IfP 67"* jaargang. Donderdag 16 April 1914. No. 14502 De ongekroonde koning. Kennisgeving. Kennisgeving. Openbare verhuring Deze courant verschijnt da gel ijk s, mei uitzondering van Zon- en Feestdagen.- Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.35, tnme* per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 «ent,. Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangen»men. Advertentiën voor.het eerstvolgend nummer moaten des middags vóór eea uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar da plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordoe!ige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intercommunale Telefoon No. 103. BESCHRIJVING voor de Belasting op Bedrijf?- en andere Inkomsten. Buigjemeester en Wethouders van Sehie- dam, Gezien het liesluit van den heer Com missaris der Kcgyngin in de provincie Zuid- Holland, van den lsten April j 1 A. no. 153 (3e Afd.Jj prov. blad no. 40,-betrekkelijk de beschrijving voor de belasting op be drijfs- en andere inkomsten voor hel dienst jaar 1914/1915. I j Doen te weten: Dat de beschrijving voor de belasting op bwirijfs en ^amle're inkomsten voor hei. dienstjaar 1914/1915 in deze provincie zal aanvangen op Vrijdag den lsten Wei 1914, terwijl de beschrijvingsbiljetten, ingevolge arl. 13 1, tweede zinsnede, der wet van 'den 2den October 1893 (Staatsblad no. 149), door ot vanwege den ontvanger der directe belastingen twintig dagen na de uitreiking zullen Worden opgehaald. Voorts worden do ingezetenen herinnerd aan de bepalingen der wet op de bedrijfs belasting', welke op de aangeplakte biljetten zijn vermeld. En is biervan afkondiging geschied, waar het behoort, den l&den April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE Be Secretarie, I V. LUIK» L.-S. Inrichtingen welke gevaar, «schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemcene kennis, dat op heden aan de firma SCHADE BUJJSING en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend voor liet oprichten van een drogerij van beschadigde, geen stank verwekkende, goederen, in do mouterij, staande Tulnlnan 2/4, kadaster Sectie L no. 440. Schiedam, 16 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE Be Secretaris, I V. LUIK, L.-S. Roman vaa PAUL OSKAR HöCKER. N&ar het Duitsoh. (Nadruk verboden.) 23) In de aristocratische bridgeclub, want van gravin Czernin lid was geworden, werd op den eersten dansavond bijna over niets anders gesproken dan over die broer en zuster. Eva Teerbriigge moest ook al oen liefdesroman achter den rug hebben, wist ben der heeren te vertellen, die lang in garnizoen was geweest in een plaats aan den Rijn. i „Zij was zestien jaar, ik weel het pre cies, geen -dag ouder, toen mr. Biggar verliefd op haar werd; hij ging naar den ouden Teerbriigge, vroeg haar hand - - en liep een blauwtje. De Biggar's zijn in New-York, wat do Teerbriigge's voor de Rijnlanden zijn. Daar gaf de mate man niet om. Hij was een origineel. Hij moot het origineelste geweest zijn als hij van zijn heerlijke Rijnwijntjes een fleseh of vier, vijf op had. Zulk een dag moet mijnheer Biggar zeker getroffen hebben. Want de oude man gaf volstrekt geen geldige reden op voor zijn barsche weigering. Hij had heel goed het greote verschil 'in leeftijd tot voorwendsel kunnen nemen. Haar daar dacht hij niet aan. Biggar heeft het een paar jaar geleden zelf aan een vriend verteld. Teerbriigge deed zijn mond baast niet open, zooals altijd wan neer hij in plat accent sprak. En dat deed WEI- EN HOOILAND der Gemeente Schiedam, Burgemeester en Wethouders vrui Schie dam; zijn voornemens op Vrijdag 24 April 1914 des morgens 10 uur, in bet gebouw Musis Sacrum" aan de Lange Haven Ie Schie dam in het openbaar voor een Seizoen te verhuren zestien percenten Wei- en Hooiland. Kade en Barmen in liet Zaidergor-, West- Frankenland en den Vlaardinger dijk. De verhuring-.voorwaarden zijn te ver krijgen ter Gemeen te-Secretarie, Afd. A. Schiedam, den lfien April 1914. Burgemeester en Wethoudo 3 voornoemd, M. U HONNERLAGE GRETE De Secretaris, 1 v. LUIK, L.-S. BUITENLAND. Schiedam, IC April 1914. DE VEREEN. STATEN EN MEXICO. Tusschen de Vereenigde Staten en Mexi co is het dan toch tot een crisis geko men. De arrestatie van een detachement marine-troepen, dat geland was om de eigendommen van Amerikanen nabij Tam- pico te beschermen, was er-, zooals men weet, de aanleiding toe. De commandant van het voor Tampico gelegen Amerikaan- sche eskader, schout-bij-nacht Mayo, eischic daarop de volgende voldoening: onmiddel lijke, voorbeeldige bestraffing van den of ficier, die last had gegeven tot de ar restatie. het aanbieden van een veront schuldiging en verder het hijschen van de Amerikaansche vlag qp een openbaar plein en het afvuren van. een saluut van 21 scho ten. Aan de twee eerste eischen jwerd voldaan, het saluut wilde president Huerta cohtei niet laten brengen, wijl hij dit beleedigend voor Mexico achtte. President Wilson heeft nu gisteren ver klaard. dal, zqo Huerta de eischen niel volkomen inwilligt en daarvoor i» hem tot morgenavond den tijd gegeven - de Vereenigde Staten beginnen zullen zich meester te maken van Tampico en Yeia C'ruz. Vooral de inneming van deze laatst genoemde plaats zou voor Huerta een zware slag zijn, wijl hij daardoor afge sneden zou zijn van zijn oorlogsvooriaden. De regeering te Washington heeft een officicele verklaring gepubliceerd, waarin behalve de beleedigingen den Amerikaan- schen matrozen aangedaan, nog andere grieven tegen Mexico worden opgesomd, als daar z.ijn: do arrestatie van een or donnans te Tampico, het onderscheppen van telegrammen enz. Het was blijkbaar de bedoeling van de Mexicaansche regee- hij. Hij antwoordde terwijl hij liet hoofd schudde„Neen, mijnheer, dat gaat zoo ge makkelijk niet. Ik ben een goed Keulenaar en ik heb altijd gezegd: wat wij. Keulenaars, hebben willen, boeven wij niel zoover weg te halen. En daar blijf ik bij. Er is mets aan te doen. Mijn dochtoi krijg je niet.' 0! Wat was hij kwaad, die mijnheer Big gar Maar Teerbriigge was hel ook. En Eva kreeg dien dag voor 'I laatst met den stok. Hij kon namelijk ontzettend driftig zijn, die oude man, als hij aangeschoten was. En don volgenden dag gebeurde bet ongeluk." De geschiedenis interesseerde de dame.-, bijzonder. „Wal voor ongc-iuk?" vroeg gra vin Czernin en liet haar blikken angstig naar den hoek van de danszaal dwalen., waar Beate met de jonge weduwe stond, beiden omgeven door een drom van kalt- wasserkunnakers. „Den volgenden dag was Eva Teerbriigge verdwenen. E11 den daarop volgenden dag hwoecr de oude, lieer een telegram uit Shank- lin op bet- eiland Wight met het bericht, dat zij in Southampton getrouwd was met mr. Biggar." „Verder! verder!" riepen de dames. De verteller glimlachte onbescheiden. „De witte broodsweken kan ik u uit eigen on dervinding helaas niet beschrijven, dames. Zij moeten echter zeer schoon geweest zijn. De kleine Eva is in die zeven jaren oen flinke Evelyne geworden, maar verduiveld, mooi is ze nu ook nog." „Barones Erxleben is mooier." „Zonder twijfel. Ik zie trouwens liever een blondine dan een 'brunette." „Mevrouw Biggar is toch geen brunette?" „Nu niet meer. Als bakviscb, toen alle jonge luitenants van mijn regiment met ring, zoo vervolgt de verklaring, om aan de Vereenigde Staten een bewijs te ge ven van haar vijandige gezindheid en haar minachting. De regeering te Washington hoopt echter, dat de regeering van Mexico op bevredigende «ajze zal foonen, dat zij haar huidig optreden betreurt, en een an dere gedragslijn wil volgen. Het corps diplomatique te Washington wacht volgens een bericht, van den Wash ing ton? dien correspondent van de „Daily Mail", met groote belangstelling den ver deren loop van zaken af. Men acht een ge wapende tusschenkomst onvermijdelijk, al thans wanneer Huerta niet ten spoedigste water in zijn wijn doet. Do geheele Atlantische vloot der Ver eenigde Stalen wordt thans hij Tampico saamgelrokken. Een drietal slagschepen en een adviesjacht zijn gisteren met spoed van Hampton Roads naar Tampico ver trokken, terwijl een viertal kruisen*, een transportschip en een tweetal kolensche pen bevel hebben ontvangen zich gereed to houden voot een onmiddellijk vertrek. Tc.vens heeft de torpedobooi-fiotlilje van de Zuidzeevloot, thans te San Pedro in California liggend, last ontvangen zich ge reed te houden om te vertrekken naar die Mexicaansche haven», .welke schout-bij nacht Howard zal aanwijzen. Er zijn n.l. ook bevelen uitgevaardigd voor een viool- demonstratie aan de Zuidzee-kust van Mexico. Minister Bryan heeft bekend gemaakt, dat de redenen, die geleid hebben tot uit zending van een Amerikaansche vloot naar de Mexicaansche wateren aan alle Ameri kaansche ambassades en legatees zijn ge seind, die zo aan de buiterdandsche regee ringen zullen niededeelen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De slakende mijnwerkers van Yorkshire hebben met overgroote meerderheid be* sloten om den arbeid te hopval ten België. Gisteren hebben de Belgische sociaal democraten op hun jaarcongres de vraag stukken van het imperialisme en den strijd tegen den oorlog behandeld. Deze punten zullen ook op het a.s. congres 1e Weenon ter spiake worden gebracht. Keil' Hardie van de Enge!scha arbeiders partij bepleitte de internationale algemcene werkstaking als protest tegen de mobilisa tie. De Belgische Kamerafgevaardigde de Brouckère wilde optreden tegen de interna tionale persbureaux, die naar hij zeide, het werktuig zijn van do regeeringen. Hij" be pleitte de oprichting van een inlichtingen bureau ten dienste van de socialistische pers. haar dweepten, was zij bel wel. Voordat rij Tiliaan-rood geworden is." Een dame uit Wiesbaden maakte de op merking: „Eva slaat toch een beetje uit den aard. want haar heide broer» waren vlas blond, heeleniaal het evenbeeld van hun ouders." „Is he| eigenlijk Klaus of Peter,' die hier in hel sanatorium is?" Klaus natuurlijk," zei de dame uil Wies- baden. „Hij is bier in behandeling om hem verzachtende omstandigheden te bezorgen." Nu splitste de gravin de ooren. „Verzach (ende omstandigheden? Is er dan sprake van een misdaad?" „Och hemel. Hij liad juist zijn gelukkigen tijd, de goede jongen. en de erfenis van zijn vader In handen, ja men is niet onge straft eigenaar van den beroomdsten wijn kelder van de heole Rijnstreek 'in zulke omstandigheden moosl Klaus Teerbriigge altijd met glacé handschoenen worden aan gepakt en nu wil hel. ongeluk dat hij op hel telegraafkantoor van een klein plaatsje waar hij met zijn auto een panne had, een beambte aan liet loket ontmoette die niet wist hoe Klaus Teerbriigge behandeld wou worden. Zij' kregen standjes en toen de te legraafbeamblc hem officieel begon toe te spreken, begon Klaus to boksen. Dat kan hij buitengewoon goed. Later speet het hem vreeseüjk. Reeds toen hij in het politiebu reau zijn naam en adres moest opgeven. In do eerste plaats speet het hem tegenover zijn broeder Peter- die hem toch al ontoere kenbaar wil laten verklaren. Nu. hij' schreef een langen brief mol excuses, zond een lie middelaar, was bereid een groote som smar- tegeld te betalen. Maar de zaak was al aangegeven en is nog hangende. Klaus D ui Is oh 1 and. De rijkskaneslier. Yon Etethmann Holhveg, is gisteravond op Kovfoc aangekomen en begaf zich dadelijk naar het Arehilleion, waar hij door den keizer te gast i» ge nood igd Do Oostenrijksche troonopvolger, Bit» tog Frans Ferdinand, is dezer llaeen gast van den koning van Brieren Gi»ter avond had in het paleis te M'inchen ••en gala-diner plaats, waarbij zeer hartelijke toasten w.-vdeu gesproken. Oos tenrijk-Hongai ije. De „Éclair" Weet over de besprekingen, die dezer dagen tusschen graaf Berchiold en de markies di San Giulia.no te Abazzia plaats hadden, te berichten, dat het kern punt der besprekingen de positie der Ita lianen in Oostenrijk-Hongarije vormt» een vraagstuk dat voor Italië van groot belang is. 'De moeilijkheden bij dezen toestan,j zouden als gevolg van liet onderhoud dut beide genoemde staatslieden opgelost zijn. Bovendien is een marine-veidrag be.spioken en wel in 'dien zin dat een Oostenrijk- Italiaansche vlootconventie zal worden voorbereid, welke ten doel heeft de hand haring van liet evenwicht In de Middel- landsche Zee. Albanië. Volgens een telegram uit Durazzo aan do „Times" hebben bergbewoners die al daar zijn aangekomen, verklaard da,t zich tusschen de Witte Drin en de Monlcne- grijnsche grenzen, aldus in den uitenden Noordwest-hoek van Albanië een nieuwe zelfstandige staat heeft gevormd, met Ilez- hane tot hoofdstad. De eerste president^ is Arif-bey, die over een leger van 200 gendarmes beschikt. In GrieJcseho kringen ie Saloniki loopt het gerucht, dat Griekenland zal lachten te verhinderen, dal de Epyrotische leiders gevolg geven aan hun voornemen om Bjglista, nadat het ontruimd zal zijn, als basis voor hun operatie tegen Castroria te gebruiken. Zograpbos heeft de leider» der Epyroten verzocht nieuwe instructies af te wachten alvorens een aanval te doen op Koritza. Monaco, Vorst Albert van Monaco heeft deze week zijn zilveren regccringsjuhiieuni herdacht. De feestelijkheden begonnen Zondag met de onthulling van het godenkteeken, waar vfoor do geMen dooi' 3e' vrouwen van Monaco waren bijeengebracht, 's Avonds werd in hel theater van Monte-Carlo een gala-voorstelling gegeven, terwijl Maandag- oclitend 't monument voor de oceouografie, aangeboden door buitenlaiidscbe weten schappelijke genootschappen, ingewijd werd wordt altijd te rechter tijd ziek, dati moet de behandeling der zaak worden verdaagd. De SflinndaaJper» heeft daar natuurlijk reeds nmnl uit geslagen. En het geval heeft hem in Dresden onmogelijk gemaakt. Hef spijt de menschen het moest om zijn zus ter. Zij begon juist in Dresden zulk een aardige positie te krijgen. Nu wil zij haar heil zoeken in Pruisisch-Berlijn." Gravin Czernin had van do jonge vrouw gehoord, dat zij verleden winter door den Amerikaanschen gezant in Dresden aan het hof was voorgesteld en alle hoffeesten had bijgewoond. „Zij zal niet rusten voordat zij ook in Berlijn aan het hof komt. Dat is nu eenmaal de droom ran de Amerikaansche dames. Dat wil ze aan de Biggars in New-York schrijven. En misschien- ook aan broertje Peter aan den Rijn, Petertje Teerbriigge, cn zijn vlasblond vrouwtje." „Nu, we zijn flink aan hel. babbelen.' constateerde gravin Czernin. Maar niemand bad lust het. interessante onderwerp te la ten varen. Heel vaag herinnerde de gravin zich, nu de naam Teerbriigge telkens neer genoemd werd, dat de „Kreuzzcitung" dien zomer gedurende de Kielenveek, een kor antwoord had gegeven op een spottend artikel, waarin de schoener „Evelyne" van Klaus Teerbriigge genoemd was. Daarover wist een zeeofficiersvrouw uit Kiel nu weer inilchting te geven. Gravin Czernin en Beate waren voor den volgenden middag door Klaus voor '11 grooten autotocht geinritoenl, als tante Eddy zich frisch genoeg voelde om de uitnoodiging aan te nemen. Toen de beide dames de groote balzaaai doorliepen, werden zij door honderden Verden hadden er nog allerlei volksspelen en een groote historische- o; tocht plaats, waarvoor eveneens groote lielangsfelling bestond. De feestelijkheden werden beslo ten door een schitterende illuminatie en een prachtig vuurwerk. T u r k ij o. Volgens een telegram aan de „Figaro" 1» de opstand der Koerden in de omge ving van Biilf| nog niet onderdrukt. In tegendeel hebben de Koerden in de laatste dagen groote voordeden bereikt. Bij GcaChtri zijn Turk»rhe troepen niet, de Koer den slaags geweest. De Turksche troepen, werden teruggeslagen en hadden •vele do ri etenDe Koerden maakten 40 gevangenen, die levend begraven weiden. De kabinetsformateur Okoeina is met, zijn opdracht graced, gekomen en heeft de lijst der ministers aan de.n keizer ter goedkeu ring voorgelegd. Een officieele modedeeimg is neg niet gegeven, maar de bladen weten al met vrij groote zekerheid de namen der aanstaande bewindsmannen te noemen. Zij hun vermoedens juist, dan zal het kabinet geen meerderheid in het 'Lager hui.» ontmoeten, zoo Jat een spoedige ont binding mag verwacht worden. Bij het publiek en de pers is het echter zeer populair en de ejjec ten koersen to nen dientengevolge reeds een neiging tot rijzen. BINNENLAND. Hofrouw. Do opper-ceremoniemeester maakt be kend, da,t liet Hof, ingevolge 11 de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den lijd van aclit, dagen, ingaande op Donderdag 16 dezorj wegens het overlijden van Hare Majesteit do Keizerin Moeder van Japan. (Stct.) Ridderorde. Bij Kon. besluit, van 8 dezer is meviouw; do weduwe E. K. G. Rose, geboren C. A. Molewater, te 's-Gravenbage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Rechterlijke macht. Bij Kon, besluit van 11 dezer is aan mr. F. Taunay, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juni, ewrvol ontslag lerleend uit zijn betrekking au kantonrechter to Hilvcr»um. onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. 'Bij Kon. besluit van 11 dezer zijn be noemd tot griffier bij het kantongerecht: te Hmvnveen, mr. dg- fp. Th. baron van Heemstra, tlmn.» in gelijke betrekking te Bolswaxd; Ie Bolsward, mr. L. G. Tijs, advocaat en procureur te Kampen, werkzaam ter oogen gevolgd. De "blikken der heeren wa ren een weinig onbescheidennatuurlijk hadden de vrouwen gebabbeld van hol. schermen in liet luchtbad. Gravin Czernin was opgestaan en ging een eindje met de beide jonge dames de balzaal door. Het aannemen der invitatie hing af van haar gezondheidstoestand den volgenden ochtend, maar zij bedankte zeer vriendelijk voor de lieve intentie en begon een levendig gesprek met Je jonge weduwe om al de verschillende, berichten, zoo mo gelijk aan te vullen. Mevrouw Biggar had echter een aller liefste manier 0111 alle indiscrete vragen dio zij niet wilde beantwoorden, te ontwijken. Zij kon droogkomiek zijn,- zoodat zij Beate vaak aan Ingrid deed denken. Maar me vrouw Biggar had in haar opmerkingen toch dat zekere overwicht van de, rijke vrouw, die veel ondervonden en veel gereisd liceft. Naar alles wat zij van de familie Erxleben weten wilde, had mevrouw Big gar hij haar nieuwe jonge vriendin reeds zelf geïnformeerd. En cr was geen twijfel aanBeate had als de dochter van een Pruisisch baron, van een Excellentie, een zeer goeden indruk jop liaar gemaakt. „Hei is namelijk aiiet uitgesloten," zei Mevrouw Biggar tot gravin Czernin, „dat dokter Niemann morgen mijn broeders weer eens permissie geeft (voor een autotochtje. E11 dan zou ,ik hem gaarne zulk aangenaam gezelschap bezorgen. Hij is natuurlijk nog wal menschenschuw na ple lange eenzaam heid" i (Wordt vervolgd s:h edamscme mm. van ■f a p a n.

Schiedamsche Courant | 1914 | | pagina 1