BEÊCItAfl'S PHASN BINNEN UAN*K STADSNIEUWS. ïnsrezonden Mededeeliiigen. Knust en Wetenschap. Kechtzaken. voor, waarin Fabre ui teen zet. dat Moni liem vroeg do zaak uit te. .stellen, daar de minister v;ui financiën hot zoor druk had, en dal Fahre na /ach landen tijd ver zei te hehhen, in het belang der /aak toestemde. Bart hou eindigde zijn vuur le zing met te zeggen, dat hij zijn plicht heeft gedaan, door 'hef stuk hekend te maken, on dat hij de goheele veranhvomdelijkheifl van zijn peTNoonlijke lusschenkomrt zich neemt. Een buitengewoon opgewonden «temmini: tv as nu over de Kamer gekomen, maar de ministers Monis en Doumergue behielden •hun kalmte, Laatrtgeninndc betrad ooqen Mikkelijk de tribune, en nadat hij er op hat gewezen, hoe /onderling het was. dat Bail hou dit document onder zich had. la bij de verklaringen voor, die de president van het hof Bjdault de 1'lsle voor do commissie van onderzoek inzake Roehette gedaan had en welke verklaringen in lijn rechten strijd waren met hetgeen de ore, curen U-generaa l Fa'nee in zijn eenzijdige, zoogenaamd voor zichzelf oq ge-telde he' ken ten is, neergeschreven had. Zoodat zich het zonderlinge feit voordeed, dat men tweeërlei verklaringen had, (n.l. die van den procureur generaal tegenover die van de regeering ca van den president van. het hof) die lijnrecht tegenover elkaar stonden. Daardoor was men op het doode punt gekomen en er zat niets anders op, dan de vroegere commissie van onderzoek in de zaak Rochette, een nieuwe enquête op te dragen. Waartoe dan ook werd bej sloten. Renoult is in de plaats van C'aiilaux benoemd tot minister van. finamién, Malvy van bianenlandsohe zaken en Peret van handel. GEMENGDE MEDEDKILINGEM. Engeland. Rij de indiening van de marinebegrooting in het Lagerhuis verklaarde gisteren mi nister Churchill, dat dit de grootste was, die ooit aan het Huis was voorgelegd. "Wij hebben getracht zoo zeide hij. acht slag-eskaders gereed te hebben togen den tijd, dat de mogendheid, wier vloot in sterk te de Engelsche hel meert nabij komt. over vijf zal kunnen beschikken. Hel doel. mij genoegen, dat von Tirpitz, de Duitsche mi nister van marine, heeft toegegeven, dat de Hoor ons aangenomen standaard redelijk en gematigd is. Chnicliill meende mot grond te kunnen voorspellen, dat bijaldien zich in de politiek geen verrassingen voordoen, de begrootin gen van 1915 en 1916 lager zullen zijn dan de tegenwoordige. "Wat de luchtvloot betreft, zeide Chur chill, dat er zware hydroplanes worden' ge bouwd, in slaat om springmiddelen uit te werpen. Er zijn reeds vijftien luchtschepen gebouwd, of in aanbouw van een snelheid van 45 mijlen per uur. De Britsche zeemacht in de Middelland sche Zee zal op het einde van het jaar 1915 bestaan uitacht slagschepen, vier groolegepantserde kruisers, vier lichte krui sers en zestien torpedovernielers. O o s t e n l* ij k. De regeering heeft een communiqué uitge geven, waarin zrj de verdaging van den Rijksdag verklaart uit de onmogelijkheid obi langer de obstructie te dulden. Zij voegt daaraan echter toe, dat er geen sprake is van een consliLiilionnee.'e crisis. Spanje. Uit Madrid wordt aan de Temps" be richt, dat don Jaime de B.ourbon (liet hoofd der Cariisten) afstand heeft gedaan van zijn rechten op den Spaanschen troon. 'A 1 b a n i Majoor Thomson heeft op Korfoe den afgezant Christeki Zo graph os ontmoet en is mei dezen besprekingen begonnen. Thoiri son heeft zich daarna naar Matei ia begeven. De besprekingen zullen worden voorlge zet met een vertegenwoordiger van de Turk, sche regeering. Brazilië. De opstand in den staal. Ceara is bedwon gen. Kolonel St. Setenibrabio heeft tie re peering van den staat aunvaaid. Hij heeft opdracht, gekregen de orde te handhaven, den financiëelen toestand in orde te brengen en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. V e n e z u e I a. Uit Georgetown, in Britsch Guyana, woidt gemeld, dat een ernstige revolutie is uiige broken in Venezuela, dicht bij de grens bij Neorawhanna. Een bende van vierhonderd rebellen heeft het kamp bij El Terror over vallen en rukt thans op- voor een aanval op San José. C h i n a. i Volgens te Peking ontvangen telegrammen uit Laohokoe zouden de henden van den (Witten Wolf op hun laatste rooftochten vijftienhonderd inwoners hebben gedood en ader duizend gewond. Een ander Renter-telegram uit Peking meldt, dat de benden yan den Witten Wolf de regeeringstroepen verslagen hebben bij Kingtsekwan en Si an foe bedreigen. Japan. Reuter seint uit Tokio, dat Yoshida, em ployé van di firma Siemens en Schuckert, wiens verklaringen haar het heet, de aan leiding zijn geweest tot de inhechtenisne mingen in verhand niet hol marine' ban daal en die zelf daarin betrokken was als tussrhenpersoon lussehen de firma en de marine ambtenaren, gistermoigen m de ge vangenis le Tokio een einde aan zijn leven heef; ge maakt. Onze Mailne. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr, Ms. torpcdi i hootjagers „Panter" en „Vos", onder bevel van den luitenant ter zee IMe klasse B Sell renders, den 17don dezer te Vigo aangekomen. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 17 dezer is he noemd lot griffier der au omlrisoimmts' recht bank te Assen, mr. A. R 1 torhout Mees, thans rechter in de nt rondissement^ recht bank te Winschoten. Onze Kamerieden. Het lid der Eerste Kamer de heer L. Itegout is in 't buitenland en zal geen deel nemen aan de openbare beraadslaging over ie thans nog door die Kamer te behandelen hoofdstukken der Staatsbegrooting. De toestand van het Tweede Kamerlid, den lieer Flood huyzen blijft goed vooruit gaan. De dokter is zeer tevreden, en de patiënt gaat bij gunstig weer zoo nu en dan uit. Pensioenwet De minister van fitian. heeft op'een des betreffende vraag van het adviesbureau van den Xedorlandschen bond van gemeente ambtenaren geantwoord, dat een onderwij zer hij hoi herhaüngsonderwijs, die telken male voor een cursus wordt benoemd, en wiens dienstbetrekking tot de gemeente in zijn hoedanigheid van onderwijzer bij dat onderwijs na afloop van eiken cursus ein digt, geen gemeenteambtenaar is in den zin van de pensioenwet voor de gemeente ambtenaren. Peat op Java AU een bijzonderheid wordt gemold, dat zich na de van het departement van kn loniën uitgegane oproeping van artsen ter uitzending van Xed.-Indië voor de postbe- strijjiing, wel vrouwelijke artsen als gega digden hebben aangemeld, doch geen man nelijke geneeskundigen zich daartoe hebben opgegeven. Landverhuizing. In verband met den in Argentinië hom- schenden handelscrisis moet emigratie naar dat land worden ontraden. (Gtct.) De waterleidingwet Blijkens het voorontwerp is het de" bedoe ling, cie wateronttrekking aan den bodem afhankelijk te maken van de goedkeuring der Kroon. Aangrenzende eigenaren kunnen schadeloosstelling eischen, door deskundi gen, vanwege den minister benoemd, te l>e- palen. Het wetsontwerp is zoo breed opge vat, dat ook waterleidingen met een kleine capaciteit er onder zullen vallen, fllhld.) Uit Albanië. Van particuliere zijd© heeft het „N. v. d. D." eenigje mededeel ingen ontvangen over de ervaringen der Nederlandsche offi cieren in Noo'rd-Albanië. Do reis van Durazzo naar Skoetari langs S. Giovanni di Aledua en verder over land duurde drie volle dagen. Te Skoetnri aangekomen, legden majoor Kroon en kapitein Fabius eerst bezoeken af bij den commandant der stad, de vijf bevelhebbers der aldaar nog in garnizoen liggende inter nationale detachementen, de consuls, den aartsbisschop en den moefti. Zij hadden liet ook in de volgende dagen nog .zeer druk met bezoeken, want er lieorseht in Skoelari de eeiiige Albaneesche stad, die iels Westerse)) heeft een „opgewekt gezelschapsleven." Ruim honderd vreemde officieren wonen tegenwoordig, ten deele met hun gezin, in de Noord-Al"banee«chc hoofdstad. lief. officiccle bezoek van de Nederluml- landscho officieren aan den moefti heeft blijkbaar een zeer goeden indruk gemaakt op de Moliammedaansche bevolking, welke van den niewen toestand niet veel goeds scheen te venvachten: als protest tegen de komst an den vorst te Durazzo hadden zij hun winkels gesloten. Maar na hel bezoek wer den de Hollanders, tijdens hun uitrijden 'smiddag», met kreten „Ewiva Olanda!" begroet, en voor het paleis van den aarts bisschop verzamelde zich een welgezinde rr.lksmenigte. .Majoor Kroon trad toen op hel balkon om de bevolking toe te spreken n wees er ojr, dat de Nederlanders onzijdig zijn en' zich boven de partijen stellen. De Mficieren leeren nu Sjkipetaarsch, dat moet geen kleinigheid zijn, al beslaan er leerboeken van die taal. Behalve de officieren eu onderofficieren, oio uit Nederland naar Albanië gegaan zijn, is op eigen gelegenheid ook daarheen ver trokken dr. De Groot, arts te 'sjGravenhage. sturen worden uitgereikt, ten laste zijn van den ambtenaar of van de gemeente, 11c minister heeft als zijn meening Ie ken nen gegeven, d tl bedoelde zegelkoshm ten laste van den betrokken ambtenaar komen, doch dal hel der gemeente vrij staal, die kosten voor haar rekening te nemen. LAABlll.VGEX. IS Maart. Hedenmorgen kregen een paar knapen voor de bijzondere schooi aan de WjlhHimnaMxaal twisi. wat ontaarde m een vechtpartij, v\ aarinj bei den vielen, en een hunner een heen brak YLAARDIXGEX, US Maart. Gistermiddag had ten raadbui/e de aanbesteding plaats van het onderhouden van de verbindmps wegen tusscheii Viaardingen. Schiedam. Kethel en Maassluis, gedurende de jaren 1914. 1915 en 191(1 in twee perceelen. Laagste inschrijver voor perceel I J. Broekhuizen, te Viaardingen. voor f 6500. voor perceel 11 P. Airman, te Sr hied ara. voor f 8800. VLAARD1XGEX, 18 Maart. Gisteravond had in de zaal „Harmonie1" de ieestuitvoe- ring plaate van de gym. vereen. „Leoui- das", ter gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. Het programma werd goed afge- vVerkt en de marmergroepen genoien vee' bijval. Den heer v. Tongeren, directeur der ver- eeniging, werd bij deze gelegenheid door de vereeniiging een lauwerkrans aangebo den. Een feestelijk hal besloot den avond. OVERSCHIE, IS Maart. Hedenmorgen om ö1uur is aan do Kteinpobter kade het lijk van een onbekend man gevonden, naar giv-iiig iemand van pl m. 05 jaar, kaalhoof dig, haar en knevel grijs, oogen bruin, spitse neus en tenger van postuur. Hij was gesleed in licht bruine overjas, kamgaren vest met mouwen en zwart gestreepte broek. Op het lijk is niets bevonden, dat de indentiieit van den man kan vaststellen. Het lijk is n»ax liet lijkenhuisje op de ALgemeene be- raafplaatsg alhier overgebracht. Op Vrijdag 20 -Maart a.s. zal de let terzetter J. Scheffer den dag herdenken, waarop hij gedurende 25 jaar bij de firma Gebr. v. Xfoortvvijk in dienst geweest zal zijn. Bij Kon. Besluit van 6 Maart 1914, Stbl. no. 60, is aan het Bestuur der Ambacht school alhier vergunning verleend tot het houden van een verloting, verbonden aan de tentoonstelling van in die school vervaar digde voorwerpen. De loting zal 2 April a.s. plaats hebben. Met ingang van 23 Maart a.s. is door den Burgemeester tot agent van politie 2e klasse benoemd -I. Oers, alhier. Voor de vaooerendo betrekking van ka pelmeester bij het Stedelijk .Muziekkorps alhier hebben zich ec-n 18-tal sollicitanten gemeld. Bij Kon, besluit is niet vatbaar voor inwilliging verklaard de aanvrage om opf nieuw weduwenpensioen te mogen ontvngen van S. Kapitein, te Schiedam, gescheiden echtgenoote van f'. de Wit, eerder weduwe van R. Dijkstra, laatstelijk conducteur der brievenmalen le kl. te Leeuwarden. Zegelkosten pensioenwetten gemeenteambte naren. Het adviesbureau van den Nederland sehen bond van gemeenteambtenaren heeft aan den minister van financiën gevraagd, of de zegelkostea van akten van aanstelling, die ingevolge art. 59 der Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913 of als gevolg van art 2 dier wet d-o-or de gomeentebe- Tnbercnlose-mnseum. lil tegenwoordigheid van genoodig.len, bij na allen beboerende (of, ben, die zich be wegen Op hef gebied van ziekenverzorging en genezing, en het bestuur dor verceniging tol bestrijding der Tuberculose, werd gister avond door den voorzitter dier verceniging, den lieei M. L. Honnerlage Grote, burge meester dezer gemeente, officieel geopend het Tuberculose imi»eum, dal hepen tot en mol Zondag in Musis voor het publiek ter bezichtiging i« open gesteld. Na een welkom aan de aanwezigen en een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt aan de inrichting dezer zaal of zich beschikbaar hebben gesteld in liet belang der paliënlen, wier belangen de verceniging zich heeft aangetrokken, con stateerde spr. inct voldoening dat ook voor deze dagen op voldoende hulp van de zijde der dames kan gerekend worden. In het bijzonder werd dank gcbiachf aan men-. Meerkamp van Einden, die naar hief is ge komen niet alleen om het Museum hier in te richten, maar ook om in de volgende dagen van voorlichting te dienen. Spr. hoopt dat dit Museum een zeer flink bezoek zal hebben. Spr. meen! wel dat hij niet behoeft te zeggen wat de vereen, tot bestrijding der Tuberculose is. ITel is bekend dat, sedert dr. Robert Koch de tuberkel bacil heeft gevon den, deze vreeselijke ziekte, die zooveel duizenden slachtoffers maakt, kan worden voorkomen en bestreden. Sedert de oprichting der Centrale Ver ceniging tot bestrijding der Tuberculose, zien wij het aantal plaatselijke vereenigingen zich gestaag uitbreiden en ook hien hebben we het voorrecht een dergelijke verceniging te bezitten. Eu op de vraag: wat geeft die verceni ging, kan gewezen worden op- het bestaan van een consultatie bureau, waar enkele doctoren met groote toewijding zich dage lijks beschikbaar stellen voor het geven van consult: op de ijverige enquêtrice, die de patiënten regelmatig bezoekt, raadt en helpt en hun uitreikt datgene wal zij noodig heb ben en door de verceniging daartoe beschik baar gesteld wordt; op de iighallen, die verleden jaar zijn opgericht en in den af- geloopen zomer reeds aan oen vijftal pa tiënten gelegenheid hebben gegeven om bui ten te verblijven. De Schiedamsche ver ceniging mag daarop trotsch zijn. Maar om dit alles in stand te houden is geld noodig, is bet ook noodig te z'orgen aooi een vuoitdmeude reclame, beslaande in velschillende pmpngantlanii Lh-len als't verspreiden van geschriften, hel li uuleu \an lezingen, /.mal» ook hier heeft laats gehad, door "het openen van een museum, als op bet oogenblik geschiedt. Wal hel museum beoogt, is te lezen in de inleiding tot Ie „Gids vont" de bezie kers", welke spr. voorleert. Spreker celeofl dal dit rerlamemiddel er een a.' de beste soort zal blijken te zijn en h' - dat het museum zal worden bezocht «mor zeer velen, opdat ze een leer zaam en i-.ist beeld zullen hebben van wat gedaan moot worden Ier vooikoming en verspreiding van deze gevaarlijke ziekte. Spr. wil den wethouder van onderwij», die lieer mede tegenwoordig is, op het hart drukken zijn medewerking te verleenen om ile leerlingen der hoogste klassen van de lagere scholen in de gelegenheid te stellen dit museum te bezoeken, daartoe zal gele genheid gegeven wurdan in de morgen uren, wanneer hot nog voor het publiek gesloten zal zijn, opdal die leerlingen den indruk zullen krijgen hoe noodzakelijk in elk opzicht is reinheid en orde. Tot den Rector van het gymnasium, eveneens hier tegenwoordig, beveelt hij aan de leerlin gen op dit museum te wijzen, om daaraan een bezoek te brengen. Een gelijk verzoek zal spr. richten tol den Directeur der II. B. S. Ten slotte dringt spr. er op aan dat allen in hun omgeving opwekken tot een bezoek opdat een talrijk publiek het mu seuin zal bezoeken en dit daardoor oen groot succes zal wonten in het belang der voorkoming en bestrijding der tuberculose. Spr. verklaarde hierna hel museum ge opend en noodigde allen uit het tentoonge stelde te bezichtigen. Het gaat natuurlijk niet aan hier een uitvoerige beschrijving van het museum !e geven, ten eerste omdat die onvolledig zou zijn, ten tweede omdat zelf» de beste om schrijving niet dien indruk kan maken, dien de voorwerpen zelf opwekken. Wij willen daarom alleen volstaan mot de mededeeling, dat er, behalve een kiosk, waar de x-hrifturen te verkrijgen zijn, langs den rechter wand der zaal geplaatst zijn vijf kamers, gevende het beeld van to. een kamer in een sanatorium, 2o. een kamer «h het bezoek der enq'tetricc, 3o. oen kamer vóór dat bezoek. 4o. een kamer „waar nog heel wat te doen valt", 5o. een kamer die ontsmet wordt. De achterwand der zaal geeft te zien verschillend ontsmettingsmateriaal, links langs den wand vindt men een étalage gewijd aan de kwakzalverij, en voorts een model van hel sanatorium Boschlusl, van verschillende Iighallen gebruiksartikelen, vnedingsmateriau! enz. in het midden zijn geplaatst flesschen bevattende deolen van lichamen (longen, nieren, enz. enz.' aangetast door bacillen enz. enz. Bovendien zijn overal aangebracht sta tistieken betreffende tuberculose, keelaan doeningen, enz. Zooals men ziel. een zeer interessante verzameling die een uitstekende ge legin hei d biedt om zich een voorstelling te ma kenvan bacillen en hun vernielenden arbeid in het menschel ijk lichaam. En zeer zeker mag worden aangenomen dal, wie van die ziekte een goede voor stelling heeft verkregen, zeer zeker ook zal gaan toepiassen alles wat de verspreiding daarvan zal voorkomen en wat in 't alge meen zal medewerken om de tuberculose te bestrijden. Daarom zeggen ook wij: laat ieder die 'iii de gelegenheid is, dit museum gaan be zoeken. De 8-jarige P. van Marsbergen zou gis- I vrmiddag omstreeks 4 uur uit speelsheid een paard in de Tuinlaan togen den kop likken. Het paard liapte echter naar de 1 and en beet de helft van de pink volko men af. De jongen werd onmiddellijk naar een dokter gebracht, die de hand verbond. Een ernstige waarschuwing voor de vele jongens, die zich. herhaaldelijk aan dezege- vaarlijke „aardigheid" schuldig maken. Een voor een verhuiswagen gespannen paard, dat even onbeheerd was gelaten, liep gisteravond om k'wart over acht tegen het hek op van het plantsoentje bij de kerk aan den Singel. Een der poolen raakte beklemd tussehen een der spijlen, zoodal liet dier viel en een wonde aan den linkerachterpoot bekwam, waarop men het geraden oordeelde het uit te spannen en naar den stal te brengen. Hedennamidda.g werd aan hel politie bureau alhier juit Haarlem een 15-jarige jongen aangebracht, iwiens opsporing vvrs gevraagd door de ouders te Viaardingen. Hij is vervolgens aan de politie te Viaar dingen overgegeven, om aan rijn ouders te worden teruggebracht. AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino. 8 uur. Elite Variété-programma. Heden en volgende dagen: Circus Alt hoff, 8 uur. te Rotterdam. Heden en volgende dagen. Tivoli Schouw burg. 8 uur. 'Rotterd. Opera-gez. Nap de la Mar. Stalles no. 11. 18 Mrt. Groote Schouwburg. 8 uur. N. V. Toon.-vereen.-Heyermans. Beschuit met muisjes. 18 Maart. Constantia, 8 uur. Afd. Schiedam S. D. A. P. Openb: vergadering! Spr. mr. M. Mendels. Onderwerp: De politieke toestand en de so ciaal-democratie. 19 Mrt. Volkshuis 8 uur. V. 1'. N. Club avond 19 Mrt. Groote Schouwburg. 8 uur. N. V. Het Tooncel-Royaards. Geleerde Vrouwen. B= I» VW LEVER ZIKSK. i Maak hem dan in orde het is gemak kelijk te doen. Zonder pijn, zonder stoornisalleen door het heilzame effekt merkt ge dat ge genezen zijt door fj Den Gulden Winckel. Inhoud van het nummer van 15 Maai t Een „Levensroman" 'R. C. Bakhuizen van den Brink en Julie Simon), door I. Esser* (met 2 illustraties en het facsimile van een brief fragment van Julie Simon); „Kant- toekeningen bij de Literatuur van den Dag," door Gerard van Eckercn; „De Historie van Christoffel Wngenaer door P. L, van Eek Jr. (umot 2 illustraties); „Notepopjes en Pop petjesnoten," door .f. D. C. v. Dokkum (met illustratie"»; „Boekenschouw", door flenri van Calker, Dr. 11. van Loon en Albertine de Haas; „Letterkundig Leven uit de Tijd schriften." Nieuwe uitgaven. Ter Hollandia-ürukkerij is dezer dagen verschonen in de reeks Uit Zenuw- en'Ziele- lcven Serie 111 no. 5: „De Sexueele Bescha vingsmoraal al» oorzaak der moderne Ze nuwzwakte", door prof. dr. Sigmnnd Freud. Geautoriseerde vertaling met een inleiding van A. Stiircke, zenuwarts te den 'Dolder. Kantongerecht. De Kantonrechter, beden uitspraak doen de in de zaak tegen een agent der N. VI Tijdgeest, bij wien Tijdgeestpolissen in be slag waren genomen, heeft den beklaag de van rechtsvervolging ontslagen. ïn de zitting van heden werd o.m. be handeld een vervolging tegen een agent der N. Ar. Lotisico, wegens het vorkoopeni van certificaten door deze vennootschap uitgegeven. De in beslagneming had plaats gehad hij een agent te Viaardingen, die werd bijgestaan door mr. Denekamp te 's-Graven- hage, terwijl de hoofdagent te Maassluis ais agent was gedagvaard. Deze getuige wist van de toedracht der zaak al heel weinig af, zoodat"diens ge tuigenis weinig licht verspreidde. Alleen deelde hij mede dat hij certificaten ver kocht die f100 kosten en zoowel in eens als in termijnen van fl en fö per maand konden worden betaald, bij termijnbetaling moest f 125 voor hel certificaat betaald wor den. Kwam het nummer dat op het certificaat stond in de Staatsloterij met een prijs uit, dan ontving do houder van dat certificaat oen premiebewijs met hetzelfde nummer en dat gaf recht op de uitkeering van oen gelijk bedrag als dat het welk in de staats loterij op liet overeenkomstig nummer ge vallen was. Het 0. Al. merkte op', dat wat verkocht werd aan de een© zijde hel stuk aanwees als een certificaat, terwijl de andere z'jde de vereischten voor oen lot vertoonde. Wol moet om den prijs uitbetaald te krijgen hef certificaat verwisseld worden voor het premiebewijs, maar dit verandert niets aan het feit dat het verkochte certificaat cil een is met Lans op winst. Het ver knopen of ten verkoop voorhanden heb'- ben van zulke certificaten is verboden en dus eiscfite het 0. Af. veroordeeling tot f 15 boete subsidiair 5 dagen bcchtenis-i Mr. Denekamp betoogde dat het hier ging m de beteekenis van art. 2. der Loterijkvet De behandeling van hetontwerp-loterijwiet in de Tweede Kamer nagaande, betoogde! spr. dat aanvankelijk certificaten niet vie len onder art. 2, dar toen uit slechts 2 alinea's bestond, waarom bij de schrifte lijke behandeling een 3e alinea werd in- gelascht, waarin omschreven werd, welke certificaten verboden zouden zijn. Wat niet verboden is, is geoorloofd. Spï. heeft dus te bewijzen dal de certificaten van Lo tisico niet verboden zijn. Er mogen niet worden uitgegeven ceritfil- eaten, die recht geven op een gedeelte van een prijs; deze geven slechts recht om daaii- voor in ruil te ontvangen een ander par piertje; dat papiertje is geen gedeelde van een prijs en dus is niet tegen het ver» bod gehandeld. Dat dit papiertje recht geeft op den prijs en wel den geheelen prijs die in do Slaatsloterij is gevallen op het nummer dat het certificaat vertoont, is een bijkomtsige omstandigheid. Dat papiertje wordt pas door den hoofdagent afgegeven, wanneer een prijs op hot nummer is gen vallen. Het geld op dat premiebewijs wordt niet uitbetaald als een prijs in een loterij! van Lotisico, maar is een inruiling van het premiebewijs tegen contant geld, omdat wie liet uitbetaald weet, dat do vennootschap het te allen tijde ook weer zal inruilen tegen betaling van hetzelfde bedrag. Spr. -beroept zich ten opzichte van het certificaat als volkomen in orde voor een premiejeening, op hot arrest van den Hoef gen Raad van 3 November 1913. Het Openbaar Ministerie merkt op, dat men hier wel degelijk te maken heeft met certificaten miet winstkans en zegt dat lolenA

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2