67* iaargarsg. Woensdag 15 April 1914. No. 14501 De ongekroonde koning. Kennisgeving. Drankwet. Dezè courant verschijnt d a ge 1 §k s, met uitzondering ran Zon- »n Feestdagen^ Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en .Ylaardingen fl, 1.96, tra*» per post fl. 1.65. Frip per week: Voor Schiedam en Vlaardingen "10 êent.- Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenamen, 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór «ml uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haveu No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën": Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cento. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die "zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van '40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. Do Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van den Si sten Maart. 1914 is vastgesteld de vol gende Verordening op eet- en drinkwaren en op gebruiksartikelen in de Ge meente Schiedam. Zijnde deze verordening pan de Credo teerde Staten van Zuid-Holland volgent hun bericht van den 711 April 1914 B no. 435 (2d© afd.J 0. S. nu. 61 in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den lödmj April 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, li, HONNERLAGE GRETE Dc Secretaris. v. LUIK, L.-S. Burgemeester - en Wethouders ven Schie dam, Gelet op artikel 12 der Drankwet; Brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek yan A, KIEBOOM, om vergunning voor den verkoop van ster ker. drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het ben eden voorlo kaal van het pand Nieuwe Maasstraat 2. En herinneren, dat binnen 2 wéken na deze bekendmaking tegen het verleenen van do vergunning schriftelijk bij jhun College bezwaren kunnen wortfen ingebracht. Schiedam, 15 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L'. HONNERLAGE GRETE De Secretaris, I V. LUIK, L.-S. BUITENLAND. Schiedam, 15 April 1914. OOSTENRIJK EN FRANKRIJK. De voormalige Fransche minister van buitenl. zaken Pichon schrijft in het yoor- naams te blad der Donaumonarchie, de „Neuo Fieio Presse" een artikel over den Europeeschen. vrede. i (Over dit Veel besproken chapiter zegt de heer Pichon o.a.N<og nooit hebben de groote mogendheden, die als om strijd haar verlangen naar vrede te kennen geven, zich zooveel opofferingen getroost voor haar le gers en wanneer zij op deze wijze door- Roman van PAUL OSKAR itóCKER. Naar het Duitsch. (Nadruk verb.oden.) 22) Je moet je voorstellen een ko lossale zaal, zonder dak, (Kijk je in de hoogte, dan zie je over de muren heen de kale takken van kastanjeboomen en de dennetoppen, die aan paraplu's doen den ken, Men heeft niets aan dan een door schijnend hemd of badbroekje, getuigen behalve den hemel zijn dus niet gewenseht. Die ziet altijd even s-oniber op ons neer. Neen, Ingrid, wat zijn er toch tealijke vrouwen! Van de honderd vrouwen zijn ei- geen twee, die tamelijk goed gebouwd zijn. Magere met spitse ellebogen en spitse knieën, een platte borst, geen heupen, n.-t karikaturen op de Praeraphaelielen. Boenen naar buiten gebogen, naar binnen gebogen, te kort of te lang, halzen als uitheemscha vogels. Ze hebben of niet meer dan een verbinding tusschen hoofd en romp, armen die bij ongeluk verkeerd ingeschroefd schij- nen. schouderbladen en bekkenbeenderen, die men automatisch niet verklaren kan. En dan de dikken! De kogelronden zijn nog het meest normaal. Maar je kunt niet vermoeden wat de natuur soms voor spe- lingen bedenkt, om! ze op te vullen tot amusement van hun medemenschen. Ik was er in 't begin verstomd van. Het was „of ik niets dan beelden voor een panop ticum voor mij zag. Hoe leert men de imoderne tóiletkunst bewonderen: al die gaan zullen zij weldra haar hulpbronnen uitgeput hebben. Toch behoeft men niet pessimistisch te zijn en zich niet te laten leiden door de vrees, dat de welvaart der verschillende landen hier onder zal lijden, want niettegenstaande hen, die het tegendeel voorspellen, blijft het geloof le vendig, dat de vrede gehandhaafd zal blij ven. Indien ik mijn meening zoo duidelijk om schrijf in een Weensch dagblad, dan is het om-dat ik denk, dat Odslennj k-I1 ongaiiji; en Frankrijk onder de eerste naties kun nen gerekend woiden, die deze meening kunnen rechtvaardigen en ook daarnaar streven. Reide staten hebben gedurende de laatste tien jaren aile» gedaan om conflicten te voorkomen. Niettegenstaande deze goede bedoelingen, ziet iedereen in, dat Oosten- rijk-Hongarije een der mogendheden is, wier belangen het moest gevaar loopen op het spel te worden gezet door den loop der gebeurtenissen op den Balkan. Maar de soeverein en de ministers, die zijn geheele verbouwen hebben, hebben reeds vaak ge toond met zóó'n emstigen wii bezield te zijn om conflicten te ver-mijden, dat men met goed verteouwen de toekomst onder de cogen kan zien. Het is van uit het Oosten en ook alléén van daar, vol gens mijn meening dat op het oogenblik een oorlog kan dreigen. Öostenrijk-Hon- garije is even vredelievend als Frankrijk en het gedrag van Rusland in de rege ling van de Armeenische 'Kwestie is een onweerlegbaar bewijs, dat ook deze mo gendheid ernstig den vrede wil. Keizer Wilhelm heeft herhaaldelijk bewezen een practisch voorstander van den vrede te zijn. Geen enkele mogendheid droomt van een verdeeling van het Turksche rijk en alle werken samen om conflicten te vermij den indien zich van deze zijde onvoor ziene conflicten voordoen. Redenen te over om vertrouwen te hebben in de handha ving van den vrede. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Do koning en koningin van Denemarken worden 10 Mei aan het Engelsche bof verwacht tot het brengen van een offi cieel driedaagsch bezoek'. Sir Sydney Auxton. oud-minister van handel, die lord Gladstone opvolgt ais gou verneur van Zuid-Afrika, is in den graven stand verheven. F rankrij k. Nu Je verkiezingsdagen naderen, worden de Fransche kiezers overstelpt met mani festen der velschillende partijen. Ook prins Napoleon blijkt in den verkiezingsstrijd be lang te stellen en heeft, zooals de bladen melden, aan den generaal De Thomassin, president van het plebiscitaire comité, een brief gericht, waarin hij zegt, dat onge- afsehuwelijkheden wandelen dag in dag uit op 'sheeren wegen rond, goedertieren bedekt met zijde, wol, halflinnen en hal wollen stoffen, zoodat geen der voorbij gangers om hulp roept, wanneer hij z: aanziet! Tante Eddy behoort trouwens nog tot de knapsten van de oude dames. Zij heeft opvallend kleine handen en kleine voeten vroeger ging dat door voor een schoonheid) en, eigenlijk nog een heel aar digen hals. Ik zal mijn uiterste best doen haar te animeeren in Dresden een paar gedeeoiletteerde avondtoiletten te laten maken. In Rotholz kan zij die niet gebrui ken, dus dan is a'ij wtel verplicht nog een naknur te doen. O, Ingrid 1 als we eens naar Monte Carlo gingen 1 Een aardige, heel jonge vrouw zij is hier evenals ik tot ge zelschap van een zieke heeft mij gis teren van de Riviera verteld. Het is een bijzonder elegant, persoontje. Wij schermen samen in tiet damesbad. Als wij een ge vecht beginnen, verzamelt zicli de ge heeie schare badengeltjes om ons heen. Het is of wij een voorstelling geven. Er wordt zelfs vaak geapplaudiseerd. Ik was bang dat tante Eddy boos zou zijn, ze is in tegendeel zeer trotsdh op mijn succes. )k weet nu ook, wat zij tot nu toe geman keerd heeft: niets anders dan een beetje piens-oben om zich heen en een beetje gebabbel. Een beelje? Nu, ik moet zeg gen, daar profiteeren wij hier genoeg van. Stof tot praten overvloedig, de ongeluk kige huwelijken van een aantal dames en heeren, die hier op hun centje komen. Do mensclieti laten zich een paar maan den met koud water, sla en luchtbaden behandelen en in dien tusschentijd wordt thuis het ergste vergeten en dan volgt in alle stilte de scheiding of de verzoe- rustheid en angst zich meester maken van alle goede burgc-ra. Hij gelooft niet, dat hei! kan ontstaan door het opnieuw raad plegen van de kiezers; de parlementaire republiek Ls gedoemd tot onvruchtbare han delingen, de regeering is een werktuig van partijzucht, niet van het volk. Het eenige middel is de grondwet te herzien en de directe verkiezing van het hoofd van den staat door het volk. Er moet een einde gemaakt worden aan de ontzettende uitga ven, waarvan de verantwoordelijkheid valt op het parlement. De prins brengt hulde aan de mannen van alle overtuigingen, die 3temden voor den driejarigen diensttijd, en zegt ten slotte: Zoo de Franschen zich willen vereenigen om den naam van Na poleon, zal ik een beroep doen op de bekwame mannen van alle partijen om met hen en op den grondslag van de volks soevereiniteit een regeering te vestigen van vruchtbare daden en nationale verzoening. In tie construcliewcrkplaateen Billart en Pommierl in Lorient (Bretagne) is het gis teren toi een bloedig treffen gekomen tus schen Italiaansche en Fransche arbeiders. De Fransche arbeiders hadden eenige da gen geleden aan de directie der instructie- werken eenige voorstellen gedaan en had den zich o.a. over hot aanstellen van Ita liaansche arbeiders ten zeerste beklaagd. De directie wenschte echter op haar ver zoek de Italiaansche arbeiders te ontslaan niet in te gaan. Gisteravond verzamelden zich ongeveer 5000 Fransche arbeiders en overvielen met stokken gewapend de in de cantine verzamelde Italianen. Men werd handgemeen, de Italianen bevonden zich in de minderheid en werden vreeselijk' toe getakeld. Een in allerijl ontboden com pagnie soldaten gelukte het tenslotte de rust te herstellen. Verscheidene arrestaties hadden plaats. De Gxieksche lievelhebber heeft de uit- noodiging van den Albanee»chen comman dant van Koritza om een voorloopige grens lijn vast te «dellen, rondweg van de hand gewezen. Te Koritza zjjn 2000 Albaneezen aange komen en dezer dagen worden er no-a 3000 verwacht. den van Torreon, na een gevecht van 9 dagen heeft verslagen. De verliezen aan beide zijden worden ge schat op 3000 man. Servië. Een rijk Serviër, Lioeba Kramanovitsj,, heeft 4 millioen vermaakt aan het minis terie van oorlog. De ministerraad besloot daarop, Kramanovitsj met militaire eer te doen begraveft, ofschoon, hij geen soldaat geweest is. Deputaties van alle legerkorpsen zullen zijn teraardebestelling bijwonen. Kroonprins Alexander en prins George ver tegenwoordigen den koning. Onder de kran sen is een van het ministerie van oorlog. Albanië, Een telegram uit Vnlona maakt melding van ongeregeldheden te Fraseri en andere plaatsen in Epirus. Versterkingen zijn voor de gendarmerie afgezonden. De „Corriere della Sera" heeft een tele gram ontvangen van zijn berichtgever te Durazzo, waarin deze bericht, dat de toe stand in Albanië aanmerkelijk verergerd is en dat het gevaar voor een botsing tusschen Albaneezen en geregelde Gneksche troepen veel grooter is geworden. ning, dat hangt er van af. Bijna allo kurgasten maken de een of andere crisis door. Het is of de atmosfeer eloctriseh geladen is. Hel is ontzettend interessant. Vervelend zijn dc zieken, die altijd over hun kwalen praten. Hen ontwijk ik ech ter zooveel mogelijk. Do jeugdige Ameri- kaansche doet evenals ik. Wij hebben gis teren toch zoo gelachen! Trouwens, haar man was een 'Amerikaan, zij zelf komt uit de Rijnprovincie. Verbeeld je, Gen "Oude jaarsavond vóór haar overtocht hoeft ze in New-York "ïn gezelschap van Gwendo line gevierd. Haar familie dat wil zeg gen de familie van liaar overleden man had een tafel besproken in het hotel Wal dorf-Astoria en er naast was de tafel van de Walkers. Zij heet Mevrouw Biggar, en van zichzelf Teerbrugge. Tante gelooft, dat de Teerbrugge'h tot do groote Rijnlandsche steenkolen- en ijzer-baronnen bebooren. Ze moeten akelig veel geld hebben. Die ont moeting was toch zoo grappig; zij boort van de vrouwelijke arts onzen naam en vraagt mij dadelijk, of ik niet een zuster heb in New-York. In die reuzenstad! Ze heeft dien avond niet veel met Gwendoline kunnen praten en is spoedig daarna naar Europa gekomen. (Maar zij zag dadelijk aan de gelijkenis, dat wij zustere waren, zei ze, al had ze den naam niet onthouden. Den eersten winter heeft zij aan do Riviera doorgebracht. Als men zoo rijk is als zij, moet men zich daar als in een paradijs voeten. Zij maakl ontzettend veel toilet Het best bevalt ze mij nog bij het schermen in haar rose zijden met kant gegarneerd toe- let. Mijn luchtige dress is kemelsblauwj Wij passen dus goed bij elkaar. Ik zal van de week nog aan Gwendoline schrijven en vragen, of zij zich mevrouw Biggar nog Vereen. Staten en Mexico. Gedurende de jongste gerechten orn Tam pion werden tal van petroleum tanks in de omgeving der stad getroffen door ontplof fende granaten. Een dezer tanks raakte in brand en de brandende petroleum vloeide in de Panucorivier. Een detachement Amerikaansche marine soldaten, die te Tampic-o geland waren om de peteoleumbronnen te beschermen, werd door de Mexicaansche regeeringstroepen ge vangen genomen. Schout-bij-narht Mavo pio- testeerde hiertegen, vist de invrijheidsstel- ling der marine-soldaten te bewerken en eischte, dat de Mexicaansche troepen ah genoegdoening binnen 24 uur de Ameriknnn- sche vlag zouden salueeren. President Huerta heeft zich reeds gehaast het optreden van den commandant der re geeringstroepen te Tampico openlijk af 1e keuren, maar de eisch, dat voor de Ameri- kaansche vlag 21 saluutschoten zulten wor den gelost, vindt hij te rep gaande. Ondertusschen treffen de Vereenigde Sla- ten allerlei maatregelen ter versterking van de vloot in de (Mexicaansche wateren. Do schepen van de Atlantische vlooi voor Hampton-roads hebben bevel ontvangen naar Tampic-o op te stoomen, terwijl het transportschip „Hancook" opdracht heeft ge kregen met 800 mariniers van New-Orleans naar Tampico te gaan. Het slagschip „South Carolina" is op weg naar San Domingo, en heeft een draadloos telegram ontvangen, waarin wordt bevolen naar Tampico te gaan; de kanonneerbooten „Nashville", „San Domingo" en „Tacoma", die voor Boston lagen, hebben eveneens bevel ont vangen naar dezelfde plaats van bestem ming te vertrekken. De torpcdoboot-flotilie te Pensacala is aangezegd zich binnenkorl met de slagschepen voor Tampico te ver- eenigen. Het kabinet te Washington heeft gisteren twee uren over den toestand beraadslaagd. Minister Bryan heeft zijn vacantie onder broken. Naar verluidt is president Wilson niet geneigd geweld te gebruiken dan in het laatste ressort. .Wanneer de vloot-oon- concentiatie volledig is. zal dc Amenkium- seh© admiraal Badger in de Mexicaansche wateren nicer dan 20 groote oorlogssche pen onder zijn bevelen hebben. Te Juarez is bericht ontvangen, dat Villa de bonds troepen te San Pedro, ten Noor- herinnert van dat Oudejaarsavondfeest. Tan te wou dolgraag wat meer van haar weten. Er zit nog een geheim achter. De menschen mompelen en fluisteren! Als Gwendoline maar niet zoo akelig weinig schreef. Duizend groeten aan papa en de jongens als ze Zondags komen eten. Tante en ik hebben vanmorgen een telegram gestuurd om Börries te feliciteeren met zijn bevor dering tol luitenant; wij vinden Bessan een heel aardige garnizoensplaats voor hem 1 Ontvang een kus van je hoogbejaarde zus ter (diep in de twee en twintig) zieken verpleegster, voorlezen» en sühermster Ali.i Ingrid vond dien brief zoo grappig, dat zij hen\ aan Papa en de broers voorlas. voor de „jongens" Steeg zij echter het; aardigste over, de beschrijving van "het damesluchtbad. Excellentie Von Erxleben schreef daar op aan zijn oudste dochter een van zijn origineele militair-korte brieven. „Mijn lieve kind; ik zie dat je het leven weer goed aanpakt, dat doet me pleizier. Humor ver loren, alles verloren. Dus don moed erin gehouden. Naar do Teerbrugge» behoeft een Duitscher niet eerst te infonnecren. Een handelshuis als dat van de Stinnes, de Ha mels, de Thyssens. De oude lieer is drie jaar geleden gestorven en sedert dien is er oen reuzenproces hangend tusschen de kin deren. Tante Jiddy heeft daar zeker wel van gehoord. Alle couranten stonden er in dien tijd vol van. Ook van de zaak van mijnheer Klaus Teerbrügge, dien zij in de heele sociaal-democratische pers on dei handen genomen hebben. Hij beeft ergens in het heilige land van Saksen een hotel portier, of een wachtmeester van politie C h i n a. De door president Joean Sji Kai inge stelde commissie tot herziening der grond wet, beeft haar rapport uitgebracht'. Zij stelt in hoofdzaak zeven wijzigingen voor, die. zoo meldt de Daily Telegraph", als ze in werking treden, van de republiek Cliina niets dan den naam overlaten en alle macht in handen leggen van den pre sident. 'i hi fü De eerefe wijziging beeft betrekking op liet parlement, dat, volgens bet voorstel, uil één Kaïner zal bestaan, Lisajoean (wet geving) genaamd. Dan volgen twee voorstel len over de functies van het kabinet en over de instelling van een staatssecreta riaat Koeowoetsjmg) op bet voorbeeld van de loreenigde Staten. De vierde en belangrijkste wijziging strekt om den president tot opperste hoofd van den staat te rei klaren: de vijfde om de leden van het kabinet niet ai» ministers, doch al« hoofden van departementen te be titelen. De zesde wijziging ontneemt aan de Lisa joean het recht tot benoeming der hoogo staatsambtenaren en tot het sluiten van internationale verdragen. De zevende strekt tot instelling van een Hoogen Raad voor de financiën, die over financieele aangelegenheden aan den pre sident advies zal uitbrengen. BINNENLAND, Consulaire dienst. Ingevolge Kon. machtiging is de beer P. de Binyne erkend en toegelaten als vice-consul van Gioot-Brittannië en Ierland te Ylissingen voor de provincie Zeeland, met uitzondering van de stad Ter Neuzen. Onze Marine, Bij gelegenheid van het bezoek van den koning en de koningin van Denemaiken, de volgende maand aan Amsterdam 1e bren gen. zullen vier Nedeiiandsdie oorlogssche pen m de Ainrieidnnpcke haven vertoeven. Vermoedelijk zullen dit zijn: de Noord-Bra bant. Heemskeri k. Zeeland en Geldeiland. V Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. lorpedo- bootjagers Panter en Vos, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kla»se B. Schreu- deis, 14 dezer te Aden aangekomen. („St,ct.") of een telefoon-beambte afgeranseld. Vraag of tante, dio ik hartelijk laat groeten, het recept wil vragen van de Italiaansche vege tariërsla, waar zij mee dweept. Ingrid zal haar geluk daarmee beproeven, zoolang wij zonder keukenmeisje zijn. In vertrouwen, het lieve kind mag koken wat zij wil, het wordt toch altijd Irish stew! Maar niet klikken. Ik kus je om mijn verkoudheid slechts op liet voorhoofd en blijf Jo liefhebbende oude Vader." Tusschen Beate en mevrouw Evelyne Biggar was een recht vriendschappelijke verhouding ontstaan. De jonge vrouw zij was hoogstens drie jaar ouder dan Beate voelde zich zeer eenzaam en had iemand noodig om mee te praten.! Zij was hier lot geleide en gezelschap van haar broer, die voor zijn zenuwen, die zeer veel geleden hadden, een lang durige kuur moest doen. Hij had, een ver pleger en een verpleegster. Zij bewoonden oen der mooiste kleine villa's. Evelyne kon liet grootste deel van den dag gemist worden. Zij gebruikte de maaltijden met hem en deed van tijd tot Lijd een spel letje domino of pof. Als hij niet sliep of gymnastiek deed, las hij Engelsche bladen over sport. Over de kwaal zelf liet Eve lyne zich niet voider uit en peate wilde niet onbescheiden zijn en het haar vragen,, zooals tante Eddy gedaan zou hebben. Het was haar genoeg aan de mooie jonge vrouw) een aangenaam gezelschap te hebben bij de sport oefeningen en een interessante ken nis om irtee te praten. In hun pensions had den zij eikaar nog niet opgezocht, het bleef bij do ontmoetingen in het luchthaf op de .wandelingen en hij de middagthee. QVordt vervolgd^ sch e:amsche couraht, 9 i-8 f„N. v. d. D.")

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1