BKCHAW'S f»1U£N STADSNIEUWS, Iu2rezoR<?8R Kunst en Wetenschap, Rechtzaken. Ridderorde. Bij Kon. besluit van 11 dezer is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. J. E. Brakke Siraid-directeur der Neder landscho fabriek van leder on drijfriemen, voorheen Gebroeders Brakke, te Eibergen. Rechterlijke macht. Rij Kon. bol u-bi un 8 dozer is be noemd tot kantonrechter te Medembiik. inr. E. II. Loosjes, than> griffier luj bet kantongerecht te Hilversum. Bij Kon. besluit van 8 dezer i» in ge trokken een Kon. beslutl van 17 ALimt. voor zooveel betreft de benoeming van mr. J. H. Rijban tot fiskaal-plaafsvervanger bij den krijgsraad, -die wordt gehouden in de directie der marine te Willemsoord, ter standplaats van den commandant der ma rine in die directie, in de gemeente Hel der. Raad van State. Bij de opening van de vergadering van den Raad van State, gisternamiddag gehou den, heeft de vice-president in herinnering gebracht, dat het op 12 April j.l. 100 jaar geleden was, dat de SodVereine Vorst de eerste Vergadering van den Ha ad van State na het herstel van Xeerland's onafhanke lijkheid met een toesprak heeft geopend, .waarin gewezen werd op de liooge roe ping en de schoono taak van het staats collegge. Pest op Jtra. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal in Nederlandsch-lndië, d.d. 14 dezer, betreffende pestgovallen op Java gedurende het 14-daagsch tijdvak van 25 Maart tot en met 7 dezer: Afd. Malatig 300 nieuwe pestgevallon. 270 dooden; Toeloengagoeng 7; Lamongan 1, en Berbek 2 sterfgevallen. Madioon 31 nieuwe gevallen, 22 dooden Kerliri 4(1 nieu we gevallen, 45 do<"Kien; Soera baja 30 nieuwe gevallen, 30 dooden, Paree (>0 nieuwe gevallen. 56 dooden; M age tan 13 nieuwe gevallen. 12 doodenPasoeroean 10 nieuwe gevallen, 12 dooden; Malang in de vorige periode nog 22 gevallen en 20 dooden. Het is gebleken, dat in de opgaaf van pestgovallen over het tijdvak van 11 tot en met 24 Februari j.l. (opgenomen in de Staatscourant van 3 Maart j.l.) tengevolge van een sein fout voor Bangil 30 in plaats van 13 doodelijke gevallen zijn gemeld. Tweede Knmcr. Bij den aanvang der zitting van heden heeft de voorzitter, do heer Goeman Bor- gesius in hoogst waardeerende woorden ge huldigd de nagedachtenis van den Voor zitter der Eerste Kamer, baron Schimnirl- penninck van der Oye, herinnerend aan diens lidmaatschap der Tweede Kamer, 20 jaar geleden, als hoedanig hij steeds warm opkwam voor de belangen van het onder wijs, speciaal het bijzonder onderwijs. Ilij schetste hem voorts nis uitnemend voor zitter der Eerste Kamer, die e'f achtereen volgende malen als zoodanig door do Ko ningin herbenoemd werd. Ten slotte her innerde hij aan do waardige rede. door Schimmelpenninck .ter gelegenheid der on afhankelijkheidsfeesten van den voorzitters zetel gehouden, en die zoo groote Weer klank vond in ons land. Namens do regeering sloot de Minister van Justitie, mr. Ort, zich bij do woor den van den heer Rorgesius aan, verzeke rende hij, dat ook bij de regeering de ge wichtige diensten, door Schimmelpenninck van der Oye aan Koningin en land bewe- ze, in langdurige herinnering blijven zullen. Aangevangen is de behandeling der In komstenbelasting. Regeringsopdracht aan den heer Tan Kol Op het congres van do S. t>. 'A. P. heeft de voorzitter, do heer AV. H. Vliegen, Maandag meegedeeld, dat de hoer Van Kol op bot punt stond een reis naai' Japan te onder nemen om in gevolge een regeeringsoj^ dracht aldaar zaken io onderzo ken ten behoeve van de Indische politiek. i Men zal zich herinneren, dat enkele Weken geleden „Het Volk" ook al gespro ken heeft van een regeer i n gs op d ra cl i1 aan den heer Van Kol voor een reis naar Japan, waarop een tegenspraak is gevolgd. Ook nu heeft men aan het departement van koloniën aim „Be Nieuwe l't." mee gedeeld, dat men daar officieel van een regeeringsopdraoht aan den heer Van Kot niets afwist. De ParUsche Gemeenteraadsleden. De leden van do deputaite van don Ge meenteraad van Parijs zijn gistermiddag te 5 uur in de residentie aangekomen. Aan het Hollandsehe Spoorwegstation bevonden Zich ter hunner verwelkoming 3o burge- mdester,. do wethouders en de secretaris der gemeente, zoomede de lieer mr. .Ter Pelkwijk, chef van do Afdeeling "Alge- meone Zaken. - Toen do heeren der Fransche deputatie uit den trein waren gestapt, werden zij aanstonds op het perron door burgemeester jhr. Van Karnebeek verwelkomd. De burgemeester stolde daarop de hem vergezellende heeren aan de Parijsche ge meenteraadsleden voor, die door hun voor zitter, den heer Chaissayne Goyon, aan B. en W. werden voorgesteld. In auto's werd daarna naar Hotel des Indes gereden. Dé begroeting aan het station trok nogal de belangstelling van het reizigers publiek. Zelft werd er een cinomalographischc op name gemaakt. Gisteravond z<?\ en uiir bood liet Gemeen top-est uur van 's Grave nhage in liet re-Sau rant van Hotel de Twee Steden aan de deputatie van den conseil municipal van B.uijs een banket aan, waaraan werd deel nomen door lïmg. on Wellis en den ltaad, den gemeente MHxetari» en <len gemeente ontvanger, terwijl als g.raVn waren genoo digd de Frairache gezant, de lieer 1'ellet, majoor Genie, attaché militaire van Frank rijk. de Fransche craraui, de lieer Pefitpied, de Minister van Büiteii'andvhe Zaken, de Minister van Waterstaat, die als wethouder indertijd het Gemeentebestuur te Parijs mede heeft vertegenn om digd, de com mi s- »,iir» der Koningin in Zuid Holland, baron Sweeds de Landas Wybnrgh, de Gouver neur der Residentie, generaall Klerk de Reus, en de plaatselijke commandant, kolo nel Vigeiins. 20ste congres der S. D A. P. In de vergadering van gisteren werden nog langdurige discussies gehouden over de artikelen betreffende de propaganda on der de vrouwen. Bij deze discussies ging hot herhaaldelijk uunoorig toe. Hiermede was de geheelo statuten- en reglementswijziging aangenomen. Met alge- meene stemmen werd besloten op de nieuwe statuten do Kon goedkeuring te vragen. Goedgekeurd werd do begrooting over 19141915, sluitend met een bedrag van f21.625 aan ontvangsten en uitgaven, fn beginsel werd hierbij besloten den voor zatter van het Partijbestuur te bezoldigen. De wensehen, neergelegd in de motie- Bussum in zake de bezwaren tegen de Ouderdomswet-Treuh, werden ter overwo ging verwezen naar de Kamerfractie. De herziening van het strijdprogram werd na korte bespreking aangenomen. Aangenomen werd voorts een voorstel van Rotterdam IV tot het benoemen van een commissie, die tot taak heeft te onder zoeken, welke wijzigingen in de wet op het lager onderwijs dienen te worden ge bracht tot deniocratischcn inrichting van het scchoolbestuur. Aan het P. R. werd overgelaten do plaats to bepalen yoor het volgend congres. Hierna sloot de heer Vliegen te 4pj uur hot congres. Dit ging onder het zingen der Internationale uiteen. Stead-lratde. Hedenmiddag 3 uur is in het bibliotheek gebouw van het Vredespaleis de buste van William Stead plechtig onthuld, in tegen woordigheid o. a. van den Minister van Buitenlandsclse Zaken, Jhr. Loudon en den Engelsfbcn gezant bij ons Hof, Sir Alan Johnstone. Nadat een zangkoor, onder begeleiding van bazuingeschal, „Nearer my God to thoe", den zang van de schepelingen bij het ondergaan van de „Titanic", waarbij Stead juist twee jaar geleden het leven verloor, had ten gehoore gebracht, onder welken zang mevrouw Wynnendts Francken- Dysexinck het borstbeeld onthulde, droeg de Voorzitter van liet Comité voor de Stead- lmkle, Jhr. Mr. van Baehne van Varick, lid van de Cobden-G'lub, het door den beeld houwer Jeltsema ontworpen beeld aan den Voorzitter der ('arnegiestiebting, den Minis ter van Staat, Jhr. Mr. van Karnebeek, over, met een rede, waarin hij in breede trekken de figuur van Stead schetste, den wereld burger, wiens taak het geweest is, te loven en te sterven voor de verbroedering dei- volken, den pleitbezorger voor de verdruk ten, die na een leven, rusteloos van strijd en zelfverloochening, op 63-jarigen leeftijd op de wereldzee de haven des vredes is ingegaan. Na verschillende citaten te hebben aan gehaald van mannen van lieteekenis in En geland, waaruit de diej>e vereering blijkt welke dezen koesteren voor Steads karakter en geestesgaven, eindigde spr. zijn rede met. het uitspreken van de hoop dat Steads ideaal van de verbroedering der volken meer en meer in vervulling zal gaan. „Als dan z.nl de nacht, die zijn vleugelen uit spreidt over valleien van tweespalt en van oorlogszorg, vlieden voor de Zon der Ge- jechtigheid, andermaal boven Jeruzalem's tmne de wolken dooi brekend, om op een hernieuwde aarde over een ten slotte in vrede hereenigd nienschdom te stralen in eeuwigheid en daanvi." Vei volgens voerden liet woord, de Ameri kaan se he gezant, de lieer Van Bijke, de President der Interparlementaire Unie. Lord tVearednle, de redacteur van do „Revue", de lieer Finot uit Parijs, do heer Richet, waarna de lieer Van Karnebeek namens de Carnegiestichting de buste met een woord van dank aan de ge vera vredes- vriendeu uit allo wcreiddeelen in ont vangst nam. De zoon van Stead, John Stead, dankte voor do zijn vader bewezen hulde. Met een zang van het koor werd de indrukwekkende plechtigheid beëindigd. Kleine AB rytulgen. Ten gevolge van de klachten over onvol doende verwarming en niet behoorlijke ver lichting van de kleine AB rijtuigen, die in de gewone personentreinen liepen, heeft de directie der Staatsspoor besloten, dezte* rij tuigen, ten getale van 70 stuks, ingaande 1 Mei, aan het gewone verkeer te onttrekken. De oornjpartimenten 1ste klasse van deze rijtuigen zullen nu in de werkplaats der maatschappij worden omgebouwd tot com partimenten 3de klasse, waarna ze worden verdeeld over de inspectie-. Utrecht, Gronin gen. Den Bosch en Breda, om uitsluitend gebezigd te worden in extra- en markttiei- neu Deze treinen zullen dan in het vervolg geen reizigers lstc klasse meer vervoeren. Kommtezen-verificateurs. Onder voorzitterschap van den heer L. M. Verjaal ra gisteren te Utrecht de alge meen»' vergadering gehouden van den Bond van Kom miezen-Verificateurs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen in Ne- deiland. Het verslag der werkzaamheden over het afgeloopen jaar, waarin mededeeiing werd gedaan van hez.oeken aan verschillende hoofdambtenaren van den betrokken dienst, aBniede van de daardoor verkregen u itkom- keu rd. sten, werd na ampele bespreking goedge- De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. Aan het bestuur werd vervolgens opge dragen, te blijven ijveren voor verhooging van het aanvangssalaris, alsmede voor ver krijging van periodieke verhoogingen, zoo ais die bet vorige jaar door de algemoene vergadering waren aangenomen. Voorts werd aan het bestuur opdracht verleend, erop fe blijven aandringen, niet alleen, dat na tien dienstjaren als kom mies-verificateur bij gebleken geschiktheid bevordering tot verificateur plaats vindt, doch er ook voor te ijveren, dat zulks in het Organisaiiebesluit wordt vastgelegd, alsmede met al datgene, hetgeen reeds in de vorige algeineene vergadering werd aan genomen. Verworpen werd een vooratol van de af deeling Schiedam en omstreken, om de noodige stappen te doen om te vet krijgen, dat op planraen, waar kommiezen vooi bij zondere diensten toelage genieten, deze toe lage, verhoogd met 50 pt't., ook aan do kommiczen-verificateurs wordt verstrekt. Do vergadering verwierp dit voorstel op grond, dat de kommiezen-verificateurs niet zoozeer hebben een meer verantwoordelijke, voortgezette dienstverrichting der kommie- 7,on. doch daarvan meer afgescheiden werk zaamheden hebben, en de belooning daar voor niet gevonden kan worden in een ver- hoogiug van toelage, doch slechts in een verhooging van traktementen. De heeren L. M. Verjaal en A. J. K. Kooy zijn mei aigeemeene stemmen als als voorzitter. bestuursleden herkozen, de eerste bovendien Utiecht werd weder aangewezen als plaats voor de volgende algemoene vergadering. Tereen. ran Gymnnstlekonderwljzers. Do Vereniging van gyminasliekondenvij- /.ers L. O. en AI. O. in Nederland heeft in Ti vol i te Rotterdam haar 51e algemeeno vergadering gehouden. Des morgens heeft oen huishoudelijke bijeenkomst plaa's gehad, .waarin o. m. het jaarverslag is uitgebracht. Daaruit blijkt, dat het nieuwe boekjaar is aangevangen met 15 eereleden, 1 donateur en 327 wer kende leden. Hot verslag herdenkt het over lijden van het cerelid, kolonel J. Bl Verheij, in wien de vereeniging een vurig strijder voor do belangen dor lichamelijke opvoe ding is ontvallen. De voorzitter vestigde in deze bijeen komst do aandacht op de nieuwe regeerings- maatregelen, regelende de oefening van jongelingen, dio den militieplichtigen leef tijd naderen, en beval deze zaak bij de leden ten zeerste aan. i De voorzitter, de heer J. H. Luiting uit Amsterdam, opmde t twee mr de alge- meene vergadering. Hij riep den aanwezigen het Welkom toe en heette in het bijzon der do genoodigden welkom, onder wie zich bevonden- majoor Tonnet, chef van de Tewede militaire afdoel'ng, vertegen woordiger van do ministeries van oor- olg en marine, ju wien» tegenwoordigheid de voorzitter een blijk van belangstelling van de reegering hoopte te mogen zien in het streven der vereeniging. De Oranjebond Donderdag 23 dezer viert de Ornnjebond zijn 25-jarig bestaan in den Dierentuin te 's-Gravenhage, met een feest, dat bijge woond zal worden door de Koninginnen en den Prins. flnantleel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 11 April jl. bjj de betaalmeesters ln kas wasf 2,408,977,551/j b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar tetrooi,aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 14,393,499,021/2 c. dat op den genoemden datum in omloop was aan schatkistbiljetten f14,620,000, en aan schatkistpromessen f19,380,000 OVERSCHIE, 15 April. Door den alhier gevestigd en notaris D. van den Berg had heden voormiddag ten elf uur in een der zalen van „De vergulde Koetswagen" de veiling plaats van een heerenhuis mot tuin, ter grootte van 7 Are 30 c.Aro, staande aan den Rotterdamschen rijweg alhier, ver huurd voor f475 per jaar, in veiling f5600, waarvan de afslag in bovengenoemd lokaal zal plaats hebben op Woensdag 22 'April a.s., des voormiddags ten elf uur. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel is, voor het tijdvak van 16 dezer tot 16 April 1915, benoemd tot assistent aan de Rijks- hoo- gere land-, tuin- en boschbouwsehooi te AVageningen, de heer A. Gabel, te Schiedam. („Stpt.") Door K. Huisman, opzichter bij het Bouw en Woningtoezicht is aan den Gemeenteraad met ingang van 1 Augustus a.s eervol ontslag gevraagd. Oranje-Tereenlglng. De algemeeno jaarvergadering van de Oranjevereeniging heelt gisteravond in het Verkooplokaal aan de Lange Haven plant-, gehad. De voorzitter, de heer G. S. Montj- foort, opende de vergadering, die slecht bezocht was, mot een woord van welkom tol de aanwezigen, herdacht veoits in waar deerende woorden het overleden eere-li d den heer F. .1. Smit, en wijdde eenige ge voelvolle woorden aan de nagedachtenis van den heer R. 1». Durgdorffer, den kort geleden overleden directeur van het Stedelijk Muziekkorps, die steeds do meest welwillende wijze met de Oranjever eeniging heeft samengewerkt. Daarna werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld de notulen der vorige vergade ring en het jaarverslag vim den secretaris, dat reeds in Ttil blad werd opgenomen. Het financieel overzicht van den penning meester, eveneens reeds gepubliceerd, weid voor kennisgeving aangenomen, terwijl een commissie werd benoemd, die de rekening zal nazien. Tot bestuursleden werden herkozen de hoeren J. Blommendal, AI. Bijl AIz., A. Wefoteijn, C. AL Knoop, J. B. van Engelen, S. Hijman, L. W, J. van Alp'hen, L. Jur- gens, A. \rredenbregt. en K. C. Burger, terwijl in de ontstane vacatures weiden gekozen de heeren F. Hengel man. G. G er- lach en W. A. J. Kruijer (havenmeester/. 'Bi} de rondviaag weruv m overweging ge geven de jaarvergadering1, behalve per ad vertentie, dok aan t" kondigen door aan plakbiljetten. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met een woord van dank aan de aaiv wezigen. Ambachtsschool. De jaarlijkschc algemeeno vergadering der Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken" zal jilaats hebben op Woensdag 29 April a.s. in het school gebouw. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de betreffende advertentie. Kunst aan het Tolk. Voor de leden van „Kunst aan het A'olk" zal Zondagavond 19 April door „De Ver-' eenigde Schiedamsche Tooneeldilettanten" worden opgevoerd het blijspel in 3 bedrij ven „.Tan Ongeluk" (0, die bioscoop). - 'ermiddag bemerkte de machinist van e?n trein, dat hij te snel reed over de brug nabij den overweg aan do Overschiesche- straat, waarom hij plotseling sterk remde. Hot gevolg daarvan was, dat de koppels tang van een der wagens brak. De passagiers in dien wagen moesten in een anderen wagen overstappen, waaina de wagen werd uitge schakeld. Door een en under was het ver keer over den overweg gedurende een klein half uur gestremd. Gereilde en verkochte onroerende goederen. Notaris D. Boddeiis. Verkocht 15 April Een bouwmanswoning en erf met stal voor 32 stuks vee, varkensschuur. wagen schuur, hooiberg, moestuin en boomgaard, zoomede een woonhuis met erf en schuur, totaal groot 40 aren 57 centiaren, alles ann een vaarwater en den ojxmbareji weg ge legen aan den Oudendijk nos. 140 en 112 te Schiedam, in veiling Ï4100, verkocht voor £4650. Een perceel bouwgrond, gropt 2 uren 24 centiaren, gelegen tusschen de no.s 30 en 36 aan den Singel te Schiedam, in veiling f925, verkocht Voor ft200. Tolksbadhuls- In de week van 5—11 April 1914 wer den genomen 623 baden. lrte KLasa 2Je Klasse Kuipbaden 53 Kuipbaden 86 Regen 38 Regen 419 5 ets, kinder 27 AGENDA. Heden en volgende dagen. Schiedamsche Bioscoop 8 uur. Voorstelling. Heden en volgende dagen. Casino. 8 uur. Elite Variété-programma. 15 en 16 April. Tivoli Sckouburg, 8 uur. Geselschap Nap de la Mar. Stal les 11. 16 'April. Groote Schouwburg, 8 uur. N. V. (Het Tooneel-Royaards. Elisa. 17 April. Doele, Rotterdam, 8 uur. Zo»ig- vereen. Excelsior. Directeur B. Dia mant Das verlorene Paradies. 17 /Vpril. Groote Schouwburg, 8 uur. Rot- terd. Gezelsch. v. Eysden. Rnbagas. 18 Aprill. Groote Schouwburg, 8 uur. N. Ar, Toon, Vereen. Heyertnans. Pro Domo. 18 'April. Nutszaal, 8 uur. Rotterd. Bach- vereen. Concert. 19 April. Odeon 8 uur. Kunst aan het Arolk'. Tooneeluitvoering door De Vereenigde Schiedamsche Tooneel dilettanten: Jan Ongeluk (0, die Bioscoop), zijn reeds meer dan zestig jaren het meest gebruikte huismiddel van de geheele wereld. De as. Parsifal voorstelling. De voorbereidselen voor do Alaifestspiele in den RoHerdamschen Schouwburg zijn, naar men rara meldt, gaande en de laatste Paraif.il voorstellingen te Elhcrfeld gaan reeds in de met zorg voor Botterdam go- kozen bezetting, Do versterkte koren zijn •opnieuw ingestudeerd en van hijzonder mooi kk«keffort. Ook de scène der bloe menmeisje» wordt door uitnemende zange ressen vertolkt. Deze scène zal mede door haar smaakvol airangemenl en de gelukkige keuze der costuums uitblinken. Verder meldt men nog. dat de Amfoitae» partij gezongen zal worden door den uit vroegere voorstellingen hier welbekenden beer Willy Zilken. Voor de zoo zware Kundry-parlij is de medewerking verkregen van de dramatische zangeres Frau Adelheid Nissen. Giften van Rockefeller. John D. Rockefeller heeft aan het door hem opgerichte Instituut voor Geneeskundig Ondeizoek nog twee nnllioen gegeven, zoo dat hij nu in het geheel aan deze inrich ting 24 miliioen besteed heeft, Alet deze laatste schenking incc heeft de oliekoning nu leeds 434 miliioen voor de wetenschap en het onderwijs uitgegeven. Het Rocko- fellcr-InsüLuut bepaalde zich tot nog toe met het onderzoek der menschelijke ziekten en met liet oplossen yan biologische proble men. De nieuwe schenking zal bestemd worden voor het onderzoek van de ziekten der dieren. Naar men hoopt zal dit den veeteelt, ten goede komen. Het instituut zal trachten epidemién onder het vee te beperken. AVal dit voor Amerika beteekent, blijkt wel daaruit, dat in liet afgeloopen jaar door de varkensziekte voor een kwart milHanl schade werd veroorzaakt. FilosofenCongres. Het vijfde internationale 'Filosofen-Con gres zal in September 4915 te Londen gehouden worden onder voorzitterschap van dr. Rernanl Rosanques. Er zal o a. be handeld worden: algemeene philosofie en metaphysin, logica, do geschiedenis der pLilorsofio, psychologie, aesthetic,-!, moraal- philosofie, sociale philosofie, We Is philoso fie en godsdienst-philosofie. Rotterdamsche Rechtbank. In de zitting van gisteren word o. a. de volgende zaak behandeld: Op 8 Februari zouden de losse werklie den J. Al. L., 29 jaar, en J. v. d. V., 32 jaar, heiden uit Rotterdam, in oen woning aan de AVilhelininnstmat te Vlaardingen, f 78 en twaalf 21/j-centstukken hebben weg genomen, na zich door middel van een valschon sleutel toegang tot die woning te hebben verschaft. Beide beklaagden zijn ïecuhvisl en ge detineerd in hot. huis van bewaring te Rotterdam. Zij ontkenden. De eerste beklaagde verklaarde, wel in de woning aan de Wilhelminastraal geweest te zijn. doch niet verder te zijn gekomen (lau t»i in liet ortaal. Een ander was een kamer der woning binnengegaan en had hem, toen hij er weer uit kwam. een bos sleutels ter hand gesteld. Beklaagde was een oogenblik later aangehouden, waarbij do sleutels op den giond waren gevallen. De onbekende was niet zijn rnedehe- klaagde geweest. Deze verklaarde op 8 Februari in 't ge heel niet te Vlaai dingen geweest te zijn. De eoiste getuige had in de woning van AI. Th. Foef aan de AVilhelininastraat licht zien branden en haar man en zwager daar op aandachtig gemaakt. Het was haar ver dacht voorgekomen, omdat zij het lichtj had zien bewegen, alsof er iemand met een kaars rondliep. De man en de zwager van getuige hadden vr- en achteringang van de woning bewaakt, terwijl getuige de politie was gaan waarschuwen. De man van de vorige getuige, de bar bier J. Roodenburg, had den eersten bekl. met een ander uit de woning van Foet zien komen en was hem gevolgd. Of die ander do tweede beklaagde geweest was, kon ge tuige niet met zekerheid zeggen. AVel was het iemand van hetzelfde postuur geweest De stalhouder .1. Boer had den eersten bekl. op aanwijzing van Roodenburg gegre pen en hem aan den agent van politie J. van den Aleyden overgeleverd. Getuige C. Schilden, buitengewoon agent van politic, had den tweeden bekl. des morgens van den Sen Februari in gezel schap van den eerslen bekl. gezien. Er waren toen nog drie andere personen b(J hem. Twee andere getuigen hadden den twee den bekl. hard zien wegloopen. Dat was omstreeks li uur des avonds geweest, even nadat de diefstal gepleegd zou zijn Het 0. Ah, waargenomen door mr. Steen- berghe, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte ter zake van diefstal door twee vereenigde personen, door middel van een

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 2