe dig aan den dag. liet. 14-jarige joggie was met het biljet van f 1000 thuisgekomen en vertelde, dal hij het gevonden had. En dc moeder, in plaats van als mensch en opvoedster haar plicht te doen, had het biljet voor zich gehouden. Luid snikkend zaten gistermorgen moe de ren zoon, ieder in een afzonderlijk lo kaal, in een politie-buroau. (Hbl.) Sieenkool bij Winterswijk. Door de Rijksopsporing ran delfstoffen te Ratum, gemeente Winterswijk, is bij 1350.87 Meter de tiende steenkoollaag, 20 centimeter dik doorboord. Fraudepleging f Geruimen tijd liep te Delft het gerucht,

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2